etl lit de financieele, auuiinistratieve en moreele ;ei bestand van liet land in de eerste plaats stabili- 0[|IeiD noodig heeft, dat is naar ons inzien de plicht 75 jan de volksvertegenwoordiging, die nu voltallig lal gemaakt worden. De Union Parisienne de la j reste zou hiertoe des te eerder moeten meewer- t ;en, omdat zij verklaart, alle bijzondere partij- j, rillen te willen uitsluiten, die partij-driften toch ijn de eenige oorzaak, waarom men bet gouver- j iement van den beer Thiers en met hem de re- e abliek wil omverwerpen. ag Drie legiti inistische manifesten hebben weder I et levenslicht aanschouwd, Het eerste is van en graaf De Chambord zeiven, en vervat in den ;arm van een brief aan zijn vriend, den heer Caraijon la Tour. Het daarin praedomineerende ie ilement is vleierij van het leger en vooruame- ui lijk van den maarschalk Mac-Mahon. ar Het tweede manifest is een programma, gepu- lii bliceerd door een legitimistisch blad te Lyon, ge- ii ijateerd van Genève, bij welke stad zooals men ei weet de graaf De Chambord zijne penaten heeft ki gevestigd. la Het daarin praedomineerende element is de dl rereeniging van kerk en staat, zich openbarende u in de belofte van „een code geheel ingericht naar li de christelijke beginselen" wijzigingen, iD over leg met den heiligen stoel, van de bepalingen lil over het huwelijk, de kerkelijke goederen enz. enz. is Het derde manifest is een brief van den heer :d Daturel aan La France. Het daarin praedoini- ll neerend element is eene kritiek van het bestuur ,r des heeren Thiers en de daaruit voortvloeiende i(i logische gevolgtrekking, dat het herstel der ui Bourbonsche monarchie noodzakelijk is. Ie Het verzoekschrift van den aartsbisschop van ie Rouaan en consorten, om de wereldlijke macht in van den Paus te herstellen, heeft onder de hooge Ie geestelijkheid vele navolgers gevonden. De aarts- o, bisschoppen en bisschoppen van de provincie sr d'Auch, de prelaten van de provincie Cambrai ie eu andere geestelijken, hebben dergelijke petitiën 0 aan de Nationale Vergadering toegezonden. Zoo- 01 als wij vroeger mededeelden, was er twist tus i schen het Journal des Débals en de Monde over de :l beteekenis dier manifesten. Uit een adres, door den aartsbisschop d'Aire, een der onderteekenaars uit d'Auch, aan den Paus gezonden, blijkt dui delijk, dat een tweede expeditie naar Rome de wensch dier vaderlandslievende mannen is„Wij Kransche bisschoppen en katholieken," zoo schrijft genoemde heer, „zullen vragen, dat ons vader land weder evenals vroeger de haven zal zijn, waarin het scheepje van den heiligen Petrus, vanneer het tegeu de golven worstelt, kan vluch- leD, en dat dit vaderland, niettegenstaande zijne nog versche wonden, zijne eereplaats ga innemen aan de poorten van het Vaticaan I" Verdere commentaren zijn onnoodig; alleen is als eene aanduiding van de manier, waarop ge noemde verzoekschriften van bandteekeningen worden voorzien, te vermelden, dat daartoe geestelijken het platteland afloopen en zelfs de jeugdige ongeoefende handjes van kinderen daar toe over het papier doen zeilen. De op die wijze verkregene menigte voorstanders van 's Pausen wereldlijke macht, mag inderdaad indrukwekkend genoemd worden I België. De ongeregeldheden in Brussel zijn niet van zulk eene beteekenis geweest, dat men er voor eerst eenige voortzetting van behoeft te vreezen. De hoofdaanleiding is geweest eene tegendemo- stratie der studenten-club in de straat Can tersteen waar de Italiaansche vlag was uitgehangen met het opschrift. „Italië Une, Rome capitale." Tegen den avond had zich daarheen eene groote me nigte volks begeven. Een detachement van 14 politieagenten had zich voor het gebouw der club geplaatst, waarvan de rez-de-chaussée, be slaande in een drankwinkel, gesloten was, ter wijl op de eerste verdieping, waar de studenten vergaderd waren, de ramen openstonden en helder licht eu vrolijk gezang naar buiten stroomden. De menigte begon tegen-liederen te zingen en de gemoederen werden daardoor zoo opgewonden, dat