ILEXiS DE TOCQUEViLLE. N°. 3478. a°. isn. Woensdag 14 Juni. Feuilleton vau het „Leidsek Dagblad". Een woord PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers...a... 0.05. Deze Courant wofdt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRI.18 DER ADVERTENTIKN Voor iedéroa regalo.dê. Grootere' letter, naar de plaatsruimte die lij beelaan. Lelden, 13 Juni. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn heden ingeleverd 785 biljetten. De verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik werd heden alhier op de gebruikelijke wijzt herdacht. Naar wij vernemen heeft de kapelmeester bi het 4de reg. inf. alhier, de heer A. Grentzius tan Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden cadeau gekregeD een prachtige inktkoker vooil het opdragen van den Wedstrijd-Marsch, door hein gecomponeerd bij gelegenheid vau den Schiet wedstrijd der Leidsche Studentenvereeniging tot oefening in deu wapenhandel. Het definitief bestuur der vereeuiging „Musis Sacrum" alhier, is gekozen en bestaat uit de heeren Dr. C. J. E. Brutel de la Rivière, A. G. Van Oappelle (praeses van bet Studeuten-korps) J. C. Fischer, Mr. C. H. T. Klaverwijden, J. Rutgers, J. Sanders en H. N. Veef kind. De vergadering waarin die benoeming plaats had, werd gisteren avond gehouden; wij geveo daarvan in ons vol gend nummer een meer breedvoerig verslag. N, Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast G personen, als hersteld opgegeven 14, overleden 2, zoodat in behandeling blijven 146. Te Hilversum overleed den lUden dezer de heer A. E. Tromp, oud hoofdingenieur der marine, koinmandeur en ridder van verschillende orden, lid van geleerde en wetenschappelijke genoot schappen, enz. Gisteren zijn te Scheveningen de proefnemingen liervat met het zware getrokken geschut voor de kustverdediging. Dit geschut, waarvan reeds ver leden zomer verscheiden stukken ontvangen wa ren, en waarmede de proefuemingen toen reeds waren aangevangen, wordt voor eeD deel in Zweden gegoten, terwijl in Frankrijk de stalen banden enz. en de affuiten worden gemaakt. Dit kustgeschut heeft, gelijk men thans te Scheve ningen zien kan, reusachtige afmetingen. Naar wij vernemen, is het even groot als het bij de belegering vau Parijs in gebruik gestelde grootste kanon op den Mont Valérien, La Valèriede pro jectielen wegen tusschen de 140 en 150 kilo's. Op den 20sten Juni wordt in het Paleis voor Volksvlijt ©en concert gegeven, dat de aandacht bijzonder waardig is; niet wegens de aanleiding, die van geheel bijzoudereu aard is (het jubileum vau Pius IX), maar wegens het muzicale genot dat het zal verschaffen. Een nieuw - werk van Verhulst, die het concert zal leiden, d.e Pius-can- late, zal worden uitgevoerd en voorts behalve een reeds bekend Te Deum en het Vtaggelied van den zelfden componist en Richard Holl's Bede, de Jubel overture van Von Weber, een Gloria van Viotta, de koren uit Beethovens Chrislus am Oei- berge en een koor van Mozart. Tot uitvoering van dit fraai en Zeker zeldzaam programma zullen, behalve een koor van 250 personen, de heeren Silva, tenor van de Fransche opera, te 's-Graven- hage, en W. C. Deckers Jr.,1 de beroemde bas van 's-Bosch, medewerken. Het concert belooft dus een zeldzaam kunstgenot en zal ongetwijfeld duizenden naar het Paleis voor Volksvlijt lokken. Naar men verneemt is op het congres der hypo theekbewaarders, dat heden te Arnhem is geopend de door de meerderheid der Staatscommissie om trent de wetgeving op het notariaiat en 'het hy potheekstelsel voorgestelde boekhouding aan dt kantoren van bewaring der hypotheken en var het kadasier verworpen, terwijl die van het De parlement van financiën ontworpen is aangenomen Den 4den der volgende maand zullen aan 's Rijks veeartsenijschool alhier de vereischte examina aanvangen van aspiranten-kweekeling ter oplei ding van paardenarts bij het leger. In eene, op Vrijdag-avond in de societeits-zaal der Maatschappij voor den