Zaterdag 127 Mei. N°. 3464 A°1 1871. Jhr. Mr. H. A. STEENGRACHT VAN DUIVENVOORDE. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenl.3.00. Franco per postI3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PUIJB DKR ADVKRTKNTIKN. V«or iederan regelO.lê. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. lIlTHOOÏDU VAN HET PINKSTERFEEST ZAL MAANDAO DIT BLAD NIET WORDEN UITGEGEVEN. e Candidaat van het Verbond. De christelijk-historische en conservatieve kies- tereenigingen Nederland en Oranje en Vaderland en Oranje, hebben tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het Hoofdkiesdis- liict Leiden, gesteld, den heer O. baron Van Was seDaer Catwyck. Nederland en Oranje heeft zich vereenigd met het programma van den kiezersbond der anti-revo lutionaire partij. Dit programma laten wij hier volgen: 1°. „Handhaving in en buiten de Kamer van ie zelfstandigheid der christelijk-historische rich ting, gelijk die geëischt wordt door de erkenning van Gods woord ook als beginsel van staatkunde, en van Gods leiding in onze volksgeschiedenis als regel van ons volksleven. 2°. Handhaving van gewetensvrijheid bij het volksonderwijs, door den eisch, dat, in aansluiting aan het programma van 1869, de bijzondere school rtgel, de staatsschool aanvulling worde. 8". Handhaviüg van het recht der minderhe den bij de stembus, door den eiscb, dat een betel kiesstelsel ingevoerd en, in afwachting daarvan, de census verlaagd worde." Wij kunnen op deze feiten niet te nadrukke lijk de aandacht van dé liberale kiezers vestigen. Wij voegen er nog (Je volgende opmerkingen bij t De conservatieven hebben, door den heer Van IFassenaer tot candidaat te proclameeren, zicb bij vermeld fataal program aangesloten. De conservatieven in het Hoofdkiesdistrict Leiden i n-i.,iT "T 11 1 - hebben zich door deze daad bereid verklaard, om mede te werken tot omverwerping van de school wet niet alleen, maar ook tot herziening van art. 194 der Grondwet, de hoeksteen van ons open baar lager onderwijs. De conservatieven hebben zich hierdoor aange sloten bij al hetgeen de heer Van Wassenaer bij het- jongste debat over het onderwijs in de Tweede Ka mer heeft gezegd, en dat volkomen overeenkom^ met het program van den heer Groen van Prinste- rer, kortom met dat van de bladen der protestantsché orthodoxie, gelijk de Bazuin, de Heraut, de Hoop des Vaderlands, het Kerkelijk Weekblad, de Wekstem en de Volksbode. Het program van die bladen is ook hetgeen hierboven is medegedeeld, en dat niets anders beoogt, dan stilstand, teruggang tot hetgeen geweest is; onderwerping van de staatkunde aan de voorschriften der orthodox-protestant- Khe kerk; vermoording van onze neutrale school, ten behoeve der sekte-school; toekenning van het kiesrecht aan de domme menigte, om bovenge noemde doeleinden, waartegen het ontwikkeld gedeelte der natie met hand en tand zich verzet; Ie bereiken. Zoo is de stand van zaken op het oogenblik. Indien 't nu gebeurt, gelijk verwacht wordt; dat ook de ultramontaansche kiesvereenigiDg Kechl voor Allen den heer O. baron Van Wasse- senaer Catwyck tot candidaat stelt, dan vragen wij een ieder af, of de liberalen, die uit vrijzinnigé lieden van allerlei gezindte zijn samengesteld, niet komen te staan tegenover een allergevaarlijkst verbond? Dan vragen wij, of niet de grootst mogelijke waakzaamheid moet in acht worden genomen en of niet alle krachten in het Hoofdkiesdistrict Leiden moeten ingespannen worden, om deze coallitie te ontmaskeren en onschadelijk te maken Maar dit resultaat kan slechts bereikt worden door niets onbeproefd te laten om de liberale kiezers hun plicht bij de stembus te doen vervul len en ondersteuning te schenken aan de can- didatuur van het Algemeen Belang, die juist meer en meer in gewicht toeneemt, nu de onderwijs- quaestie 't shibboleth van deze verkiezing wordt, en de candidaat, de heer Steengracht, te Voor schoten en omstreken, algemeen geacht en geroemd wordt om zijne ijverige pogingen tot bevordering van het openbaar lager onderwijs. Dus kiezers wordt U, vooral in het belang van het behoud der neutrale school, dringend aanbe volen lid van de Provieiale Staten van Zuid-Holland. Lelden, 36 Mei. