'"'Ivoor dat doel bestemd, de karos niet tegen de eif' Hoornbrug ophalen. Opnieuw moesten de reizigers nseht U het rijtuig verlaten en hun vereenigde krachten inspannen, om den weerspaunigen wagen tot gehoorzaamheid te dwingen, waarbij onze brave rbaa Scheveuingertjes weer dapper adsistentie verleen- igehsden. Toen eindelijk het doel bereikt was kon een tendedezer laatsten de veizucbtiug niet weerhouden: 12k //dat hij liever in een sturm op zêe was, dan met 72iv» zooveel gevéer bij den weg." Ons kwam bet gerucht ter ooren, dat het naburig Monster bijna eiken Zaterdag avond het tan tteits tooneel is van ergerlijke dronkemansbedrijven. Zekere v. G. moet dan, na vruchtelooze waar- schuw ing, door den veldwachter in het rechthuis ,Jt worden opgesloten en stelt zich daarbij zoo te ^e'?weer, dat omstauders hulp moeten verleenen. Gepasseerden Zaterdag zou een tweede exemplaar an 1 v. (v. G. was reeds in bewaring genomen) die linbit in 's lands krijgsdienst zich reeds zeer berucht nek: moet hebben gemaakt, de opschudding vermeer- iec«;derd hebben. Aan handen en voeten gebonden, i het werd hij eindelijk overmeesterd en in een hok ■Bern opgesloten, dat door een van ijzeren bouten voor- han zien raampje, uitliet op de werf van eene parli- !S J culiere woning. De bedreiging, dat hij er wel tkao- uit zou komeu, vergezeld van het verbrijzelen jj der glasruiten in bedoeld raampje, werd mees- r jj.terlijk vervuld! Om halftwee was hij op vrije air voeten; de touwen (ter dikte van een paarden- ,ur„ halster) als een tweede Simson verbroken; de ijzeren bouten, het raampje met de dakgoot af- in vlen uitgerukt. Zeer gemoedelijk had onze held iesk een morgengroet ten beste voor hen, wier nacht- r ^.rust hij had verstoord, verklarende, dat het hem 'e l'toch speet, oindat hij 't moest betalen. (D. Ct.) Utrecht, 1 Aug. Zondag jl. ten 12 ure werd "oethet Centraal Israëliliesche Weeshuis in Neder land, alhier gevestigd op de nieuwe Gracht onder rzorlde Linden, voor het eerst geopend. Het bestuur doo: begreep deze plechtigheid tot zeer engen kring mei te moeten beperken, zoodat deze alleen werd :andi,bijgewoond door de commissie van toezicht, re liet genten met hunne dames en regentessen. Aan cos den ingaDg van het gebouw prijkt de buste van 'an:Z. M. den Koning, waarboven de Hebreeuwsche ibai, naam der stichting (schuilplaats voor den wees.) n Kt Uit het verslag, uitgebracht door den voorzitter a Be; van het collegie van regenten, Mr. S. M. A. Du Mosch, bleek, dat het eerste denkbeeld tot daar- kap stelling van een dusdanige centrale liefdadigheids- artili inrichting was uitgegaan op eene bruiloft te 01- oonf denzaal, 21 Febr. 1864, door een der genoodig- artot den uit Amsterdam, dat aan dit denkbeeld het i lol eerst gearbeid werd door de Utrechtsche afdee- dling der maatschappij tot nut der Israëlieten in tangsNederland, dat de eerstbenoemde fioancieele com- mng missie en voorloopig bestuur tegen vele moeie- lijkheden te worstelen had, doch dat met mede- werking van de in den lande gevormde plaat- selijke subcommissiën en correspondenten, door en de bijdragen van het Nederlandsche volk, waartoe geo. Z. M. onze Koning een goed voorbeeld gaf, dit erij Nederlandsch liefdadigheidsmonument is tot stand den gebracht, dat wel is waar de inrichting der twee gebouwen met tuinen als provisioneel moet wor den beschouwd, doch zich aan de voorschriften esis- der Hygeuie stipt gevolg is gegeven. et„ Z.Ed. bracht hulde en dank aan allen, die zoo wel moreel als materieel, hebben bijgedragen ter bereiking van dit schooue doel, doch verklaarde tevens, dat tot daarstelling van het grootste bouw plan en opname van alle in den lande en in de koloniën onverzorgde Israëlitische weezen nog ret| groote: sommen worden vereischt en hoopt, dat deze door Nederlanders zullen worden aangevuld, terwijl slechts in den uitersten nood en tegen zijn wensch tot het buitenland de toevlucht zou moeten worden genomen. De godsdienstige plechtigheid werd waargeno men door den eerwaarden heer