N». 3482 Maandag A°. 1871. 19 Juni. LEIDSCB DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franeo per post.3.85. Afzonderlgke Nommersj.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVKRTENTIKN V.or iederen regreiƒ0.16. Groot.re letten uur de plaatsruimte die ig beslaan. Lelden, 17 Juni. De zitting van de Eerste Kamer Staten-Generaal gisteren weder tot nadere bijeenroeping ge- Jolen. De Staatbegrooting is vlug, maar daarom niet minder grondig behandeld. Wat men beeft willen eggen over de onderscheidene takken van be- ituur, wat men wilde verkondigen over punten an politiek belang als anderszins, werd niet verewegen. Maar de leden van onzen Senaat lebben bij en in alles eene loffelijk kortheid in acht genomen. En zoo kon het gebeuren, dat ;isteren de begrootingen de een voor, de andere besproken en aangenomen werden en nog ten wetsontwerp tot invoering eener belasting p het verbruik van gedistilleerd in de kolonie uriname de goedkeuring der Kamer mocht er- angen. Bij de beraadslaging over de Begrooting van Binnenlandsche Zaken kwamen vele waterschap- belangen en openbare werken te berde. De Mi nister Thorbecke beantwoordde de omtrent deze nderwerpen gedane opmerkingen of vragen met de meeste bereidwilligheid en gaf in het alge meen te kennen, dat bij de ernstige zorgen voor de defensie, ook de openbare werken, niet Ie vergeten. De heeren Van Bijlandt en Messchert van Vol lenhoven kwamen op voor de grieven van be trijders der bestaande wetgeving op het lager onderwijs, terwijl de Minister van Binnenland sche Zaken op nieuw zijne bekende en voor ons land gelukkige gevoelens en denkbeelden over deze levensquaestie van het Nederlandsche volk ontwikkelde. De discussiën over de andere begrootingen jaren uiterst gering en van min of meer onder- f'i'iichikten aard. Alleen bij het budget van oorlog rerhiovcn eenige leden hunne stem tegen het booge eindcijfer der begrooting, waarbij zij zich ad zouden neerleggen om den Minister van Oor- in de gelegenheid te stellen zijne plannen aan de Vertegenwoordiging bloot te leggen. De Minister van Oorlog heeft ook in deze Ka mer zijne plannen in volgorde medegedeeld. Als onze passieve krijgsmiddelen binnen onze liniën gereed zijn, zeide de Minister, dan bezitten wij de middelen om ons land met goed gevolg te Itunnen verdedigen, zelfs tegen den overmachtig- sten vijand. Heden werd de 5Sste verjaardag van Neerlands beminde Koninging in den lande overal feestelijk herdacht. Alhier was de driekleur van alle openbare en de meeste bijzondere gebouwen uitgestoken waarbij het ons aangenaam aandeed, dat men zich algemeen beijverd had, tegenover andere wimpels, die het nationale aanzien der straten uiet verhoogden, Oranje-wimpels van den top der Nederlandsche vlag te doen wapperen. Tegen 12 uren hield de kolonel-kommandant Vou Wrange! of Linden berg eene wapenschou wing over het garnizoen, dat op de Ruïne ge schaard stond. Tot ridder van de Eikenkroon is benoemd Dr. Al&yrisch te Luxembrug. Wij meenen onze stadgenooten opmerkzaam te mogen maken, dat Dinsdag 20 dezer de dag zal zijn, waarop vóór 25 jaren de Hoogleeraar Cobet ajn Inaugureele oratie heelt gehouden en zijne Strekking aanvaard heeft. voortreffelijke muziek geheel te smaken. Dank zij de ijverige pogingen der commissarissen is dit vraagstuk zeer voldoende opgelost. Vooral in het be- toomen van den jeugdigen kinderlijken overmoed hebben zij zich onvermoeid gekweten. De bedie ning bij al het goede dat voor het overige te waardeeren is, bepalen wij ons om te zeggen, dat zij zoo goed was als in dergelijke om standigheden mogelijk kon geacht worden, hetgeen natuurlijk niet beteekent, dat zij volmaakt was. En wat nu het concert zelve betreft zouden wij ons tot eene illustratie maken van de fabel over den kikvorsch, die zich tot de grootte van den stier wilde opblazen, indien wij er een oor. deel over gingen vellen. Wij bepalen ons er loe niet alleen als ons eigen gevoelen, maar ook als het oordeel van