Nw. 3470. Maandag A°. 1871. 5 Juni. IHEETI1VG VAN LIBERALE KIEZERS W. J. KNOOP, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.ƒ3.00. Franco per post,3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Oeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS IJ Kit ADVERTKNTIEK V.or iederen regel0.16. Grootere letten neer de plaatsruimte die lij beslaan. TWEEDE het Hoofatiiesdistrict Leiden. Bijeengeroepen door de Vrijzinn ige Kiesver- eeniging HST ALGEMEEN BELANG te Leiden. Candidatuur voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Gteneraal, wegen, het bedanken door den heer Mr. II. A., Steengracht. Deze vergadering werd bijgewoond door 102 kiezers uit het hoofdkiesdistrict, die bij accla matie de leidiug der bijeenkomst opdroegen aan de besturen van de liberale kiesvereenigiugen, hel Algemeen Belang, en Alphen en omstreken. De voorzitter, Prof. Vissering geeft de rede nen aan van deze nieuwe bijeenroeping, nadat heer Steengracht den 20sten Mei met bijna algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer was gesteld. Voor den heer Steengracht bestonden overwegende redenen om ditmaal de can- didatuur niet te kunnen aannemen. Hij was buitenlands en keerde eenige dagen aa liet stellen van zijn candidatuur in het vader land terug. Een paar dagen later ontving het bestuur vau het Algemeen Belang een weigerend antwoord op de kennisgeving van zijn candidaluur. Zeker is dit voor de liberalen eene zeer groote teleurstelling. In de vorige bijeenkomst opperde men het bezwaar dat de candidatuur voor de Tweede Kamer, den heer Steengracht kwaad zou doen voor die van de Provinciale Staten; maar wij konden toen weinig denkeD, dat zijne beuoemiDg tot lid der Staten vso dit gewest, schade zou berokkenen aan de mndidatuur voor de Tweede Kamer. En dit is loch het geval, daar het hoofdmotief van de wei gering der candidatuur, waarmede hij zich overi gens ten hoogste vereerd achtte, was, dat hij, pas benoemd tot lid der Staten, er nu bezwaar in vond dadelijk een andere betrekking in den staats dienst te aanvaarden, die nog omvattender was. Dis is de stand van de quaestie en nu is het ter beslissing der kiezers wat ons in dezen te doen staat. Er kan eene keuze gedaan worden luaschen de drie volgende handelwijzen 1°. Dat wij, ondanks de weigering van den heer Steengracht, dient candidatuur toch volhouden. Dan bestaat dit vooruitzicht, dat als hij gekozen wordt, hij voor de benoeming zal bedanken, zoo dat eene nieuwe stemming daarvan het gevolg is. En in dit geval bestaat het vooruitzicht, dat de liberale kiezers minder warm zullen zijn en dus de middelen tot tegenwerking der liberale can didatuur meer effect verkrijgen. 2'. Dat wij ons geheel onthouden en ieder kiezer voor iich zal moeten weten voor wien hij zal stemmen. Dan zal eene stemversnippering onvermijdelijk zijn, hetgeen medewerkt tot verzekering van de benoeming des beeren v. Wassenaer. 8". Dat wij ons neerleggen hij het besluit van den hier Steengracht, en naar ons beste vermogen een ander firsoon toeken, waardig en geschikt om Leiden te ver tegenwoordigen. De gedachten wisseling wordt over deze drie punten geopend. De heer Timmers Verhoeven verklaart zich voor de eerste handelwijze en gaat daartoe it«r, omdat hij vermeent, dat in den bedankbrief >'«n den heer Steengracht, als motief daarvoor, als hij zich goed herinnert, wordt opgegeven, 'lat hij zich niet berekend acht voor de taak van liet lidmaatschap, der Kamer. Spr. vraagt of de Voorzitter tot opheffing van allen twijfel, den brief tou willen voorlezen, tenzij deze vertrouwelijk mocht zijn. De Voorzitter, bevestigt dit laatste en verzoekt Jen spr. hem op zijn woord te gelooven, dat zijne iaterprelatie van den brief niet juist is. De heer Steengracht heeft te kennen gegeven, dat nu hij feeds al6 politiek persoon optreedt, er voor hem bezwaar in gelegen is, dadelijk in eene andere politieke betrekking op te treden. De heer Timmers Verhoeven betreurt dit zal het gevolg er van zijn dat de heer Van Wassenaer zal