Aan de kiezers. 24 Juli. N". 3512. Maandag A0. 1871. Vlr. A. VAN HETTIJNGA TROMP, H. N. VEEFKIND, Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". DE FAM1LIE-J UWEELEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. l)eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS UK It ADVKRTENTIEN. Voor iederen regel Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. Een groot aantal Ingezetenen, tevens kle- ters voor den gemeenteraad, nemen de vrjj- zeld, met 't oog op den korten termijn die litmaal ter voorbereiding overblijft, bij zunne medekiezers voor de verkiezing op "l Augustus a. s. dringend aan te bevelen 1 .er vervanging van den heer Tieleman, en n de plaats van den heer Schelteuia, die niet neer in aanmerking wenscht te komen. Lelden, 22 Juli. Burgmeester en Wethouders alhier brengen ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 14 en 15 der wet van 29 Juni 1851 (Staats blad n°. 85), de verkiezing van eeo lid voor den Gemeenteraad, ter vervulling der openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag en het niet aannemen der op hem uitgebrachte be noeming door den heer J. Scheltema, die in 1873 moest aftredeu, zal geschieden op Dinsdag den lsten Augustus aanstaaude. Op de aanbeveling van B. en Ws. der gemeente Amersfoort, voor de aanstelling van leeraren aan de in September e. k. te openen Hoogere Bur gerschool met bjarigen cursus, komen o. a. voor: Leeraren in de natuurkunde, mechanica, tech nologie en beschrijvende meetkunde aan de dag school in de natuurkunde, mechanica en tech nologie aan de avondschool Dr. T. Van Wage- nidgen en Docts. B. C. Goudsmit te Leiden. Lèëraar in de wiskunde aan de beide laagste klassen en het schoonschrijven op de dagschool an in de wiskunde en het schoonschrijven op de avondschool G. J. Van der Schouwen te Leiden. Om der wille van het edele en vaderlandslie vende doel, vestigen wij gaarne de aandacht op de weerbaarheids-loterij, waarvan hierachter eene advertentie voorkomt waarin de voorwaarden duidelijk zijn uiteengezet. Een ieder dus die nog 2.50 over heeft voor eene echte nationale zaak, een ieder die iu de loterij wil spelen in 't vooruitzicht van eene groote prijs te winnen, late niet na zich te ver voegen bij de firma's die zich hier ter stede met den verkoop van loten hebben belast. Al zal de aanstaande kermis niet de verschei H denheid van andere jaren opleveren, toch zullen de stadgenooten, die de vergunning verkrijgen het kermisvermaak zoo goed en zoo kwaad als ,,t( dit mogelijk is, te verschaften, niet onbeproefd laten om daaraan op voldoende wijze te gemoet te komen. Het is daarom dat wij de aandacht van de kermislief hebbers vestigen op de concerten die in het café de Pauw, Nieuwen Rijn, zullen wor den gegeven. De gezelschappen die zich daarop zullen doen hooren. staan goed bekend en we kunnen dan ook een kijkje in het café de Pauw aan een ieder aanraden, die zich wil schadeloos stellen voor de vermakelijkheden welke eene gewone kermis oplevert. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 1 persoon, als hersteld opgegeven 3, overleden geeue, zoodat iu behandeling blijven 37. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 97 tot 108 vol- wasseu personen en vau 32 tot 10 kinderen. Gedurende deze week zijn in het Badhuis op de Bloemmarkt 79 baden gebruikt. Aan de Zwem- en Bad-Inrichting Rhijuzicht zijn gedurende deze week 1815 baden genomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft zich met het volgende adres tot de Hooge Regeering gewend ,/Bij het in Frankrijk nieuw ingevoerd tarief van inkomende rechten zijn o. a. belast: Koffieboonen, van lauden buiten Europa, Frank- sche Koloniën inbegrepen, met 150 francs de 100 kilo, van elders 180 francs de 100 kilo. Alcohol in flesschen 30 francs per kist, vocht iu fust 30 francs per Heet. zuivere Alcohol (Alco hol pur) dat is 100 