In elk geval meent het blad de belangstelling der kooplieden van Australië te moeten inroepen voor het plan, om hun land en het blijkbaar zoo wakkere Ned. Indië, nauwer aaneen te sluiten V door het openen eener geregelde stoomvaart tus- schen Java en enkele Australische havens. Dat de Ned. Indische regeering het belang daarvan reeds helder inziet, blijkt uit de toezegging eener liberale subsidie harerzijds, om dat plan ten uit voer te brengen en krachtig te steunen. Bij beschikking van den Minister van Marine van den 21sten dezer, is aan den lsten zeilmaker in het vaste korps dek- en onder-officieren J. Car- pentier, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, toegekend de gouden medalje voor vijftig jaren eerlijke en trouwe dienst. Z. M. heeft aan den telegrafist der 3de klasse C. W. Laeijendecker, op zijn verzoek, eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend, met ingang van den lsten Augustus 1871. b 1 iv ïv e a_ is i Wassenaar, 22 Juli. Heden had alhier op de bewaar-, naai- en breischool een eigenaardig leest plaats ter herinnering aan het huwelijk van H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden. De meisjes en kinderen werden onthaald op keurige versnaperingen, en bovendien werden der meisjes door Freule Van Doorn in naam van Prinses Marie presentjes uitgedeeld, bestaande in zilveren naaldekokers, breistellen en vingerhoeden en de jongens ontvingen schoone prentenboeken. Het laat zich begrijpen welk een vreugde er onder de kleinen heerschte. Aiïhen aJd. Rijn, 20 Juli. De terechtzitting van het kantongerecht werd gisteren, te midden van den hooibouw, door een groot aantal landbouwers bijgewoond, om de quaestie tusschen zekeren Vis en Bart Vernouw te hooren behandelen. Zij is deze: Vis beweert aan Bart V. te Leiden ver kocht en geleverd te hebben een koe voor f 175, maar daarvoor geen betaling te hebben ontvan gen. Bart V. daarentegen houdt vol de koe be taald te hebben met een bankbiljet a 200, en een nieuw bankbiljet a ƒ25 van V. terug ont vangen te hebben. Op verzoek van Vis werden gisteren de getui gen toegelaten, om te bewijzen dat de koe door hem geleverd was. De uitspraak is over acht dagen bepaald. Hellevoetsluis, 20 Juli. Zr. Ms. kanonneerboot n°. 85 is heden in dienst gesteld, tot oefening der miliciens met geschut, onder bevel van den lui tenant ter zee 1ste kl. A. baron Collot d'Escury. Aknhem, 21 Juli. Hedenmorgen is het elfjarig zoontje van den heer B., een aardige veelbelo vende knaap, bij het zwemmen in het groote bad, in den Rijn verdronken. Door de heer Gresnich alhier is Woensdag eene postduif opgevangen, die zich bij zijne dui ven had gevoegd. Op haar linkervleugel draagt zij den stempel Hanover en een teeken, overeen komende met de figuur van de klavers uit het kaartspel. Deventeb, 20 Juli. Voor ongeveer eene maand is door den Gemeenteraad een adres aan den Koning gericht met verzoek deze gemeente op nieuw voor den tijd van zes jaren te ontheffen van de verplichting tot het oprichten eener Bur gerdagschool, met bepaling dat aan de hier be staande Burgeravondschool onderwijs zal gege ven worden in de vakken a tot d en f tot l van art. 13 der wet op het middelbaar onderwijs en de beginselen der technologie. In dit adres werd aangevoerd, dat de ondervinding bewezen heeft dat, door de hier bestaande welingerichte scho len van lager onderwijs, de Hoogere Burgerschool en de daarmede in verband staande inrichtingen van onderwijs, voldoende wordt voorzien in de behoefte aan lager en middelbaar onderwijs, en het daarom niet waarschijnlijk is dat door een enkelen leerling van eene Burger-dagschool zoude gebruik gemaakt worden. In de Raadsvergadering van heden is door den burgemeester medegedeeld dat de Minister van Binuenl. Zaken heeft te kennen gegeven, dat het verzoek van den Raad niet aannemelijk is, daar de wet vordert oprichting van eene Burgerdag school te Deventer en haar eisch moet worden ingewilligd. In het door den Parad bij zijn adres aangevoerde zag de Minister echter reden tot tegemoetkoming, en het was daarom dat Z. E. aan den Koning voorgesteld, en Z. M. besloten had om de gemeente nader voor een tijdvak van twee jaren ontheffing van de oprichting eener Burgerdagscbool te verleenen. Aan Dr. P. A. Van Meurs is op zijn ver zoek tegen 80 Sept. a. s., eervol ontslag verleend als leeraar aan Athenaeum alhier. 