Rome en zijn kunstschatten te aanschouwen, tot die kunstreis grootendeels in staat gesteld, door hem de vervaardiging van een beeldwerk, op de plaats zelve, op te dragen. De veelbeloovende kunstenaar had tot onderwerp gekozen een sla pend kind op een hond rustende. H. M. ontving dezer dagen het inderdaad schoone voortbrengsel, welks geheel, door de vereeniging van natuur gevoel en naïviteit, een aangenamen en lieflijken indruk te weeg brengt. Als een curiositeit wordt uit een naburige ge meente gemeld, dat een geacht ingezeten daar zich ten proef stelde, door menschelijke warmte een ei uit te broeden, namelijk door plaatsing in de holte van den arm, en hierin zóo wèl slaagde, dat hij het geluk had op zekere soirée een levend eendje ter wereld te brengen, 't welk men bij een goede verzorging in 't leven hoopt te behou den. D. v. Z. H. 's-Geaveniiage, 13 Juni. Heden wordt met de gebruikelijke plechtigheden in deze residentie gevierd de 51ste verjaardag van Z. K. H. Prins Hendnk, broeder desKonings. Rij die gelegenheid is er eeue groote parade in de Alatiebaan gehouden. De Commissie van bijstand, in het beheer van bet Gemeente-Badhuis te Scheveningen, heeft bekend gemaakt, dat, te beginnen met Donderdag, 15 Juni aanstaande, dagelijks, des avonds te 7 uren, muziek op het terras van het Badhuis zal worden uitgevoerd, onder de leiding van den heer muziek directeur Fr. Botgorsehek. Z. K. H. Prins Hendrik heeft heden aan de stemming voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal deel genomen. Utrecht, 12 Juni. Zaterdag en Zondag had alhier het jaarlijksch Congres vau Ne drlandsche oog heelkundigen plaats. Aan het gasthuis voor oog lijders waren daartoe bijeengekomen alle leer lingen en een groot aantal oud-leerlingen dier inrichting. In drie bijeenkomsten werd menig wetenschappelijk of practisch onderwerp ter sprake gebracht. Aan het slot van het Congres had eene plech tigheid plaats, die hier nadere vermelding ver dient: Reeds voor twee jaren, tijdeus de viering van tiet tienjarig bestaan van het gasthuis voor ooglijders, was door de leden den wensch uitge sproken, m dit gebouw te mogen plaatsen de buste van den stichter, den hoogleeraar Donders. Dit plan was met enthousiasme opgenomen en werd door den hoogleeraar met welwillendheid aau- vaard. Op dit Congres kon aan het plan gevolg gegeven worden. Bij monde van den hoogleeraar Doyer uit Leiden betuigden de leden, dat zij hiermede wenschten te geveneen blijk van hunne onverdeelde vereering van den geliefden leer meester en het verlangen om zijn beeld voor liet nageslacht te bewaren, zuoais zij wenschten, dat ook het nageslacht hem zou kennen. De buste is door Stracké te Amsterdam, onzen eersten beeldbouwer, vervaardigd en mag een waar meesterstuk heeten; de classieke vorm, krachtige, ernstige, toch \rieudelijke uitdrukking eu goede gelijkenis doet het geheel beantwoorden aan het geen de ontwerpers zich hadden voorgesteld. De buste djaagt het opschrilt: Optimo praeceptori F. C. Donders discipuli grati et memores. Het Congres werd besloten met een gezellig diné bij Van Zelm te Driebergen. Zwolle, 11 Juni. Het gebruik van paarden- vleesch neemt hier ouder den minder gegoeden stand uitermate toe; voornamelijk in gerookten toestand wordt het tegen 45 a 50 cent per KG. veel verbruikt. Men stelt zich voor dat, nu de afkeer tegen dat vleesch, die bij velen bestond, overwonnen is, het gebruik nog meer zal toe nemen en alzoo dat vroeger verachte voedings middel een belangrijk handelsartikel worden zal. Assen, 11 Juni. Op uitnoodiging van de Pro vinciale Friesche Werkliedenvereenigiug heeft heden te dezer stede, eene vergadering plaats gehad, met het doel om ook hier eene afdeeling tot stand te brengen. Nadat door den voorzitter eene rede werd ge houden en daarna door een ander lid