22 Mei. N°. 3459 Maandag A°. 1871. MEETING Jhr. Mr. H. A. STEENGRACHT VAN DUIVENVOORDE. Jhr. Mr. H. A. STEENGRACHT VAN DUIVENVOORDE. Jhr. Mr. H. A. STEENGIUCHT. LEIDSCB DAGBLAD DEZER COURA-iN'T. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per postn 3.85 Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTKNTIKN. Voor iederen regel.0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. VAN LIBERALE KIEZERS UIT het Hoofdliiesdistrict Leiden. Bespreking en benoeming van een Candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Leidsehe Kiesvereeniging het „Algemeen Belang," waarvan het initiatief tot deze alge- meene vergadering is uitgegaan, inocht zich ver teugen in eene trouwe opkomst. De zaal van het Hut" was heden immers buitengewoon talrijk bezet door de meest invloedrijke kiezers uit het Hoofdkiesdistrict Leiden. Een vluchtige inzage tan de presentie-lijst, deed zien, dat bijna geen enkel onderkiesdistrict onvertegenwoordigd was, Een blik op de aanwezigen vergunde ons de aangename gewaarwording, dat dit vrijzinnige staatburgers waren van alllerlei gezindten Pro testanten, Katholieken en Israëlieten.. Tegen halfeen opende de voorzitter van de kiesvereeniging het „Algemeen Belang," de heer professor Mr. S. Vissering, de vergadering. De voorzitter begon met alle aanwezigen te bedanken voor de beantwoording aan de oproe- piog, van het „Algemeen Belang," met geen ander doel gedaan dan om samenstemming en samen werking tusschen de verschillende deelen van het kiesdistrict te bewerkenschetste ver volgens het verschil tusschen de vroegere en te genwoordige wijze van handelen, waardoor alle licier» die de liberale beginselen voorstonden, konden medewerken tot het doen der beste keuze van een candidaat en trad vervolgens in eene weerlegging van de bezwaren daartegen van enkele zijden geopperd, waarop in het algemeen het gebeurde bij de verkiezing voor twee jaren een voldoend antwoord gaf. Een bezwaar gaf den voorzitter aanleiding om eenigszins uit te weiden. Men koesterde de vrees dat ter algemeene vergadering ook niet-kiezers en niet-liberale kiezers zouden kunnen opkomen. Wat de eerst bedoelden betrof gaf de voorzitter te keünen dat zij als gast welkom waren, maar zich zouden dienen te onthouden van medespreken en medestemmen. Ook in de aanwezigheid van de tweede categorie, met name zij die tegenover gestelde beginselen waren toegedaan en zich niet in gemoede onder de liberale kiezers kouden rangschikken, zag de voorzitter volstrekt geen bezwaar; hij zou haast zeggen dat 't aangenaam was. Er wordt van buiten af zoo veel kwaad gesproken op de liberalen, dat het wel eens goed is, dat zij die ons niet kennen, eens ondervinden wat wij liberalen zijn. Voor 20 jaren werden wij bestempeld met den naam voor roode republi keinen, en de uitkomst heeft bewezeD, wat daar van aan is. Thans heeft men voor ons liberalen den naam van voorstanders der Commune uitge vonden. Alweder een nieuw woord, alweder een nieuw schrikbeeld! Ja zelfs heeft men niet ge schroomd, ons die bij uitnemendheid do neutrale school voorstaan, voor de voeten te werpen, dat wij 't Onze Vader van de school zullen verwijderen om de Marseillaise daarvoor in de plaats te stellen. Welnu, zij die tegenovergestelde beginselen zijn toegedaan en zich hier bevinden, kunnen uit n aanschouwing ontwaren en met eigen ooren vernemen, dat wij stille en rustige burgers z'jn, die het ware belang van het Vaderland voorstaan, en dat zulke beschuldigingen ten eene- male ongerijmd zijn. Mochten er zijn, die ooit vreesden dat de Mar seillaise op de openbare school zou worden in gevoerd, dan ried de voorzitter hen aan die school 'e bezoeken, en als zij dit deden, dan zouden zij ontwaren dat in stede der Marseillaise werd ge- zongen: „het WIen Xeêrlands bloed en het Wilhelmus van ISassaucn, om eerbied voor Vaderland en Vorst in te boezemen I" Met algemeen applaus werd na deze toespraak door de vergadering