Greld- en Effectemnarlrt. Amsterdam van 9 tot 15 Mei 1871. Wanneer tvij melding maken van de openstel- ug aan de Amsterdamsche markt van driespoor- jegleeningen, dan vermelden wij daarmede het elangrijkste feit, waarvan wij voor deze week ,soteekening te houden hebben. De Noord-Bra- Ljt-Duitsche-spoorwegmaatschappij (lijn Boxtel- liezel) vraagt ƒ4,500,000, in 4% pCt. obligatiën l;tden koers van 75 pCt. De Missouri-, Kansas- IjTexas-spoorwegmaatschappij (vroeger de Union l'jcific, Southem-branch) 3,855.000 Ds. in 7 pCt. pigatiën tot den koers van 80H pCt. en einde- jt vraagt de California en Oregon-spoorwegmaat- pappij de inschrijving op 6 pCt. obligatiën ge- lrandeerd door de Central-Pacific-spoorwegmaat- ■chappij- Er valt dus voor de liefhebbers van |;jorwegfondsen ruim te kiezen en begeeren zij meer, dan kunnen zij te Frankfort en in Inige andere Duitsche plaatsen voor 2 millioen 7 pCt. New-York en Onego-Midland-spoor- Irtg-hypotheek obligatiën bekomen tegen 85 pCt., Ilimede voor 1 millioen Dollars 7 pCt. hypotheek |:tligatiën van den Grand Rapids en Indiana- Ijoonvegmaatschappij tot den koers van S7% pCt fat den handel betreft was de beurs deze week Liel van zooveel beteekenis als in de vorige week looral in Noord-Amerikaansche Spoorwegfondsen, Kie maar altijd door een hoofdrol blijven vervul len, waren de fluctuatiën op verre na zoo sterk el, al geldt deze regel Diet voor alle soorteo. b. v. verloren Chicago Nort-West 2 pCt., k-Paul en Pacific 2de Sectie en Illinois 1 pCt., iiligatiën 1869 bijna 2 pCt., Port Huron S pCt., ickfort-Rock-Island 4 pCt., Alabama Chata- lioga 1 pCt. en stegen de Denver Pacific 24A !t., Kansas Pacific bijna 4 pCt., West-Wisconsin pCt, Union Pacific Southem-branch 3% pCt., Lar aanleiding der naamsverandering dezer maat- Itiappij in verband met de finautieele voorstellen. overige niet-genoemde soorten fluctueerden (elrekkelijk slechts in voor- of nadeel. iDeEuropeesche fondsenmarkt wordt, hetspreekt fel van zelf, in hare ontwikkeling belemmerd »r de steeds grooter wordende proportiën, welke Atnerikaansche Spoorwegfondsenmarkt aan- leeuit. Volgt men nu daarbij de altijd even on- idecideerde toestand van Frankrijk, ja, wellicht Ld geheel Europa, waarin de laatstgenoemde prkt niet dan van ter zijde betrokken is, dan het geen verwondering baren, dat er, vooral de Europeesche staatsfondsen, betrekkelijk clits weinig omgaat. Dit alles in aanmerking luiende, mogen wij constateeren, dat de prijzen lch over het geheel in de laatste dagen wel ftviteneerd hebben, al leverden bijna uitslui- IW de 3 pCt. Fransche rente en Spanjaards een fiiist van circa 1 pCt. op. Geld op prolongatie ruim tegen 3 pCt. BUITENLAND. Franltryit. Ilndien ooit een toekomstig geschiedschrijver In treffend voorbeeld wil bijbrengen van eene llksvertegenwoordiging, wier plicht het was, 1st laud uit een verschrikkelijken toestand te Idden, en die zich in strijd daarmede slechts til ingespannen, om dien toestand nog te ver keren door onverdraagzaamheid, partijhaat en liige intrigues, dan zal die schrijver vinden fgeen hij noodig heeft in de tegenwoordige pusehe Nationale Vergadering. Het is inderdaad 1)1 dat lichaam het er op toelegt om besluiten lnenien, die het meest geschikt zijn om het w te verbitteren of om zijn eigenen onprak- fcien geest aan den dag te brengen. Ihvee beslissingen, in de laatste zitting geno kt geven hiervan weer het duidelijk bewijs, ioreerst heeft de vergadering eenvoudig uitge tikt, dat in het vervolg aan gemeenteraden, |t is aau wettig erkende corporation, een recht I'worden onthouden, dat aan den laagsten boef jkt de burgers is toegekend. Indien namelijk fce stedelijke vertegenwoordigingen devergade- io het vervolg lastig komen vallen (met jlkièn, dan zal deze, zonder zelfs keu Dis te Imq van den inhoud, overgaan tot de orde 'den dag. Iflit schitterend vonnis is uitgesproken ten