8 Juli. N°: 3499. Zaterdag A°. 1871. DAGBLAD it a PRIJS DKZttR COURANT. Voor Leiden per 3 maanden Franco per post.. Afzonderlijke Noinmers 3.00. 3.85 0.05. L)eze Courant wordt dageliks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJ8 OUR ADVEBTKN1IK8. Voor iederen regel0.11 Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. (J Wal moeien wij \oor Frankrijk wenseheii? [m.) Toeu wij tot de uitweiding over het twee-ka mer-systeem overgingen, waren wij genaderd aan de constitutie van 1795. Wij kunnen met ons verder historisch overzicht kort zijn. De guwel- daden, die door de conventie en het comité de salut public waren bedreven deden de behoefte gevoelen, meerdere waarborgen tegen de tyrannie van een enkel lichaam of enkele mannen in het leven te roepen. Wat was hel middel, dat men hiertoe aangreep? Het ontwerpen eener constitutie inet eene dub bele wetgevende vertegenwoordiging en een uit loerend bewind. Aan een raad van 500 personen werd de zoogenaamde raad der ouden toegevoegd, .waarin men een waarborg vpor meerdere ge matigdheid en overleg wilde vinden. De uitvoe rende macht werd toevertrouwd aan een direc toire vun 5 personen. Maar evenals onmatigheid en buitensporigheid in het dagelijksch leven hunne nadeelige gevolgen meebrengen, zoo gaat betook op staatkundig gebied. Niet alleen, dat de krgcht vau het lichaam er ondgr geleden heeft, maar .bovendien ontmoet men, zelfs bij oprechten lust tot verbetering nog den giootsten hinderpaal in de moeielijkheid om zich van zijne oude vrienden af te maken. Voor dat nog de nieuwe constitutie in werking trad had de conventie twee oproeren te bekampen, éen in de maand Maart, dat ten doel ,bad om de leden van het comité de salut public hunne oude macht te doen herwinnen, en éen in de maand Mei, waarbij het gepeupel het schrik bewind terugeischte. En van al de bloedbaden en verwarringen was iutusschen door de royalis tische partij gebruik gemaakt om opnieuw het hoofd op te steken. Om haar te verhinderen zich .in de regeering in te dringen werd door de con ventie aan de grondwet eene bepaling toegevoegd, die de verkiezing van het meerendeel harer (leden voor de vertegenwoordiging moest ten gevolge hebben. Dientengevolge al weder op stand van de door de royalisten bewerkte burgers, toev.luc t van de conventie tot Napoleon Bona parte, bloedige straatgevechten, en eindelijk de zegepraal der nieuwe grondwet. Zegepraalneen deze kon voor eene staats regeling, op zulk eene wijze tot stand gekomen niet weggelegd zijn. De vroeger verwende volks massa, de hevige republikeinen eischten evenzeer de heerlijke gelegenheid tot bloedvergieten en tyranniseeren terug als de royalisten het herstel van hunne verlorene macht. Vandaar voortdurend onderdrukkings-maatregelen met betrekking tot de pers, de belastingen, de verkiezingen enz., voortdurend onlust en verwarring en twist tus- schen het directoire en de wetgevende, macht, totdat eindelijk Napoleon Bonaparte door den coups d'état van 18 Brumaire aan de constitutie van 1795 en door de gebeurtenissen van 1804 aan het geheele ondermijnde gebouw der repu bliek een einde maakte. De grondwet van 1799, die door hem werd ingevoerd, behoeveo wij niettegenstaande het meer-kamer-systeem er in gehuldigd werd, niet te beschouwen. Dat zij tot ons onderwerp niet het minste afdoet zal men gereedelijk toestemmen, wanneer men zich her innert, dat de senaat uit de lijsten der departe menten de leden der wetgevende vergadering koos en verder niet veel meer te doen had dan zijn traotement op zak te steken; dat een tribunaat van 100 leden de wetten overwoog, maar er niet over mocht stemmen; dat eindelijk een wetgevend lichaam over de wetten stemde zonder er over te mogen spreken. Wat het jaar 1848 betreft, het is in geringere mate dezelfde geschiedenis als die der eerste revolutie, behalve dat zij meer op sociaal terrein werd overgebracht. De Nationale Vergadering begint met de so ciale quaestie op te lossen door 100,000 arbei ders op kosten van den staat te doen leegloopen en drinken, waardoor zij zich de Juni-dagen op den hals haalde. Daarna trad op éene wetgevende vergadering, die alweder spoedig genoodzaakt was, hare overstrooming door sociaal democraten en royalisten te verhinderen