Sedert de vorige opgave zijn alhier door pok ken aangetast 11 personen, als hersteld opgegeven 10, overleden 2, zoodat in behandeling blijven 155. Gedurende deze week zijn dagelijks io het werkhuis alhier opgenomen van 104 tot 115 vol wassen personen en van 34 tot 41 kinderen. Gedurende deze week zijn in het Badhuis op de Bloemmarkt 78 baden gebruikt. Aan de zwem- en bad-inrichting Rhijnzicht zijn gedurende deze week 208 baden genomen. In n». 96 en 97 van de Nederl. Gedachten wil de heer Groen zoo duidelijk mogelijk zijn. Hij ont raadt de herkiezing vau elk zijner vrienden, die sedert de opkomst van het Kabinet v. Zuylen- Heemskerk de gedragslijn der meegaandheid en zelfwegcijfering heeft gevolgd. De toetssteen der oaudnlaiuur behoort te liggen in de gedragslijn, niet in de beginselen. Daarom niet in de onder- leekeuing van een program, dat ook alweer eene verklaring van beginselen is. De reden van beklag is het op non-activiteit stellen dier beginselen. Geene enkele stem mag ontbreken voor het nationaal huldebetoon aan het drietal strijdgenoo- ten, in wier persoon hij adhaesie vraagt aau zijne eigene gedragsliju: Van Otterloo, Kuijper en Keu- uhenius. Tien zulke mannen konden misschien worden aangewezen, uiaar nu is iedere andere aanbeveling misplaatst. In die drie namen ligt een protest tegen eene partij in de Kamer, die tegen hare eigene partij buiten de Kamer partij kiest; een protest ook tegen eene Kamer, in wier stiklucht de veerkracht van sieraden der chris- tehjk-historische richting gesmoord is. Ieder, die gelooft, dat de heer Groen iets heelt van den veld heersblik op het slagveld, verzoekt hij zijnen raad te volgen. Kiezers-Vereenigingen en couranten van de christelijk-historische richting, die zonder rekenschap van gevoelen zich tegen hem stellen, nemen, naar zijn oordeel, eene zware verantwoor delijkheid op zich. Over Kiezers-Vereenigingen en couranten heen, richt hij zich tot eiken heui geest verwanten kiezer. Voor hetsluiten der stembus mag van geeu gesloten onderzoek spraak zij n. En het geldt hier de belangrijkste zaak: het ouderwijs, ia moindre mesure y amène dei rèsultats immenses, heeft Agénor de Gasparin terecht gezegd. In deze zaak op Thor beckes initiatief te wachten, was de ongerijmd heid zelve. De Nieuwe Rotlerdamsche-Courant heeft eerst de conservatieven beschuldigd van politieke onnoozelheid of onheilige politieke bedoelingen, omdat zij dat initiatief van Thorbccke verwacht ten, hem wilden opdringen. Maar later heeft zij ontkend, dat bij hare vrienden in de Kamer daarvan of van kniebuigen voor Thorbecke iets te bespeuren is geweest. Wat zij ook zeggen moge, de heer Groen haalt de redevoeringen van de heeren Wassenaar, Van Lijnden en Saay- mans Vader aan ten bewijze, dat zij wel degelijk Thorbecke tot initiatief hebben willen bewegen. Maar de Nieuwe Rotlerdamsche-Courant is hun toch dankbaar, omdat Thorbecke nu voor zijnen ouden afkeer heeft moeten uitkomen. En dat maakt den heer Heemskerk krijgshaftig. Nu, zegt hij, is het lijd voor parlementair initiatief. Maar wat zal hij vragen? Gewis geene herziening van art. 194 der Grondwet. Daarom wil de heer Groen geene aansluiting van de anti revolutionairen aan de conservatieven. En aan de Roomscb-Katholie- keu evenmin. Zonder zulk een bondgenootschap meent hij dat de anti-revolutionaire partij sterk genoeg is, omdat zij steun heeft in het volk. Mocht ook maar het volk steun hebben bij de hoogere standen. Dan zou het liberalismus wel moeten begrijpen, dat een Staats-ouderwijs, welks algemeenheid het volksgeloof als