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pok ken aangetast 16 personen, als hersteld opgegeven 2, overleden 4, zoodat in behandeling blijven 161. In de maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven naar het bui tenland die wegens onbekendheid der adressan ten niet bezorgd zijn kunnen worden. Pothoff te Antwerpen; J. Coenraad te Luik; W. Schouten te Zèele; G. J. Goekoop te Kassei; B. Gluser te Leipzig; Mesewinkel te Limburg; Andre Smith te Kiddeminster. De Hoop des Vaderlands, Weekblad voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, spoort de anti-revolutio naire kiezers aan, hunnen veldheer Groen te vol gen 6n hunne stemmen als getuigenis en protest te concentreeren op enkele namen, waarin voor dié richting eene politieke geloofsbelijdenis ligt. Dat getuigenis, dat protest heeft meer waarde dan eene schijnbare Vertegenwoordiging in de Kamer. In n°. 94 der Ned. Ged. zegt de heer Groen, tot 18 Juni onophoudelijk dezen raad te willen geven schrijf op uw stembiljet Kuyper, Keuchenius olf Van Otterloo, éen dezer drie, naar welgevallen; doch laat geene enkele stem verloren gaan vool een christelijk-nationaal protest. Want jaar op jaar, met aanstaande wijzigingen gepaaid, zal men niets verkrijgen dan eene agitatie-sussing, waarmede de liberalen tevreden zullen zijn en de Room- schen dankbaar en voldaan. Dubbel voldaan, om dat zij dan tegemoetkoming verkrijgen voor het bijzonder onderwijs en omdat de ultramontaan in de gedwongen algemeenheid van de neutrale Staatsschool het uitnemendste middel ziet tei uitroeiing van christelijk-protestantsche nationa liteit. Voor de gewetensvrijheid, ook der Rooin- schen, zegt de heer Groen, zich even scherp alé eenig Protestant tegenover het liberalismus te hebben gesteld. Maar zijne leus isrecht vcol allen, niet voor de Rooinsclien alleen. Hij wil nu een huldebetoon aan de drie genoemde mannen j niet om hunnentwille, maar als belichaming zijner polemiek tegen den grondtoon der eeuw, als con scientiekreet, als begin van christelijk nationaled wederstand tegen eene Volksvertegenwoordiging; die, op het volk geen acht gevende, rijp wordi voor ontbinding. Zijne vrienden in de Tweede Kamer oordeelt hij niet, maar hij bestrijdt hen. De geschiedenis van zijn eigen leven en van de richting, die hij geleid heeft, vat hij samen id deze twee zinsneden 1°. Mijne vrienden hebben mij ten langen leste uit het veld geslagen. 2'. Eene richting, die haar leader verloochent, verliest veel' van hare kracht. Hij komt terug op zijne grieved tegen die vrienden, waartoe ook behoort, dat zij de knie voor Thorbecke gebogen hebben, als oin hem te vermurwen. Wisten zij dan niet, hoeveel waarheid er lag in het woord van Da Costa, gesproken toen er door het ter dood gedoemde Koninklijk Instituut een Afgevaardigde naar Thor becke gezonden moest worden Royer is de man; die is gewoon in marmer te werken? Nog meent de heer Groen, dat census-verlaging eene gevaarlijke overtolligheid in zijn program is, omdat men de onverwijlde toetsing van art. 194 behendiglijk zou gaau verwijlen totdat men het over Grondwets-herziening ook ter census-verla ging eens zou zijn geworden. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam, heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer gepro; claineerd de heeren Mr. C. Fock met 68, Mr. A. S. Van Nierop met 51 en I. P. De Bordes met 42 van de 68 stemmen. Gisterenavond werd in eene goed bezochte ver gadering der liberale kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Gouda tot candidaat voor 't lid maatschap der Tweede Kamer gesteld de heer Mr. J. B. L. Wentholt, raadsheer in het provin ciaal gerechtshof van Zuid-Holland. De anti-revolutionaire kiezersvereeniging Ne derland en Oranje te Zutfen heeft in hare gisteren gehouden vergadering tot candidaat voor bet lik- maatschap van de Tweede Kamer, geproclameerd den heer Dr. A. Kuiper, te Amsterdam, in plaats van den heer Mr, Jb. Dam, (aftredend lid). De beide andere kiesvereenigingen hebben nog gedn candidaat gesteld. In eene vergadering van de liberale kiezers vereeniging Grondwet en Eendracht te Breda is tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal geproclameerd de heer A. R. H. Guljé, aftredend lid. Omtrent de promotie aan de Hoogeschool te Utrecht in de wis- en natuurkunde van Mr. A. J. Sand berg, met eene dissertatie de orbita Undinde, schrijft het Utrechtsch Dagblad: Gelijk men zich herinneren zal, had de faculteit geweigerd den heer Sandberg op de door hem geschreven dis sertatie tot de promotie toe te laten. Nadat hij zich te vergeefs tot professoren, curatoren en ministers gewend had, oordeelde de commissie der Tweede Kamer over zijn adres, „dat hij redeb had tot beklag, dat hij niet onvoorwaardelijke werd toegelaten tot de promotie" eD noodigde zij den minister uit „dat uitvoering worde gegeven aan de verordening op het hooger onderwijs." Hieraan is gisteren voldaantoen de heer Sandberg op eene nieuwe dissertatie promoveerde. Een dér hoogleeraren meende zijne oppositie te moeteD inleiden inet een soort van protest tegen deze promotie, maar werd daarin onmiddellijk gestuit door den rector magnificus, die, terecht, de dis- cussiën tot de behandeling van theses en disser tatie beperkte en den ontevreden hoogleeraar uit- □oodigde, zijne bezwaren te uiten ter plaatse waar zulks behoorde. Eergisteren werd voor 't kantongerecht té Gouda behandeld de zaak van B. die beschuldigd was van voor den hoofdingang zijner woning niet te hebben doen plaatsen ëen kaart, waarop vermeld stond dat in zijne woniug de kinderziekte heèrscbte, in weerwil dat zijne Vróuw aan de ziekte leed en stierf. VolgeDs den geneëskiindige die de zieke behan delde, was zij gestorven aan febris exanthematica eh dus haar iïian niét verplicht die kaart voor zijné woning té plaatsen. Zés getuigen werden gehoord. De ambtenaar van 't opëribaar ministerie achtte de overtreding be wezen en vorderde toepassing der straf. Mr. H. J. Kranenbufg alé vérdiger van den beklaagde optredende concludeerde tot vrijspraak: 1°. omdat de verordening als in strijd met de geneeskundige wet zonder kracht zou zijn en 2*. omdat het feit niet bewezen zou zijn. De rechter zal nader uitspraak doen. Getrouwelijk hebben nu alle dagbladen, die wij lezen, het bericht van de Tijd overgenomen, dat de naam van Willem III bijster ongelukkig is voor schepen, omdat in een tijdvak van zoo veel jaren vier schepen van dien naam ver ongelukten. Dit bericht beteekent óf niets óf iets. Beteekent het niets, dan is het de moeite niet waard om het te laten drukken. Beteekent het iets, dan is de diepe zin van deze mededeeling, dat het gevaarlijk is aan schepen den naam van Willem III te geveD. Men komt dan tot de conclusie, dat wanneer een schip de Drie Zusters of de Vrouwe Antonia heet, het niet vergaan zou zijn, terwijl het wel vergaan is nu men hei Willem III heeft genoemd. Wij komen dan tot de aanneming van al de bij- geloovigheid der zeeliedendat een schip met een paar vrouwennamen meer kans heeft op eene goede reis, dan met éen mannen naamdat men op Vrijdag niet moet uitzeilen, enz.; en waarorrf zouden wij dan ook niet een blaffeuden hond als de profeet van een sterfgeval, een knappendé tafel voor de bode van een ODgeluk,- of een drier hoekig blaadje in den thee voor den aankondi ging van een bezoek gaan houden I Door dergelijke mededeelingen werkt men het volksbijgeloof in de hand. Dit ligt op den weg van de Tijd, maar wij voor ons gelooven, dat er neiging tot bijgeloof genoeg in de wereld is, om door zulke berichten haar niet te versterken. Dat er meer Willem Ill's dan Nieuwerkerken of Hhijnslroomen of India's vergaan zijn, spreekt van zelf, daar de naam van een regeeréhd vorst eerder in aanmerking komt dan ëèd addere; maar als men die vérklaring aanneemt, vervalt het geheele géwicht van de rtiedédêélidg, en kan men met evenveel recht eéne statistieke opgave doen van het veel groöler aahtdl Willemmen of Jannen dan Zachariasseó of Udico's, die ifi de laatste jarën onder onze lind^enooten gestorven zijn. Het aantal Jansens dat gestorven is bereikt zelfs een ontzaggelijk cijfer diet anderé vergele ken. Men zou haast bang wotden 'óhi Jansen te heeten. {Arnh. Ct.) is lo ,ëc .me >:i A 1 ei Ann v.