Sedert de vorige opgave zijn alhier door pok ken aangetast 13 personen, als hersteld opgegeven 7, overleden 3, zoodat in behandeling blijven 145. Gedurende deze week zijn in het Badhuis op de Bloeuimarkt 36 baden gebruikt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 112 tot 123 vol wassen personen en van 33 tot 44 kinderen. Voor hen die verzuimd mochten hebbeo zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen en uren ter inschrijving voor de schutteriijke dienst aan te melden, wordt daartoe alsnog gele genheid gegeven ten Raadhuize, op aanstaanden Maandag 22 Mei, des voormiddags van 10 tot 1 uur. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeente bestuur alhier, doet te weten, dat aan den ont vanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, op den 15den en 16den dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren, als: éen van het patentrecht, vierde kwartaal, en twee voor de belasting op het personeel, voljaarsch en een vieremleeljaarsch aanslagen, allen over het dienst jaar 1870 en 1871, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. De Burgemeester alhier brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, uitgezonderd Zon en Feestdagen, des voormiddags van 10 tot 1 uur, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behooiende tot de lichting van den jare 1806, ver krijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, mits men zich in persoon, en voorzien van zijn zakboekje, daartoe aanuielde. Het Volksbl. verheugt zich in den ijver van den Minister van justittie, en schrijft daarover. „De Minister Jolles heeft, als een waar voor stander van degelijken vooruitgang zijn ministe- rieele loopbaan begonnen, en wanneer zijn mini sterie niet opnieuw door de een of andere minis- terieele verandering wordt afgebroken, voeden wij hoop, dat hij veel van hetgeen hij beloofde volbren gen zal. Zijue werkzaamheid en voortvarendheid zijn gronden voor die hoop, terwijl de richting van zijn geest, om het goede, dat in de wetenschap tot ontwikkeling kwam, zich toe te eigenen, hem misschien boven vele rechtsgeleerden geschikt maakt, om een Minister van justitie te zijn, die weet te voldoen aan de eischen van den tegen woordige!) tijd. Men schrijft aan de Arnliemsche Ct. uit's-Hage: Het gerucht wil, dat de Minister van Oorlog, ook dan, wanneer zijne begrooling mocht worden aangenomen, zijn ontslag zal nemen. Hij schijnt tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de taak hem te zwaar is. De Minister heeft, zeer voor zichtig, de betrekking van gouverneur der aca demie, sedert zijne optrediug in het laatst van Januari vacant, opengehouden, zoodat hij dade lijk weder als gouverneur kan optreden. Indien werkkring kan hij, indien hem een degelijk ge vormd wetenschappelijk man als kommandant wordt toegevoegd, nog goede diensten bewijzen. De heer Booms is uit het buitenland terug en zoo goed als hersteld. Voorts vernemen wij, dat de Eerste Kamer hare werkzaamheden eerst na afloop der verkie zingen voor de Tweede Kamer, in de eerste helft van Juni zal hervatten; zoodat de definitieve be grooting tegen den uitersten termijn, waarop de voorloopige vervalt, pas zal aangenomen kunnen zijn. Ook wil men weten, dat de Tweede Kamer, tot afdoening van verschillende wetsontwerpen, die in staat van wijzen zijn gebracht, na de ver kiezingen zou terugkomen. Kapitein Janssen heeft dezer dagen in ons blad een ingezonden stuk doen plaatsen, over „het gedwongen kerkgaan der militairen." Naar wij vernemen moet hij daarover zoo zeer bemoeilijkt zijn geworden, dat hij zich verplicht heeft gezien het oordeel van een krijgsraad in te roepen. Hem moet verboden zijn door zijn bat.