gr. G. L. De Kamer meent dat deze rechteD strijden, met het tractaat van 7 Juli 1865 en bekrachtigd den 12den Augustus 1865, welk tractaat 12 jaren van kracht blijft. Bij art. 12 toch van genoemd tractaat wordt al. 2 gelezen„Réciproqueinent les alcools d'origme Neerlandaise seront soumis leur importation en France un droit d'eutiée de 15 francs, decime coinpris, par hectolitre k 100 degrés G L." Terwijl art. 11 is luidende: „Les produits non originaires des Pays-Bas, importés de la Neerlande en France, soit par mer, aux conditions détermi- nées par l'art 10 du présent traité, soit par les voyes fluviales, ne seront pas soumis k des taxes plus élevées, que celles, dont sont ou pourront être frappés les produits importés en France sous pavilion francais d'ailleurs que les pays d'origine. „Toutefois pour les Cafés, la surlaxe ne dépassera pas 5 francs par 100 Kilo décimes compris." Het nieuwe Fransche tarief, stelt de koffie uit landen buiten Europa gelijk met die uit de Fran sche Koloniën en wel tot een recht van fr. 150 de 100 kilo; de surtaxe voor Nederland niet meer mogende bedragen dan 5 frs., zoude het recht voor Koffie van Nederland komende slechts 155 frs. mogen zijn. Dit is ook alzoo begrepen in de 2de al. van art. 11 van het tractaat tussclieu Frankrijk en België. En volgens art. 38 van ons tractaat met Frankrijk mogen de cuntracteerende partijen geene voordeelen aan andere rijken afstaan, zon der die ook aan de contracteerende partijen (Frankrijk en de Nederlanden) te doen genieten. De Kamer wendt zich derhalve tot ZExc. met verzoek, dat door onze diplomaten de noodige stappen bij de Fransche Regeering worden ge daan, opdat het tarief aldaar voor de twee aange duide artikelen worde teruggebracht, tot het cijfer, waarop ons tractaat recht geeft, en tevens 0111 de eventueel te veel betaalde rechten, wederrechtelijk reeds gevorderd, aan belanghebbenden gerestitu eerd te bekomen. De Kamer meent, dat de Fransche regeering gemakkelijk van hare verkeerde meening in deze zal zijn af te brengen. De Kamer veroorlooft zich bij deze gelegenheid eenige opmerkingen ten opzichte van verdere ver anderingen, waarvan in Frankrijk nog sprake schijnt te zijn. Men is voornemens in Frankrijk de invoerrechten op katoen, wol, vlas en hennep te brengen op 20 pCt. der waarde en van metalen op 10 pCt. insgelijks der waarde. Hierbij komt voornamelijk het tractaat tusschen Frankrijk en België ter sprake. Vlas van Belgischen oorsprong, alsmede lood, zink, koper en tin, is bij den invoer in Frankrijk vrijgesteld. Daar Nederland nu in dit voordeel moet deelen (zie art. 38), heeft dit voor vlas geen bezwaar, maar wel voor de metalen die onze bodem niet voortbrengt. Het gevolg zal zijn, dat wij den aan zienlijken transito-handel voor lood, zink, koper en tin zullen kwijt raken, en dat wij onzen uit voer van tin naar Frankrijk zullen missen. En dit alles zonder voordeel voor Frankrijk. Engeland toch geniet even als wij de voordee len door België bedongen; het gevolg zal zijn, dat Frankrijk genoodzaakt zal wezen uit België en Engeland lood, zink, koper en tin, zonder rechten te laten binnen komen. De schatkist zal derhalve niets ontvangen, uiaar de Fransche industrieel zal de kans missen om Duitsch lood en zink over Nederland te ontvangen en zal zich te vreden moeten stellen, terwijl hij de zoo gewilde soorten met 1Ü pCt. verhooging zal moe ten betalen, hetgeen eene prohibitie daarstelt. De Kamer behoeft Uwe Excell. niet onder het oog te brengen van hoeveel belang het voor onzen handel is, de Fransche regeering deswege iu te lichten. Wacht men totdat het nieuwe tarief gedecreteerd is, dan wordt het moeilijk verande ring daarin te erlangen. De Kamer stelt te veel vertrouwen in de regeering, om de belangen van onzen handel in deze niet aan hare verlichte zorgen over te laten." Afschrift van dit adres zal