ILËXiS DE TÜCQÜEVILL 17 Juni. W 3481 Zaterdag A®. 1871. en Feuilleton vau het „Leidsch Dagblad".. Een woord Ell DAGBLAD. u» !.5C IVIjl blij PRIJB UKZKR COURANT Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. I'RI.lIS DJECR ADVKRTKNTIRN. Voor iaderen regeij 0.15 f.rxitrrr letter. naar de plaatsruimte die zij beslaan. 'Ui Lelden, 16 Juni. )e Eerste Kamer der Staten-Generaal Iteeft leren de staatsbegrooting voor het dienstjaar 1, dat spoedig verschenen is, in behandeling lOtnen )e algenieene beraadslaging was gelijk uit de irloopige verslagen te verwachten was, hoogst- hvillend, zonder dat daarom de leden die het ,ord voerden hunne gedachten over verleden toekomstig beleid van het Ministerie verborgen Dat de redevoeringen de meeste onderwerpen lielsden, reeds in de Tweede Kamer in het ede te berde gebracht, is duidelijk. Bepalen wij ons dus tot eenige belangrijke rklaringen door het Ministerie bij monde van hoofd, den heer Thorbecke en de Ministers Financiën en van Koloniën afgelegd. Omtrefit den census was de Minister van Bin- 'nlandsche Zaken van oordeel, dat bij herziening perken niet te nauw zullen moeten worden nomen, maar met betrachting van de grondwet de natuurlijke eischen tot deelneming aan het kuur van den Staat moet worden geregeld. De Minister van Financiën was het met de teren Cost Jordens en Duymaer van Twist eens, het vaststond, dat in den dienst van 1871 oder buitengewone middelen voorzien is ge erden, niettegenstaande de buitengewone 4 tnil- len voor oorlogskosten. Wat nu de dienst van II betrof, deze was minder gecompliceerd. De uister toonde vervolgens aan dat het geheele kort over 1871 op het papier niet meer dan ton bedroeg, die wel zullen ingehaald worden, tor 't overige was hij 't eens dat behoedzaam- :id en spaarzaamheid moesten betracht worden. De Minister van Koloniën kon behalve enkele dere verklaringen over koloniaal beheer, de jigename verzekering geven, dat uit een telegram Mrecente dagteekening bleek, dat de onlusten Pekalongan geheel en al waren gedempt en hoegenaamd geen ongerustheid behoefde te staan. Het was overal rustig. Hierop kwamen in behandeling de Hoofdstuk- li (flooge colleges van Staat) en III (Bui- Dlaudsche Zaken) die met algemeene stemmen erden aangenomen. Heden zijn de werkzaamheden der Kamer lortgezet. In ons verslag van de gisteren gehouden raads- Iting is onwillekeurig eene onjuistheid inge- ppen. Volgens het verslag zouden de heeren Van Oule- Scheltema, Du Rieu en de Voorzitter, legen liet irleenen van ontslag aan den heer Mr. T. Ma- aiue Pont als regent van het H. Geest gesticht, bben gestemd, terwijl juist deze heeren zich voor rklaarden. Tegen het ontslag stemden echter de ïeren Le Poole, Eigeman, Vertier en Tieleman. In het verslag over Musis Sacrum in het num- er van gisteren wordt gesproken over den heer J. Zuur, terwijl hiermede werd bedoeld de ver J. A. Zuur. Naar vernomen wordt, zou O. baron Van Was seneer van Catwijck, de betrekking van lid van de Staten der Provincie Zuid-Holland, voor het hoofd kiesdistrict Zoetermeer hebben neergelegd. Men wil weten dat dit outslag genomen zou zijn, om den heer v. d. Berch van Heemstede in de gelegenheid te stellen de candidatuur voor ge noemd college te aanvaarden. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 4 personen, als hersteld opgegeven 13, overleden 1, zoodat in behandeling blijven 122. Burg. en Weth. alhier brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851, Staatsblad n°. 85), de verkiezing ter vervulling van de in deri gemeen teraad opengevallen plaats, ten gevolge van het genomen ontslag door den heer J. Scheltema, zal geschieden op Dinsdag den 18den Juli aanst. Burg. en Weth. vau Leiden, gezien de circulaire van den staatsraad gouverneur van Zuid-Holland, van den 21sten Augustus 1831 (Provinciaalblad n". 