zich vijftig mededingers hebben aangemeld, aan staande Maandag 15 Mei te 's-Gravenhage aan vangen en de geheele week voortduren. in de raadsvergadering van gisteren is te Zaan dam tot leeraar in de oude talen aan liet gymnasium uit het reeds bekende viertal geko zen de heer A. E. Beuzekamp, doctorandus in de letteren, thans aan het instituut te Noordheij. Bij de regeering is bericht ontvangen dat vau 28 Juni tot 28 October 1871 te Lima, in Peru, eene internationale nijverheidstentoonstelling zal worden gehouden, en dat door de centrale com missie voor die tentoonstelling tot commissaris voor België Nederland en Duitschland is benoemd de heer J. Verschaffeit, boomkweeker te Gent, tot wien belangstellenden zich rechtstreeks kunnen wenden. De luit. ter zee der lste kl. Jhr. T. E. De Brauw, de luit. ter zee der 2de kl. O. C. Sterk, de offic. van gez. der 2de kl. G. Karssens en de offic. van administratie der 2de kl. F. Hora Adema, allen dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwen, worden met den 15den dezer op non-activ. gesteld. Z- M. heeft benoemd tot burg. der gemeente Zuiddorpe A. A. Van Haelst. Z. M. heeft de heer J. F. Schyff, thans ontv. der directe bel. en acc. te Hoogeveen c. a., benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Woerden c. a. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der registr. en domeinen te Alkmaar, de heer 11. L. De Grave, thans ontv. der registr. en domeinen te Bolsward. BINNENLAND. Amsterdam, 11 Mei. Door den heer J. G. Jager wordt, blijkens het Gemeenteblad, voorgesteld het nemen van het volgende besluit: De Raad vau Amsterdam, overwegende dat door eenige plaatsen kosteloos open te stellen op de gemeentescholen waar onderwijs tegen betaling wordt gegeven, het verkrijgen van de kennis, welke den grondslag mede uitmaakt vau volks welvaart, kan worden aangeboden aan hen, die, uitmuntende door aanleg of studie, door geldelijk bezwaar dut voorrecht zouden moeten missen, beiluit: op de gemeentescholen van gewoon en meer uitgebreid lager en van middelbaar onder wijs en op het gymnasium, worden eenige plaat sen kosteloos toegankelijk gesteld voor hen, die zich op een te houden examen gunstig onderschei den hebbeu en overigens voldoen aan deeischen, door Burgemeester en Wethouders bij reglement vast te stellen. Het getal plaatsen hier voren bedoeld, gaat niet te boven dat van veertig op de scholen van ge woon en meer uitgebreid lager onderwijs, en van tien op elk der scholen van middelbaar onderwijs en van vijf op het gymnasium. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren G. 11. Kuiper, J. C. De Koning en P. H. Holtzman. 's-Guavenhage, 11 Mei. Door de Commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plassen in Schieland, beoosten Rotterdam, is heden aan het locaal van het Provinciaal bestuur in Zuid-Holland aanbesteed, de levering van: 1". Smeer- en verlichtingsmidddèlen en verdere benoodigdheden voor de boven-en benedeustoom- gemalenen 2". Ten minste 40,000 en ten hoogste 72,000 hoctoliter steenkolenbeiden ten behoeve der droogmaking en gedurende de jaren 1871 en 1S72. Voor de eerste besteding was minste inschrij ver de heer J. Van den Berg Wz., te Amsterdam, a 6'/l0 pCi. beneden de tariefprijzen'; terwijl de heer A. Zellekens te Venlo, het minst had inge schreven voor de tweede besteding a f 0.78 per hectoliter. Jl. Dinsdag heeft de arrond.-rechtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van P. J. Hallo c, s. eischers, tegen C. J. Schietbaan, gedaagde die zijn vader met een ongeloovig kuikje begroete, terwijl hij hartelijk en op liefdevollen toon vroeg: „Hoe gaat het oom? ik hoop, beter als het be richt dat mij hierheen riep, mij deed vermoeden." „Ik ook," zeide de zieke lachend, ik geloof, dat het spoediger voorbij zal zijn als ik vreesde, en wie den dood als een verlossing beschouwt, dien komt hij nooit te vroeg. Gij zijt te verstandig Felix, om mij niet eindelijk de rust te gunnen, die ik op aarde niet meer mocht vinden." De jonge man drukte diep bewogen zijne hand, hij antwoorde echter niets, terwijl de president onaaugeuuaui gestemd door de zoo hartelijke ont vangst, ontevreden voor zich heen zat te turen. „Felix," begon de zieke weer, '/ik heb u gedu rende mijn leven, zoo weinig liefde kunnen be wijzen, gij weet, dat eene heilige verplichting mij terughield,maar gij waart mij zeer dierbaar." „Ik kan uwe liefde afmeten naar het verlan gen dat gij stervende naar mij had, en ik dank u er oprecht en hartelijk voor," antwoorde Fe lix inct hartelijkheid. „De omstandigheden zijn veranderd," ging de Chevalier voorl, „mijn zoeken, mijn hopen, en mijne gebeden waven te vergeefs, God wilde het anders; madame Lambert en haar kind zijn dood." De uitdrukking van smart die zich op Felix's waarbij het gold eene vordering van eischers tot rekening en verantwoording van het beheer .van den gedaagde als rentmeester of administrateur van het Holje van Nieuwkoop alhier, en bij ge breke daarvan eene som van 400,000. Bij het vonnis der rechtbank is deze vordering aan de eischers ontzegd en zijn zij in de kosten verwe zen. Dit was ook de strekking van de conclusie van den officier vau justitie. Scheveningen, 12 Mei. Gisteren is G. Buis, oud 13 jaren, de jongste van de bemanning van de Scheveningsclie pink de zeevoge stuurman Fop Dijkhuizen van scheveningen, ongeveer 2 uur van den wal, terwijl de schuit aan hare netten lag vau de landspeek, die van de vischlijn los was geraakt, over boord geslagen en onmiddelijk verdronken. De vader van den drenkeling die ook behoort tot de equipaje van liet visschers- vaartuig was getuige van het zoo noodlottig om komen van zijn kind. Gedurende de laatste dagen komen de vis- scliers met zeer ruime vangsten, vooral van visch bestemd om te worden gedroogd, aan. De prijzen blijven intusschen buitengewoon hoog. Ook nu zijn al de villas van den heer Pleijsier gelegen langs den straatweg van Scheveningen naar het Badhuis verhuurd. Schiedam, 11 Mei. Algemeen is hier gebrek aan werklieden. Jongens dienen voor opperlieden, en branderijen moeten telkens stilstaan uit ge brek aan pompers, die hier een weekgeld van 9 it 10 gulden kunnen verdienen. Voor de kaarsen fabriek worden zelfs vrouwen tegen 7 gulden 's weeks gevraagd. Waarlijk krachtige, ijverige mannen behoeven liet land niet te verlaten, om een broodwinning te zookeu. Het werk in de branderijen is niet licht, maar het wordt goed betaald. Meesterknechts verdienen 18 14 gulden, en dat kan ieder brandersknecht worden. Duit- schers, die vroeger zich veel aanboden, ook voor de Haringvloot, ziet men niet meer. Utrecht, 11 Mei. Gisteren zijn alhier, na afge legd examen tot candidaat notaris toegelaten, de HH. J. Mager te Loosdrecht, R. J. Simons en Mr. J. J. E. Geelen, beiden te Utrecht. Omtrent het redden van een kind te Zwolle door een Pruisisch officier deelt men ons mede: Zondag redde de heer Muller, die gehuwd is met mejufvrouw Smits, .een zwager van dien officier, alhier, aan de Roodebrug, op dezelfde wijze een kind. De kapitein Lancelle, ook met eene juf vrouw Smits getrouwd, was Zaterdag voor een paar dagen naar Zwolle gegaan en redde daar Maandag den jongen, zooals is gemeld. Deze kapi tein is bij Königgratz ridder van den Zwarten Adelaar niet de Zwaarden geworden, en bij den I atsten veldtocht in Frankrijk, waarin hij zich' u tstekend heeft gedragen, ridder van het IJzeren Kruis. Het is een officier, die uitmunt door de eigenschappen van verstand en karakter, die den soldaat zoowel als den mensch vereeren, zoo als hij nu weder bewezen heeft. Hij is aan eene Utrechtsche familie zoo na verwant, dat deze enkele bijzonderheden onzen lezers wel belang zullgn inboezemen. UtrDagblad.) Gennep, 10 Mei. Hier is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de overbrugging over de rivier de Maas, terwijl de aardebaan van den Boxtel-Weseler