niet meer mag gebruikt worden bij eene feest viering van Nederlandsche katholieken? Wij nemen aan, dat zeer velen aldus hebben gehandeld zonder hierbij na te denken, en het is dan ook tegen de drijvers, dat wij het verwijt richten. Onze ultramontaansche bladen zijn ge woon veel af te geven op de beweerde onver draagzaamheid van andersdenkenden, in openlij ken strijd met de werkelijkheid hier te lande. Zij mochten hunnerzijds wel eens bedenken, hoe grievend het is voor Nederlanders, om te zien dat hunne katholieke landgenooten worden voort gestuwd op een weg, die hen stelselmatig moet vervreemden van het gemeenschappelijk vader land, om hen te drijven naar „over de bergen." Het gemeentebestuur te Arnhem heeft den Raad voorgesteld om in 1871 de kermis niet te laten doorgaan. Uit Amersfoort schrijft men: „Herhaalde malen zijn schutterplichtigen in deze gemeente beboet wegens onbehoorlijke klee ding bij de gehouden exercitiën, door het dragen van klompen bij hun uniform. De auditeur bij den Schuttersraad aldaar heeft zich evenwel be zwaard gevoeld aan de vervolgingen, daaruit voortvloeiende, uitvoering te geven, vermeeuende dat het zeer twijfelachtig is, of niet bij het ver strekken van kleeding aan onvermogende schutters van gemeentewege, ook tevens schoeisel moet worden begrepen." Z. Ai. heeft aan de na te melden officieren bi de dientstdoende schutterij te Amsterdam, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: aan P. A. Bundten, als kapit., onder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem, uit kracht der wet, nog rustende schutterlijke verplichtingen, als ge woon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht, en aan P. Van Gilse, als 2den luit. En zijn voorts bij de dienstdoende schutterijen benoemdbij die te Rotterdam, tot officier van gez. 1ste kl., G. Hioolen, thans officier van gez. 2de kl., tot officier van gez. 2de kl. J. Vroesom de Haan, thans officier van gez. 3de kl.;tot2den luit. G. Van Beusekom, thans serg.; bij die te Gouda, tot kapit. J. F. C. Prince, thans 1ste luit.; tot lsten luit.-effectief H. W. G. Koning, thans lste luit. a la suite; bij die te Zierikzee, tot lsten luit. Mr. J. C. Van der Lek de Glercq, thaDs2de luitenant. Z. M. heeft aan Jhr. A. Alichiels van Kesse- nich, lid der Provinciale Staten van Limburg, vergunning verleeud lot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der militaire orde van Christus, hem door Z. Al. den Koning van Por tugal geschonken. Z. Al. heeft benoemd tot rechter in dearrond.- rechlb. te Haarlem Air. A. J. Duyuiar van Twist, thans rechter in de arrond.-rechlb. te Dordrecht. BINNENLAND. Stad Delden, 15 Juni. Tot kiezers van leden voor de Tweede Kamer zijn alhier bevoegd 60 personen. Dezen hebben bij de laatsle verkiezing allen hunne stem uitgebracht. 's-Gravenhage, 17 Juni. Heden wordt de 53ste verjaardag van Neerlands geliefde Koningin met veel plechtigheid in de residentie gevierd. Van de openbare en van zeer veel bijzondere gebouwen wappert 's lands vlag. Het klokkenspel doet zich bij afwisseling hooreu. Alles wordt voorbereid tot het houden, hedenmiddag, van eene groole parade van het garnizoen in de Alaliebaan en van eene prachtige verlichting hedenavond in het 's-Gravenhaagsche Bosch. Ook in de gestichten van weldadigheid, waarvan zoo menigeen door 11. Al. in den afgeloopen winter met zoo veel zorgvuldigheid werd bezocht, wordt de geboorte dag der edele Vorstin niet vergeten en wordt die dag door oud en jong met vreugde doorge bracht. Alen verwacht dat de illuminatie, bij gunstig weder zeer prachtig zal zijn. Uit een overzicht van de toebereidselen daartoe is het toch gebleken, dat de Koniugslaau, rijk van vlaggen en lichten voorzien, leidt tot den eersten muziektempel, die geplaatst is tegenover de Jacoba laan, die weder om als eene groote zaal is ingericht, daar zij met vele kroonen prijkt. Op het einde van die laan is