Deventer, 14. Juli. Het getal sollicitanten voor de betrekking van directeur aan de stedelijke gasfabriek bedraagt reeds 26, waaronder zich zelfs eenige uit het buitenland bevinden. KOLONIËN. WEST-INDIË. Paramaribo, 19 Juni. De Koloniale Staten heb ben zich met het adres in antwoord op de ope ning8-aanspraak van ZExc. den Gouverneur ver- eenigd. Uit de balans der Surinaamsche Bank blijkt, dat zij op den 17den Juni 1871 bij een specie- voorraad van f 1,343,595 voor eene som van f 607,665 minder aan bankbiljetten in omloop had,-, dan waartoe zij gerechtigd is; terwijl de specievoorraad op zijne beurt f 202,556 meer be draagt dan tot dekking der opvraagbare verbind- tenissen door de wet gevorderd wordt. Het onderwijzend personeel alhier heeft op 11. Vrijdag een groot verlies geleden door het overlijden van den algemeen geachten heer L. J. Reus, die gedurende eene lange reeks van jaren zijne beste krachten en vermogens aan de oplei ding der jeugd heeft toegewijd. Eene talrijke schare volgde op dpn namiddag van den 17den dezer zijn stoffelijk overschot naar de laatste rust plaats, alwaar door de heeren Ds. S. Van Dissel en N. Van Meerten, in treffende bewoordingen, welverdiende hulde aan zijne nagedachtenis werd toegebracht. Curasao, 17 Juni. Als passagier met de Borustia met bestemming uaar Europa is alhier aangeko men de heer Isaac Valencia, Nederlandsch vice- consul te Barcelona (Venezuela). Den 4den dezer zijn alhier gevankelijk bin nengebracht en in het huis van arrest opgesloten twee schepelingen van Bonnaere van het Ameri- kaansche brikschip Linie Kemball, kapitein Henry W. Leent, liggende aan de zoutpannen van Bon naere, beschuldigd de een van doodslag gepleegd op den stuurman, en de andere van medeplich tigheid daaraan en van verwonding van den kapitein. Men meldt uit Venezuela. Naar luid van een brief van Valencia, gedagtcekend 31 Mei, rukten Generaal Gil en Colina aan het hoofd van 2400 man troepen tegen Herrara op, Behalve dien be vond zich in Valencia een reserve corps van 1200 man, in San Filipe een van 500 en in Tisnados een van 800 man, om Herrara) van alle kanten in te sluiten en zijne ontvluchting te voorkomen. Een brief van jongere dagteekening van Pto- Cabello meldt dat de guerillas-beuden van Herrara tegen elkander gevochten hebben, en dat een dei- hoofdaanvoerders gesneuveld is. Herrara had de wijk genomen naar Nutrias en werd Colina die, zich te Gnanare bevond achtervolgd. Volgens be richten van Barselona en Cumama was de toe stand van zaken in het oosten gunstig voor het Gouvernemeut. Carupano bevond zich in het bezit der gouveruemenlslroepbn en Generaal Rodriguez trok op tegen de guerillas van Generaal Olivo, die reeds aan het wijken was. Venezuela. In een brief van Puerto Cabello, dd. 13 Juni II. wordt het volgende gemeld: Alhier heeft men liet bericht ontvangen dat Barcelona door de opstandelingen is bezet geworden. Een zeker Chasin, Gornes en anderen hebben de ge legenheid der rfvvezigheid van Generaal Alfaro waargenomen en zijn binnen Barcelona getrok ken, doch Alfaro, die niet ver van daar was met 350 man en Guzman Bastavdo met 150 man zou den die stad reeds hernomen hebben. Veiieenigde Staten van Columbia. In een brief van Rio Hacha wordt het volgende medegedeeld In n°. 2214- van „El Diario Official" Staatsblad van Dogol'a, van 11 April 1871, lezen wij dat het Gouvernement dier republiek een tamelijk groote som gelds aan verscheiden vreemdelingen heeft doen uitbetalen, als schadevergoeding voor geleden verliezen, veroorzaakt door de troepen van het Nationale Gouvernemeut in Rio llaoha, in het jaar 1.867. Onder de slachtoffers van die betreu renswaardige gebeurtenis bevinden zich ook ver scheidene Nederlandsche onderdanen, aan wie recht zal gedaan en schadevergoeding gegeveu >vorden, zoo het Gouvernement van het Moeder land daartoe de noodige slappen neemt gelijk geschied is door de andere bevriende mogendheden. BUITENLAND. Frankryii. Pe