21 Juli. iV. 3510 1 Vrijdag A°. 1871 Feuilleton van liet „Leidscii Dagblad". DE FAMILIE-JUWEELEN. (M LE1DSCH DAGBLAD. PRIJS Voor Leiden per 3 maanden Franco per post Afzonderlijke Nommers DEZER COURANT. 3.00. 3.85 - 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVEBTKNTIEN. Voor iederen regel0.1 f Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. Leiden, 20 «full. Naar men verneemt is de luit.-kol. der artille- rie Jhr. Hooft door Z. il. den Koning vau Wur- temberg tot kominandeur der Frederiksorde, en de kapit. der artillerie Beijerman tot ridder 1ste kl. der orde van de Wurtembergsche Kroon be noemd. De Burg. hoofd van het Gemeentebestuur alhier, doet te weten, dat aan den ODtvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den lSden dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, over het dienstjaar 1871 en 1872, houdende aanslagen voor Wijk 5, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 5 personen, als hersteld opgegeven 2, overleden 1, zoodat in behandeling blijven 89. Gisterenmiddag omstreeks vier uren had er een ongeluk plaats op de Oude Vest. Twee kin deren van den heer C., ilr. timmerman, vielen al spelende in het water; zij zouden verdronken zijn, zoo niet een voorbijganger het bemerkt had en de kinderen op het drooge bracht. Bij de opening der inschrijvingsbiljetten voor de levering van 120 afsluit-, 24 spui-en 160 brand- kranen te Rotterdam, is gebleken dat inschrij vingen zijn ingekomen tot de onderstaande be dragen: H. Fegee te Haarlem, voor ƒ21,754; R. J. Stokvis Zn., te Rotterdam, voor 26,172.56 Van den Berg Co., te Amsterdam, voor 26,270.74; P. Goedkoop Dz., te Amsterdam, voor 28,345.24; Van Oppens Co., te Maastricht, voor 28,768; O. L. Carels, te Genl, voor ƒ31,210; D. A.Schret- len Co., alhier, voor ƒ34,467 20. De afdeelingen der Eerste Kamer der Staten- Geueraal hebben heden het onderzoek over de aanhangige wets-ontwerpen ten einde gebracht. Hedenmiddag te drie uren openbare zitting en uitbrengen der verslagen, zoodat men morgen of overmorgen de beraadslagingen over die ODtwer- peu kan tegemoet zien. De Spaansche consul te Rotterdam heeft van zijn gouvernement de navolgende circulaire ont vangen, waarvan hij ons verzoekt mededeeling te doen De misbruik, begaan door eenige vreemde schépen, welke, inbreuk makende op de thaus van kracht zijnde wetten der douanen op de Philippijnsche eilanden, eeue groote hoeveelheid goederen van verboden handel, als ammunitie en krijgsbehoeften, naar het eiland Solo vervoerd hebben, hebben de aandacht van het gouverne ment tot zich getrokken, en heeft het dienten gevolge besloten u hiervan kennis te geven, ten einde belanghebbenden opmerkzaam te maken, dat voor deD buitenlandschen handel slechts ge- opend zijn de havens van Manilla, Sual, Hoilo en Zamboauga, en dat het de vreemde vlag niet toegestaan zal worden een directen handel met Solo eD omliggende eilanden te drijven, welke, in overeenstemming met de bepalingen van 30 April 1851, éen geheel met de Philippijnsche Archipel uitmaken. Op het groot zangersfeest, dat te Arnhem van 4 tot 7 Aug. a. s. zal gevierd worden, zullen ou der anderen de heeren Dekkers uit den Bosch en Eichholtz van Amsterdam, als solisten optreden; terwijl 25 liedertafels, 800 zangers tellende, haar deelneming beloofd hebben. Voor de orkest muziek zullen het korps van Stumpff en van de Aruheinscbe veld-artlilerie en infanterie zich doen liooren. Op Beekhuizen zal den 7den Augustus een matinée misicale plaats hebben. Dien avond zal op de Groote Markt een volksconcerten vuurwerk worden gehouden. Den 8sten Aug. den dag na het feest, zal van wege de commissie voor de kunstavond voorden handwerksstand de gas-illuuiitatie in het park van ilusis nogmaals ontstoken en aldaar volks concert gegeven worden. De bekende uitvinder van het anatlierin-nioud- water, Dr. J. G. Popp te Weenen, is tot tand arts van den keizer van Oostenrijk benoemd. Ter keoois van belanghebbenden wordt ge bracht, dat de in de Staats-Courant van 6 Juni jl. aangekondigde sluiting van de haven te Gorcum, deel uitmakende van het Zederikkanaal, wordt verlengd tot 1 Augustus aanstaande. De Minister van Ötaat en van Binnenl. Zaken gelet op art. 13 der wet van 1 Juni 1865 [Staats blad N°. 