sectarisch ter zijde stelt, voor de meerderheid van het volk op geloofsdwang zonder wederga uitloopt. In de gisteren-avond alhier gehouden vergade ring der Kiesvereeniging Burgerplicht te Rotterdam is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tot voorloopig candidaat gesteld de heer J. D. Fransen v. de Putte- Daar er geen andere voorloopige candidaten ter plaatsing op de lijst werden voor gesteld, werd krachtens het nieuw reglement de heer Fransen van de Putte terstond tot definitief candidaat gekozen. Aangaande de vergadering te Nieuwesluis van de liberale kiesvereeniging Koning en Vaderland, in welke de heer Dr. Rombach candidaat voor de Tweede Kamer werd gesteld, vernemen wij nog het volgende: Nadat er gesproken was over de verdeeling van het district in onderkiesdis tricten, en de sauienspreking tot een goed resul taat had geleid, deelde de voorzitter, de heer C. G. Kraijenhoff van de Leur, mede, dat op de lijst, die ter tafel gelegen had voor degenen die can didaten voor de Tweede Kamer wenschten voor te stellen, 6lechts de naam geschreven stond van den aftredendeu volksvertegenwoordiger, Dr. Rom bach. Aan dezen heer werd door den heer Preuijt een woord van dank gebracht, zoou el voor de welwillendheid, waarmede hij gehoor had gegeven aan de uitnoodiging om ter verga dering tegenwoordig te zijn, als voor de wijze, waarop 's lands belangen door hem in de Tweede Kamer waren behartigd. De heer Rombach nam daarop het woord, en deelde in hoofdzaken zijne gedachten mede over de buitenlaudsche politiek, de defensie, de sociale quaestie, de belastingen en het onderwijs. Met algemeene belangstelling werd zijne rede aangehoord, en zooals te ver wachten was, werd de heer Rombach met alge meene stemmen gekozen tot candidaat. Omtrent de vergadering te Hoorn op 30 Mei gehouden, door de kiesvereeniging Burgerplicht, in welke vergadering de heer KI. De Jong, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, bur gemeester der gemeente Hoogcarspel, candidaat werd gesteld voor de Tweede Kauier, vernemen wij dat op die candidatuur 54 van de 61 uitge brachte stemmen zich vereenigden. Een levendig debat omtrent het defensie-stelsel, de koloniale en onderwijs-quaestie, ging aan de stemming vooraf. In het hoofdkiesdistrict Goes is dooi de kies verenigingen Aan allen Hecht en Oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer Mr. C. P. Lenshoek, bur gemeester van VVolfaartsdijk. In eene Donderdag gohouden vergadering van de vereeniging Politiek leven te Almelo is de heer Mr. B. Brouwer, Officier van Justitie te Arnhem, als candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. De kiezersvereeniging Vaderland en Koning te Zutfen heeft Jhr. Mr. H. A. Ridder van Rappard tot candidaat gesteld. Te Sittard is door de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht de heer P. Nelis van den Bosch lot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De vereeniging Bedding door Bezuiniging te Zutfen, heeft met algemeene stemmen tot candidaat ge steld het aftredend lid, den heer Mr. Jb. Dam. Z. M. heeft aan J. T. F. Huy venaar, med. chir. et art. obst. doctor, te 's-Hertogenbosch, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Militaire Orde van Christus, hem door Z. M. den Koning van Por tugal geschonken. Z. M. heeft L. W. Varossieau, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burg. der gemeente Alphen, en in zijne plaats benoemd A. P. Zaal berg, ten einde deze betrekking met die van burg. der gemeente Aarlanderveen gelijktijdig te be- kleeden. Z. M. heeft Zijne Excellentie den