O Lea Battignollea Montmartre Les Ternes Place Veodóme BelleriJle. Avenue Av. de Champs Elysées. Auteuil O Ecole Militaire. St.-Cloud Petit Montrouge. Grenelle. Vanvres. perceel n°. 1. bouwm.w. met land groot 25 BA.40A, en 96 Ma, op f 28,100. perc. n*. 2 land, groot 5 H'A,96A,58M3op 6700. II 3 ii 4 n 74 5 u 6000. 1/ 4 H n 3 u 35 n 60 4800. II 5 u u 3 45 64 m 5900. II 6 n u 3 ii 95 a 10 f, 4400. II 7 u H 1 n 63 20 a a 1500. II 8 u n 5 u 75 4 n u 6800. II 9 u u 2 n 57 40 u u 1500. n 1/ 10 u n 2 34 40 n u 1750. H 1/ 11 li u 3 32 50 v 3000. II II 12 n u 2 28 u 95 u n n 4500. li n 13 u u 2 42 ,i 40 a ,i 5600. II n 14 bouwm.w. m. ld.groot 16 HA 18 A, en 33 Ms, op 30,000. 15 woonh.m.ld.groot87 A,S5 Msop„ 5650. Te samen116,100. Amsterdam, 24 Mei. In de heden alhier gehou den jaarhjksche algemeetie vergadering der Am- sterdamsche Kanaalmaatschappij zijn de heeren L. A. Bienfait, Mr. H. C. Dubois en A. C. Wertheim als commissarissen herkozen en is in plaats van den heer Paul C. Van Vlissingen, als zoodanig gekozen de heer H. F. Groen van VVaarder. Uit het verslag bleek o. a., dat het werk goed voor uitgaat, en dat de Oranjesluis aan de Zuiderzee het volgende jaar voor de scheepvaart zal geopend woiden. De directie is gemachtigd tot het sluiten der bij de statuten bedoelde hypothecaire leening van 10 millioen. 's-Gravenhage, 25 Mei. Gisterenavond heeft Z. K. H. Prins Hendrik al de heeren Ministers ten gehoore ontvangen. Scheveningen, 24 Mei. In den afgeloopen nacht is te scheveningen voor de kust geankerd het stoomschip Cosmopolicl, kapitein A. Hennes, reeder Melgers van Schiedam, komende van Rosarno naar St. Petersburg bemand met 7 koppen en in lading hebbende zoete olie. Het schip had reeds 50 dagen reis en gebrek aan victualie. De schip per aan wal gebracht zijnde heeft zich terstond naar Schiedam begeven om proviand. Met de visscherij is 't gedurende de laatste dagen slap gesteld. Tegelijkertijd met het schoone zomerweder zijn er verscheidene badgasten aan gekomen. Het laat zich aanzien dat de drukte op de Pinksterdagen voor andere jaren niet zal behoeven onder te doen: Dordrecht, 24 Mei. Gisterenavond is door de vrijzinnige kiesvereeniging alhier tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld, in plaats van den heer Bichou van IJsselmunde, aftredend lidjJhr. Mr. W'.T.Gevers Deynooi, oud-lid te's-Graienhage- Groningen, 24 Mei. Voor leden van de Provin ciale Staten zijn bij de herkiezing gekozen: te Underdendam, de heeren J. Zijlma en R. Duyes; te Appingedain, de heeren Mr. Wichers en Mr. Van der Hoop; te Pekela, de heeren Hommes, Mr. M. Van der Tuuk, VV. J. Hommes en Johr. Vlissingen, 28 Mei. Hedenmiddag had alhier een treffend ongeluk plaats. Op het sleepstoom- booije li otterdam, in dienst bij het uitdiepeu der voorhaven van de Staatsspoorwegen alhier, was de stoker, een jongeling van 22 jaren, bezig met het smeren der machine. Door het slingeren der bout gleed hij uil in de machine, met het onge lukkig gevolg, dat zijn been geheel verbrijzeld is. Hij is onmiddellijk naar de stad gebracht en naar het ziekenhuis vervoerd. Eindhoven, 23 Mei. Hedenmorgen hadden een paar gevangenen alhier het genoegen, op kosten van het rijk gephotograleerd te worden, door den heer G. Beniest uit Helmond. Of zij wel het genoegen zullen hebben, met een dozijn of half dozijn hunner portretten vereerd te worden, is niet waarschijnlijk; ziehier de reden: Onlangs werd bij den pastoor te Gestel een groote diefstal gepleegd, onder verzwarende om standigheden. Het oog viel op een paar vreem delingen, die vóór den diefstal hier gezien waren en ieders alkeer hadden verwekt, en naden dief stal door de justitie gadegeslagen, vroegtijdig over Reusel op Belgisch grondgebied de wijk hadden genomen. Later toen zij weder te Reusel gezien werden, zijn zij door de maréchiiussées aangehouden en naar hier overgebracht. Uit het onderzoek van hun reiszakje bleek, dat zij nog verschillende zilveren voorwerpen bij zich had- deD van den diefstal te Hien, gemeente Dode- waard en te Vierlingsbeek, alwaar