Vrijdag 16 Juni. .V- 8480. A". t8?1 per DAGBLAD. PRIJti DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden.3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke NommerS0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PHM8 DEB ADVERTENT1EN. Vooriederon rejel Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Lelden, 15 Juni. De liberale partij heeft eene schitterende over Ifinning bevochten op het drievoudig verbood. De groote verdienste van iedere periodieke lerkiezing is hierin gelegen, dat de verschillende rlijen hun eigen geestverwanten in een of ander allege trachten te behouden en die van de tegen- iartij zooveel mogelijk te weren. Gelukt het laatste niet, dan kan dit geen ne- lerlaag genoemd worden, maar dan blijkt dat he' iewuste district, door welke omstandigheden dan k, nog niet volkomen rijp is voor de beginselen fSo de aanvallende partij, llin of uieer moet de uit6lag van de verkiezing het hoofdkiesdistrict Leiden in bewusten zin irklaard worden. Toch hebben een aantal omstandigheden vooral ivat de buitendisticten betreft, medegewerkt dat le liberale partij gunstiger uitslag heeft moeten Jtrven, omstandigheden waarover men beter doet iet stilzwijgen te bewaren. Maar de stad Lei- Jen heeft zich ferm gehouden. Zou men ons dur- ren tegenspreken, dat van de 785 kiezers, die ilbier opgekomen zijn, de meerderheid den Ge neraal Knoop heeft gestemd, dus de liberale beginselen in de academiestad de bovenhand lebben Wij zijn er van overtuigd en zullen dan ook Jen moed voor het vervolg niet laten zakken, Al is onze aanval op de vesting voor ditmaal i(geslagen, wij blijven haar omringen en belege ren; de tijd zal komen, dat wij haar met succes tullen bestormen. Edóch' mocht het te Leiden niet gèlukken de slagliniën van de geallieerden te verbreken, in tndere deelen van ons land slaagde mlen er beter «s. Groot is de zegepraal te Amsterdam, HaaTlèm, tëmrn, Dordrecht en Tiel, waar eminente ijveraars rr reactie als Insiuger, v. d. Hucbt, W. Van Golt- lein, Bicbou van IJsselmonde en v. Lijnden van sandenburg, plaats hebben moeteD maken voor liberale candidaten, de heeren Fock, De Jong, Gevers Deynoot en Mackay. Verblijdend is het te zien dat het hoofdkies district Almelo weer in het rechte spoor is ge raakt, door naast Van der Linden een erkend liberaal, den heer Brouwer,-te kiezen. Verrassend mag het beeten dat te Amsterdam een ander liberaal candidaat, de heer De Bordes, herstemming uioet komen met het aftredend lid, den conservatieven afgevaardigde, den heer 'sJacobdat te Utrecht de bekwame wethouder, de echt liberale Mr. W. R. Boer, met den, door den tijd overvleugelden burgemeester Kien, her remmen moet. Opmerkelijk en beteekenisvol tevens is het, dal de aftredende liberale .leden steeds inetover- groote meerderheid herkozen werden. Betreurenswaardig is het verlies te Arnhem in den heer Sloet van de Beele geleden, en omnis: kenbaar is de overwinning, die de reactionnaire partij aldaar behaald heeft door graaf Van Zuy- len te doen slagen. Het verlies van den heer Kerstens grijpt ons minder aan. De ultramontaansche partij in dit gedeelte van hét land laat ons koud. De ultra montaansche partij stemt naar haar belang mede brengt. Morgen met de liberalen, overmorgen met Jan, Piet en Klaas. Karakteristiek-is het, dat de heer v. d. Heuvel, die thans den heer ierstens vervangt, vroeger als lid der Kamer wh steeds onder de liberalen schaarde en ook "Dr eenige jaren door toedoen der ultrainon- tansche partij niet herkozen werd. En w,at zullen we van Breda zeggen! Hartelijk leed doet ons zijne niet-herkiezing 'oor den braven, gemoedelijken, oprechten libe raal, den heer Guljé. Hij viel met en voor zijne beginselen, en de stem men der 1U00 kiezers, die hem begeerden, wegen neindig veel meer in ons oog, dan de 2000 die )p den door de geestelijkheid gepousseerden heer Van Nispen stemden. Overigens gunnen wij der conservatieve partij an volle den steun der ultramoDtanen. Hoe meer eide partijen arm aan arm gaan, boe zuiverder liberale partij wordt en