I oostenrjjk-Hong. Monarchie. La met zekerheid kan vastgesteld worden, [but ontwerp tot uitbreiding van de bevoegd- I jer landdagen niet aangenomen zal worden, loeene der twee tegenover elkander staande Len vindt het sympathie, hetgeen te verkla- I is uit de tweeslachtige strekking er van. Lrs hetgeen men de Oostenrijksche quaestie kunnen noemen bestaat in de vraag: Zal Le]irijk zijn een eenheids-staat met sterke Lie macht en waarvan de verschillende lan- als het ware slechts provincies uitmaken of [bet zijn een bondsraad, zooals b. v. Duitsch- L Ofschoon nu Hohenwart de staatshulk een Lben riemslag geeft naar den foederatieveu [er loopt hij als het ware met snelheid naar roer, om de beweging aan de boot medege ld Weder zooveel mogelijk te neutraliseeren. Leeft aan de landdagen eene gedeeltelijke Lomie (een begin van het foederalistische sys- L en daar verzet zich de Duitsche constitu- Lele partij tegen. Tegelijk echter beschouwt je landdagen als minderjarigen, idioten, krank- Lgen of verkwisters en stelt ze daarom onder Leele van den rijksraad (handhaving van het Lalisatie-stelsel); hiermede kunnen zich de foe- [listen weer niet vereenigen. Lwel nu de regeering even goed als de Lie bewust is, dat het ontwerp geene kans Ij om aangenomen te worden, denkt zij [iet over om het in te trekken; evenmin laat [rich er over uit of zij van plan is, er eene Lels-quaestie van te maken. De oppositie van L zijde bepaalt er zich ook toe, het voorstel Me verschillende clubs af te keuren, zonder zij eenige moeite doet eene crisis in hel leven te L door b. v. het budget van finantiën of de lie van de delegaties af te keuren. Beide par ui laten hunne schepen maar bedaard langs stroom afglijden om te zien, wie. er het beste Lat, wanneer zij in den naderenden water- naar beueden duikelen. Het is een schouw- I dat waarschijnlijk door ;de Engelsche bladen belangstelling zal worden gadegeslagen, maar Ir wij vreezen weinig zal bijdragen tot deop- L der reeds jaren lang hangende Oosten- Lelie quaestie. 'i1 in i/V :vt >1 idrs - Bastanllnopel, "2 Mei. De Sultan heeft van Bïhédive een schrijven ontvangen, waaruit Bldat het aanleggen van fortificatiën aan het kanaal gestaakt is. Barijs, 3 Mei des morgens). Volgens berichten, In de zijde der insnrgenten herkomstig, hebben lin den afgeloopen nacht een hevigen aanval aan op de truepen van Versailles. Zij werden iggeslagen. Er had daarop een gevecht van volk plaats in Issy. De troepen van Versailles «den er in tot aan de. mairie door te dringen, ir werden toen teruggeworpen. Aan beide en is veel volk verloren. Ook te Neuilly is de oterie sinds gisterenavond herhaaldelijk slaags 'eest. Beide partijen hebben hare liniën be- deD. )e afbraak van de Vendöme-kolom is op 8 1 bepaald, in tegenwoordigheid van leden van I Commune en bataljons van de nationale [de. Irecnen, 3 Mei. De Commissie tot onderzoek ideRegeerings-voorstellen betreffende de wijzi- g der Grondwet heeft heden beraadslaagd over iaarin opgenomen bepalingen, waarin liet recht initiatief op wetgevend gebied bij de Landda- wordt uitgebreid. Na een langdurig debat werd 18 tegen 5 stemmen op voorstel van den Rechbauer besloten, ten aanzien van dat over te gaan tot de orde van den dag. miers, 3 Mei. Alhier en te Stembert is het arende den nacht rustig gebleven. Te Goé ten ernstige onlusten plaats gehad, die tot in den nacht aanhielden. De werklieden hen meer loon en meer vrije dagen, hetwelk nerd geweigerd. Er heeft een gevecht plaats ad, waarin werklieden en gendarmes gewond hedenmorgen werden de ongeregeldheden gezet. Men vreest dat dit een verkeerden loed op de werklieden te Verviers zal hebben, maatregelen van voorzorg zijn genomen, «men, 3 Mei. Een eigenhandig schrijven des Ms aau den minister van onderwijs gelast beraadslagingen te openen over de verandering Vereeniging voor wetenschappen te Krakau een Academie der