vreedzame republiek! Gelukiger zijt Gij dan nog te prijzen, Jeremias Bentham, daar uw moeder* land, niettegenstaande alle interpellaties en af keu ringen, getrouw Uwe nuttigheids-leer in praktijk heeft gebracht. En deze zal misschien de leer zijn, die het menschdom nog eenmaal van de afgrij selijke bloehbaden en slachtingen bevrijden moet; medelijden, zedelijkheid, menschlievendheid heb ben tot nog toe slechts zooveel kracht uitge oefend, dat zij den mensch er toe brachten om zijn vernuft te scherpen tot het uitvinden van de doelmatigste vernielings-werdtuigen. Eigen nadeel, vernielde oogst, verbrandde hui zen, mismaakte ledematen, verminkte kinderen, verwoest huisselijk geluk, zullen misschien na tal van eeuwen nog tot stand brengen wat recht schapenheid tot nog toe niet heeft kunnen uit werken. Gaan wij nu na, onder welken vorm de boven beschrevene toestand zich in de meeste landen van Europa voordoet. De revolutie in Frankrijk is sedert den dag waarop zij uitbrak, den 18den Maart, steeds in bedenkelijkheid toegenomen. Niet, dat het aantal opstandeliugen langzamerhand aangegroeid is integendeel, voortdurend hebben zich nationale gardes onwillig verklaard om voor de zaak der Commune uit te trekken terwijl juist aan den kant van Versailles de strijdkrachten allengs tot een machtig leger zijn aangegroeid. Maar het liet zich, toen eenige oproerlingen de kanonnen van Mont- Martre tegen de regeering verdedigden, niet aan zien, dat de ontevredenheid, die zich bij enkelen over de miskenning van Parijs en andere reeds lang bestaande grieven openbaarde, tot zulk een bloedigen burgeroorlog zou aauleidiug geven als waarvan wij thans getuigen zijn. Wellicht doordat de regeering zich direct uit Parijs teruggetrokken heeft en daardoor van zelf een vijandigen toestand tusschen Versailles en de hoofdstad in het leven riep, heeft de zaak zulk eene ontzettende uitbrei dinggenomen. De Parijzenaars zijn toen hunne poor ten gaan sluiten voor hen, die getoond hadden niet binnen die poorten te willen huisvestenen toen zij, die de stad vrijwillig hadden verlaten, er met geweld weder in wilden komen, zijn de muren versterkt, barricades opgericht en kanonnen geplant, om dit te beletten. De eigenlijke beginselen, waarom ge streden wordt, hebben zich pas gedurende de worsteling geformuleerd, zijn aan den eenen kant in omvang toegenomen, daardoor aan den ande ren kant sterker tegengewerkt, en hebben aan den burgeroorlog dat onverzoenlijke karakter ge geven, dat nu alle terugtreding onmogelijk maakt. Het gouvernement heeft nog zeer weinig bepaalde voordeelen behaaldhet eenige resultaat, waar toe het gekomen is, bestaat daarin, dat Parijs, voor zoover het niet door Pruisische troepen omgeven wordt, nu geheel ingesloten is en dat daardoor de zoolang door het gouver nement aangekondigde algemeene aanval mo gelijk wordt. Indien dus geene pogingen om een vergelijk tot stand te brengen met goeden uitslag bekroond worden, dan komen wij tot de treurige zekerheid, dat hetgeen wij beleefd heb ben nog slechts een klein voorspel is van hetgeen nog te wachten staat. Op het tot stand brengen eener verzoening is nu echter zeer weinig hoop meer, daar wij de eene vereeniging na de andere, die zich tot dat einde moeite gaven, onverrichter zake zagen terugkeeren, en zij dan ook meeren- deels hunne vruchtelooze pogingen hebben opge geven. Wel wordt er nu nog weer eene démarche gedaan door de „Union Republicaine" maar ook hiervan is even weinig goeden uitslag te verwach ten als van alle vorige stappen, daar geen der par tijen in de voornaamste quaestie, nl. hoever zich de gemeentelijke vrijheid van Parijs zal uitstrek ken, wil toegeven. De geheele toestand krijgt nog een bedenkelijker karakter door de woelingen van een partij, die voor eeuwig