Een laatste woord. 3449. Dinsdag A°. 1871. 9 Mei. Mr. J. T. BUYS, P. J. DË FKËiHËKV Mr. P. BY RIËI1. LEIDSCB DAGBLAD. F» Pt IJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIEN Voorlederen regelO.fS Grootere letter, naar de plaatsruimte die ZIJ beslaan. Het is niet van ieder, die zich met zijne huis houdelijke en maatschappelijke beslommeringen moet bezig houden, te verwachten, dat hij tijd zal nnden om zich die kennis te verschaffen, die hij noodig heeft, om zonder voorlichting zijne plich ten als staatsburgers te konnen verrichten. Daarom js het een taak van vertrouwen, die aan de pers wordt opgelegd, om, ieder naar zijne overtuiging, jen kiezers raad te geven. Wij meeuen die taak naar ons beste weten vervuld te hebben, en hopen dat velen van U aan onzen roepstem zullen gehoor geven. Maar dat neemt niet weg, dat wij allen onder U, die onze gevoelens niet dèelen, geheel vrij laten en dat wij U toeroepen: /Onderzoekt rooveel gij kunt en stemt dan naar uw beste weten." Maar darbij hebben wij nog weinige woorden te voegen, en die zijn de volgende: Kiezers, veracht zoowel in het staatkundige als iD het private leven alle slinksche streken en bedriegerijen; ziet met een blik van diepe min achting neer op hen, tot wie gij in gemoede kouit om raad te vragen en die uw vertrouwen misbruiken door U onwaarheden in te blazen begint dan met, indien het soms in uwe handen komt, een blad te verscheuren of te verbranden, dat U gaat vertellen, dat mannen tot wie ieder mei achting opziet, en waaronder er vooral èen is, die door weinige personen in ons land, wat tijne verdiensten en eerlijkheid betreft, geëven aard wordt, dat zulke mannen zich ten doel zou den stellen om de bloedbaden der Commune wer U te brengen, om de kinderen in de school de /Marseillaise" in de plaats van het /,Onze Vader" te doen van buiten leeren. Indien der gelijke insinuatiën, behalve hunne boosaardigheid, iet al te ongerijoid en belachelijk waren, wij ouden ze van woord tot woord voor U weer leggen; nu echter, Kiezers, bepalen we er ons toe, te vertrouwen op uw gezond verstand en uwe rechtschapenheid Morgen van negen tot vijf uren zijn in een er zalen van het Stadhuis gezeten de heeren v. d. Brandeler, Driessen en Lezwijn, om van u kiezers voor de Staten der provincie Zuid- olland de stembiljetten te ontvangen, waarop ge de namen zult geplaatst hebben van hen, die e wenscht te benoemen tot de kampioenen van we rechten en vrijheden 111 den staat, die ge ivenscht te benoemen, om te zorgen dat bet de pro- incie Zuid-Holland, met hare bloeiende en nijvere leden welga. Kiezers, toen ge vroeger het stemrecht moest rerlaten aan eenige adellijke heeren en bevoor- sebte standen, werden uwe belangen verwaar- oosd. Het geld werd besteed zonder dat men ooit t weten kwam, waar de centen bleven. Ir werden leeningen gesloten, zonder dat het Wik er iets van wist. Als het volk maar zijne ter hooge belastingen betaalde, dan bekreunden 'e heeren er zich niet verder om. Maar kiezers, gij weet allen nog dat de kruik iolang te water ging totdat ze berstte; ge weet allen nog maar al te goed, dat van dit tnbeheer, van dit weinig toezicht van het volk 't het bestuur van de huishouding waarin het woont, de gedwongen leening vau 129 millioen d gevolg was. Ge weet allen nog kiezers, wat "ge belastingen moesten opgebracht worden. Kiezers, dit alles is veranderd sedert ge het iinrecht hebt, sedert ge zelf de niannen kunt owijzen, die, in welk staatslichaam dat ver- n wordt, voor u zorgen, voor uwe belangen -ijden en lijden. Kq kiezers, aan wieu hebt ge dit alles te danken ^an wien hebt ge te danken dat geen half 6 mag uitgegeven worden, voor en alleer afgevaardigden liet toegestemd hebben an wien hebt ge te danken, dat, sedert het volk naar waarheid mederegeert, onze Maat schappij zoo veel goeds heeft ontvangen? Immers aan Thorbecke, aan den grooten Staats man die thans ten derden male met het vertrou wen des Konings is vereerd! Ziet kiezers! Omdat Thorbecke het volk tot volk maakte, omdat Thorbecke de misbruikeu van de bevoorrechte standen vernietigde, omdat Thorbecke maakte dat de burgerstand gelijk gesteld werd met de aristocratie, omdat hij zorgde dat een bakkers- of een slagerszoon even goed officier kan worden of eene andere landsbetrek king kon krijgen, omdat hij door de vrijheid van 0nderwijs verkreeg dat ook de zonen van hen die niet vermogend waren konden leeren, daarom wordt Thorbecke door de onderdrukkers van het volk en hunne aanhangers een doodelijke haat toegedragen. Ziet kiezers, dit is nu de reden waarom door de conservatieve altijd zoo tegen