door beperkingen an het kiesrecht, en de meest drukkende maat regelen tegen de pers. Het kon een man van eeo listig karakter zoo als de president bezat niet moeilijk vallen, de impopulaire en in haren boe- ïeui verdeelde vergadering te vernietigen. De leden, die zich verzetten tegen eene door hem gewenschte verandering van de grondwet worden eenvoudig gevangen genomen, de vergadering uit elkaar gejaagd en zoo vond op 18 Brumiare 1799 zijne vernieuwing in den 2den December 1S51, en de 2den December 1804 in den eersten dag der zelfde maand van het jaar 1852. Wij meenen met dit historisch overzicht, vooral van de eerste' revolutie (daar toch die van 1848 slechts eene nabootsing is van die van 1789) ge noegzaam aangetoond te hebben, dat het door zoovelen aangevoerde argument, als zou Frank rijk voor de republiek niet geschikt zijn, voor zoover het op geschiedkundigen grond berust, van allen grond ontbloot is. Wij gelooven, het onbeteekenende te hebben aangetoond van uitroe pingen zooals: „Nu wat is er dan van de repu bliek van 93 geworden?'' of «Wat hebben wij in 184S zien gebeuren?" en dergelijke prachtige be wijsgronden meer. Wij beweren ten sterkste, dat nog nooit een eerlijke en verstandige proef met de republiek in Frankrijk is genomen. Dat daartoe nog nimmer zulk een schoone gelegenheid heeft bestaan als thans, zal nie mand ontkennen. De monarchie is vernietigd zonder dat zich eenige overdrevcne haat tegen het gevallen huis openbaart even als in 1798. De sociale en politieke opstaud van het volk is onderdrukt, zonder dat men ten opzichte der ver kiezingen onderdrukkingsmaatregelcn behoeft te nemen als na de Juni-dagen van 1848 werden aangewend om de sociaal-democraten en royalisten uit de vertegenwoordiging te houden. De Bona, partisten hebben hun crediet verloren bij Sédan, de legitimisten door de traditie en hunne houding van den laatsten tijd in de Nationale Vergadering, de socialisten door de wandaden der Commune, kortom de gematigde republikeinen vormen op het oogenblik de bepaalde meerderheid in Frankrijk. Zal het de tegenwoordige regeeririg gelukken, die meerderheid te doen voortduren? Zal zij door ware liberaliteit het vértrouwen des volks in haar beleid versterken? Zal zij door verstandige decen tralisatie den lust eu de geschiktheid der onder- deelen van het land, om aan de staathuishouding deel te nemen, bevorderen Zal zij ér eindelijk iu slagen, door verbetering van het onderwijs der lagere klassen het goede gedeelte des volks te doen iiizien, dat slaafsche onderwerping aan een brutalen despoot hun evenmin heil kan aanbren gen als, en noodzakelijk leiden moet tot krank zinnige uitbarstingen van een losgelaten menigte Wij weten het evenmin als iemand anders, en wij hebben in deze artikelen ook alleen bespro ken, wat wij meenden, dat voor Frankrijk te Vvenschen was. En dan aarzelen wij niet, op deze vraag ten antwoord te géven: het behoud der repu bliek; maar van eene republiek, waarin geene onbeperkte macht wordt opgedragen aan eene tyranieke meerderheid in de volksvertegenwoor digilig, waarin niét de weg wordt opengesteld aan een anderen heerzuchtigen president om door •een staatsgreep het geheele gebouw weder in duigen te doeD storten; maar van eene republiek met eene dubbele volksvertegenwoordiging en een krachtig eerlijk hoofd van het uitvoerend bewind, die elkander wederkeerig steunen of van ongeoor loofde daden terughouden eindelijk met eene zelfstandige rechtsmacht, die niet schroomt de daden én van de vertegenwoordiging én van den president te veroordeelen. Wij zouden tevens wenschen, dat het voor het tegenwoordig hoofd van het uitvoerend be wind was weggelegd, zulk eene republiek te grondvesten. Dat daartoe mogelijkheid bestaat meenen wij te kunnen aannemen, eensdeels door de bekwaamheid en goede bedoelingen van den heer Thiers zeiven, aan den anderen kant we gens deD gunsligen uitslag der laatste verkiezin gen, waardoor de vertegenwoordiging hem wel licht zal kunnen terughouden van handelingen, die met den geest des tijds, zich openbarende in vrijheid van handel, van drukpers, van zelfstan digheid der gemeenten enz., in strijd zijn. Zulk eene voldoening zouden wij waarlijk van harte gunnen aan den staatsman, die den winter zijns