cessie voor den Spoorweg LeidenUtrecht ter wijl 14 der tegenwoordige leden er zich voor verklaarden. Wij eerbiedigen natuurlijk de redenen die den heer Tieleman daartoe genoopt hebben. Maar wij achten het ongehoord dat een vertegenwoor diger der burgerij dit gedaan heeft, zonder een woord te spreken ter rechtvaardiging van dit afkeurend votum. De burgerij heeft er recht op te weten, waarom een harer vertegenwoordigers zich verzet tegen eene zaak, die zoo nauw verwant is aan den stoffel ijken vooruitgang van de stad Leiden. Te meer moet dit verbazing wekken, wanneer men weet dat de voorzitter tot vier malen toe de leden in de gelegenheid stelde het woord te voeren. Naar aanleiding hiervan vragen wij wat de burgerij aan eeu raadslid heeft die de dierbaarste belangen zijner stad tegenwerkt, zonder de rede nen op te geven die hem tot zulk eene betreu renswaardige daad geleid hebben Het doet ons ook leed voor den heer Tieleman, die nu een ruim veld heeft opengelaten voor allerlei gissingen omtrent de oorzaak van zijn gedrag. Dit hadden wij van zoo'n gemoedelijk man niet verwacht. De kiezers weten nu waaraan zij zich morgen te houden hebben. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 4 personen, als hersteld opgegeven 4, overleden 2, zoodat in behandeling blijven 81. Hedenmiddag te twee uren is een lljarig jongske in de Nieuwe Rijn gevallen. Hij ver keerde reeds in zinkenden staat, toen hij door een man gered werd. Den lsten September zal bij den uitgever J.L. Beijers te Utrecht verschijnen: Het Nederlandsch Tooneel, Kroniek en Critiek, orgaan van het Ne derlandsch tooneelverbond, directeur Mr. J. N. Van Hall, commissie van redactie: H. J. Schim mel, W. J. Hofdijk, Max Rooses en F. C. de Brieder. Als orgaan van het Nederlandsch Tooneelver bond zal hel Nederlandsch Tooneel o. a. de volgende onderwerpen behandelen I. Vraagpunten van algemeen belang, ter be reiking van het doel van het Verbond: tooneel- school enz. II. Algemeene theorie van tooneelspeelkunst en tooneelletterkunde. III. Geschiedenis van beiden. IV. Kritiek van dramatische werken. V. Tooneelkroniek. Eindelijk zal het door het opnemen van oor spronkelijke tooneelstukken, of vertalingen van dramatische werken uit den vreemde, het zijne trachten bij te dragen tot aanmoediging van de tooneelletterkunde, en tot het vormen van een degelijk repertoire. Behalve de leden der redactie hebben nog de navolgende letterkundigen hunne medewerking toegezegd J. A. Alberdingk Thijm, J. H. Ankersmit, Jan van Beers, Dr. J. ten Brink, Dr. W. Doorenbos, Gerard Keller, Dr, W. J. A. Jonckbloet, A. C. Loffelt, Dr. G. D. J. Schotel, Sleeckx, H. de Veer, Dr. J. Van Vloten, Dr. A. Van der Linde (Berlijn) en F. Von Hellwald (Weenen). De mailboot Prins van Oranje, kapt. Braat, is gis teren van het Nieuwe diep naar Batavia gestevend. Als passagiers aan boord worden opgegeven de heeren P. v. d. Velde Erdbrinck, H. I. J. Kempe, M. J. Lucardie, A.Escher, W. C. P. E. De Klopper, J. Fichet, J. Schouw Santvoort, A. P. Tadema, W. Canm-el, J. Dumont van Lange- rak, F. Frankamp, A. De Wendt, J. Andreae, R. H. Van Olden, E. H. W. Wijnmalen, Bar, C. Lawick van Pabst en familie, E. Herckel en Zn., H. Dirks, G. Couperus, G. Suikerbuik, L. Wesselink, J. Dijkstra, F. H. Verschuur, C. B. Von Crudchowski, R. en J. Dezentse, C. Wouters en echtgenoote, J. T. Roser en familie, S. R. Lan- kester, L. Croes en S. A. Lankester, Mevr. Nagel voort en Von Leschen en Mejv. C. C. Van Geuns. Voor de 2de kl. W. v. d. Linde en echtg., H. G. Maks en