Lehmans, opper- rabijn van het ressort, waaraan de godsdienst onderwijzer en weezen deelnamen. Het geheel werd besloten met een dinée, waarbij de eerste dronk gewijd was aan Z. M. onzen ge- Lil eerhiedigden Koning, waarop het „Wien Neer- landsch bloed" volgde, hetwelk door de weezen ïen. list de i atf net wt I., werd herhaald. ie'- r ha ^an werd Per telegram deze dronk ken- haar gemaakt, alsmede de verknochtheid der oei Jsraelitische Nederlanders aan het huis van Oranje, ski waar0P namens Z. M. in eene dépêche deszelfs hartelijken dank werd betuigd. Zwolle, 81 Juli. Iu de laatste dagen zijn hier verschillende gevallen van mazelen, (die intus- schen tot nu toe geen kwaadaardig karakter hebben), voorgekomen. Aan het getal der kinde ren, die van de R. K. bewaarschool gebruik ma ken, ontbreken er ongeveer 100, die in meerdere of mindere mate door mazelen zijn aangetast. Het >s gelukkig om de verspreiding der mazelen te voorkomen, dat juist in dezen tijd op veel scholen in deze gemeente vacantie gehouden wordt. si 'SiH 30: ■eoij Ie'1 ll lari BUITENLAND. Fraakry k. Eindelijk verneemt men dat de rechtsgedingen tegen de hoofden der Commune een aanvang muller: nemen. Althans het Journal des Débats zegi in een schrijven uit Versailles: yin den loop der volgende week zal alhier het eerste rechtsgeding tegen Parijsche opstandelingen voor eenen van de krijgsraden aanvangen de aangeklaagden die het eerst voor den rechter zullen verschijnen, 18 a 20 in getal, zijn leden der Commune geweest; zij hebben alzoo bij den opstand op den voorgrond gestaan; en aan deze omstandigheden is het toe te schrijven dat het gerechtelijke onderzoek voor hen spoediger afgeloopen is dan voor de andere beschuldigden. De trage gang der instructie bevreemdt en mishaagt sommige lieden. Hij is vooral het ge volg van een besluit der regeering, hetwelk in der tijd, toen het bekend werd gemaakt, bijval vond, vooral ook bij diegenen welke thans over den tragen gang van dit rechtsgeding klagen, namelijk het besluit om de opstandelingen naar het gemeene recht te behandelen en te doen von nissen, welk besluit door den Thiers eenige dagen vóór de inneming van Parijs aan de Nationale Vergadering verkondigd en door haar wel niet uitdrukkelijk goedgekeurd, maar toch algemeen toegejuicht werd. Terechtstelling nu voor eenen krijgsraad is het voorschrift van het gemeene recht voor personen, aan welke ten laste wordt gelegd de wapenen tegen het rechtmatig gouver nement gevoerd of aan burgerkrijg deelgenomen te hebben in een departement hetwelk in staat van beleg verkeerde. Er bestaan onder liet publiek verkeerde voor stellingen aangaaude de rechtspraak der krijgs raden en omtrent de wijze van gedingvoeren welke voor die vierscharen wordt gevolgd. Me nigeen deukt dat de zaken door den krijgsraad op eene zeer beknopte en vlugge wijze behan deld en beslist wordenmen verwart alzoo de rechtspraak der krijgsraden met het standrecht. Krachtens het standreoht wordt soms onder den strijd en op het slagveld de doodstraf zonder vorm van proces uitgesproken tegen, en voltrokken aan opstandelingen die met de wapenen in de hand gegrepen zijn. Van dat middel om schrik aan te jagen en den weerstand te stuiten staat het ge bruik vrij aan troepen die eene in opstand zijnde stad binnen dringen en terwijl zij aan het vuur uit huizen en van barricades bloot staan. Doch wanneer de strijd eenmaal geëindigd is, wordt de opstandeling een schuldige, die moet worden gebracht voor eene regelmatige vierschaar, hetzij een hof van assises met burgers als rechters en gezworenen, hetzij een krijgsraad. De krijgs raad behoort tot de rechterlijke instellingen van Frankrijk, die door onze algemeene wet geving erkend en gevestigd zijn; het is eene instelling inet eene eigene inrichting en eigene handelwijze, door den wetgever voorgeschreven en waarvan niet mag worden afgeweken tenzij de wet vooraf gewijzigd worde. Een krijgsraad moet, volgens artt. 3 en 18 van ons wetboek van militaire rechtspleging, worden