heer Mr. J. P. J. A. graaf Van Zuylen van Nyevelt, op zijn ver zoek, eervol terug geroepen uit zijne betrekking van Zr. Ms. gezant bij het Hof van Rusland, ónder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Z. M. heeft de heeren L. Hoyack en F. W. Bunge erkend als consuls van het Duitsche Rijk te Amsterdam en Rotterdam, en de heeren J. 11. Van Loon en W. H. Bruno Bok als vice-consuls van dat Rijk te Harlingen en Texel, allen op den voet van Nederlandsche onderdanen. Z. M. heeft den heer Neill Mc. Lean erkend en toegelaten als consul van Groot-Brittannië te Batavia. Z. M. heeft aan graaf Van Byland, laatstelijk gezant te Berlijn, Dresden en Weimar, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder grootkruis der orde van de Kroon, versierd met het lint van den Rooden Adelaar en met geëmailleerde ster, van Albrecht den Dappere en van den Witten Valk, hem re spectievelijk geschonken door Z. M. den Duitscheu Keizer, Koning van Pruissen; Z. M. den Koning van Saksen en Z. K. H. den Groot-Hertog van Saksen-Weimar. binnenland. 's Gravenhagk, 2 Juni. De Vereeniging tot Be scherming van Dieren heeft onder voorzitterschap van den heer H. D. Potter, gisterenavond in het gebouw Diligentia alhier hare algemeene verga dering gehouden. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat het financieel beheer sloot met een saldo van f 1510.27'. Bij de verkiezing van vijf leden in het bestuur werden herkozen de heeren: M. H. Ph. Van den Bergh van Eysinga, J. Van Stralen, Mr. J. E. C. Van Manen en gekozen de heeren Mr. A. Wm. Jacobson en M. G. Van Heel, de beide laatsten in plaats van de heeren Jhr. F. De Casembroot en W. Poolman, die verzocht hadden niet meer als bestuursleden in aanmerking te komen. Hierna werden aan een 20tal politiebeambten belooningen uitgereikt als premie wegens het tegengaan van mishandeling van dieren. Aan twee hunner werden bijzondere belooningen en aan éen bovendien een getuigschrift uitgereikt, daar zij zich bijzonder hadden onderscheiden. Het getal bekeuringen in het afgeloopen jaar had 23 beloo- pen, zijnde betrekkelijk gering. Te Londen, de voorzitter gaf het toe dat die stad ontzaglijk uit gestrekt was, had men 1417 bekeuringen gehad; intusschen kon ook zonder bepaalde bekeuring de agent door eene waarschuwing, door een goed woord ter zijner plaats menigwert mishandeling voorkomen. Ten einde aan de belooningen nog meer gewicht bij te zetten, zouden die voortaan dadelijk worden uitgereikt, wanneer de overtre ding zou zijn geconstateerd. Eindelijk werden door onderscheiden leden verschillende punten ter sprake gebracht, als het branden van jonge kalveren aan de waag, dat veel pijn moet veroorzaken; het laten uithongeren van honden die met karren riviervisch aan brengen, de overbevrachting der wagens van den Franschen tramway, die door afgewerkte paarden moeten getrokken worden; het in werking treden van de paardenslachterijhet aanstellen door de ver eeniging van een veearts ten behoeve van zieke dieren. De voorzitter deelde mede dat ten aanzien van den Franschen tramway een advies aan den Minister van Binnenl. Zaken zou worden inge zonden. De secretaris zeide ten aanzien van de paardenslachterij dat van het idee om een maal tijd te houden was afgezien, dat men bedacht was het eerste paard dat geslacht zal worden, aan te koopen en om niet verkrijgbaar te stellen; dat hieromtrent de toestemming van het gemeente bestuur ingewacht werd. De voorzitter bracht, alvorens de vergadering te sluiten, zijn dank aan den hoofdcommissaris van politie, hier aanwezig, die van zijn