famil., G. Ter Linde, H.C. Balkema, A. Dubois en J. Hubert. (Ulr. Dagbl.) Eergisterenmorgen is met het beste gevolg de twaalfde spanning voor de brug over het Hol landse!) Diep van den bouwsteiger op de paal- jukken geplaatst. Daarna is men begonnen om den steiger in orde te maken, ten einde de veer tiende of laatste spanuing daarop te stellen. De vijfentwintigste Algemeene Vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal ge houden worden op Donderdag den 28sten Sep tember 1871, des middags te 12 uren, in het stadhuis te Hoorn. De hertog van Genua bevindt zich ouder den naam van graaf Govone in het Amstel-hotel. De hoogste prijs in de te Haarlem gehouden verloting van paarden, bestaande in een kales bespannen met 2 boventandsche paarden, is te Dordrecht gevallen. De heer J. Speijer Klerk verklaart in een hoofd artikel van De Toekomst als hoofdredacteur van dat blad af te zullen tredeu. Met den lsten Augustus aanstaande wordt de betrekking van visiteur der quarantaine te Brou wershaven opgedragen aan den heer J. Moolen- burgh, medicinae doctor aldaar, en zulks ter vervanging van den overleden visiteur G. H. Steinigeweg. De bezorging van telegrammen van het onlangs geopende Rijkstelegraafkantoor te Oostmahorn naar schepen die onder den wal liggen, geschiedt in den regel kosteloos. Ingeval echter de bestelling door wind en weder wordt beinoeielijkt of de schepen op een eenigs- zins belangrijken afstand van de kust geankerd zijn, zal het werkelijk bedrag der overbrenginge- kosten van den geadresseerde wordeu ingevorderd. Weigert deze de betaling, zoo is de afzender van het bericht voor de voldoening der kosten aan sprakelijk. Met den ingang van den lsten Augustus aan staande zal het Rijkstelegraafkantoor te Maarssen op werkdagen open zijn van 8 uren voor- tot halfeen uamiddags en van halftwee tot halfvier en halfzes tot 7 uren namiddags. De diensttijd op Zon en feestdagen blijft onveranderd. Z. M. heeft bij het korps, gevormd uit de weer- baarheids-vereeniging Burgerplicht te Gouda, be noemd tot kapitein-kommandant J. F. C. Prince, thans 1ste luitenant-komrnandant. Z. M. heeft de luitenant ter zee der 2de klasse N. J. Brunger, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. BINNENLAND. 's-Gravenhage, 30 Juli. De heer Charles T. Gor- ham, Amerikaansch gezant bij het Nederlandsche Hof, vertrok hedenmorgen naar Duitschland, waar hij gedurende twee maanden denkt te verblijven, Gedurende zijn afwezigheid zulleu de zaken der ambassade worden waargenomen door Dr. John P. Cremer, attaché van legatie van de Veree- nigde Staten. Wassenaar, 28 Juli. Dank zij der vergunning, door het Hervormd Kerkbestuur aan diakenen en armmeesters der beide hier gevestigde arm besturen verleend, om de kerk, na de plechtige inzegening van het huwelijk van H. K. H. Prinses Marie met Z. D. H. den Prins Von Wied, voor ieder tegen betaling eener kleine entree ten be hoeve hunner armen open te stellen, werden zij in staat gesteld op lieden aan 180 gezinnen een ruime, recht Vorstelijke uitdeeling van vleesch, vet en brood te doen. Rotterdam, 29 Juli. De Engelsche stoomboot Normandié, sedert eeuige jaren in dienst en huur bij de Afrikaansche Handelsvereeniging alhier, heeft de reis uit te huis in 71 dagen afgelej en is thans binnen met eene kostbare lading van de Z. W. kust van Afrika voor genoemde ver- eeniging. Dit is de kortste reis die ook van stoom schepen bekend is. Rotterdam, 30 Jnli. De feestelijke bijeenkomst, der sectiën van de Vereeniging Hel Metalen Kruis, heeft heden alhier