ADVERTENTIE N. A. Wagemans, gya: kasium kèt vijfjarigen cursus. wot che tl dO(i alisiiiri en di(M bliks isclie lorres, 'B :enng ;n zij zien. lus: ieluisii- de ul iindnun rvvini - sgenaiii ft te i tholiel- in eb tholiel tegen t egeuh ten ni eens en, ds Duid Ten slotte moet ik nog éeue opmerking maken. Mijns inziens is het noodzakelijk dat, nadat de regeering in overeenstemming met de rijksver tegenwoordiging eene politiek heeft aangenomen welke het behoud van den vrede ten doel heeft, ook aan het leger de geruststellende verzekering gegeven worde dat, al heelt onze politiek dit doel, het leger daardoor toch niets van zijne beteeke- nis en van zijn gewicht zal verliezen. Deze ge ruststelling behoort te meer gegeven te worden, daar het leger inijns inziens in zijne tegenwoor- di»e zienswijze en gezindheid zeer overeenstemt niet die des volks in het algemeen. Het leger heeft na 1866, in weerwil van ver scheiden behaalde overwinningen velerlei mee- doogenlooze oordeelvellingen ondervonden. Sedert zijn er omstandigheden ontstaan, waardoor die oordeelvellingen verzacbt zijn. Thans heeft bij het leger het gevoelen de bovenhand, dat een oo^Jog eene ramp voor het rijk zou wezen, en dat hij met alle eervolle middelen vermeden be hoort te worden. Mocht hij echter noodzakelijk worden, dan zou het leger niet in gebreke blijven; maar. opdat het '.ijnen plicht kuune doen, moe ten daaraan de vereischte middelen verschaft worden, waardoor het alleen in staat gesteld wordt om zijne taak naar behooren te vervullen. Gi-oot-lii-itranië. Het Hoogerhuis is sedert het midden der vorige week bezig met de algemeene beraadslaging over de van het Lagerhuis ontvangen bill der regeering tot verbetering van de organisatie der laudmacht. Er zijn door verscheiden pairs bedenkingen tegen haar ingebracht; doch het is niet gebleken dat er bij de meerderheid een bepaald besluit be staat om ze te verwerpen; en aan de zijde der regeering bestaat hoop dat zij de stemmen van de meerderheid zal kunnen verwerven door het toe zeggen van eene algemeene aanwijzing van de voor die voordracht aan te nemen grondslagen. (Zie telegrammen.) Het Lagerhuis is in de afgeloopen week wei nig gevorderd in de behandeling van de artike len der bill tot verbetering van de wijze der verkiezingen; de duur der discussie wordt ver lengd, eensdeels door redevoeringen en motiën van oppositie-leden, die geene andere bedoeling schijtien te hebben dan tijd te doen verloren gaan, anderdeels door de noodzakelijkheid waarin de regeering is om allerlei behoedmiddelen en voorzorgmaatregelen voor te dragen ter wegrui ming der beduchtheid waarmede eene nieuwe zaak, als de geheime stemuitbrenging, in Enge land door velen wordt beschouwd. De wensch der parlementsleden om de zitting van dit jaar te zien sluiten wordt ineer en meer zichtbaar: doch tot nu toe heeft deze parlements- zitting geene enkele uitkomst van gewicht opge leverd het ministerie wil niet dat het een vruch teloos zittingjaar zij, en het heeft besloten de bill op de legerotganisatie bij het Hoogerhuis, de bill betrekkelijk de wijze van het houden van verkiezingen bij het Lagerhuis onverpoosd en onverdroten door te zetten. Eergisteren nog ver scheen Daily News te Londen met de volgende mededeeling „Wij zijn in staat gesteld om te verklaren dat er niet de minste grond bestaat voor de opzet telijk uitgestrooide geruchten, volgens welke het gouvernement voornemens zou zijn om de bill op de verkiezingen in haar geheel, of wel een aanmerkelijk gedeelte daarvan, in te trekken. In spijt van degenen die tegenstreven en dwars- boomen, zullen de ministers onafgebroken voor het tot stand komen dier wet werkzaam blij ven zoolang zij