110), doen te weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand, n*. 72, de dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag zal worden gehouden. Burg. en Weth. der gemeente Leiden, ont vangen hebbende eene circulaire van den com missaris des Konings in de provincie Zuid-Holland van den 31sten Januari jl. (Provinciaal-Blad n'. 25), houdende uitnoodigiug, om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mo gelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16deu November 1820, n°. 81, door de Districts commissie tot aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, zal worden gehouden, doen te weten dat, inge volge hel verlangen van gemelde commissie, de genoemde collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen met gesloten bussen, op Maandag en Dinsdag, den 19den en 20sten Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht wor den op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellem Burg. en Weth. van Leiden, gezien het adres van bestuurders van het geslicht der Voorzienig heid alhier, houdende verzoek om in het perceel gan de Hoogewoerd, Wijk III n'. 450, een four- nuis te mogen doen metselen doen le weten, dat tót het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en helende panden, ten op- zSchte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 19den Juni aanst. 's voormiddags te elf uren. i Het 25jarig Pausschap van Z. H.PiusIXwerd lieden binnen deze gemeente met grootèn luister herdacht. De verschillende R. K. kerken waren op kost bare wijze in feestdosch gehuld, terwijl daarin op ouderscheidene tijdstippen van den dag gods dienstoefeningen weiden gehouden. Van de woningen onzer R. K. ingezetenen wapperde de Nederlandsche driekleur met den pauselijkeu wimpel. De R. K. militairen werden naar de kerk geleid met de muziek vau het regiment, terwijl op menige andere wijze van de vreugde over deze voor de R. K. kerk zoo gewichtige gebeurtenis, werd blijk gegeven. Menig R. K. ingezeteue mocht ook van inwo ners van andere godsdienstige gezindheden, deel neming en belangstelling iu het feest van den dag outvangeu. Zoo vernamen wij o. a. dat de leden van het bestuur van Musis Sacrum, hun medelid den heer Sanders, bij gelegenheid eener bijeen komst heden gehouden, hartelijk geluk wensch- ten met den voor hem zoo heuchelijken dag. In de tweede helft der maand Mei, zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden. v. d. Woude te Alkmaar; P. v. d. Meer, L. Hierik, Antoine (Briefkaart) allen te Amsterdam F. v. Duuxen, B. H. De Ronde beide te Delft; A. Cremer te Goes; F. Klinkmeijer, Wed. Smit- Rating, Mej. Lange-de Groot, W. Zwaan, allen te 's-Gravenhage; W. J. Donath, A. E. Franke- mole, adres Joodemens, Mej. Foelie allen te Haar lem B. v. d. Linden te Maastricht; G. J. v. d. Linde, Mej. Hannart beide te Rotterdam; C. G. Winkel te Sas; T. v. Dieren te Woubrugge; Hen drik Clemens te Zevenbergen. Zekere K., op het Levendaal alhier, die gisteren avond t'huis kwam, kreeg een beroerte en gaf oomiddelijk den geest. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne zitting van gisteren met 22 vau de 24 stemmen den heer Dr. F. Place, adsistent bij het physio- 'ogisch laboratorium te Leiden, benoemd tot hoog leeraar iu de physiologie, in plaats van den naar Heidelberg vertrekkenden hoogleeraar Dr. W. Kiihne. H. M. de Koningin is gisteren te halfdvie öp het Loo aaugekomeu. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft in zijn vergadering van gisteren benoemd tot leden der commissie van onderzoek naar de werking van het A-B-C-stelsel van rioolwaterzuivering prof. E. H. Von Baumhauer, S. De Clercq Hz. dijkgraaf van Rijnland te Haarlem en N. H.flenket hoogleeraar te Delft. Het personeel der arrondissements rechtbauk te Eindhoven bestaat tegenwoordig uit geen president (ten gevolge van de benoeming van den heer J. P. Van Blarkoni, tot raadsheer in het Hof van Noord-Brabant); rechters: Mr. P. Van den Heuvel, P. J. A. Smitz en D. H. Van den Acker (vroeger rechter-plaatsvervanger, wiens plaats nog niet is vervuld.) Van dit personeel zijn gekozen tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de twee eerstgenoemde heeren, zoodat in dat college eene spoedige aanvulling zal moeten plaats vindeu. De arr. rechtb. te Rotterdam heeft op de aan bevelingslijst voor kantonrechter te Vlaardingen, in plaats van Mr. W. F. Van Deiose, tot pres. der arr. rechtb. te Brielle benoemd, geplaatst: 1'. Mr. S. Gratama Hz., griff. bij het kantonger. te Vlaardingen; 2°. Mr. Isaac Meerburg, griff. bij het kantongerecht te Gorinchem en 3°. Mr. J. Meinesz Gz., adv. te Schiedam. Het volgend overzicht van de opbrengst der. iniddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Mei 1871, in vergelijking gebracht inet de raming van dat jaar en de opbrengst over hetzelfde tijd vak van 1870, is door het departemeut van finau- ciën openbaar gemaakt: 1871. 1870. Directe belastingen f 1,154,573.28s f 1,294,537.75s In- en uitg. rechten 502,875,19 433,292.01s Accijnsen2,522,589.65 2,37 8,524.95s Waarb. en bël. der gouden en zilve ren werken. 28,506.61 26,810.43 Indir. belastingen. 1,341,163.16 1,494,041.39s Domeinen182,522.74- 197,237.05s Posterijen 187,962.50 242,332.43s-, Rijkstelegrafen 55,407.12 48,985.69s Staatsloterij Acten voor jachten visscherij. 140.61, Loodsgelden87,860.69s 74,349.72 Totaal f 6,063,609.95s f 6,190,172.50s Totaal der opbrengst over de vijf eerste maan den van 1871ƒ30,385,066.91 tegen,/30,671,693.39s over 1870; de raming was f 30,731,442.65. „Met 18 April jl. is de nieuwe conventie van het Petersburger Beurscomité, bevattende het reglement voor de berekening der haven- en an dere scheepstongelden,in werking getreden, en onlangs gepubliceerd. De voornaamste en voor Nederlandsche schip pers belangrijkste wijziging in deze conventie, die de oude van 1 April 1870 vervangt, is de op heffing der te Kronstadt geheven inklarings-com- missie van 30 kop. per last voor schepen, die rechtstreeks npar Petersburg opzeilen en de ver hooging der Petersburger uitgaande adres-com missie van 30 op 60 kop. per last, waaruit dus pver 't geheel eene bezuiniging van 80 kop. per gemeten Russischen last voor de direct naar St.- Petersburg opzeilende schepen en stoombooten voortvloeit. "de onwetendheid zeldzamer; de gevoelens min der hevig en de gewoonten kalmer; men zal er altijd ondeugden opmerken maar weinig mis daden. Zonder overdreven geestdrift of hevigheid, zul len toch verlichting en ervaring de burgers tot groote opofferingen bewegenieder zal gevoelen, dat hij zijn naasten noodig heeft, en wetende dat hij geen aanspraak kan maken op den steun van anderen zonder hun zelf zijne hulp te verleenen, zal hij gereedelijk inzien, dat zijn hijzónder be lang zich niet het algemeen belang vermengt. Het geheele volk als lichaam beschouwd zal dan niet zoo schitterend, niet zoo roemrijk, misschien ook niet zoo sterk zijn, maar de meerderheid dér burgers zal er meer voorspoed genieten, en hét volk zal er rustig zijn, niet omdat' het wan hoopt aan 't verbeteren van zijn lot, maar omdat bet waardeert wat het heeft. Was in zulk een staat van zaken nog niet alles wettig en goed, de maatschappij zou zich tóch het wettige en goedé dat dezelve aanbiedt hebben toegeëigend; en terwijl