ge ilt van het besluit, dat de gemeenteraden jlien genomen, om niet door een bepaald con- |l' en deputaties pogingeu te doen om de zaak I' republiek en der verzoening te bepleiten, jJr dit doel door het indienen van petities bij t'igadering te bevorderen. Doch de waardige fkgenwoordiging was bij groote meerder- j1 van gevoelen, dat meu haar hierdoor de I' wilde stellen en besloot, op voorstel van J rapporteur der commissie, den heer Delorme, betrekking tot alle dergelijke ingekomen j'ies tot de orde van den dag over te gaaD. weet, welk een slechten indruk of reeds f>»kt werd door het verbieden der bijeenkomst eaux; dit laatste besluit zal nog heel wat per eu met volle recht de verontwaardiging J'olks opwekken. <le volgende zitting heeft de heer Cazinove I Pradme voorgesteld om publieke gebeden in geheel Frankrijk te bevelen voor het herstel van den vrede. De vergadering heeftmedelijdend hare zwaar belaste schouders opgetrokken? Neen, met 417 tegen 3 stemmen heefi zij het voorstel aangenomen, terwijl de linkerzijde zoo verstandig was, voor eenigen tijd het lokaal te verlaten. Het is niet te denken, dat dit besluit inderdaad zijn oorsprong dankt aan de overtuiging dat door zulke gebeden op commando het vaderland gered zal worden; maar de bedoeling der vergadering schijnt te zijn, om hare adhaesie te betuigen aan het manifest van den graaf De Chambord, dat over vloeit van Staat en Kerk en Kerk en Staattot dat men de letters eindelijk onwillekeurig door elkaar leest en het woord Staatskerk voor zijne oogeu ziet. De kleinzoon van Karei X heeft waar lijk over den ijver der Kamer om zijne reaction- naire principes te bevorderen niet te klagenwant welk een grootere verkrachting kan men denken van het beginsel, scheiding van Kerk en Staat dan dat de Staat zich gaat mengeu in de par ticuliere zaken der priesters, die tot nog toe de gebeden verkochten aan hem die ze noodig had en nu gedwongen worden om, waarlijk zonder eenige vergoeding, hunne gebeden aan het land ten beste te geven 1 Wij spraken daar van het manifest van den graaf De Chambord. Eene opmerkelijke zinsuede, die daarin voorkomt is deze: Ik hoop het geluk van mijn land te verzekeren, aan het hoofd van het geheele huis van Frankrijk. Deze woorden geven vrij duidelijk te kennen, dat de schrijver zich vleit, op te treden als de vertegenwoordiger der beide takken van het koninklijk huis, die der Bourbons en die van Orleansde ineensmelting, de fusie tusscheu die twee takken, waarvoor vele leden van beide kanten zich moeite hebben ge geven sedert de omwenteling van '48 aan het huis van OrleaDS hetzelfde lot heeft bereid, dat de Bour- 'bons door de Juli revolutie deelachtig waren gewor den, zou dus eindelijk tot stand gekomen zijn. Het is echter waarschijnlijk, dat de kleinzoon van KarelX zich óf met opzet vergist óf opnieuw het spreek woord bevestigt, dat men gaarne gelooft wat men hoopt. Immers het huis van Orleans zou door zulk eene transactie eenvoudig in den toe stand komen, waarin het was vóór de omwen teling van 1830, en waarmede het juist dóór die omwenteling gebroken heeft. Louis Philippe, die met zijn vader in 17S9 reeds vóór de revolutio naire beginselen tegen het koningshuis had partij getrokken besteeg in 1830 den troon onder de banier der volkssouvereiniteit. Dat zijne regeering door verschillende omstandigheden langzamerhand eene bespotting dier banier is geworden doet hier niets ter zake; het feit blijft niettemin waar, dat de Orleanisten een geheel ander principe vertegenwoordigen dan de Bourbons; dezen ont- leenen hunne aanspraken aan erfelijk des noods goddelijk recht, genen aan den wil van het volk om hun ee.d recht te geven. Ofschoon nu met dien „wil van het volk" veel geschermd wordt zonder dat men van plan is hem te eerbiedigen, blijft het beginsel even waar en is het naar ons inzien om die reden onmogelijk, dat ereeneduurzamever