respectieve lijk den 18den en 15den dezer die voorwerpen waren ODtvieemd. Ook aan den inbraak in de pastorie te Oosterwijk schijnen zij niet vreemd te zijD, want hunne voorliefde voor het bestelen van pastoriën is aan het licht gebracht. Zij wei gerden hun naam, geboorte- en woonplaats op te geven, en daarom wil men beproeven door het opzenden van hun portret achter de waarheid te komen: het zijn Pruisen. Moge de justitie hierin slagen, zij zou der maatschappij een groote dienst bewijzen en een paar boosdoeners voor langeD tijd onschadelijk maken. UITSLAG IN DE VOORNAAMSTE KIESDIS TRICTEN DER VERKIEZINGEN VOOR DE PROVINCIALE, STATEN. Amsterdam: Geldige stemmen 1271. Gekozen de heeren Jbr. Mr. Hoeufft van Vel- uit zich bij alle Oinwcmolingfen-tè Parijs de op. roermakers als wespen door de stad hebben ver. spreid, namelijk de wijken Monimartre en Bel- leville. Terwijl Clinchant in een vernieleuden strijd met de verdedigers der barricaden vau Montmartre gewikkeld was, kwam plotseling hulp opdagen van admiraal Lamirault, die in noordelijke richting de Seine was langs getrokken en van daar uit op de stad aanrukte oui het station van den Noorder-spoorweg te bezetten. Hij viel dus de mannen van Mont-Martre in de flank en na een gevecht van ecnige uren waren de Versaillanen deze wijk meester. Te Belleville waartegen zich intusschen een gedeelte van het Noordelijke leger gericht had, verdedigden de muiters zich met vreesselijke hardnekkigheid. Eet laatste bericht dat ons bij hetschrijven hiervan werd medegedeeld, was dat de troepen woedende aanval len deden op de laatste barricades, zoodat wij mo gen besluiten, dat zij ook hier den opstand meester zijn geworden. De zwaarste verliezen der Ver saillanen zijn echter in de twee genoemde wijken geleden en het is dan ook met groote verbittering dat de vluchtelingen achtervolgd worden. Eene Ontsnapping is echter bijna onmogelijk, daar langs de Noordzijde der stad de Pruisen geschaard staan en bevel hebben ontvangen, op de vluchtelingen te schieten indien zij dichter dan tot 4U0 passen naderen. W ij mogen uit het gegeven overzicht de gevolg, trekking maken dat de opstand zoo goed als onderdrukt is. Wel zal mischien nog op het oogenblik het gedeelte der stad lusschien de Seine en Mout-Martre getuige zijn van laatste wanho- pigen en vreesselijke bloedbadenmaar ingesloten als zij aan alle kanten zijn, moet noodzakelijk aan de worsteling der insurgenten een spoedig einde komen. Ziedaar dan nu eindelijk de schoone uitkomst, waartoe het complot van den I8den Maart geleid heeft. Duizenden mannen gesneuveld, duizenden vrouwen weduweD, duizenden kinderen weezen, kerken geplunderd, paleizen verbraud, prachtige kunst-voorbrengselen vernield, geldmiddelen uit geput en eindelijkeen aantal verbanningen en exculies in het verschiet. Wel mocht Jules Favre na het uitbreken van den opstand in de nationale vergadering uitroepen „Ik vraag den Hemel en de menschen oui vergeving, dat ik bij de vredesonderhandelingen er op aangedrongei heb, de nationale garden hunne wapenen te late: tehnnrtan NB. (Men zie voorts de jammerlijke gebeurte nissen, vermeld in de Telegrammen die ons suc cessievelijk hedenmiddag gewerden.) Oauteiirük-IIoug. Monarchie. Aan de höln. Zcit. wordt uit Weenen een briel geschreven, waarin naar aanleiding van het aan de delegation overhandigde roode-boek,de volgende opmerkingen worden gemaakt over de buiten- landsche politiek van Oostenrijk In de eerste plaats moet zich onze blik richten op de verhouding met Duitschland. Bevat het roodboek al niets, dat speciaal ziet op de betrek kingen, die tusschen Berlijn en Weeuen bestaan er komen toch verscheidene punten in voor, die het karakter daarvan aanschouwelijk maken, Terwijl in de dépêches van graaf Beust het stre ven op den voorgrond treedt om zich tegenover de Duitsche regeering oprecht te betoonen en de gemeenschap van belangen, daar waar zij zooals in het oostelijk gedeelte van Europa bestaat, te erkennen en op prijs te stellen, zoo bewijzen d( wederkeerige uitlatingen van het