V'. 3487. Zaterdag A°. 524 Juni. Feuilleton van liet Dagblad". Leidsch DE FAM1LIE-JUWEELEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post9 3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Ueza Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PHIJ8 DKR ADVKRTKNTIKN. Vooriederen regel0.15 Grootere letter» naar de plaatsruimte die zij beslaan. Wat moeten wij voor Frankrijk wensclien? li. Wij hebben in ons vorig artikel onze overtui ging uitgedrukt en gemotiveerd, dat reactie op het oogenblik voor Frankrijk het meeste te vreezen is. Doeh er wordt met dat woord zoo dikwijls in het wilde geschermd, het wordt iemand in eene discussie zoo dikwijls zonder eenige reden voor de voeten geworpen, dat het langzamerhand den klank aanneemt van die woorden, waarmede men iemand dadelijk den mond stopt als men ze met nadruk en kracht uitspreekt Wij achten ons daarom vellicht, eenigszins nader uit te leggen, wat wij er precies mee bedoelen. In het algemeen is reageeren terugdrijven wat zich vooruit heelt bewogen, in het algemeen zijD dus die handeliu gen reactionair, die het een of andere beginsel, dat zich tot den tegenwoordigen 'tijd een weg gebaand heeft, willen terug brengen tot een vroe- geren meer onontwikkelden toestand. Maar eene bijzondere beteekenis heeft het woord reactie in omstandigheden als waarin Frankrijk op het oogenblik verkeert. Verontwaardiging over de handelingen der insurgenten, vrees, dat dergelijke tooneelen zich zouden herhalen, werken na sulk een opstand steeds «amen om maatregelen tot onderdrukking te nemen, die bepaald onrecht vaardig en voor de goede zaak schadelijk zijn. Iets dergelijks was te bespeuren in de eerste verklaring, door de Belgische regeering gedaan (zij moge het vergoelijken of niet) dat zij alle deelnemers aan den opstand zonder onderscheid zou uitleveren; het vertounde zich in zijne vreese- lijke gedaante bij de sommaire executiëri na het bedwingen van de insurrectie; als een uitvloeisel daarvan zouden wij het b. v. ook beschouwen, wanneer Thiers gevolg gaf aan zijn plan om mid den in de stad Parijs forien te bouwen ten einde aan de inoordtooneelen voor goed een einde te maken. Dergelijke maatregelen berusten inderdaad op een geheel verkeerde leschouwing van den ntensch.Men kan een hond,door hem na een of ander misdrijf sterk te tuchtigen voor goed afieeren, in het vervolg die daad te herhalen. Maar wij heb ben nog nooit een mensch gezien, die door een pak slaag gewezen is. Aan den anderen kant hebbeu wij daaruit, zelfs bij kinderen, dikwijls zien ontstaan een opgekropten haat, een btiteren dorst naar wraak, die slechts op de eerste gele genheid wacht om te kunnen uitbarsten. Zoo is het ook met de maatschappij in het groot; gaat men steeds voort, met het Parijsche volk na iederen opstand letterlijk af te ranselen, rekent men zicli gemachtigd, op zijne eischen en behoef ten geen acht te slaan omdat liet zich te buiten is gegaan, dan zal er altijd een zee van woede en ontevredenheid en haat blijven kooken, die evenals de lava in den vulkaan van tijd tot tijd zijne banden verbreekt, en ten slotte geheet Frankrijk, ja de geheele maatschappij het lot zal doen ondergaan van Herculanum en Pouipeji. Indien wij nu gaan beschouwen welke candi- daten voor het oppergezag het meeste gevaar van reactie aanbieden, bedoelen wij natuurlijk voor namelijk het woord in zijne algemeene beteekenis,' daar de eerste onwettige handelingen, door schrik en verontwaardiging ingegeven, goddank voorbij zijn. Wat heeft Frankrijk te wachten van den graaf De Cham bord? Voor de beantwoording dezer vraag hebben wij twee gegevens: De antecedenten van het huis van Bourbon, en de verzekeringen van den graaf De Chambord of zijne aanhangers in den vorm van circulaires en brieven. Zonder iemands antecedenten aan tè nemen als een vasten grondslag, waarop men zijne verwach tingen over hem kan bouwen, is het toch onver 11 ij - delijk, ze na te gaan om zich over het karakter van die persoon een oordeel te. vormen. Maar veel meer nog is dit het geval bij den vertegenwoordigei- van een koningshuis, die in de rechten zijner voorouders verlangt hersteld te worden. Zulke pretendenteu toch gronden hunne aanspraken geheel op de daden