ieder, dien wij er over spra ken, mee te deelen, dat onze beroemde landgenoot Dunkier weder heeft getoond, dit epitheton ten volle te verdienen. Dat daartoe het nitstekende programma waarvan wij Mendelsohns 4de sym- phonie als de parel zouden willen aanmerken, en dat wij, behalve aan den heer Dunkier ook aan de muziekale kennis van enkele der com missarissen verschuldigd zijn, veel heeft bijge dragen zal wel geen betoog behoeven. Moge nog lange tijd verloopen voordat de ver- eeniging Musis Sacrum, die letterlijk reeds bij hare eerste ontkieming in bloei is geraakt, de bladereu harer bloemen ziet afvallen, dan zal aan Leidens inwoners nog menig waar musicaal genot worden verschaft, waaraan tot nu toe in de academie-stad groot gebrek is geweest. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 14 personen, als hersleld opgegeven 8, overleden 1, zoodat in behandeling blijven 127. Gedureude deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 102 tot 112 vol wassen personen en van 33 tot 43 kinderen. Gedurende deze week zijn in het Badhuis op de Bloemmarkt 142 baden gebruikt. Aan de Zwem- en Bad-Inrichting Rhijnzicht zijn gedurende dezen week 1129 baden genomen. Gisteren in den laten avond viel een jongeling in bet levendaal, waaruit hij door met spoed toe gesnelde personen gered werd. Hedenochtend omstreeks halfnegen geraakte een paard van den lieer C. op hol. Na eenige straten doorgehold te hebben, zonder ongevallen t. hebben veroorzaakt, werd het door eenige per sonen geval. Wanneer onze lezers van oordeel zijn, dat het ia alle mogelijke zaken voor den menich een genoe gen is, uit zijne ijverige pogingen en onvermoeide vlijt gunstige resultaten te zien voortspruiten, dan hebben zij de commissie van de sociëteit Musis Sacrum na afloop van het concert der Gre nadiers en Jagers op Vrijdag-avond mogen geluk wenschen. Het was toch inderdad eene vraag, die velen zich deden, of de speciale roeping der vereeniging namelijk het geven van uitspanning aan ieder zonder onderscheid, niet in strijd zou blij ken te zijn met bet wel stagen dier uitspannin gen zelve; met andere woorden het was de groote luaestie of onder zulk een talrijk verzamelde menigte, bestaande uit personen die op vier, op twee en op drie beenen loopen (om de woorden van den Sphinx tegenover Oedpus te gebruiken) genoeg stilte zou heerschen om bet genot der Een paard voor een wagen, beladen met strooi, gespannen, schrikte bij de Groene brug van de huzaren die op het Steenschuur geschaard ston den. Het geraakte op hol, reed met wagen en al over den koetsier Nans Hoogtellingen die van de wagen was gevallen totdat deze bij de Garen- markt omkantelde en het hollend paard eenige schreden verder tot staan werd gebracht. De koetsier moet er gelukkig goed afgekomen zijn, ofschoon hij wel eenige dagen pijn in de ge wrichten zal hebben. De Pius-Loterijcommissie heeft namens de Ne derlandsche Broederschappen der H. Familie, het volgende adres tot Z. H. den Paus gericht, bij gelegenheid van Di,ens Zilveren Jubelfeest. „Alerhelllgste Vader!" De heiligschendende roof waarvan Uwe Heiligheid het slachtoffer is, heeft alle weldenkende gemoederen in beweging gebracht: hij heelt uwe toegenegen zonen diep biedroefd en vooral gegriefd de leden van de Aarts broederschap der H. Familie, gevestigd te 's-Her- togenbosch in de Kerk der Eerw. Paters Redemp toristen. In hunne innige smart hebben die leden zich afgevraagd of hunne vrotne, zedige en nederige pogingen niet iets zouden kunnen bijdragen, om h :t lot te lenigen van den Opperherder, die ge noodzaakt is te leven van de aalmoezen der ge loovigen. Wijl de loterijen aan de orde van den dag wa ren, hebben zij hun best gedaan om er eene te organiseeren, waaraan alle standen zouden kun nen deelnemen, en die er roem in zou stellen h^t penningske der weduwe en den spaarpenning dér weezen in te zamelen. Onder de machtiging, den zegen en de aanmoediging der Bisschoppen en der geestelijkheid van Nederland, en