I Het is thans officieel bepaald, dat de nationale schietwedstrijd op de Wiesselsche heide dit jaar niet zal doorgaan. Dit besluit door het Cen- traal-Oomité van den weerbaarheidsbond genomen, is gegrond op de omstandigheid, dat de Minister van Oorlog geen vrijheid konde vinden, om in de maand Augustus aanstaande troepen te be stemmen tot het verrichten van onderscheidene diensten bij het houden van een schietwetstrijd op het Wiesselsche veld, terwijl geene verloven aan militairen tot het bijwonen van dien wed strijd zullen worden verleend. Het besluit van den minister wordt daarmede gemotiveerd, dat door de geneeskundige faculteit burgerlijke zoowel als militaire met het oog op de heer- schende epidemiën bezwaren zijn ingebracht te gen het vereenigen van troepen in legerplaatsen gedurende dezen aanstaanden zomer, en Z. M. de Koning naar aanleiding daaavaD heeft goedge vonden te bepalen, dat dit jaar geene oefenings kampen zullen worden gehouden. Van wege den Mnjister van Staat en van Binnepl. Zaken wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de eindexamens van de Polytechni sche school, vermeld onder B en C in de grit. 6065 der wet regelende het middelbaar onder wijs, in de eerstvolgende maanden Juni en Juli te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór J Juni eerstkomende schrif telijk by het Departement van Binnenl. Zaken aanmelden, met nauwkeurige opgave tot welke examens hij verlangt toegelaten te worden. Bij de aanmelding voor de examens B moet worden overgelegd het getuigschrift wegens voldoend afge legd' examen, vermeld onder A in art. 59, of wel Adat wegens voldoend afgelegd eindexamen der Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, ver- umeld in art. 57 van genoemde weti ealdlA neb un« i ui De 2de luit. J. G. A. Ingenluijff, van het Sde bah 4de reg inf. te Leiden, is overgeplaatst naar het depot van dat reg. te Gouda. Z. M. heeft goedgevonden1°. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht te benoemen to,t officier van gez. der 2de kl. ,(nanr ouderdom van rang), den offic. van gez der 3de kl. A. C. Eyssel, van gemeld personeel; 2°. den offic. van gez. der 2de kl. K. J. Van Duyl, mede van genoemd personeel, op het daartoe door hem ge daan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst te verleenen. BINNENLAND. Amsterdam, 25 Mei. Bij den Raad is ingekomeb eene voordracht van B. en Ws. over de verbouwing van dan Stadsschouwburg, luidende aldus: „De heer Johs. Hilman heeft ons het plan tót verbetering en verfraaiing van dén schouwburg aangeboden, dat hierbij gaat. „Dat plan naar zijne défikbeeldeiV'ó'pge'maaltt door tlé héèren B.' De é'rief1 Jzo.' en W. Sprin ger, beoogt in hoofdzaak den schouwburg aan den voorgevel en de beide zijgevels van een voor springend steenen omhulsel te voorzien, dat ge legenheid geeft om de gangen, trappen, loges, kleedkamers en magazijnen, alsmede het toóneel te vergrooten, en een foyer, commissariskame; en andere vertrekken te maken. „De kosten daarvan worden geraamd op f140,000 „Onder verwijzing naar de mede overgelegde niemoriën van toelichting en de teekeningen van den bestaanden schouwburg hebben wij de eer U voor te stellen „1°. in beginsel te besluiten of al dan niet tol verbetering en verfraaiing van den Schouwburg zal worden overgegaan „2°. in het eerste geval bijgaande stukken tc stellen in handen der commissie tot voorbereiding voor de publieke werken der gemeente." 