gekozen worden; want al wordt f een nieuw caudidaat gekozen, dan blijft er °iet genoeg tijd over, om, zonden wij in de Jugelijksche samenleving zeggen, te werken. We kunnen nu wei haast voorspellen dat we weer voor 4 jaren met barOD v. Wassenaer op gescheept zitten (Hilariteit.) De heer Prof. Mr. J. T. Buys, verlangt het woord om het derde middel ten sterkste aan te bevelen. Het eerste middel uit te voereu is eeue vol strekte onmogelijkheid. Men pleegt vooreerst eene onbevoegdheid door iemand tegen zijn wil in de verkiezing te slepen, maar spr. is overtuigd dat door eeue handhaving der candidatuur het gewenschte doel volstrekt niet zal worden bereikt. Houden we immers de candidatuur van den heer Steengracht vol, dau zal het resultaat zijn, dat zeer vele practische menschen, zoowel hier ter slede als in onze omgeving zich van stemming onthouden en de heer Steengracht toch niet de vereischte volstrekte meerderheid verkrijgen zal. Het tweede middel beveelt onthouding voor ditmaal aan. Daartegen is spr. sterk gekant, vooral nu. Wie is candidaat tegenover ons liberalen? De heer v. Wassenaer, een van de oprechtste en zuiverste volgelingen van den heer Groen van Prinsterer. In ronde en eerlijke woorden heeft hij zich vooral bij de laatste begrootingsdiscussie verklaard voor herziening der Grondwet en wel van art. 194 van de constitutie, dus tot vernietiging van den grondslag van ons school wezen. Als wij ons nu vau stemming onthouden, dau zullen wij immers de treurige verklaring afleggen, dat er in Leiden niemand te vinden is om een krachtig protest te stellen tegen de beginselen waarvan de heer v. Wassenaer de vertegenwoor diger is. Hoe de stemming dau ook voor de Kamer uitvalle, het is eene zaak van uitnemend gewicht, dat er althans blijke dat in Leiden eene machtige minderheid bestaat, die protesteert tegen de be ginselen die de heer v. Wassenaer voorstaat. En wat nu het derde punt betreft, waarvoor spr. ten sterkste gestemd is, moet hij toch zeggen, dat de toestand inderdaad niet zoo hopeloos is. Wij zijn nog 10 a 11 dagen verwijderd van de verkiezingen. Stellen wij nu een bekend candi daat, die dit wil aannemen, en die zijn er, dan is het nog tijd genoeg, om de kiezers voor hem te winnen. In een menigte districten zijn nog geen candi- daten gesteld, zoodat ook hier de tijd nog over vloedig is, om vele pogingen aan te wenden tot het doen slagen van den gestelden candidaat. Juist nu het de vraag geldt, wilt gij den grondslag van het schoolwezen behou den of vernietigen, kan men diegenen over halen, die het eerste willen, om hun stem uit te brengen op onzen candidaat en daardoor protest aan te teekenen tegen de meening van den heer Van Wassenaer. De voorzitter brengt de verschillende punten in omvraag. Met staan en zitten wordt unaniem besloten een nieuwen candidaat te stellet). Als candidaten worden, nadat de voorzitter daartoe de gelegenheid had gegeven, aanbevolen Dr. E. Van der Ven, directeur van de Boogere Bur gerschool, te Haarlem. Luitenant-Generaal W. J. Knoop, oud-lid der Kamer. Dr. J. Bosscha Jr., ihspicteur van het middelbaar onderwijs. Prof. Mr. J. T. Buys. Mr. P. L. F. Blussé, Hoogheemraad van Rijnland. G. F. Wichers van Kerchem, oud-direcleur van de Javasche bank, thans te Leiden. Mr. F. B. Coninck Liefsting, rechter te Leiden. De heer Timmers Verhoeven, verklaart dat de heer Mr. Neeb verzocht heeft, ditmaal niet in aanmerking te komen. De heer Mlr. Obreen, die den vorigen keer den heer Blussé had voorgesteld, kan tengevolge eener briefwisseling met dien heer, verklaren, dat hij hoewel hij de candidatuur voor Leiden op hoogeD prijs stelt, ditmaal er van moet afzien. De heer Prof. Buys, verzoekt al dadelijk zijn naam van de lijst ie schrappen, hoewel hij met het noemen daarvan zeer vereerd is. De aanvaarding van het lidmaatschap is voor hem eene onmogelijkheid, daar spr. het onbestaan baar acht met de betrekking van Hoogleeraar eu daar hij deze wil blijven uitoefenen, kan de audere niet worden aangenomen. Aanbeveling van