N°. 3466 Woensdag A®. 1871 31 Mei. - 1 Feuilleton van liet „Leidsck Dagblad". DE FAMIL1E-JUWEELEN. LElDSCn DAGBLAD. PRIJS DKZER COXJRANX. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. -Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTENTIBN. Vooriederea regel0,15. Grootere letten na«r <ie plaatsruimte die lij beslaan. Lelden, 30 Mei. Naar aanleiding van een schrijven in De Heraut, aarin de redacteur Dr. Kuyper, zijn volkomen ïstemming betuigd met de politieke gedragslijn an den heer Groen van Prinsterer zegt de N. lilt. Cour., na er op gewezen dat De Heraut zich tiet uitlaat over des heeren Groen critiek over lt census-quaestie Maar van veel belang is de middenmoot van tel pogram. Wijziging van art. 194 der grondwet lt De Heraut, middenpunt en hoeksteen van tel pogram. „De heer Groen staat dus niet alleen, zooals set Dagblad het heeft willen voorstellen. Neen, '.sen redactiën van christelijk-historische dagbla- [en, door een wederzijdsch bindend accoord ge- joden, streven met hem naar hetzelfde doel. „Dat doel is: de vernietiging der openbare nhool. Niet meer langs omwegen zal men dit doel nachten te bereiken, maar rechtstreeks gaat men op af. Onmiddellijk moet op dat doel koers ezet. ,Meu komt er openlijk, zonder achterhoudend- leid, voor uit. Ook in eeD ander opzicht schaart De Heraut ich geheel aan de zijde van den Groen. Ook het ilad wil buitensluiten ben, „die, op het voetspoor Ier conservatieven, verklaarden, voorhands met vijziging van de onderwijswet vrede te nemen"; luitensluiten evenzeer hen, die het initiatief tot cboolwetherziening liefst aan Thorbecke over eten. „„Alleen zij, zegt De Haraut, die gelijk de heer Wassenaer in de Kamer, en de heer Gefken i&n de Zwolsche Kiesvereeniging, adhaesie zon- ler beding, instemming zonder voorbehoud met is pogram betuigden kunnen bij de scherpe t'ieidi ng, die thans niet meer is weg te nemen, loor de anti-revolutionairen worden gesteund."" „De kiezers in Leiden en in Zwolle weten dus I vast wat zij aan de heeren van Wassenaer en efken hebben. Door hunne stem op die candi- iSten uit te brengen, verklaren zij zich voor de ijziging van art. 194, tot vernietiging der open- are school. „De toestanden beginnen zuiver te worden." Burg. en Weths. alhier gezien de adressen van: I. W. A. J. Juu, koopman, houdende verzoek om lit pakhuis in de Spijkerboorsteeg, wijk VI n". ,i55, tot magazijn van brandstoffen te mogen in- JilHenen gebruiken; b. C. J. Coster, koffiebrander, kaarbij hij verzoekt om eeue koffiebranderij te Bogen inrichten in zijn perceel aan de Haarlem- Borstraat, wijk VI n°. 292; c. M. G. Wobbe, fcckslager, daarbij verzoekende om in het huis l«n de Langebrug, hoek Diefsteeg, wijk IV n°. 1)3, een fournuis te mogen doen plaatsend. J. C. Wagemaus, winkelier, behelzende verzoek In eene bewaarplaats van petroleum te mogen in lichten in zijn wouing aan de Middelstegracht, Jïijk VII n°. 562; en e. D. Sinit, koopman, om Itrgunning tot het houden en mesten van een varken in het pakhuis aan de Oostdwersgracht, wijk V n'. 517a; doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa- liën de commodo et incommodo, door Burg. en Weths. zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Woensdag den 31sten Mei e. k., 's voormiddags te elf uren. Alle de tien Candidaten van Geloof en Belijdenis zijn met groote meerderheid, bij de 1.1. Donder dag en Vrijdag gehouden stemming, door de Gemeente gekozen tot Notabelen van deNederd. Hevormde Gemeente. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pok ken aangetast 28 personen, als hersteld opgegeven 13, overleden 11, zoodat in behandeling blijven 159. Naar tnen verneemt bestaat het voornemen, dat de Tweede Kamer der Staten Generaal Dins dag den 20sten Juni hare werkzaamheden zou hervatten. De heer Mr. S. H. Lette van Oostvoorne, raads heer in het provinciaal gerechtshof van Zuid Hol land, heeft voor de betrekking van lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het hoofdkiesdistrict Brielle, bedankt. De verkiezing tot vervulling van de opengevallen plaats, zal in de maand Juni plaats hebben. In de Vrijdag gehouden vergadering der Gon- stitulioneel-liberale Kiezersvereniging te Zwolle is een viertal opgemaakt, bestaande uit Mr. A. Van Naamen van Eemnes, Mr. C. Fock, Mr. J. T. Buys en Mr. B. D. H. Teilegen, ten einde daaruit in den loop dezer week eene keus te doen van een candidaat voor de Tweede Kamer. De kiesvereeniging De Grondwet te Middelburg beeft tot candidaat gesteld het aftredend lid, den lieer Mr. J. P. R. Tak. Door de liberale kiezersvereeniging Vrijheid en Orde te Deventer is met nagenoeg algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer het altredend lid Mr. A. Van Delden. De heer Mr. Ph. Van Blom te Heerenveen, beeft ter kennis der kiezers in het hoofdkiesdi strict Dokkum gebracht, dat zijne ambtelijke be trekking hem thans, ten gevolge van bijzondere omstandigheden, niet toelaat het mandaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer weder aan te nemen, en heeft mitsdien verklaard, zich bij de periodieke aftreding niet weder verkiesbaar te stellen, De kiesvereeniging Alfen en Omstreken heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de aan staande verkiezing van een lid der Tweede Ka mer voor het kiesdistrict Leiden gekozen Jhr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde. Te Zalt-Bommel heeft zich eene afdeeliug ge constitueerd van de centrale kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Tiel. Tot candidaat voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer is met bijna algemeene stemmen gekozen Mr. D. J. baron Mackay. Door de Alg. Kiesver. in Nederland is te Tiel het aftredend lid Mr. C. Th. baron Van Lijnden van Sandenburg cand. gesteld. De kiezersvereeniging de Unie, te Utrecht, heeft Mr. W. R. Boer aldaar candidaat gesteld voorde Tweede Kamer. De Algemeene Kiesvereeniging in het district Alkmaar heeft tot haren candidaat voor het lid maatschap van de Tweede Kamer gesteld: den heer Mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck, oud- Minister van Financiën. Door de Arnhemsche Kiesvereeniging werd met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Arnhem geproclameerd het altredend lid Mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele. In de vergadering van de kiezersvereeniging Eendracht maakt macht, te Breda, is tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Katner der Staten-Generaal geproclameerd de heer N. R. H. Guljé, aftredend lid, met 43 van de 44 uitgebrachte stemmen. Een gedeelte der kostbare bibliotheek van wijlen den heer dr. H. Riedel, bestaande in uit gaven, vertalingen en werken van en over den Latijnschen dichter Horalius, is in zijn geheel te Groningen ten geschenke aangeboden door eenige der voormalige leerlingen en vrienden van den overledene die deze belangrijke collectie hebben aangekocht. In het jaar 1870 zijn als landverhuizers over zee uit Nederland vertrokken 1644 personen, waaronder 606 hoofden van gezinnen en op zich zelf staande personen; 254 vrouwen, 774 kinderen en 10 dienstboden, die met de eerstbedoelden ver trokken. Onder de hoofden van gezinnen op zichzelf staande personen bevonden zich 94 welgestelden, 380 mingegoeden en 132 behoeftigen. Daaronder is Zuid-Holland begrepen als volgt: 50 hoofden van gezinnen en op zichzelf staande personen, 2 welgestelden, 33 mingegoeden, 15 behoeftigen, 25 vrouwen en 76 kinderen en geene dienstboden. Onder die landverhuizers komen voor het hoogste cijfer, arbeiders, arbeidsters, dagloo- ners en dagloonslers, landbouwers, landbouwsters en knechts, dienstboden en bedienden, timmer lieden en knechts. Zonder of met onbekend be roep, komen 38 en 48 in aanmerking. De ouderdom der meesten is van 21 tot 33 juren. Van de 606 hierboveD omschreven landverhui zers vertrokken 512 wegens verbetering der middelen van bestaan, 43 wegens het volgen van familiebetrekkingen en 2 voor godsdienstvrijheid. De provincie Gelderland vertegenwoordigt het hoogste cijfer van landverhuizers, n. 1. rnet de vergezellende personen 462; Utrecht het laagste, en wel 2, waarin 1 tot verbetering van bestaan en 1 tot het volgen van familiebetrekkingen. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat het te Paramaribo gevestigde dames-comité Dorcas zich dezer dagen heeft mogen verheugen over een blijk van belangstelling in die liefdadigheids inrichting door de ontvangst n. 1. per laatste mail van eene gift van f 25, van een liefdadigheids gesticht te Leidenmet de toezegging van verdere hulp van die zijde. Vanwege den Minister van Staat en van Bin- nenlandsche Zaken wordt ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat de eindexamens van de Polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 der wet regelende het middelbaar ouderwijs, in de eerstvolgende maanden Juni en Juli te Delft zullen worden afgenomen. De Minister van Koloniën, heeft goedgevonden krachtens het bepaalde bij artikel 8 van het Koninklijk besluit dd. 10 September 1864, te be noemen tot leden der Oom missie, belast met het in dit jaar in Nederland afnemen van het examen, bedoeld bij art. 4 van dat besluit, de volgende heeren Tot lid en voorzitter: Dr. W. R. baron van Iioëvell, lid in den Raad van State, te 's-Graven- hage; tot leden: Dr. T. Roorda, Dr. P. J. Veth en Dr. J. Pijnappel Gz., hoogleeraren aan de Rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal, land- en volkenkunde te Leiden; Dr. H. Kern, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden; J. J. Meinsma eu Dr. A. W. T. Juynboll, leeraren aan de gemeente-instelling voor onderwijs in Indische taal-, land en volkenkunde te Delft; H. Kleyn van de Poll, oud resident op Java, te Utrecht; H. J. Oosting, laatstelijk controleur der 2de kl. bij de landelijke inkomsten en cultures op Java, thans met verlof hier te lande, te Zwolle; G. K. Niemann, lector in de taal-, land-en volkenkunde van Nederlandsch Indië aan het zeudelingshuis van het Nederlandsch zendelinggenootschap, te RotterdamW. J. A. Nieuwenhuisen, oud-ingenieur der 1ste kl. ran den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned. Indië, te 's-Gravenhage; Mr. H. Ter Haar Bz., leeraar aan de gemeente Hoogere Burgerschool te Deventer; Dr. A. Van Oven, leer. aan de gemeente- H. B. te Dordrecht; K. Mars, leer. aan de Rijks- H. B. te Gouda; J. Menalda van Schouwenburg, leer. aan de ge meente- H. B. te Rotterdam; M. J. A. Masthoff, leer. aan de gemeente- H. B. te Delft; L. Chate- lain, leer. aan de gemeente- H. B. te 's-Graven- hage; F. S. Gomm, leer. aan de gemeente- H. B. te 's-Gravenhage; S. Susan, leer. aan de gemeente- H. B. te Deventer; J. M. Schmidt Crans, te's-Gra- venhags; tot lid eu secretaris: Mr. P. A. Van der Lith, hoogl. aan de Rijks instelling voor onderwijs in Indische taal, land- en volkenkunde te Leiden. Z. M. heeft R. Mysberg, majoor bij de dienst doende schutterij te Utrecht, benoemd tot kom- mandant van die schutterij. Z. M. heeft aan J. G. N. Hoven, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als 2den luit. bij het korps Koninklijke scherpschutters, gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te 's-Gravenhage. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. den kolonel S. H. Mossel, van het korps ingen., min. en sapp., te rekenen van den lsten Juni a. s., op de meest eervolle wijze te ontheffen uit zijne tegenwoor dige betrekking van chef van het bureau Mate rieel der genie bij het Departement van Oorlog, onder dankbetuiging tevens voor de goede dien sten door hem in die betrekking bewezen; en 2°. met ingang van den lsten der volgende maand, (Novelle naar het Hoogduitsoh). (Vervolg.) J De heer Radauer was niet op zijn kantoor, («ar hij, zooals de knecht zeide, een hevige aan- |'l van podegra gehad had, die hem voor lan- ■fn tijd het trappen klimmen verbood. Felix liet T-ch dus in zijne kamer brengen. «Goeden morgen, mijn beste baron," ziet ge |al is groot en edel gedacht, eene kunstenaars- Pl waardig, dat gij geen vervreemding tusschen |ls beide doet ontstaan, om die zaak met Rosalie, ftp Radauer hem