's-Ghavehhage, 25 Mei. Voor het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, is heden eene zaak behandeld, die zooals Mr. Terpstra bij den aan vang van zijn genomen requisitoir het noemde behoort tot een vroeger tijdvak en wel vóór 1S49. De betrokken persoon is genaamd Christiaan Hermsen oud 54 jaren van beroep balansenmaker, geboren te Gennep en laatst wonende te Rotter dam; hij wordt beschuldigd van misdadige deel neming aan het in omloop brengen van nagej maakte zilveren nationale gangbare muntspeciën. Uit de acte van beschuldiging is gebleken dat deze persoon die te Delft en ook te Rotterdam bij slaapstedebouders zijn intrek had genomen, té Delft, Purmerend, de Rijp en tweemalen te Dord recht valscheguldeus heeft uitgegeven, na het gebrui ken van een borrel of het doen van kleine inkoopen, en zulks in het einde (Augustus, September en Oc tober) van het vorige jaar. Hoewel van de dertig gehoorde getuigen de meeste hem als den uit gever der muntstukken, die na uitspraak van het inuntcollege zijn verklaard te zijn valsch en ver vaardigd in nabootsing van echte muntspeciën, aanwezen en zeer goed herkenden, ontkende besch. alles pertinent en deed de getuigenverkla ring als logenachtig voorkomenvolgens hem hield hij zich bezig met den handel in paardenvleesch en ook wel met bet gieten van figuren doch niet van muntstukken. Echter waren bij gelegenheid van huiszoekingen bij de slaapsteebouders waar hij gewoond had gevonden aan besch. toebehoorende ijzeren potten met afval van paarhoeven en houts kolen en ook kisten waarin gereedschappen. In een der ijzeren potten bevindt zich onder deD afval van paardenhoeven een vorm van gips welke kon gebruikt worden tot het gieten van stukken van f2.50, ook was in eene portefeuille aanwezig een geschrift van besch. dat daarmede (het maken van valsch geld) in verband kon staan. De president maakte besch. herhaaldelijk op het bezwarende dat voor hem daarin gelegen was opmerkzaam, doch besch. kon in dal alles niets zien ten zijnen nadeele. Na afloop van het getuigenverhoor werd besch. nog nader gehoord doch bleef bij zijne ontkentenis. Hij kende geen van de menschen die hem herkenden als den uit gever en zeide dat de vorm van gips hem niet toebehoorde. Daarna was aan het woord de Adv. Gen. Mr. Terpstra, die zooals wij boven zeiden begon met te verklaren dat gedurende den tijd dat hij zijne betrekking vervulde geene terecht stelling had plaats gehad als deze, en dat die be hoorde tot een vroeger tijdstip toen verschillende andere muntspeciën als tegenwoordig, een wet tigen koers hadden. Dat het kwaad van vervaar diging van valsch geld niet de wereld uit is daartoe strekken ten bewijze de talrijke bekendmakingen in het politieblad. Zij die zich daaraan schuldig maken plegen diefstal ten nadeele hunner mede burgers en in het belang der maatschappij moét dat kwaad streng worden gestraft vooral omdat het middel zoo gemakkelijk is en het zoo moei lijk is de sporen van dergelijke personen na te gaan. De zaak van zekeren B. die nog moet wor den behandeld is van deze zaak gescheiden, hoe wel het waarschijulijk is dat zij met elkander in verband staan. De gronden zijn uit het onder zoek voldoénde bekend geworden. Daarna ging zijn ZEd.GA. na al de afgelegde verklarin gen enn' merkt op dat al wat besch. daar tegenoverstelde niets anders is dan eene eenvou dige ontkenteDis. Uit de verklaringen der gehoorde personen is geresulteerd dat de besch. heeft uit gegeven 5 valsche guldens; het bepaalde bij art. 433 2°. lid van het wetb. van strafvord. kan dus worden in aanmerking genomen. Hij komt dus tot de conclusie dat besch. de man is die de zooge naamde guldens uitgaf. Het blijkt ook volgens door Z.E.G.A. ingewonnen informatiën dat de uian die zoo ruim guldens uitgaf, overal schul den achterlatende is vertrokken en dat hij niet werkte al had hij daartoe gelegenheid. Ook de gevonden voorwerpen deden het Z. i. voorkomen dat besch. in verband staat met personen die zich met het vervaardigen van valsche munt be zighouden. Hij eisehte ten slotte schuldigverklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf van 520 jareii en geldboete van f50. Te vier uren werd deze teregtzitting tot mofi- f gen ochtend geschorst. Alsdan is aan het woord de verdediger Mr. Gort. Van der Linden. Gouda, 25 Mei. Gisteren heeft de gemeenteraad alhier besloten dit jaar de kermis niet te doen plaats hebben. Dit besluit werd genomen met 8 van de 13 stemmen. Vijf leden toch wilden