worden verzonden aan de Ministers van Financiën, Koloniën en Buitenlandsche Zaken, aan deD Commissaris des Konings der provincie, en aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam. Gelijktijdig zal den Commissaris des Konings kennis worden gegeven dat de Kamer voortaan hare zittingen in het openbaar houdt. Mocht de regeering alzoo iets geheim willen houden, dan dient zij daarvan bij voorbaat te verwittigen. De commissie voor het afnemen van de exa mens van leerling-apotheker te Middelburg heeft Dinsdag hare werkzaamheden aangevangen. Eer gisteren is éen candidaat afgewezen en aan drie anderen eene acte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde aan de heeren; G. A. M. Verlinden, van Bergen op-Zoom, C. G. Van der Zalm, van's-Gra- venhage en A. Sadée, van Venlo. De in Nederland gevestigde ridders der orde van het Legioen van Eer vinden aan de kanse larij der Fransche legatie te 's-Gravenhage de gelegenheid om deel te nemen aan de inschrij ving voor de leden dier Orde opengesteld, tot den herbouw van het afgebrand Paleis van het Legioen van Eer op de Quaie d' ürsay te Parijs. Wij vernemeD, dat aan het Departement van Binnenlandsche Zaken een wetsontwerp tot wij ziging der Militiewet in bewerking is. De wijzi gingen moeten zich bepalen tot afschaffing der plaatsvervaugiüg en invoering van het einjahrigen- stelsel. Inkrimping der vele vrijstellingen van de wet van 1861 schijnt echter niet in het plan der Regeering te liggen. Vaderland. De Argus, het groote handelsorgaan en meest gelezen dagblad van Melbourne, Victoria, maakt in het met de laatste mail ontvangen uommer van 20 Mei jl. met ingenomenheid melding van den last, door onze regeering aan onzen consul- generaal aldaar, Jlir. Ploos van Amstel, opgedra gen, om een verkenningstocht te doen langs de kusten van het groote Australië. Ten einde po gingen in 't werk te stellen om aan het geluk kig reeds toenemend verkeer tusschen verschil lende havens van dat eiland en onze Oost-Ind. bezittingen nog verdere uitbreiding te geven, moet onze consul de havens en nederzettingen op de westelijke, noordelijke en oostelijke kusten van Australië en verder Nieuw-Guinea bezoeken, en een volledig verslag geven van zijne bevindingen. De handelsbronnen dier verschillende plaatsen moet hij met ijver en keunis peilen, opdat men met volle vertrouwen zijne wenken kan volgen. Waarschijnlijk zou reeds in 't laatst van Mei het oorlogschip, 't welk den consul-generaal aan boord zal nemen, de Curasao, kapitein Bowier, de reede van Batavia verlaten, om naar Melbourne te stoomen. En nu de Argus een zoo heugelijk bericht vaD ontwaakten handelsijver bij de Nederlanders kan geven, voegt hij er bij, dat de Engelsche kolonie wel met ingenomenheid kennis mag nemen van de vrijzinnige maatregeleu, welke in Ned. Indië beraamd worden op het gebied van vrijheid van verkeer. Een nieuwe suikerwet zal weldra den geheeleu oogst ter beschikking laten van planter en fabriekant, die tot na toe twee derde daarvan aan de regeerieg moeten leveren, tegen een vast bepaalden prijs. Dat die maatregel belangrijk is, waar 't een daarenboven steeds toenemende op brengst van 180,000 ton geldt, begrijpt een ieder. En het gewicht daarvan klimt zoodra men bedenkt, dat de differentieele uitvoerrechten van suiker daar door ook zullen verdwijnen. «QIUI Pa 00 U eeicli 35, m u UK S/tt M r koi' Lo: (Novelle naar het Hoogduitsch). Vervolg „Tegenspreken kan ik niet lijden, dat maakt mij het hoofd warm zoodat ik licht weder terug zou gaan, antwoord dus met geen nuttelooze praatjès op mijn voorslag die ik u uiet eeD goeden wil doen zal, en grijp met beide handen toe als het u eenigs- zins aanneembaar voorkomt, mijn stiefvader zal den wissel niet betalen; de voogden id het ge heel niet, maar ik heb lust, om overeenkomstig mijn vaders wil te haudelen, die, zoo als gij terecht