bintenis tot stand komt lusschen de twee takken der dynastie. Doch hoe dit zij, of er inderdaad ernstige plannen bestaan om eene fusie tot stand te brengen of dat de prinsen van Orleans zelf den troon verlan gen te bestijgen (hetgeen voor Frankrijk zeker nog wenschelijker zou zijn dan de regeering van Chambord met zijn staatskerk, ondersteuning van den paus enz.) zeker is het dat op het oogen- blik in de nationale vergadering eene sterke monarchale beweging aan den gang is gemaakt. De rechterzijde zoekt nog slechts naar een ge schikt persoon om de plaats van den heer Thiers voorleopig in Ie nemen, om dezen,vervolgens zon der eenige wroeging te doen vallen. Doch zij is niet zeer gelukkig in hare pogingen. De heer Giévy, die eerst eens gepolsd werd, bedankte kort en goed voor de hem toegedachte eer. Daarna wendde men zich tot Mac-Mahon, die de verleider ontving met de ridderlijke verklaring, dat hij geen staatkundige was en bovendien zijne vriendschap voor Thiers als een voldoend ant woord op hunne vraag kon strekken. Anderen willen deD generaal Changarnier hoofd van het uitvoerend bewind maken en dit is een plan, dat zeker het meest in het voordeel zou zijn van het huis van Orleans, daar Changarnier de vriend en ver trouwde is van den prins van Joinville. De oude tegenstander van Louis Bonaparte schijnt naar een voorslag wel ooren te hebben, maar, hoewel een uitstekend krijgsman, mocht hij de woorden vaD Mac-Mahon, „ik ben geen politicus" wel tot de zijne makem Het is als een voorbeeld van zijn doorzicht voldoende om te herinneren, dat hij den dag voor den coup d'état van Napoleon III in de kamer van afgevaardigden de goedige woorden sprak „Vertegenwoordigers van mijn land, beraadslaagt op uw gemak." Dagen te voren had Thiers van de tribune reeds de woorden doen klinken: „Het keizerrijk is tot stand gebracht!" Van hunnen kant nemen de republikeinen maatregelen om de monarchale bewegingen tegen te gaan en het land zoo mogelijk gerust te stellen over de bedoelingen der kamer. Het grootste gedeelte der linkerzijde vereenigt zich met het denkbeeld om Thiers voor twee jaren te benoemen tot president van de republiek. De door velen verongelijkte staatsman heeft zich, toen enkele leden hem bezochten om zijne meening hierover te vragen, voor dit blijk van vertrouwen zeer gevoelig getoond. Waarschijnlijk zal dan ook eerstdaags een dergelijk voorstel aan de kamer worden gedaan. Met zekerheid mogen wij in allen gevalle aannemen, dat de vergadering binnen kort genoodzaakt zal worden om hare bepaalde mee ning omtrent den regeeringsvorm uit te spreken. En dit is dunkt ons, hoog noodig; de tegenwoor dige toestand toch geeft allen schijn alsof de Commune inderdaad strijdt voor een geoorloofd principe, voor de republiek tegen het koningschap Frankrijk moet daarover opheldering krijgen, of de Commune zal overal in het land hare aan hangers krijgen. Wordt de republiek definitief aangenomen dan lijdt het geen twijfel of Parijs moet spoedig bukken voor de opinie van het gansche land en omdat de Commune dan haar raison d'être verliest. Zegeviert daarentegen de monarchale partij in de vergadering, dan zal dit lichaam voor de stem des volks bezwijken, Thiers met een gewijzigd ministerie en een nieuw gekozene vertegenwoor diging tegenover de Commvne staan, en dus langs den anderen weg aan dit samengeraapte lichaam alle voorwendsel voor zijn bestaan ontnomen worden. De kolom op de Place Vendöme is gevallen. Men stelde zich het volgende verheven tooneel voor: Een groot plein, in het midden waarvan een hooge zuil, die het standbeeld van den groot sten veldheer zijner eeuw hoog in de lucht zoekt te verheffen; eene menigte volks in de aangren zende straten, in toom gehouden door dubbele rijen verdedigers van hun vaderlneen van de commune; de leden van dit lichaam met in drukwekkende gezichten op de balkons der hui zen; een