daarbij door eene meerderheid in het Huis der Gemeenten ondersteund worden zooals tot nu toe het geval is." België. Van niet gering belang voor Nederland is, dat in de Kamer van Vertegenwoordigers Zater dag eenstemining besloten is aan de regeeriiw de gevraagde machtiging te verleenen om het tot stand komen van eenen regelmatigen stoom- bootdieust op groote schaal tusschen Antwerpen en Niew-ïork te bevorderen, door het toezeggen eener vaste bijdrage van minstens 500,000 franken jaarlijks aan die onderneming (en niet slechts van 800,000 franken zoo als de regeering aan vankelijk had uitgeloofd). Bij die gelegenheid zeide de minister van openbare werken, dat hij op de vraag, of er ernstige hoop kon bestaan op het welslagen der aangevangen onderhandelingen, antwoorden kon met de verzekering dat er eeneu degelijken conces sionaris was. Wij wachten op berichten zeide hij welke ons binnen kort moeten gewordenvoor het geval dat die berichten met de reeds out- vangene overeenstemmen geloofde hij aan de Kamer te kunnen aaukondigen, dat het gouverne ment de gegronde hoop koesterde, dat de dienst tusschen Antwerpen eri Niew-York zonder al te lange vertraging in werking zal kunnen komen. Aanvankelijk had het gouvernement zich bij de uiet den concessional issen te sluiten overeen komst slechts voor tien jaren verbonden. Doch de eerste jaren zijn voor zoodanige ondernemingen de moeielijkste en sluiten dikwijls met een ver lies, hetwelk in de volgende jaren kan en moet ingehaald worden. Uit dien hoofde heeft het gou vernement gemeend den aanvankelijk in het ontwerp-contract gestelde termijn van tien jaren te moeten verlengen en op vijftien jaren te moe ten stellen. Vereenlgde Staten. Over de scènes die in de vorige week, Woens dag, te Nieuw-York eene groote paniek teweeg brachten, wordt aan de Times geschrevenTegen over het Iersche Katholicisme, trekt, gelijk in het inoederlaud, ook in Noord-Amerika de orthodoxe Protestantsche partij der Orangisten, zeer de aan dacht. De beide dagen van geweldigen strijd, waarop Willem van Oranje aan het protestan tisme op het groene eiland den zege ver zekerde, werden met veel luister en door het houden van talrijke processiën plechtig herdacht, terwijl de gouverneur van Nieuw-York de be scherming der politie verleende, om de katholie ken, die reeds van te voren bedreigingen hadden geuit, in ontzag te houden. Twenty-ninth Street en Eigly-Avenue zijn hoofd wijken der Orangisten die vau daar uit, met hunne oranje sjerpen in processie vertrokken, met de banieren aan 't hoofd. Eene groote volksmenigte was in den omtrek op den been, en men had ten einde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, 500 politie-agenten en 3 regimenten infanterie te dezer plaatse post doen vatten. Toen de 90 man sterke processie, uitgezonderd een doziju muziekanten aan de hoek van de straat kwam, viel eeu schot in Twenty-ninth Street. Terwijl de policie het gepeupel terugdrong, ver meerderden de schoten, werd uiet steenen ge worpen, en ontstond eindelijk een hevig straat gevecht. In Twenty-fourth Street werd, terwijl de stoet een oogenblik stil stond, een schot uit een huis op de Orangisten gelost, dat weldra door meerdere op de troepen gevolgd werd. De aan gevallenen eischten een aanval en de soldaten van het 84ste regiment richten zonder bevel af te wachten hunne geweren op het bewust ge bouw, en gaven plotseling vuur. Dit gaf aanlei ding dat het gepeupel andermaal op de troepen schoot, en deze op de menigte inhakten. Toen de rook was opgetrokken vond men 9 lijken, waaronder eene vrouw, voor een huis liggen. Iutusschen werd men kalmer gestemd, de geneesheeren deden hun plicht en de dooden werden vervoerd. Generaal Bareau, verstoord over de ongedisciplineerde houding van 't 84ste regiment, zond 't in de achterhoede, en deed 't 9de regiment voorafgaan oui de processie te be schermen, die nu rustig werd voortgezet. Hier en daar moesten dronken Ieren gearresteerd wor den, ook viel nog een schot in Fourth Avenue, dat zonder gevolg bleef. Na dien tijd was alles rustig, en men kon de troepen laten aftrekken. 