spoorweg, in de richting van de Pruisische grenzen voor een groot gedeelte gereed is. De verdere werkzaamheden worden met alle mogelijke spoed voortgezet. Uden, 10 Mei. De werkzaamheden aan den spoorweg van Boxtel naar Wezel worden zoo loer als te Zeeland en Mil met kracht voortgezet en zijn in vollen gang. BUITENLAND. Frankrijk, Het is nog twijfelachtig of met het bericht van de v redesonderteekening bedoeld wordt, dat het do- gelaat vertoonde, deed den zieke tot in zijn bin nenste goed, hij verheugde zich oprecht over dit bewijs van onbaatzuchtigheid. „Er leeft dus nie mand meer,".zeide hij, „die aanspraak op mijn vermogen kan maken, waartoe ik als het beste deel Martin reken en daarna gij." Op dit oogenblik maakte de president een on willekeurige beweging op zijn stoel en het ge laat van den Chevalier dat zich bij dit gedruisch naar hem richtte, vertoonde een ironisch lachje. „Ach, Rieger, vergeef mij, ik wist niet, dat gij nog daar waart," zeide hij beleefd, ik meende dat gij naar buiten waart gegaan. Nu, gij hoort mij sprekeu over eene testamentaire-quaestie, en gij weet, dat het eene gewichtige zaak is, waarom trent ik den raad van een zoo ervaren man wel zou willen inwinnen. Ik heb liet voornemen namelijk om Felix, die, door het proces dat gij vroeger door het getroffen vergelijk gewonnen hebt, alle uitzicht op een eigen vermogen ontnomen is, terwijl zijne zuster eene kleine rijke dame is, tot mijn universeelen erfgenaam te maken, opdat dit verschil tusschen heu beiden worde weggeno men, en ik geloof; dat gij wel genoegen zult nemen in dit voornemen." „Gij moet dan voor alle dingen uw vroeger testament vernietigen of herroepen," antwoorde de president ontwijkend. Wordt Vervolgd cument zelf door de verschillende partijen is Dnderteekend, of dat de te Frankfort vergaderde heeren slechts een protocol hebben opgesteld en onderteekend, waarbij de punten waarover men nog verschil had, beslist zijn. Dit protocol zou dan door de gevolmachtigden te Brussel nog in den vorm van een vredestrae- taat met aan- en toebehooren moeten gegoten worden. Men zegt dat Bismarck zich te Frankfort vrij toegevend heeft betoond. Zoo zou hij onder an deren van de oorlogsvergoeding een half milliard hebben laten afdingen. Op het oogenblik is het echter voor Frankrijk van meer gewicht, op welke wijze de schuld zal betaald worden, dan dat deze schuld met eene betrekkelijke kleinigheid ver minderd wordt. Over de wijze van betaling nu hebben wij nog geen mededeelingen ontvangen. Thiers heeft zich door twee maatregelen grapte moeilijkheden op den hals gehaald. Ten eerste door bij de beraadslagingen ovèr de gemeente wet als een voorwaarde voor zijn aanblijven te stellen, dat de maires in de steden van meer dan 20,000 inwoners door het gouvérnement zouden worden gekozen. Ten tweede door de vergadering van de ligue républicaine te Bor deaux te verbieden. Er is dientengevolge in de groote steden eene ontevredenheid ontstaan, die de geheele positie van het Fransche volk tegenover het gouvernement wel eens zou kunnen veranderen. De nieuwe verkiezingen te Lyon kenschetsen reeds den geest die door beide genoemde impopulaire bepalingen ontstaan is. Daar waren bij de stemming van 30 April ge kozen gedeeltelijk gematigde, gedeeltelijk ultra republikeinen. Deze laatsten nu grepen enkele weinig beduidende ongeregeldheden in de wijk La Guillotière aan om gezamenlijk hun ontslag te nemen en den maire te noodzaken tot het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Toen is op 7 Mei de bevolking trouwer opgekomen, en een gemeenteraad gekozen, bijna geheel bestaande uit geavanceerde republikeinen. Ook in enkele andere steden zijn de verkiezingen in dergelijken zin uitgevallen. Thiers zal nu in de noodzakelijk heid komen om óf in die steden maires te be- noemeu, die het gouvernement toegedaan zijn en dan begaat hij een inbreuk op het principe van algemeen stemrecht; óf hij zal