een fraai chassinet aangebracht, waarin de naamcijfers van H. Al. de Koningin. Bij de So- cieteits-tent, die mede fraai verlicht zal worden, zal het muziekkorps van het regiment Grenadiers en Jagers zich doen hooien. Op de brug, tusschen de twee groote vijvers gelegen, is ook een muziek tempel opgericht, waarvau de verlichting aan de beide zijden, ook door weerkaatsing in het water een uitmuntend effect kan te weeg bren gen. Op het einde van het Bosch is een groot stuk geplaatst, voorstellende een Bol, door sterren omgeven en in wier midden de dagteekening van de heugelijke feestviering schittert. Duizende personen stroomen van alle zijden in de residentie, die eene vroolijke levendigheid vertoont. Zoo het weder het feest bevordert, zal in lang niet in deze hoofdstad zulk een vreugde dag zijn gevierd. Ook in de stad zijn de Departementen van algemeen bestuur, als naar gewoonte, met eere poorten en lichtbollen versierd. Zwolle, 15 Juni. Met zekerheid kan worden medegedeeld dat een der voornaamste fabriekan ten alhier voornemens is om diegenen zijner werklieden, die zich bij de zoogenaamde Interna tionale mochten aansluiten, van zijne fabriek te verwijderen. Groningen, 14 Juni. Gisterenmorgen ontdekte een onzer inwoners, dat uit zijn kleerkast een jas, broek, vest en zwarte hoed waren verdwenen, waarvoor iD ruil zich bevond een kanonniers uniform, als: broek, jas, sabel en chacot. Al spoe dig werd van dit voorval aangifte gedaan en kwam men tot de overtuiging, dat een daar inwonend meisje een liefdesbetrekking had aangeknoopt met een militair, die in 't bezit was gesteld van eerstgenoemde kleederen, ten einde des te ge makkelijker hun voorgenomen plan te volvoeren, nl. om te samen met de noorderzon te vertrekken. Ofschoon hun vlucht gelukte, is het meisje evenwel gisterenavond met een berouwvol hart terugge keerd, terwijl onze burger-militair nog steeds voortvluchtig is. 's-Hertogenbosch, 16 Juni. De heer Hubert Van de Ven Jz., lid van het gewestelijk Comité te 's-Hertogenbosch, deel uitmakende der deputatie, welke op den Jubeldag van 16 Juni de Neder- landsche Katholieken te Rome vertegenwoordigde, nam welwillend op zich dit adres aan Z. H. aan te bieden; terwijl het volgend telegram aan Z. H. werd gezonden: Aan Z. H. Flos IX. Opperherder en Koning, onfeilbare Leeraar der Kerk, wil aan de voeten van Uwen troon ontvangen, de allernederigste eerbewijzen en de vurigste heilwenschen van de Congregatie der H. Familie in Nederland. De Aartsbroederschap der H. Familie Ie 's-Hertogenbosch enz. BUITENLAND. Frankrjjlc. Het tweede gedeelte van de verdediging, door den generaal Trochu over het gouvernement van 4 Sept. gehouden, heeft lang niet den goeden in druk gemaakt, die merkbaar was na de rede voering, den vorigcn dag door hem uitgesproken, De oorzaak hiervan is duidelijk. De voornaamste inhoud van de eerste rede des generaals bestond in de bij velen nog gedeeltelijk onbekende feiten, die den val van het eerste keizerrijk vergezelden. Het viel niet moeielijk, de optreding van het September-gouvernement te rechtvaardigen, na eerst de fouten aangegeven te hebben, door den keizer begaan, en met bijvoeging van den aan drang van het volk tot omverwerping van het keizerrijk. Alaar den tweeden dag had Trochu zich te rechtvaardigen over zijn beleid als hoofd van de defensie van Parijs. Volgens hem was die verdediging eene dwaasheid maar eene noodza kelijke dwaasheid om de eer van Frankrijk te redden. Niettegenstaande dat heeft hij voortdurend zijne goedkeuring gehecht niet alleen, maar bevel gegeven tot opoffering van duizenden menschen- levens om die dwaasheid vol te houden. Maar op dit punt kan men den generaal nog niet te hard vallen; er behoorde toch inderdaad een bo venmatigen moed toe, om in de gegevene omstan digheden tot het Fransche volk te durven zeggen „Ik beschouw na de door toedoen des kiezers ge- nomene verkeerde