eenige goederen meester gemaakt die aan een harer medereizigers toebehoorden. ÜELrr, 4 Juli. In plaats van den onlangs over leden heer Zeiler, is tot Leeraar aan de konink lijke muziekschool te 's-Gravenhage benoemd, de zeer verdienstelijke Contrabassist en Tubaïst, de heer S. C. J. Van der Meer, geboren alhier, lid van'het muziekkorps der 's-Gravenhaagsche en Delftsche dd. schutterij, en van het 's-Graven haag6che operaorchest. IJtrecht, 4 Juli. Op 3 Juli zijn aangegeven 8 patiënten aan mazelen. Gisteren is het natuurkundig examen in het physiologisch laboratorium, onder voorzitterschap van den hoogleeraar Donders, voortgezet: drie adspiranten werden afgewezen, éen toegelaten, namelijk de heer G. J. H. Furnée. Naar men verneemt, schijnt er gisterennacht poging tot diefstal met inbraak gepleegd te zijn ten huize van den heer D. A. Du Mosch, in de Moreelsche laan, die gelukkig verhinderd is door het alarm, dat de hond maakte, waarin de ageut van politie De Bie, die juist in de buurt was, erg kreeg en toen ontdekte, dat straat- en achter deur open waren. Te 3 uren is op heeterdaad door den brug wachter aan de nieuwebrug een persoon ont dekt, die inbraak had gepleegd ten huize van den baron Van Hardenbroek aan de nieuwe brug; de dader is terstond gearresteerd. Zondagmorgen vroeg werd door den brug wachter V. aan de Willemsbrug alhier een per soon gearresteerd, welke eenige voorwerpen ont vreemd had uit het gebouw van de Staatsspoorweg maatschappij in de Moreelsche laan. (U. D.) Arnhem, 5 Juli. Van goeder hand veneemt men, dat de burgemeester der naburige gemeente, die onlangs door de Arrondissements-rechtbank alhier, wegens hoon, tot een geldboete is veroordeeld, onmiddellijk tegen dat vonnis in hooger beroep is gekomen. Grave, 3 Juli. In de afgeloopeu week zijn onze beide burger-genee8heeren, Christao en Schoonen- berg, oud-officieren van gezondheid, beiden daags na elkander aan eene beroerte overleden. Onder deze treurige omstandigheid en met de steeds hier zeer heerschende pokziekte, zijn wij thans zonder geneesheeren, behalve die van het gar nizoen, die zoo bereidwillig zijn om ook de bur gers te helpen. Noodig is het ook dat hier eens in loco eene inspectie van het geneeskundig staatstoezicht plaats hebbe, om zich te overtuigen van de verregaande zorgeloosheid die hier heerscht ten opzichte van de openbare gezondheid; mest en allerlei dierlijke zelfstandigheid vindt men in het midden der straten, de goten worden slecht gezuiverd en de mest, die in sommige kelders voor den landbouw bewaard wordt, behoort daaruit te verdwijnen. Dit alles wordt hier unge- straft toegestaan en is helaas de oorzaak onzer zoo zware beproeving. Middelburg, 3 Juli. Wij vernemen dat ook de heer G. J. Sprenger zijn ontslag als lid van Gede pateerde Staten dezer provincie heeft ingediend. BÜITENLAiNI). Frankrijk. De uitslag der verkieziegen is, zoo als men uit onze telegrammen van gisteren en heden zien kan, voor het gouvernement van den heer Thiers uitstekend geweest. Van de 114 plaatsen zullen er minstens 80 a 90 worden ingenomen door de republikeinen van verschillende nuances. Het is opmerkelijk, dat Parijs ook hier weer staat tegenover het grootste gedeelte Van het verdere Frankrijk. Terwijl bijna overal de republikeinsche gevoelens hebben gezegevierd is in de hoofdstad on tegenzeggelijk de overwinning behaald door de lijst der Union de la Prcisc. Geen der candidaten van de gematigd republikeinsche lijst is gekozen behalve