uit Frankrijk moest verdwenen zijn, doch die in onbeschaamdheid alle partijen, die ooit bestonden, overtreft. Het is natuurlijk, dat wij hiermede bedoelen de aanhangers van het keizerrijk. Sedert Mac- Mahon opperbevelhebber van het leger is gewor den zijn de Bonapartisten van alle kanten naar Versailles komen opdagen. Daar wordt nu door bezoldigde en onbezoldigde net gekleede heeren rond geslenterd en bij de toegangen tot het gebouw der Nationale Vergadering post gevat om hetzaad uit te strooien, waarvan de op den troon herstelde Corsikaansche dynastie de vrucht moet zijndaar worden dagbladen omgekocht, opgericht en onder steund om aan insurgenten, en reactionairen, aan priesternioorders en ultramontanen beloften te doen, die reeds de kiem in zich dragen van de ontrouw waarmede zij nageleefd zullen worden; daar rijden dames van het oude régime in schit terende équipaadjes rond als eene bespotting van de ellende, die door hunnen afgod over Frankrijk is gebracht, en houden zich gereed om zegepra lend de hoofdstad binnen te trekken, zoodra de hoop verachtelijke muitelingen tot zwijgen is gebracht. Wat er ook van de politiek des heeren Thiers gezegd mag worden, hoevele onbillijke verden kingen en aanmerkingen ook den mail treden, die zulk een reuzentaak op zich heeft genomen, dit mag men als zeker aannemen, dat hij zich minstens onvoorzichtig gedraagt tegenover de trouwelooze en listige agenten van het keizerrijk. Wij twijfelen niet aan zijne oprechtheid wanneer hij verzekert, de republiek te willen handhaven; maar hij geeft de opstandelingen en allen die hein vijandig zijn groote aanleiding om het te doen. Wij laten de benoeming van Mac-Mahon en andere legerhoofden, zijne toelating van bekende Bona- partistische ijveraars te Versailles daar; doch met verwondering zien wij hem nu aan het hoofd van het toezicht op de drukpers stellen een man, die onder de regeering van Napoleon dezelfde betrekking heeft vervuld en zich onderscheidde door de tyrannieke maatregelen, door hem tegen de vrije uiting der gedachten genomen. Meer dergelijke benoemingen tot hoogere en lagere administratieve betrekkingen zijn in den laatsten tijd voorgekomen, en wanneer men nu nagaat, dat een groot gedeelte van Frankrijks bevolking, vooral in de groote steden eene her stelling van het Bonapartisme beschouwt als de grootste ramp die Frankrijk treffen kan, terwijl de afgevaardigden der Commune in de groote steden hiervan listig gebruik maken, dan mag men, indien men zich al van afkeuring wil ont houden, gerust zeggen dat men van Thiers' han delwijze niet het minste begrijpt. De uitslag der verkiezingen voor de gemeen teraden is gelukkig te noemen en wel daardoor, dat zij de insurgenten geen nieuwe aanleiding geeft om berichten uit te strooijen dat men dc republiek verraden en de monarchie herstellen wil. Met enkele uitzonderingen toch zijn overal gematigde republikeinen aan het hoofd der ge meente gekomen en men mag dus denzelfden gunstigen uitslag verwachten bij de aanstaande verkiezingen voor de algemeene raden en de openstaande zetels in de nationale vergadering. Het land, dat van Frankrijk door het kanaal geseheiden wordt heeft zich, tot schadeloosstelling voor zijne werkeloosheid in den Duitsch-Franschen oorlog, overgegeven aan parlementaire debatten. Het ministerie Gladstone heeft een crisis door staan, waaruit het alleen overwinnend te voorschijn is getreden omdat de liberale partij noodig vond een liberaal kabinet aan het roer te doen blijven. De strijd liep over de quaestie of men de groo- tere uitgaven die voornamelijk door de reorga nisatie van het leger op het budget van flnantiën voorkomen, zal dekken door eene verhooging van de income-tai of door zich voor een keer te onthouden van de jaarlijksche vrijwillige