maatregelen van de afdeeling Mac-Mahon, de verdediging uwer hoofdstad als eene dwaasheid en geef ze daarom zonder slag of stoot over." Maar het leelijksle punt van Trochu's redevoe ring is geweest dat, waarbij hij zich aangesloten heeft aan al diegenen, die Gambetta tot den Zon debok voor al de ongelukkige krijgsbedrijven der Franscben maken. Hij, Trochu, was van plan geweest, in de richting van Rouaan door de Pruisen heen te dringenGambetta had hem dit echter onmogelijk gemaakt doordat hij niet zorgde, naar dit punt in Normandie eene macht heen te voeren, die hem in zijn uitval kon onder steunen. Voor het overige heeft Trochu de aandacht zoo veel mogelijk afgeleid van de stad Parijs om de maatregelen te bespreken, die daarbuiten werdeD genomen; hij weidde uit over het aanbevelens waardige van het systeem om opene steden te verdedigen, over de daden van generaal Faid- herbe in het noorden enz. Voegt men hierbij, dat zijne redevoering door kunstige groepeeringen, vaderlandslievende ontboezemingen en dergelijke kennelijk op het effect was ingericht, dan kan men begrijpen dat vele bladen berouw hadden van de toejuiching, die zij evenals de Nationale Vergadering aan het eerste gedeelte zijner rede hadden doeD ten deel vallen. Vijf prelaten, met den kardinaal Bonnechose aan het hoofd hebben een adres gezonden aan de vergadering om te vragenhet herstel van de wereldlijke macht des Pausen. De redenen die zij voor dat verzoek opgeven zijn nog al curieus; Frankrijk heeft onder Clovis den eersten rang inge nomen onder de christelijke naties; de Pausen hebben het erkend als het kind der kerk; het heeft nooit zijne goddelijke zending verloochend en nog tegenwoordig komt aan hem de eer toe om den souvereinen pontifex te herstellen in de uitvoering zijner souvereine rechten. Wien gaat niet een trilling van ongeduld door de leden, wie voelt niet een krachtige opwelling van onwil, wanneer dergelijke niets bewijzende, belachelijke argumenten worden aangevoerd voor eene zaak, die wij niet schroomen eene misda dige zaak te noemen. Is men het met dit epi theton niet eens, vindt men het ongepast of onge motiveerd, dat men dan hoore hetgeen een der meest geachte en gematigde Fransche bladen over die argumenten der 5 prelaten zegt: „Hoe zou men niet de behoefte gevoelen om te protestee ren, wanneer men een aartsbisschop en vier bis schoppen ziet steunen op eeuige holle phrases en eenige voorgewende formules, om het land op te wekken tot een nieuwen oorlog, en wel tot een oorlog, waarin wij zonder twijfel keizer Wilhelm zouden vinden achter Victor Emanuel? De wape nen op te vatten den dag na den ongelukkigsten der veldtochten en de vreeselijkste der omwente lingen, ze op te nemen wanneer men een ver pletterende schuld heeft te betalen, ze op te nemen met het gevaar van die diepste der ver nederingen te ondergaan, het veto van Duitsch- land dat is de eisch, dien de geestelijkheid aan de Fransche natie doet. Heeft het geloof zich ooit onwetender getoond in de dingen dezer wereld? Hebben de politieke en geestelijke fictiën zich ooit verachtelijker getoond? De door de Temps (want dit is het blad, dat wij bedoelen) opgenoemde gevolgen van den eisch der prelaten zijn onwederlegbaar waar. En wij zouden er nog gerust bij durven voegen eene geheele onder gang van Frankrijk, daar door de oproerige elemen ten (met welker afkeer van de inmenging der gees telijkheid in de stsatkunde wij geheel instemmen) deze nieuwe priester-overheersching zonder twijfel te baat zou genomen worden, om een tweede en mis schien beslissende revolutie over het land te bren gen. En wanneer wij dan nog eens bedenken dat als reden voor deze jammerlijkheden wordtopgege- ven de christelijke stelling, meer dan tien eeuwen geleden ingenomen door den heer Clovis en de ver zekering der pausen, dat Frankrijk een kind der kerk is, dan wenschteu wij dat alle dagbladen met ons, dat alle