de zeven, die zij met de Union de la Presse gemeen had. Verder zijn vier candidaten der radicale partij als leden der vergadering uit de stembus gekomen n.l. Wolowski, Corbnn, Gambetta en Kestner; voor het overige zijn al de candidaten van de lijst der 21 dagbladen gekozen. Parijs is wat het staatkundig leven betreft eigenlijk een ellendige stad. Het verspreidt nu en dan ovèr geheel Frankrijk de rampen en vernie lingen eener revolutie, de gematigde burgers klagen en treuren over de verwoesting van hun have en goed, het schrikbewind der op standelingen enz., en, wanneer het er op aan komt, door eene gematigde stemming zulke tooneelen in het vervolg te voorkomen, bren gen zij hunne stem uit tegen de richting, van welke g6heel Frankrijk toont zijn heil te ver wachten. Overigens heeft de republikeinsche partij in Parijs zelf eenigszins schuld aan hare neder laag; terwijl hare tegenstanders zich op een enkele lijst hadden vereeuigd, bood zij den kie zers twee a drie lijsten van verschillende nuan ces aan. - Wat de Bonapartisten betreft, die zijn er zeer kaal afgekomen. Slechts zeer enkele van hunne candidaten hebben de overwinning behaald. Onder deze behoort de heer Magne, oud lid van den ge heimen raad, die in het departement der Dor- dogne gekozen is en bijna de eenige Bonapartis- tisclie candidaat was, die zich niet op een ple bisciet beriep. De groote Rouher echter heeft én in de Oharente Inférieure en in de Giroude eene verpletterende nederlaag ondergaan. Over het algemeen verblijden wij ons hartelijk in den uitslag der verkiezingen, die ons het liefe lijke tooneel voorspiegelt van een Chainbord en een Napoleon, langzamerhand geheel op den ach tergrond verdwijnende, en het beeld der gematig de republiek krachtig op den voorgrond tredende. In de Univers wordt openbear gemaakt een nieuw adres van bisschoppen aan de vergadering tot herstel van de wereldlijke macht des pauseD. Aan het hoofd der onderteekenaars st&at de aarts bisschop van Tours; in dit stuk wordt geen ge wapende tusscbenkomst gevraagd, maar alleen aan Frankrijk in overweging gegeven om zich met andere mogendheden te verstaan en aldus door moreel overwicht de ltaliaansche regeering tot andere gedachten te brengen. Op dit verzoek om diplomatische bemoeiingen aan te wenden is niets aan te merken; het is van het standpunt der geestelijkheid natuurlijk; doch wij hebben reeds vroeger doen opmerken, dat op het oogen- blik dergelijke pogingen tol niets kunnen leiden, daar in Spanje de zoon niet tegen den vader zal optrekken, Duitschland en Oostenrijk hunne meening duidelijk hebben kenbaar gemaakl, het eene bij de adres-debatten, het andere onlangs bij inoude van den heer v. Beust, terwijl einde lijk van Engeland, Rusland of Turkije wel geen sprake kan zijn. Het feit dat de arrestaties nog steeds in Parijs voortduren en nog steeds convooyen met gevau- geuen de stad doortrekken heeft de regeering aanleiding gegeven om de militaire autoriteiten te gelasten, niet af te gaan op twijfelachtige aan giften, maar nauwkeurig de feiten en beschuldi gingen te overwegen. Het procesvan Rochefort zal waarschijnlijk uitgesteld worden, zoodat Assi en Rossel het eerste aan de beurt zullen zijn. Rochefort moet op het oogenblik in een hevi- gen staat van opgewondenheid verkeeren, die aan krankzinnigheid grenst. Zijn advocaat heeft hem verscheidene keeren niet kunnen naderen en men zal waarschijnlijk genoodzaakt zijn, hem in een dwangbuis te sluiten. In den