Hedenmiddag omstreeks 5 uren bad een knaapje van 8 jaren het ongeluk al spelende in de Onde Vest te geraken, en werd door niemand opgemerkt dan door den vleeschhouwersknecht F C- Stol Deze had den moed er bij te springen en het ge lukte hem het jongske met levensgevaar te redden De Raad der gemeente Schoonhoven heeft tot geneesheer, tevens belast met de armen-practijk aldaar benoemd den arts J. A. Gallandat Huet te Leiden. De heer C. Giichler, districts-inspecteur van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Zutfen, is door den Koning van Zweden be noemd tot ridder der Wasa-orde. De lieer J. W. Hofman, van Groningen, die zich in 't vorige jaar zeer verdienstelijk gemaakt heeft, als afgevaardigde van het Roode Kruis en zoowel te Alannheim als later te Havre geruitnen tijd in de ambulances zich met de genezing der gewonden in den oorlog heeft onledig gehouden, is door den groothertog van Baden benoemd tot ridder eerste klasse der orde van den Zachringer Leeuw. De Commissie belast met het afnemen van het geneeskundig staatsexamen, heeft de bevoegdheid van arts toegekend aan de heeren: A. J. Braak, geb. te Èppénhuizen; C. i. De Freytag, geb. te Zalt-Bommel, en W. H. Vaster, geb. te Leer. Het Nieuws- en Adv.-blad van Gorkum meldt dat bet minstens wel het laatst van Augustus zal worden eer -het nationaal geschenk (de bijbel enz.) aan H. K. H. Prinses Marie zal aangeboden wor den, en dat het te voren in de meeste plaatsen ter bezichtiging zal worden gesteld. Het getal inschrijvers op dit cadeau bedraagt 31,752. Bij den 'internationalen zangwedstrijd die te Gent werd gehouden werd in de eerste sectie (zang met Nederlandsche taal voor gemeenten met eene bevolking van minder dan 8000 zielen) de eerste prijs, een gouden medalje en 100 franken, verworven door Ido's Mannenkoor. '1 ,V/ ,(10011.) .11 Op de internationale maritieme tentoonstelling te Napels zijn de werken van het meteorologisch instituut te Utrecht bekroond met een gouden medalje. a7 .slagaH .H .0 ,jlnryp3 .1 J Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen bericht, is Zr. Ms. schroefstooinschip Willem, onder bevel van den kapitein ter zee P. Toutenhoofd, op zijne terugreis van Batavia naar Nederland, den 27sten Mei jl. in de Simons- baai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. De Minister van Staat en van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen .in de wetenschap van het schoon (aes- thetica), de kunstgeschiedenis, de ontleedkunde en de doorzichtkunde, vermeld in art. 11 der wet van 20 Mei 1870 Staatsblad n'. 78) tot regeling van het onderwijs van Rijkswege in de beeldende kunsten, zal worden afgenomen in de tweede helft der loopende' maand. Zij die dat examen wenschen af te leggen, worden verzocht daarvan vóór 20 Juni e. k. schriftelijk te doen blijken aan het Departement van Binnenl. Zaken. Bij Koninklijk besluit van den 4den dezer is aan den eervol ontslagen kapitein-kwartierm. K. Jansen de Poorter vergunning verleend om de activiteits-uniform te blijven dragen. Z. M. heeft aan L. J. Simonis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als majoor commandant van het 1ste bataljon rustende schutterij in de provincie Noord-Brabant, en tot majoor comman dant van het lste bataljon rustende schutterij in de provincie Noord-Brabant benoemd Mr. A. J. F. Verheijen van Estveld, thans kapitein bij de lste compagnie van gemeld bataljon. BINNENLAND. Amsterdam, 12 Juli. De gemeenteraad alhier heeft heden besloten, de beslissing over het al of niet houden der kermis, uit te stellen totover zes weken. In het Binnengasthuis is heden gebracht W. Winter, gehuwd, werkman, oud 41 jaren, die in het Entrepotdok werkzaam, door het vallen van een baal katoen zoodanig gewond is, dat hij kort na deze opname is overleden. Haarlem, 