de kracht dadige ondersteuning der broederschappen, onze medezusters, heeft de onderneming onze verwach ting overtroffen. Eene ontelbare menigte geloovigen heeft er deel aan willen nemen, de armen zoowel als de rijken, zich de eer betwistende er voorwerpen aan te schenkenzoodat de briefjes, waarvan de prijs slechts op éen halven frank was gesteld, eene waarde hebben aangevoerd van honderd duizend franken. Dit resultaat in een koningrijk van kleinen omvang, waar de Katholieken de minderheid uitmaken en niet tot den best gestelden stand behooren, heelt al onze wenschen bevredigd. Wij danken de Voorzienigheid, die ons in staat stelt aan den Algemeenen Vader der geloovigen aan te bieden dit nieuwe blijk van de kinderlijke liefde, van de eerbiedige en volstrekte verknocht- heid zijner zonen in Nederland." Ootmoedig neergeworpen voor de voeten Uwer Heiligheid, verstouten wij ons Haar die schatting te brengen, ten blijke onzer gevoelens; terwijl wij ons vereenigen met al de wenschen, al de verlangens en al de demonstratiën der Christen wereld, bij gelegenheid eener gebeurtenis, tot hiertoe onbekend in de jaarboeken der Kerk, die luide getuigt dat de Hemel op eene geheel bij zondere wijze waakt over Uwen Geheiligden Persoon en ons gelukkiger dagen voorspelt. Uwe Heiligheid veroorlove ons de vurige smeekbede om Haren Apostolischen Zegen, zoo wel voor de Aartsbroederschap en alle leden der Heilige Familie in Nederland, als voor allen die zich beijverd hebben tot het werk bij te dragen. Van Uwe Heiligheid de onderdanigsteen aller- gehoorzaamste zonen enz." Een meubelfabrikant te 's-Gravenhage, heeft de volgende advertentie geplaatst: „De onderge- teekende acht zich verplicht al zijne geëerde begunstigers te berichten, dat hij van af heden op de betalingen der rekeningen van zijne ge- eerde begunstigers, geen fooien a 1 pCt. of kor tingen voor contante betalingen meer zal afgeven, aangezien de werkloonen der werklieden telkens aan verhoogiug onderhevig zijn, en welker bil lijken eisch naar mijn beste vermogen wil te gemoet komen en werkelijk steunen naar omstan digheden. Ik twijfel niet of al mijne begunsti gers zullen geen bezwaar maken tegen dezen maatregel." Op de eerste algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Vredebond op Woens dag, den 5den Juli, des voormiddags te elf uren, in het locaal „de Keizerskroon,'' op het Singel, over de Munt, te Amsterdam, zullen o. a. de volgende voorstellen behandeld worden a. Voorstel van den Plaatselijken Vredebond te 's-Gravenhage. De 's-Gravenhaagsche Vredebond, het oprichten van Nationale Vredebonden in iederen Staat van Europa, vooral in groote Rijken, hoogst wensche- lijk achtende, teneinde deze alom op de openbare meening eenen heilzamen invloed uitoefenen, en er een gemeenschappelijk streven ontsta, om het oorlogszwaard in de schede te doen rusten, en daarbij overwegende: dat zonder algemeene ontwapening, in de eerste plaats, algemeen wantrouwen zal blijven heer schen, en de eene staat na den anderen genoopt wordt, om voortdurend en zelfs zwaar gewapend te blijven; dat aan dien dreigenden en drukkenden toe stand, zoo lang hij algemeen bestaat, zelfs geen kleine staat, die zijne onafhankelijkheid wil hand haven, zich kan onttrekken; dat die toestand is bezwarend voor de Staats financiën, belemmerend voor Nijverheids-onder nemingen, voor den Handel en voor hetCrediet; dat hij de lasten verzwaart, de voortbrenging vermindert, de algemeene welvaart benadeelt en ongunstig werkt op de zedelijkheid van Regeer ders en Volkeren, onderling. Zoo gelieve, op grond van een ander, de Alge meene Vergadering 1. te verklagen, dat de eerst aan te wenden njiddelen tot voorkoming van toekomstige oorlo gen tusschen beschaafde Natiën zijn a. algemeene ontwapening, of vermindering der staande legers; b. het vereffenen van internationale geschillen langs den weg van onderling overleg, door be middeling van bevriende Staten, of internationale rechtspraak; of