verdere mededeelingen zijn gedaan, werden die sprekers door eenige der belangstellenden, wier getal aan zienlijk was, beantwoord. De strekking der vereeniging is: o. verbetering van den stoffelijken toestand der werklieden; b. bevordering van hunne zedelijke en maatschap pelijke ontwikkeling. Vermits het bestuur geen voorstel ter tafel bracht, stelde onze geachte burgemeester, de heer Van der Feltz, die zeer met de lotsverbetering van den handwerksman ingenomen is, voor, dat die zaak aan eene commissie uit handwerkslieden te dezer stede zal worden opgedragen, die met de taak zal worden belast locale reglementen enz. op te maken. Nadat de voorzitter de vergadering had gesloten, werden aan handwerkslieden gedrukte biljetten gegeven, ten einde die met hunne handteekeniug tot deelname te voorzien, waarvan vele hebben gebruik gemaakt, zoodat eene Provinciale Drent- sche Werkliedenvereeniging tot stand is gebracht. Groningen, 11 Juni. Den lOden Juni had alhier de opgeroepen vergadering van werklieden en belangstellenden plaats. Tal van werklieden eu belangstellenden waren opgekomen. Het debat werd ingeleid door den werkman O. Rommerts. Daarna spraken eenige Groninger werklieden, en het publiek luisterde met belangstelling. De Friesche heeren, die de oproeping hadden gedaan, verklaarden, op deswege gedane vragen, dat de Friesche vereeniging in geen betrekking hoe genaamd met de Internationale itond. Hun doel met deze vergadering was, om de Groninger werklieden op te wekken, evenals reeds o. a. te Leeuwarden met aauvankelijkeu goeden uitslag geschiedt, door zedelijke gepaste middelen den oppasseuden, zijn plicht vervullenden werkman een beter lot, zoo naar lichaam als geest te verschaffen. Na afloop der vergadering te halfelf, die zich eigeuaardig door kalme stemming, volmaakte orde kenschetste, werd de gelegenheid tot deelneming aan de oprichting van eene Groninger werklieden-ver- eeniging gegeven. Een 30 tal trad direct toe, en velen wien het te laat werd zullen van een na dere gelegenheid tot deelneming gewis gebruik maken. Het gemeentebestuur en politie, heeft te recht begrepen, dat hunne tegenwoordigheid om de goede orde, niet als preventieven maatregel behoefde verleend te worden. Er is dan ook geen policieambtenaar geweest. 's-Hertogïnbosch, 12 Juni. De maréchaussée Pieter Alaatst gestationneerd te Alem, heeft zich II. Zaterdag, eerst te 11 uren des morgens alhier aangekomen, des namiddags te 3 uren in de kazerne een kogel door het hoöfd gejaagd; hij zou naar zijn vroeger korps worden teruggezonden wegens dronkenschap voor dederde maal gedurende zijn dienst als maréchaussée in de terugzending naar zijn vorig korps had hij schijnt wel geen zinmen kent anders geen reden voor dezen zelfmoord als deze. OiitsCHOT 10 Juni. Het zal hier feest zijn I Zoo ooit, dan zal ons dorp op 16 Juni op het heugelijk Piusfeest, in feestdosch zijn. Onder meer schoone plechtigheden, zal er 's mid dags te drie uren een rijk gecostumeerdeu op tocht plaats hebben, waaraan zullen deelnemen: Een garde d'honueur. Al de gilden. Vijf handboogschutterijen. Een aantal Pauselijke zouaven. De harmonie. Zanggezelschappen. De H. lamilie. Herders, maagdekens, zinnebeeldige voorstel lingen enz. enz. Verschillende feestzangen zullen worden uitge voerd, zoo in de kerk als op de versierde estrade die op de markt zal worden opgericht. De straten zullen met groen eu vlaggen versierd zijn, in kort, alles voorspelt ons een feest, den grooten Pius waardig. HVttEZOIVDEIV. MUSIS SACRUM. Sprei uw vleuglen uit en Boooaebi. Het denkbeeld om eene sociëteit te stichten voor het volk, het volk zooals het zich beweegt, rijk en arm, was subliem en de uitkomst bewijst dan ook, dat iedereen de bedoeling begrepen heeft, door de overruime deelneming aan het lidmaat schap; doch, er kan