hunner voorouders, en hoever men den invloed, dien een vorst op zijne opvol gers uitoefent, kan uitbreiden, blijkt onder anderen uit het argument van den aartsbisschop Bonne- chose in zijn petitie aan de Nationale Vergadering: „Dat Frankrijk de wereldlijke macht des pausen moet herstellen, omdat Clovis het eene eerste plaats in de rij der christelijke natiën heeft doen innemen." Wij zullen zoover niet opklimmen; om de fouten, geldverkwistingeii, uitspattingen en onder drukking aan te tooneu, die zich onder de regee ring der vroegere Bourbons langzamerhand tot een heinel hoogen berg hadden opgehoopt, hebben wij slechts te wijzen op de vreeselijke uitbar sting van de eerste Frausche revolutie, die den minst schuldige van allen met zijn hoofd voor de fouten zijner voorvaderen deed boeten. Wij wen den ons tot den nietiweren tijd en vragen olf Lodewijk XVIII en Karei X getoond hebben, van die verschrikkelijke les der geschiedenis partij te trekken. Lodewijk XVIII heeft nauwlijks het kanongebulder van Leipzig den val van Napoleon aan Europa hooien verkondigen of hij doet bij eene proclamatie allerlei vrijzinnige beloften aan liet Fransche volk, keert naar zijn geboorteland terag, beklimt met de hulp der vereende mogend heden den troon zijn voorvaderen en legt de gedane beloften neder in een constitutioneel charter om daar voor goed te blijt en rusten. Nog voordat hij door den vluchteling van Elba op nieuw wordt verdreven, laat hij zich door den adel en de priesters en vooral door den graaf Van Artois (later Karei X) gebruiken om het pas gegevene charter als een dooiie letter te beschou wen. Napoleon laat hem 100 dagen tijd om de wisselvalligheid van het lot te overdenken en goede plans voor de toekomst te maken. Vreemde handen hangen hem opnieuw den koningsmantel Om, hij zweert opnieuw trouw aan de constitutie van 181-1, doch reeds liet volgende jaar beschouwt hij dit middel 0111 den troon te bestijgen als uitgediend en het charter wordt bij koninklijk besluit veranderd, tegelijk met een van de ge wichtigste elementen der voiks-vrijheid, het kies recht. Royalistisch en priesterlijk fanatisme be- heerschen verder het land; de kerk omvat den staat, het onderwijs is in handen der priesters, kunstmatige meerderheden worden in de vertegen woordiging gebracht door nieuwe pairs, die de ko ning als met een tooverslag in het leven roept, de hertog van Berri valt als het slachtoffer der tyran- nie, zonder dat de moordenaar zijn doel (uit roeiing der Bourbons) bereikt, en in den trau- rigsten toestand de» lands gaat Lodewijk XVIII denzelfden weg op, waarheen zijn constitutioneel charter hem reeds lang is voorgegaan, den weg naar het doodenrijk. Karei X, die zooals wij boven meedeelden dadelijk was begonnen zijn broeder op zijn in- constitutioneelen (wij zouden haast zeggeD mein- eedigen) loopbaan voort te drijven, neemt welge moed den wandelstaf, die aan Lodewijks ster vende hand ontglipt is op, en gaat, zonder zich eenigszins te bedenken of hij wel in de goede richting is, op den ingeslagen weg voort. Hij begint met zich op de oud-christelijke manier als gezalfde des Heeren te laten krooneD te Rheims. Het geheele karakter zijner regeeriug wordt door deze plechtigheid aangegeven. De vrijheidszin van het volk moet door streng gods dienstige beginselen worden uitgevoerd, en wel door beginselen zooals zij worden geleerd door de Jezuïeten. Eerst op bedekte wijze, later tneer openlijk wordt deze intrigeerende broederschap in Frankrijk teruggeroepen en de opvoeding der jeugd aan haar toevertrouwd. De oprichtiug van nieuwe geestelijke orden, van kloosters en andere zelfstandige godsdienstige instellingen wordt bevor derd, tot hunne bescherming wordt ingevoerd eene wel tegen heiligschennis, het lezen van bovenna tuurlijke boeken wordt bevorderd, om eene derge- 'lijke bovennatuurlijke regeering in stand te houden. Doch de jeugdige gezonde kracht, doch de oppo sitie-pers, doelt mannen als Béranger en Courier zijn daar, om de priesterheerschappij en de dwa lingen van liet goddelijk koningschap te bestrijden. De aankomst van liet ministerie Polignac geeft aanleiding tot hevige oppositie, herhaalde ontbin ding der Kamers en eindelijk tot de drie