's Morgeus vond men 81 lijken, 165 muiters zullen terecht staan. TEI:EGRAMMEIV. Cfumblnnen, 17 Juli. Naar luid van eeneoffi- cieele mededeeling, is in de Russisch-Poolsche stad Wilkowyzki de Aziatische cholera uitgebar sten, en zijn daar binnen weinige dagen 34 men- schen aan deze ziekte overleden. Te Wilna heerscht de cholera sedert ruim vier weken en daar sterven dagelijks 10 menschen. De epidemie heeft zich van Wirballen uit verspreid. Dresden, 17 Juli. De kroonprins van Saksen heeft van den Keizer van Rusland een vereerend telegram ontvangen, waarbij aan den kroonprins ook in het Russische leger den rang van veld maarschalk werd verleend. Fartys, 17 Juli. Het eerste halve milliard is nog niet afbetaald, wegens practische bezwaren ten opzichte van de wissels. Men gelooft, dat de regeering maatregelen zal nemen voor het betalen van het volgende milliard, ten einde de ontrui ming der andere departementen te bespoedigen. Men verzekert steeds, dat de heer Quirbert aarts bisschop van Tours, benoemd is tot aartsbisschop van Parijs. Berl\Jn, 18 Juli. De Norddeutsche Algeneine-Zeit. spreekt in een hoofdartikel over de houding der Duitsche bisschoppen ten opzichte van het Concilie. Zij wijst er op, hoe de bisschoppen weten, dat zij door eene onbuigzame toepassing van het nieuwe dogma de regeeringen in het conflict trekken. De Staat moet gewis niet ingrijpen op het gebied des geloofs, maar de kerk, van hare zijde, behoort zekere grenzen te eerbiedigen, die haar van den Staat scheiden. Ieder ingrijpen op het terrein van den Staat, waartoe de theorie der pauselijke onfeilbaarheid aanleiding geeft, moet door den Staat afgewezen worden. Zoo ontstaat een conflict, maar daarbij is geene spraak van vervolging der kerk. Integendeel, de Staat wordt door het nieuwe dogma bedreigd en is tot verdediging gedwongen Versailles, 17 Juli. De Nationale Vergadering heeft art. 36 der wet op de Algemeene Raden aangenomeu. Daarin wordt bepaald, dal de ont binding dezer raden bij de wet op bepaalde tijden vastgesteld wordtalleen in buitengewone ge vallen en onder zekere voorwaarden kan het hoofd van het uitvoerend bewind de ontbinding decreteeren. De minister van koophandel heeft voorgesteld, om aan vreemde vaartuigen het recht van kust vaart langs de Fransche kust te geven, te reke nen van 20 Juli tot 31 October. Dit voorstel is urgent verklaart. Parys, 17 Juli. lu het Journal des Debats valt Michel Chevalier scherp den terugkeer tot de beschermende rechten aan, waardoor de afgestane gewesten onherstelbaar van Frankrijk vervreemd zouden worden. Londen, 18 Juli. Na eene discussie van drie dagen heeft het Hoogerhuis de legerbill, bij tweede lezing, verworpen met 156 tegen 130 stemmen. Gremeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den, op Donderdag den 20sten Juli, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van 4 hulponderwijzers, op eene jaarwedde van 600, aan de vier openbare scholen voor on- en min vermogenden. 2°. Benoeming van 4 hulponder wijzers, op eene jaarwedde van f400, aan de zelfde scholen. 3°. Suppletoire staat van begroo- tiug, dienst 1871. 4°. Adres van P. C. Knijff en A. Kaptiju te Woerden, tot ondersteuning van den spoorweg Leideu-Utrecht. 5°. Adres van eenige ingezetenen, daarbij verzoekende dat de kermis dit jaar worde gehouden. 