's-Hebtooenbosch, 21 Juli. Eergisteren werd zekere A. Gter zake van diefstal, waar van lust tot sterken drank de oorzaak was, aan gehouden en in voorloopig arrest genomen; eenige uren later vond inen hem ophangende in zijne cel, hij had daartoe zijn broekdraagband gebruikt. Bbeda, 20 Juli. „Laatstleden Maandag zoo wordt aan 't Vaderland geschreven, werd in de algemeene vergadering der liberale Kiesvereeniging Eendracht maakt Macht met eenparige stemmen eene gemoti veerde motie aangenomen, strekkende om den heer Guljé bij zijne terugkomst uit's-Gravenbage de hulde der Vereeniging te brengen, voor de echt constitutioneele houding welke hij steeds als lid der Tweede Kamer heeft in acht genomen. „Een afschrift der motie werd dien avond door het bestuur en eene commissie uit de leden den heer Guljé aangeboden, met een begeleidenden brief, waarin den geachten afgevaardigde hartelijk werd dank gezegd voor al het goede gedurende zijn parlementaire loopbaan gewrocht; hem de erkentelijkheid der vereeniging werd gebracht voor den mannenmoed, waarmede hij vele jaren palstoud voor het handhaven der vrijzinnige be ginselen, welke hem thans zijne plaats in de Tweede Kamer deden verliezen, en eindigende met den wensch, dat ZED. nog eens, in minder donkere tijden opnieuw door het districht Breda naar 's lands vergaderzaal worde afgevaardigd. „De nog altijd krachtige liberale minderheid in ons district begrijpt meer en meer dat zij vast aaneengesloten moet zijn en blijven, wil zij een maal de kans hebben om haar beginselen te zien zegevieren. „De zedelijke steun van alle ontwikkelden, waaronder zoovele niet-kiesgerechtigdeu, kou niet ontbeerd worden; van dit beginsel uitgaande besloot de genoemde Kiesvereeniging om voortaan ook de niet kiezers als leden toe te laten, zonder hun evenwel recht van stemming te geven." koloniën. Aan het Mail overzicht van het Bataviaasch Han delsblad is ontleend BATAVIA, 10 Juni. Sedert wij ons laatste overzicht den 27steu der vorige maand schreven, is de rustige rust onzer bezittingen door niets der vermelding waardig gestoord, integendeel kunnen wij eene bijzondere kalmte in den handel vermelden, en geeft onze kalie bezaar een indruk, dien men gaarne door eenige meerdere beweging en levendigheid zou vervangen willen zien. Onder de omstandigheden, waarvan men een vermeerdering van handelsbe weging voor deze plaats verwacht, wordt, behalve de toenemende stoomgemeenschap met Europa door het Suez-kanaal, weder in hooge mate de aandacht gevestigd op de Australische koloniën, voor wier gemeenschap met Europa en Azië, Java meer en meer de brug zal moeten worden en waarvan Batavia in de eerste plaats de vruch ten zal genieten. De zending van het stoomschip Curagao onder bevel van den kapitein-luitenant Jhr. M. W. Bowier, dat tot bevordering onzer handelsbelangen op den 31sten Mei naar Mel bourne is vertrokken, ten einde de Noord-Australische havens en nederzettingen te bezoeken, tot welken tocht de Nederlandsche consul-generaal aldaar uitgenoodigd is geworden dien te verzeilen, is hier algemeen zeer teegejuicht. De mededeeling in de bladen gedaan, dat de Heer A. Fraser, Hoofd agent van Nederl. Indische Stoomvaart Maat schappij dien tocht zou medemaken met een op dracht van de N. I. Regeering om met de regee ringen der Australische koloniën in onderhande ling te treden omtrent een subsidie voor eene directe stoombootverbinding met Java, werd door dien heer ontkend. Men blijft echter de hoop voeden, dat de regeering om welke reden dan ook geen publiciteit aan hare plannen dienaangaande wenscht te geven en dat de heer Fraser, iemand zoo uitnemend voor de belangrijke taak berekend, met eene geheime zending