politie om versterking zond en eene compagnie jagers, met den burgemeester Anspach aan hel hoofd op de plaats verscheen. Het gelukte aan de jagers met eenige moeite de straat Cantersteen te doeu ontruimen, die toen op verschillende plaatsen werd afgezet. Behalve gedrang en geschreeuw van de afgesne- dene menigte hadden daar toen geene noemens waardige onordelijkheden meer plaats. Tegen halftwee 's nachts was de menigte zeer vermin derd en de troepen kregen bevel, op te rukkeu. Toen schijnen er echter eenige schermutselingen plaats gehad te hebben, waarbij verscheidene personen gearresteerd en enkelen gewond werden. In de straat Cantersteen zag men verder niet veel meer dan eenige heen en weer vliegende iudivi- duën, roepende weg met de liberalen, weg met de vrijmetselaars, terwijl enkelen schreeuwden dat zij broeders onder de leden der Parijsche Commune hadden en te Brussel de beruchte tooneelen van die heeren weldra herhaald zouden worden. Voor de Italiaansche ambassade, het poltie-bureau der 5de divisie, het college Saint- Louis en andere publieke gebouwen haddeo dergelijke manifestaties plaats, die echter tot geen ernstige verwikkelingen aanleiding gaven. Over het algemeen is de rust weder hersteld en de meeste der gevangen genomene personen zijn weder vrijgelaten. Wat de oorzaak der onlusten aangaat merkt de Indépendancc terecht aan, dat, wanneer de ka tholieken zich willen amuseeren inet vlaggeu, lampions, chassinetten en schitterende illumina- tiën, en door hunne handelingen eene politieke kleur hebben willen geven aan het kerkelijke feest des pausen, zij hetzelfde niet aan anderen mogen kwalijk nemen. De leden der Internatio nale hadden met hetzelfde recht de roode vlag kunnen uithangen, doch deze hebben zich ver standiger getoond dan de clericalen, die zich de partij der orde noemen. Het recht van manifestatie behoort niet uitsluitend aan de ka tholieken, de lampiou is Diet een uitsluitend ka tholieke instelling. Bovendien hebben zij blijkbaar gehoopt en er op gerekend, dat zij onlusten zou den teweeg brengen, daar het gebleken is, dat zij zoogenaamde benden stokilagers hadden geor ganiseerd, en verscheidene kerkeknechts zich onder de gearresteerde personen bevonden. TELEGRAMMEN. Versatile*, 20 Juni. In de Nationale Vergade ring, bij de beraadslagingen over de leening gaf Thiers een overzicht over den financieelen toe stand. De uitgaven voor den oorlog bedroegen ongeveer 3 milliardeni de bank leende 1830 mil- lioen; het deficit op de begrootiDgen van 1870 en van 1871 zal 1631 inillioen bedragen. Thiers constateerde, dat de nieuwe lasten, die een ge volg zijn onzer rampen, 436 millioen beloopen, waaronder begrepen zijn 200 millioen voor amor tisatie. De nieuw voorgestelde belastingen zullen in de behoefte voorzien. Ünze financieele toestand is moeielijk, maar niet rumeerend. Thiers werd zeer toegejuicht. De commissie stelt vervolgens voor, om te be palen, dat de inbrengers in de spaarkassen aan- deelen in de leening kunnen krijgeD op de vast gestelde voorwaarden, overeenkomstig hun in breng. Alle artikelen zijn aangenomen. Naar aanleiding van het amendent Godier ver klaarde Perier, dat de commissie voor de finan ciën altijd tegen de uitgifte van papierengeld zal zijn. Het geheele wetsontwerp werd met algemeene stemmen aangenomen. De Minister van Justitie heeft eene circu laire rondgezonden, in welke hij verklaart dat hij het ontslag zal voorstellen der rechterlijke ambtenaren, die een caudidatuur voor de Natio nale Vergadering aannemen. Weenen, 20 Juni. De Rijksraad heeft de Staats- begrooting voor 1871 bij derde leziug aangenomen. Berlijn, 20 Juni. De Börsen-Zcitung zegt, dat onder de leiding van de Berhjnsche Disconto- Maatschappij en de firma's Bleichroeder, lieden een vereeniging is gevormd, die zich wijden zal aan het plaatsen der nieuwe Fransche leeuing hier ter stede; men is over 't geheel zeer lot deelneming genegende koers van uitgifte is Dog niet definitief bekend. Dlnnchen, 20 Juni. De raad van legatie Rut- hardt is tot vertegenwoordiger van Beieren bij de Regeering te Parijs benoemd. Het bericht van verscheidene dagbladen, dat graaf Bray zijn ontslag genomen heeft, is onwaar. De ministrieele crisis vindt eerst in den voltalligen ministerraad hare definitieve oplossing. Bucharest, 20 Juni. l>e Senaat heeft eveneens naar aanleiding van de troonrede, zijn volkomen gehechtheid aan de regeerende familie betuigd. De Kamer beraad.