levens met ouvermoeiden ijver aan het heil van zyn.vaderland wijdt en daarvoor van vele kan ten slechts miskenning en ondank heeft ingeoogst. Liclden, 7 Juli. De tractaten met Groot-Brittanie gesloten no pens den afstand der Nederlandsche bezittingen ter Kust van Guinea en dat nopens Siak, werden door de meerderheid van desprekers in de zitting van de Tweede Kamer van gisteren onvoorwaar delijk verdedigd, ook en vooral in bescherming genomen tegenover de sterke bestrijding die zij n de zitting van eergisteren hadden ondervonden. De heeren Rombach, Bredius, Creiners en 's Jacob was het viertal, dat, hoezeer den vorm in deze in acht genomen niet zoo lofwaardig ichtende, met vele en velerlei argumenten de laDneining der tractaten aanprees, waarbij de ■wee laatstgenoemden niet nalieten te zinspelen «p moeilijkheden die voor ons land zouden kuuuen 'oortspruiten uit de verwerping van een tractaat net een vreemden staat, wiens kracht iu onze tagen vooral tegenover eene mogendheid van den tweeden rang niet is te betwisten. Wellicht is ceze zinspeling zeer in overeenstemming met het discreet gebruik dat de leden van de geheime s.ukken mogen maken. Een bestrijder vond de tractaten in den heer Hoffman, wiens ongunstig oordeel zeer beheerscht werd door des sprekers voorliefde voor eene be krompen handelspolitiek. Gaan wij thans in het algemeen na, wat de verdedigers in het midden brachten. Onze vaderen, werd beweerd, hebben de Kust genomen om slavenhandel te drijven; ware dit niet gelukt zij zouden de kust spoedig verlaten hebben. Wel hebben wij er handel en nijverheid gedreven, maar ook bloedige oorlogen gevoerd en zware verliezen in geld en menschenlevens geleden. Wie zullen thans landbouwkundige onderne mingen op de Kust stichten, een land waar men niet rustig slapen kan, dan in nabijheid vaneen fort, waar geen Europeesche vrouw leven kan en het klimaat doodend isf Bovendien is de tegenwoordige toestand van de kust een zoodanige, die ons van schaamte moest doen blozen. Reeds voor twintig jaren zijn in de Kamer stemmen opgegaan om de bezit tingen ter kuste van Guinea over te dragen. De afstand is ook niet vernederend. Eene volksplan ting en kolonie kan men niet zonder oneer af staan, eene nederzetting daarentegen wel, en de kust kan noch beschouwd worden als eene be zitting, noch als eene kolonie of nederzetting, maar als niets anders dan eene factory of kan toor. Daarom kan er ook geen quaestie zijn van afstand van een strook grond door het bloed onzer voorvaderen verkregen. De streek die uien hier op het oog heeft, is geen vaderlandschen grond. De herneming van de kust door De Ruy ter had tot oorzaak, dat wij pas met Engeland in oorlog waren en wij in het overweldigender kpst een eerste nederlaag leden, welke moest gewroken worden tot eiken prijs. Het beweren dat Engeland het sedert jaren er op toegelegd heeft ous van de kust te verdringen, is onjuist. In Engeland zijn er juist velen, die liever zouden zien, dat dit land zich terugtrok en werkelijk zou het daartoe in 1826 zijn overgegaan, hadden onvoorziene omstandigheden dit plan niet gewij zigd. Maar sedert heeft Engeland niets van zucht tot verdringing doen blijken en wij zijn dit land dank verschuldigd, wanneer het zich van de moeilijke en ondankbare taak wil kwijten om de bevolking te beschermen, waartoe wij niet bij machtig zijn dan ten koste van tonnen schals. Tegen de bewering dat wij door ons van de kust te ontdoen de gelegenheid verwerpen om door her vormingen in Afrika met dit werelddeel handel te drijven, werd uit bevoegde schrijvers aangetooud hoe weinig van de ontwikkeling van het bin nenland van Afrika te wachten was en hoe zelfs niemand zich aan de kust wilde vestigen. Waar zijn zij die de hervorming van Afrika willen op zich nemen? Waar zijn hunne kapitalen? Zoo zij er zijn, het was de heer 's Jacob die zoo sprak, laten ze hun zilverlingen neerleggen op de tafel van den president. Maar waartoe zou dit alles als de uitbreiding van onzen handel en de ontwikkeling van land bouw en industrieele ondernemingen door vele onvermijdelijke oorzaken wordt belemmerd en de handelshuizen 'die met goed gevolg handel op de kust drijven, dit te danken hebben aan be scherming van het gouvernement? En dat