6". Voordracht tot het onder de hand afstaan der tienden onder Leider dorp. 7'. Voordracht tot het onder de hand ver pachten van het Zijlhek en de Spanjaardsbrug. 8°. Adres van H. N. Veefkind, tot het dempen van een gedeelte der Binnenvestgracht. 9°. Ver zoeken tot het leggen van spoel vlotten, van a. A. T. Sinclar van de Laar, in de Laugegracht; b. A. Vau Driel, in het Levendaal. 10°. Verzoek van G. A. Van Deventer, om vergunning tot een aanbouw op den hoek van het Kort Rapenburg. lll>. Verzoek van L. Veilbrief, tot hei leggen van een duiker. 12'. Verzoek van J. L. Hoos, tot het leggen van twee waterlozingen door den Zijldijk. 13°. Adres van G. Tibboel c. s., stalhouders, tot herstelling van den straatweg buiten de voorma lige Rhijnshurgsche poort. LAATSTE BERICHTEN, Per Telegraaf) 's-Gravenhaqe, 18 Juli. Wij ont vangen het volgende omtrent de voltrekking van het Vorstelijk huwelijk op heden Door het schoonste weder begunstigd, werd heden de huwelijksplechtigheid van Prinses Marie en den Prins Von Wied te Wassenaarge- vierd. Alle leden van het stamhuis, de ministers, de Gouverneur-Generaal Loudon, de hooge colle ges van Staat en het corps diplomatique waren tegenwoordig. Het dorp was huis aan huis versierd. Van halftwee tot ruim drie uren duurde de Ker kelijke plechtigheid. De Hooge bruid droeg een keurig sleepkleed van drap d'argent, met een kroon op het hoofd en een wit tulle sluijer en oranje bloesem. De Prins Von Wied was in Pruisische uniform. Ds. Van Rijn en Ruitenschild hebben het woord gevoerd. Deze laatste heeft het bruids paar ingezegend. De tekst van Ds. Van Rijn was Johannes 2 vers 11. Het was eene indrukwek kende plechtigheid, opgeluisterd door de pracht van uniformen eu toiletten. Ten slotte vereenigden zich de geuoodigden op het huis de Pauw. De gansche weg tot 's Hage was met wandelaars en equipages bezet. Hedenavond hebben feeste lijkheden in het dorp plaats. 's Gravenhaqe, 18 Juli. Bij Kon. besluit van 15 Juli jl. is de heer Mr. L. W. A. Besier, refe rendaris bij 's Rijks munt aangewezen, om gedu rende het jaar 1871, in geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollege, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onder werpen, bedoeld bij de artt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 (Slbl. n*. 25). Bij Kon. besluit van dezelfde dagteekening zijn benoemd: tot directeur van het postkantoor te Almelo, de heer Van Marle thans commies der posterijen 1ste kl., tot commies der posterijen lste kl. de heer J. A. W. Verschoor, thans 2de kl. 2de kl. J. Hoefhamer thans 8de kl; 3de kl. de heer G. Kappen, thans surnumerair. Hedenmorgen is bij Z. M. den Koning ont vangen de Minister van Justitie, ten einde aan Z. M. voor te stellen het nieuw benoemd lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, den heer Mr. F. B. Coninck Liefsting, die als zoodanig in 's Konings handen den eed heeft afgelegd. Voorschoten, 18 Juli. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden heeft aan deze gemeente gezon den eene gift van 600 voor de algemeene arinen, waarvan eene uitdeeling van levensbehoeften zal plaats hebben. De geheele gemeente toont heden hare belangstelling in het huwelijk van H. K. H. Prinses Marie, door het uitsteken der vlaggen. Delft, 18 Juli. De lste luitenant D. N. Dietz, van het alhier gestationeerde lste bataillon 4de Reg. Inf. is daarbij tot adjudant benoemd in de plaats van den lste Luitenant W. Stevens die op zijn verzoek eervol uit die betrekking is ontheven. Harderwijk, IS Juli. De 2de luitenants der Inf. van het O. I. leger E. W. Bischoff van Heems- kerek, gedetacheerd bij het 8ste Reg. Inf. en W. H. Smits gedetacheerd bij het 4de Reg. Inf., zijn weder bij het koloniaal werfdepot alhier gere tourneerd en zullen in het laatst dezer maaod per scheepsgelegenheid uaar Java vertrekken. Zwolle, 18 Juli. De kapitein der genie I. Kalff van het garnizoen alhier is op ziju.verzoek op non-activiteit gesteld. thermometer van fahre'nhett. inorg. more;. Uil Hl. nam. nam. #TUIJfl aTODii H 12 4 ii. 5 u. 8 n. 10 n Maand. Ji 78* 68» 68" Dinsd. 