ontploffing die Vrijdag te Vincennes heeft plaats gehad, heeft te Parijs schrik en ontsteltenis verspreid, temeer daar zij deed denken aan de droevige ramp die op 't Champ de Mars plaats vond in de laatste dagen der Commune. Ofschoon zij veel vernieling heeft teweeg gebracht, moet dit niet zoo moorddadig zijn als men zich aan vankelijk had voorgesteld. In het Journal Officiel leest men over pen en ander: Heden Vrijdag heeft eene ontzettende ont ploffing plaats gehad in de magazijnen der artil lerie te Vincennes, die dienden tot bewaarplaats van patronen en projectielen van allerlei soort, en spoedig zouden gesloopt worden. Men heeft den dood te betreuren van een artil lerist, zes anderen werdeu gekwetst, waarvan twee zeer zwaar. De ontploffing heeft veel schade teweeg gebracht aan het fort te Vincennes en aan de bijzondere gebouwen, maar onder de be volking hoort men van geen dooden of gekwetsten. Naar men verneemt, is de ontploffing ontstaan door onvoorzichtigheid van eenige vuurwerkers. Opzet is aan dit betreurenswaardig voorval ten eenemale vreemd. In de jongste vergaderingen der Nationale Ver gadering waarvan het onderzoek der geloofsbrie ven van nieuw gekozen volksafgevaardigden plaats had werd door monarchaal-gezinde leden geklaagd dat de republikeinsche partij bij de verkiezin gen van 2 Juli jl., rekenende op de onkunde en lichtgeloovigheid van de groote massa der be volking, overal in den lande mondeling of in ge drukte stukken had verkondigd, dat de tegen standers der republiek eigenlijk de monarchale regeering van den tijd vóór 1789, met al de ver keerdheden en onrechtvaardigheden van het leen heerlijke gezag, terug wenschten. Er werden een aantal voorbeelden bijgebracht ten bewijze dat de republikeinsche partij zich algemeen, en niet zonder de beoogde uitwerking, van dat middel, dat is van volks-misleiding, had bediend, zonder daarin door eenigen maatregel van de zijde der overheid verhinderd te worden. Daaraan en in zonderheid aan het algemeen verbreide gerucht dat de conservatieve partij zelfs het oude recht der leenheeren op de huisvrouwen hunner onder- hoorigen herstellen wilde, werd het bepaaldelijk toegeschreven dat in het zoo conservatieve depar tement des Landes nu laatstelijk republikeinen lot volksafgevaardigden verkozen waren. Door republikeinsche leden werd daarentegen geklaagd dat de monarchaal-gezinden zich bij de afgeloopen verkiezingen aan volk-smisleiding had den schuldig gemaakt door de bevolking diets te maken dat de republikeinen aanhangers van de Parijsche Commune, onverbeterbare brandstich ters en plunderaars waren, eene nieuwe verdee ling der eigendommen beoogden en den landman zijnen akker, zijnen erfgrond ontnemen wilden. Er werden verscheiden voorbeelden tot staving dier beschuldiging aangevoerd, en tevens gezegd dat de regeeriug die volks-misleiding had gedoogd, gelijk zij trouwens wel verplicht was te doen. De uitkomst dezer wisseling van verwijten was de overtuiging dat de volks-uiisleiding niet aan onverschilligheid der tot onzijdigheid gehou den regeering, maar aan de onkunde der volks menigte toe te schrijven was, en dat zij geens zins toereikende reden opleverde om eene of andere verkiezing ongeldig te verklaren, dewijl alsdan eigenlijk al de verkiezing op denzelfdeu grond zouden moeten worden te niet gedaan. Een bij het Parijsche Journal dei Débals ontvangen schrijven uit Florence zegt: „Een nieuw tijdvak voor het politieke leven van Italië begint met de verplaatsing van het ltaliaansche gouverne ment naar Rome. Eene nieuwe organisatie der staatspartijen op andere grondslagen, zoo buiten het parlement als daarin, wordt nu onvermijdelijk, benevens eene verandering of vernieuwing van het kabinet. Immers sedert 1859, het jaar der vestiging van Italie's eenheid, zijn er twee par tijen hier te lande, namelijk de gematigde partij en de bewegingspartij; beiden stelden zich het zelfde ten doel, namelijk