wetenschappen.' De Miuister van onderwijs heeft ver- rd, dat hij voor de opzegging van het Con- ■faat met Rome was, omdat de Staat zijn volle moest kunnen handhaven tegenover de tische gevolgen van de Onfeilbaarheidsver- *IQg, rlijn, 3 Mei. Uit particuliere bron verneemt dat het bedrag der verschuldigde verple- &osten, 18 millioen, den lsten Mei te Rouaan te Aniiens betaald is. ^arijs, 3 Mei. Op verlangen der Pruisen moet garnizoen van het fort van Vineen nes ver- derd worden. Het kanon- en geweervuur duurt met tusschen- poozen bij Asnières en Neuilly voort. Op Issy en Montrouge wordt hevig geschoten. De troepen van Versailles dwongen hedennacht de gefede- reerden tot den terugtocht en bezetten opnieuw het dorp Issy en het park. Het fort wordt nu ten Zuiden en ten Westen door de batterijen van Versailles bedreigd. De Nation souveraine is verboden. De vrijmetselaars hebben besloten zich bij de nationale garde aan te sluiten tot verdediging der Commune. ftlunclien, 3 Mei. De pauselijke nuntius is van plan aan de Regeeriüg de bewijzen over te leg gen, dat de dogma der onfeilbaarheid geen af breuk doet aan de Beiersche grondwet. Bombay, 3 Mei. Hier is bericht ontvangen, dat Livingstone gezond is. Brussel, 3 Mei. De Kamer der Vertegenwoor digers heeft art. 1 der wet omtrent de provinciale en gemeentelijke verkiezingen aangenomen naai de amendementen ten gunste van het capaciteits- begiusel verworpen te hebben. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter: de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: 6 tof els, Tollens, De Freinery, Goudsmit, Lezwijn, Le Poole, Eigeman, Buijs, Bijleveld, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Dercksen, Van fleukelom, Van Outeren, Driessen en Krantz. Afwezig met kenuisgeving, de heeren Harterelt, Van Wensen, Wttewaal en Hubrecht. De voorzitter doet mededeeling van ingekomen stukken, waaronder: Eene voordracht tot verhooging van de jaarwedde van den leeraar in het handelsrecht en de staatswe tenschappen aan de Hoogere Burgerschool; met rap port van de finantieele commissie. Een nader voorstel van Prof. Buys, omtrent de openbaarmaking van de stukken, welke in den Raad worden behandeld. Dit voorstel strekte om bij het oorspronkelijk voor stel nog een derde alinea te voegen, om de gedrukte stukken in de eerste alinea bedoeld, ook voor het publiek verkrijgbaar te stellenen voorts de ge- schreve stukken, bedoeld in de tweede alinea, voor het algemeen ter visie te leggen op de uren door B. en Ws. te bepalen en voor de personen, die dit aau B. en Ws. komen verzoeken. De voorzitter geeft in bedenking dit nieuwe voor stel in de leeskamer ter lezing te leggen. Na eene korte discussie tusschen den heer Buys en den Voorzitter, wordt besloten dit voorstel als amendement aan de orde te stellen bij de behan deling van het op den beschrijvingsbrief omschreven punt. Nog deelt de voorzitter mede, dat in de eerstvol gende zitting zal ter tafel worden gebracht de her ziening van de brandverordening, en dat de heeren Knijf en Kaptein ter kennis van B. en Ws. hebben gebracht, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken een uitstel tot 1 September heeft verleend omtrent de concessie van de lijn LeidenUtrecht. Thans is aan de orde 1°. Herstemming over het tweede punt van het voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake de openbaarmaking van stukken, die bij den Raad in behandeling komen. Dit tweede punt luidde: //Wij achten het echter minder doelmatig om deze uitgevers of redacteuren tot de geschreven stukken, waarvan zelfs geen voorbeeld bestaat dan alleen te Amsterdam, ingeval dit van een enkel stuk mocht worden verlangd, toegang te verleenen, doch ver trouwen, dat aan het bezwaar van den geëerden voor steller tegemoet zou gekomen worden door zooveel mogelijk, even als zulks nu reeds meermalen geschiedt, van de stukken, die in eenige vergadering