62' 66" 72" 70 Wind: Dinsdag morgen 8 u. N. W. LATIJNSCIIË SCHOOL TE D0ETINCHEH. Sollicitanten voor de betrekking van CON- RECTOR, waaraan een jaarwedde van twaalf honderd gulden is verbonden, worden verzocht vóór 1 Augustus a. s. hunne rekwesten op zegel in te dienen bij den oudergeteekende. Alleen Ueeren Doctoren of candidaten in de letteren zullen in aanmerking komen. De betrek king moet 1 September a. s. worden aanvaard. De Burgemeester, G. A. VAN NISPEN. RAPENBURG, WIJK I, N'. 517. GENUA-0LIE, (Witte) in flaconsf0.76. extra superfine per flesch „0.80. TAFEL-OLIE. v i nn v kan ff 1.00. au flesch „0.76. kan „0.90. van Heehkens Schaepman te ffIJN-AZIJN ZwoUe perfleach ƒ0.16, ƒ0.12, „0.10. LIMONADE-SIROOP. (Citroen en Frambozen) p.fl.„1.00. FRANSCHE BRANDEWIJN«0.90. INLANDSCHE BRANDEWIJN#0.70. JENEVER H. ZN.P- fl. ƒ0.70, „0.65. BESSENSAP-P- A-. 1/0-85. nnnTTfFVIlT Volkomene genezing, nnPllKriV in 3 of 6 mftanden' ten lllli4w ll lilll hoogste bewezen door 10,000 Certificaten, door de methode van J. W AER- SEGERS, gebreveteerd Breukmeester' der Hos pitalen eu des legers, Commandeur en Ridder van verschillende Orden, lid van verscheidene geleerde Maatschappijen, vereerd met 42 eere diploma's, gouden en zilveren medailles. Zilveren Medaille der Tentoonstelling Amster dam I860. 2Schoenmarkt ANTWERPEN. Namens de Commissie, door den Gemeenteraad benoemd en gequalificeerd tot het afnemen van de Examens van Toelating, vermeld in Artt. 6 en 7 vau liet Hegletnenl voor de gemeente-instellingen van middelbaar en hooger onderwijs Ie Leiden (Afd. Gymnasium), heeft de Oudergeteekende) de eer ter kennisse der belanghebbenden te breugen, dat deze examens eenen aanvang zullen nemen op IHaandag 11 kept. 1871. Inlusschen verzoekt hij de aangifte daartoe te mogen bekomen vóór den O4"1 Sept., en is gaarne bereid, des gevraagd zijnde, de uoodige inlichtin gen te geven. Art. 6 van genoemd Reglement, waarin de veieischten worden opgegeven, is bij besluit van den Gemeenteraad dd. 24 Dec. 1864 gewijzigd zoodat het luidt als volgt (Gemeenteblad N^i7) „Tot het Gymnasium worden niet, dan bij uit zondering, toegelaten jongelingen, die den ouder dom vau twaalf jaren nog niet hebben bereikt, nadat hij een examen, af ie leggen vóór den aan vang van den cursus, voor het Collegie van Cu ratoren eu de Leeraars, zal gebleken zijn dat zij die kundigheden bezitten, welke op de eersle klasse der hoogere burgerschool kunnen verkre gen worden. Dii examen bepaalt zich derhalve tot .- a. de beginselen der cijferkunde, t. w. grondige kennis van en vaardigheid in de behande ling vau geheele en gebroken getallen; b. de beginselen der stelkunde, t. w. vaardig heid in de behandeling der vier hoofdregels in geheele en gebroken vormen, zoeken van den groolsten geineenen deeler en bepa len van het kleinste geineene veelvoud; c. de gronden der Nederlandsche en Fransche talen; d. de allereerste beginselen der Engelsche en Hoogduitschc talen; e. de beginselen der aardrijkskunde; een overzicht der algemeene geschiedenis en die van het vaderland." De Rector van 't Gymnasium, W.H. D. SURINGAR. Alom verkrijgbaar Or, J. E. J. HEREJ1AN8, FranselH\ederlaudscli en Nederlaudsch-Fraiisch WOORDENBOEK. 2 deelen. gebonden 16,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3