candidaten. De heer B,utgers, wijst op de bekwaamheden van den heer Coninck Liefsting en vragt waarom, als zulke knappe uienschen in Leiden kunnen gevonden worden, men er van buiten zou nemen? De heer Timmers Verhoeven, is zeer in genomen met de heeren Bosscha en Coninck Lief sting. Voor den eerste pleitte veel, maar hij ge loofde dat deze thaDS niet op de candidatuur ge steld was; bovendien acht hij 'teen ongelukkig denkbeeld een wetenschappelijk man uit den vreemde candidaat te stellen in een stad van wetenschappen als Leiden. De heer Coninck Liefsting verdient thans aanbeveling. Hij is een enorm bekwaam man en woont in dit district. De heer Kolff, zal voor het eerst van zijn kiezersplicht, waar hem 't stemrecht op zijn jaren eerst nu. is toegekend, gebruik maken en wel thans om den door hem opgegeven caudidaat, den heer Wichers van Kerchem aan te beveleu. Zoo lang als Indie van het Binnenhof wordt bestuurd moet z. i. het getal Indische mannen in de Kamer krachtig versterkt worden. Daarom heeft hij een practischen man uit Indie genoemd, die een van de meest hooggeziene menschen te Batavia is, die eene hoogst gewich tige betrekking heeft vervuld, daardoor tevens financiële specialiteit is, en zeer bekend met de behoeften van Indië; een man die te Leiden woont, en door den aankoop van vele landerijen in den omtrek getoond heeft geen voorbijgaand verblijf alhier te houden. De heer Prof. Buys zal de candidatuur van den Generaal Knoop motiveeren. Hij vindt het geen gelukkig denkbeeld om mannen van de wetenschap huiten het district geen candidaat te stelleD; Juist omdat 't hier een universiteits-stad is moeten wij ons niet houden binnen den nauwen grens van ons district en als wij dan daarbuiten een goed candidaat kunnen vinden waarom zou den we hem dan niet nemenJ, Nu wordt tegenover den heer v. Wassenaer vereischt, een naam die klinkt en op zichzelf reeds aanduidt dat we een krachtig voorstander bezitten van de beginselen, die de heer v. Catwijck verwerpt. Welnu, zoo iemand vinden wij in generaal Knoop, die reeds lid der Kamer is geweest en zich een groot voorstander van het lager onderwijs heeft getoond. Wij herinneren ons allen het kort maar man nelijk woord dat generaal Knoop gesproken heeft loen hij iD Alkmaar candidaat is gesteld en waarhij hij zijne krachtige sympathie voor ons schoolwe zen betuigde, en ieder die Knoop kent, weet dat hij candidaat is gesteld als voorstander van ons schoolwezen. Aan die eischen voldoen ook de overige ge noemde manneo. Maar we moeten er op letten, dat we vinden een candidaat die bekend is in het district. Juist de groote bekendheid van de heeren Neeb en SteeDgracht pleit zoo voor hun candidatuur. Kunnen we dit zeggen van den heer Coninck Liefsting? Die heer is te Leiden uitstekend Lekend en ik zou niets liever dan hein tot vertegenwoordi ger wenschen; maar is zijn naam ook zoo bekend in Duin- en Rijnstreek? Generaal Knoop heeft daarentegen een popu- lairen naam in Nederland, een naam die overal doorgedrongen en die ook als publicist een groote bekendheid heeft verworveD, ook op het platte land. Inderdaad er zijn, gelooft spr., niet velen voor wie de naam van generaal Knoop onbe kend is. In de candidaluur van Knoop is dus een pro test gelegen tegen de benoeming van den heer v. Wassenaer; en hij heeft een bekende naam. Behalve deze twee argumenten,die reeds afdoende zonden zijn, heeft spreker nog een derde argu ment, een argument van gewicht, en dat is, dat hij de zekerheid heeft, dat generaal Knoop de candidatuur zal aannemen en nog nergens tot candidaat is gesteld. En al is het onzeker of wij met hem de overwinning zullen behalen, dan zal het getal stemmen, dat hij op zich vereenigt, groot genoeg zijn, dat de generaal Knoop zich niet zal beklagen, de candidatuur van Leiden te hebben aangenomen. Prof. Mr. P. A. Van Lith juicht't zeer toe, dat, zoolang de Slaten-Generaal medewerken tot het bestuur van Indië, ook de manneu worden afge vaardigd, die met Indië bekend zijn. Hij wenscht echter dat de