ingenieur, die met een bloeddorstigen blik het metalen monument aanziet en zijne werk lieden bevel geeft de katrollen en windassen te laten werken; een springende kabel, die eenige mariniers tegen den grond smijt; twee uren pause waarin een nieuwe kabel aangebracht wordt, ter wijl de ingenieur door dit incident reeds in verden king komt van met Versailles te heulen; nieuwe werking der windassen, de touwen spannen zich, het doorgezaagde monument beweegt zich, ang stige spanning en ingehouden adem van de toe schouwers, gekraak, geknars, gepiep, gewring en eindelijk een vreeselijke doffe slag waarmede het monument der glorie nedervalt opeenkolos- sale.d mesthoop. Daarna een oorverdoovend ge schreeuw en gejoel, schetterende Marseillaise van verscheidene muziekkorpsen, edele geestdrift lees baar op ieder gelaat, welsprekende volksrede naars, van de puinhopen der kolom door elkander het volk toeschreeuwende, nationale gardes die het standbeeld op het ijzeren hoofd trappen en op andere onwelvoegelijke wijzen hunne ver achting er voor te kennen geven, gehuil, ge schreeuw, gevloek, dronkenschapziedaar de wijze waarop Frankrijks zonen de herinnering aan de roemrijkste tijden van hun land weten uit te wisschen. O edele volksgeest, hoe ontzag wekkend, hoe verheven zijt gij in uwe ontboe zeming! TELEGRAMMEN. St.-Dcnts, 18 Mei. De poorten van Versailles en d'Auteuil zijn door het geschut vernield; de aangrenzende bastions onderhouden eenvuur.dat onbeantwoord blijft. Uit het fort Issy wordt heftig op Petit Vanves, Greville en Point du Jour ge schoten. Laatstgenoemd punt is voor de insurgen- ten niet te behouden. Men gelooft, dat de Gou- vernementstroepen mijnen aanleggen onder de wallen in de richting van de Porte Muette. Er heerscht voortdurend tweedracht tusscheu de Commune eu het Comité. Versailles, 18 Mei. Te halfzes sprong het kruit huis van den Trocadero met eene verschrikkelijke ontploffing in de lucht. De dreuning werd te Ver sailles gehoord. Men verzekert, dat de batterij te Breteuil deze explosie veroorzaakt heeft. Parijs, 18 Mei. Het Comité voor Openbare Veiligheid heeft, ten einde het laud van eene militaire dictatuur te redden, besloten aan de geueralen civiele commissarissen toe te voegen. De burger Dereux is diensvolgens geplaatst naast Dombrowski, Johannard naast Cecilia en Leo Meillet naast Wrobleski. Alle treinen met goederen of met passagiers moeten voortaan buiten Parijs halt houden ten einde onderzocht te worden. Treinen, die in strijd met dit bevel handelen, zullen op staanden voet vernield worden. Het fort Montrouge houdt zich nog staande. Vanves is door de troepen van Versailles nog niet bezet. Zij dringen voorwaarts in de richting vau Billancourt en La Marette. De Vendöme-kolom is in drie stukken gebro ken. AaD de plaats is de naam gegevenplace Internationale. (8 uur des morgens.) Het aantal slachtoffers, gisierenavond in het Champs de Mars gevallen ten gevolge van de ontploffing der patronenfabriek, wordt op 50 a 200 aan dooden geschatde meeste der slachtoffers zijn vrouwen. De voorraad amu- nitie, daar aanwezig, was bijzonder groot. De glazen der huizen van Crenelle St. Germain, St. Dominique en de avenue Mosse-Piquet zijn vernield. Clement Brunei is gevangen genomen. (9 uur des morgens.) Het „Comité de Salut public" heeft een beroep gedaan op de nationale garden van Parijs, ten einde zich de overwinning te verzekeren; het Comité schildert de verschrik kelijke gevolgen, welke een overwinning der Versaillers zou hebben. De aanval van gisterenavond op Neuilly is afgeslagen. Hedenmorgen wordt het kasteel van Becon door de batterijen van Montmartre gebombardeerd. In hare gisteren gehouden zitting, heeft de Commune aan Roaul Rigault instructiën gegeven om represailles op de gevangenen te nemen. (7 uur.) De Versaillers hebben in den afge- loopen nacht Montrouge aangetast; de geledeerden