dit geen losse stellingen zijü, moge hier uit blijken dat de meeste schrijvers over de kust de volgende voorwaarden stellen op dat die streek groote voordeelen voor oos zal opleveren 1°. Verplaatsing van, den zetel van het bestuur; verbetering der verdedigingswerken3° vermeer dering der militaire macht; 4°. het inrichten van het onderwijs; 5°. de wenschelijkheid van de opleiding van de inboorlingen; 6". de verbetering van het rechtswezen; V. de uitbreiding van het ambtenaarspersoneel8°. den aanleg van wegen; 9°. het in dienst stellen van eene stoomboot; 10'. het bezoeken met oorlogsvaartuigen enz., enz. De schrijvers beweren voorts, dat de kust alleen goed is voor geen jonge gestellen, voor geen volbloed- gestellen, voor geen versleten ligchamen. Dat alles kan men lezen in de geschriften van Jeekel en Kan, welke laatste schrijver zegt, dat hij nog niet overtuigd is van de waarschijnlijkheid van goede uitkomsten, als al die voorwaardeu wor den vervuld. Welke Nederlandsche Regeering zal aan de vertegenwoordiging de sommen vragen, benoodigd voor die maatregelen, inzonderheid voor de uitbreiding der militaire macht? Het tractaat nopeus Siak, dat als aequivalent aan dat nopens de kust is gekoppeld, werd, als met de samenkoppeling eenige pressie bedoeld werd, unfair genoemd. Intusschen wilde meu de ware reden van dit verband kennen, m&ar wat het tractaat zelf betrof dit kon men volstrekt niet afkeuren, al was men tot die overtuiging na lange aarzeÜDgeu nauwgezet onderzoek gekomen. Door de aanneming van dit tractaat komen wij in eene betere positie dan bij dat van 1824. Zij die voor de gevolgen zoo bevreesd waren toonen een slecht begrip te hebben. Tot stichting van nadeelige gevolgen is dit tractaat onmachtig. Het is dood onschuldig. De vorm had beter kunnen zijn, maar dat is een subsidiair bezwaar, maar geen cardinaal punt, dat tot verwerping der inter nationale overeenkomst mag leiden. Een voorstel om de discussie in eene avond zitting voort te zetten ging niet door, zoodat de verdere behandeling tot heden werd verdaagd. In het hoofdkiesdistrict Haarlem, zijn voor dé verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Geueraal uitgebracht 1436 geldige stemmen. Is gekozen Mr. J. Kappeyne van de Coppello met 894 stemmen. BarOn W. Van Gol- stein had 483 en Mr. v. d. Berch van Heemstede 42 stemmen op zich vereenigd. Lief weder begunstigde gisterenavond het con cert in tlusis Sacrum, dat al meer en meer een waar uitspauningsoord voor onze inwoners van eiken rang en stand wordt. Het gébruik toch dat op Douderdag avond van ilusit Sacrum wordt gemaakt is steeds toenemend, waarvan voor een goed deel de eer toekomt aan het muziekkorps der dd. schutterij, dat gelijk met de jeugdige plant het geval is, bij iedere gelegenheid dat men opnieuw daarmede kennis maakt, van ontwik keling blijk geeft. En zeer zeker zal het eenmaal in vollen bloei staan, als de ijverige dirigent, de heer Muller, voortgaat met ziju korps ter uitvoe ring van degelijke muziek op te kweeken. In den regel gaan wij de wekelijksche con certen stilzwijgend voorbij, maar wij ineenden voor heden daarmede te moeten breken, ook om het bestuur en de commissarissen geluk te wen schen met deu gunstigen invloed welke de jongste algemeene vergadering op de houding van ouders en voogden heeft gehad. Waarlijk, zij die van de jongste wetswijziging willekeur duchtten, zullen die vrees, na hetgeen gisterenavond te bespeuren was, gerust kunueu laten varen en ook hier is dus weer gebleken dat het laisser faire laisser aller ook voor het Bestuur van Musis Sacrum best kan gelden. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 3 personen, als hersteld opgegeven S, overleden 1, zoodat in behandeling blijven 59. In de eerste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden Mevr. G. E. Heeres-Pieper, J. C. Boheurs, Steenjes, Velleman, J. Meijer, \V. H. Toewater, J. Weijer, allen te Amsterdam; W. Janssen, te Dordrecht; G. Pierloo, L. G. v. d. Tol, beide te 's-GraveuhageDe Munnik, Ie Leidschendam Balvers, te Nijmegen; C. Jansen, te Oudenhoorn Pomper en Stok, te Vaals; Wielemd, te Vlissingen; Hendrik Clement, te Zevenhuizen; J. J. Hament, niet vermeld.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1