Berlijnscli: kabinet, dat men ook déar deze gezindheid waar deert en geneigd is, haar op alle punten te on derhouden. Dit blijkt o. a. uit het bericht van graaf Wimpffen uit Berlijn, over de goedkeuring, die daar aan het Oostenrijksche programma in de Donau-quaestie gehecht wordt, eene goedkeu ring, waarin graaf Beust met recht een bewijs te meer aanschouwde, dat de vrije en onbevoor oordeelde waardeering der wederzijdsche belan gen slechts bij kan dragen tot de voorspoedige ontwikkeling der beide rijken en tot bevestiging van den vriendschapsband, die hen nu reeds op zulke eene krachtige wijze vereenigd. Als verder bewijs voor deze samenwerking kan men de gelijksoortige houding aanvoeren, die de beide kabinetten hebben aangenomen in de Ruineensche quaestie, die Daar alle waar schijnlijkheid de steunpilaar zal worden van de verbetering der toestanden van den beneden-Donau en van den troon der Hohenzollens in die landen, Tot Italië staat het Weener-Kabinet in eene innig vriendschappelijke houding. Wel is waar, bevat het roode-boek ook weder geene documen ten, die rechtstreeks op den omgang met het Flo- rèntijnsche kabinet betrekking hebben. Maar waar zich slechts de gelegenheid er toe aanbiedt, treedt het Floreutijnsche hof in volkomene overeenstem ming met de Oostenr. regeering op, inetnamein het verschil over de Zwarte-zee quaestie tijdens de Londensche conferentie en in de aangelegenheid van de scheepvaart op den Donau, in welke beide quaestiën Italië uit eigen beweging voor dë Oostenrijksche belangen in de bres gesprongen is. Deze harmonie kan als het ondubbelzinnige bewijs aangevoerd worden, dat men in Florence reden heeft de loyauieit van Oostenrijk in de zen met 747, H. H. Beels met 734, P. C. Gülcher met 724 en C. R. Vaillant tnet 686 stemmen. Voorts waren uitgebracht op de heeren Mr. P. R. Feith 592, Mr. S. J. Hingst 571, A. Roland Holst 541 en Mr. J. J. Splitgerber 104 stemmen. Weesp: Gekozen de heeren P. Langerhuis Lz. met 386 en A. L. Van Tienen met 319 stemmen. De heer W. Velihuizen had 29/ en de her J.P De Roeper 196 stemmen op zich vereenigd. Utrecht: Gekozen de heer A. C. J. Van Eelde met 332 stemmen. De heer baron Lintelo de Geer had 186 stemmen op zich vereenigd. AssenUitgebracht 506 geldige stemmen 10 van onwaarde. Herkozen de heer de Milly met 287 stemmen. De heer Jongkindt Coninck verkreeg 219 stemmen. Middelburg: Uitgebracht 654 stemmen, 1 billet blanco en 1 van onwaarde. Herkozen de heer Snijder, altredend lid, met 327 stemmen. Op den heer Schorer waren 827 stemmen uitgebracht. Hulst: Herkozen de heer Ch. P. P. Pierssens met 297 stemmen. Gekozen de heer P. F. Derick met 267 stemmen. Op den heer baron Collot d'Escury hadden zich 241 en op den heer J. Kroon 207 stemmen ver eenigd. BUITENLAND. Frankrü Ir. Men kent uit de telegrafische berichten den treurigen loop dien de zaken in Parijs genomen hebben. Men is daarbij natuurlijk met verout- waardigiug vervuld geworden over het gedrag van kerels, die een opstand hebben in het leven geroepen ouder voorwendsel van voor de rechten en het geluk der hoofdstad te strijden en uu die zelfde hoofdstad zonder eenige noodzaak met brandstichting vervullen. Het is dan ook niet noodig, nader op het verfoeilijke van hunne daden te wijzen; dergelijke handelingen veroordeelen zichzelve en blijven voor eeuwig in der menschen geheugenis bestaan, als een brandmerk voor de elleudeliugen, die ze bedreven hebbeu. Wij zullen echter trachten na te gaan, hoe de gebeurtenissen zich na den intocht der gouver- ueuients-tioepen ODgeveer hebben toegedragen. Daartoe geven wij hiernevens een ruwe schets van den omtrek van den ringmuur, de richting waarin de Seine door de stad loopt eu de voor naamste punten, die het tooneel van dezen treu rigen strijd zijn. Natuurlijk is deze schets alleen uesiemd om behulpzaam te zijn tot het vormen eeuer klare voorstelling der gebeurtenissen en maakt zij geen aanspraak op topografische juist heid. Zooals inen weet waren de troepen oorspron- lijk van twee kanten de stad binnengedrongen, namelijk ten zuiden bij de porte Vaugirard en len zuid-westen tusschen Point du Jour en Au teuil. De eerste afdeeling onder generaal Cissey ontmoette in de wijken Vaugirard, Petit-Mont- rouge en Grenelle, die in den laalsten tijd door een kogelregen overstelpt waren, zoo goed als geen legenstand. Daardoor was die bevehelbber in staat, spoedig tot aan de noordelijke bocht van de Seine door te dringen en zijn hoofdkwartier in de mi litaire school te vestigen. Ten westen drongen eenige bataljons mariniers onder aanvoering van den koinmaudant Trères het eerst de stad bin nen, bij de porte St.