waren genoodzaakt hunne reserve op te roepen, en sloegen toen den aanval af. Naar hun bewe ren hebben zij verscheidene stukken geschut ge nomen en den aanval op het fort Vanves evenzeer afgeslagen. De Versaillers hebben gisterennamid dag de; driekleur op het fort Vanves geheeschen. De gefedereerde beweren, dat zij in den afge- loopen nacht een korps van 6000 man in het Bois de Boulogne hebben terug geslagen. In een jofficiëele depêche van de Commune (8 uur 40 min. des avonds) wordt het volgende gezegd: de Versaillers zijn uit hunne loopgraven voor de porte Muette verdreven, en de meeste dier loopgraven zijn vernield. Frankfort, 19 Mei. Prins Bismarck wordt morgenochtend hier verwacht, om metdeheeren Favre en Pouyier Quertier, die dan insgelijks hier aangekomen, de ratificatie van het vredes verdrag uit te wisselen. Versailles, 18 Mei. In de heden door de Nati onale Vergadering gehouden zitting is het te Frankfort gesloten vredestractaat in de behande ling genomen. De commissie steltvoor: ten eerste de ratificatie van het tractaat; ten tweede de goed keuring van het voorstel tot ruiling. Het eerste voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen. De ruiling van grondgebied wordt door Chanzy en andere sprekers bestreden. Het tweede voorstel der commissie wordt daarop met 440 tegen 98 stemmen en derhalve het geheele ver drag goedgekeurd. Het Journal O/ficiel van Parijs beschuldigt de Versailler-agenten, de ontploffing van de pa tronenfabriek op het Champ de Mars veroorzaakt te hebben. Het dagblad la Vérité toont aau, dat die ontploffing niet aan kwaadwilligheid kan worden toegeschreven, maar het gevolg was van een noodlottig toeval. De Vérité constateert, dat op het oogenblik der ontploffing geen enkele gra naat op het Champ de Mars gevallen is. De kanonnade en de militaire werkzaam heden worden voortgezet; een ernstig treffen heeft echter niet plaats gehad. De commissie der Nationale Vergadering, belast met het onderzoek van het te Frankfort gesloten vredestractaat, heeft voorgesteld om de ruiling van grondgebied bij Metz tegen eenige streken in het arrondissement Belfort, goed te keuren. St.-Dcnli, 18 Mei. (des middags.) De Pruisische troepen hakken hout tusschen Raincy en Moni- verineii, ten behoeve van groote voorraden tak kenbossen en schanskorven en maken alles in gereedheid tot een aanval ten oosten van Parijs, welke binnen weinige dagen wordt verwacht. (des avonds.) De Versaillers hebben limine loopgraven tot 200 schreden van de porie Auteuil vooruitgeschoven; de door hen gescholen bres is nog niet groot genoeg om storm te loopen. Het fort Montrouge biedt nog slechts zwakken tegenstand. De insurgenten beweren heden ui de aanvallen der Versaillers afgeslagen te hebben. Het bombardement duurt zonder ophouden voort. De Duitsche troepen nemen een imposante hou ding aan. li echtzalieu. In de correctioneele zitting der rechtbank te Leiden, van Vrijdag 19 Mei zijn veroordeeld: P. L. te Leiden, wegens misbruik van vertrou wen tot eene gev. van 1 m. P. L. en J. v. P. te Leiden, wegens oplichting en verbreking van afsluiting, beide vrijgesproken. JVlarUtberielrten. Amsterdam, 19 Mei. Tarwe onveranderd; O. B. Pools 410, 405 op tijd. Rogge onveranderd; Pe- lersb. 209; Petersb. mindere 204; Galatz 212, 213 puike 220 c. z./k. Levering iets vaster; Mei 206, 207; Juli 208, 209; Oct. 216, 215. Raapolie, vlie gend 47tb; najaar 44. Lijnolie, vliegend 3314; Juni S2H; najtiar 33H. LAATSTE BERICHTEN. (Per telegraaf.) 's-Gravknhage, 19 Mei. De hee- ren Van der Ven, te Rotterdam; Maaskant, te Ouderkerk a/d. IJssel; Mr. Meinesz, te Schiedam, zijn heden na afgelegd examen voor de Commissie uit het hof vau Zuid-Holland, toegelaten tot candidaat-notarissen. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer is na langdurige discussiën het amende-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3