van zijn stoel reeds toe." Item plaats, ik kan niet opstaan om de honneurs par te nemen, ik ben een geslagen man, zoo ge mij hier ziet. Wat hebt ge van Rosalie l&egd? Zij heeft een sterk gemoed baron en is pch vol gevoel. Geschreid heeft ze bij dien r'efik zeg u, ik ware een tweede Roth- T-bild, als jk voor iedereen traan een louisdor had, zij heeft als eene Niobe rondgeloopen, nie mand heeft het gewaagd haar in hare smart aan te spreken, slechts ik, de vader heb het gewaagd. Ach, baron, het waren vreeslijke dagengij kent mijn gevoeligheid, gij kunt daarna afmeten, wat ik geleden heb, toen Rosalie in strijd was tusschen geloof en de liefde, maar toen uw ant woord kwam, was ik gerustgesteld; het was nobel, baron in den hoogsten graad, maar zeg mij nu, hoe voelt gij u nu, verhaal mij alles, wat gij geleden hebt, ik heb u nog altijd als een vader lief." „Ik dank u voor uwe welwillendheid, mijn waarde Radauer, ik ben tevreden en ben Ro salie dankbaar dat zij tijdig een band verbrak, die misschien later een keten was geworden. Haar geluk zal altijd een mijner vurigste wen- schen blijven, en hare keuze die geen offer van hare innerlijke overtuiging vergt, schijnt mij de beste hoop daartoe te geveD. Wat nu mijn bezoek betreft, zoo ben ik niet zon der eeD doel gekomen, daar mijn oom mij opge dragen heeft u raad te vragen omtrent den ver koop van eenige effecten." Op dit oogenblik opende zich de deur en de weel derige gestalte van Rosalie, omgeven door een wit kanten kleed en sluier, vonkelende van ju- weelen, vertoonde zich op den drempel. Zij bloosde heftig en verschrok toen ze Felix bemerkte, maar hare koketterie zegevierde ook ditmaal over de vrouwlijke tact en niet in staat van de bewondering af te zien, zelfs van die man, tegenover vvien zij zoo eigenaardig stond, trad zij binnen. „Ah, Felix,.... mijnheer de baron,wilde ik zeggenvergeef mij, die vreemde toon valt mij nog zoo moeilijk,.... ik kan het niet weer staan om u weer te zien en u te danken voor de vriendelijke regels waardoor gij mij edel moedig bevrijde van de kwellingen en twijfe lingen die mijn hart bezwaarden. Ik moet jodin blijven, als ik gelukkig zal zijn, en gij duidt het niet ten kwade, dat ik tevreden ben, vooral als u zeg, dat de toekomst zelfs uw beeld en de aangename herinneringen aan den tijd onzer liefde niet zal uitwisschen." Hoe onaangenaam Felix zich ook door dit thema en haar lichtzinnigen toon voelde aange daan, zoo deed hij toch zijn best dit gevoel te onderdrukken, en aDtwoorde ernstig'; „uw ge luk, lieve Rosalie, is mijn oprechten wensch, en wat gij deed was rechtmatig," mijnheer Radauer, vervolgde hij toen zich lot haar vader wendende, ik hoop, dat mijn bezoek u morgen voormiddag gelegen komt?" „Ei, waarom niet, baron, maar waarom wilt ge dan weggaan," riep Radauer. „Ontroerd u toch nog de komst van Rosalie? God nog, ik kan mij dat voorstellen, zij is werkelijk schoon, zoo als zij daar staat; en de kanten van haar kleed hebben mij in Brussel 1200 franken contant geld gekost, maar het was toch wreed, kind, zoo hier te komen in uw bruidstoilet en Felix het hart zwaar te maken met al de gedachten die zich daaraan verbinden, nu, vergeef het haar, baron zij wilde mij slechts het kleed van 1200 franken presenteeren dat ik nog niet klaar heb gezien. Die juweelen zijn een geschenk van den bruide gom, kom eens naderbij, mijne dochter, gij moogt ze wel laten zien." Felix was gaarne die pijnlijke scene ontvlucht, maar Losalie kwam dicht bij hem staan, dichter dan noodig geweest ware, en legde zelf opdat li ij de schitterende armband beter kon beschou wen, als spelend hare hand op zijn arm en zag hem niet een zoo eigenaardigen, hartstochlelijken, uitdagenden blik aan, dat hij zich diep gekwest gevoelde door hare onwaardige koketterie en zijne geheele opmerkzaamheid aan de juweelen wijdde. „Het zijn prachtige juweelen en verwonderlijk fraai gezet," zeide hij, terwijl eene donkere her innering in zijn geheugen opkwam. (Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1