menschen, dat de geheele wereld uitriep„Weg met de geestelijkheid in de politiek I" Wij deelden gisteren mede, dat door 81 leden der gematigde linkerzijde een manifest was uit gevaardigd voor de verkiezingen. De uiterste linkerzijde schijnt zich met hen over een algemeen manifest niet te hebben kunnen verstaan. Ten getale van 23 hebben de leden dezer fractie een afzonderlijk document publiek gemaakt om de i-epublikeinsche verkiezingen te bevorderen. Hunne oproeping heeft echter een minder gunstigen indruk gemaakt, dan die hunner gematigde geest verwanten; en dit is niet alleen natuurlijk umar ook zeer te billijken. Zij maken toch in hun manifest niet het minste gewag van de Parij- sche gebeurtenissen, en geven daardoor voed sel aan het idee, dat zij deze noch goed- noch afkeuren. Een goede zijde echter van hunne op roeping is, dat zij met kracht opkomen tegen de bemoeiingen der legitimisten. Hoezeer wij met deze tegenwerking instemmen behoeven wij niet te betuigen, wanneer wij herinneren, dat de troonsbeklimming van Cbambord tegelijk die der geestelijkheid en derhalve het ongeluk van Frank rijk zou zijn. Het voorstel Feray, dat, zooals wij vroeger meedeelden, door de linkerzijde was uitgesteld, is thans onder een eenigszins gewijzigden vorm ingediend door den heer Baze. Hij geeft daarbij de vergadering in overweging, haar eigen man daat op twee jaren te begrenzen, en den heer Thiers voor denzellden tijd het opperbewind toe te vertrouwen. Een ander voorstel, dat waarschijnlijk moet strekken als tegenwicht tegen dat van den heer Baze, is te gelijkertijd ingediend n.l. om eene commissie te benoemen tot het uitwerken van een constitutie-ontwerp. Op eene of andere manier zal er dns waarschijnlijk spoedig eene beslissing komen over de nog steeds aanhangige vraag: Welke zal de toekomstige regeeringsvorm van Frankrijk zijn? A>uit«elilan(l. De keizer van Duitschland heeft de eerste zit ting van den Rijksdag gesloten, die den 21sten Maart door hem geopend was. GaaD wij korte- lijk na, wat het vertegenwoordigende lichaam van het nieuwe rijk in dien tijd voor Duitschland gedaan heeft. Daarbij staan, niet tijdrekenkundig maar als een van de eerste plichten, die op den Rijksdag rustteD, bovenaan de maatregelen, die genomen zijn om de bevolking vergoeding te ge ven voor hetgeen zij door den oorlog geleden heeft. Te dien einde zijn aangenomen de volgende wetten: Tot schadeloosstelling voor de in hunne gezondheid benadeelde strijders en de achterge blevene betrekkingen van gesneuvelden; tot re geling van de militaire pensioenen in vredestijd; lot schadeloosstelling van de uitgetrokken mannen voor den achteruitgang liuner beroepsbezigheden verder tot vergoeding voor de schaden, ondergaan aan de Duilsche grenzen door de geleverde gevech ten (Kehl, Straatsburg, Saarbriicken enz.), voor de genomen handelsschepen en eindelijk voor de Iv'V A uit Frankrijk uitgewekene Duitschers. Een van de laatste tot dat doel aaugenomeue wetten die op de dotaties. Hierdoor wordt voor den keizer eene som beschikbaar gesteld om, zooa" men het met officieele woorden kan noeme „den dank des vaderlands aan die mannen betuigen, die het dappere leger van overwinni tot overwinning gevoerd hebben", met ande woorden om aan eenige generaals een cadeau in geld 'te geven. Deze voordracht vond bij den Rijksdag in 't begin nog al eenigen tegenstan Vooreerst waren vele tegen het sijsteem zei» der dodaties ten tweede wilde men ten minst de namen der begunstigke generaals in de we opgenomen zien; ten derde vond men het we eenigzins vreemd dat dit ontwerp zoo vlak vóo de sluiting der zittiog werd ingediend zoodat he er alles van had of het met kunst en vliegwer' moest worden doorgedreven. Nadat echter d commissie tot onderzoek voorgesteld had om nie de namen, maar ten minste de „rubrieken" der te begunstigen generaals in de wet op te nemea heeft de rijksdag, met het oog op de