-komui.zich verder in 't openbaar zoo uit te laten. Hij zal zich natuurlijk vooreerst aan dat verbod onder werpen, maar heeft zich, zoo wij hooren inmid dels tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, omdat hij vermeent, dat hem dit verbod in zijne rechten als Nederlander verkort. De geheele pers zal, dunkt ons, met ons nieuws gierig zijn, welken loop deze zaak neemt. Zeer zeker is het zonderling, dat terwijl voortdurend in allerlei bladen, ook herhaaldelijk in het onze, ongeleekende stukken voorkomen met klachten over aangelegenheden van mnitairen aard, waar tegen niets te doen is, een man, die eerlijk en open met zijn naam eene klacht openbaar maakt, daarover zóo wordt bemoeilijkt, dat zelfs zijne gezondheid er door moet zijn aangetast. Ulrcchtsch Dagblad.) De minister van Oorlog, kolonel Engelvaart, heeft zich dezer dagen per zoogenaamde dépêche tot de generaals en chefs van diensten gewend, met de klacht over het weinige overleg, dat enkele jeugdige officieren aan den dag leggen in het be- lieeren hunner geldelijke aangelegenheden. De generaals hebben wederkeerig zich tot hunne onderhebbende officieren gewend, en wel in eene der militaire aldeelingen met den volgenden brief: „Uit de herhaalde aanvragen, die op den duur tot het verleenen van korting op het tractement van officieren worden gedaan, heelt de Minister van Oorlog met leedwezen ontwaard, dat vele, en vooral jonge officieren, hunne uitgaven niet willen of weten te regelen naar hunne inkomsten en dat zij zich voorwerpen aanschaffen en verteringen maken, die voor eene goede uitoefening van hunnen dienst, zoo min als voor de vermeerde ring hunner wetenschappelijke ontwikkeling of voor het reiièf van hunnen stand, wordeu gevor derd. Het spreekt wel van zelf, dat door die officieren het prestige van den officiersrang in liooge mate wordt benadeeld, kunnende het toch wel niet anders, of de. ongunstige finantiele omstandigheden waarin zij verkeeren moeten be kend worden, zoowel bij burgers als bij mili tairen van minderen rang, en vooral bij deze laatsten het ontzagen den eerbied verzwakken, die zij jegens hunne officieren behooren te koesteren. „Het is dan ook het verlangen van Z. Exc., dat door de chefs der korpsen en diensten, voor zooveel in hun vermogen is, tegen het maken van schulden door hunne onderhoorige officieren zal worden gewaakt; dat zij het bepaalde bij art. 27 van het regleiueut van krijgstucht ten opzichte van officieren, die onbehoorlijke verte ringen maken, met gestrengheid zullen toepas sen, en dat zij voorts hunne onderhoorige hoofd officieren met den meesten ernst aan hunne verplichtingen herinneren, om vooral ook over het zedelijk en militair gedrag hunner onder hoorige officieren een wakend oog te honden, en hen bijtijds te waarschuwen, wier leefwijze, kleeding, enz. naar het is aan te nemen met betrekking tot, hunne inkomsten, te weel derig is. hierop bij dezen, naar aanleiding eener kabinets-dépêche van 21 dezer, met nadruk wij zende, heb ik tevens de eer u te doen kennen, dat het 's ministers bepaald voornemen is, om wanneer, ook ondanks deze vernieuwde aanma ning, door officieren met het maken van schul den wordt voortgegaan, in het algemeen zooda nige maatregelen te nemen, dat de gelegenheid tot het aanschaffen van niet benoodigde voor- werpeu voor hen zij het dan ook ten nadeele van de meerderheid hunner belangrijk ver minderd wordt." De Commissie van rapporteurs over het bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig wetsontwerp tot goedkeuring van het tusschen Nederland eu Engeland gesloten tractaat tot afstand vau de kust van Guinea, heeft gisteren avond met den Minister van Koloniën eene con ferentie gehouden. Uit Hoorn schrijft men: In de heden gehouden vergadering der Kiesvereeniging Durgerplichl alhier is besloten tot het houden eener meeting, op Woensdag 24 Mei a- s., ter bespreking van can- didaten voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer. Naar men verneemt, hebben vele kiezers in dit district linn aandacht gevestigd op den keer Mr. C. Fock, dien men gaarne het aftredend lid den heer Mr. W. Van Goltstein zag vervangen. Een vijftal onafhankelijke mannen: de heeren Bout, Hohman, Mr. P. Van Meeuwen, Mr. E. Tilman en Mr. G. Vermeulen, gesteund dooreen negentigtal even onafhankelijke kiezers, hebben een openbaar beroep gedaan op hunne uiedekie- zers tot oprichting van een Kiesvereeniging, onder den