besloten het bestuur van de kiesvereeniging het „Algemeen Belang" de leiding op te dragen; waarna dit de tegenwoordige be stuurders van andere kiesvereenigingen uitnoo- ie om aan het bureau plaats te nemen. Daar aan werd voldaan door de heeren Herrewijn en Timmers Verhoeven. De voorzitter noodigde thans de aanwezigen uit tot het noemen van namen voor het candidaat- chap van lid der Tweede Kamer. Achtereenvolgens werden door verschillende kiezers opgegeven, de heeren Mr. H. A. Neeb, advocaat te Leiden, Mr. H. A. Steengracht van Dnivenvoorde, te Voorschoten, Dr. J. Bosscha, inspecteur van het middelbaar onderwijs te's-Gra- venhage, Mr. P. J. Van Amersfoort, te Haarlem mermeer, Mr. P. L. F. Blussé, advocaat te's Gra- venhage en Mr. F. B. Coninck Liefstinck, rechter in de arrondissements-rechtbank te Leiden. De voorsteller van den heer Neeb, de heer A. P. Zaalberg, wees er op, dat de candida- tuur van dien heer bereids groote sympathie had gevonden bij de kiezers in de Rijnstreek en dat de heer Neeb het brevet kon worden toegekend van kunde en rechtschapenheid, en dat hij alge meen gezien, geacht en bemind was. Het zou hem dus hoogst aangenaam zijn, indien tot die candidaat werd besloten. Prof. Mr. J. T. Buys deed uitkomen, dat al de genoemde personen menschen waren, die zeer goed voor de candidatuur waren, en allen de libe rale richting voorstouden. Maar indien allen voor ons gelijk zijn, dan moest men vragen, welke candidaat de meeste kans had van te slagen. Ook van dit standpunt was zoo even de candi datuur van den heer Neeb aanbevolen. Maar z. i. was ook veel te zeggen voor die van den heer Steengracht van Duivenvoorde. De heer Steengracht was jong, een man van onafhankelijke fortuin en die zich met liefde wijdde aan de pu blieke zaak; een van die menschen, die we te weinig in Nederland bezitten, om volksvertegen woordiger te zijn. Laat men voorts niet vergeten, ging spr. voort, dat de candidatuur van den heer Neeb vóór 2 jaren faalde, en dat de sympathie van Alphen ons niet verder zou brengen dan in 1869. Ook houde men in het oog dat thans de tegen-can- didaat is, de heer Van Wassenaer van Catwijck, wiens invloed zich voornamelijk concentreert te Katwijk en te Noordwijk. Daar behoort ook de heer Steengracht t'huis en zijn invloed aldaar is niet onbelangrijk, zoodat de beide invloeden wel tegen elkander zullen kunnen opwegen. Wat Alphen en omstreken betreft, we kunnen ons overtuigd houden, dat, als de meerderheid hier den heer Steengracht tot candidaat stelt, men zich, even als wij dit in 1869 gedaan heb ben, hierbij zal neerleggen. De heer Steengracht is nu candidaat voor de Provinciale Staten in het houfdkiesdistrict Lei derdorp. Indien niet alle vooruitzichten ongegrond zijn, dan zal de heer Steengracht tot lid gekozen worden. Welnu, dat kiesdistrict Leiderdorp ge voegd bij Leiden, is ongeveer het geheele kies district voor de Staten-Generaal. Indien nu de heer Steengracht te Leiderdorp slaagt, en als men in aanmerking neemt dat de liberale candidaten voor de Staten in Leiden zijn gekozen, dan staat de kans voor de Tweede Kamer zeer schoon. Vraagt men dus, wie de meeste kans van slagen heeft, dan is er geen twijfel dat de heer Steengracht de gewenschte candidaat zou zijn. De heer Blansjaard zegt, dat hetgeen zoo even door Professor Buys was vooropgezet, ook ge golden had in „Voorwaarts," zijnde eene vereeni- ging van liberale kiesgerechtigden, die geen can didaten stellen, maar samenwerken om zooveel mogelijk de liberale caudidaturen te steunen en te doen slagen. Aanvankelijk gaf men de voorkeur aan den heer Neeb, maar onder voorbehoud dat als de heer Steengracht veel stemmen in het kiesdistrict Leiderdorp zou verwerven, dan zijn candidatuur te ondersteunen. Dit was nu het geval en zoo sloot hij zich aan bij het betoog van den heer Buys voor de candidatuur van den heer Steen gracht. Een der aanwezigen, ondersteunde de candi datuur van den heer