12 Juli. Gisteren avond was er naar aanleiding van het Nijverheids-Congres muziek uitvoering van den heer E. Stumpff, in de Buiten- Societeit „Trouw moet blijken." De Buiten-So- cieteit en het Hotel van den Berg waren geïllu mineerd. Iu den 'Hout was mede'eene illuminatie, ter eere van het Congres door het gemeentebe stuur aangeboden. Heden werd alhier op het Paviljoen in den Hout de eerste algemeene bijeenkomst gehouden van het Congres van de leden der Nedrtandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Veel, zoo merkte de voorzitter op, zou hij niet zeggen; hij liet het spreken en houden van dis- cussiëD over aan de afdeelingen, die hij iiitno) digde zich te vormen. Morgen-ochtend zal in de tweede zitting van het congres verslag uitgebracht worden van de resultaten, waartoe de afdeelingen gekomen zijn. De voorzitter sloot de eerste congres- vergadering met den wensch dat er in de afdee lingen grondig onderzoek zou plaats hebben, en er liever weinig vraagpunten vau het progranunk goed, dau vele ter loops mochten behandeld wordeó, Een paar ingekomen stukken werden naaf de afdeelingen verwezen. Daarop begaven de leden zich naar drie localen in het Paviljoen en constitueerden aldaar: 1". De lste afdeeling, landbouw. Tot voorzitter werd benoemd de hoogleeraar Van Hall, tot secretarissen de heeren Dr. D. J. Coster en J. -HageLJr- 2°. De,2de afdeeling, fabriek- en handwerks- uijverheid. 'Totvoorzitter werd aangevveze prof. A. H. Van der Boon Mesch, en tot secretaris de heer H. De Clerq. 11'''/ 3'. De 3dé afdeeling, koophandel, zeevaart en visscherijen, volkshuishoudkunde en statistiek. Als voorzitter werd gekozen de heer J. W. L. Van Oord en tot secretaris de heer G. H. A. N. Rietstap. Allerlei onderwerpen werden in de afdeelingen ter spraak gebracht en behandeld. In die van Landbouw werden o. a. mededeelingen gedasn omtrent den staat der géwassen en werd discussie gevoerd overde verbetering der veerassen en andere onderwerpen. In die van Fabriek- en Haudwerks- nijverheid werd gesproken over deNorlon-pompea; het hout voor telegraafpalen te bezigen over ver betering van den toestand der fabriek-arbeiders en den nadeeligen invloed van sommige nijver heidsvakken op de werklieden; over de bekwaam heid van onze schoen- en kleedermakers van den tweeden eu derden rang; over het oprichten van speldenmakerijen in ons vaderlandover de ver- valsching van levensmiddelen. In de derde afdeeling werd eene langdurige discussie gevoerd over liet wenschelijke van het stichten eener Kweekschool voor de visscherij. Het departement Vlaardingen bracht daaromtrent een uitvoerig gemotiveerd voorstel te berde, strek kende om van de Regeering subsidie te vragen voor het oprichten van zulk eene Kweekschool te Vlaardingen en om van de Maatschappij eene bijdrage daarvoor te ontvangen, mits te Vlaardin gen zelf een krachtig initiatief genomen werd. De afdeeling was van oordeel, dat zulk eene school dan vooral ondersteuning verdiende, wan neer voor alle rangen van visschers aldaar vol doende opleiding werd gegeven. Verder kwamen in deze afdeeling ter spraak de oorzaken van den treurigen toestand der vrachten voor de scheep vaart op Java. Het feit werd geconstateerd, aller lei oorzaken waren niet moeilijk te vinden, inaar inen erkende dat een afdoend middel ter verbete ring van den toestand niet zoo licht aan te wijzen was. Practischen bezwaren maakte het ook moeilijk, den weg der verbetering aan te toonen in een ander punt, dat te berde kwam: grootere zeker heid van schadevergoeding bij het vervoer van goe deren, vooral op de spoorwegen. Bij eene dicussie over de vraag, of de Hoogere-burgerscholen vol doende zijn voor de wetenschappelijke opleiding der nijvere klasse, deed men opmerken, dat deze burgerscholen niet rechtstreeks