naam van Nederland, die het hootd- kiesdistricl 's-Hertogenbosch tot werkkring zal hebben; en dat wel uit overweging, „dat van het staatkundig gebied elke richting moet wor den geweerd, die, door het op den voorgrond stellen eener uitsluitend kerkelijke politie, bij de behandeling van staatsrechtelijke vraagstuk ken en het daardoor bewust of onbewust opwek ken van verderfelijke hartstochten, de oorzaak kan zijn, dat in Nederland kerkelijke minderhe den worden onderdrukt." De grondslagen zijn: dat iedere godsdienstige overtuiging eu de belijdenis daarvan in hare waarde wordt gelaten; uit eerbied voor den gods dienst weuscht zij dezen niet in het verkiezmgs- werk te mengen. De Veieeuiging verlangt 1°. handhaving eu ontwikkeling, als ons dierbaar, van grondwettige rechten en plichten; 2°. behar tiging van volksrecht en volksbelang door de ge kozenen, die stemmen volgens eed eu geweten, onafhankelijk van hunne kiezers; 3°. haudhaviug van het beginsel der scheiding van kerk en sla(n, zooals dit in onze grondwet is neergelegd; 4°. overal in het rijk voldoend openbaar onderwijs; daarnaast vrije ontwikkeling van de bijzondere school. Het doel is, om bij de verkiezingen de keuze te bevorderen van mannen, die zij meent, dat zelfstandig in haren geest werkzaam zullen zijn, eu om verder pulitieke en maatschappelijke vraagstukken te behandelen, indien zij dit noodig oordeelt. Op deze grondslagen zal in de eerste algemeeue vergadering een reglement wordeu voorgedragen en vastgesteld. Ieder kiezer, die zich bij deze Vereeniging wenscht aan te sluiten, wordt uit- geooodigd hiervan schriftelijk aan een der voor noemde heeren kennis te geven. Den 29slen Mei zal te 's-Gravenhage op het raadhuis de openbare aanbesteding plaats hebben van het leveren aan de gemeente van illumineer- glazen. De voorwaarde van aanbesteding liggen ter lezing op de plaatselijke secretarie, 2de afdeeling. De directie der Nederlandsche Bank maakt be kend dat de vergadering van stemgerechtigde aandeelhouders heeft bepaald, dut de uitkeering over het boekjaar 1S70/71, daaronder begrepen de 5 pCt. bedoeld in art. 41 der statuten zal be dragen j 23(1 per aandeel. De kapitein-luitenant ter zee A. Dronkers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den llden dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non activiteit gesteld. De luitenant ter zee der 2de klasse Jhr. S. F. T. De Vaynes van Brakell, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 25sten dezer op non-activiteit gesteld, en met den 26sten daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee der 2de klasse A. F. Arkenbout Schokker. Bij de beschikking van 16 Mei 1871, n'. 177, is aan B. Hanenberg, te wageningen, tot weder opzegging vergunning verleend voor eene stoom- sleepdienst in de provinciën Noord Braband, Gel derland, Zuid-Holland, Noord Holland, Zeeland, Overijssel en Limburg. Z. M. heeft aan C. J. J. A. van Teylingen, burg. van Nieuw en St. Joosland, vrijstelling verleend van de verplichting tot inwoning binnen die ge meente. Z. M. heeft aan de na te melden officieren, on der gehoudenheid tot het volbrengen van de op hen uit kracht der wet nog rustende schutterlijke verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht, op hun verzoek, eervol ontslag ver leend, als: bij die te Dordrecht, aan dr. H. J. de Graaf, als 2den luit.; bij die te Amsterdam, aan A. E. Barge en aan Mr. Th. Schiff, als 2den luit.; bij die te Utrecht, aan Mr. W. F. A. A. E. Schuyt, als lsten luit. En zijn voorts bij de dienstdoende schutterij te Hoogeveen benoemd: tot auditeur bij den schut tersraad J. Fresernan Gratama; tot lsten luit. F. Steenbergen, thans 2de luit.; tot 2den luit. R. Bosch, thans schutter. Z. M. heeft goedgevonden den kapit. D. J.Jordens, van het korps ingen. min. en sapp., op pen. te stellen, en het bedrag van dat peris., te bepalen op 1080 's jaars. BINNENLAND. Amsterdam, 19 Mei. De gemeeenteraad heeft heden met groote meerderheid aangenomen het voorstel van den heer S. Van Nierop tot verlaging van het schoolgeld aan de