Mr. P. L. F. Blussé, door aan te voeren, dat hij een man was van uitge breide bekendheid, ook op het platte land, waar toe vooral zijn Hoogheemraadschap van Rijnland bijdroeg. De heer Prof. F. Ii. RUke ondersteunde zeer de candidatuur door den heer Buys aanbevolen. Er bestaat in het algemeen bij de hoogere stan den anlipalhie tegen de Grondwet. De reden van dit gebrek aan sympathie bij de aristocratie was gelegen in de meening, dat het n. 1. genoeg is om man van geboorte te zijn, om door de libe ralen te worden afgestooten. Die meening is on gegrond, maar wat er van zij, moeten de liberalen voor iemand uit dien stand, die tot ons komt, de deuren wijd openzetten en zal spr. de candida tuur van Jhr. Mr. H. A. Steengracht van Dui venvoorde, krachtig blijven ondersteunen. De heer Timmers Verhoeven, had als bewoner van de Rijnstreek vroeger de candidatuur van den heer Neeb voorgestaan, maar was 't nu eens met den heer Buys om de candidatuur van den heer Steengracht te pousseren. Hij was 't niet eens met de motieven van den heer Rijke omtrent den afkeer van candidaturen van mannen van geboorte. Bestond die afkeer, dan was het dat onder de aristocraten zoovele renegaten werden gevonden, o. a. om slechts een te noemen, den heer Van Zuylen van Nyevelt, onze gezant te Parijs. Bij de vorige verkiezing had de Duinstreek zich loffelijk gewijd aan den candidaat van de Rijnstreek. De Rijnstreek zal nu van harte mede werken tot de verkiezing van den candidaat der Duinstreek, den heer Steengracht, onder voorbe houd dat bij eene nadere verkiezing de heer Neeb niet uit het oog zou worden verloren. Niemand meer het woord verlangende wordt de discussie over de voorgestelde candidaten ge sloten. De voorzitter stelde de vraag of de vergadering al dadelijk tot de benoeming van een candidaat wenschte over te gaan, of een week van beraad verlangde. De heer Herrewijn, ziet in eene dadelijke stem ming gevaar voor de candidatuur van den heer Steengracht, als lid der Provinciale Staten. Hij betreurt dat de vergadering niet eenige dagen later is belegd. Er zijn er die zullen zeggen, dat als de heer Steengracht lid van de Kamer wordt, hij niet in de Provinciale Staten zitting behoeft te nemen. En nu moge dit op velen geen vat hebben, er zijn er toch die tot een andere gedachte kunnen komen, want de dwaling heeft ook in de Maat schappij haar plaats. Het zou dus jammer zijn, als daardoor aan de candidatuur van den heer Steengracbt schade werd toegebracht. De voorzitter verontschuldigt de vroege beleg ging dezer vergadering door de kiesvereeniging het Algemeen Belang, en voert als motief voor deze handelwijze aan dat indien de vergadering den Zaterdag voor Pinksteren was bijeengeroepen, niet veel kiezers uit de buitendistricten in de stad zouden komen. Maar, vroeg de voorzitter: is in ieder geval het kwaad niet reeds gepleegd door de voor stelling van den heer Steengracht en het applaus waarmede die candidatuur door de aanwezigen was ontvangen De heer Gouduntt merkte op, dat de zaak evenveel goed als kwaad kon doen. Als de kiezers van het distriet Leiderdorp zullen vernemen, dat de candidatuur van den heer SteeDgracht voor de Tweede Kamer met zoo'n applaus is ontvangen, dan zullen zij wel begrijpen dat hij wel waardig is om in de Provinciale Staten zitting te nemen. Ziet, zullen zij veeleer zeggen, dat is de alom geachte en de alom geëerde man 1 De heer Zaalberg vraagt, of hetgeen in den beginne door den heer Timmers Verhoeven, aan het slot van zijn redevoering omtrent den heer Neeb was gezegd, ook door het bestuur werd beaamd. De voorzitter, maakt bezwaar, ook wegens ge mis aan voorafgaand overleg, zich daarover uit te laten. De heer Timmers Terhoeven geeft te kennen dat het meer in zijn bedoeling lag daarbij een wensch te uiten, dan een conditie te stellen. Niemand meer het woord verlangende, wordt bij mondelinge stemming tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal met UO stemmen