ministerraad wordt krachtig gedebat teerd over het nieuwe belasting-ontwerp van Pouyer Quertier en Thiers; het meerendeel dei- ministers staat het vrij-handelsysteem voor. Jules Simon vooral verzet zich met energie legen het protectionistische stelsel, voornamelijk tegen het heffen van rechten op de grondstoffen voor de weverijen enz. De generaal Fabrice schijnt nog niet vertrok ken te zijn, zooals wij in een vorig nummer meedeelden. Hij heelt met Thiers en Pouyer- Quertier een mondgesprek gehad over de voort durende verwikkelingen tusschen de bewoners van de bezette landstreken en de Pruisische soldaten. De Union nationale, een le'gitimistisch blad van Montpellier, is gedagvaard voor het hof van assi ses om zich te verantwoorden tegen de volgende beschuldigingen: 1°. Opwekking tot haat en ver achting van het gouvernement; 2°. opwekking tot haat tusschen de burgers onderling. Kueland, De Sckleaische Zeitung schrijft het volgende: „Bij de opheffing der lijfeigenschap op den 19den Jan. 1861 verkregen ongeveer 25 millioen boeren niet slechts hunne volkomene persoonlijke vrij heid, maar ieder van hen kreeg ook een grondgebied in eigendom, inet de grootte van zijn huisgezin overeenkomende, en tevens het recht om naar believen land door koop, pacht of erl- pacht te verwerveu. Hoewel dus natuurlijk iedere boer het recht had, den hem toegewezen grond in bezit te nemen en onafhankelijk te beheeren, zoo werd toch van dit recht op weinig plaatsen gebruik gemaakt, en het bleek dat het gemeente bezit den russischen landaard meer beviel dan het individueele bezit. Het gemeentebezit eindigde dus niet met de opheffing der lijfeigenschap, zuoals men had ver wacht, en de periodieke verdeeling van het land, die iederen staathuishoudkundigen vooruitgang verhindert en alle individueele ontwikkeling be lemmert, bleef bestaan, even als de solidaire ver plichting om gemeentediensten te bewijzen, zooals zij te voren bestond, toen het gemeentebezit met de lijfeigenschap nog nauw samenhing. Het ver derfelijke van dezen toestand wilde men eerst niet in zijne ware beteekenis inzien, maar nu, terwijl het zich door verval van den landbouw en de zedelijkheid openbaart, terwijl lediggang, landlooperij, dronkenschap enz. meer en meer toenemen en herhaalde hongersnood en andere rampen aan de orde van den dag zijn, nu ziet de regeering in, dat eene diep ingrijpende ver andering van de agrarische toestanden eene onver mijdelijke noodzakelijkheid is. Zij erkent, dat slechts in de school van individueel be zit die persoonlijke nijverheid die de grond slag is van gesamenIijke nijverheid en vruchtbare gemeenschappelijke werkzaamheid, geleerd kan worden; uiaar hoe uien haar moet verkrijgen eD de groote hervorming het gemakkelijkst, onder zulke moeilijke omstandigheden als helaas aan wezig zijn, tot stand is te brengen, dat weet men niet; dit nu zal in eene door het ministerie van landbouw samengestelde commissie onderzoeken, die binnen kort haren moeilijken arbeid gaat beginnen. Deze tweede operatie van dequaestie, die op de geheele Russische maatschappij van invloed is, zal zoo mogelijk nog moeilijker zijn dan de eerste, daar zich sedert de staat van zaken geheel veranderd heeft. TKLEGRAMMEN Rome, 3 Juli. Koning Victor Emmanuel heeft gisteren op het Corso en de Piazza del Popoio eene revue gehouden over de nationale garde van Rome en der provincie en over de troepen van het garnizoen. Z. M. werd zoowel door het aan wezige volk als door de