Hoogere Burgerschool tot zestig gulden. Het voorstel van B. en Ws. in zake van de kermis is aangenomen met slechts vier stemmen tegen. Schagen, 19 Mei. De liberale centrale kiesver eeniging hield eergisteren eene vergadering, rii i door 43 leden werd bijgewoond. Daarna werd van gedachten gewisseld over de keuze van eenen candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Na korte beraadslaging tot de stemming overgaande, werd het aftredend lid uit het hoofdkiesdistrict Alkmaar, de heer J. L. De Bruijn Kops, met algemeene stemmen als candidaat gekozen. Naar men verneemt zal de conservatieve kies vereeniging te Alkmaar tot candidaat aanbevelen den heer Wintgens. Rotterdam, 11 Mei. De Gemeenteraad heeft zich in de heden gehouden zitting zonder dis cussie en bij acclamatie, vereenigd met het voor stel van Burg. en Weth., om de kermis, wegens de pokken-epidemie, dit jaar niet te doen plaats hebben. Voorts werd benoemd: tot directeur der Zee vaartkundige School, de heer A. Sissingh, hoofd onderwijzer der Zeevaartkundige School te Har- lingen. Utrecht, 19 Mei. De commissie, belast met het afnemen der eind-examens voor de Hoogere Burgerscholen in de Provincie Utrecht bestaat uit de heeren Dr. C. Engelbrecht, voorzitter; Mr. L. De Hartog en Dr. J. Hoorweg te Utrecht; J. Ringeling en W. Löhbach te 's-Hertogenbosch en J. Van Daui te Wageningen. De directie voor het materieel der artillerie, welke sedert eenigen tijd tijdelijk te 's-Hage is gevestigd geweest, is sedert 1 Mei weder voor goed alhier gestationneerd. In verband hiermede is deze week alhier aangekomen, de nieuwbe noemde directeur voor het materieel, de generaal- inajoor F. A. T. Delprat, met zijn adjudant, den majoor der artillerie F. K. H. M. Van Vugt. Volgens een ingezonden stuk in het Ulrechtsch Dagblad had het studentenkorps alhier, niet alleen bepaald, den Dies op den dag, na de installatie van den nieuw te benoemen senaat te Zeist- Driebergen te vieren, maar tevens dan een feest te geven ter herdenking van het 47ste lustrum der academie, daar openbare feesten dit jaar niet kunnen plaats hebben. Nadat de geheele senaat van het studentenkorps reeds was afgetreden, hebben ten gevolge der be slissing door het Utrechtsch Studentenkorps op 16 Mei, omtrent de gelden in de feestkas aanwe zig, genomen, nu 33 leden voor hun lidmaatschap van het korps bedankt. Heden en morgen (19 en 20 Mei) heeft de ver kiezing plaats van een nieuwen senaat in plaats van den senaat, die afgetreden is, omdat in de den 15den Mei gehoudeu vergadering de meerder heid der aanwezigen hare vijandige gezindheid jegens den senaat wegens zijne door haar als ïlloyaal beschouwde handelwijze, ten opzichte van het vieren van den Dies, ten duidelijkste had doen blijken. Het verslag der jongste zitting van onzen gemeenteraad vermeldt een merkwaardig incident, dat ook buiten Utrecht verdient bekend te worden. Onder de ingekomen stukken bevond zich nl. een adres der Utrechtsche afdeeling van het Nut, waarin onder verwijzing naar een rapport, uit gebracht op de algemeene vergadering der Maat schappij in 1869, op de afschaffing der kermis en hare vervanging door betere volksvermaken wordt aangedrongen. Toen dit adres was voorgelezen, stelde een der leden (de heer De Balbian van Doorn) voor, het eenvoudig ter zijde te leggeD, en wel op grond van art. 9 der Grondwet. Ge noemd artikel nu geeft aan alle wettelijk samen gestelde lichamen het recht van petitie over onder werpen, tot hunne bepaalde werkzaamheden be- hoorende, en nu zou een eerzaam burger, met de grondwet in de hand en gezond verstand in het hoofd, allicht meeuen, dat in naam der volksbescha ving aan te dringen op de afschaffing der kermis tot de bepaalde werkzaamheden aan eene maat schappij als die tot Nut van 't Algemeen behoort. Niet alzoo de heer de Balbian van Doorn. On danks een kort en krachtig protest van het raads lid Fruin tegen deze zonderlinge wets-iuterpre- tatie, handhaafde de voorsteller zijne motie en vond in Utrecht moet men zich over niets al te zeer verwonderen nog acht