de voltooiing van de eenheid der natie; maar zij kozen verschillende middelen, de eerste regelmatige maar langzaam werkende, de andere revolutionaire eri min of meer gewelddadige. Thans is beider doel bereikt; alzoo is er voor de bewegingspartij niets meer te doen; en de gematigde partij ziet thans, nu de onbesuisde drift barer tegenpartij niet meer in toom gehouden behoeft te worden, hare eigenaardige taak ver vallen. Denkelijk zal de betrekking tosschen Kerk en Staat het terrein voor eene nieuwe vorming der partijen worden; en wellicht zal de clericale partij, die tot nu toe in Italië geene uioeite heeft gedaan om zich bij de verkiezingen en in de wetgevende kamers te doen gelden, alsdan ook in het strijdperk treden en veel invloed uitoefenen. De meeste Italianen wenschen deu 1'aus op het Vaticaan te zien blijven." Rnaland, Aan de Augsburger Allgemeine Zeilung wordt uit St. Petersburg gemeld: „Gelijk men thans met zekerheid verneemt heeft hier in de vorige maand vóór het vertrek des rijkskanseliers vorst Gort- schakoff, eene door deu Keizer zeiven belegde vergadering van ministers, staatsraden en andere hoogere ambtenaren plaats gehad, om ten aanzien van hel nog altijd aanhangige roornsch-katholieke vraugsiuk een besluit te nemen. Aanleiding lot het bijeenroepen dier vergadering moeten nieuwe voorstellen gegeven hebben, die door den kardi naal-secretaris Antooelli onlangs gedaan waren, ten einde tot verzoening tusschen de Pauselijke Curie en de Russische regeering te geraken. Onder die voorstellen worden ais de gewichtigste benoemd Opheffing van hel door den Paus in den ban verklaarde roornsch-katholieke colege de Heilige Slootje der katholieke kerk in Rusland, cu vergunning tol de openbare afkondiging van het uieuw-katholieke leerstuk van de persoonlijke onfeilbaarheid des Pausen. Wanneer deze beide voorwaarden wierdeu aangenomen, had de Curie van Rome zich bereid verklaard, om niet alleen alle sedert het ontstaan van het conflict door de Russische regeering benoemde bisschoppen en vicarissen te bekrachtigen, maar ook om door haren invloed en door rechtstreeksche bevelen te bewerken dat de Poolsche katholieke geeste lijkheid hare plichten als onderdaan van de Russische regeering met nauwgezetheid vervul len en ook de geloovigen daartoe vermanen zou. Voor zooveel men omtrent het resultaat der beraadslagingen uit goede bronnen verneemt, zou met eene aanzienlijke meerderheid van stemmen besloten zijn de voorstellen van den kardinaal Antonelli van de hand te wijzen en in de af wachtende houding tegenover Rome te volharden tot dat de in Dnitschland, Hongarije en andere landen ontstane beweging tegen de aanmatigin gen van Rome zich verder ontwikkeld zou hebben." Turkfle. Eene correspondentie in de Indépendance uit Konstantinopel behelst het volgende: „Onze cor respondent bericht ons weder nieuwe verande ringen in de samenstelling van het Turksche ministerie. Volgens de algemeen verbreide ge ruchten zijn die veranderingen het uitwerksel van naijver tusschen hooge personen van het hof en de bewindslieden; het was een strijd tusschen hen om het overwicht bij den Sultan; er was ruime baan voor die kuiperijen, daar de groot- visier door eene ernstige ongesteldheid, een gevolg van overspanningen en uitputting van krachten, belet werd zich aan zijne gewone werkzaamhe den te wijden. De zending waarmede mgr. Franchi door den Paus naar Konstantinopel was gezonden, is ge heel mislukt; de roornsch-katholieke Armeniërs volharden in het besluit om niets van hunne voorrechten en vrijdommen af te staan; inzon derheid ontkennen zij, dat de Rooirische Stoel recht heeft om den geestelijke, dien zij tot hunnen patriarch of kerkelijk opperhoofd zouden hebben verkozen, de formeele aanstelling te verleenen of te weigeren. De Porte beroept zich op die tegen kanting der Armeniërs en weigert hare onder danen huns ondanks onder het gezag van den Roomschen Stoel te te stellen. Er