-laagt op het oogenblik over't sluiien eener leeuing vau 78 millioen nominaal, met 75 terug betaalbaar binnen twintig jaren, rentende 80 pCt. Bern, 20 Juni. De Rijn is tusschen Wartau en Haag op verscheidene plaatsen buiten zijne oevers getredeD; het district Werdenberg staat bijDa ge heel ODder water; men weudt pogingen tot her stel aan. Berl(jn, 20 Juni. De keizer zal twee dagen op Babelsberg doorbrengen en zich dan naar Ems begeven. De Kreuz Ztg. verzekert, dat alle leden vau het StaatsmiDisterie beuevens de secretaris v. Thile het ijzeren kruis met wit lint ontvangen hebben. Weenen, 21 Juui. Gisterenavond interpelleerde Giskra in de budgetcommissie van de Oostenr. delegatie de regeering over deD politieken toe stand des lands in het algemeen en meer bijzon der over de verhoudmg lot RuslaDd. De rijkskanselier Von Beust zeide, dat de betrekkingen van Oostenrijk tot het buitenland zeer goed konden genoemd worden, dat vooral de verhouding tot het Duitsche rijk zeer vriend schappelijk was. Ook met Italië, Frankrijk en Engeland was men op den vriendschappelijksten voet. Wat Rusland betrof, was er geen reden om een botsing of stoornis der verhouding te vreezen. Wat dagbladen gemeld hadden, dat Rusland tegen de regeling der binnenl. toestan den in Oostenrijk geprotesteerd zon hebben, was onwaar. De rijkskanselier zeide, dat hij van geen vreemde mogendheid zulk een inmengiDg zou duiden; er was ook geen aanleiding toe. De conferentie over de Zwarte Zee was voor Oos tenrijk bevredigend afgeloopen en de vriendschap met de Porte, die een nieuwe politiek volgde, wa, op geene wijze verminderd. Ten slotte verklaarde v. Beust, dat Oostenrijk overal zijn politiek naar zijn belang zou inrich ten en wees er op, dat de voorspoed van Oos tenrijk door zich buiten den oorlog te houdeu, slechts had gevvonneD. Giskra verklaarde, dat hij door de ontvangen inlichtingen tevreden gesteld was. Op een andere vraag antwoordde de rijkskan selier, dat het ministerie van buitenl. zaken aan het verzoekschrift van 22 Oostenrijksche bisschop pen om herstel der wereldlijke macht van den paus geen gevolg gegeven had. Daarna begon de discussie over de verschil lende artikelen vau de begrootiug voor buiten- laudsche zaken. .VTarlitljei'ieliteii. Amsterdam, 21 Juni. Rogge onveranderd Galatz 216, 210, c. z/k.; Levering onveranderd; Juli 198, 199; October 206, 207; Raapolie vliegend 46, Najaar 43%, 44V», Mei 100 kilogr. 47ü>; Lijnolie vliegend 3314, Juli 33j4, 3314, Aug. 33%, Na jaar 33% Gremeenteraad. Wij laten weder eenige bijzonderheden volgen uit het verslag dezer gemeente over het jaar 1870. HOOFDSTUK IX. VIII. kunsten en wetenschappen. De Leidsche Maatschappij van Toonkunst telde 148 leden en 265 leerlingen;delaatsten maak ten vaD het onderwijs in de volgende vakken gebruik Piano 120 Elementaireklasse 44 Viool 85 2de koorklasse 31 Violoncel 3 1ste 26 Clarinet 4 Fluit 2 In het personeel der onderwijzers had aanvul ling plaats door de benoeming van deHH. Duys- ter en Muller voor de piano. De Leidsche onderwijzers-zangvereeniging Euterpe telt 16 werkende leden. De wekelijksche bijeenkomsten hebben geregeld plaats. De Leidsche zaugvereenigiug telt 214 leden, welke vermeerdering wel waarschijnlijk als een gevolg van dit jaar gehouden groot muziekfeest is te beschouwen, waardoor deze vereeDigiDg in en buiten Nederland naam heeft gemaakt. Zij bestudeert steeds muziek van beroemde meesters, voornamelijk oratoria en andere muziekstukken in kerkstijl. De Nationale Zangvereeniging beeft 21 uianne lijke en 18 vrouwelijke leden, benevens 34 dona teurs, 2 nietwerkende