hoe meer kans deze keelt, dat gematigd-conservatieve leden der Kamer, sis Van Reeneo, '«Jacob, Van Voorthuizen en 'odeien, zich bij baar voegen en dat de ultra- oiontunen zullen inzien, begrijpen en ondervin den wat de conservatieven voor een ras zijn Heden had alhier een jaarlijksche vergadering plaats voor de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Bijzondere redenen waren oorzaak, dat ditmaal de leden niet in het gewone gebouw, maar in het hotel Rijnland bijeenkwamen. Er wareu ongeveer 75 leden opgekomen. De voorzitter, Dr. H. Kern, opende de verga dering te 11 uren met eene korte toespraak, waarin hij de geschiedenis van de Maatschappij gedurende het afgeloopen jaar schetste. Als naar gewoonte werden vele ontslapen leden waardig herdacht. Overigens waren de berichten niet zoo verblijdend. De belangstelling in de maandelijksche verga deringen bier ter stede was afnemende, in de financieele toestand was bedenkelijker dan te voren. Hiertegenover stond het verblijdend bericht, dat de uitgave vau het fragment van Maerlant Spieghel historiael, te Weenen gevonden, weldra zat plaats hebben. Men zal zich herin neren dat het buitenlandsch lid F. Von Hellwald deze uitgave voor de Maatschappij bezorgen zal. Ook werd met belangstelling ontvangen het be richt, dat de heer Mr. H. J. Koenen te Amsterdam wederom de Maatschappij aan zich verplicht had, door een aanzienlijke gift. De secretaris, Dr. Du Rieu, las vervolgens het verslag voor, waaruit bleek dat toch in de maand vergaderingen menig belangrijk onderwerp op 't gebied van taal en letterkunde en Nederlandsche geschiedeuis ter sprake was gekomen. Het verslag van den Bibliothecaris hing ook al geen bijzonder vroolyk tafereel op voor den stand der Bibliotheek. Geldgebrek was oorzaak dat er niets was aangekocht. Ook was er geen ruimte meer beschikbaar voor het plaatsen van boeken. Enkele belangrijke geschenken waren ontvangen o. a. eene belangrijke verzameling Boheemsche en Hongaarsche boeken van wijlen den heer Bogaers; het Dagboek van Willem de Clecq, de werken van Mevr. Bosboom-Toussaint enz. Na eene pauze werden de werkzaamheden hervat. Uit de stemming blijkt dat de volgende bin- nenlancische leden gekozen zijn: M. W.Scheltema te Dokkum, J. R. Steinmetz te Zwolle, J. Dyse- rinck, te Helder, J. B. Rielslap te 's-Gravenhage, W. Hoogvliet te Wageniugen, F. H. W. Kuypers te Nijmegen, J. C. Neurdenburg te Rotterdam, D. A.Thiemete Arnhem, H.J. Polak te Rotterdam, L. J. Greeve te 's-Gravenhage, D. M. De Jong van Roodenburg te Gouda, H. Witte te LeideD. E. Slanghen te Hoensbi oeck, W. Everts te 's-Her- togenrade, O. W. Star Nutnon te 's-Gravenhage, F. Nagtglas te Middelburg, Ch. Boissevain te Amsterdam, J. A. Obreett te Breda, W. Van Beu- ningen te Ameide en Tienhoven, J. G. Gieichman le Amsterdam. Als buitenlandsche leden zijn gekozen Dr. E. Meyer, hoogl. te Dorpat, Dr. K. Weinhold, hoogl. te Kiel, Dr. K. Groth, hoogl. te Kiel, D. J. Muir te Edinburg, M. Rooses te Gent, Dr. A. Beer hoogl. te Weenen, A. Elwes te Londen, L. L. De Bo, hoogl. te Brugge, Dr. H. Von Sybel hoogl. te Bonn, K. Versnaeyen te Brugge. Een belangrijk voorstel kwam nu ter tafel, namelijk eene wetsverandering die betrekking had op de vraag, of de Maatschappij bevoegd zal zijn voortaan beoefenaars der Nederlandsche Taal,- Letterkunde en Geschiedenis in België te kiezen tot gewone contribuerende leden. Na eenige dis cussie wordt de beslissing in deze zaak tot het volgend jaar verdaagd, Tot lid van het Bestuur in plaats van den af' tredenden bestuurder Prof. P. J. Veth werd ge kozen Dr. E. Verwijs, en tot secretaris, in de plaats van Jr. W. N. du Rieu. aan wien bij monde van prof. M. De Vries door de vergade ring dank werd gezegd voor de de vele diensten aan de Maatschappij, gedurende een reeks van jaren bewezen de heer Dr. T. C. E. Wijn malen. Met gejuich werd door de vergadering het be richt ontvangen, dat onze bekende letterkundige, Dr. Hiluian te Amsterdam, in de Bibliotheek zou scheuken het beroemde werk van M. J. Van Lennep: Het leven en de werken van Vondel. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 3 personen, ais hersteld opgegeven 16, overleden 2, zoodat in behandeling blijven 132; De geneeskundige raad van Zuid-Holland zal Vrijdag 16 dezer des voormiddags te halftwaall', aan het lokaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken een openbare vergadering houden. Het Provinciaal Gerechtshof van Noord-Holland heeft voor de door de benoeming van den heer Mr. J.J. Van Meerbeke tot raadsheer in den Hoogen Raad vaceerende plaats van raadsheer bij dat Hof een aanbevelingslijst opgemaakt, bestaande uit de heeren 1'. Mr. C. Polis, advocaat-generaal bij het Prov. gerechtshof in Noord-Brabant; 2°. Mr. M. J. Van Lennep, snbst. officier van Justitie te Amsterdam; 3". Mr. L. A. A. Van Wensen, lid der arr. rechtbank te Amsterdam; 4°. Mr. C. J. De Fremery, substit. griffier bij het prov. ge rechtshof in Noord-Holland; 5°. Mr. J. G. A. Faber, advocaat te Amsterdam; 6°. Mr. F. J. A. Fles, lid der arr.-rechtbank te Arnhem. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw richtte den 17den Februari jl. een circulaire aan de afdeelingsbesturen, tot het inzamelen van giften bij de leden, om daarvoor zaaizaad te verstrekken aan de door den oorlog geteisterde landbouwers in Frankrijk. Blijkens liet verslag, thans door de Maatschappij uitgebracht, is die roepstem niet te vergeefsch geweest, maar heeft zelfs, de vele liefde- offers die op andere wijze reeds waren gebracht in aanmerking genomeD, de verwachting vao het bestuur der Maatschappij overtroffen. In 't geheel is ontvangen f 3022.58 en 3 hectol. aardappelen. Daarvoor is zaaigraan aangekocht, dat door eene commissie van gedelegeerden uit de Vereeniging liet Wille Kruis, welke commissie bestond uit de heeren C. Graaf Van Bijlaud, Jhr. J. Wittertvan Hoogland en P. F. L. Waldeck, aan de landbou wers zeiven, ter plaatse waar de oorlog 't meest had gewoed, is uitgedeeld. Het wrak van de Willem III is eergisteren vlot geworden en te Portsmouth binnengebracht. Van R. Katholieke zijde men zegt door toedoen van Mr. S. P. Lipman was in het Gooi de heer J. A. Alberdingk Tltijm tot kandidaat gesteld tegenover baron Hardenbroek, aftredend lid, en de anti-revolutionaire candidaten. (Hblad.) Men schrijft aan het Handelsblad het volgende: Een inwoner van Arnhem heeft vergunning ge vraagd om, ter gelegenheid van het aanstaande Piusfeest, in een der straten een eereboóg op te richten, welk verzoek echter is afgewezen, omdat het gebruiken van gemeentegrond voor dergelijke demostraties voor een kerkelijk doel minder met eene goede politie is overeen te brengen. Met de sedert onze laatste opgaaf nog gestorte gelden, heeft bet hoofdcomité voor de viering van 's Pausen jubelfeest reeds ongeveer ƒ190,000 voor het liefdeoffer ontvangen. Nog eenige stor tingen wordeD, naar wij vernemen, ingewacht, zoodat het geheel der feestgave niet ver verwij derd zal wezen vaD de twee toimen gouds. Deze gelden zijn, ter beschikking van Z. H. Paus Pius IX, in de handen van Z. D. H. Mgr. den Aarts bisschop van Utrecht gesteld, waarvan een oor konde is opgemaakt, welke, tegelijk met het feestadres, aan den Heiligen Vader door de Nederlandsche deputatie wordt aangeboden (Tijd.) Ti. M. de Keizer van Duitschland heeft den consul van den Noordduitschen Bond, den heer L. Hoyack, te Amsterdam, alsmede den consul van den Noordduitschen Bond en Hessischeo consul, J. W. Bunge, te Rotterdam, tot consul vau het Duitsche Rijk benoemd; voorts de vice- consuls van den Noordduitschen Boud J. H. Van Loon, te Harlingen, W. H. Bruno Bok, te Texel en den vertegenwoordiger van het vice-eonaulaat C-. Berghuijs, te Helder, tot vice-cosuls van het Duitsche Rijk. De Duitsche consul te Rotterdam heeft tot con sulaire agenten aangesteld: te Brouwershaven, den heer J. De Kater; te Dordrecht den heer J. C. Deking, Dura; te Hellevoetsluis den heer J. E. Galias; te Schiedam, den heer J. Th. Zoet mulder; te Zierikzee, den heer W, C. De Crane. In het belang van den handel wordt, voor