beruchte ordonnantiën, waardoor vrijheid vati drukpers, onafhaukelijkheid der vertegenwoordiging en vrijheid der verkiezingen uit het land doch tevens Karei X van den troon weggeredeneerd worden. Ziedaar de antecedenten, waarop de graaf de Chambord, wat zijne voorstanders betreft te wijzen heeft, en die wij vooral ten opzichte van zijn grootvader Karei X gemeend hebbeu eenigszins uitvoerig te moeten behandelen. Doch terecht kan men opmerken, dat de kleinzoon of de neef, niet aansprakelijk is voor de handelingen, door ziju grootvader of oud-oom bedreven. De bezoeking tot in het derde en vierde geslacht mog met de begrippen van rechtvaardigheid der oude tijden overeenkomen; tegenwoordig zal niemand die billijk wil oordeelen de kleinste zonde van den vader aan den zoon toerekenen. De quaestie is hier dus alleen, in hoe verte of de graaf de Cham- lord de beginselen van zijn voorouders tot de zijne maakt, en daarvoor hebben wij noodzake lijk die beginselen en de uitvloesels er van moeteu nagaan. Tot het oplossen dier quaestie hebben wij twee gegevens, die, hoewel onvolledig, ons tocli eenig licht in de toekomst kunnen verschaffen Wij hebben namelijk ten eerste te beschouwen de opvoeding en omgeving, svaarin de vroegere hertog van Bordeaux (thans graaf de Chambord) geleefd heeft, en ten tweede de verklaring om trent zijne beginselen, door hem en zijne aan hangers gegeven. Bij de onttrooning van Karei X deed hij met zijn oudsten zoon, den kinderloozen hertog van Angoulêuie, afstand van alle aanspraken ten behoeve van den zoon de hertogin van Berri, die eenige maanden na den dood zijns vaders geboren werd en door deze verschijning in de wereld, het plan van den moordenaar Louvel verijdelde, om het geslacht der Bourbons uit te roeien. De verheffing van Lodewijk Philips deed echter de geheele familie naar Schotland vluch ten; van waar Karei X zich later met zijn gezin naar Praag begaf, terwijl de weduwe vau Berri naar Italië ging om de partijen in het zuiden van Frankrijk voor huren zoon te winnen. Een inval in Frankrijk had hare gevaugeueining ten gevolge en na hare vrijlating werd haar door Karei X de nabijheid van haren zoon geweigerd. De opvoeding van aan graaide Chambord, welken titel hij verkreeg ten gevolge van het kasteel van Chambord, dat door eenige. legitimisten voor hem werd aangekocht werd geheel toevertrouwd aan zijn oom, den hertog van Angoulêuie, die wel als een der bekrompenste onder de Bour bons mag aangemerkt worden. Tut leermeester over den jeugdigen pretendent werden voornamelijk Juzeuïien aangesteld, die de beginselen van overlieersching van den staat door de kerk, die uit zijne tegen woordige manifesten zoo duidelijk kenbaar zijn, vast bij hem inwortelden. Aan den geest van zijn tijd werd hij geheel vreemd gehou den de ontwikkeling des volks werd hem voorgesteld als een onding, dat bestemd was om het goddelijk recht der gekroonde hoofden te verzwelgen. Door zijn voortdnrend verblijf in den vreemde en zijne fanatieke omgeving is de liefde voor Rome sterker bij hein ontwikkeld geworden dan de liefde voor it rankrijk. Hij werd dan ook, toen hij zieh eenige jaren na den dood van Karei X nuar zijne moeder in Italië begaf met groote warmte en onderscheiding door paus Gre- gorius XVI ontvangen. Toen de hertog van An- goulème, (die intusschen evenals Karei X zijn acte van afstand ingetrokken had) in 1810 stierf, stond de graaf De Chambord onderden naam van Hendrik V als de eenige Bourbonsche candidaat voor den troon van Frankrijk. Zijn verder bestaan lot heden toe werd voornamelijk ingenomen door allerlei plannen tot iueetismelting met het huis van Orleans, door mislukte pogingeu vooral in 1848 om de Fransche Nationale Vergadering (Novella naar het Hoogduitaoh). (Veruolg.) Hij zou hem zoo gaarne van dit tooneel terugge houden hebben, maar de bankier, die sedert zijn ver trek in een licht te begrijpen onrust had verkeerd, eu bode op bode naar zijn aanstaanden schoonzoon had gezonden om opheldering, liet zich, zoodra hij hoorde dat er huiszoeking hij Montecaldo plaats had niettegenstaande zijne hevige pijnen daarheen brengen, otn hem zoo mogelijk bij te staan en de onwaardige verdenking van hem af te wen den. Hij was met een