samengesteld uit eenen kolonel of luitenant-kolonel, die met den taak van voorzitter en dus met de leiding der debatten belast is, en uit zes rechters, welke moeten zijn een bataillonschef, twee kapiteins, een eerste en een tweede luitenant en een onderofficier, allen bij loting aan te wijzen behoudens wraking vau de zijde der beklaagden of des aanklagers, gelijk voor de gezworenen bij de boven van assises bepaald is. De wijze van instructie en van gedingvoeren is bij den krijgsraad schier dezelfde, als bij de burgerlijke rechtbanken, en noch eenvoudiger noch schielijker. Na den afloop der openbare de batten, waarbij de aanklager altijd eenen verde diger tegenover zich heeft, worden door den voorzitter des krijgsraads de te beslissen punten opgegeven en bepaald omschrevenzij kunnen niet anders dan met eene meerderheid van min stens vijf tegen twee ten nadeele van den be klaagde worden beslist. Tot het erkennen van het bestaan van verzachtende omstandigheden is de volstrekte meerderheid van stemmen toerei kend. De straf wordt met eene meerderheid van minstens vijf tegen uvee bepaald. Deze bepalin gen zijn gunstiger voor den beklaagde dan die van de burgelijke strafrechtspleging. Nu moet in het oog worden gehouden dat de boven geschetste wijze van gedingvoeren thans tengevolge van den Parijscheri opstand, op een dertigduizendtal verdachte of beschuldigde per sonen moet worden toegepast; dan zal de trage gang van het rechtsgeding niet meer bevreemden. Zelfs de instructie, het voorbereidende onderzoek, kortom al wat vereischt wordtoin de zaken in staal van wijzen te brengen is nog geenszins algeloo- pen. Er wordt met allen ijver gewerkt, en de taak der instructie is aan uitstekende militairen opgedragenen noch inag de vraag worden ge daan of de heer Thiers, toen hij de toepassing van het gemeene recht aankondigde, wel heeft bedacht wat een rechtsgeding legen 30,000 per sonen inheeft." De gemeenteraad van Parijs, door de her stemmingen van verleden Zondag voltallig ge worden zijnde, (hoewel er nog uvee raadsleden zullen moeten worden verkozen, omdat éen per soon in twee wijken de meerderheid heeft ver kregen, en in twee andere wijken broeders zijn verkozen) telt onder de tachtig leden vijfenveer- ti; op wier samenwerking voor de zaak van orde ei vrede staat gemaakt wordt; de overige leden zin deels lieden van rooden, meerendeels van oizekere kleur. Deze uitkomst, welke door het Journal des De bits vooral wordt toegeschreven aan hetwegblij- vai der conservatieve kiezers (welgezinde kiezers wl het hen niet meer noemen), heeft aan de Pirijsche effectenbeurs slecht voldaan, en er aan vankelijk zelfs eenige daling der koersen veroor- zakt. De beurslieden, wier gevoelen in deze zaak te houden is voor het gevoelen van dat deel der btvolking hetwelk iets te verliezen heeft, hebben ziih echter gerust gesteld met de gedachte dat er in den raad eene wel kleine, maar toch vaste meerderheid van welgezinden is. De gemeenteraad van Parijs zal op Vrijdag aan spande vergaderen om verslag van dtn staat der stsdel ij ke kas te ontvangen, alsmede een voorstel la dekking van het daarin bestaande tekort door uiddel eener geldleening van aanzienlijk bedrag. Oostenryk-Hong. Monarchie. Een Weener correspondent der Augsburger Algemeine Zeitung bericht onder dagteekening van 2f Juli: „Ook de oud-katholieken in Oostenrijk ziji begonnen zich te organiseeren. Onder deel- neming van gedelegeerden uit alle Oostenrijksche privincien, en onder de leiding van de pastoors Alton, Vogel en Pederzani is gisteren alhier eene talrijke vergadering gehouden, waarin beraad- shagd is over de vorming van afzonderlijke oud- katholieke kerkgemeenten; hier in Weenen zal zulk eene gemeente waarschijnlijk binnen kort toi stand komen. Bovendien heeft de vergadering besloten zich zoowel op de Heidelberger voorbe reidende bijeenkomst der Duitsche oud-katholie ken, als op de te Mtinchen belegde algemeene vergadering door afgevaardigden te doen verte genwoordigen." Turkjje. Naar hetgeen