verschillende troepen met geesdrift toegejuicht. De ministers en de leden van het korps diplomatique woonden op eene gereserveerde tribune de revue bij. Florence, 3 Juli. Prins Thomas zal morgen van hier naar Dresden vertrekken. De Fanfulla meldt, dat baron Vou Kubeck aan staande Woensdag naar Rome zal vertrekken. Berlijn, 4 Juli. Prins Bismarck is heden naar Varzin afgereisd en zal tegen het midden van Augustus naar de zeebaden gaan. Aangaande de reis van den Keizer naar Ems is nog niets be paald. De Deichs-Anzeiger maakt eene wet bekend, volgens welke wetten eu verordeningen voor den Elzas en Lotharingen verbindende kracht krijgen, indien zij openbaar worden gemaakt in het Staats blad voor den Elzas en Lotharingen, dat van wege de Rijkskanselarij wordt uitgegeven. De Börsen- Zeitung verneemt, dat gisteren honderd millioen thaler, voor het grootste deel in wissels, door de Fransche Regeering ter afdoening van den thans vervallen termijn der oorlogscontributie is geleverd. Par(Js, 4 Juli. De definitieve berichten uit de provinciën bevestigen, dat de gekozenen voor het grootste deel behooren tot de gematigd republi keinsche of lot de radicale candidaten. Een tiende deel slechts der verkozenen behoort tot de liberale conservatieven. Weenen, 4 Juli. Het huis der Heeren heeft de beraadslaging over het budget geopend. Het Huis was zeer talrijk bezocht; ook de Aartsher togen en Kerkvorsten, die sedert verscheiden jaren de zittingen niet hadden bijgewoond, wa ren thans aanwezig. Bij de algemeene be schouwingen verttlaarde de Minister-President, dat op ditoogenblik, met de wereldgebeurtenissen voor oogen, de hoop op een vreedzaam vergelijk is toegenomen. De geheele begrooting voor 1871 is en bloc aan genomen en de financieéle wet voor 1871 zonder debat goedgekeurd. Versailles, 4 Juli. In de Nationale Vergadering werd de beraadslaging over de borgstelling der dagbladen voortgezet. De min. Lambrecht deed opmerken, dat hiervan alleen, en niet van een wet op de pers sprake was. Naar aanleiding van de verlenging der wissel termijnen werd Favre geïnterpelleerd over een uitspraak vaD het handelsgerechtshof te Leipzig. Hij noemde het verwonderlijk, dat men .vooral in Duitschland bestreden had, dat het hier een geval van force majeure was. De beslissing van het hof van Leipzig werd eenparig afgekeurd en vele aanzienlijke bankiers meenden, dat zij veel kwaad deed, daar goede trouw de ziel van den handel is Over de vertoogen van verschillende bankiers in April zeide Favre, dat hij die aan de onder handelaars in Brussel meegedeeld had, die de onafhankelijkheid van een vreemde rechtbank, die door niets gedwongen kon worden, op den voorgrond stelden. Later had hij zelf te Frank fort aan Duitschland gevraagd om over die zaak een wet voor te stellen, maar tot nu toe was er door hem geen antwoord ontvangen. „Tegenover de onderhandelaars, die niet door goeden wil uitmunten, zijn wij genoodzaakt te wachten." Favre geloofde niet, dat de zaak spoe dig geschikt zou zijn; hij hoopte dit zelfs niet. De Fransche handel wordt krachtiger beschermd door de eerlijkheid en het vertrouwen van an dere landen, want nergens is het voorbeeld van Leipzig gevolgd. Op het verlangen der kamer zal Favre nieuwe pogingen langs diplomatieken weg beproeven. De wet op de verlenging der wissellermijnen is daarna aangeoomen. Madrid, 4 Juli. In de Cortes wordt de discus sie over het budget voortgezet. De Correspondentie weerspreekt ten stelligste de geruchten, betreffende wanordelijkheden te Havana. Odessa, 3 Juli. Van een goed onderrichte zijde wordt gemeld, dat de Poite aan het Russische oorlogseskader vergunning heeft verleend om op zijn tocht herwaarts de Dunlanellen te pusseereD. LAATSTE HEKlCHTliiN'. (Per telegraaf.) 