Werkende Stand te Amsterdam gehouden bijeenkomst van meubel makers-patroons, is de volgende motie aange nomen: „De vergadering, geboord hebbende de bezwaren van den werkman en den eisch om loonsv er hooging, verklaart zich bereid hét loon te verhoogen naar omstandigheden:" In al de Roomsch-Kaiholieke kerken van Noord- Brabant is van den kansel aan de geloovigen het verzoek gericht om behalve deelneming bij de aanstaande Pius-feesten in de kerken zelve, door het uitsteken van vlaggen mede van hunne vreugde te doen blijken. De Pauselijke vlag bestaat uit geel en wit, het geel aan den stok en het wit daarneven, het wapen in'het witte gedeelte. Het Weekblad van het Recht behelst de volgende circulaire: 's-Gravenhage, den lOden Juni 1871. Bij de wet van 20 Juli Stbln°. 192) zijn inge trokken de artt. 2, 3 en 4 der wet van 22 Juli 181'4 Slbln". 80) houdende verbod van alle vreemde of particuliere loterijen. Het verbod van uitgifte of verspreiding van berichten, plans of-advertentiën van vreemde loterijen en van de plaatsing van zoodanige advertentiëo in couranten of andere publieke geschriften, hier te lande gedrókt wor dende, is alzoo opgeheven, maar het verbod van art. 1, tweede lid, van laatstgemelde -wet om in Nederland te collecteeren ,of te doen collecteeren voor buitenlandsche loterijen is van kracht ge bleven. Intusschen is het mij gebleken, dat per sonen, die in sloijd met deze verbodsbepaling openlijk handel drijven in vreemde loten en dage lijks in de dagbladen aankondigen, dat bij hen die loten verkrijgbaar zijn, te goeder trouw in de dwaling verkeeren, dat deze nog steeds ver iboden handel, krachtens de wet van 20 Juli 1870 (Stbl. n°. 132), zoude hebben opgehouden strafbaar te zijn. Ik heb uit dien hoofde de eer U.W.E.G. uit te noodigen om, bij gebleken overtreding van art. 1, tweede lid, der wet van 22 Juli 1814 (Slbl. n°. 86), de daders omtrent het ongeoorloofde hunner handelingen te doen inlichten en ingeval zij ook na die inlichting, daarin mochten volhar- den, hen ingevolge de wet te doen vervolgen. Het noodig"' aantal exemplaren dezer circulairen voor de offieieren van justitie in uw ressort gaat hiernevens. De Minister van Justitie J. A. Jolles. Aan de heeren prooureurs-generaal bij de provin ciale gerechtshoven Aan N'. 2 Van den Rolleriamschen Gids (Week blad aan toorie'el 'én kunst gewijd) is het volgendt -ontleend Men schrijft ons uit Leipzig dat bij de open bare exaiiiina Van'het Conservatoire aldaar, ver scheidene Nederlandsche élèves een zeer goéd figuur hebben geblaakt, speciaal mejufvrouw Eli sabeth Uhlmaün uit 'Soest'(pianoklasse)' met de voordracht van de' Caprice in H-mdll van Men delssohn, de- Wèer Jac. Kwast uit Dordrèeht (piano klasse eu couipositië), de heer W. Margadant uit Rotterdam (klavier en compositie), én de heer W. De Haan uit Rotterdam (idem). Het pianospel van den heer Kwkst wórdt door onzen' bericht gever als hoog voortreffelijk geroemd; de voor spelling wordt er bij gevoegd, dat bij weldra aan deu muziekalén- hemel zal schilleren als éen ster van de eerste grootte; ook'dis cómponist wordt hij zeer geprezen. De compositiën van den heer De Haan worden mede'htiojV geroemd; de totaal indruk dien zij madktenvvasbuitengëwoou groot In hat bijzonder trok eene door hem 'geschreven sonate voor de viool de aandacht, oök hein wordt eene schoone toekomst voorspeld. Het is ons een groot gehoegen deze berichten ouder het oog onzer lezers te künuén brengen. Eij strek-keu andermaal tot bewijs, dat de kunst hier te lande slechts beoefend behoeft te worden, om sluimerende talenten aan dendag te bréngen en artisieu te produceeren, die mét de grootste talenteu uit het buitetiland den edelen strijd op het gebied der kunst kunnen aanvaarden. •Wij voegen ""ér bij dat ónze'berichtgever een volbloed Duitschér is, in géén enkel opzicht met de Nederlandsche éléves van bet Leipziger Con servatoire vertvftbt. Dé lof, 'die hun van zijn