Onder het initiaal G. (Goudsmit) kwam in het Weekblad van het' Hecht van Maandag 26 Juni het volgend ingezonden stuk voor: Mijnheer de Redacteur! Algemeen wordt wordt opgemerkt, zegt gij, dat de inslallatiën bij den Hoogen Raad voortdurend minder bezocht worden en gij zoekt o. a. de reden in een gebrek in de zaal. Zoude echter de oorzaak van het verschijnsel niet veeleer daarin te zoeken zijn, dat die installatiën, gelijk ze thans plaats vinden, zoo weinig de belangstelling kun nen opwekken? Immers bepalen zij zich in den regel tot de meest banale phraseologieóf tot loftuitingen over afgestorven of afgetreden leden, die üatuurlijk allen,zonder uitzondering, bekwaam, nauwgezet en ijverig geweest zijn, ól tot de verwachtingen, die men van de nieuw benoemde leden koestert, uit hoofde hunner antecedenten, meestal daarin bestaande, dat zij gedurende vele jaren bij het een of ander rechtscolege zijn werk zaam geweest, also! ooit tot lid van den Iloogen Raad iemand werd uitverkoren, die vroeger niets van zich had doen hooren. Elke installatie komt dus precies hierop néér: Gij vervangt den heer A, die uitmuntend is ge weest (de mortuis nil nisi bene.) Gij hebt evenzeer vroeger in een anderen werkkring uitgemunt. Gij zult dus evenzeer hier uitmunten. Maar men gevoelt, als er zoo velen in den lande uitmunten, dan wordt het uitmunten eene heb belijkheid en niemand kan er meer aan hechten of belang in stellen. Zoude het alzoo niet vrij wat doelmatiger zijn, om of die speeches maar eenvoudig ter zijde te laten of, zoo er al steeds geredevoerd moet wor den, enkele keeren bij eene zoodanige gelegenheid een onderwerp tot het rechtwezen behooreude ter sprake te brengen, dat de toehoorders vermag in te lichten en de aandacht der rechtsgeleerden op te wekken? De voorzitter toch van het hoog ste rechtscolege of de ambtenaar van het open baar ministerie vindt al licht op zijn weg eenig gewichtig punt, waarover zijn oordeel door studie gerijpt en door ervaring bevestigd, met graagte en gretigheid zou worden opgevaugen en dat tevens de wetgevende macht tot baken of tot leiding zou kunnen strekken, terwijl men bij eene andere gelegenheid b. v. uit de geschiedenis van het recht of uit de biographieën van oudere beroemde vaderlandsche magistraten, eenige be langrijke notice zou kunnen opdelven, die ver meldenswaardig of nuttig de toehoorders zoude uitlokken door het utile dulci te vereenigen. Geschiedde het aldus, ik ben er van overtuigd eene installatie wierd eene plechtigheid, waaraan niemand bijkans, om het dieiu perdedi, zich zou de omtrekken, in stede van meer en meer te ontaarden in een tijdroovende en vervelende for maliteit, die nog bovendien dit nadeel berokkent, dat uw geacht weekblad, tot nuttiger doeleinde bestemd, van tijd tot tijd met de uitvoering ver melding er van wordt opgevuld. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 2 personen, als hersteld opgegeven 10, overleden 2, zoodat in behandeling blijven 105. Naar men verneemt is door den Minister van Justitie, dezer dagen benoemd tot Directeur van het Huis van Burgerlijke en Militaire verzekering te Arnhem, de lieer H. Regenbogen, thaus adju- dant-kommandant in de militaire strafgevangenis te Leiden, terwijl in diens plaats is aangesteld de heer M. Koentz, thans commissaris van's rijks politie te Zevenaar. Wij vernemen dat een wetsontwerp op de bestrijding van epidemiëu en besmettelijke ziekten aan het Departement van Binuenlandsche Zaken in bewerking is. Zijn we wèl ingelicht, dan zou liet reeds dezer dagen bij den Raad van State kunnen ingediend worden. (Vaderland.) De commissie belast met het afnemen van het geneeskundig Staats-examen heeft de bevoegdheid, van arts toegekend aan den heer J. J. Heodriksz, geb. te Utrecht, Dr. Th. Broes van Dort, geb. te Goes en Dr. C. Hartog, geb. te