zucht om het goede doel der vereeniging te bevorderen, blijk gegeven had, en hij beval aan 't algemeen de bescherming van eene zaak aau, die niet ge ring kan worden geschat, daar zij in verband staat met het telegram vau het rutve, wreede, en het opwekken van het goede, edele in den mensch. Utrecht, 2 Juni. Naar men verneemt, zullen spoedig de onderhandelingen door de Ooster- spoorweg-Maatschappij worden aangevangen, tot minnelijken aankoop van die perceelen in deze gemeente, waarover de lijn zal loopen. Men vreest echter, dat die zaak niet zonder processen zal atloopen, daar sommige eigenareu in de Maliebaan groote bezwaren tegen de uitoefening in het midden zullen brengen. Wij vernemen dat door den luitenant-kolonel De Jong vau Rodenburgh, van het 8ste reg. inf., pensioeu zal worden aangevraagd. Gedurende de maand Juni zullen van af den 7deu dier maand op de groote Vlasakkers en gedurende de maand Juli a. s. op de Zeister- heide practische oefeningen in het schieten naar de schijf gehouden worden door de batterijen van het reg. rijd. art., te Amersfoort in garni zoen. U0.) Tzdm, 1 Juni. Bij het afgraven eener terp op Miedum, een gehucht op de grenzen van Fra- neker en ons dorp, vindt men in de laatste weken buitengewoon veel geraamten van meuscben, waaruit men vermoedt, dat hier eenmaal een bloedige strijd zou plaats gehad hebben. In 1381 zou er juist op deze hoogte een gevecht zijn geleverd tusschen den abt Tetardus Scheltinganus en öjaardeuia van Fraueker; wellicht zijn de gevonden geraamten nog stomme verkondigers van de woede dezer twisten tusschen Schieriugers en Vetkoopers. 's-Hertogenbosch, 2 Juni. Hedenmorgen is de militaire genie begonnen met het uittrekken van het oorlogskleed aan onze vesting, en wel aan de spoorwegbrug. Pallissaden, deuren, kanonnen, enz. worden in de magazijnen geborgen. Dat zij rusten in vrede! Maastricht, 2 Juni. Gisteren is alhier overle den de heer Mr. P. Schous, advocaat en rechter- plaatsvervanger te dezer stede, oud lid der Pro vinciale Staten van Limburg. De overledene was gedurende vele jaren bui tengewoon lid van Gedeputeerde Staten in dit gewest en heeft, door zijne uitgebreide rechts kennis, als zoodanig de provincie belangrijke dien sten bewezen. buitenland. Frankrijk. Wij zeiden gisteren, dat de aftreding van Pi- card waarschijnlijk verhaast was door eene in terpellatie van generaal Ducrot over de verkie zingen te La Nièvre, het beleid des ministers in het algemeen en de handelingen van het gou vernement van 4 September. Het doel van Ducrot was ook zonder twijfel om den val van Picard te verhaasten, of liever om zich de eer toe te eigenen dien val veroorzaakt tc hebben, daar hij inderdaad aanstaande was. Doch uit het ver slag der zitting blijkt ons nu dat juist die interpellatie veroorzaakt heeft, dat de minister ten minste nog enkele dagen aan het bewind zal blijven. Onder grooten bijval der linkerzijde toch heeft Picard eene redevoering gehouden tot verdediging van het gouvernement van 4 Sept., die op de geheele vergadering een gunstigen in druk maakte. De voornaamste beschuldiging tegen dat gouvernement, dat het eene vergadering zou ontbonden hebben, door het algemeene stemrecht gekozen, wordt in 's ministers redevoering over tuigend wederlegd- De kamer van afgevaardigden, eene schepping van de officieele candidaturen, was na de gebeurtenissen te Sédan builen machte en te flauwhartig om de regeling der zaken in Parijs op zich te nemen. Het gouvernement van 4 Sept. heeft toen het roer in handen genomen, dat in den hevigeu storm door ieder