maires moeten benoemen uit de geavanceerde partij en dan han delt hij tegen zijne eigene inzichten en verliest daardoor z -n prestige. Het gouvernement heeft wel zijne bedoeling kenbaar gemaakt om altijd de opinie in te winnen van den gemeenteraad en zal daardoor beproeven deze lichamen gunstjg' voor zich te stemmen; maar dit beteekent niets wanneer men zich dan toch niet aan de voo: dracht van den raad houdt. Aan den anderen kant zal Thiers een sterkere oppositie van de rechterzijde in de Nationale Vergadering tegen zich in het leven roepen, zelfs wanneer hij in gematigd repti- blikeinsche steden de maires naar den geest der bevolking benoemt. Hij laadt dus, door zich dit recht voor te behoudeu, eene verantwoordelijk heid op zich, die hem in groote moeielijkhedén kan brengen en toch niet veel kan uitwerken om den invloed der regeering op de steden te verzekeren. Met dit laatste oogmerk is de geheele bepaling in de gemeentewet opgenomen, maar het had beter geweest indien Thiers aan de ste den maar volle vrijheid had gelaten. In de Nationale Vergadering heeft de heer Baze eene interpellatie aan het gouvernement gedaan, waarin hij als eene schrikmare de voorgenomen samenkomst der „ligue républicaine" mededeel! met Gainbetta als hoofd. Een correspondent van de Indépendance vergelijkt zijne houding ironisch bij die van Cicero, toen hij in den Romeinschen senaat de samenzwering van Catilina kwam openbaren. De minister Picard heeft geantwoord, dat het gouvernement zich met kracht tegen der gelijke vereenigingen van overdreven partijgan gers zal verzetten, en dat in dien zin beielen naar de departementen zijn verzonden. De regeé- ring is door deze interpellatie dus genoodzaakt geworden in het publiek eene bepaalde houding tegenover de „ligue" aan te nemendoch de in terpellatie zelve en de menigvuldige gesprekken in de verschillende afdeelingen toonen, dat men over de nieuwe beweging zeer ongerust is. Nu ware het waarschijnlijk beier geweest om niet door eene openlijke bespreking aan deze zaak nog meer gewicht te geven. Indien de regeering zich nu door den algemeenen aandrang genood zaakt ziet om toch dergelijke vergaderingen toe te laten, dan komt hare onmacht slechts sterker voor den dag; indien zij daarentegen de beweging met kracht onderdrukt, dan dient het nergens voor om te toonen, dat men haar eerst gevreesd heeft. Gainbetta wordt in de vergadering algemeen beschuldigd, de raddraaier van de beweging der provinciën te zijn. Hij wordt beschouwd als een staats misdadiger en wegens zijne bekende éner gie gevreesd. Indien men de man' zoo vreest dan ware het verstandiger geiveest, hetn niet geheel tot vijand te maken door hem ineedoogenloos té verjagen, terwijl hij toch volgens zijn beste weten zich gewijd had aan de verdediging der provin ciën. Niemand ontkent, dat de vorming van het Loire-leger met de hulpmiddelen waarover hij t te beschikken had in een koiten tijd op een be wonderenswaardige wijze door hem tot stand gebracht. Dat zijne pogingen niet tot een „oe resultaat hebben geleid is evenmin en nog miD der zijne schuld als het die van Trochu is, (ja Parijs moest vallen. Indien de vurige republikei zich nu aan het hoofd stelt van een soort va beweging in de provinciën, dan kan deze mond insurrectie voor de regeering wel gevaarlijk worden, dan de corporeele te Parijs, die zij rai3 schten reeds zeer spoedig meester zal zijn. De geest van ontevredenheid der groote stede toonde zich ook in een voorstel dat na de inter pelatie van Baze in behandeling kwam van d heeren Quinet, Langlois en Tolain, om de alge meene verkiezingen op het platteland en in j groote stedeu van elkander af te scheiden. Don het algemeen stemrecht zooals het nu toegepas wordt werd de steden volgens de voorsteller een groot onrecht aangedaan. Hunne stem gaa geheel in die van het platteland op, en de mid delpunteu van nijverheid en vlijt oefenen dus 's laDds vertegenwoordiging een