personen, die zijne paradoxale beschouwing deelden. Onder die beperkers van het grondwettig petitierecht be vonden zich let wel, dat het hier een adres van het Nul gold! de drie autirevolutiouaire en de twee katholieke leden van den Raad. Sapienli sat. (IV. li. Ct.) BUITENLAND. Fi-ankrjjk. De Nationale Vergadering heeft met bijna al gemeene stemmen het definitieve vredestractaat aangenomen. Zooals le voorzien was is deeenige belangrijke discussie gevoerd over de quaestie of men aan Duitschland een gedeelte van het arron dissement Thionville op de grenzen van Luxem burg zou afstaaD in plaats van het deel van het arrondissement Belfort, dat volgens de oorspron kelijke bepalingen aan Duitschland zou overgaan. De oppositie tegen het voorstel, waaronder ook generaal Chanzy behoorde, ging voornamelijk uit van de bewering, dat men weer niet op nieuw eigenduukehjk met de bevolkingen moest te werk gaan; de inwoners van den Elzas waren nu eenmaal er op voorbereid om Duitschers te worden, voor de Lothariugers van Thionville was het een onver wachte slag. Door Thiers werd het voorstel breed voerig verdedigd, hij betoogde vooreerst dat Bel fort met zijne omstreken als de toegang tot de Vogezen van groote strategische beteekems was; de voornaamste reden voor Bismarck om liet arrondissement Thionville voor zich te verkrijgen bestond in de begeerte om zich de Elzassers te vriend te maken en om voor de industrie de rijke mijnstreken van de Ardennen aan Duitschland toe te voegen. Voor Frankrijk nu bestond deze reden niet, daar liet elders eene menigte rijke mijnen lot zijne beschikking had. Thiers verde digde zich ten slotte tegen de valsche aantijgiugen, die men over hem verspreid had; hij betreurde ten diepste de noodzakelijkheid om een verne derend verdrag aan te gaan inaar hij herinnerde tevens dat zijne stem nagenoeg de eenige was geweest, die zich tegen den oorlog had verzet en legde ten slotte de verklaring af, dat hij de aanneming van het voorliggende tractaat op het oogenblik beschouwde als eene vaderlandslievende handeling. Het artikel werd aangenomen 440 tegen 98 stemmen. Bij de nieuwe stemmingen, die over de sa. menstelling der bureaux moesten plaats hebbea beproefde de rechterzijde, Thiers een échec te be- zorgen in de persoon van zijn intiemen vriend,Léon de Mallevdh'. Als cnudid iai vuur vice president stelden zij legen dezen o.er den li -rlog d'AuJriffet- Pasquier. Deze heer vereenigde echter slechts 25 stemmen op zich, terwijl Malleville er 265 verkreeg Ook de twee andere vice-praesidenti werden her benoemde, terwijl de linkerzijde 62 stemmen voor deze waardigheid op Victor-Lefranc uitbracht. Op het oorlogs-tooneel is nog niets bijzonders voorgevallen. Het fort Montrouge is nu na den val van Issy en Vanves het punt, dat door de Versaillanen het hevigst bestookt wordt. Van uil Bicêtre en Ivry beschermen de opstandelingen de sterkte door een hevig artellerie-vuur, doet daar staan van den kant van het gouvernemeul tegenover de batterijen van Breteuil, Issy, Meudon Brimboriou en Chatillon. Men hoopt dus dit der de fort, niettegenstaande de bezettiug van uil Parijs versterkt is, spoedig in zijne macht te krijgen. Wellicht zal dit niet eens noodig zijn daar een aanval op den ringmuur misschien niet ver meer verwijderd is. Op verscheidene plaatsen zijn de VersaillaDeu reeds tot eeuige honderden passen van de wallen doorgedrongen. Zoodra er nu bressen geschoten zijn, waardoor 40 èt 50 duizend man vrij snel kunnen binnendringen zal het be vel tot den aanval gegeven worden. Van de berichten, door sommige bladen mee gedeeld, als zouden de Duitsche troepen zich gereed maken tot een aanval aau de Oost-zijde, meenen wij niet het minste te moeten gelooven De grond, die er voor aangegeven wordt n. het omhakken van hout, waarvan schanskorven zouden gemaakt worden is ten eerste veel te on beduidend; maar ten tweede is het methetjuisl gesloten vredes-tractaat niet overeen te brengen dat de Duitschers zich nu plotseling in den strijd zouden gaan mengen. Rusland, Dat men in Rusland tegenwoordig