leden en éen eerelid. liet muziekgezelschap Sempre Crescendo telt 203 gewone en 35 orchestledeo en geelt jaarlijks een concert bij inieekening met een liefdadig doel. Zij luisterde de gehouden Studeuten-I'eesten dit jaar weer op met een prachtig invitatie-concert, vauxhal eu bal. De Vereenigiug Harmonie heeft ten doel de bevordering van uiterlijke welsprekeuheid en geeft jaarlijks fine tooneelvoorstellingen. Zij telt 97 contribueerende, 12 werkende en 19 eereleden en leden van verdienste. De Onderwijzers-Vereeniging Litteris Sacrum bedoelt het oefenen in het spreken voor de vuist en verder op het gebied van taal en letterkunde. Zij telt slechts 9 vverkeude leden, omdat zij vele verdienstelijke leden verloor, die zich elders ves tigden. De Ambachtschool van het genootschap Mathesis Scieutiaruui Geuitrix telt 233 leden en 212 leer lingen waarvan: 86 voor alle vakken. 126 enkele vakken. De onderwijzer bij het bouwkundig teekenen C. C, Van Rijsbergen werd vervangen door W. A. Van Lith. De lessen in de theorie der Bouw kunde werd weder op de meest welwillende wijze door den heer J. W. Schaap gegeven. De Leidsche schilder- en teekeu-academie Ars Aeuiula Naturae behield haar 16tal leden, terwijl de gewone kunstbeschouwingen niet plaats hadden bij gebrek aan belangstelling en opkomst van het publiek. De werkmansvereeniging Nut en Genoegen telt 120 leden, benevens 5 eereleden. Het onder steuningsfonds voor zieke leden telt 68 deelnemers. De Zaterdagavonden worden besteed tot gezellig verkeer en tot het houden van voordrachten. De bibliotheek bevindt zich steeds in goeden toestand en werd in het afgeloopen jaar weder door vrij willige bijdragen der leden aanzienlijk verrijkt. De oefeningen hebben plaats, behalve in het hand- teekenen, ook in het bouwkundig teekeuen, aard rijkskunde, geschiedenis, meetkunde, rekenen en briefstellen. Het onderwijzersgezelschap Leiden telt 22 leden en houdt vier maal 'sjaars eene algemeene ver gadering, waarop alle openbare en bijzondere hoofd en hulponderwijzers en onderwijzeressen worden genoodigd. De Leidsche Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde telt 5 eereleden behalve de vorste lijke, 450 gewone binnenlandsche en 200 buiten- landsche leden. Zij verkeert in een bloeieuden toestand en gaat onafgebroken voort, met hetgeen strekken kan tot bevordering der beoefening van de Nederlandsche taal-, letter-, geschied- en oud heidkunde; vau hare verrichtingeu geschiedt ver melding iu de gedrukte handelingen. Zij is in het hezit van een uitgebreide en goed geordende bibliotheek, die des Dinsdags en Donderdags ge opend is. De Leidsche Afdeeling der Hollandsche Maat schappij van fraaie kunsten en wetenschappen hield weder onderscheidene wintervergaderingen inet dames eu telt 144 gewone en 8 buitengewone leden. Het Leesmuseum heeft een belangrijke verbe tering en uitbreiding ondergaan en talt 200 ge wone, en 40 buitengewone leden. De Nederlandsche Entomologische Vereeniging bestaat uit 9 begunstigers, 9 eereleden, 9 corres ponderende, 2 buitenlandsche en 65 gewone leden. Zij zet geregeld voort de uitgave vau het tijd schrift en van het werk over de gedaante wisseling der inlandsche vlinders. De boekerij ontving ten geschenke de uiterst rijke en prach tige entomologische bibliotheek van wijlen Mr. Hartogh Heys van de Lier, door zijne weduwe afgestaan. Het Leidsch Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft 384 leden en mag zich in den bloei van hare talrijke instellingen over het algemeen verheugen. De Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst heeft binnen Leiden 29 leden en eene af deeling. De Vereeniging tot Bevordering der Beeldende Kunsten te Amsterdam telt binnen Leiden 28 leden. De Typografische Vereeniging Laurens Jansz. Coster werkt voortdurend gunstig en telt 8 eere leden, 74 contribueerende leden, 76 donateurs en 2 donatrices. Het Pharmaceutiscli gezelschap Concordia uioest tengevolge van invoering der wet op de uitoefe ning der geneeskunde hare bemoeiingen staken tot