- ,n8(nax8«b8t»l Over de Nieuwe Merwede bevatte de St.iCt. van gisteren een rapport van den Min. van Binnénl. Zaken aan Z. M. den Koning, naar aanleiding van een klacht van het Bestuur van den Alblas serwaard, 't welk beweert;dat de Regeèrirt'g door in den afgeloopen winter den dijk op dé linker oever te hebben opgekist tot boven 3 meter, hééft gehandeld in strijd met een Kon. beslnit van 1867 ëh de dijken van de Alblas'sertvaard hééft in gevaar gebracht. De Min. toont aan, hoe het Verzet van den Alblasserwaard tégen de vótmifig ^an dé Nieuwe Merwede, waartoe de dijkën ö|i den lihkeroéver noodig zijn, in 1867 een tijdelijke be- paling heeft uitgelokt, dat die dijk voorèerst niet hooger dab 3 meters zou Wórden gemëakt. Daartnee werd in 't ttiinst niet bepaald, dat bij vérdere vorming van de Nieuwe Mertvede, óf in buitén- gewoné gevallen die dijk niet hooger zou worden. De kisting van dezeri winter was vaü dien aard, dat de dijken van den Alblasserwaard onmogelijk ten gevolge van den weerstand dier kisting gevaar voor zich te duchten hadden. Volgens dit rapport is voor de beveiliging van den Alblasserwaard niets meer noodig, dan dat de tegenoverliggende dijken eerst naar gelang van de ruiming van het profiel deg.N. Merwede hooger gemaakt worden, en dat de Cruquius-Overlaat op den rechteroever eerst gesloten worde, als de waterweg zijn ver- eischt profiel zal gekregen hebben. Het geheele werk moet dienen ter beveiliging van alle aan dit vroeger meer en meer verondiepend water gelegen landen, dus ook van den Alblasserwaard zelve. De raad vsd bestuur der stoomvaartmaat schappij Nederland heeft gisteren benoemd tot leden eener commissie van onderzoek naar de vermoe delijke oorzaken van de ramp van de Willem III, met uitgebreide volmacht tot het hooren van alle belanghebbenden, de heeren Gorlielisse, Mr. C: A Crommelin en Julius G. Bange. Passagiers, die'op het verongelukte stoomschip Willem III het gedrag der Nederlandsche officie ren en troepen gezien hebben tijdens het ver schrikkelijk ongeluk, dat dezen schoonen bodem getroffen heeft, zoowel als de Engelsche toeschou wers, die de soldaten in volmaakte orde op den vasten wal geschaard zagen, toen zij behouden aan land waren gekomen, brengen warme hulde toe aan de onversaagdheid en volmaakte krijgs tucht dier soldaten, die de eer der Nederlandsche vlag waardig hebben opgehouden in een gevaar, zoo groot als een dat den krijgsman ooit bedrei gen kon. Wij vernemen, dat de soldaten, na het kruit overboord geworpen te hebben, en de matrozen geholpen te hebben om de zware booten in zee te brengen, in volmaakte orde op het dek in het gelid geschaard hieven staan, terwijl zij de pas sagiers met de booten vertrokken zagen en be daard afwachtten tot ook zij gered konden wor den. De Engelsche dagbladeu hebben de aandacht op dit kloeke gedrag gevestigd, dat ons Neder- landsch leger de groolsté eer aandoet. Hdbl Het Heiligerlee-feest is Dinsdag gevierd met parade van schutterij en weerbaarheid uit Win schoten, gezang, feestrede, ringrijden voor heeren en darpes in chaisen gezeten, en's avonds concert, bal en vuurwerk. Door den secretaris der hoofd commissie voor 't monument is bij deze gelegen heid medegedeeld, dat Z. M. de Koning bepaald had, dat den 23sten Mei van 't volgend jaar de onthulling zou plaats hebben. "JU ,11° r1 "1 l'.i

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1