59) en op de Kouinklijke hesluiten van 14 Februari 18.70 Staatsblad N'. 31) en van 5 No vember 1870 Staatsblad N°. 174,) maakt bekend dat in de maand September aanstaande gelegen heid zal worden gegeveu tot het afleggen van het examen bij art. 4 dier wet, ter verkrijging van het diploma in art 16 vermeld, voorge schreven. De dagen waarop eu de plaats waar voormeld examen wordt algenoineu, zulleu nader worden hekend gemaakt. Zij die tot het examen wenschen te worden toegelaten, worden verzocht daarvan voor 20 Augustus e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen, den Staatsraad en hoogleeraar Dr. P. L. Rijke, te Leiden. Zij, die alleen wenschen te worden toegelaten tot het leveren der bewijzen vermeld in de eer ste zinsnede van art. 4 en alzoo het natuurkun dig examen vooralsnog niet wenschen af te leggen, behooren daarvan vóór 20 Augustus e. k. schrif telijk opgave te doen aan deD voorzitter van de examen-commissie. De Minister van Justitie brengt opnieuw ter keuDis vau belanghebbenden, dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn, overeenkomstig de daaromtrent bestaande bepa lingen, aan het Departement van Justitie kennis te geveD van in hunne geslachten plaats vindende geboorten, sterfgevallen en huwelijken, en wel door de inzending van een uittreksel uit de re gisters van den burgerlijken stand of uit kerke lijke registers; dat voorts de uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand zullen moe ten bevatten behoorlijk gelegaliseerde volledige afschriften der in die registers ingeschreven acten. Bij beschikking van 18 Juli 1871, n", 226, is de vergunning voor eene stoombootdienst tot ver voer van reizigers, goederen en vee tusschen Harlingen en Amsterdam, vroeger verleend, aan de firma Zeilmaker en Co., te Harlingen, over geschreven ten name van C. Teves en M. C. Teves, handelende onder de firma Zeilmaker en Co., als directeur der naamlooze vennootschap „de Stoombootmaatschappij Mercurius," gevestigd te Harlingen. Bij beschikking van den Minister van Marine van den 19den dezer, wordt de benoeming van den adelborst der 3de klasse bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord M. E. De Wildt, op daartoe gedaan verzoek, ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied, en alsnog met den lsten September aanstaande benoemd tot adelborst 3de klasse bij gedacht Instituut de ad- spirant H. J. Van Bisselick. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der inf., te benoemen tot 2den luit.: bij het lste reg., den kadet W. baron van Heeckeren van Molecaten; bij het 3de reg., den kadet J. S. G. Van Karne- beek; bij het 7de reg., de kadetten H. A. Potter, C. C. J. J. Pfenninger, H. Mossel en J. C. Telders; bij het 8ste reg., de kadetten A. H. Stadnitski eu O. J. A. Schwarz; allen herkomstig van de Koninklijke Milit. Academie. Z. M. heeft goedgevondenbij het wapen der cav., te benoemen tot 2den luit-, bij het 4de reg. huz., de kadetten W. C. G. Van Weideren, Baron Reogers en Jhr. C. J. H. Meijer; beiden herkom stig van de Konink. Milit. Academie. Z. M. heeft goedgevondenbij het wapen der artillerie, te benoemen tot 2den luitenant: bij het regiment veld-artillerie, de kadetten H. G. J; Swaviug, F. Van Hasselt, J. D. Wagner en J. tl. Knel; bij liet lste regiment vesting-artillerie, de kadetten J. A. D. De Fremerij, A. P. Hulsman en I. J. Van Dam; bij het 2de regiment vesting:- artillerie, de kadetten F. M. J. Wagner, U. B. Gosler, F. A. Hoefer