althans het voorbereiden en ver beteren van het Volkenrecht in die richting 2. Het Bestuur uit te noodigen, om opnieuw daarop de algemeene aandacht te vestigen in eene zijner mededeelingen in de fransche taalen 8. Het Bestuur almede te verzoeken, om zich, zooveel doenlijk, tot invloedrijke personen in alle Rijken van het vasteland van Europa te wenden, in den geest der reeds uitgevaardigde circulaire van den Haagschen Vredebond, van den lsten Novem ber, 1873, teneinde te worden opgewekt tot het houden, in een volgend jaar, van een internatio naal congres van Vrienden vau den vrede, liefst in Duitschland, om gezamelijk te kunnen over leggen over de middelen tot het voorkomen van oorlog of bet duurzaam maken van den Vrede. b. Voorstel van den Vredebond „de Egmonden:" om aan elk lid der Plaatselijke Vereenigingen een exemplaar der door het Algemeen Bestuur uitgegeven mededeelingen gratis te doen verstrek ken, en om den inteekenprijs van niet-leden te stellen op vijftig cent. c. Voorstel van den Vredebond te Barsingerhorn dat de Algemeene Nederlandsche Vredebond bij de bevoegde Macbt aandringe op het veranderen van de bepaliDgen in de Grondwet, die den Ko ning het recht van oorlogsverklaren toekennen. d. Voorstellen van den Vredebond te Groningen o.a.: Daar de opvattingen, die in de jeugd verkregen worden, veelal voor geheel het volgend leven beslissend zijn, zullen de Vredebonden trachten moeten, op het aankomend geslacht te werken. De vraag wordt gesteld: hoe zullen zij dit kunnen doen Als poging ter beantwoording van die vraag wordt in overweging gegeven, of de Vredebonden niet bij de verzorgers van het onderwijs, iuzon- derheid van het lager onderwijs, behooren aan te dringen op verspreiding van meer ware denk beelden omtrent den oorlog, dan hieromtrent veelal vooral in vele leerboeken over de ge schiedenis worden geuit; zoodat het aanko mend geslacht leere verstaan, dat hij de beste burger en de edelste regent is, die den vrede overal en tusschen allen bevordert, en dat de oorlog behoudens het geval van zelfverdedi ging eene misdaad is jegens de maatschappij. e. Voorstel van den Internationalen Vredebond te Amsterdam, om jaarlijks, te Amsterdam, eene algemeene bijeenkomst der leden van de ver schillende afdeelingen te houden. 't-Gravenhage, den 16den Juni 1871. Wij lezen in de Arnhemsche Courant: „Ook hier ter stede wapperen sedert hedenmor gen de vlaggen uiteen aantal huizen van Roomsch- Kutholieke ingezetenen. Wij gunnen onzen Ka tholieke stadgenooten gaarne deze feestvreugde, die van hun standpunt alleszius billijk is. Doch er is éen ding, dat wij betreuren in dit feestvertoon. De nationale vlag toch wordt bijkans overal vergezeld van een geel-witten wimpel, vóóraan den vlaggestok afhangende, op de plaats waar de oranje-wimpel pleegt te wapperen. Hier en daar zelfs ziet men in het geheel geen drie kleur, maar alleen een citroenkleurige dwarshaan boven eene baan van wit vlaggedoek. Wat be teekent deze manifestatie? De Oranjewimpel naast de Nederlandsche vlag pleegt te beduiden „Geen Nederland zonder Oranje!" Bij de tegenwoordige manifestatie is OraDje verdrongen door de pauselijke kleuren, en let wel! door de kleuren die de paus had als souverein. De betee- kenis kan dan geene andere zijn dan deze: „Geen Nederland zonder een wereldlijken paus!" De feestvierenden, die ook de nationale vlag achter hielden, en alleen vlaggen met de pauselijke kleuren, schijnen hiermede blijk te willen geven dpt zij slechts onderdanen willen zijn van een souverein, leden van éeue natie, maar die niet is( de Nederlandsche. Wij betreuren het ten zeerste, dat op deze wijze een kerkelijk feest andermaal wordt ge bruikt voor eene politieke demonstratie, te meer omdat het is eene openbare beleediging aan het l^ederlandsch nationaliteitsgevoel. Heeft onze natie d?m zóo weinig verdienste jegens onze katholieke lqndgenooten, dat zelfs de vlag van Nederland

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1