gekozen de heer: De heer Mr. H. A. Neeb, bekwam 3 stemmen en de heer Mr. P. L. F. Blussé 1 stem. De heer Blansjaard vraagt en verkrijgt het woord. Hij beveelt den tegenwoordigen aan zooveel mo gelijk in hunne omgeving voor de verkiezing te ijveren. Zelf te stemmeu is niet voldoende, maar een ieder doe wat in zijn bereik ligt om tot de gewenschte benoeming mede te werkeD, want waarlijk als men het aantal kiezers dat bij de jongste verkiezing is opgekomen, vergelijkt bij het bestaand getal, dan kan men gerust zeg gen, dat er nog geen censusverlaging noodig is. Kilarileit Hierna wordt de vergadering door den voor zitter gesloten. Het zij ons vergund hierbij een slotwoord te voegen. Bij de laatste verkiezing in de stad Leiden voor de Provinciale Staten, hebben de liberale kiezers een krachtig teeken van leven gegeven en zij hebben gezegevierd! Leiden, werd buitenaf genoemd, als het licht punt der verkiezing in het geheele land. In het hoofdkiesdistrict Leiderdorp behield even zeer het liberale element de overhand, want hoewel de heer Steengracht in herstemming moet komen, streefde hij zijn tegenstander in stemmen- aantal ver voorbij. Bovendien werd de liberale candidaat Mr. P. O. Hubrecht dadelijk met over- groote meerderheid gekozen. Tegenover zulke frappante bewijzen van het meer en meer veld winnen der liberale begin selen in het hoofdkiesdistrict, dat vroeger man nen als Thorbecbe en wijlen Olivier ter Tweede Kamer zond, moet slechts éen geest alle liberalen beheerschen. Die geest moet zijn, dat een ieder diep door drongen zij van de overtuiging, dat als de libe ralen de handen ineenslaan, als zij zich in dichte drommen naar de stembus begeven oin een ver tegenwoordiger van hunne beginselen naar s lands vergaderzaal te zenden, de overwinning boven allen twijfel verheven is. Liberalen deze overtuiging is voor eenige jaren verflauwd. Voor twee jaren schoot zij weer dieper wortel. Laten wij thans toonen dat als die overtuiging algemeen is, geen ander uit de stembus kan te voorschijn komen dan de heer UIT LEIDERDORP. Kiezers van liet district LEIDERDORP. De herkiezing voor de Provinciale Staten op 23 dezer is nabij. Nogmaals rijpelijk gewikt en gewogen op wien van de beide candidaten wij onze keuze zullen vestigen. Wilt gij een man door zijne kundigheden, door zijne maatschappelijke positie, door zijne kennis van landbouw en polder-wezen bovenmate ge schikt om als lid van de Provinciale Staten op te treden? Wilt gij allen, die Mr. C. W. Hubrecht bereids hebt benoemd, wilt gij iemand verkiezen die waardig is naast hem zitting te nemen, wiens helder doorzicht, wiens beginselen strooken met die van hem, die gij reeds benoemd hebt? Zijt gij het met zoovelen eens, die het minder raadzaam achten, een burgemeester naar de Pro vinciale Staten af te vaardigen, en wel een bur gemeester van Hillegom, eene gemeente aan de grens der Provincie gelegen, dan iemand wiens uitgebreide grondbezittingen in het midden der Provincie zelve gelegen zijn. Wenscht gij hem benoemd te zien, die om zijne humaniteit en om zijne verdraagzaamheid, zoowel door de hoofden der Proleslanlsche als Katholieke kerkgenootschappen in de gemeente waarin hij woont, openlijk wordt aanbevolen? Wiens can didatuur wordt ondersteund door de meeste ambt- genooten van zijn tegen-candidaat? Voorzeker kiezers uwe keuze kan niet moeie- lijk zijn. Gij hebt alle redenen om bij de her kiezing van 23 Mei geen anderen naam op uwe beide biljetten te plaatsen als die van Lelden, 20 Biel. Zoo even is hier het bericht ontvangen, dat het stoomschip Willem III, bestemd naar Java door het Suez-kanaal, op de hoogte van het eiland Wight in brand geraakt en ver ongelukt is. De Passagiers zijn ge lukkig gered. Het gouvernement had veel waarde aan boord, zoowel in opium als in geldswaarde. De verjaardag van H. K. H. Prinses Hendrik werd heden op de gebruikelijke wijze gevierd.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1