nog meer gedaan worden. Ik wil niet spreken over het gure weder van den laatsten tijd, dat kan nog dezen zomer worden of in een ander jaar beter zijn, maar wanneer het winter isen dat komt ieder jaar terug. Amiliciae heeft een zomer- en een winter-socie- teit. Musis Sacrum niet, en als het nu daarbuiten koud is eu guur, wanneer de ijskegels aan de takken der bootnen hangen, en in het anders zoo genotvolle Plantsoen, als het winterkleed den grond bedekt, geen vogeltje zingt, geen bloem haar stengel verheft en de zwanen zelfs verdriet hebben, dan moge Musis Sacrum al niet gesloten worden, toch blijven de leden in de stad en hoe gering de contributie ook is, in den winter heeft men niets aan de sociëteit in het Plantsoen. Is het ongepast, te wijzen op het wenschelijke, dat er ook in de stad een gebouw van Musis Sacrum bestoud, en, terwijl de sociëteit zoo veel leden en zoo veel geld heeft, het bestuur, wan neer het koud is, hare leden in bescherming zou kunnen nemen. Maar waar zulk een gebouw, geschikt voor zoo veel menschen, te koopen Is er dan niet op den ouden Singel sinds jaren een terrein open, dat daar doelloos onbebouwd ligt, en zou die groote ruimte niet geschikt zijn voor een Musis Sacrum in de stad met groote en kleine lokalen, b. v. beneden voor de leden en boven voor Vereeuigingen, Zanggezelschappen, Rederijkers-uitvoeringen enz., zoo als dat in andere steden plaats vondt. Maar, is er misschien geen geld voor een nieuw gebouw, zeker is het dat eene nieuwe leening ook weer volteekend zou worden en der commissie eene nieuwe glorie zou bereid zijn. Schroom dus niet een Musis Sacrum in de stad te bouwen, immers er blijft in Leiden groot ge brek aan lokalen ook al wordt de Stads-Gehoor- zaal grooter gemaakt; dat gebouw zal zijne be stemming wel vinden, om te dansen en voor con certen of feesten, waarbij het volk niet komen kan of mag, niet komen, omdat het veel geld kost, niet mogen, omdat het volk zelf wel begrijpt dat het daar niet op zijne plaats is. De kermissen worden door mode- of nieuw bakken philanthropen ontnomen, de schouwburg is voor velen te duur, oratoriums of concerten van artisten van naam kan het volk niet hooren door de verschrikkelijk hooge entrée's en dat alles is toch wat het volk opbouwt tot het schoone en goede, als de kern van het leven. Vereeuigingen in hunne ontwikkeling vinden, hoe goed ook gevormd, geen steun bij de bur gerij omdat hunne vergaderplaatsen óf te eng óf te afgelegen zijn; nieuwe stichtingen uit en voor het volk worden niet geboren, omdat men toch niet overal zijn nest kan bouwen. Laat Musis Sacrum dus een zaal bouwen in de stad met een bovenzaal geschikt voor comedie eu concert, voor uitvoeringen en bruiloften, zang oefeningen, repetiën enz. Dat alles te zamen genomen zal rekening geven en de leden der sociëteit zijn in den winter in de stad onder dak en vele corporatiën zullen van de bovenlokalen gebruik kunnen maken en dan ook heeft het volk iets voor zich. Ik heb geen regt tot of in Musis Sacrum het woord te voeren, maar een vriend van het volk zijnde, mag ik toch wel een denkbeeld opperen. Is het buiten de roeping van het bestuur om een winter-lokaal te stichten, men houde 't mij dan ten goede; maar in de oprichting toch zou veel goeds en veel nuts geboren worden. Het denk beeld hier aangegeven is niet ondoordacht. Kan dus dit schrijven eenige aanleiding geven, tot wrijving van gedachten, ik wil gaarne mijne ideën ontwikkelen doch men neme in aanmer king dat ik niet de man van invloed benvrat ik evenwel niet kan ten uitvoer brengen, kunnen anderen. Het bestuur van Musis Sacrum heeft een pad geopend en daarom: „Sprei uwe vleugelen uit endoet wat uw hand vindt om te doen. Leiden. X. X. X. KOLONIËN. WEST-IN DIE. SURINAME. Paramaribo, 9 Mei. De jongste zittingen van de Koloniale