verlaten was, om te beproeven, het schip nog voor ondergang te behoeden. Het heeft de kamer der afgevaar digden niet ontbonden, maar deze had haren on dergang te danken aan de officieele candidaturen, daar het volk deze schepping van het keizerrijk niet meer wilde verdragen en tot oproerigheden oversloeg. Is het de opgetreden regeering niet mogen gelukken, stad en land te redden, zij heeft er toch haar beste pogingen aan besteed en allerminst het wantrouwen en de beschuldiging van verrraad verdiend, die tegen haar worden ingebracht. Zooals wij zeiden heelt zijne redevoering aan Picard in de vergadering een besliste zegepraal verschaft, en om te toonen dat de beschuldigingen tegen het gouvernement van 4 Sept. niet de reden zijn zijner aftreding, zal Picard nog eenige dagen aan het roer blijven. Het is nog niet zeker of zijne plaats zal worden vervuld door Victor Le- franc of den heer Lambrecht. In het laatste ge val zou Lefranc in diens plaats optreden als mi nister van publieke werken. De aanstaande af treding van Letlö wordt bevestigd door een be richt uit St.-Pelerstmrg, dat de Fransche gezam aldaar is teruggeroepen om door den tegenwoordi- gen minister van oorlog vervangen te worden. Het Journal des Débats geeft aan Favre en J. Simon den raad, om met Picard af te treden, een raad die onnoodig kan geacht worden, daar deze twee ministers bij de hatelijke houding der rech terzijde, waarlijk niet voor hun genoegen hunue portefeuille behouden. Overigens zijn in de nationale vergadering eenige schermutselingen geleverd, die getuigen van de toenemende reactionaire beweging van de rechterzijde. De urgentie van een voorstel, om den zetel der regeenng naar Versailles te ver plaatsen, werd na eene heftige bestrijding van Thiers verworpen. Een ander lid heeft een voor stel ingediend dat strekt om een aftredend mi nister voor elke bezoldigde betrekking onbenoem baar te maken. Dit was persoonlijk gericht tegen Picard, die zooals men weet aan het hoofd van dc Fransche bank zou komen. Maar op Maandag zal de eigenlijke strijd beginnen daar de verga dering heeft vastgesteld, op dien dag te behande len de quaestie der verkiezing van de prinsen van Orleans. Te Parijs begint men eenigzins tot verademing te komen. De nuizen die zich tusschen de puin hopen verheffen zijn versierd met driekleurige vlaggen, om de voorbijtreakende troepen te be groeten. Treurig is het echter dat nog steeds de arbitraire executies voortgaan. Een correspondent van de Timet geeft verschei dene voorbeeldeu van Engelschen, die ternauwer nood aan deu dood outsnapt waren alleen op verdenking van tot de communisten te behooren. Wanneer van een escorte gevangenen enkele trachten te ontvluchten worden er eenvoudig lot voorbeeld voor de audereu eene menigte doodge schoten. Zoo liet volgens inededeeling van genoem den correspondent de uiarquis Gallifet, die een transport begeleidde, 81 man fusilleeren omdat enkele getracht hadden te ontsnappen. Welk oor deel over deze handelingen in het buitenland wordt geveld is te begrijpen. Ten slotte zullen de handelingen van de commune-mannen nog verdwijnen bij het wreedegedragder Versaillanen. De militaire rechtbanken die zich gevormd hebben gaan op een geheel eigenaardige manier te werk om de schuld der gevangenen tecousta- teeren. Velen zijn namelijk reeds veroordeeld omdat zij zwarte, van kruit doortrokken handen of een plek aau oen rechter schouder hadden, die het veelvuldig gebruik van het geweer aan duidde. Doch menschenlevens worden op het oogenblik in Frankrijk zoo goed als niet geteld en men zou