amor tisatie der Eugelsche staats-schuld. De Regeering stelde het eerste voor, omdat zij eene onderbre king van de amortisatie met de eer van het rijk niet bestaanbaar acht; de oppositie met Disraeli aan het hoofd keurt de incometax af omdat de buitengewone uitgaven daardoor hoofdzakelijk ter laste zouden komen van een bepaalde en wel de meest gegoede klasse van Engelands inwoners. Nadat de regeering zoo verstandig was geweest om een onderdeel van haar financieel ontwerp, namelijk eene belasting op de lucifers, op den algemeenen aandrang van het volk in te trekken, werden achtereenvolgens verschillende motien, strekkende om het budget af te keuren verwor pen. Zoo viel eene motie van den heer Smith, waarbij de verhooging van de income-tax werd afgekeurd, met 335 tegen 250 stemmen, en werd die verhooging derhalve in principe goedgekeurd. Geen beter lot trof eene motie van den heer Torrens, die strekte oin de vermeerdering der belasting op het inkomen niet hooger te doen gaan dan van 5 stuivers op het pond (12 gulden) en de rest van het deficit te vinden in uitstel der schulddelging. Dit voorstel werd verworpen met 294 tegen 248 stemmen, doch zooals wij reeds zeiden staan deze overwinningen der regee ring wat haar financieel beleid betreft met eene nederlaag gelijk daar zij geheel toe te schrijven zijn aan de ondersteuning quand-même van de Whigs. De Eugelsche bladen met de Times aan het hoofd vatten de gehouden stemmingen dan ook niet anders op, doch in allen gevalle zijn de ministers en voornamelijk zij die het budget het krachtigst verdedigd hebben, Goschen, Lowe en Gladstone er door uit eene netelige positie geraakt. In de zittiug van 3 Mei werden in het lager huis debatten gevoerd, die bewezen, dat de emancipatie der vrouw in Engeland ten minste een ernstig punt van overweging begint uit te maken. Jacob Bright deed een voorstel om aan de vrouwen het stemrecht te verleenen en van weerskanten werd de zaak warm besproken, Gladstone zelf erkende dat hij het principe hul digde, doch dat hij het voorstel van den heer Bright wegens zijn al te wijde strekking niet aannemelijk achtte. Het werd ten slotte wel is waar verworpen maar slechts met eene meer derheid van 70 stemmen, terwijl 150 heeren zich niet ongenegen verklaarden, hun mandaat in het vervolg door de medewerking der schoone sexe te ontvangen. Leiden, 8 Hei. Door de arrondissements-rechtbank alhier zijn de volgende nominaliën opgemaakt, 1°. ter vervulling der vacature van rechter bij die rechtbank, ontstaan door de benoeming van den heer Mr. J. I. Del Baere tot president van de arrond.-rechtbank te Goes, de HH. P. Van Bemmelen, rechter in de arrond.-rechtbank te Nijmegen; Mr. F. Cauter Alta, kantonrechter te Noordwijk: en Mr. A. J. E. Jolles, rechter inde arrond.-rechtbank te Appingedam 2°. ter vervulling der vacature van rechter- plaatsvervanger, ontstaan door de benoeming van den heer Mr. G. A. Van Hamel tot substituut officier bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen, de HH. Mr. A. J. Wijnstroom, advocaat, notaris en plaatsvervangend kantonrechter alhier, Mr. W. P. Steenhoff, advocaat alhier en Mr. J. W. Van Oosterzee, advocaat alhier. Men leest o. a. in de Nieuwe Rolterdamsche Cou rant, van heden Eene advertentie in de Leidsche Courant, waarin de reactionaire candidaten in het kiesdistrict Leiden worden aanbevolen, vangt aldus aan: „Strijders voor Nederland en Oranje, die de kern en onder Gods zegen de toekomst zijt onzer nationaliteit, gij hebt voor de verkiezing op 9 Mei e. k., uwe eigen candidaten gesteld, zooals het mannen van overtuiging betaamt, zonder hulp van modderpartij of Commune." In eene andere naamlooze advertentie in het zelfde blad, worden) diezelfde candidaten aanbe volen, „in de vaste overtuiging