zullen behandeld worden, de overlegging in de vorige ver gadering aan te kondigen." De heer Bijleveld maakt de opmerking, dat hij na het lezen van het verslag ontwaard heeft, dat hij in de vorige zitting het voorstel van B. en Ws niet goed had begrepen. Hij meent nu uit het verslag te moeten opmaken, dat de bedoeling van het voorstel van B. en Ws. was, de loutere verwerping van het tweede gedeelte van het voorstel des heeren Buys. Hij vraagt nog maals of dit de bedoeling is? De Voorzitter geeft te kennen, dat het praeadvies van B. en Ws. strekte om van de stukken, die in eenige vergadering zullen behandeld worden, de over legging in de vorige vergadering aan te kondigen, en om het tweede gedeelte van het voorstel Buys te verwerpen. Het 2de punt van het voorstel van B. en Ws. in stemming gebracht zijnde, wordt verworpen mot 11 tegen S stemmen. Voor, de heeren De Eremery, Tollens, Stoffels, Dercksen, Du Rieu, Scheltema, Verster en de voor zitter. Tegen, de heeren Lezwijn, Krantz, Driessen, Van Outeren, Van Heukelom, Cock, Bijleveld, Goudsmit, Buys, Eigeman en Le Poole. De voorzitter wenscht thans aan de goedkeuring der vergadering te onderwerpen om te behandelen het tweede gedeelte van het voorstel van den heer Buys. Dit is van den volgenden inhoud 2°. //Met dezelfde uitzondering en onder hetzelfde voorbehoud alle stukken, welke ter visie liggen van de leden, ook ter visie te leggen van de redacteurs der in alinea 1 bedoelde dag- en weekbladen en daar van aan dezen telkens kennis te geven op dezelfde wijze als aan de leden van den Raad en op hetzelfde tijdstip." De heer Scheltema dient thans tegenover dit een nieuw voorstel in, van den volgenden inhoud: //De ondergeteekende heeft de eer voor te stellen, om bij wijze van proefneming aan het gedrukt ver slag //Handeliügen van den Gemeenteraad" eenige uitbreiding te geven, door daarin op te nemen alle stukken of bijlagen geene nomination bevattende en ter behandeling iu den Raad bestemd. Die uitbreiding zal dus bestaan in het opnemen, ook zonder voorlezing van alle ingekomen stukken in de //Handelingen" van die vergadering waarin ze zijn ingekomen, terwijl de tusschentijds inkomende en spoed vereischende stukken in een buitengewoon nummer zullen worden opgenomen. Algemeen is de wenschelijkheid erkend om het publiek met den inhoud der stukken, vóór de behan deling daarvan, in den Raad bekend te maken. De ondergeteekende is overtuigd, dat dit doel door het voorstel van den heer Buys, ook na de daarin ge brachte wijziging, zal bereikt worden, omdat het vol ledige publiciteit geeft en geene bevoorrechting creëert. Het gedrukt verslag zal voorts ongetwijfeld in belang rijkheid en doelmatigheid toenemen, terwijl de vermeer dering van kosten, aan de voorgestelde uitbreiding ver bonden, het bedrag niet veel overtreffen zal, dat het drukken van stukken op de thans gebruikelijke wijze, vooral wanneer daaraan uitbreiding wordt gegeven, kost." De heer Buys verzet zich tegen het in behandeling nemen van dit voorstel. Door de verwerping vau het praeadvies van B. en Ws. beschouwt spr. de 2de alinea van zijn voorstel als een raadsbesluit. Ten einde nu aan die leden, welke in eene vorige zitting daartegen gestemd waren, omdat het een monopolie voor de journalistiek zou daarstellen, heeft hij na overleg met den heer Cock een derde voorstel ge daan, hetgeen aan opgenoemde bezwaren tegemoet komt. Nu dus zijn voorstel, om de geschreven stukken ook ter visie van de journalistiek te leggen, is aan genomen, was z. i. aan de orde zijn daarop voorge steld en hierboven omschreven amendement. Was het 2de punt van B. en Ws. aangenomen, en dus dat van spr. verworpendan zou het voorstel van den heer Scheltema in aaumerking kunnen ko men, dat nu geheel vreemd was aan de onderwer- pelijke quaestie. Naar aanleiding hiervan ontstaat eene breedvoerige discussie over de vraag of door