aankweeking van artsen ij bereiders. Zij bepaalt zich nu tot het bevorderen van wetenschappelijke kennis ouder apothekers. De Vereenigiug het Zilveren Kruis telt 20 leden en houdt feestelijke bijeenkomsten op Nationale gedenkdagen. De beide sectiën der Leidsche afdeeling van de Vereenigiug het Metalen Kruis behield haar aantal leden, de 1ste telt 2 eere- en 24 gewone, de 2de 6 eere- en 49 gewone leden. Zij houden ook jaarlijks feestvergaderingeu. MUZIEKUITVOEELNGEN. MUSIS 8ACBUM. Op Donderdag 22 Juni, des avonds halt'acht door het korps muzikanten van de Leidsche Schutterij, onder directie van den kapelmeester J. K. H. Muller. Programma: Eerste afdeeling. 1 Kriegerische VViegenlieder. Marsch, Butioh; 2. Ouverture: „Mannschaft an Bord," SüPPÉ; 3. An der schonen blauen Donau. Walzer, Stkauss; 4. Fantaisie de l'opéra: BigoletloVebdi. Tweede afdeeling. 5. ZampaOuverture, He- hold; 6. Antilospen-Polka, Gung'l; 7. Aria en koor: Eliat(es ist genug), Mendelssohn; 8. Hit and Mist," Quadrille, HervÉ; 9. Marsch, Parlow. LAATSTE BER1CHTKN. (Per telegraaf) 's-Gravknhage, 21 Juni. Benoemd tot Ridder der Orde van den Ncderl. Leeuw de kapitein der Infanterie van het Indische Leger, Van Heijningen, gewezen commandant van het detachement troepen aan boord vau het verbrande stoomschip Willem UI. 's-Geavenhage, 21 Juni. Aan Heeren Leden der Proviucialo Staten vau Zui l-Hollaud is toe gezonden èeu adres vau Pieter Cornelis Knijff, Fabriekunt en Wethouder der Gemeente Woer den en Adrianus Kaptijn, Kassier en Ontvanger der Gemeente Woerden, beide in meer genoemde gemeente woonachtig, waarbij zijn mededeeleu, dat hun op den 14den October 1870 door den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken is ver- leeud voorloopig concessie tot een aanleg en ex ploitatie van eenen spoorweg tusschen Utrecht en Leiden; uitgaande te Utrecht van het Station van den Nederlandschen Staats-Spoorweg langs Har- melen naar Woerden aldaar den Ned. Rijn-Spoor weg en den Ouden Rijn overgaande, om langs den Noordelijken oever van die rivier over Bodegraven, Zwammerdam, Aarlanderveen, Alphen, Oudshoorn Koudekerk en Leiderdorp het Station Leiden van den Holl. IJzeren Spoorweg te bereiken. Adressanten nemen de vrijheid zich te wenden tot de vergadering der Staten, met verzoek het belang, dat de provincie heeft bij den aanleg en de exploitatie van den aan hen geconcessioneer- den spoorweg, tot een onderwerp van ernstig en gezet onderzoek te makeu en als gevolg daar van aan de onderneming der adressanten eene krachtige financieele ondersteuning van de zijde der provincie toe te kennen, hetzij door het ver- leenen van eene subsidie, in eens of in termijnen uit te betalen, hetzij door het nemen van aau- deeleu iu de onderneming tot een door de ver gadering te bepalen bedrag. Dinsdag 4 Juli aanstaande, zullen in de hoofdplaatsen der provinciëu de vergaderingen van de Provinciale Staten worden geopend. Scheveningen, 21 Juni. Er wordt verhaald, dat gisteren-namiddag zich een vreemdeling op een der Villa's aan den oud Scheveningschen weg bij eene dame, wier echtgenoot zich niet bewe gen kan, heeft aangemeld eu ouder het bezigen van bedreiging, geld heeft gevorderd. Hij sprak vloeiend Fransch en Hoogduilsch, heelt een sterk voorkomen, zou vlekken, gelijkende op brand wonden in het aangezicht hebben en is naar gis sing ruim 40 jaren oud. Te midden van het gesprek moet de vreemdeling zich hebben laten ontval len, dat hij lid van de Commune is. Uok zegt men dat hij onder zijn jas een rood kleurig lint droeg. HUWELIJKEN, GEBUURTEN EM STERFGEVALLÊNT Burgerlijke Stand van Leiden van den löden tot en met den 21sten Juni. Gehuwd: l. G. Le Poole jm. en c. i). m. De Vriesejd. W. Van den Broek jra. en M. Van Vliet jd, Van der Tuin jm. en J. J. H. Hanneasen jd. Devilee jro. en Karremau jd. J. Taflijn jm. en 0. J. Goddijn jd. H. De Jong jm. en E. M. De Pree ^4, A. De Vink jm. cd P. Roest jd. Bevallen: J, Oodorwater, geb. Oowejkerk, D. J. Tee-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3