is belast. Wij moeten nog met een woord melding maken van de onderstelde onlusten in Midden-Java. Meer en meer blijkt, dat de hoofden van bestuur zich de zaak ernstiger voorstellen dan ze in werke lijkheid was. In de laatste particuliere berichten, door ons van Bandjarnegara ontvangen, wordt beweerd, dat de residenten van Pekalongan en Banjoemaas molenwieken voor vijanden hebben aangezien en dat de geheele zaak niets te beduiden heeft gehad. Het besluit omtrent de aftreding van den tegen- woordigen Gouverneur-Generaal werd deze week in de Javasche Courant gepubliceerd. Werkzaam heid willen we den tegenwoordigen landvoogd niet ontzeggen, doch het is te hopen, dat zijn op volger wat meer blijken van werkzaamheid geven zal. We behoeven hier iemand, die weet te be slissen, en die niet steeds, zelfs over de minst beduidende zaken, tot in het oneindige blijft wikken en wegen. In het algemeen, iemand die met krachtige hand de teugelen van het bestuur leidt, en die weet, wat hij wil, nl. met het oog op het beheer der bezittingen. Gebrek aan kracht en richting zijn ongelukkig de kenmerken van het tegenwoordfg bestuur. 3 Juni. Wij vernemen, dat bij de regeering een telegram is ontvangen, houdende mededee ling van de benoeming van den heer André Wiltens. laatstelijk resident van Soerabaya, thans met verlof in Nederland, tot lid in den raad van N ederlandsch-Indië. Een ander regeeringstelegram houdt in, dat aan den tegenwoordigen Gouverneur-Generaal op zijn verzoek verlof is verleend om na omme komst van zijn diensttijd naar Nederland terug te keeren. Bat. Hblad. 4 Juni. Wij vernemen, dat waarschijnlijk reeds den 15den dezer een der twee compagnien in fanterie, welk thans te Pekalongan zijn, van daar herwaarts terugkeert, terwijl de andere er voorloopig blijft. 6 Juni. Door het Hoofd-Agentschap der Ned. Ind. Handelsbank is aangekondigd, dat de eerst volgende veiling van Billiton-tin, groot p. m. 7800 pikols, zal plaats hebben op den 7 Augus tus 1871. Door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië zijn de volgende beschikkingen genomen. Bij besluit van 28 April is aan den gepens. contr. der lste kl. bij het binnenl. best. in de resid. Lam- ponsche distr. F. A. Koks en den contr. der lete kl. bij het binnenl. bestuur in het gouv. Celebes en onderh. J. Bensbacb het bijzonder welgevallen van Z. M. den Koning betuigd ter zake van de door hen bewezen bijzondere diensten bij gelegenheid der krijgsverrichtingen in 1868 tegen den oproerigen kraeng Bonto-Bonto en zijnen aanhaDg, in het gouv. Celebes en onderhoorigheden. Civiel Departement. Ontslagen: Op zijn verzoek, eervol, uit zijne betrekking van adv. en proc. Mr. J. Ph. Van Bosse; uit zijne betrekking, de postc. chef van het postk. te Tagal, G. J. Sterck. Benoemd: Tot chef van het kad. statistiek-bur. in de res. Pekalongan, de cont. der lste kl. bij de landel. ink. en cult. A. Van der Gon Netscher; bij de landel. ink. en cult., tot cont. der lste kl., de cont. der 2de kl. H. H. Donker Curtius; tot cont- der 2de kl., de ambt. ter beschikking W. Th. P. Martens; tot cont. der 3de kl., de ambt. ter he- Bchikking P. J. Kooreman; tot ambt. ter beschikking, de ambt. voor den burg. dienst in Nederl. Indië D. H. Fraenkel; tot leerling-telegrafisten W. E. J. Fagnotti, J. J. J. Van Dnessche en W. A. A. Van der Linden, met bepaling, dat zij worden werkzaam gesteld bij het telegraafkant. te Soerabaya. Gesteld: Ter beschikking van den resident van Timor, Jhr. Mr. W. D. J. Van der Feltz; tot bui tengewoon substituut-griff. bij den landraad te Ma- gettan, buiten bezwaar van den lande, G. J. Blume, ambt. ter beschikking bij de landel. ink. en cult. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederl. wegens ziekte, aan den cont. der lste kl. bij de landel. ink. en cult. H. J. Tijdemaneen tweejarig verlof naar Nederl., buiten bezwaar van 's lands kas, aan den opzichter der 3de kl. bij den waterstaat en 's lands bnrgerlijke openb. werken P. De Schrijver. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof, naar Nederland, wegens ziekte, aan den 2deu luit. der inf. E. Greve; aan den onderintend. der lste kl. van de militaire admin. J. B. De Graaf, en aan den 2den luit. der inf. W. H. Voute. Ontslagen: eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens. de maj. der inf. A. Knoote en L. J. F. Timmermans; eervol uit 's lands dienst, wegens licha melijke ongeschiktheid, de 2de commies H. Te Poel. Bij het wapen der infanteriebevorderd: tot luit.-kol. J. V. Kriesfeld; tot majs. H. F. Meijer, M. C. E. Ruempol, P. M. J. Penning Nieuwland en J. H. Swaving; tot kapits., R. P. De Groot, J. W. Van Son, E. C. Matheron, W. J. Thieme, J.J.Hol landers, G. A. Kal en J. R. Engelhard; tot lste luits., J. L. Hamel, H. J. De Bordes, H. J. Knijff, F. H. Do Vogel, J. E. Ruzette, J. G. H. Schieffe- lers, C. M. J. Kröemer, F. G. W. Baptist en G. C. A. De Pruijn; bij het wapen der cavalerie: de ritm. A. F. Huijgentot ridms. K. E. Verdam en A. P. T. Boelen; tot lste luit. Jhr. R. B. R. J. Van Grotenhuistot Onstein; bij den milit. geneesk. dienst tot militaire apotheker der lste kl,, C. F. Machielsen. Benoemd: tot 2de luits., de sergeanten H. Half en J. H. Deiks, de sergeant-maj. P. D. W. Wilken en de sergeant A. H. Van Hengel. Departement der Marine. Benoemd: Tot 2den machinist bij de gouvernements-marine, J. C. Th. Hansen. Ingetrokken: De detachering bij het depart, der marine in Nederl. Indië E. F. Hanel von Cro- nenthall. Gedetacheerd: Bij het depart, der marine in Nederl. Indië, J. A. Baart de la Faille. BÜ1TENLAND. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft reeds een aan tal artikelen van het ontwerp van wet tot uit breiding en betere regeling van de werkzaam heid der departementsraden aangenomen en is bij art. 68 blijven staan. Zij schijnt de tweede beraadslaging over dat wetsontwerp (waarop nog eene derde volgen moet) binnen kort ten einde einde gebracht te zullen hebben; althans gaat zij daarmede onverdroten en onverpoosd voort, niettegenstaande de ongemeen heete weersgesteld heid, die het bijwonen van langdurige zittingen moeielijk maakt, Dit gaf in de zitting van verle den Dinsdag aanleiding tot een voorstel hetwelk het verschil van smaak tusschen de hoofdstad en de provincie deed uitkomen op eene wijze die gelach verwekte. Er werd namelijk door eenige afgevaardigden van het platte land voorgesteld de openbare zitting 's ochtends ten zes uren aan te vangen zoo lang de tegenwoordige weersgesteld heid voortduren zou. Hierop werd door afgev. uit Parijs gezegd dat het dan nog beter zou zijn des avonds zitting te houden. De minister voor landbouw en handel gaf'zijn gevoelen te kennen dat het hier te doen was om eene verandering waartoe niet voetstoots besloten maar eerst na rijpe overweging overgegaan moest worden. Dit was ook het gevoelen van den voorzitter der vergadering: hij voor zich had niets tegen het aanvangen der zittingen ten zes uren's ochtends; maar hij meende toch te moeten doen opmerken dat noch wetgevende vergaderingen noch dagen van eene drukkend heete weersgesteldheid iets nieuws waren; dat, integendeel, die beide zaken reeds sedert eeuwen bekend waren, en dat er toch nog nooit bij eenige vergadering gedacht was aan een voorstel om ten zes uren 's ochtends de openbare zitting aan te vangen. De Vergadering heeft toen geen besluii i— men in dat geschilpunt tusschen stad en land, tusschen de hoofdstad en de provincif11 OoHteui-ij U-Moii"'. Monarchie t utoriteit In de laatste zitting van de rijksraaddel,, wa deelde graaf Von Beust mede, dat de kei;^, besluiten der delegatie goedgekeurd had ei De jjj tevreden was niet de resultaten dezer z iI16 Ual die geheel aan zijn verwachting beantwoor'8ctle y De rijkskanselier dankte verder voor he,„„ )ODj Uo ruimschoots betoonde vertrouwen. In zijn rede wees de president Von Schmerling te bewilliging van de groote sommen voor dedigbaarheid des rijks en op de tusscbtL geej delegatie en de regeering bestaande eendu Hij drukte den wensch uit, dat de biunenlaiiin 50 politiek volgens