met het oog op die opleiding zijn opgericht. Verder dat men wel kan aannemen, dat zij eene uitmuntende voor bereiding voor technologen zijn, al ontbreekt het ervaringsbewijs hiervoor, daar die scholen nog niet lang genoeg hebben bestaan om dit te leve ren. Eindelijk, dat de Burger-avondscholen, uieer bepaald ten dienste der nijvere klasse, op vele plaatsen nog wel te wenschen overlaten, en we gens het groot belang der zaak wel aan de voort durende zorg der regeering verdienen te worden aanbevolen. Nog werd behandeld het punt van Winkel-Vereeningen en Eethuizen en de nood zakelijkheid eener verbetering van de wet op de vennootschappen. Van hetgeen in de afdeelingen behandeld en besloten is zal in de tweede algemeene bijeen komst van Donderdag aan de Congres-leden nededeeling worden gedaan. 's Namiddags te 6 ure heeft een rijtoer plaats gehad over Bloemendaal, Overveen, door den Aardenhout naar Zandvoort, aangeboden door het dep. Haarlem der Maatschappij, met muziek uitvoering op Zandvoort. Te 10% uur was er vuurwerk in den Hout, aangeboden door het Gemeentebestuur. 's Gravendeel, 11 Juli. Heden werd alhier door den Gemeenteraad tot hoofdonderwijzer voor de openbare school n». 2 aan den Schenkeldijk be noemd de heer G. J. Breetveld van Dordrecht, met 4 stemmen. De heer Van Schelven van Zie rikzee verkreeg 3 stemmen. 's-Gravenhage, 12 Juli. De werkzaamheden door de asch- en yuilnislieden, waarover eenige moei lijkheden gerezen waren, zijn op de gewone wijze hervat, doordien de zaak in der minne is geschikt nadat eenigen ontslagen waren. De oorzaak van de kortstondige staking moet daarin gelegen zijn geweest, dat verschillende dezer werklieden be halve hun vast weekgeld dat (1 moet bedragen, nog wel het dubbel daarvan verdienden door de hun toekomeude snippers, lorren, beenderen enz. De nieuwe directeur der openbare reiniging moet daarin een wijziging hebhen gebracht en wel zoo danig dat een loods aan de nschstaal ter hunner beschikking zal worden gesteld len einde daarin al de bedoelde voorwerpen gedurende een heel jaar te verzamelen, na welks verstrijking die al val zal worden verkocht en de opbrengst daarvan onder de gesamenlijke werklieden verdeeld. De directeur heeft dezen maatregel genomen ten einde ieder werkman evenveel te laten verdienen en niet sommigen alles en anderen niets van de bui tengewone voordeelen te doen erlangen. Door die billijke beschikking waren de moeilijkheden van de zijde van sommigen gerezen, die thans echter geheel en tot onderling genoegen zijn uit den weg geruimd. Delft, 11 Juli. Van de. 21 heeren, die de hoog ste cijfers behaald hebben bij het examen voor aanstaande O. I. ambtenaren, hebben 13 hier ter stede hunne studiën volbracht. Oudewater, 12 Juli. Door wijlen den WelEd. heer A. Moutijn, te 's-Hage overleden, zijn aan de diaconie der Hervormde gemeente alhier ge legateerd twee certificaten 2% pCt. N. VV.S. ,elk groot 1000. Utrecht, 12 Juli. Gisterennacht is de postkar, die van Breda op Utrecht rijdt, tussoheo Geer- truidenberg en Raamsdonk op een rijtuig gestoten, inet zulk een kracht, dat de postiljon en konduc- teur er uit vielende postiljon bekwam lichte en de konducteur ernstige verwondingen. Hedennacht reed de postkar, niettegenstaande opgestoken licht, bij Leersum in een sloot. De dichte regen belemmerde alle uitzicht. De pos tiljou kwam er echter zonder letsel af. Metprl 11 Juli. Naar men meldt, is er proces verbaal opgemaakt tfegen den uitgever der Mep- peler Courant, negens het drukken en verspreiden van een naamloos geschrift, zonder voorzien te zijn van het waarmerk des uitgevers. Greld- en Efifectenmarkt. Amsterdam van 5 tot 12 Juli 1871. Na de gespannen verwachting waarmede die Fransche leeniug werd tegemoet gezien, zou men thans kuDnen spreken van de kalme