de be slissing uitstellen tot de laatste week van Juni. Afwezig waren 2 leden. Brielle, 24 Mei. Hedenmorgen is alhier aan gekomen Mr. A. De Rouville, laatstelijk Gou verneur van Curasao, vroeger burgemeester alhier. Nauwelijks werd1 dit bekend of van van vele particuliere gebouwen wapperde de nationale driekleur, als bewijs van hoogachting door de bewoners dier woningen den oud-Burgemeester nog steeds toegedragen. Utrecht, 25 Mei. Men verneemt, dat de Utr. Vereeniging tot bevordering van 's Lands Weer baarheid ter viering van haar 5jarig bestaan, op 14 Augustus a. s. een wedstrijd zal houden, waarbij ook vertegenwoordigers van zuster-vereenigingen in de provincie zullen worden uitgenoodigd. Arnhem, 25 Mei. De officier, die Maandag door een pistoolschot werd gewond, is hedenmorgen aan de gevolgen overleden. Leeuwarden, 24 Mei. Mr. S. Van Houten, lid van de TvVeede Kamer, heeft, onder dankbetui ging vodr het hem gegeven blijk van sympathie, gemeend te moeten bedanken voor het hem aan geboden eerelidmaatschap der Provinciale Friesche Werklieden-Vereeniging, en wel op grond, dat hij als volksvertegenwoordiger wel heeft aangedron gen op herzieuing der wettelijke bepalingen om trent de vereeniging van werklieden, maar ook bijzonder had gewezen op de schadelijke werking van het belasting- en militaire stelsel; dat hij dus niet optrad voor de belangen van éene volksklasse, maar ook voor anderen en de voldoening aan de eischen der rechtvaardigheid. BUITENLAND. Frankrjjki Er valt uit Parijs bijna niets anders mee te deeleö dan hetgeen in onze telegrammen vermeld wordt, De gebeurtenissen zijn zoo verschrikkelijk, dat men aan alles wat verder in Frankrijk voorvalt geen gewicht hecht en dat men maar steeds verlangt, 1 nieuwe tijdingen te hooren om te weten hoe het treurtooueel zal alloopen. Wat er nu na ons schrijven van gisteren gebeurd is bestaat alleen in nieuwe brandstichtingen en nieuwe bloedbaden. De Tuileriën liggen nagenoeg geheel in deasch; het was den troepen van Versailles onmogelijk, dit te verhinderen voordat zij de place Vendóme hadden bemachtigd, daar aan de andere zijde op de kaai langs de Seine en de place de la Concorde de toegang tot het gebouw door de opstandelingen verdedigd werd. Toen zij eindelijk van de place Vendóme langs de rue Rivoli konden naderen was er van het geheele paleis zeer wei nig meer overom het Louvre dat er direct aan grenst te redden besteedde men aan dezen puin hoop geen moeite meer en het is dan ook gelukt van het laatste paleis een groot gedeelte staande te houden. Het hotel de Ville brandt insgelijks; evenzoo het palais Royal, dat tegenover het Lou vre aan de andere zijde der rue Rivoli gelegen is. Of het paleis van justitie in de lucht is ge sprongen dan wel een dicht bijgelegene kazerne weet men niet; de lucht boven Parijs is zoo met rook bezwangerd, dat men zich van de plaatselijke gesteldheid weinig rekenschap kan geven. Men gaat slechts in het half duister afgewisseld door den glans der vlammen voort met elkander te vermoorden, hoort nu en dan een hevige ont ploffing, doch weet voor het overige niet juist wat er gebeurt. De linkervleugel van de opstan delingen schijnt zich nog naar het Zuiden tot over de Seine uit te strekken; aldaar zijn ten minste verbrand het Panthéon en de kerk Val de Grace, terwijl het Luxembourg in de lucht is gesprongen. Toen wij gisteren de vrees uitdrukten dat er vooral tusschen de Seine en de Noordelijkè wijken nog eenige wanhopige pogingen zoudi-n gedaan worden, konden wij niet denken, dat zulke afgrijsselijke tooneelen Parijs nog boven het hoofd hingen. Een paar dagen geleden deelde Thiers aan de Nationale Vergadering met veel voldoening en blijdschap mede, dat de troepen op zulk een gemakkelijke manier de stad wareé binnengetrokken. Nu heeft hij, met eene donr woede en droefheid bijna verstikte stem tot haar de woorden gesprokenDe straten liggen opge vuld met lijken, de steenen zijn doortrokken van