plaats gehad. Tegen 10 uren bevonden zich op het terrein van het Rhijnspoor- station: de tweede sectiën uit Rotterdam, Leiden, Gouda en Dordrecht, de derde sectie uit's-Hage, de derde en vierde uit Amsterdam en aldaar be staande Citadel-V er eenigingvoorts de heer A. Van Stolk Czn., majoor-kommandant van het korps Koninklijke. Scherpschutters met eene dé- putatie uit de officieren eu de kapel van het korps, eene deputatie uit het korps mariniers, enz. Na een kort oponthoud schaarden zich de sectiën met hare banieren in gelid, waarna alles gezamenlijk, voorafgegaan door de muziek en tamboers van het Scherpschnttersknrps en omstuwd door eene ODtelbare volksmenigte, opmarscheerde naar het Verkooplokaal aan den Oostsingel. Nadat in dit lokaal de gebruikelijke begroeting had plaats gehad, vereenigde men zich in de groote zaal, alwaar de heer F. W. Reise, president der tweede Rotterdamsche sectie, tot de oude wapen broeders eene toespraak richtte. Onder de aanwezige was ook de beer J. W. Weyerman, presideutder 's-Gravenhaagscbesectie. Deze had vroeger meermalen de opmerkiDg ge maakt, dat het voor eene VereeDiging, die uit den aard der zaak langzamerhand moest uitsterven, minder doelmatig was slechts om de vijf jaren eene bijeenkomst te houden. Hij bad zich dien aangaande tot Z. M. den Koning gewend, met het gevolg dat de sectiën bij Koninklijk besluit vergunning hadden gekregen tot eene jaar) ij ksche réunie. Daar nu de heer Reise in zijne toespraak op dit feit had gewezen, nam ook de heer Weyer man het woord, om de oude krijgsmakkers tot eene getrouwe opkomst bij deze samenkomsten aan te sporeu. Hij wees er tevens op dat het overmorgen juist 40 jaren zal geleden zijn, dat de Opperbevelhebber vad het Nederlandsche le ger, later Koning Willem II, het /voorwaarts deed hooren, waarop den volgenden morgen te 3 uren de opmarsch was begonnen. Daarop volgden nog meer toespraken, in eene van welke den president der Amsterdamsche Citadel-Vereeuiging de insignia van het eerelid maatschap der Leidsche afdeeling werden aan geboden; waarna de aanwezigen zich andermaal in optocht schaarden, ten einde den Burgemeester te gaan complimenteeren. Bij de aankomst aldaar werden de presidenten der verschillende sectiën en commissiën door den Burgemeester ontvangen, die de loe5p,a den Voorzitter der Rotterdamsche sectie 9'Ban vvoordde. g(je® ken Nadat de heer Timp, voorzitter der L sectie, op deze toespraak namens zijni \oorzitters met een warm woord had gerei werd de Burgemeester uitgenoodigd degt^. der oud-strijders in oogenschonw te koe men. Nadat ZEd. hieraan had voldaan muziekkorps zich inmiddels had doen namen de presidenten afscheid, onder dat. ging voor de aangename oogenblikken, tevens in den kring zijner familie haddc Tf"" gebracht. JJ Vandaar begaf zich de stoet naar de 0t Ij jj, Sociëteit in het Park. 26ste Tegen 3 uren werd het sein gegeven jjn(}( dermaal op te marcheeren, en daar gin» weder voorwaarts, doch thans langs de gedeelten der stad, naar de Diergaard! q, werden in het Societeitslokaaleenige ven. gelde welk heid koms hij j ware gen gebruikt eu werd het genot van het geste zijn verhoogd door de vrolijke tonen vanjjigj^ der Weerbaarheid. Recht aangenaam bleef men een pas aan bijeen en toen trok de stoet naar den Otucursi terug, alwaar het verder gedeelte van t vijfd in het Verkooplokaal werd doorgebracht. Vopvo werden de sectiën uit andere plaatsen mei een naar het spoorstation uitgeleide gedaan, zaan het feest door de overigen met een bal het sloten. versi Utrecht, 30 