Rotterdam. In de vergadering van Zaterdag 21 Juni van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, afdeeling natuurkunde, waren tegenwoordig de heereuF. O. Donders, voorzitter, E. H. von Bauuihauer, J. van Geuns, F. J. Stamkart, A. Heynsius, R. van Rees. V. S. M. van der Willi gen, J. Bosscha Jr., D. Bierens de Haan, T. J. Stieltjes, L. Cohen Stuart, P. M. Brutel de la Rivière, A. W. M. van Hasselt en C. J. Matthes, secretaris. De heeren Grinwis, van Diesen, Buys Ballot en Rauwenhoff hebben schriftelijk hun afzijn verontschuldigd. Na voorlezing en goedkeuring van het proces verbaal der vorige zitting wordt kennis genomen van mevrouw de weduwe F. Z. Ermerins, ge boren van der- Teen, meldende het overlijden van haren echtgenoot, ons veel geacht medelid. Dè vooriiiter herdenkt met een woord de weten schappelijke verdiensten en het beminnelijk ka rakter van den waardigen afgestorvene; den secretaris wordt opgedragen iu een schrijven van rouwbeklag het diep gevoeld leedwezen der af- deeliug te betnigen over dat treffend verlies. De heer Van Diesen heeft ingezonden een ge- litografeerd verslag van de uitkomst der beproe ving van de biug over de Maas bij Crevecoeur; de heer Buys Ballot het 11de deel van het Jaar boek (1869) des Koninklijken Meteorologischen Instituuts. De secretaris deelt mede, dat naar luid eener circulaire het eerstvolgende Astronomen-congres zal plaats hebben van den 14den tot den 16den September dezes jaars te Stuttgart. Nog is ontvangen vanwege de Leopoldiuo-Ca- rolinische Academie te Dresden met toelichtend schrijven eene proeve van Albertschen lichtdruk, waarvan inzage wordt genomen. De heer Stamkart geeft een voorloopig verslag van de onderscheidene methoden, welke zijn aan gewend geworden bij de vergelijkingen in het werk gesteld met den basismeettoestel van Rep- sold, en doet daarop een paar voorstellen, waar mede men zich vereeuigt; van dezen inhoud: 1°. Dat aan de regeering worde verzocht den meter van Van Svvinden in het hotel der Aca demie te laten verblijven, om aldaar te worden gedeponeerd en bewaard, als de voor dergelijke historische stukken ook in andere landen voeg zaamst geachte plaats, ten einde teven bij even- tueele behoefte te kunnen dienen en bij de hand te zijn. 2°. dat aan de Nederlandsche commissie voor de graadmeting tijdelijk worde afgestaan een onzer glazen meters a bout, om dien, ingevolge uitnoodiging daartoe, met eene geschikte gelegen heid naar Berlijn op te zenden ter vergelijking met de Besselsche Toise. De heer Stieltjes handelt over aanslibbingen aan rivierwanden en langs de kusten. Naar aanleiding dezer voordracht brengt de heer Von Baumhauer iets in het midden omtrent de beste wijze van bepaling van het slibgehalle, en wordt de volksmeeniüg besproken, door den heer Bosscha aangehaald, als zoude in natte jaren de aanslibbing uit zee, speciaal waargenomen in den Dollart, aanzienlijker zijn. Nadat nog de heer Van der Willigen plaatjes van naar het voorschrift van Reuss wenteltraps- gevvijze opgestapelde mica vertoond heeft, die de spiralen van Airy te voorschijn brengen, levert de heer Von Baumhauer zijn opstel over den meteo riet van Tjabé in voor de Verslagen en Mededee- lingen. Op het 25ste Landbouwkundig Congres te Gro ningen is o. a. behaudeld de quaestie van de tien den. De beide over dit onderwerp gestelde vra gen luidden: 1°. Zoude voor den Nederlandsch Staat het oogenblik niet zijn aangebroken, om de tienden door middel van onteigening ten algemeenen nutte op te heffen, onder bepaling, dat de tiendplichti- gen, hetzij door opcenten, hetzij op eene andere wijze, den Staat daarvoor schadeloos zouden moeten stellen? 