verontwaardiging ja zelfs met verachting jegens .Felix in het hotel geko men die moeilijk te beschrijven is, en slechts met de ontzettende schrik te vergelijken was waarmede hij uit de te voorschijn gebrachte briefwisseling de ware omstandigheden van Montecaldo vernam. Deze scheen, toen hij met den commissaris van politie op den corridor verscheen, ten minste uiter lijk tamelijk bedaard; de brieveu bewezeu uiets dan een complot om Rosalie om haar huwelijksgift te trouwen eu de leugens en zwendelarijen ten opzichte der juweelen, schenen Radauer wellicht veel strafbaarder toe, dan dit in de oogen der rechtbank het geval konde zijn. Het was echter geheel anders met de documenten betreffende me vrouw Ëaum, die gesamentiijk, de valsche doodat- testen er bij ingesloten, bij hem gevonden werden. Daar de politie-beambten niets te vragen of te onderzoekeu hadden, zoo bewaarde Montecaldo ook zijnerzijds het stilzwijgen en verlangde slechts, voor dat men hem voor den rechter van instructie bracht, den president Rieger zoo mogelijk dien avond, in ieder geval ecliter den volgenden morgen vroeg, eenige tnededeelingen te doen. Men had hem wel beloofd, den president dit verlan gen uiede te deelen, maar was hem deze belofte niet zeker genoeg, of was Montecaldo angstig dat ze niet nagekomen zou worden, genoeg hij keerde zich aan de deur vau het hotel nog om, op het punt staande in de hem wachtende vigilante plaats te nemeno m Felix eenige woorden toe te fluisteren. Als door een electrischen slag getroffen kromp deze ineen, zijne gebruinde wangeD werden ge durende een oogenblik doodsbleek en zijn blik kenmerkte schrik en ontroering. Maar het volgend oogenblik werd deze uitdrukking vervangen door een trotsche verontwaardiging en hij antwoordde hardop en bitter, zoodat de omstanders het konden hooren„Ik was bereid om uwe weuschen te vervullen mijnheer de baron, maar niet om uwe lasteringen aan te hooren. Geloof mij toch, dat niemand met meer oprechtheid wenschen kan, dat de zaak zich gunstig voor u opheldere, en dat ik met blijdschap u verschooning zal verzoe ken voor een misverstand, of dwaling ook zonder dat geachte personen door u in verdenking wor den gebruikt." Montecaldo trok even en honend de schouders op en terwijl Felix zich overtuigde, dat Radauer wiens gejammer en protesteeren plaats gemaakt had voor eene stille vertwijfeling, in zijn draag stoel goed bezorgd was, reed het rijtuig weg. Nadenkend, vol innerlijke onrust zag de jonge man het na, de laatste woorden van Montecaldo, hadden, hoezeer hij ziju best deed het te verber gen, een moeilijk te beschrijven ontroering te weeg gebracht, en hoewel vermoeid en afgemat door de opeenhoopende gebeurtenissen van dezen dag begaf hij zich toch nog naar de woning van den president. De heerlijke zomeravond had Rieger en zijn gezin langer buiten doen blijven dan gewoonlijk, hij was nog niet te huis, en Felix die zich ge noodzaakt zag op nieuw zijn ongeduld te be teugelen, bleef hen voor de deur wachten. Het duurde ook met lang of het rijtuig kwam deu hoek om en Felix, ditmaal meer door inner lijke onrust dan wel beleefdheid gedreven, haastte zich, het portier te openen. Hij beantwoordde den groet zijner stiefmoeder eu Anna slechts kort, bijna afwerend, eu verzocht Rieger, eer deze nog uit. het rijtuig was, met zooveel haast om een kort gesprek, dat de president verwon derd en afkeurend ziju zoon in het gloeiende gelaat zag, maar liein toch dadelijk op zijne kamer volgde, nadat hij bevolen had daar licht te brengen. Met de liein eigen afgemeten waardig heid, wachtte hij toen de inededeelingeu van Felix af. „Vader," vroeg deze, zoodra de deur achter den bediende gesloten was, „kent gij zekeren baron Montecaldo en staat gij in eemgerlei betrekking tot hem?" De president zag snel en ontroerd op: „Uw opvolger bij Rosalie Radauer?" vroeg hij spottend. „O, ja, gij hebt door de eigenaardige iainilie reiatiëu die gij verleden jaar aangeknoopt tiebt, er voor gezorgd, dat ook die kelk niet voorbij gaan zou." „Het is waarlijk nu geen tijd tot satirieke op merkingen," zeide Felix geraakt, „ik beu in een zeer ernstige zaak hier. Baron Montecaldo, die ik

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1