buitenge wone omstandigheden en (zooals de Köln. Zeii, het uitdrukt) „angesichts des Herzenswünschen des sieggekrönten gelieblen Heldengreitee," besloten zijne toestemming te geven. Ons gemoed komt, hoewel wij alleszins inge nomen zijn met het streven van den rijksdag, om de benadeelden schadeloos te stellen, eenigs zins in opstand, wanneer wij bedenken, dat daar toe maar eenige onbeduidende millioenen van de beruchte 5 milliards worden afgenomen, terwijl de Fransche soldaten en officieren, uit wier zweet en bloed deze milliards als het ware gedistilleerd zijn, zich moeten vergenoegen met niets of een ridderkruisje! Wat de constitutie van het nieuwe rijk betreft, heeft de vertegenwoordiging zich bezig gehouden met grootendeels de grondwet van den Noord- Duitschen Bond over te gieten in een vorm, die paste ook voor de nieuw toegetredene staten, Beieren, Wurtemberg, Baden en Hessen. De ver anderingen bepalen zich voornamelijk tot eenige wijzigingen in den vorin, terwijl over de ge wichtige beginselen, die verandering behoeven, af zonderlijke ontwerpen zullen worden ingediend, Alen herinnert zich de voorstellen der clericale partij tot opname in de constitutie van eenige schijn-schoone bepalingen over drukpersvrijheid, vrijheid van godsdienst en het recht van veree- niging. De liberale partij heeft nu reeds alle aan stalten gemaakt, om ia de volgende zitting voor stellen in te dienen tot betere verzekering diet vrijheden, waarbij b. v. voor de drukpers de in beslagname door de politie, het zegel, de cautie (voor zoover zij nog bestaat) en andere beper kende maatregelen voor goed zulten worden af geschaft. Wat de wetgeving betreft, is het grootste gedeelte der wetten van den Noord-Duitsclien Bond van kracht geworden voor het nieuwe rijk. Enkele, zooals b. v. het strafwetboek voor Beieren, zullen eerst op een lateren termijn in wer king treden. Eene nieuwe wet, reeds voor het geheele rijk in 't leven geroepen, is die op de schadevergoeding, waartoe de ondernemers van bergwerken en spoorwegen zich moeten ver binden voor ongelukken, die hunne beambten kunnen overkomen. In ruimen zin is daarbij voor deze „Invalieden van den arbeid" gezorgd. Wij Lehoeven verder niet te herinneren aan de wet op de inlijving van Elzas en Lotharingen en de minder goede verstandhouding, die daarbij een oogenblik tusschen den rijkskanselier en de vertegenwoordiging dreigde te ontstaanevenmin aan het feit, dat de vredes preliminairen tot den definitieven vrede van Frankfort hebben geleid en daardoor de terugkeer van het grootste ge deelte der Duitsche troepen uit Frankrijk moge lijk is geworden. Alles te zarnen genomen moet men erkennen, dat de rijksdag op dezen tijd van drie maanden met voldoening kan terugzien, daar hij, behalve de noodige regeling van verscheidene belangrijke zaken, de grondslagen heeft gelegd, waarop de éenheid van het Duitsche rijk weder opgebouwd zal worden. Hopen wij, dat de volgende zitting ons zal toonen, dat niet alleen de volksvertegenwoor diging, maar ook de regeering oprecht van plan is aan die zoo hoog geroemde éenheid de kroon op te zetten, door de zoo hoog geliefde vrijheid. TELEGRAMMEN. Beriyn, 16 Juni. De intocht der troepen en het onthulliug6feest hadden volgens het pro gramma plaats onder een verbazende geestdrift. De Keizer deelde vele eerbewijzen uit. De heer Von Roou werd in den gravenstand verheven, Von Aloltke tot veldmaarschalk benoemd. Iionden, 16 Juni. Lord Granville deelde in het Hoogerhuis mede, dat alle Britsche onderdanen, die te Parijs gevangen waren genomen, door de R,egeering te Versailles in vrijheid zijn gesteld. Stockholm, 16 Juni. De koning zal zich eerst daags naar het bad Sanoe aan de Westkust van Zweden begeven. De spoorweglijn van Stockholm naar Christiania is heden feestelijk geopend. Die weg zal voortaan in 15ft uur worden afgelegd.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2