bloed. Hij schijnt dan ook door al de laatste gru wélen zijn plan om de opstandelingen genadig te behan delen geheel te hebben laten varen en de vergat dering een strenge wraakoefening aangekondigd te hebben. Zij zelve zal intusschen het recht van gratie mogen verleenen, maar het is niet te verf wachten, dat zij er ruimschoots gebruik van z d maken. Van verscheidene bekende mannen onder de opstandelingen wordt medegedeeld dat zij gevan gen zijn genomen. Van Dombrowski en Cluseref schijnt, dit inderdaad waar te zijn; maar of va ij de overige opgenoemde namen niet verscheidene ontsnapt zijn valt te betwijfelen. Sedert eenigé dagen toch ging het gerucht dat Vermorel, Grous- set, Pyat nergens meer te zien waren; in den nacht van 20 op 21 Mei moeten inderdaad Pyat, Ranc, Grousset en Vesinier per luchtballon dé stad verlaten hebben. Toen er te rooven, arre steeren en krankzinnig te redeneeren was klon ken de namen van de hoofden der insurrectie dag aan dag door geheel Parijs; nu het door dit alles tot bloedige gevechten is gekomen zijn do meeste nergens te vinden of op de vlucht gevan gen genomen. Dit is nog het treurigste van der gelijke omwentelingen, dat de mindere man eerst door meer ontwikkelden wordt opgeruid om later alleen het offer van deze eerzuchtigen, ontevrede nen en booswichten te worden. De positie van de gouvernements-troepen voor zoover wij die uit de laatste berichten kunnen opmaken is nu aldus: Generaal Mac-Mahon heeft zijn hoofdkwartier gevestigd op de place Ven dóme. Vandaar is zijn linkervleugel doorgedron gen tot achter Belleville, zijn centrum tot het Louvre en zijn rechtervleugel teu zuideD der Seine tot aan het Observatorium, dat gelegen is in het zuid-oosten der stad waar de linkervleugel der insurgenten nog schijnt stand te houden. Het is vreemd dat onder zulke ernstige gebeur tenissen de gestelde machten nog steeds voortgaan met overdreven berichten mee te deelen. Van het oogenblik van den intocht der troepen werd verzekerd: binnen een paar dagen zal de opstand geheel bedwongen zijndie verzekering ging gisteren zelfs verder en sprak van eenige uren. Olficieele dépêches uit Versailles aau de prefec ten deelen mede dat de verliezen der gouverne-t ments-troepen gering waren, niettegenstaande het een feit is, dat bij de gevechten rond de Tuile riën, de place Vendöine en vooral in Montmartre en Belleville zeer veel Versaillauen gedood zijn: Velen van hen sterven aan brandwonden doordat de insurgenten de afgrijselijke gemeenheid heb ben om bommen met petroleum op hen te werpen, Voor zoover wij nu weten is men nog druk aan het vechten bij den Noorder-spoorweg, te Belleville en ten zuiden van de SeiDe bij het Luxembourg en Pantheon. Wanneer er dus aan den strijd een einde zal zijn kaD men nog niet het minste vooruit berekenen, Spanje. In de Spaansche Cortes wordt sedert hare definitieve samenstelling een scherpe strijd ge. voerd over de quaestie of het geoorloofd is, an, 33 der constitutie in discussie ts brengen oat artikel luidt: »De regeeringsvorm is de monar chie." Sedert de laatste herziening nu derco0jf tutie ishet niet geoorloofd, over deze bepa.wj in de Cortes te beraadslagen, terwijl dit ouie een vroegere grondwet wel werd toegestaan! Daardoor is het kabinet zelf over de quae;Se verdeeld. De republikeinen en carlisten nu hetihfe in de zitting van 22 Mei beiden beproefd den knoop door te hakkeu. De eersten dienden een voorstel in om art. 33 te veranderen en derepu. bliek te proclameeren. De laatsten kwamen met den eisch voor den dag om de keuze van Am* deus voor nietig te verklaren en Don Carlos a]| koning van Spanje te erkennen. Natuurlijk wi er geen sprake van, dat een der beide voorstel^ bij de andere partijen den minsten bijval vond] maar een hevige discussie ontwikkelde zichotU de vraag of zij zelfs in behandeling mochten tfl mén. Nog meer dan die der carlisten vondH toelatiDg van de voordracht der republikein® ondersteuning, daar een gedeelte