het haast de militaire rechters als verdienste moeten toerekenen, dat zij nog naar keuteeken zoeken om hunne beschuldigden ter dood te veroordeelenI I) II i 1st lllll IK 1. De behandeling van het ontwerp voor den Elzus-Lothariiigeii bij derde lezing en de daarop gevolgde terugzending er van naar de commissie, heeft tusseheu den rijksdag en Bismarck min ol meer een gespannen toestand in het leven geroe pen. Wel heelt de rijkskanselier vervolgeus in de zitting der commissie zich bereid verklaard tot het aangaan eener trausaclie, maar daarbij woor den gesproken, die duidelijk te kennen gaven, dat eene dergelijke oppositie van deu rijksdag op den duur 's vorsten toorn zou opwekken, Bismarck is, indien men voor zulk een verheven persoon deze spreekwijze gebruiken mag, een verwen! kind en men kan ook wel eenigszins begrijpt dat hem, na al zijne zegepralen, iets ineer-worj! toegegeven dan aan een ander. Doch terecht wordU de verontwaardiging van de rijksdag-meerderheid! er door opgewekt, dat het ofticieuse orgaan vanl den rijkskanselier, de Nordd. Allg. Zeit., haar tej handelt als een troep ondeugende jongens, waad van men het gedrag voor dezen keer nog doojl de vingers zal zien, maar die voor het vervol! gewaarschuwd worden. Deze waarschuwing heeM betrekking op de aanstaande beraadslagingen ovej de militaire pensioenwet. Niet onduidelijk wordy te kennen gegeven, dat daarbij weinig oppojj. tie tegen de regeeriug verwacht wurdt. De uiJ drukkingen, die de Norddeulsche Allgemeine ZeitunJ zich tegen de liberale partij veroorlooft, zijJ onder anderen: „Het liberalismus metzijneopgJ schroefde agitatie, ruwe uitdrukkingen van sontl mige leden, voorslagen waardoor men zich tusJ schen den keizer en het leger wil dringen, duistel instinct van een democratisch ostracismus, dj geen uitstekende grootheden kan dulden enz. eozl De algemeene aandacht der leden is dan ook cj het oogenblik meer bij den politieken en parlj mentairen toestand, dan bij Qe zaken die behatl deld worden. Wij hopen, dat de Rijksdag zs| toonen, met de éenbeid van Duitschland ook zijuj onafhankelijkheid te willen bevorderen en, al moest er een coup d'état op volgen, zich niat zooals vroeger aan alle wenken en lusten van da vorstelijke grootheid zal onderwerpen. De bisschoppen van Beieren hebben gezameuJ lijk aan den koning eene reeds vroeger aangeJ kondigde memorie toegezonden over het Vati] kaansche concilie en het Beierschep/aerfum regmi Men weet dat door dit vereischte der koninklijke toestemming het dogma der onfeilbaarheid gel weerd kan worden en ook geweerd is. Wij kennet niet juist den inhoud van hetgeen de heeren bisschoppen in hunne memorie vragen; maar indien zij de afschaffing van het placelum rejiunl eischen, zal Zijne Majesteit wel zoo verstandig zijn, dit verdedigingsmiddel tegen alle mogelijke onbegrijpelijke concilie-besluiten niet uit hare handen te geven. Iu den Elzas-Lotharingen hebben enkele verkla ringen van Bismarck bij de beraadslagingen in den rijksdag, indien men de Köln. Zeit. gelooven moet, groote voldoening gegeven. Zóo zou men zeer inge nomen zijn met de erkenning vau den kauselier.dai de nieuwe landen rijp zijn om hunne gemeente lijke aangelegenheden zelf te behartigen. Dit heelt betrekking op des vorsten verzekering, dat bij zoo spoedig mogelijk tot de gemeentelijke ver kiezingen en des uoods tot die voor de provin ciale vertegenwoordiging wil overgaan. Dat is ook inderdaad een zeer prijzenswaardig besluit, maar het verliest veel van zijne waarde doordat deI natuurlijke loop van zaken er toe leidt. Het spreekt