beginselen zou geleid woeinmeu die den binnenlandschen vrede waarborgeniag() der tot verouderde toestanden terug te of het misnoegen der naburige staten op te wet5t guj België. ild wo In de Belgische Kamer van Vertegenwoordiotie f heeft de minister van buitenlandsche zakeiladstoi antwoord op eene vraag, verklaard, datdeFordt v sche wet van 8 Juli jl. (ter verhooging van zeMadri invoerrechten) in strijd met het Belgisch-Frati kon handelsverdrag was, en dat, zoo die wet tveeuw l lijk op den invoer uit België werd toege Voor daartegen ernstige vertoogen door het Belgrogram gouvernement zouden worden ingebracht, irzoeni „Het moeilijke van den staat der zaak konin; veinzen wij ons niet zeide de ministeiening slotte doch houdt voor zeker dat wij, zo;l«ond' te kort te doen aan de heuschheid jegens -n bri( naburige natie, die weinig voorspoed heeft gerankri al het mogelijke voor het belang van onzen:>mt, d del en van onze nijverheid zullen doen. Indrid va is onze positie gelijk aan die van menige at mogendheid, die een voordeelig handelsver met Frankrijk heeft aangegaan." Vereenigde Staten. anton De president Grant heeft den 4den dezer Wege volke bij proclamatie bekend gemaakt dat t Washington met Engeland aangegane verdra wederzijdsche bekrachtiging ontvangen hai alzoo van toen af verbindend voor de Vereen u Staten en voor hunne burgers zou zijn. Den 4den Juli is de nationale feestdag der 1 1/ eenigde Staten; alsdan verjaart de dag was de onafhankelijkheid der Amerikaansche ri bliek gevestigd en door Engeland erkend ii worden. Die dag is, naar de verzekering den Amerikaanschen correspondent der Lot: sche Times, door Grant met opzet voor deafi: v diging van het nieuwe verdrag gekozen. fjii zegt die correspondent in een schrijven \1 Juli. „Den 4den dezer zijn er overal in den Ij: naar de gewoonte, tallooze redevoeringen viering van den nationalen feestdag gebouc la (Per tting in al die redevoeringen werd het sluiten t het Wasbingtonschc verdrag als eeneheugeli vredespellende gebeurtenis vermeld; doch dat werd gewoonlijk de aanmerking gevoegd Engeland niet uit vrije verkiezing dit verd"°°" had aangegaan; dat het daartoe zijns onda'^ overgegaan was; dat de Bitsche leeuw, na li in zijne fiere houding volhard te hebben, eit^"^ lijk door schrik was bevangen en door vrees noopt geworden was om te bokken." Hel bewind te Washington schijnt alle fQ[an( 1. >pens op het welslagen van de voorgenomen en aan vangen conversie der nationale schuld opgege>l"J"^ te hebben; althans is, naar verzekering van'r^nem boven aangehaalden correspondent, het bevel iaa|{t geven tot staking van het drukken der obligat q. bestemd om uitgereikt te worden aan degei j|jetj die de conversie zouden aannemen. aaro rinse .nev. mooi Berlijn, 21 Juli. De Slaals-Anieiger behelst e Koninklijk besluit, waarbij de aan het Miniskicke van Eeredienst en Onderwijs bestaande afzond nces lijke afdeelingen voor de aangelegenheden Jor c Hervormde en der Katholieke Kerk worden iUte geheven en beider aangelegenheden aan cmgei afdeeling worden opgedragen. 'h s De Kreui-Zeilung zegt vernomen te hebbissai dat de Keizer in de volgende week naar Wh dei baden zal vertrekken. Het gerucht dat de Keim 1 de badkuur te Ems slecht zou bekomen, is ridde komen onjuist. Het bad doet hem zeer veel goeent Parijs, 21 Juli. Men verzekert, dat de f- Dupanloup, bisschop van Orleans, morgen óac01 petitie der bisschoppen zal indienen betreflui18 1 den toestand van den Paus. ',en De Pruisen zullen morgenochtend Rouaan opou ruimen. Het Journal Ojficiel zegt dat op bevel Ale Keizers van Duitschland de ontruiming vao,n departementen der Eure, der Beneden-Seiue r der Somme voorgeschreven is. Von Manteuffel heelt zich, toen zijne god®'^» voornemens werden verijdeld door de iiioeil.'_^er heden om de gestorte gelden te verifieereu, verzoek van den heer Thiers direct tot den Keit' k, ich gewend, die een telegram zond waarbij hij bed dat de troepen de drie departementen dadel,1 0

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2