is tusschen den consul-generaal van Frank rijk te Alexandrie en de Egyptische regeering een zeer ernstig geschil ontstaan; de oorzaak ligt in een door eenen Franschman geschreven en uitgegeven wordend dagblad, hetwelk door de Egyptische regeering teniet is gedaan op geweld dadige w ijze in strijd met de capitulatien of oude overeenkomsten tusschen het Turksche lijk eu de Europesche mogendheden. De Fransche consul vorderde onverwijlde voldoening daarvoor. De legeering des Onderkonings wees dien eisch op liooghartigen toon af en deed het voorstel om het geschilpunt door drie Europesche consuls scheids rechterlijk te doen beslissen. De Fransche consul heeft niet alleen dat voor stel verworpen, maar ook de in Egypte verblijf houdende Fransehen bij eene aanschrijving of proclamutie met den oorsprong en tegenwoordi gen stand des geschils bekend gemaakt, en hen daurbij uitgenoodigd om zich geene willekeurige handelingen van de zijde der Egyptische regee ring ol' politie te laten welgevallen, maar zich met alle macht, desnoods zelfs gewapender hand, tegen zulke handelingen te verzetten. Do Egyptische regeering heefi het oordeel van het korps consulaire over die proclamatie ge vraagd; de consuls zijn samengekomen en heb ben op voorstel van hunnen deken, den consul- generaal van Oostenrijk, verklaard, dut er noch reden noch recht voor de handelwijze van het Fransche consulaat bestond De geheele zaak is ter kennis van het kabinet van Versailles gebracht en te Caïro vleit men zich inet de hoop dat het Fransche gouvernement de stappen van zijn con sul zal laken." TEI iEGRAMMEN. Nteuw-Tork, 15 Juli. Het Gouvernement op Jamaica is te weten gekomen, dat de negers op roerige plannen smeden. Volgens een gerucht zou den 19den een opstand uitbreken. De Regeering heeft do noodige maatregelen genomen. De poli tieagenten hebben wapens en ammunitie ontvan gen, en de troepen zijn gereed. De gouverneur is vast besloten een verschrikkelijke les aau de negers te geven, indien het hunnerzijds tot straf bare feitelijkheden komt. Parijs, 16 Juli. Het Journal Officiel behelst een besluit, waarbij Aurelles de Paladines benoemd wordt tot opperbevelhebber te Bordeaux. Het blad bevat voorts een artikel, waarin het zich verwondert, dat de Times van meening is dat de brief, dien, naar men beweert, door den heer Thiers aan den Paus gericht zou zijn, echt is. Het blad herhaalt dat de heer Thiers den Heiligen Vader geen raadgevingen heeft gegeven, gelijk die, welke in dien brief voorkwamen. Deze brief is het werk van een falsaris. Madrid, 16 Juni. De Kamer van Afgevaardigden heeft de begrootingen met 176 tegen -16 stemmen goedgekeurd, De quaestie van het tractaat met de Fransche Bank zal later worden opgelost. De Fransche Bank protesteert tegeo elke nieuwe bepaling, die door het Gouvernement in het contract zoujworden gebracht. Men verzekert, dat een helsch plan zou zijn ontdekt, dat de moordenaars van Prim hebben gesmeed. Munchen, 16 Juli. De Duitsche kroonprins werd aan het rijkversierde station door den ko ning, de prinsen, de generalen en verdere auto riteiten ontvangen. De geestdrift is onbeschrijfelijk. Madrid, 16 Juli. Er heeft een levendige dis cussie in den ministerraad plaats gehad. Martos, Zorilla en Beranger wilden hun ontslag nemen, maar hielden dit 24 uren in beraad op dringend verzoek van Serrano. Parijs, 17 Juli. In de commissie van het bud get heeft de min. van fin. zijn financiëel pro gramma opgegeven. Alleen voor zijde en andere geweven stoffen wil hij eene belasting van 2U pCt. met drawbacks. Florence, 17 Juli. De Opinions deelt mede, dat de Turksche regeering het plan niet heelt opgevat om van gedragslijn jegens Egypte en Tunis te veranderen. De regeering heeft begre pen dat het volgens eene andere politiek ten deze groote moeielijkheden zou doen prijzen. iiaatste berichten. Per Telegraaf-)—'s-Gratenhaqe, 17 Juli. Z. M. de Koning heeft heden in een bijzonder gehoor ontvangen den graaf De Bourgoing, nieuw be noemd buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Frankrijk bij 't Nederlandsche hof, ter overhandiging zijner geloofsbrieven. Z. K. H. Prins Frederik heeft heden de commission ont vangen uit het gemeentebestuur van den Haag en die tot aanbieding der prachtbijbel. De heer J. 11. Stuffken, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden, is op verzoek eervol door Z. M. uit die betrekking ontslagen, met ingang van 1 Augustus aanstaande. 