I toch van zelf, dat zonder gemeentebesturen het land niet te organiseeren valt en wat nu hal plan betreft om aau deze lichamen zelveu d:l benoetniug van hunne ambtenaren over te latei daarvan erkende Bismarck zelf de noodzakeld 1 heid. Immers indien de keizer-dictator begot 1 met over de nieuwe landen een stortvloed van Duitsche ambtenaren te zenden, dan zouden voor eerst deze heeren zich daar voelen als de kat in een vreemd pakhuis; maar bovendien zouden zij op vele plaatsen onophoudelijk tegengewerkt, daardoor zelf onverdraagbaar worden, en z«v' doende tot allerlei verwarring aanleiding geveo, De woorden van den rijkskauselier hebben dus meer beteekenis als een nieuwe proeve van zijn helder doorzicht dan als een uitvoeisel van zijne liberale denkwijze. Het bewijs dat overigens de Köln. Zeil. voor de groote tevredenheid der Elzas- Lotharingers aanhaalt bestaat in twee gezegden, die haar correspondent uit den mond van twee boeren heeft opgevangen. De eene had verzekerd: i, Dasz er viel lieber zu üitschland gehöre, das ihm doch Schutz und Hülfe gewahre, als zu einer Regierig, die keiue Macht habe." De andere had in een gesprek over de Parijsche Commune de veelbeteekenende woorden gebruikt: „Die do driun solle mache was se wenn, i bin froh, dasz mür nit mehr mit ihue zThüe hann." „Vox Po- puit, vox Deï" denkt de Köln. Zeit.; twee boeren nebben gezegd dat zij liever goed dan slecht ge regeerd worden en dat zij met de Parijsche com mune niets te maken willen hebben, derhalve: De Elzas en Lotharingen zijn onder Bismarcks bestuur zeer te vreden. Het zou wellicht niet kwaad zijn, indien dij rijkskanselier de twee brave landbouwers lie I oppakken, ze iu een zijvertrek van het gebou» 1 van den rijksdag goed liet eten en drinken, tel kens wanneer hij door Bebel, Lasker, Schulze of een ander over zijne Elzas-Lotharingsche po litiek werd lastig gevallen, de twee dikke boeren deed binnenvoeren en tot de vergadering de woorden sprak: „Ziet deze twee welgestelde heeren, het zijn inwoners van de nieuwe pro vinciën; welnu zij zijn over miju beleid in hun land uitstekend tevreden." Een stomme beves tigende hoofdknik van die twee eenvoudige lieden zuu dus wellicht voldoende zijn om eiudelooze twisten en redevoeringen der heeren afgevaar digden te voorkomen. Fnselaad. Aan Düllinger wordt door de academie van Oxford een eerbewijs toegedacht. In de senaats- zitting vau den Bdeu Juni zal voorgesteld worden, hem het diploma van doctor in de rechten to verleeneu. Het oordeel van de Engelsche bladen over de executies door de troepen van Versailles is even verontwaardigd als vroeger over de gruwelen der insurgenten. De Times en Daily News vragen aan de regee ring van Versailles, of zij vau plan is om de 199,000 man, die in Parijs de wapenen gevoerd hebben, als de Commune te beschouwen, en ze tot straf voor de schanddaden van een handvol volks geheel wil uitroeien. De conservatieve Standard raadt aan om Mac- Mahou het opperbestuur in handen te geven on dus evenals onder Prim in Spanje een soort van overgaugs-periode in het leven te roepen. 0e Morning Post stemt hiermee overeen, doch met do bedoeling om haar lievelingsplan, de herstelling van het keizerrijk, te bevorderen. Italië. Graaf d'Harcourt, de Fransche gezant, ges" dagelijks aan het vatikaan verzekeringen over de ondersteuning van de wereldlijke macht des paf- sen. Ofschoon het duidelijk is, dat Thiers op het oogenblik zijne handen vol heeft met gewichtiger zaken,, en hij ook unlangs te kennen gaf dat hij

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2