-Cloud, bezetten deze poort, sneden de telegraaflijnen af en werden weldra gevolgd door vele regimenten van het korps van Vinoy. Een gedeelte van deze macht trok nu noordwaarts op naar Passy, een ander gedeelte trok de Seine langs de pont de Grenelle over om zich met het korps van Cissey in verbinding te stellen. De opstandelingen hadden intusschen hunne voorname macht in het gedeelte der stad ten noorden der Seine. Langs deze rivier strekken zich daar achtereenvolgens uit, het hotel de Ville, de mairie van het eerste arrondissement, de Louvre, de Tuileriën en de place de la Concorde. Op dit punt wendt zich de rivier naar het zuiden, terwijl de zooeven opgenoemde serie van schoone gebouwen met hunne heerlijke tuinen omringd naar het westen wordt voortgezet door de avenue des Champs Elysées, die zich vormt lot een rond plein en daardoor als het ware tracht den Are de Triomphe in hare armen te sluiten om zich na deze hulde aan den krijgsroem onder den naam van Avenue de l'lmpératrice naar den ringmuur een weg te banen. Van dit punt, n.l. -ie porte de Neuilly, volgen in oostelijke richting ie volgende wijken elkander op: Les Ternes, Batignolles, Montmartre. LaVilletteen Belleville. Tusschen dezen en de Seine in zijn onder anderen gelegen de Place Vendöme, de Madeleine en de Rue Rivoli, een van de schoonste en breedste straten van Parijs, die de Noordelijke grens vormt van de serie van het stadhuis, de Tuileriën, de Louvre enz. Aldus is ongeveer het tooneel, waarop de strijd gewoed heelt. Toen de troepen ten Zuiden de stad waren binnengedrongen begrepen de insur genten, dat het voornamelijk op de linie der Seine zou aankomen. Daarom versterkten zij de laar aanwezige barricades eu wierpen uieuwe batterijen op, voornamelijk op het plein der Tui leriën, die de geheele Avenre den Champs Elysées bestreken. Daardoor zou de troepen-aldeeliug ie Pussy werkeloos moeten blijven, en het was dus noodig, genoemde batterijen Noord-waarts om te trekkeD. Generaal Clinchant slaagde hierin door zich zooveel mogelijk langs de West-zijde der enceinte te bewegen en de avenue de lTmpératrice over te trekken; bovendien rukte eene sterke macht van den kant van Neuilly de stad bin nen en trok, met de troepen van Clinchant vereenigd, tegen de Noordelijke wijken op. De insurgenten waren dus nu tusschen twee vuren ingesloten. Van de zuidzijde rukte het leger van Cissey over de vele schoone bruggen, die de twee gedeelten der stad met elkander ver binden, tegen de vijandelijke positiën aan de Seine op. Hier ontwikkelden zich de hevige barricaden- gevechten, waarbij de Versaillanen aanmerkelijke verliezen ledeD. Het schijnt dat de opstandelin gen tot het in brand steken van de Tuileriën, de Louvre en het stadhuis zijn overgegaan toen zij genoodzaakt waren hunne stellingen daar te ontruimen. Hun wederstand concentreerde zich vervolgens voornamelijk op de Place de la Con corde, de Rue Rivoli, de Place Vendöme en de Boulevards. Vandaar de berichten van groote branden in de Rue Rivoli en de buurt der Ma deleine, die óf door het geschutvuur óf door boos opzet met behulp van petroleum werden veroor zaakt. De afloop van den strijd op die punten is ons tot nu toe, nog niet bekend. Aan de noordelijke zijde begon Clinchant den aanval op Batignolles, dat hij na een vrij hevi- gen strijd bezette. Nu kwamen de voornaamste broeinesten der opstandelingen aan de beurt, waar-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2