's-Gravenhage, 17 Juli. Op het concours te Gent, heeft, naar men nader verneemt, Cecilia, alhier, den eersten, de vereenigiug uit Lokeren den tweeden, en Rottés mannenkoor den derden prijs behaald. Z. K. H. prins Alexander is gisterenavond te halfelf uit Wurlemberg in de residentie aan gekomen, vergezeld van 11D. gouverneur, deu luitenant kolonel der rijdende artillerie Hooft en den kapitein Beijerman. H. M. de Koningin be vond zich bij de aankomst van den Prins, aan het station van het Rijuspoor. Onder het gevolg van H. K. H. de Groot hertogin van Mecklenburg Schwerin bevindt zich ook HIJ. grootmeester.de baron von Sténglin In de residentie is aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt de luitenant-generaal Von Dardel, kamerheer van Z M. den Koning van Zweden en Noorwegen. De heer De Burenstain, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zweden bij de Nederlandsche en Belgische Hoven, is mede alhier aangekomen. - Met genoegen vernemen wij dat de heerj. C Schouten, opzichter van het Koninklijk pavil joen te Scheveningen, door de jurt der interna tionale tentoonstelling te Napels (Italië) is be kroond met de bronzen medaille voor liet inzen den van een model-reddingboot met handwerkend raderiiiuehine en een nieuw model mallejan of wagen, liet is wellicht met ondoelmatig dat de aandacht hier Ie lande op dit bootje gevestigd wo'dl, ten einde daardoor verbeteringen aan de hier bestaande ïeddingbooten zuuden kunnen worden aangebracht Nlarlrtherichten. Amsterdam, 17 Juli. Rogge onveranderdPe tersburg 2U0; Galots 205, 200; nieuwe Taganrog 206; Pruis. 208; Odessa 200 c. z./k. op levering iets lager; Juli 190; Aug. 190; Oct. 193, 192. Raapolie 6/w. 47Ü; vliegend 46; Bombay 43$t; Mei 47; Sept., Oct., Nov., Dec. 1314, 43%. Lijn olie 6 weken 3514; vliegend 32>z Aug. 34; Sept., Oct., Nov., Dec. 3414. Raapkoeken 104, 212. Lijn koeken 13%, 15. Koolzaad Sept. Oct, 81. MUZIEKUITVOERINGEN. MUSIS SACRUM. Op Dinsdag 18 Juli, des avonds te halfacht, Buitengewone Muziekuitvoering door het korps Staftrompetters van het lste Regiment Huzaren uit 's-Gravenhage, onder directie van den kapel- ineestei W. Kohier. Programma. Eerste al'dee- littg: 1. i/Le Bourgel," Marche, Sako 2. Ouverture, Kalliwoda; 3. „Elfen lleigen," Walzer, Guno'l; 4. Fautaisie: „la Bohémienne," Balhe; 5. Flitter- wochen," Polka, Hermann. Tweede aideeling 6. „Ein-.ug in Paris," Marscli, Carl; 7. Ouverture: „Fidelio," Beethoven; 8. Duetto: Lucrece Borgia," Donnizltti; 9. Potpourri: „der FrcyschüU, Weber; 10. Cascaden-Galoppade, Faust. HomiJO,~Ü£B()3aTEit M m&mi kiun Eerste Huwelijks-Af kondiging te Leiden van den 16sten Juli. Mr. H. J. Hamaker, Jm. 26 j. en M. Broosbooft, jd. 27j. F. Brusaaart, jtn. 26 j. en M. J. Zwaan, jd. 28 j. P. Eawil- der, jiu 24 j. en A. S. Verbeek, jd. 23 j. P. M. Van Leea- wen, wed. 45 j. en L) Pronk, jd. 24 j. N. J. Scbols, jm 23 j. en E. Kenhof, jd. 27 j. G. Bavelaar, jm. 28 j. en A- J. Selier, jd. 21 j. L T. Van Egmond, jm. 28 j. en J. Zirkzee, d. IS j. H. G. Weckwert, jm. 20 j. en H. Luijken, jd. 23 j C. Kanbier, jm. 19 j. en G. Blansjaar, jd. 20 j. - A. Teljeur, jjm. 22 j. en J. De Vo», jd. 27 j JBuurmaD, ira. 23 j. en M. a. Den Hoed, jd. 22 j. J. J P Van Zetfl, jm. 21 j. en T. H. Blom, jd. 31 j J- C. Lagerwerff, jm. 29 j. en G. C. G Sandt van Nooten, jd, 26 j G. C. Dijs, jm 25 j. en A D. L. Horstman, jd. 23 j.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3