het tijdvak van 19 dezer tot en met den 31sten Juli aanstaande, de diensttijd van het Rijkstelegraaf kantoor te 's-Gravesande geregeld als volgt: op werkdagen, van 7 tot 11 uren voor- en van 2 tut 3 en van 5 tot 8 uren namiddags; op Zon en Feestdagen, van 8 tot 12 uren voormiddag-.. Met ingang van den lsten Augustus aanstaande wordt de thans geldige regeling der diensturen weder ingevoerd. Door Zr. Ms. monitor Hèiligerlee is dezer da gen een proeftocht gemaakt langs de Nieuwe Mèr- wede van Werkendam tot Willemsdorp. Het schip, dat 30 decimeters diep gaat, heeft met volle kracht d lorgestoomd en geen enkel bezwaar ontmoet bij het houden van het gewoon scheepsvaarwatei Le tocht is ongevéer in 2 uren tijds volbracht, l'at zal ook voor vele schippers een aansporing z jn, van dezen verkorten waterweg, van de bo- v nrivieren tot de Zeeuwsche stroomen gebruik t' maken. Voor de verdediging van ons land is de Nieuwe Mcrwede van groot belang, daar onze si lomvaartnigen en monitors in korten tijd uit de riviermonden opkomende, den overgang van de Waal of M'erwede krachtig kunnen beletten. De Minister van Staat en vau Binnen landsche Z ken,- overwegende, dat eene herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Stateu-Gene- rnal in het hoofdkiesdislrict Utrecht moet plaats hebben; heeft goedgevonden te bepalen: dat die herstemming in gemeld hoofdkiesdislrict zal ge schieden op Dinsdag 27 Juni e. k. De Minister van Staat en van Binnenlandsche Z.iken; overwegende, dat eene herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- rual in het hoofdkiesdislrict Amersfoort moet plaats hebben; beeft goedgevonden te bepalen: dat die herstemming in gemeld hoofdkiesdislrict zal ge schieden op Dinsdag 27 Juni e. k. De Minister van Staat en Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat eene herstemming voor een li l van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal in het hoofdkiesdistrict Amsterdam moet plaats hebbeD. Heeft goedgevonden te bepalen dat de her stemming in gemeld hoofdkiesdistrict zal ge schieden op Dinsgdag 27 Jtini e. k. Z. M. heeft met ingang van 1 Juli e. k. be noemd tot schoolopziener in het derdé school district van Gelderland, den heer J. Goedhart, te Apeldoorn; tot schoolopziener in bet vijfde school district van Friesland, den heer Mr. Ph. Van Blom, te Heerenveen. Z. M. heeft tot spoorwegopziener benoemd A. J. Stal. Z. M. heeft aan H. C. Van Hall, hoogleeraar te Groningen, als zoodanig, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend, inet ingang van 18 Aug. e. k. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter staudplaats Am sterdam, W. L. Diemont, candidaat-notaris aldaar. Uitslag der verkiezingen voor dc Tweede Kamer der Staten-Gencraal. Hoofdkiesdistrict Dockum: Herkozen Mr. W. A. Bcrgsma, liberaal, met 847 van de 136 4. uitge brachte stemmen. Hoofdkiesdistrict Middelburg: Herkozen Mr. J. P. R. Tak,liberaal, met 934 van de 1742 stem men; graaf Van Zuylen bekwam 407 eu Ds. Kuyper 372 stemmen. Hoofdkiesdistrict Breda: Vau de 3970 kiezers hebben 3196 aan de stemming deelgenomeu. Het aantal geldige stemmen bedroeg 3160. Gekozeu Jhr. Mr. C. VaD Nispen ultramontaan, met 2028 stcmmeD. Het aftredend lid, de heer Guljé, libe raal-katholiek, verkreeg 1023 stemmen. Hoofd kiesdistrict Goes: Herkozen de heer Saaij- mans Vader, reactionnair, met 698 vau de 1123 uitgebrachte stemmen. Tweede Algemeene Vergadering van aan deelhouders en leden der Vereeniging „51 S I S 8 A C H 51." Musis Sacrum heeft zijn eerste periode doorleefd, althans officieel gesloten. De zaak, primitief door enkelen aangevat, daarna door een twintigtal wakkere mannen uitgewerkt en tot stand ge bracht, moest weder in de handen van enkelen overgaan. Dat gebodeu niet alleen de stalnten, maar ook de ondervinding, opgedaan in den kor ten tijd gedurende welken de bestaande com missie met de exploitatie was belast, deed de noodzakelijkheid inzien, om zoo spoedig mogelijk tot die beperking over le gaan.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1