rust, geboren uit de wetenschap dat die onrust veroorzakende leeniDg meer dan ten volle volteekend is, ware het niet dat die verwachting geene gejaagdheid, die wetenschap geen kalmte aan de beurs ver oorzaakte. Immers week aan week herhaalden wij het in ons overzichtde handel en de varia- liën beteekenden weinig en daarin is oók thans geene verandering gekomen. Werkelijk gaat er betrekkelijk weinig om en levert de geldbelegging de voornaamste bedrijvigheid op. Ondertusschen valt er over den prijs der fond sen niet te klagen. Wanneer wij de noteering van den 3den dezer met die van heden verge lijken dan vinden wij de meeste Staatsfondsen hooger geloopen ofschoon niet in die mate dat zich naar aanleiding daarvan de speculatie zou kunnen ontwikkelen. Het meest vinden wij ge avanceerd onze 214 pCt. Werkelijke Schuld, van biliie tot 53%, eu de 3 pCt. van 62%, tot 62% pGl. Voorts Rusland 0de Serie, van 79% tot 794 pCt. terwijl daarentegen Spanje en Portugal ten gevolge van winstrealisatie wat lager liepen evenals de Oostenrijksche Renteschuld. Trouwens wat het laatste land betreft blijft er een somber waas over de financiën hangen eh schijnt'het dat het verschil dat tusschen het Huis der Afgevaardigden en den minister van financiën bestaat, zoowel in de bepaling der hoegroothéid van het deficit als omtrent de opportuniteit om daar eene leening te sluiten, niet geschikt «ijVr Om dien toestand te verbeteren. Turkye en Egypte waren weinig ver anderd terwijl Vereenigde Stafeh obligation'over 't féheel iets hooger liepen. Van Zuid-Ameri- kaansche fondsen liepen de Peruanen, 1870 van tot 75 pCt. ;;n Wat de industrieele waarden betreft,..bleyen aandeelen Handelmaatschappij op den ouden prijs, doch wonnen Exploitatie maatschappij van 10014 tot 10214, gestempelde oblig. Centraal Spoorweg van f 84 tot 87. De Russische Spoorwegfondsen liepen, met uitzondering van Kieuw-Brech en Bal- tische allen min of meer vooruit, üok wonnen de Oostenrijksche, Italiaansche en Rumaansche Spoorweg-aandeelen, doch de Turksche liepen van /69 op 64.75 a 65.25 terug. In Noord-Amerikaansche Spoorwegwaarden was de omzet evenzeer beperkt en vertoonde zich weinig levendigheid. De variatiën waren dan ook zeer gering terwijl de meeste soorten op den ouden prijs stand hielden. Illinois liep 14 pCt.Pittsburg- Chicago 1%, Californië extension 14, Chicago South west Cleveland Mount Vernon 1% pCt. voor waarts en blijven respectievelijk 12014, 864, 83, 8S14, S514 pCt., terwijl Chicago Rock-Island van 9514 op 95 pCt., Erie van 24% op 24%, Rockfort Rock-Island van 46t4 op 45%, de Moines Valley vau 76 op 75, Maxwell van 77op 76% pCt. daalde. De prolongatie blijft met ruiin voorziene markt tegen 3% pCt. aangeboden. vooruitgegaan. De vergaJeAtg heeft bij dubbele stemming haar oordeel geveld ovet amendemenl van den heer Target. Met 440te 132 stemmen heelt zij heléijerjle ge deelte as nomen, waarbij de aanstelling van coititni uit de algemeene raden bepaald wordt. Dai tegen heeft zij met) 838* tegen 220f-het tw, gedeelte verworpen, waarbij de werkkring commissies beperkt wordt tot het adviseeuo het uiloefenen van contröle op de prefecten.I twee besfissiirgen kunnen aangemerkt wo als eene overwinning van het liberalisme oj autoriteits-beginsel en tevens blijkt er uil, de kamer met het deceDtralisatie-principe het ontwerp overeenstemt en dat dus veel heeft met eenige wijzigingen tot wet te wot verheven.. Het debat dat aan.de stemming vo is gegaan heeft bovendien aangetoond hoe overdrijving, en onjuistheid gelegen was U vrees, die de tegenstanders der decentrali; voor het ontwerp zochten in te boezemen.! wilde het tucli doen beschouwen alseeugevaan verzwakking der noodzakelijke attributen het centrale gezag, als de kiem voor de nietiging der nationale éenheid. De