niet alleen bezig is, het krijgswezen en de staatkundige be- teekenis van het land tot grootere hoogte te bren gen, maar ook begrijpt dat de ontwikkeling en welvaart van het volk daar nog zeer ten achte ren zijn blijkt uit de twee volgende zaken. Vooreerst bestond er sints laug reeds strijd tus schen de voorstanders van classische gymnasiën en reaal-scholen. In verschillende landen van Europn heeft men begrepen dat de oude gymnasiën wam de classieke studiën bijna alle andere verdron gen, aan de vereischten van het middelbaar onder wijs niet langer voldeden, en zijn naast die ia richtingen hoogere burgerscholen verrezen. De Russische minister van onderwijs nu is van oordeel geweest, dat in zijn land beide inrichtiogea en hunne verhouding tot eldander nog zeer gebrek kig zijn en heeft derhalve aan den rijksraad een ontwerp iDgediend om eene vaste regeling van bet onderwijs op de gymnasiën en hoogere burger scholen tot stand te brengen. De commissie, die met het onderzoek belast was, heeft over het plan een zeer gunstig advies uitgebracht en het lijdt geen twijfel of de rijksda zal zich met die meening vereenigen. Daardoor zal nu, wel is waar, niet voldaan wordea aan hen, die tegen iederen prijs de gym nasiën willen afschaffen, want deze blijven niet alleen bestaan, maar zullen in het bijzonder tot bevordering der klassieke studiën ingericht wor den. Inderdaad zou ook met de verkwijning vaa deze studiën een van de beste grondslagen tot het aankweken van kennis en ontwikkeling van het verstand verdwijnen. Maar aan den andereo kaut is er in het ontwerp groote zorg aangeweDi) voor de scholen, waar de verschillende takken van wetenschap, die invloed uitoefenen op de praktische ontwikkeling van het volk en op zijne geschiktheid tot het vervullen van de beroepeo waardoor het naderhand in zijn levensonderhoud zal voorzien, onderwezen worden. Ook aau een tweede lang gevoelde behoefte zal in Rusland weldra voldaan worden. Zoon! bekend is heeft Rusland nagenoeg geen handelt schepen. Het vervoer van zijne waren over zee geschiedt meestal door vaartuigen van vreemde natiën. Om hierin te voorzien zal nu een Russische scheepsbouw- en handelmaatschappij worden op gericht, die aan de Russische ondernemingen eigene schepen en stoomboten zal ten dienste stellen. Het kapitaal van de maatschappij is op 8 millioen roebels vastgesteld (een roebel is on geveer ƒ1.94) en zal door actiën van 100 roebels bij elkaar gebracht wordeu. Op vier scheepstim merwerven, in het Noordelijke gedeelte van Rusland aan te leggen, zullen in de eerste vijf jaren 20 zeilschepen van 500 tot 1000 tonnen last, twee Amerikaansche klippers van 2000 ton neu en 16 stoomschepen vau 31,0U0 tonnen en 2650 paardenkrachten wordeD aangebouwd. De maatschappij heeft verder een uitgebreid plan voor de verschillende groote handelplaatsen waarheen ieder jaar een bepaald aantal tochten zullen ondernomen wordeu, en, opdat minder bemiddelde handelaars gelegenheid mogen hebben om zich met de bekende wereldsteden in ver binding te stellen, neemt zij de verplichting op zich, ieder jaar 72 personen kosteloos aan hare tochten te laten deelnemen. Wij worden bij hel vermelden van deze plan nen onwillekeurig herinnerd aan de verdienste lijke, ijverige bemoeiingen, die reeds Peter de Groote voor de ontwikkeling der R,ussische scheep vaart in het werk stelde. En waarlijk is het vreemd te noemen, dat wij een dergelijke maat regel als de boven beschrevene nog als iets bij zonders moeten beschouwen, ruim anderhalve eeuw, nadat de Zaandainsche timmerman de bekende handelsstalen van Europa afreisde om voor de scheepvaart van zijn land den grondslag te leggen. Spanj o. De Cortes is eindelijk na de woelige zittingen over het onderzoek naar de verkiezingen, zooals men weet, definitief samengesteld. Olozaga is ine 161 tegen 114 stemmen in zijn voorloopig prae sidiaat bevestigd geworden en ook de vice-praesi dent is een aanhanger der ministerieele parhJ De republikeinen hebben, vóórdat de eigeDhJ

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2