dat er in Leiden nog velen zijn, die de vrijheid van onderwijs verkiezen boven het met tonnen gouds doordrij ven der godsdienstloos school, waar de „Marsei- laise" het „Onze Vader" komt vervangen." Schande over de partij, die zulke middelen ge bruikt; schande over de bladen, die zulke dingen schrijven of in hunne kolommen opnemen en, in plaats van de kiezers voor te lichten, hen op zoo schandelijke wijze misleiden! Het heeft Z. M. den Koning behaagd in te tee kenen op een exemplaar der Algemeene Vischerij- Courant. De Prins Von Wied thans op het Huis De Pauw zal a. s. Dinsdag vertrekken. Bij de Regeering is het bericht ontvangen, dat bij gelegenheid van de landbouwtentoonstelling, welke op 1 Augustus e. k. te Götheborg in Zwe den zal worden geopend en waarvan vroeger in de Staats-Courant is melding gemaakt, te dier stede een internationale zeilwedstrijd zal plaats hebben op 4 en 5 Augustus daaraanvolgende. De mededingers kunnen zich uiterlijk tot 15 Juli e. k. bij den heer Alb. Ehrensvard te Göthe borg aanmelden en zullen zich aldaar uiterlijk op 2 Augustus e. k. moeten bevinden. Z. M. heeft aan A. Dijkhoff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als auditeur bij den schut tersraad der dienstdoende schutterij te Helmond; en als zoodanig benoemd A. F. H. Hoekers. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Bent huizen H. La Rivière. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Willemstad H. De Lint, Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hooge- school te Groningen Dr. P. De Boer, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw N. H. Nierstrasz, in erkenning der diensten, door hem als ingenieur bij den aanleg der Staatsspoorwegen bewezen. Z. M. heeft de heer N. Cambanelli, thans vice-consul, bevorderd tot Nederlandsch consul op het eiland Zaute. Z. M. heeft aan den hoofdingenieur bij de ma rine it la suite J. W. L. Van Oordt, op zijn ver zoek, een eervol ontslag uit 's Rijks dienst ver leend, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der cavalerie te benoemenbij het 1ste reg. huzaren, tot ritm. van de 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. J. Dijckmeester, van het korps; en bij het 4de reg. huzaren, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. Jhr. A. J. Boreel de Mauregnault, van het korps. BINNENLAND. Wassenaar, 8 Mei. Hedenmiddag werd alhier een manspersoon door de policie binnengebracht, die door zelfmoord een einde aan zijn leven had gemaakt. Men vond hem in de duinen nabij Waalsdorp met een pistool naast zich, de onge lukkige kan omstreeks zestig jaren oud zijn. Zwolle, 5 Mei. In het begin der vorige maand vestigde zich alhier eene dame, die zich zeer fatsoen lijk wist voor te doen en zich nu eens mejuf- vrouw L. Kinderman, dan weder mevrouw de wed. G. Kinderman, geb. Bok, of ook wel mevrouw Kinderman, geb. Eilbers, noemde. Zij had een paar gemeubileerde kamers gehuurd en schreef op verschillende advertentiën, om in aanmerking te komen voor de betrekking van huishoudster. Werden er dan informatiën omtrent haar inge wonnen en vervoegde men zich persoonlijk bij haar, dan gaf zij voor, voor eene zuster geschre ven te hebben, die nu echter al geplaatst was. Zoo kwam een zeer geacht ingezeten met haar in aanraking, die, geloovende dat zij een dokters weduwe was, met haren toestand haar met goeden raad bijstond. Zij had o. kennen gegeven, dat zij de menschen, waar ai woonde, niet vertrouwde, en toen zij nu bij eej vriendelijk schrijven aan gemelden heer te ken nen gaf, dat zij onverwacht het treurig berich had ontvangen, dat haar zuster te Maastrict eene hevige bloedspuwing had gekregen, ,ja zij terstond op reis moest, maar met hare effecte verlegen, hem verzocht, deze, in een pakke verzegeld, te willen bewaren, vond