Minister van Binnenlandsche zaken bezwaren van het gouvernement in dezen m m 13'U ITENLAN D. Fraokrjjk. -iniii De discussie over hel wetsontwerp op de alge meene radeu is eindelijk een gewichtigeD stap In eene zaakrijke redevoering nu heeft de Waddington aangetoond, dat deze schrikbee geheel ongemotiveerd zijd f dat de commit al kende men al .de bevoegdheid toe, die bij ontwerp werd voorgesteld, niets zouden os men aan het wettig gezag der algemeene rs zeiven, en de prefecten alleen'zouden berot van die functies, die het meeste aanleiding gt tot misbiuiken. De heer Randot, een der gi ste voorstanders van de decentralisatie heel verder op gewezen, dat het tegenwoordige werp nog verre beneden de organisatie blijft in 1789 door de Constituante werd aangerron en toch heeft de vaderlandslievende geest te over de Europesche coalitie toen eene bijna t gekende hoogte bereikt. De zitting heeft ve: aanleiding gegeven tot eene verklaring vai gedeputeerden uit Savoye op eene tot hen den minister Lambrecht gerichte vraag, wi door zij de beschuldiging van zich afwiet| als zou Savoye pogingen in het werk ste: om eene afzonderlijke positie in te neit Hetzelfde werd gedaan door den afgevaardi, uit Nizza, die echter tevens te kennen gaf tot den wensch naar zulk eene afzonderlijk! sitie wel aanleiding zou kunuen bestaai enkele antocratische handelingen der prefei De Union, het onderdanige blad van de f. bons, heeft zich inet kracht opgeworpen- verdediger van alles wat door den graaf Chambord gesproken en geschreven is. i blad veroordeelt ten sterkste hen, die de iv vaan verlaten hebben en het protesteert tej hunne declaratie als een uitvloeisel ran de voelens der legitimistische partij: Een Romeinsch blad, de Osservalorc Hom'. beweert, dat de brief van Thiers aan den ïi inderdaad bestaat, maar dat hij door de dubt vertaling uit hét FranSch in het ltaliaansch uit het ltaliaansch weder in het Fransoh geb verminkt is. Maar eene verklaring van Ji Favre in de Nationale Vergadering heeft des teren door ons medegedeelde meening, dat brief wel geheel gefingeerd kon zijn, bevestij Evenwel heeft de minister van buitenlands! zaken zich eenigszius onduidelijk uitgelateDO' een brief van Thiers aan den gezant d'Harce en niet bepaald ontkent, dat er eeD soortgeli; brief van Thiers, hoewel dan niet aan den Pt •gericht, bestond. Het zou eigenlijk te betreo: zijn, indien het genoemde document een t dichtsel was, daar het pleitte voor het goede do zicht en de gezonde staatkunde van Thiers. Bij dezelfde gelegenheid heeft de admit Pothuau eeD démenti gegeven aan de geruchl door verscheidene dagbladen uitgestrooid, als s den 1,500, ja zelfs 2,500 vrouwen teu gevo der Parijsche insurrectie gedeporteerd zijn. D geruchten hadden eene algemeene verontwasi ging opgewekt. - -Be- minister van financiën heeft zich ie commissie voor het budget uitgelaten als zou niet ongenegen zijn otn het door hem' lit belastingontwerp voorgestelde zegel op de ff bladen te laten varen. Hij-zou erkennen, dat, Ie cautie door de vergadering was aangenoa Ie eischen die men aan de pers stelde te zivi waren in aanmerking van de tijdsomstandigheii en haren ondergang ten gevolge zouden kuui hebben. Hij zou door eene belasting op het pap de inkomsten van de zegelbelasting willen vangen. Èen voorstel, door 164 leden, waaronder T'roi De Chanzy, Ducrot, enz, onderteekend, is in Nationale Vergadering ingediend ooi de natioi garde geheel te ontbinden. De considerans1 het voorstel berust voornamelijk daarop, dat nationale wapening, iii 1870 door het algenif gevaar noodzakelijk, thaus hare raison d'< heeft verloren. Volgens de Vérilê zal door de heeren Thi' Victof Lefranc en Pouyer-Quertier een creJ ai óobittx SE dit* ^uéio iJSv

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2