in een schrijven uit Konstanti- nopel van 19 Juli aan den Parijschen Constitu- tionnel wordt gemeld, zou de Porte thans Enge- lands invloed voor het Turksche rijk gevaarlij ker achten dan dien van Frankrijk, en zou zij daarom den overgang van het Suez-kanaal uit de handen der Fransche in die eener Engelsche maatschappij ongaarne zienzij zou daartoe dan alleen hare toestemming willen geven, wanneer de forten, die de Onderkoning van Egypte te Port-Saïd, te Ismaïlia en te Suez (dat is aan de twee uiteinden van het kanaal en in het midden van deszelfs loop) doet aanleggen, door troepen van het leger des Sultans bezet wierdendoch hiertegen zou de Onderkoning denkelijk bezwa ren inbrengen. TELEGRAMMEN. ÏVIeuw-York, 31 Juli. Gedurende de afgeloopen maand is de openbare schuld met 8^ millioen dollars gedelgd. Rome, 31 Juli. Gisteren hebben de verkiezin gen plaats gehad tot aanvulling der gemeentelijke en Provinciale Raden. Bijna al de gekozenen bebooren tot de gematigde partij. Volgens de dagbladen hebben twee derden van de kiezers geen deel aan de stemming genomen. Parjjs, 1 Augustus. Het Journal Ofliciel zegt, dat de ontploffingen te Vincennes en de brand te Nauey en waarschijnlijk ook die te Bourges niet aan kwaadwilligheid kunnen worden toege schreven. De berichten, dat de hoofdkerk van Periguent en het'aart bisschoppelijk paleis te Tours afgebrand zijn, worden tegengesproken. Indien de dagbla den voortgaan valsche berichten te verspreiden, zullen zij in rechten worden vervolgd. Eene circulaire van den Minister vau Justitie gelast, dat alle obscene boeken en platen ten strengste moeten geweerd worden. Tusschen Cochinchiua en Frankrijk beslaat thans directe telegrafische gemeenschap. Bucharest, 1 Aug. Eeigisteren heeft Vorst Ka- lel, hoewel uiet tegenzin, het besluit in zake de consessie Strousberg bekiachtigd. Bismarck heeft aan de Boiiinamsche legeering medegedeeld, dat de eischeu der Duitsche aandeelhouders in de bij die concessie bedoelde spoorwegen, te samen tot een bedrag van 230 iiiilliocu franken, aan de Porte zijn bekend gemaakt. Men verwachte dat deze, niet rechlslieeks tusschen beiden willende komen, Op groud \au het Panjsch tractaat de Mogeud- heden tot het houden eener conferentie zuu uit noodigen. Versailles, 1 Augustus. In de Vergadering heeft de heer Lambrecht verklaard, dat hij arti kel 2 van het ontwerp der militaire reorganisatie, voorschrijvende de aanstelling van een departe mentale commissie, aanneemt, mits de Vergade ring verschillende andere artikelen wijzige. Mor gen zal de regeering met de commissie conferee ren. Het voorstel vaD den heer Lefrère, om het votum te verdagen, is verworpen. Art. 2 is hierop met 430 tegen 212 stemmen aangenomen. Ver schillende amendementen op artikels 4 en 6 ver worpen. De Minister van Financiën heeft een outwerp ter tafel gelegd, houdende raming van de directe ontvangsten over 1872. Londen, 1 Augustus. In het Lagerhuis heeft de minister Bruce verklaard, dat hij de meeting in Trafalgar-square heeft toegelaten, omdat 't ge bleken was dat zij niets onwettigs ten doel had. Berlijn, 1 Aug. De voorzitter van het comité der werkstakende metselaars, Lange, is gevangen genomen. De Nordd. Allg. Ztg. verzekert, dat de regeering zich met de werkstaking, die niet met de wet strijdt, niet zal inlaten, inaar iedere wets overtreding krachtig onderdrukken zal. Lange had in eene openbare vergadering aangespoord het gereedschap weg te nemen dier werklieden, die bleven werken. Yleuw-York, 1 Aug. Van Guadeloupe wordt gemeld, dat de stad Pointe-é-Pitre den 18den Juli bijna geheel door eene aardbeving verwoest is. (Hetzelfde gebeurde in 1843. De stad bad 14,000 inwoners.) Schlozer, de nieuwe Duitsche gezant, is door Grant ontvangen. Van weerszijden werden ver zekeringen van vriendschap en van goede ver standhouding gegeven. Belfort, 1 Aug. Over den uitslag der gemeen teraadsverkiezingen in den Elzas verneemt men het volgende: Te Thann hebben van 1800 kiezers 15 gekozen; te Guebwiller van 2564 