zeer kleine iD vloed uit. Zij wilden eeoe afzonderlijke vertegen woordiging van de steden in het leven roepen zoodat deze op elke 35,000 inwoners een afg vaardigde zouden kiezen. De commissie die advi over het voorstel uitbracht stelde voor, om he niet in overweging te nemen, maar tot de ord vau den dag over te gaan. Dat deze conclusi aangenomen werd, daartoe bracht een schoot redevoering van Louis Blanc veel bij. Hij wee op de ontijdigheid van het voorstel, daar eene groote vereeniging op het punt was te Bordeaux bij elkaar te komen, om tegen de nationale verga dering in verzet te komen. „Die vereeniging b staat," zoo sprak hij, „geheel uit afgevaardigden van de groote steden, en op dit oogenblik zou men nu een voorstel in overweging nemeD, waarbij verklaard wordt, dat alleen het platte land set tegenwoordigd is en niet de steden! Dit zw, zooals de zakeu nu staan, misdadig zijn, en m moeten het met algeineene stemmen verwerpet Louis Blanc werd van beide kanten toegejuic en de „prisa en consideration" verworpen nis 517 tegen 23 stemmen. Italië. De Italiëmaakteen schrijven openbaar, waan pater Hyacinthe prof. Dödinger heeft geluks wenscht met den brief, dien hij tot den aait bisschop van MuDchen gericht heeft. Inditschr ven, dat gedagteekend is Rome 26 April, ze: de bekende vrijzinnige priester o. a. het volgende Döllingers brief heeli te Rome een grooten indruk gemaakt, en juist diegenen, die zich houdentlsd zij er slechts geringe beteekenis aan hechten begrijpen het beste het gewicht er vaD. Ik hooroz mij heen spreken van het gevaar eeDer scbei ding biunen een korter of verder tijdsverloop die scheiding is reeds aanwezig, zij bestaat eene mate en onder vormen die tot nutoeonbe kend waren, en, wat het meest onrustbarend is, heelt haren grond in de instelling zelve, die on éenheid moest aanbrengen. Men zou bibliotheken kunnen samenstellen uit de boeken, die tegen de ongehoorde aanmatigingen van de Roomsche cum geschreven zijn, en toch zijn deze aan mating:: nog altijd toegenomen. Tegen zulk een system vermogen de bewijsvoeringen der wetenschap de protesten van het geweten niets. De mensch die het vertegenwoordigen, verstaan de taal da waarheid en der gerechtigheid niet, of wel gelooven in hunne onbegrijpelijke verblindit de moraal en de geschiedenis in hunne macl' te hebben, en meenen, dan zij deze naar het beeld hunner eigene onfeilbaarheid kunnen verandert Opdat hun de oogen opengaan is het noodigd' zij tegen hinderpalen stuiten, die sterker zijn lts zij zelf, cn dit zal, wanneer ik mij niet vefiü de verschikkelijke tuchtiging zijn, die God o«< hen beschikt heeft, en te gelijker tijd de oogt hoopte redding, die Hij aan zijne kerk voorbereid Humeuie. De verschrikkelijke gebeurtenissen, die de com mune over Frankrijk gebracht heeft, en die eigenlijke bedoelingen van de republikeinen al hunne naaktheid doen te voorschijn kornet hebben op de Rumeensche bevolking eenige11 indruk gemaakt. De sympathiën voor Frankrij en zijne hoog geprezene instellingen, verdwijnen langzamerhand in het niet. Zij die iets te verlie zen hebben zien met vrees en afschuw, waarhee de Rooden Frankrijk gebracht hebben en waar heen zij ook Rumenie hadden willen brengen Van dag tot dag verliezen de Rooden huDt aanhangers en zelfs in de hoofdstad is hun aan tal weggesmolten. De gemeente-verkiezingen va Bucharest, die voor drie dageu plaats vond hebben het bewezen. Bij die verkiezingen hadden de Rooden in laatste jaren zulk een beslissend overwicht, da men de candidaten, die in hunne vereeniginge werden gesteld, als reeds gekozen kon beschouwen Dezen keer had, niettegenstaande al de door hunn leiders in het werk gestelde pogingen, juist lie omgekeerde plaats. Geen van hunne candidate» waaronder in de eerste plaat9 C. A. Rosetti, D» rnetrius Bratiatio, Stephanus Golesco en Joa Ghika, kreeg bij de verkiezing meer dan onge

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2