's Gravenhaoe, 5 Juli. Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De geheele zitting is besleed aan de algemeene beschouwingen over de tractateu voor den afstand van de kust van Guinea en de toepassing van het tractaat met Slak. De heeren van Sijpesteijn, üratama, Nierslrasz en Miraudolle hebben allen breedvoerig de beide tractaten bestreden. Mor gen voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot tweeden adsistent bij 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie ta Leiden, den heer C. Ritzeina Cz., aldaar. 's-Gravenhage, 5 Juli. In de zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland van heden is overgegaan tot de benoeming van leden van Gedeputeerde Staten, in plaats van de altredende heeren en zijn als zoodanig opnieuw benoemd liie heeren: 1». E. H. Baron Rengers van VVar- menhuizen, met 57 van de 66 stemmen 2". Mr. R. J. C. Metelerkamp met 59 van 673°. Jhr. Mr. J. L C. Vau den Berch van Heemstede, inet 46 van 75; 4°. Mr. C. Van Vollenhoven, met 71 van 75 en 5°. Jhr. Mr. H. J. Van der Heim, met 41 van 75 stemmen; terwijl tot buitengewoon lid van dat college opnieuw is benoemd de heer S. A. Van Hoogstraten, met 54 van 75 stemmen. Na die heeren hadden de meeste stemmen Mr. P. L F. Blussé, die bij de vijfde stemming 27 stemmen op zich vereenigde; Mr. C. W. Hubrecht, Mr. P. C. A. M. Van Weel, Mr. D. Léon enz. Al de nieuw benoemde heeren hebben de hun opge- dragene betrekking wederom aanvaard, de ver gadering dank gezegd voor het hun andermaal verleend vertrouweu, en de verzekering gegeven, dat zij trachten zullen de belangen der pro vincie naar hun vermogen te bevorderen. Aan den heer Van Hoogstraten, die afwezig was, zal vau den uitslag der stemming mededeeling worden gedaan, maar hij heeft zich bij voorbaad bereid verklaard de betrekking weder op zich te nemen. De Voorzitter wenschte den nieuw benoemden hartelijk geluk met het vernieuwd blijk van vertrouwen dat zij van de vergadering hadden mogen ontvangen. Na samenstelling der afdeelingen, is de vergadering gescheiden tot aanstaanden Vrijdag des morgens te 11 uren. Heden en morgen zullen de leden in de afdee lingen vergaderen en zullen de verschillende eoinniissiën zich met de vervulling van de haar Opgedragen taak bezig houden. Z. K. 11. Prins Hendrik is hedenmorgen te tieu uren met het Rijnspoor van Soestdijk in de residentie aangekomen. Heden wordt de dertigste verjaardag van H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden dochter van Z. K. H. Prins Fredenk, met de gebruikelijke plechtigheden, het uitsteken van vlaggen en door het klokkenspel in deze residentie gevierd. Heden middag zal er eene groote parade in de Malie baan worden gehouden. Hedenmorgen receptie eu hedenmiddag groot diner op het Huis de Paauw. De aanwezigheid van Z. D. H. den Vorst zu Wied en het in ondertrouw opnemen van de Prinses met den Vorst, brengen niet weinig bij om aan de viering van dezen verjaardag luister bij te zetten. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben hedenmorgen onderzocht de wetsontwerpen: 1°. Wijziging van Hoofdstuk IV, D (Justitie) der begrooting van Staatsuitgaven voor 1870 (Pensioenen), en 2°. Verlenging van de werking der wot van 3 Juli 1865 (Slbl. ii°. 