Juni. Het volksfeest is hier ;zeke met goeden uitslag gevierd. De toevloed vijeng vierenden in de Maliebaan was ontzaglweh verlichting maakte uitstekend effect; de vierdie lingen van het vuurwerk mocht men bij kelii wel geslaagd uoeuien. De velocipèderijilfsche schaften eene welkome afleiding. Een allena tigste zomeravond wekte tot feestelijke rm'n: op. In de baan was het volk vrij bezadi;^at bestuur der vereeniging tot veredeling vanir'j't vermaak kan met voldoening op zijn eerst zien. gent In de stad was de menigte evenwel vr ëen> meen even luidruchtig als anders opdent'cwe Zaterdag-nacht; het zachte weder hield dettsc'lcl die de straten zingende, dansende en scinoe wende doorliepen, trouwens stellig ook ''sc' op de been. Zelfs toen tegen lialfdrie de treSe klok zich een oogeublik liet hooren, vermioandl het gejoel slechts weinig. Er is geen oi''6 kermis geweest; de mindere klassen hebbent zeer zeker niet minder dan anders kermisjïi'1uls Arnhem, 29 Juli. De politie is gistemnjaan spoor gekomen van een gepleegden K1I,,--.\V. ond De ongehuwde moeder schijnt het pasjtl'ing kind gesmoord te hebben. Zij is in hechta'-'P nomen. De misdaad is gepleegd in de nat'6 1 der plaats, waar een jaar geleden een kindert>oe' op het land gevonden werd. Middelstum, 28 Juli. Dinsdag-avond vere-met zich hier een zestigtal arbeiders gewapetinu' stokken en knuppels, met het doel om de Fr. arbeiders, die zich in deze gemeente ber^f® te verwijderen. Ook hebben zij werkeliji"'' voornemen tan uitvoer gebracht eu zooi Huizinge en Westerwijtwerd als te Midi werden de Friezen oogenblikkelijk Verdi Men heeft van geen gewelddadigheden gt (Cm Harunqen, 28 Juli. Dinsdag jl. had alhiw^r gevolge van een ingekomen telegram v'van Duitsche gerecht bij den commissaris van|0Q(j de arrestatie plaats van een persoon, dit jy zooals uit het telegram bleek, met eene WgCV lijke geldswaarde, welks bezorging hem w,]oe vertrouwd, uit de voeten had gemaakt en jjer punt stond per stoomboot via Engeland en Amerika te vertrekken. Al de voor ziji|e(j, ond F. schers, schadeloos te stellen die door den oorlog verliezen hadden geleden, tijdens de omwente ling en zelfs nog vroeger onder Lode wijk XVI. Hoe zoude het mogelijk wezen, eene zoo groote som gelds bijeen te krijgen, en dat opeenoogen- blik dat Frankrijk door twee vijandelijke over- heerschingeu in ellende was gedompeld. Deze goede lieden verdiepten zich in zeer treurige be schouwingen. Een hunner, met rood krullend haar, grove gelaatstrekken en een vierkante kin, door en door een Lotharinger, verklaarde stout weg dat aan al die ongelukken alleen verraders schuld hadden, dat bij hen de oorzaak van den bestaanden toestand was te zoeken, en dat het 't beste zou wezen, om de schulden van Frank rijk met kanonschoten te vereffenen. Als eene bijzonderheid van dit middagmaal herinner ik mij nog dat er breedvoerig over het volksonderwijs werd gesproken. Algemeen was de verontwaar diging toen Mr. Regoine, na mij omtrent mijne verkregen kundigheden eenige vragen te hebben gedaan, van mij vernam dat mijne bezoldiging slechts vijf franken per maand bedroeg. „Eene schande is het voor een land als het onze, om een onderwijzer, die zich goed gedraagt en zijn plicht doet, te betalen alsware hij een om roeper, en hem honderd stuivers in de maand te geven. En toch is er op de wereld niets erger te ledenken dan de onkunde van het volk, en allen die krijgvoeren tegen die onwetendheid moest men tenminste zijn dagelijksch brood verzeke ren. Door de onkunde van het volk is de omwen