kant ten deel valt, is daardoor bestemd een groo- ten indrjik te maken. tijding door de partijen trilde, eene aandoening waaraan zich zelfs de ongevoeligste schrijver niet kan onttrekken, zoolang een bericht nog als een waarlijk versch nieuws zijn gemoed vervult. Hier verdwijnt de persoonlijke oorspronkelijkheid, en, zonder het te weten, spreekt de dagbladschrijver uit, wat duizenden met hem denken. Na acht dagen heeft hij misschien een geheel bijzondere meening, gevoelt hij misschien de diepste schaamte over betgeen hij schreef. Dat echter doet niets af. Zoo hij slechts, tijdens hij schreef, de stemming heeft aangeduid, welke oogenblikkelijk als het ware in de lucht lag, dan heeft hij als echt dag bladschrijver geschreven, al ware die stemming ook ten eenemale verkeerd geweest. Een dagblad kan men eigenlijk slechts goed beoordeelen, zoo lang het papier ietwat vochtig is; het moet de spiegel van den dag wezen. Doordien de dag zich aan den dag hecht, ontstaat de „alledag" een groote kracht en duizend zwakke bladen worden door den alledag een macht. Niet zonder grond beteekent „journaal" letterlijk vertaald: „de alledag." Aan Riehl Öntlfeent "t Volksblad de volgende beschouwing over de Dagbladpers: „Een boek, eens gëschrévéb en gedrukt, is voor goed gereedéen blad is nooit afgewerkthet kan ophödden 'té bestaan, maar afgewerkt is het daarom nog niét. Het bestaat niet als afgesloten geheel, maar lééft niet dén tijd, met de geschie denis voort, juist als bet volk dóetAlles komt hier aan op het actuëéle én önmiddellijke van den indruk, niet óp het Siérlijke van uitdrukking. De pers beweegt zich ohdér dep oógenblikkelijken indruk der gebeurtenissen, Wij willen in de pers den eersten, dikwijls volstrekt niét degelijken indruk der feiten terugvinden, de eerste aandoe ning van toorn of vreugde, zooals zij bij eene nieuwe In het Engelscbe Lagerhuis beeft de heer Forster naar aanleiding van tot hem gerichte vragen, verklaard, dat de Regeering de beperkende be- 'pafingeu betreffende den invoer van vee uit Duitschland niet kon intrekken te minder, nu zij van haren gezant te München het bericht had ontvangen, hoe in den omtrek dier stad de runderpest zich vertoond heeft. Aan den anderen kant verheugde 't den Minister te kunnen con- atateeren, dat de jongste voorschriften omtrent uit Nederland ingevoerd vee, zeer ten voordeele hadden gestrekt, zoowel van Britsche consumenten als pachters. Maar onderzoek had hem bevestigd in de overtuiging, dat er vau Hollandsch vee geen gevaar van runderpest te vreezen is. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeenter Venlo M. J. A. Mulder. Z. M. heeft aan A. H. Ficq, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2den luit. bij het k'órps Koninklijke scherpschutters, gevormd Pit de ver- eeniging tot bevordering van 's lands weerbaar heid te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Rotterdam (eerste kanton) Mr. A. A. J. Clant, thans kantonr. te Rotterdam (tweede kanton.) Z. M. heeft aan Mr. W. C. Scheidius, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrset te Winschoten, en is benoemd tot lid van het genoemd college Ht. B. W. N. Ser- vatius, officier van justitie bij de arrond.-réchtb. 'te Winschoten. binNJenland. 's-Gbavenhage, 12 Juni. Bij de Commissie voor de op de stoomboot Willem 111 ingescheepte mili tairen van het detachement suppletietroepen, zijn leeds op den eersten dag meer dan 100 ontvangen. H. M. de Koningin, had sedert lang den jongen beeldhouwer T. Simons, die vurig wenschte VAN Vervolg.) Indien langdurige waarnemingen ernstige over- enking er de menschen van onze dagen toe 'lacht, om te erkennen, dat de trapsgewijze en oorigaande ontwikkeling der gelijkheid het ver- 'ilen en de toekomst hunner geschiedenis is, zoo iu die erkenning aan het feit voor hen het ge- eiligd karakter verleenen van den wil des al- tachtigen meesters. De démocratie te fnuiken l>u dan voor hen worden een worstelen