2°. Is het wenschelijk een adres van die strek king aan de Regeering te richten? Na een vrij uitvoerige discussie, waarbij de heer Uretners de meening verdedigde, dat men zich gewoonlijk overdreven voorstellingen maakte van de schadelijke werking der tienden, werden de beide vrageu bevestigend beantwoord en werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Sloet, Gratama en Hartog, tot het ontwerpen van het adres. Naar men verneemt, worden te Amsterdam, opgericht een viertal instellingen die, schoon ieder op zichzelve staande, desniettemin op het nauwst aan elkander verbonden zijn en een geheel vor men, waarmede men tracht de volgende denk beelden te verwezenlijken: 1". De besparingen, vooral van de Ambachts- nijveren, te vergemakkelijken en te verzamelen, en rechtstreeks te hunnen dienste uit te leenen (Spaar- en Voorschotbank); 2". den arbeid voor eigen rekening en risico onder de Ambachtsnijveren te bevorderen, door het verschaffen van deugdelijke en goedkoope grondstoffen, en 't openstellen van winkels en magazijnen, waar de door aandeelhouders vervaar digde voorwerpen ten verkoop worden gesteld H andelsvereeniging) 3*. levensmiddelen, kleederen, kleedingstoffen en andere goederen en waren, doch geene sterke dranken, verkrijgbaar te stellen, met verdeeling der winst onder de aandeelhouders (Winkelver- eenigiug) 4°. het bouwen, koopeti en verknopen, huren en verhuren van goede en gezonde woningen (Bouwvereeniging); Men heeft begrepen, de deelneming in deze instellingen, waarbij de bandwerksnijveren het grootste belang hebben, zoo gemakkelijk mogelijk te moeten maken, en wil dus het vereischte kapi- taal bijeenbrengen in aandeelen van 25 elk, waarop slechts 10 pCt. of ƒ2.50 behoeft te worden gestort. Alleen aandeelhouders in de Spaar- en Voorschotbank kunnen aandeelen in de drie andere Vereenigingen erlangen, omdat men aan het gronddenkbeeld wil vasthouden, dat elk voor deel alleen door besparing kan worden verkregen. Door de kiesvereeuiging Hel God voor Nederland en Oranje, in het hoofdkiesdistrict Haarlem is voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer tot haar candidaat gesteld Jhr. Mr. J. L. C. Van den Berch van Heemstede. In eene advertentie van de Haarlemsche Courant wordt aan de Kiezers in het hoofdkiesdistrict Haarlem, voor het lidmaatschap der Kamer, de baron Van Lijnden v. Sandenburg aanbevolen als een man, die in de Tweede Kamer niet ge mist mag worden. De aanbouw van 14 woonhuizen aan het sta tionsplein te Utrecht, is aangenomen door den heer J. Verkoren, te Leiden, voor ƒ70.453. De heer J. Schmuizer is erkend als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Samarang. Naar aanleiding der tusschen de Postadmini stratie van Nederland en van den Duitschen Bond gemaakte schikkingen, bestaat er gelegenheid om door middel van het stelsel van postwissels, gel den naar Konstantinopel over te maken of van daar te ontvangen. De tot bovengemeld einde op de postkantoren in Nederlandsche munt te storten sommen voor Konstantinopel bestemd, zullen een bedrag van aght entachtig gulden levenemeitig cent niet mogen te boven gaan. De afzenders hier te lande zijn verplicht hei over te maken bedrag in de Turksche munt cp te geven. Ter bepaling van hetgeen daarvoor in de Nederlandsche munt is te storten, wordt het gestelde bedrag naar den daaromtrent overeenge komen, maatstaf in de Nederlandsche muuttaal herleid. Het te. betalen recht bedraagt 37% of 75 cent, namelijk: 37% cent voor sommen 44.35 niet te boven gaande en 75 cent voor hoogere sommen tot het vastgestelde maximum. De telegrafische gemeenschap met de Fransche departementen „Seine" en „Seine et Oise" is thans voor alle bijzondere telegrammen zonder onder scheid hersteld. Z. M. de Koning heeft goedgevonden aan Simon Petrus Vink, loteling van de lichting der natio nale militie van dit jaar, voor de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, ingelijfd bij het 3de regiment huzaren, ontheffing van den wer- kelijken dienst voor zijn geheelen diensttijd te verleenen. Z. M. heeft aan J. E. Slingervoet Ramondt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Blokzijl. Z. M. heeft de heer C. Gransberg erkend en toegelaten als consul van Spanje te Rotterdam, en zulks op den voed van handeldrijvend vreem deling. Z. M. heeft aan den heer C. E. Fijnje, te Ma laga, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Isabella la Catolica. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arrondissements-rechtbank te Eindhoven Mr. E. J. Van den Dungen, advocaat en candidaat-notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden Hoogstdeszelfs bij zondere tevredenheid te betuigen aan den kapit. ter zee P. Van der Velden Erdbrink; de luits. ter zee der 2de kl. M. J. C. Lucardie, A. P. Ta- dema, VV. F. Wesselink en H. J. J. Kempe; den lsten luit. bij het korps mariniers A. R. De Wendt: en den offic. van administratie 3de kl. E. H. W. Wijnmalen; over hun gehouden gedrag aan boord van het stoomschip Willem lil, tijdens de ramp aan gemeld stoomschip overkomen eu over de zaakkundige, beleidvolle eu ijverige hulp die zij verleenden tot redding der opvarendenmet be paling, dat daarvan bij afzonderlijke dagorders hier te landen en in de overzeesche bezittingen melding zal worden gemaakt. Z. M. heeft, met ingang van den lsten Juli aanstaande, benoemd; tot telegraphist 1ste kl., H. E. J. Graffé eu O. H. Rang, thans telegra- phisten der 2de kl.; tot .elegraphist der 2de kl., G. C. Meijer, C. H. Hasselkies en H. Bensman, thans telegraphisten der 3de kl.; tot telegraphist der 3de kl., P. B. Van Swieten, thans leerling- telegiaphist. BINNENLAND. Amsterdam, 28 Juni. Bij de discussiën in den gemeenteraad over de reorganisatie van de brand weer, werd breedvoerig de vraag besproken of men al dan niet tot de inrichting van een rast personeel voor het brandwezen zou overgaan, in den trant van het hier en daar in het buitenland bestaande korps pompiers. Ten slotte werd met 16 tegen 11 stemmen in beginsel besloten tot de voorgestelde reorganisa tie en het aannemen van een vast personeel voor het brandwezen. Burg. en Weth. hebbeu bij den Raad inge diend een voordracht tot vaststelling van een reglement voor de hoogere burgerschool met driejari gen cursus voor meisjes en een verordening op de heffing en invordering van het schoolgeld dier inrichting. Het schoolgeld wordt voorgesteld op 60, be halve de boeken enz. Het aantal leeraren en onderwijzeressen, be halve de directrice ad 3000 en vrije wODing, wordt naar de behoefte van het onderwijs gere geld, en art. 5 van het ontwerp-reglement stelt 25 leerlingen noodig, 4 leeraren of onderwijzeres sen in de levende talen en hare letterkunde (ad 1500), éen leeraar of onderwijzeres in de aard rijkskunde en geschiedenis (ad 1500), éen leeraar in de ae6thetica (ad 500), 2 leeraren in de reken-, stel- en meetkunde (ad ƒ1500), 2 leeraren in de kennis der natuur (ad 1500), éen leeraar in de staathuishoudkunde en een staatsinrichting van Nederland (ad ƒ500) en éen onderwijzeres in het teekenen (ad 1000). Voor een grooter getal leerlingen kan het onderwijzend personeel uitgebreid worden. Het onderwijs in de wis- en natuurkundige vakken en in de staathuishoud kunde, enz. wenschen Burg. en Weth. op te dra gen aan éen of meer hoogleeraren van het Athe naeum of leeraren van het middelbaar onderwijs. Als plaats voor het te stichten schoolgebouw stellen zij voor te bestemmen een plek in den omtrek van de Weteringbarrière, tusschen de bol werken Wetering en Amstelveen, hetzij op de Schans, hetzij op een der bolwerken. De kosten van het gebouw zullen 60,000 bedragen. De jaarlijksehe uitgaven worden op ongeveer 10,000, de opbrengst der schoolgelden en der enkele lessen op hetzelfde cijfer geraamd. De heer A. Van Bosse deelt bij zijn perio diek aftreden bij annonce in de dagbladen aan de kiezers mede, dat hij bij de aanstaande ver kiezing voor den Gemeenteraad niet in aanmer king wenscht te komen. Het verzoek om failliet-verklaring der O.