beweerde, als man van eer geen verlies geduld zou hebben, al ware het ook maar in de verte door hem veroorzaakt. Ik heb echter geen vermogen, ik ben noch in staat, deD wissel in zés maanden, noch iD een termijD te betalen. Ik geef u echter mijn woord, dat ik hem zal inlossen, en wil u dus tegen overgave van dat papier, wel is waar geeD nieuwen wissel geven, ik laat nooit op mij trekken maar een schuldbeken tenis van achtduizend thaler, betaalbaar in ter mijnen, met vijf procent, reoten. Spreek niet Danziger, nog niet, bedenk u eerst goed, bedenk vooral dat het alleen van mijn goeden wil afhangt, of gij in het geheel geld ontvangt, en dat ik mijn aanbod terug neem bij den iniDsten twijfel die gij laat zien." Danziger verdraaide de oogen, hij hield met geweld de aanmerkingen terug die zich lucht wilden maken en bracht eindelijk met moeite uit; „Schrijf dan mijnheer de baron, hier is de wissel ik ben er mede tevreden." „Dat was verstandig, Danziger, zeide Felix hem toeknikkende, terwijl hij naai- papier en peD greep." „Uwe geheele vordering hing aan een zijden draad." Hier is de schuldbekentenis; gij hebt het slechts te danken, aan de goede meening, die gij van den president hebt, dat ik die zaak op mij nam en in dien zin zal ik doen wat ik kan om de zaak ten spoedigste te liquideeren." „Ik dank u, ik dank u," zeide Danziger bui gend maar met gedrukte stem, „mijnheer de pre sident was een nobel, braaf heer en mijnheer de baron treedt in zijde voetstappen." Een tijd lang nadat de deur achter den jood gesloten was, zat Felix stil in gedachten verzon ken in den stoel voor den lessenaar van den pre sident. Hij dacht er aan, hoe menig bang, zor genvol uur deze daar gezeten mocht hebben, nog radeloozer dan hij heden, en gedrukt door het ge wicht der schuld. Toen rukte hij zich echter met geweld uit zijne overpeinzingen los, ging opnieuw aan het regelen en doorzoeken der papieren, en trok daartoe eene lade open, waarin de presi dent eigentlijk andere voorwerpen bewaarde. Een pakje visitekaartjes, een elegant sigaren-etui, eenige doozen van waarde en andere kostbaarheden trokken Felix's opmerkzaamheid echter niet; het was een klein, ledig medicijn(leschje, waaraaD de kurk ontbrak, dat Felix haastig opnam. Hij wierp een enkelen smartelijken blik op de blauwe etiquette die het woord „Opium tinctuur" droeg, toeu vernietigde hij zorgvuldig het fleschje en de etiquette, en zette zich als iemand die uitgeput is door een zwaar werk dat hij volbracht heeft en te gelijk verlicht door eene, al is het smarte lijke zekerheid, weder in den leunstoel. Hij her dacht zijne kindschheid, vreugdeloos en gedrukt door den kouden blik van dien ernstigen man; het teeder geliefde beeld zijner moeder, die in dien koelen atmosfeer zoo bleek en droefgeestig was geworden, totdat zij door de koude des doods verstijven moest; het eentoonige leven zijner stiefmoeder, die gedwongen in eene tegennatuurr lijke richting, haar goedhartig, kinderlijk, vroom gemoed te verloochenen, zoowel door vrees als door gewelddadig teruggedrongen waarheid, door zoo veel koelheid en schijn had geleden Maar hij liet die beelden zonder haat in zijne gedachten voorbijtrekken; hij gevoelde zoo innig medelijden, als hij aan de eenzaamheid en leegte dacht die in het hart van dien man hadden gehuisvest, wiens geest zoo rijk begaafd was; hij dacht er aan, hoe hij altijd alleen was geweest, niettegenstaande vrouw en kind, welke geduchte verootmoedigin gen hij had moeten verduren, welk een harden, bitteren strijd hij gestreden had, eer hij de knoop doorhakte, die slechts eene diep gevoelde, be rouwvolle en ware liefde zou hebben kunnen lOntwarren; en Felix, die het steeds versmaad had gedurende zijn leven met hem te bidden, deed het nu uit den grond van zijn eerlijk, man nelijk hart voor hem. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1