der meerdtj beid in het congres bespreking van den regejl ringsvorm wel doch vaD de persoon des konii niet wil toelaten. Na langdurige debatten we] op verlangen van den monarchistischen demucra] Becerra de beslissing over de toelating van dttl gelijke voorstellen tot een naderen dag uitgeste] en de stormachtige zitting gesloten. Ftnuieiiië. De positie van vorst Karei heeft zich zoom] ten opzichte der binnenlandsche als der buite] landsche aangelegenheden sedert het sluiten val den Frankforter vrede zeer tot zijn voordeel veil anderd. Wat het buitenland betreft, zoo schij] in de eerste plaats de Porte als souvereiDe mac] er nu groote waarde aau te hechten, dat een pri] uit het huis Hobenzollero, dat tegenwoordig i| Europa zulk een groote beteekenis heeft gekr] gen, met haar in betrekking staat. De Sullal richtte aan vorst Karei een eigenhandig schrijve] waarin hij zijne tevredenheid en zijn vertrouwel op des vorsten regeering uitsprak. Wanneer mJ de strenge etiquette in aanmerking neemt, in het Oosten heerscht, dan mag men zich dezen brief met recht verwonderen, want:® hiertoe heeft nog nooit een Sultan aan den ent] van een staatje als Ruinenië dergelijke eer gi| gund. Wij mogen dan ook gerust aannemen,isl het compliment meer aan den prins van Hohen,1 lern dan aan den vorst van Rumeniè' gericht isij ieder geval echter heeft de Sultan er het besijl door gegeven, dat hij volkomen bereid is, votJ Karei te ondersteunen indien deze zijn huil noodig heeft. Evenalk Turkijfe 1 geeft ook Oostenrijk in deJ jotlgsten tijd menigvuldige blijken van zijne acbl ting en vertrouwen voor de vorstelijke regeeriogl Zoo heeft bijv. graaf Beust aan den Ru meen scheel minister van Buitenlandsche Zaken, den heerl Costaforu, een schrijven gericht om hem pers» lijk te antwoorden op de geloofsbrieven van der nieuw benoemden Rumeenschen gezant Carp,ei tevens om de welwillende gevoelens kenbaar li maken, die het Weener Kabinet jegens het vor stendotn koestert. Deze brief heeft dezelfde eiget aardigheid als die van den Sultan, want hel: ook voor den eersten keer, dat de Oosten rij ksck regeering een antwoord geeft op den aanbee- lingsbrief van een Rumeenschen diplomatiek, agent; tot hiertoe werden deze slechts als prins personen of hoogstens als een zendeling van dio vorst zonder officieel karakter beschouwd, hetgen ook door de afhankelijke positie van het landjeis Turkije natuurlijk het geval was. Dergelijke beter tigingen van de positie des vorsten hebben uit dei aard der zaak een goede uitwerking in het binnen land gehad. Hoe meer de Bojaren (de Rumeenscte arisiocratie) hunnen vorst door buitenlandsche to ven geëerd zien, des te meer voelen zij zich gestreeld, en niettegenstaande alle sympathiën voor Franl- rijk, die zij nog kort geleden op zulk een tastbars wijze kenbaar maakten, toonen deze heeren M allen aanleg om trots te worden op het bezit van een heerscher uit het huis van Hohenzollera- Daartoe moest noodzakelijk eerst het geslacht Bonaparte en vervolgens de Fransche republiek voor Duitschland vernederd worden, maar sedert dat dit gebeurd is weten de Rumeensche oppositie mannen uitstekend eieren voor hun geld te kie zen. De beschreven toestand wordt door de ver kiezingen voor de vertegenwoordiging duidelijk bevestigd. Zooals men weet heeft de vorst zich met zijn laatste Kabinet geheel homogeen ver klaard. Wanneer dit Kabinet dus door de nieuv verkiezingen genoodzaakt was geworden, zi terug te trekken, dan was prins Karei in d' val meegesleept. De roode partij zag dit ze wel in en verdubbelde daardoor hare poging' bij de verkiezing van afgevaardigden; doch dt niettegenstaande heeft zij tot nu toe steeds vt klaarde nederlagen geleden en nog slechts de keu1 van twee harer aanhangers kunnen doordrijven;! weet dan ook wat haar te wachten staat en do dagelijks minder van zich hooren. De verkiezi gen hebben echter nog slechts door de twee ee

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2