Staten hebben veel belangstelling opgewekt. In die van 3 dezer is ngekomen eene missive van dezelfde dagteek- - ning, waarbij Z. Exc. verklaart, dat hem bu- kend is, dat zijne missive dd. 3 April (waarbij andermaal op spoedige behandeling van de accijns- wet op het gedisteleerd wordt aangedrongen) dien dag in behandeling zou worden gebracht; dat het hem echter, in 't algemeen belang, raadzaam voorkomt, dat die beraadslaging plaats vinde na de opening van het nieuwe zittingjaar dat onder de nieuw benoemde leden, die in dat zittingjaar optreden, eenigen door hunne betrekkingen in de gelegenheid zijn de redenen tot eene spoedige invoering der bedoelde wet toe te lichten; dat Z. dus Exc. in overweging geeft die behandeling tut het nieuwe zittingjaar te verdagen, hetgeen echter een lang uitstel zou zijn, daar het tegenwoordig zittingjaar op 't punt stond te worden gesloten. Intusschen was bij den Voorzitter der Staten ingekomen eene motie van orde, van de heeren Celafo Belmonde en Arland, waarin, op grond van den onguDStigeD toestand der kolonie die het leggen van nieuwe of meerdere lasten op de bevolking en op haren landbouw en handel op dit oogenblik niet toelaat; het slechts door immi gratie verbetering in den landbouw kan tot stand komen, op welken grooten maatregel, die allecu door Nederl. regeering voor de kolonie tot gun stige oplossing gebracht kan worden, nog steeds wordt gewacht, en dat onder verbeterde omstan digheden de staten bereid zullen worden bevon den de distilleer-verordening tot stand te brengen, daar het hoofdbeginsel daarin neergelegd, der Staten sympatic heeft, voorgesteld werd door de koloniale Staten te doen besluiten: „de verorde ning tot uitvoering eener belasting op het ver bruik van gedistelleerd voorloopig niet verder in behandeling te nemen." De voorzitter 6telae voor, de behandeling van den brief des Gouverneurs van 3 April jl. tot het nieuwe zittingjaar uit te stellende heer Colafo Belmonte meende dat de motie van orde de prioriteit had. Het voorstel des voorzitters werd daarop verworpen met 11 tegen 2 stemmen' Alsnu kwam de motie in behandeling; een aantal leden ondersteund die, op grond dat het in de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk was der bevolking een nieuwen last op te leggen; dat mes van de immigratie-plannen de besie gevolgen verwachtte, doch dat men thans het oog moest slaan op den beuarden toestand van deD landbouw en deu fiuantieelen toestand der bevolking daarmee in verband staande. Slechts een lid bestreed de motie, die dan ook ten slotte werd aangenomen met 11 tegen 2 stemmen (die van den heer Vos en den Voorzitter). Daarna deed de lieer Bosch Reitz een voorstel strekkende, dat de Koloniale Staten zich bij adres tot de Tweede Kamer ih Nederland zouden wen. fel* den, waarin zij de redenen van hunne handel. U01 wijze ten opzichte der verordening op het ge. I par distelleerd zouden blootleggen en hunne zienswijze tee mededcelen omtrent: 1°. den tegenwoordigs too toestand der kolonie2°. de maatregelen die nu "el in het moederland wordeD beraamd; en 3' je .En middelen die tot verbetering vaD den tegenwoJÏ Ito' digen en tot voorbereiding vaD een beteren komstigen toestand moeten aangewend wordei Dit voorstel waarvan ieder het nuttige beseft werd met eenparigheid van stemmen aangem men. De redactie van het adres werd opgedra J aan eene commissie, bestaande uit de heen Van Emden, Van Affelen van Oorde en Bos Reitz. Men spreekt van een adhaesie-adres der volking tot deze poging om de belangen de kolonie met nadruk aan de toegevende mach in Nederland af te leggen. Daarna is den 5den Mei, het zittingsjaar sloten. BUITENLAND. Frankrfj Ia. De verkiezingen voor de Nationale Vergadering die tegen den tweeden Juli voor geheel Franknjlj zijn uitgeschreven, hebben op het oogenblik