candidatuur van een Indië-man thans niet op den voorgrond trede, eerstens om de reeds door Prof. Buys aangege ven redenen, maar hij is nog om aDdere motie ven vóór de candidatuur van den generaal Knoop. Onder de zaken immers die het eerst aan de orde zijn, behoort ook de defensie en we hebben dus specialiteiten noodig, die dit kunnen beoor- deelen zooals de generaal Knoop. Hij verklaart zich voor diens candidatuur. De heer Timmers Verhoeven komt nog eens terug op ziju bezwaar tegen candidaten die buiten het district wonen. Er komen meermalen quaestiën voor die de belangen van het district betreffen. Zoo heeft b.v. de Minister van Binnenl. Zaken een post betreffende een weg in de Rijn streek van zijne begrooting geschrapt. De heer Van Wassenaer Catwijck kent onze behoeften niet, anders zou hij niet gezwegen hebben; spr weet niet de reden waarom de heer Taets ge zwegen heeft. Wij kunnen onze belangen en behoeften dus aan geen mannen buiten het district opdragen. Prof. Buys zon juist zeggen dat de heer Tim mers Verhoeven een argument voor sprekers redeneering heeft geleverd, want het is immers nu gebleken dat twee Leidenaars, die leden der Kamer zijn, over de belangen van hun district niet hebben gesproken. Spr. beveelt nader de candidatuur aan en be toogt nogmaals dat de heer Knoop beter in de buiten districten bekend is dan de heer Liefsting. Men versta spr. wel; hij is niet tegen de persoon lijkheid van dien heer, dien hij hoogacht, maar van het standpunt der kans tot benoeming gezien is hij tegen zijn candidatuur. De heer Timmers Verhoeven kau geeu verklaring geven, waarom de Leidsche afgevaar digden over de straks bedoelde quaestie hebben gezwegen. Misschien had de heer Taets toen juist een zwijgende bui. Toch meent hij dat de c«d- didatuur van den heer Kdoop iu de buitendis tricten weinig kans van slagen heeft, omdat het platte land niet veel van militairen houdt. Prof. Prins, zegt dat 't reeds eene aanbeveling voor generaal Knoop is, dat hij zich bereid ver klaard heeft de candidatuur te aanvaarden, waar meu dit nog niet van andere candidaten weet. Ter mondelinge stemming overgaande, ver krijgen Generaal W. J. KNOOP, 82 stemmen. Mr. F. B. CONINCK LIEFSTING, 7 stemmen. Professor Mr. J. T. BUYS, 4 stemmen. De heer G. F. WICHERS VAN KERCHEM, [1 stem. Van stemming onthielden zich 5 aanwezigen, terwijl 2 personen die op de presentielijst getee- kend hadden, waren vertrokken. De uitslag der stemming is dus geweest dat tot caudidaat is gesteld van de liberale kiesver- eeuigingen in het Hoofdkiesdistrict LeidenHet Algemeen Belang en Alphen en omstreken Luitcnant-Gcneraal, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. De voorzitter beval ten slotte dringend aan, dat ieder in zijn kring de liberale candidatuur zou aanbevelen en bevorderen, en sloot hierop de bijeenkomst. Lelden, 3 Juni. Woensdag den 7deu Juni zal buiten de voor malige Marepoort door de Leidsche studenten- vereeuiging tot oefening in den wapenhandel Pro Patria een wedstrijd gehouden worden in liet schijfschieten. Door leden en eereleden zijn verschillende prijzeD geschonken om door de deel nemers, die toonen het meest juiste oog eD de meest vaste hand te hebben, iu zegepraal wegge dragen te worden. Z. K. H. Prins Alexander, die door zijne houding tegenover zijne medestudenten van velen reeds de sympathie heeft verworven, toont ook nu weder zijne belangstelling in alles wat de jongelui betreft, door een prijs voor den overwinnaar beschikbaar te stellen. Het terrein zal ieestelijk getooid zijnde toonen der muziek zullen hunne gewone opvrolijkende werking op de vergaderde menigte uitoefenen; een wel voorziene restauratie-tent zal zorgen dat de vreugde Tan buiten niet verminderd wordt door knaging en armoede van binnen. Wij druk ken dus de gegronde hoop uit, dat het publiek van deze gelegenheid om zich bij de tegenwoor dige treurige omstandigheden uit-en inwendig op te vrolijken in grooten getale gebruik zal maken,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1