en R. A. X. Van de Wall; bij het 4de regiment vesting artillerie, de kadetten A. M. De Bruyn, J. J. Berkhout en A. A. Van den Bosch; allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Z. M. heeft goedgevonden, bij het korps inge nieurs, mineurs en sapeurs te benoementot 2den luitenant: de kadetten C. E. J. De Lille Hooger- waard, L. Waller, A. A. H. Van Heusden en J. C. Gijsberti Hodenpijl; allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Z. M. heeft bij het Departement van Koloniën, met ingang van den 15den dezer, bevorderd tot referendaris de commies J. H. Van Ebbendorp. Gemeenteraadsverkiezingen. Gouda. Tot leden van den Gemeenteraad zijn gekozen de heeren W. J. Fortuyn Drooglever, H. J. Kranenburg en J. Biezenaar, terwijl her stemming zal plaats hebben tusschen de heeren J. Reutinger, Samsom, W. Brandt van Straaten en H. Koemans. Boskoop. Herkozen de heer K. J. W. Otto- lander; gekozen de heer P. Hooftman Jz. VaD de 178 kiezers hebben 139 hunne stemmen uit gebracht. Voorschoten. Van de 117 kiezers zijn er 83 opgekomen. Herkozen de heeren J. P. Treub met 69 en A. Kranenburg met 60 stemmen. Verder verkregen de heeren J. M. Van Kempen 22 en C. H. Immerzeel 8 stemmen. Amersfoort. Herkozen de heeren Mr. A. R. Van Bei, Van Burgstede, M. Van Beek en Schel- tus, en zal er eene herstemming "plaats hebben tusschen de heeren Schluiter en Van Persijn. llaarlem. Uitgebracht 723 geldige stemmen. Herkozen de heeren: A. Van Stralen, met 599; J. W. M. Van de Poll, met 588; Jhr. M. Salva dor, met 578; N. J. A. Travaglino, met 571A. L. Dyserinck, met 566; Mr. A. A. Del Court van Krimpen, met 535; eu W. F. G. Derx, met 453 stemmen. Voor de verkiezing ter vervanging van wijlen den heer G. J. Van der Aa zijn uitgebracht 698 geldige stemmen, en wel op de heeren 'P. J. Van der Aa 223, Dr. D. De Haan 205, W. M. Van Bemrnel 187, J. Swens 10 en Dr. C. G. ^on Reeken 8 stemmen. Tusschen de eerstgenoemde twee moet alzoo eene herstemming ptaats hebben. Rotterdam, Herkozen de heeren J. Mees 1104, J. L. De Bie 1089, D. P. Van Wageninge 1079, A. Milders 1076, D. Visser 1073, J. C. Offers 1Ó64, M. M. De Monchy 1059, J. Van Stdlk J;Zn:' 1050, P. H. Smalt 1036, Dr. P. C. Meerburg 1026, J. H. Hoogeweegeu 978 stemmen; gekozen de heer Mr. J. G. PatijD 946 stemmen; herstemming tusschen de heeren: Mr. J. G. De Brliyn die 792 en Hugo Molenaar die 54S stemmen verkreeg. 's-Gravcnhage. Voor de verkiezing vaii elfte den van den gemeenteraad alhier, periodieke af treding, waren ingeleverd 1363 stembiljetten, waarvan van onwaarde werden verklaard 5. Het aantal geldige stemmen bedroeg alzoo 1358, en de volstrekte meerderheid 680. De uitslag was dat de heer J. Stam verkreeg 1216, P. J. Van der Burgh 1178, H. Enthoven Lzn. 1104, D.'P. J. Van Waning 1085, J. G. W. Fijnje 928, Mr. C. A. Van der Keinp 911, J. Bervoets 830, Mr. W. P, C. Knuyse de Meij 775, Mr. B. H. M. Hanlo 712, Mr. W. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye 706, Dr. Hendrik De Jong 701,' F. N. De Charro 636, Mr. J. B. L. Cappelle 417, Dr. L. J. Engeling 412 en P. H. B. Motké 362 stemmeD. Derhalve werden herkozen de volgende aftre dende ledeD: de heeren Stam, Van der Burgh, Enthoven, Van Waning, Van der Kemp, Ber voets, Knuyse de Meij en Hanlo. Gekozen de heeren: Fijnje, Schimmelpenninck van der Oye (Novelle naar het Hoogduitsoh). Vervolg.) De gevangenbewaarder volgde zijn bevel op, hij bracht de beide in hechtenis genomen perso nen in de kamer van den president, die hem met het strenge eu waardige gelaat ontving, dat hem eigen was. Intusschen verliep het eene kwartier na het andere, zonder dat de schel in de kamer van den president den gevangenbewaarder binnen riep om de beide gevangenen weder weg te hretigen. Het was elf uren geworden zooverre hij wist had de gestrenge heer zich nog nimmer met een beschuldigde zoo lang