-I. Maatsch. van Adm. en Lijfr. is toegestaan en zijn tot curators benoemd de heeren J. Seelig, Van Berensteyn, Mr. Aug. Philips, Mr. J. A. Molster en Mr. A. S. Van Nierop. Alkmaar, 28 Juni. De Gemeenteraad heeft in zijn vergadering van heden besloten om de najaars kermis niet op de gewone wijze te doen plaats hebben, maar het is aan Burgemeester en Wet houders overgelaten om een gewijzigde kermis te doen houden. 's-Gravenhaqe, 29 Juni. Dinsdag jl. is bij den Gemeenteraad een belangrijk voorstel ingekomen het betrof de ondersteuning van stadswege van het tot stand brengen eener behoorlijke localiteit voor groote vergaderingen, muziekuitvoeringen, tentoonstellingen enz., in éen woord, van een gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Burgemeester en Wethouders hebben vastge steld aan de adressanten te kennen te geven, dat de Gemeente bereid is, op den voet van hun adres en de daaraan toegevoegde Memorie van Tuelichting, aan de door hen op te richten ven nootschap .- 1*. Tot het stichten van een gebouw voor kun sten en wetenschappen, overeenkomstig de inge leverde teekening, af te staan het gebouw der voormalige Armeninrichting met aauhoorigheden, uitgezonderd het uurwerk; 2'. Te beginnen met 1872, gedurende hoogstens vijftig jaren, toe te zeggen een jaarlijksch subsidie van 5000, tot aflossing van het maatschappelijk kapitaal; alles onder voorwaarde dat uiterlijk 31 December van dit jaar: a. De stututen der Vennootschap die ook de in het ingezonden adres bedoelde bepalingen van de controle eu gebruik behooren te vermelden aan de goedkeuring van den Raad worden onderworpen, en b. Het maatschappelijk kapitaal zij volteekeud. Zoo de Raad zich met dit voorstel vereenigt eu de zoo even vermelde tweeledige voorwaarde wordt vervuld, zal nader moeten worden voor zien in de behoefte aan localen voor de dd. schut terij, wier magazijnen en bureaux thans in het gebouw der Armeninrichting zijn gevestigd. Advocaat Mr. Thorbecke heeft cassatie doen aauteekenen van het arrest van het Provinciaal Gerechtshof iu Zuid-Holland van 22 Juni jl., waarbij zijn cliënt Bubberman is veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, als zijnde schuldig ver klaard aan misdadige deelneming aan het in omloop brengen van nagemaakte gangbare nati onale zilveren muntspeciën. Baron Türckheim, Oostenrijksch zaakgelas tigde bij het Nederl. Hof, heeft heden aan ZEic. den Minister van Buitenlandsche Zaken over handigd een Kabiuets schrijveu van Z. M. deu Keizer van Oostenrijk aan Z. M. onzen Koning, vermeldende het overlijden van H. K. H. de Aartshertogin Maria Anunziata, gemalin van Aartshertog Karei Lodewijk. Rotterdam, 29 Juni. Hedenochtend te halfacht is in de bewaarplaats der politie-wacht van het le kwartier in de Groote Pauwensteeg, in ster venden of reeds overleden toestand aangetroffen zekere F. d. G., oud 64 jaren. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Vol gens den geneesheer was de man overleden aan uitstorting van bloed in de hersenen, tengevolge van ziekelijk ontaarde bloedvaten, wat bij ver harde drinkers zooals deze persoon was, zeer veelvuldig voorkomt. De overledene was in de laatste dagen, evenals nu, in zwaar beschonke toestand op straat gevonden en op een hanihv gen naar de politie-wacht gereden, had gei huisvesting en was, tengevolge van zijn veelv dig drinken, des nachts geregeld ineen der poli wachten opgenomen om uit te slupen. Apeldoorn, 27 Juni. Z. M. de Koning en Z. H. prins Alexander zijn dezen morgen uitgered, u.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2