teling op niets uitgeloopen. Indien het volk lezen en schrijven had geleerd en over zijne eigene belangen een weinig had kunnen meepraten, dan had het in der eeuwigheid de grondwet van het jaar VIII niet aangenomen, waarbij Bonaparte ten zijnen profijte verbeurd verklaarde al 't geen het volk sedert 1789 had verkregen. Deze ramp zalige grondwet heeft Bonaparte de handen ruim gegeven om te versnijden, te verbrokkelen en alles naar zijn zin door te drijven, vrij van alle toezicht, en eindelijk, Frankrijk overwonnen, uit geput, vernederd, verkleind door het verlies der Rijnprovinciën na te laten, belast met een be zettingsleger van houderdvijftigduizend man, die wij moesten onderhouden en verdragen tot alle schadevergoedingen waren betaald. Ziedaar de gevolgen der onwetendheid! Dat zijn de vruchten van een plebisciet door twee of drie schelmen afgedwongen aan millioenen stommeriken, die niet verder zien dan de neus lang is. Op de on wetendheid der volken worden de tronen ge bouwd, zij doet alle tirannie, verdrukking voort bestaan. Bonaparte wist het wel. Nooit heeft hij ook maar een halven cent voor het volksonder wijs overgehad; in zijn tijd sukkelden de onder wijzers voort zoo goed als zij konden, hij be moeide zich nimmer met hen. Dit was ten minste openhartig. Maar de konin gen uit het stamhuis der Bourbons, behandelen die zaak gansch anders, zij nemen besluiten, schrijven verordeningen en laten die drukken in de couranten, zij richten kosteloozen vereenigin- gen op, om het onderwijs te beschermen en aan te moedigen, eindelijk bekladden zij oneindige massa's wit papier, en maken velerlei gerucht. Dit alles beteekent niets; om het lager onder wijs goed in orde te hebben, is geld noodig. Dat men de schoolmeesters ontheffe van het toe zicht der geestelijken, dat men hen ruim bezol- dige, dat men ter verkrijging eener opengetallen plaats vergelijkende examens uilschrijve, en bin nen tien jaren zal ieder FraDSchman kunnen lezeD, schrijven, cijferen en behoorlijk zijne ge dachten uit weten te drukken. Zoo sprak deze brave man, en de anderen vielen hem bij. Ik, die nog nooit zoo iets gehoord had, zette mijne beide ooren open, ik was er over verbaasd en verheugd. Per slot van rekening toen Mr. Regoine merkte dat ik niets liever wenschte dan vooruit te ko men, bood hij mij boeken ter leen aan en tegen twee uren begaf ik mij op weg naar Chène tooi Fendu. Meester Guillaume was mooi ongeé^j het was met hem, als met alle zieken, énM grijpen dat zij met een drankje zijn ge<me elke ondervinding, die zij verkregen, allecyac len, die zij hebben beproefd zonder eeDifj^ gevolg, beletteu hun niet te gelooven, laatste hen beter zal maken. Hij nam het dn ,w- in. Wat mij betreft, ik was in mijn kamer de boeken te lezen, die ik had uiedegeNoji maar tot mijne wanhoop konde ik er niet begrijpen, het was voor mij Hebreeuws^ toch hebben deze boeken, Emile, et le Ce^,, Social, nog heden ten dage den naam t|an bestgeschrevene te bebooren. g Mijn hemel! wat heeft het mij gegriefdeSp(l droten deze boeken niet te verstaan, hoe nriD, maal heb ik in die drio weken niet mij :y0o afgevraagd: „Verstaat gij dan geen Fransc\,p gij dan zoo stomp van begrip? Zult gij darjjat iets worden?" be\ Die angst bleef mij steeds bij's iriorgt yat 's avonds na schooltijd liep ik naar boven»noe zien of ik het beter kon vatten, en MUd lezen, de woorden en volzinnen in mijn'de overdenkende, zonder er een enkel klaar Iffoc uit te halen. {Wordt rsrrt'pal dei

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2