tegen God zelven, en er zou voor de volken geen ftpdere teus overblijven dan zich te schikken in deu "watschappelijken toestand, hun dopr de voorzie- "igheid opgelegd. Het kouit mij voor, dat de christelijke volken in onze dagen een schrikwekkend tafereel aan bieden; de beweging die hen raedesleept is te sterk om bedwpngen te kunnen worden, maar nog niet zoo snel, dat men zou moeten wanhopen om dezelve te leiden; nu nog is hnn lot in hunne eigene handen maar weldra zal het daaraan ont glippen. Het volk onderrichten, het geloof ver levendigen, de zeden reinigen, de maatsohappe- Ujke beweging regelen; langzamerhand kennis van zaken in de plaats doen treden van onerva renheid, het begrip van waarachtig belang in de plaats van blinde natuurdrift, het regeeringstel.sel wijzigen naar tijd, plaats, omstandigheden en menschenziedaar de eerste plichten, die in onze dagen rusten op de bestuurders der maatschappij. Eene nieuwe wereld vereischt eene nieuwe staatkundige wetenschap. Daaraan evenwel wordt niet gedacht; geplaatst in het midden van een snelvlietenden stroom vestigen wij hardnekkig oDze oogen op eenige vernielde overblijfsels op het strand, terwijl de vloed ons medesleept en Daar een' afgrond voert. Geen volk in Europa, waar de door my beschre ven maatschappelijke omwenteling zulke snelle vorderingen gemaakt heeft als bij ons, maar zij werd altijd overgelaten aan het toeval. Nooit heb ben de hoofden van den staat er aan gedachtom vooruit wat het ook zij voor haar in gereedheid. te brengen, zij ontwikkelde rich tegen hun fcin of buiten hun weten. De machtigste, zede lijkste en meest ontwikkelde klassen des volks hebben nooit getracht zich van d'è beweging meester te makeh om haar té bestolen; altijd was de democratie Overgelateii aah wilde aan drift, zij is opgegroeid zoo als die kióderen in groote steden, die de ouderzorg Ontberen en zich zelven opvoeden op de straat, terwijl zij van de samenleving niet anders kennén dan hare ontbe ringen en hare ondeugden. Het beslkdb der dé mocratie werd nog nauwelijks verbloed toén zij zich onverwachts meester maakte van de heerschappij; tóen onderwerp zich iéder slaafs dab hare be geerten, zij werd aangebeden als het beeld der sterkte; toen zij zich daarha döor hdbe eigen uit spattingen had uitgeput, vatteü dé wëtgevers hét onvoorzichtige voornemen op om haar te vèrniè- tigen, in plaats van te trachten haar té onder wijzen en te verbeteren; èn Zonder haar hel regeeren te willen leeren stootten zij ttöa'r zóó veel zij konden van de regeerltig terug. Het gevolg- is geweest, dat de démóci-atische omwenteling heeft voortgewerkt in de stoffelijke bèstanddeelen der maatschappij, zonder dat in dé Wetten, de denkbeetden, de gewoonten en zéden de verandering plaats greep, welke noodig was om haar nuttig- te doen zijn. Zóo' hebben zij dan èe démocratie zonder hetgene hare ondeugden moet verzachten en hare natuurlijke voordeelen èoen uitkomen; de rampen ziende, welke zij na Zich sleept, kennen wij de zegeningen nog niet, die zij geven kan. Toen de vorstelijke macht, gesteund door de aristocratie rustig de volken van Europa regeerde, genoot de maatschappij te midden van veel ellende tbch ook menig soort van geluk, dat wij nu ihoeilijk kunnen begrijpen of waardeeren. De ihacht van eenige ODderdaneu richtte een onover- komelijken slagboom op tegen de tirannij van dén vorst; en de koningen die zich in de oogen dfer menigte met een bijna goddelijke waardig heid bekleed zagen, putten uit den eerbied zelven, dien zij inboezemden, den wil om hunne macht niet te misbruiken. Öp een grooten afstand van het volk geplaatst, gèvoelt toch de adel voor het volk die soort van Welwillende en kalme belangstelling, welke de hferder aan zijne kudde bewijst; en zonder in dén arme zijns gelijke te zien, waakte hij toch ober zijn lot als over een hun door de voorzie nigheid toevertrouwd goed. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1