dei geene zwarigheid om aan een tevens te kenne gegeven verzoek, haar met éen of twee muntji te willen bijstaan (daar zij in Mei eerst has interest ontving), te voldoen en haar een van f 25 te zenden. Toen nu dezer dagen bij den commissaris va politie informatiën omtrent de bewuste dami werden ingewonnen, kon deze geen spoor vai haar meer vinden, maar bleek uit voorloop» onderzoek, dat zij bij onderscheidene winkelier goederen op krediet had gekocht en dat het boven gemelde pakket niets dan scheurpapier INGEZONDEN. M. d. R.! In de Leidsche Courant van heden, leest men eene advertentie van eenige kiezers, waarin van zekere scholen zeggen, dat de Marseillaise het Onze Vader komt vervangen. Vergun mij daar tegen op te komen. De bewering van deze lieden is onwaar en lasterlijk. Hunne laffe praatjes zijn beleedigend voorveli ouders en onderwijzers van openbare en bijzon dere scholen. Wat moet men denken van ie zedelijkheid dezer lieden, die zulke oneerlijk: middelen aanwenden om hun zin door te drijven die het volmaakte gebed zoo onwaardig durven gebruiken? Hoe treurig moet het in hun oog met hunne zaak gesteld zijn, waarvoor zij zulke oneerlijk; middelen noodig achten! Zoo verkregen, isd: overwinning een nederlaag. Kiezers, toont dat die lieden geen invloed u hebben, protesteert door uwe stemmen hunne onwaardige woorden, vervult uwen bc gerplicht en kiest: Mr. J. T. BUYS P. J. DE FKEMERY Mr. F». DU RIEU. Een Kiezer KOLONIËN. Dé, BATAVIA, 31 Maart. Aan het Mail-Overzicht van den Java ontleenen wij het volgende: Nadat des namiddags van 25 dezer, met ee: der vaartuigen van de Koninklijke Siamsck flotille, de consul der Nederlanden te Singapore de heer W. Read, ter reede alhier aangekoma en ontscheept was, werd door het daartoe sein des namiddags van den daaraanvolgende dag aangekondigd, dat het overige gedeelte flotille, waarop zich Zijne Majesteit de Eerste Koning van Siam zelf en Hoogstdeszelfs gevol. bevond, in aantocht was. Op dit bericht be®i zich de commissie, bedoeld bij art. 3 van bi programma voor de ontvangst van Zijne Majesteit onverwijld met het stoomvaartuig Tjiliwong nu: de reede, ten einde den Hoogen bezoeker, ui naam van Zijne Exc. den Gouv.-Gen., wenschen met Hoogstdeszelfs behouden aankom» in deze gewesten en Hoogstdeszelfs welmeenes omtrent de ontscheping te vernemen, waartoei' commissie hare diensten aanbood. NadatZijne Majesteit Hoogstdeszelfs welbeha^i dienaangaande had uitgedrukt, werd door I* geschut van de citadel Prins Frederik te Wellv vreden het sein gegeven, dat het. program® verder zou worden opgevolgd. Dientengevolge werd Zijne Majesteit des morgens van den 27sten dezer door de bovenbedoelde commissie van boo® afgehaald, en door de deputatie ontvangen begaf Zijne Majesteit en Hoogstdeszelfs gevolg zich daarop, ongeveer te halfacht, in statige' optocht naar het Gouvernements-hotel te Rijswijk alwaar de Hooge bezoeker door Zijne Exc. Jet Gouv.-Gen. werd ontvangen en verwelkomd. Vervolgens werden de aanwezige autoriteiten zoo civiele als militaire, benevens de overige bi art. 17 van het programma genoemde personen door Zijne Exc. den Gouv.-Gen. aan den Konio! voorgesteld. Daarna begaf Z. M. de Eerste Koning van Siatn, vergezeld door Zijne Exc. den Gouv.-Gen., zich naai het paleis te Weltevreden, alwaar Z. M de groot zaal van dat paleis, welke met de portretten vso HH. MM. de Koningen Willem I, II, III en vaB de voormalige landvoogden van Nederlandse^ Indië versierd is, met zichtbare belangstelling10 oogenschouw nam. Des namiddags werd dooi Zijne Majesteit een wandelrid gedaan. Des avonds werd den hoogen gasten en aan de commissi"' welke den Koning hebben gecomplimenteerd diner aangeboden aan het gouvernementshotd

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2