kiezers 825; te Dordach 16 van de 991; te Habstein 12 van de 508; te Lutterbach niemand. Over het alge meen hebben aan den Bovenrijn de onthoudingen de verkiezingen doeu mislukken. Aau den Bene denrijn zijn eenige leden gekozen. Washington, I Aug. De heer O. F. Adams is tot scheidsrechter van wege de regeering der Vereenigde Staten iu zake hel tractaat van Was hington benoemd. Londen, 2 Aug. Lord Bloomfield is tot pair vau het vereenigd koningrijk benoemd. In een brief van Lord Lyons worden de En gelsche werklieden aangespoord, oin uiet naar Parijs te gaan, dewijl daar geen werk voor hen is. De Standard verzekert, dat er tweedracht in het ministerieele kamp heerscht. Gladstone zou name lijk verlangen, dat in het Hoogerhuis een votum van vertrouwen in de rugeering voorgesteld werd, iets waar zich zijne ambt^enooten tegen verklaren. Par(js, 2 Aug. De Siècle deelt mede, dat in een gisterenavond gehouden vergadering het voorstel eener iueensmelting van de republikein- sche met de uiterste linkerzijde, door eerstge noemde is verworpen. LAATSTE 1IER1CHTE.N. 's-Gravenhage, 2 Augustus, In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is o. a. ingeko men een schrijven van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, houden de bedenkingen tegen de onlangs door den ge meenteraad vastgestelde politie verordening. Burg. en Weth. hebben aan den Raad medegedeeld, dat zij, na het staken van de stemmen over het voorstel betrekkelijk de oprichting van een ge bouw voor kunsten en wetenschappen, met de commissie tot oprichting in nadere onderhande ling zijn getreden, waarvan de uitslag is, dat er later een gewijzigd voorstel aan den Raad zal worden gedaan. In die zitting is ingekomen eene aanvraag van den heer F. C. Watson, domicilie gekozen hebbende to Amsterdam, om concessie voor den aanleg en exploitatie van een duinwa terleiding voor 's-Gravenhage en Scheveningen. De Minister van Financien heeft bij resolu tie vau 13 Juli jl. de ambtenaren der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, op wier kantoren jongelieden werkzaam zijn, die zich op het surnumerairs-examen toeleggen, uit- genoodigd om aan dezen mede te deelen, dat onder lett. Fvan het programma van dat exa men, vastgesteld bij Koninklijk besluit van den 14deu Februari 1864, no. 18 (verzameling no. 27) ook zullen begrepen zijn de wettelijke bepalin gen en de adnuuistratieve instructiën betreffende de grondbelasting, voor zooveel de gebouwde eigendommen betreft, waarvan de toepassing aau de controleurs der directe belastingen, in-en uit gaande rechteu en accijnsen, voortaan is opge dragen. Utrecht, 2 Augustus. Vooreenigen tijd waren wij iu de gelegenheid liet programma mede te deelen vau eene liiei ter stede uitgeschreven prijsvraag Kan Nederland met hoop ep goeden uitslag, zelfs legem.ver een overmachligen vijand verdedigd worden, en welke zijn de middelen daartoe noodig? Thans wordt ons de toen nog niet bekende samenstelling der commissie van beoordeeling der ingekomen antwoorden medegedeeld. Zij bestaat uit: den luit. generaal W. J. Knoop, den kap. luit. ter zee A. J. Van Mansvelt, de kapiteins der infanterie W. H. Doorman en A. pompe, den ka pitein der artillerie W. C. Hojel, den kapitein der genie A. J. Voorduin, liet lid der Tweede Ka mer Mr. E. Du Marchie van Voortliuijzen en dr. N. Beets. Naar aanleiding van eene aan de stellers der prijsvraag verzochte inlichting, verzoekt men ons mede te deelen, dat het uiet alleen geoorloofd is, maar zelfs, dat het wenschelijkgeachtwordt.dat officieren van verschillende wapenen zich ver eenigen, om gezamenlijk hel antwoord te ge ven. Men verwacht, dat daardoor in het ant woord de voorliefde voor het eigen wapeu van de schrijvers minder sterk spreken zal, dan bij het beantwoorden door éen persoon het geval zou kunnen zijn. Onze collega's iu de pers worden, verzocht, door overneming in huiine kolommen, aan het boveustanude algemeene bekendheid te geven. UlrDagblad.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3