76), houdende vaststelling der tarieven van in-, uit en doorvoer in Nederl. Indië. H. M. de Koningin, 11.II. K.K. H.H. de Prinsen van Oranje, Alexander eu Prins Hendrik hebben zich hedenmiddag naar het huis de Paauw begeven, ten einde H. K. H. Prinses Maria met H. D. geboortedag geluk te wenschen. De groote parade, die heden zou plaats hebben, is wegens ongunstig weder, afgecom- niandeêrd. Gisteren wapperde bij den Noord-Ameri- kaanschen gezant bij het Nederlandsche Hof, die in het Hotel Bellevue alhier verblijf hondt, de Noord-Amerikaansche vlag, ter gelegenheid van de herdenking der Onafhaukelijkjieids-verklaring der Vereenigde Staten van N.-Amerika in 1776. Utrecht, 5 Juli. Op het natuurkundig examen, gisteren m het physiologisch laboratoruin alhier gehouden, zijn 4 gspiranleu afgewezen, éen toegelaten, namelijk den heer J. B. Vau Delden. >Iar Istiberio liten. Amsterdam, 5 Juli. Rogge loco onveranderd Peterburg 200, 204; Pruisische 210. Levering 2 gulden lager, October 199, 198,, 197. Raapolie, vliegend 46; najaar 44; Mei 47 Lijnolie, viie- gend 33%najaar 34, 34(4. Koolzaad niets. HUmiim GEBOORTEN EH STERFGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Leiden van den 29sten Juni tot en met den 5den Juli. Gvhuwd: G.F*. Énseling jm. cn J« C. Lotjd. G. Spie- jen bprg jm. en A. Planje jd. H. C. Van Houten jm. eu VV. M. Heijkoop jd. A. Van der Krogt jm. en J. M. Rou jd. M. J. Blom'jm. en it. He Vries jd. 11. Los jm. en P. La- .bree jd. C. H. Kerp jm. cn L. Bakker jd. J. Godefroij jm. 'en M. Van Bocbove jd. EfievalioiiJ- P Derogee, geb. Bard, Z. F. VVeijers, .'geb. Rosdorff, D. J. J. Loekenbach, geb. Lorij, Z. A. J. Regeer, geb Korenhof, L). S. Noest, geb. Plaisier, Z. J. M. Sieval, geb. Krotpwijk, Z. G. A. Werst, geb. Vao.'t Hooft, D. ,P. G. Fasseur, geb., Koevoet, Z. M. Vaa den Berg, geb. Nieu- wenSurg, I». J- Voorzaat, geb. Blansjaar, 'IJ. R. Rietker ken,'geb Van der Walle, I). M. IÉ er pel, geb De Ridder, Z. G. Vau Rijn,, geb. Vcrdel, IJ. M, B. Goddijn, geb. Wanna, Z. ;J. Berg, geb. Van Oosten, O. Meerburg, geb. Van Beek, Z. iG A. Stoute, geb. Knol, I). C. W. Gebhard, geb. Vau Stee- n;Sj 2. A M. E. Taverne, geb. Berré, I). M. A. Guoecbi, 'geb. Hierick, D. <C. Van der Blom, geb. Lasschuyt, IJ. J. C. Kasleelen, geb. Van Vendeloo, Z. J. Hompert, geb. Voer- mans, Z. K. De Geus, geb. Morct, IJ. OverledenJ. Kooreman Z. 3 j. 'J. Maaskant D. 18 j. - - H. Uc Cler Z, 5 m. - A. Kloots D. Om. G. Taffijn'Z. 7 d. A. C. Ho9ter I). 86 j. J. Simons Z. 1 m. .C H. Van der Krogt Z. 8 j. J. E Walter 1). lm. H. Laman D. 13 j*. - L J. Car ree Z. 14 in. O. Van der Steen Z. 2 m J. J. Van den Berg Z.3m. H. L Van 'der Kaay Z. 3 m. J. Wolff 59 j. F. Feekman, wed. J.J. Rijsbergen, 68 j. J. M. Van Hartrop Z. 10 m. J. M. 'Piket I). 20 m. - P. G, Sommeling Z. 21 m. M.Turcnhout O. 2 j. P De Ruiter IJ. 1 m. - C. J. IJe Goede Z. 10 d. MUZIEKUITVOERINGEN. MUSIS SACRUM. Op Donderdag 6 Juli, des avonds halfacht door het korps muziekanten van de Leidsche Schutterij, onder directie van den kapelmeester J K. H. Mülleir, Programma: Eerste afdeeling 1. Marscb Parlow; 2. Ouverture: „Dichter und Bauer" Sui'pé3. FrühlingsliegerWalzer Giing'l; 4. Sou venir de l'npéra FauslSpohr. Tweede afilee- ling 5. Ouverture: „Girnlda" Adam; 6. Vision" Fantaisiesiiick J. K. H. Muller; 7. Fautaisie: „lloberl te Uiable" Meyerbeer; 8. Marche patrioti- que J. K. H. Müllbr.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3