de liberalen wordt uitgevaren, dit is secret de la comédie. Maar kiezers, de conservatieve heeren zijn slim, eene eigenschap die alle menschen, die met een ge zond verstand begaafd zijn, kunnen verkrijgen. Die slimheid leidt hun er toe om hetgeen wij daar schrijven niet zoo openlijk te doen blijken. Neen, zij zeggen de grondwet, waardoor Thor becke het volk vrij maakte, lief te hebben, maar kiezers, zij bestrijden alles en stemmen tegen alles, wat ten gevolge van die grondwet moet worden gedaan om het volk ai meer en meer welvaart te verschaffen. Zij voeren oppositie tegen elk mi nisterie dat liberaal heet, omdat de liberalen het volk van de onderdrukking der aristocratie hebben bevrijd. Om dit met eenige vrucht te doen, maken zij zich van liberale leuzen meester om bet verloren gezag weer te herwinnen. Zij roepen uit, dat Thorbecke het land ten gronde richt, dat het liberalisme het land en volk ten verderve voert, terwijl zij te gelijker tijd een verbond sluiten met de Jezuïeten, om het volk weder ouder de plak van geestelijken te brengen, dat is met andere woorden, de kinderen van het volk in handen van de priesters over te geven, om hun verstand te verstompen, zoodat, wanneer die kinderen mannen in de maatschappij worden, zij zich tot slaven zullen verlagen van hen, die geboren worden om het volk en de vrijheid te onderdrukken. Zij roepen uit dat de liberalen onze schoone Oost-Indische bezittingen aan Nederland ver vreemden; dat de liberalen die goudmijn doen springen, terwijl zij daarbij niets anders op het oog hebben dan zelfzuchtige bedoelingen, niets anders op het oog hebben, dan zich ten koste van onze arme natuurgenooten op Java schatrijk te maken. Zij geven hoog op van godsdienstvrijheid, terwijl zij, kon het gebeuren, de heerschappij der Kerk in den Staat zouden herstellen, waarvan, de ge schiedenis is daar om het te staven, het vergieten van broederbloed het gevolg is. Zij stellen de liberalen gelijk met de Commune mannen, terwijl hun conservatieve regeeriugsbe- ginselen, door Napoleon, gedurende 20 jaren in practijk gebracht, de oorzaak zijn van alderam- s pen die Frankrijk thans teisteren. Maar kiezers, wij beweren dat juist het conser vatisme de beginselen der communisten en socia listen vertegenwoordigt 1 Immers wat is de kern van Communisme en Solialisme, anders dan de onderdrukking van de individueele vrijheid? Is dit niet ook de groote karaktertrek van het conservatisme En is het nu niet een helsche machinatien, om de liberalen, die juist altijd streden voor de vrijheid, voor recht en billijkheid, voor recht over allen, te bezwadderen met den titel van Commune mannen? Zij bewegen hemel en aarde om toch het kies recht uit te breiden. Alweer niets anders dan een valsche leus. Een leus om de domme en onverstandige me nigte tot stemmachines te maken van de geeste lijkheid, daardoor de teugels van het bewind in handen te krijgen en dan op middeleeuwsche wijze huis te gaan houden. Zietdaar kiezers, wat de reactie al sedert lang in haar schild voert, maar welke plannen geluk kig steeds zijn afgestuit op het gezond verstand der Hollandsche natie. Toch geven de reactionairen den strijd niet op. Integendeel, in deze tijden worden weer alle zeilen bijgezet. Verbonden als zij reeds met de Jezuïeten zijn, hebben zij nu ook van hen de fameuse leerstel ling: het doel heiligt de middelen overgenomen. Overal in het land staan zij naast de Jezuïetis- tisclie kiesvereenigingen. De clericale kiesvereeniging onder den bedrieg lijken naam vanHecht voor allen, te Leiden, stelt dezelfde candidaten als de conservatieven. Kortom, er is een verdelgiugsveldtocht tegen het liberalisme geopend. Kiezers, ge hebt dus bij de eerste ontmoeting tusschen de strijdende partijen op morgen, de keuze tusschen twee stelsels: het stelsel waar onder we sedert 1818 leven, en dat hetgeen voor 1818 een bron van zooveel kwaad voor Nederland was. Kiezers, ge hebt het in uwe hand om morgen de kiem te leggen voor rampzalige tijden van achteruitgang en ellende, of voor de voortzetting van gelukkige dagen waarin Nederland welvaart en bloei geniet. Ge ziet dus kiezers, dat het morgen de beslis sing eener zaak geldt, waaraan ge u, in welken zin dan ook, niet moogt onttrekken. Denkt dus niet bet geldt slechts de Provinciale Staten, want de verkiezingen op morgen slaan gelijk met die voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Wij hebben een liberaal ministerie met Thorbecke aan het hoofd, een liberale Tweede Kamer, een Eerste Kamer, die uit bezadigde mannen bestaat. Zoo moet liet blijven wil het u kiezers per soonlijk en