de menschen de voorrechten der aris tocratie meer en meer loslieten, zouden zij de weldaden hebben aangenomen, die de democratie kan aanbieden. Maar wij, terwijl wij de maatschappelijke in lichting van ons voorgeslacht verlaten, terwijl ij l: MOV t pd Vervolg,) Geen voorstelling hebbende van een' anderen aatschappelijken toestand dan den zijnen, zich et in 't hoofd zettende dat hij ooit aan zijne lieerschers zou kunnen gelijk worden, ontving t volk hunne weldaden en betwistte hunne ■cliten niet. Het beminde hen als zij rechtvaar- eu goedertieren waren, en onderwierp zich "nier moeite en zonder laagheid aan hunne strengheid, als aan een onvermijdelijk kwaad tor God aan het volk opgelegd. Gewoonten en tilen hadden daarbij de tiranny grenzen aange- ezen, én een soort van billijkheid gevestigd 'te Rotter^aiddeu van het recht van den sterkste. Terwijl de adel niet vreesde dat men hem '7%i geatl rml ■i Au*" 1 r 8/ir O. W 'w. p"J kolt LOO' OFF. zijne voorrechten, die hij voor wettig hield, wilde ontrukken, en de lijfeigene zijne ondergeschikt heid beschouwde als een uitvloeisel van de onver anderlijke regelmaat der natuur kon er eene soort weilerzijdsche goedwilligheid bestaan tus- sche'ri die twee zoo verschillend bedeelde standen men zag toen in de samenleving ongelijktteid en \jelerlei ellende, maar de zielen waren er niet ver laagd. Noch de uitoefening van macht, noch de gewoonte van te gehoorzamen onteertdèn nienscti, maar wel liet uitoefenen' eener macht, die hij als onwettig kent "eii hét gehoorzamen aan een gezag, dat hij beschouwt als overweldigd entaranniek: Aan de ééne zijde had men de bezittingen, de kracht, de ledigheid,' de genietingen der weelde en daarbij de verfijning van den smaak, de ge noegens van den' geest, de beoefening dér schóo'ne kuhsten; aan de andere ziffié den arbéfd, de'ruw heid' én onwefenheid. Maar te tniddeii van dien toestand ontmoette tnën edele gevoelen, diepe' geloofsovertuigingen en woeste deugden. Zulk eene orde van zake kon dubrzaam, machtig en roemrijk zijn. Maar daar vermengen zich de standende door thenschen opgerichte slagboomeh verlagen zich; het grondbezit wordt meer algemeen, de macht verdeelt zich, verlichting en ontwikkeling worden yerspreid; de maatschappelijke toestaiid Wordt biMtioo s sdjjlsbM nsv nood egbns* erb i veranderd,Want 'dé democratie vestigt zich Tn ÏTë zeden en instellingen. Zóo kan ik mij eene maat schappij denken, waar alle de wetten, die hun eigen werk zijn, liefhebben en er zich zonder moeite aan onderwerpenwaar het gezag der regeering geëerbiedigd wordt niet als goddelijk maar als noodzakelijk; waar de liefde voor het hoofd'van den slaat geen hartstocht is, maar een kalm, beredeneerd gevoel. Daar ieder zijne rech ten heeft en verzekerd is dezelve te behouden, ontstaat er tusschen alle klassen een mannelijk vertrouwen1 en eene soort v'an wederzijdsche in schikkelijkheid, eienzeer verwijdèrd van laagheid als van hoogmoed. Bekend met zijn waar belang zou hét volk begrijpen, dat het de lasten der maatschappij moet dragen, zoo het hare zegenin gen wil genieten. De vrijwillige vereenigingen der Öurgers zou dan de persoonlijke macht derêdeien kunnen vervangen, en de staat zou bewaard zijn voor tiranny zoowel als voor losbandigheid. Ik begrijp, dat in een' dus samengestelden de- mocratischen staat, de toestand niét onbewegelijk zal zijn, maar de vooruitgang kan er gèregèld en tx-apswijze zijn; ontmoet men er minder glans dan te midden van eene aristocratie, men zal er ook minder1 ellende zien; de genietingen zullen minder schltteïend zijn, maar de welvaart alge- ipeener; de geleerden minder uitstekend, maar

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1