dj eer de algemeene aandacht bezig te houden. M propositie Ferray, die hun deze eer voor ze ka voor een groot gedeelte zou betwist hebben, ii voorloopig uitgesteldhiertoe heeft de repubk keinsche linkerzijde zich laten overhalen dooi een stap van de rechterzijde, die, wanneer zi eerlijk gemeend is, allen lof verdient. De heerec Casimir Perrier, De Broglie en Vitet zouden na melijk, zooals de Soir meedeelt, een bezoek aan Thiers gebracht en hem ook uit naaui hunner| vrienden de verzekering gegeven hebben, dat hem gedurende twee jareu aan het bewind zou den laten. Daar het voorstel Ferray, zooals men weet, geeDe andere strekking had dan deze, heeft de linkerzijde het voorloopig ingetrokken. Wat nu de verkiezingen betreft doet zich voor eerst eene quaestie voor, die de aandacht van vele dagbladen te Parijs bezig houdt, namelijl de staat van beleg, waarin op het oogenblik de departementen der Seine en Seine-et-Oise n. verkeeren. Het is noodig, dat het gouvernement zoo spoedig mogelijk bekend make hoe het te dien opzichte denkt te handelen. Het is de groote vraag of de militaire autoriteit de roeping, die haar Da de onderwerping der Commune weri opgedragen, oin de orde te herstellen en de ove: geblevene revolutionaire elementen te onder drukken, voor voldoende vervuld kan houden om hare exceptioneele macht neder te leggen; wel licht zou het voor de vrijheid der verkie zingen ook slechts noodig zijn, dat zij er een gedeelte van overdroeg aan de burge- lijke administratie. De meeste bladen drukken hun vertrouwen uit in de liberale oogmerken der regeeriDg en houden zich overtuigd, dat zij alle maatregelen zal nemen om aan de kiezers volko- meDe vrijheid te verzekeren. Het is dan ook in de tegenwoordige omstandigheden meer dan ooit noodig, dat de burgers zich onder elkander kun nen verstaan, en door samenkomsten met elkander kunnen beraadslagen over de keus van de man nen, die zij het meest geschikt achten om hunne bedoelingen in de vergadering te gaan bevordereo. Wat den uitslag van de verkiezingen betreft, voor zoover meD die nu reeds beoordeelen kan, rekent de republikeinsche partij van alle kleuren, 60 a 70 leden op de 117 in de vergadering te brengen. Het Journal de Lyon schrijft bij wijze van antwoord op eene vraag door de Temps gedaan over de gezindheid der bevolking in de provin ciën, dat zich tusscheo de verschillende egoistische fracties in eene sterke partij heeft gevormd, die het heil van Frankrijk van grooter gewicht acht, dan de aaubidding van een of andere bevoor rechte kaste; dat deze partij vertrouwen stelt in het gedrag van Thiers en derhalve de bestaande Orde van zaken wenscht te handhaven; vooral in de oostelijke eu zuidelijke departementen kan het Journal de Lyon het overwicht dezer partij verzekeren. Wij deelden reeds mede, dat de Bonapartisten de heeren Rouher, Farcade de la Roquette eu Haussman candidaat hadden gesteld. Daarbij kunnen wij nu nog vermelden prins Murat, den graaf De Laguéronnière en prins Napoleon, die natuurlijk voor Corsika zal optreden. De benoe ming van dezen laatsten is zoo goed als zeker. Het Bonapartistische fanatisme is op dat eiland tegen alle schokken bestand, en noch door de han delingen, noch door den val van Napoleon III eenigszins verminderd. Een manifest, geteekenJ Pompée Fieshi, uitmuntende door nog grootert scheldwoorden tegen het gouvernement van Ver- sailles dan de Commune gewoon was te gebrui ken, is daar verspreid, en daagt de republiek uit, in deze laatste citadel van het Bouapartisme te komen doordringen. Wat de candidatuur van den heer Rouher betreft, die in Bordeaux aan de orde is gesteld, deze oud-president van den senaat rekem er op, gekozen te worden, als verdediger van den vrijen, handel. Het is echter te betwij-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2