den Staat welgaan. Verbreekt ge mor gen dit harmonisch geheel, door mannen af te vaardigen die tot eene conservatieve Eerste Kamer medewerken, dan zult ge er weldra den betreu- renswaardigen weerslag van ondervinden. Kiezers de mannen die in dit district tot can didaten zijn gesteld, zijn alle, de een in meerdere, de ander in mindere mate, uw vertrouwen waardig wat hunne bekwaamheden betreft. Hoe de verkiezing dus uitvalt, zullen we afge vaardigden bekomen die voor hunne taak be rekend zijn om de Provinciale belangen naar eisch te behartigen. Daarover valt dus niet te twisten. Waren er van liberale zijde candidaten gesteld, die dat vertrouwen niet waardig zouden zijn geweest, we hadden ons ter wille van eensge zindheid onzijdig gehouden. Wij laten aan de kiezers zelf het oordeel, over de rechtschapenheid van de gestelde candidaten der beide richtingen. De hoogste strijd, waar men het over de be kwaamheid en geschiktheid der candidaten eens is, loopen over hunne beginselen. Welnu, wij achten de beginselen die de con servatieve candidaten belijden verderfelijk voor ons vaderland, en drukken dus de kiezers op het gemoed, zich niet door persoonlijke sympathieën te laten leiden, maar door op de liberale candi daten te stemmen, aan het geluk van Nederland, en dus aan dat van iedere Provincie en gemeente, bevorderlijk te zijn. Maar hoe ook de uitslag zij kiezers, komt ge trouw ter stembus en toont daardoor in de eerste plaats dat uw vaderland u na aan het harte ligt. Niemand blijve thuis; niemand die door ziekte of lichaamsgebreken daarin niet verhinderd wordt, verzuime zijn burgerplicht. En dan noodigen wij de kiezers uit, die Vorsten Vaderland een grooten dienst willen bewijzen, en op de gronden die door ons gedurende twaalf dagen zijn aangevoerd, morgen Dinsdag 9 Mei, hunne stemmen uit te brengen op de heeren EN Wij herinneren aan de kiezers: I'. Dat zij, die hun biljet verloren hebben, ter secretarie van het Raadhuis zich van andere kun nen voorzien. 2°. Dat de biljetten niet geteekend mogen zijn. 3°. Dat de biljetten door de kiezers in persoon moeten worden ingeleverd. 1°. Dat het stembureau geopend is van des mor gens 9 tot des namiddags 5 uren. BUITENLANDSCH OVERZICHT. I. Men zou, indien men eens in zeer korte trek ken een overzicht van den toestand der verschil lende Europeesche landen wilde geven, kunnen volstaan met te zeggenEr wordt gestreden, er is gestreden en men maakt zich gereed om weer te kunnen strijden. „Er wordt gestreden 1" zoo bulderen ons de kanonnen te Parijs en Versailles in het oor; „er is gestreden!" zoo roepen ons de in diepen rouw gedompelde weduwen en weezen van Duitschland en Frankrijk met klagende stem toe; „men maakt zich gereed om te kunnen strijden!" zoo spreken tot ons hier de hooge bud getten van oorlog, daar de aan de grenzen sa- meugetrokkene troepen, elders weder de over moedige woorden van verschillende dagbladen. En dit betreft nu nog alleen den strijd, voor zoo ver men daaronder verstaat het verminken, pij nigen en om hals brengen van den eenen mensch door den anderenvoor zoover men er onder begrepen wil hebben de intrigues, kabalen en listige streken, waardoor de staatkundige partijen in de afzonderlijke landen elkander den voet zoeken te lichten, wordt Europa, op het oogen- blik beheerscht door een soort van instinctmatige vijandschap, zooals zij bestaat tusschen bonden en katten, tusschen koeien en bonden, tusschen katten en vogels, tusschen wolven en schapen, kortom tusschen alle redelooze schepselen, wier lust het is elkaar te mishandelen of te verslinden. En alsof dit alles nog niet genoeg was heeft het den ouden afgeleefden grijsaard van het vatikaan behaagd, een woord te spreken, dat de staatkun dige en godsdienstige partijen van alle landen in opschudding bregt en dreigt, ons werelddeel terug te brengen tot de tijden van godsdiensthaat en geloofsvervolging. Gij mannen, die U in vroeger of later tijden de loffelijke doch ondandbare taak hebt gesteld om Uw nageslacht middelen aan de hand te ge ven tot het verwezenlijken van den eeuwigen vrede, hoe weinig worden Uwe goede bedoelin gen gewaardeerd! Sully, Rouseau en vooral gij, goedige abt van St.-Pierre, welkeen smadelijke slag in het aangezicht is u toegebracht door den der den Napoleon en het verachtelijk gepeupel van de schoone stad, die ook u onder hare inwoners en bewonderaars heeft geteld! En Gij, diepe den ker van Duitschland, lmmanuel Kant, met welk eene verachting zet Von Bismarck den ijzeren voet op Uw geliefkoosd denkbeeld eener algemeene

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1