opgehouden, de bewaar der, die het wachten begon te vervelen, ging juist naar den ingang van het gerechtshof om met dein en uitgaande personen een praatje te maken, toen een jonge assessor ademloos binnen kwam loopen eu 'twee rechters die met elkaar stonden te pra. ten", reeds van verre toeriep: „Weet gij het reeds, mijne heeren, weet gij de treurige tijding reeds, dat de president een beroerte heeft gekregen." „Maar waar is het dan gebeurd?" vroeg de oudste rechter. „Goddank, in zijn eigen huis," antwoordde de assessor. „De kuecht, die iemand bij hem aan uioest dienen, vond hem slapende op de canapé, en toen hij, daarover eemgszins verwonderd, omdat de president op den dag nooit placht te slapen, naar zijne mevrouw ging om te vragen, of hij zijn heer wakker zou maken, eu zij dat zelf op zich nam, vond zij hem dood I" „Ik verzoek excuus," zeide de gevangenbe waarder met een slim lachje, „dat ik mij in het gesprek meng, maar het is slechts om de heeren gerust te stellen. De president is reeds sedert negen uren in zijne kamer met twee gevangenen en voert, daar het zoo lang duurt, zeker zelf het protocol'" „O heden neen," riep de jongere rechter, „hij is unj immers om halftien reeds aan de deur tegen gekomen en heeft nog eenige woorden met mij gesproken." Ditmaal lachte de oude gevangenbewaarder volstrekt niet meer, maar zag er zeer ontsteld uit, toen hij herhaalde: „Hij is u tegengekomen maar mijn God, wat is er dan vaD mijne beide gevangenen geworden?" Ook de drie heeren zagen elkander verschrikt aan en terwijl de assessor boven naar de zit tingszaal liep, om de treurige tijding ook daar hekend te maken, riep een der rechters uit „die zullen daar nog wel opgesloten zitten, de president zal, toen hij de duizelingen ge voeld heeft, builen lucht hebben willen schep pen en heeft de deur zeker achter zich gesloten. Zie maar, of de sleutel er niet uitgeuo- men is „Zoo onvoorzichtig is de president niet, de kamer heeft niet alleen een deur, maar ook ramen," antwoordde de gevangenbewaarder hoofdschud dend, „zal ik den hoofdsleutel halen?" „Zeker, gauw maar," riep de rechter die de zaak zeil vreemd begon voor te komen; „als zij ontstapt waren, dat zou ine waarachtig geen gekheid zijn." Ondertusschen waren op het bericht van de treurige tijding en tevens dat de president zijne gevangenen niet weder had afgeleverd, uit de ge- samenlijke bureaux nagenoeg het geheele perso neel bijeengekomen en stond vol verwachting voor de deur toen de gevangenbewaarder die opende. De kamer was ledig, de deur van het kabinet was slechts aangezet en het wijd geopeüde raam toonde slechts al te duidelijk welken weg d^ vluchtelingen genomen hadden. Eene uitdrukking van grenzenlooze verwondering was op aller ge- laai zichtbaar en voor een oogenblik verstomde alle oordeelvellingen over den onbegrijpelijke sa menhang dezer geschiedenis terwijl men eenige oogenblikken later alle mogelijke vermoedens hoorde opperen of de president aan de moge lijkheid eener uitvluchting uit de gevangenis zou gedachl hebben of niet, of de duizelingen, die zijn dood ten gevolge hadden, hein wellicht van zijn bewustzijn reeds gedeeltelijk beroofd hadden, toen hij weg ging, en of dat hij weggaande niet had gescheld, zonder dat de gevangenbewaarder zulks gehoord had. Dit laatste werd nu wel be paald ontkend door den gevangenbewaarder, die volhield dat er slechts eens was gescheld om hem met een boodschap naar boven te zendende rechter verhaalde voor de vijftigste maal, wat de president in het voorbijgaan gezegd had en hoe hij er uitgezien had, de assessor schilderde de schrik en de verwarring die in het huis van Rieger heersehte met gedurig levendiger kleuren, maar hoe zij ook spraken en disputeerden, de [.re sident bleef stom en doof en de beide gevangenen waren spoorloos verdwenen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1