de verwerping van het 2de punt van het praeadvies van B. en Ws., de 2de alinea van het voorstel Buys is aangenomen. Onderscheidene meeningen worden hieromtrent uit eengezet, waarbij van verschillende zijden werd ge treden in eene appreciatie van het nieuwe voorstel des heeren Scheltema. Terwijl meerdere leden op de uitnemende zijden van dit voorstel wezen, dat volgens sommigen het pnbliciteitsstelsel zoo uitgebreid mogelijk huldigde, toonden de heeren Buys en Goudsmit met nadruk aan, dat het voorstel Scheltema ook na de aanneming van dat des heeren Buys alle recht van bestaan bleef behouden en in eene volgende vergadering opnieuw aan de orde kon worden gesteld; maar dat het eene groote abnormaliteit was, waar reeds een raadsbesluit was gevallen, dit onmiddellijk af te breken door een voorstel, dat daarmede niets gemeen had in behande ling te nemen. Terwijl de heer Buys met nadruk volhield, dat de 2de alinea van zijn voorstel was aangenomen en dat thans het derde punt daarvan moest worden af gedaan, waren op het voetspoor van den voorzitter weder andere leden van oordeel, dat dit niet het ge val was, en ook uitdienhoofde het voorstel Schel tema zeer goed in behandeling kon worden genomen. Van daar eene zeer uiteenloopende en verwarde discussie, waarbij de heer Cock, die even als den heer van Outeren, welke overigens voor de voor stellen van den heer Buys gestemd was, meende dat het voorstel Scheltema, nog completer controle voor het publiek opleverde in overweging gaf om de behandeling van beide voorstellen uit te stellen. Bij deze meening sloot de heer Verster zich aan. De heer Buys wenschte zijn voorstel te handhaven. Was men het niet eens of dit door de verwerping van het praeadvies van B. en Ws. was aangenomen, dan zou eene nieuwe beslissende stemming kunnen gehouden worden. Hij wilde zich niet als rechter opwerpen over de waardigheid van den Raad, maar wenschte gevraagd te hebben, welk eene houding het was, om als de vergadering bezig is met de behan deling van een voorstel, en dit is aangenomen, met een nieuw voorstel dat op die zaak betrekking heeft, maar van geheel anderen aard, voor den dag te komen. Wat zou er gebeuren als men zoo voortging. Hij hield zich dus aan zijn voorstel; daarmede was luj van de zaak af. Werd dit aangenomen of verworpen, dan kon het plan van den heer Scheltema in eene vol- vergadering behandeld worden. De Voorzitter ontkende ten eenemale dat het voor stel Buys was aangenomen, en vroeg of de beide heeren voorstellers goed konden vinden te samen te overleggen om dan in een volgende vergadering gezamenlijk een nieuw voorstel in te dienen. Nadat nog langdurig over een en ander was ge redetwist, bracht de voorzitter, toen de heer Buys min of meer had toegegeven dat volgens de letter van het praeadvies van B. en Ws., door de verwer ping daarvan, het tweede gedeelte van zijn voorstel niet was aangenomen dit gedeelte in omvraag. Het werd aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren De Eremery, Tollens, Stoffels, Dercksen, Cock, Du Rieu, Scheltema en Verster. Voor de heeren Lezwijn, Krantz, Driessen, Van Outeren, Van Heukelom, Bijleveld, Goudsmit, Buys, Eigeman, Le Poole en de voorzitter. Alsnu bracht de voorzitter in stemming, of het nieuw ingekomen voorstel van den heer Buys, om de gedrukte stukken ook voor het publiek verkrijg baar te stellen enz., in behandeling zou komen. Dit werd met 12 tegen 7 stemmen toestemmend beantwoord. Tegen de heeren De Eremery, Stoffels, Van Oute ren, Dercksen, Cock, Scheltema en Verster. Vervolgens werd over deze nieuwe alinea zelve gestemd. Zij werd aangenomen met 17 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Tollens en Dercksen. Eindelijk werd het geheele voorstel van den heer Buys, volgens des voorstellers verlangen, uitgedrukt in de toelichting tot de zoo even goedgekeurde nieuwe alinea, aangenomen met 16 tegen 3 stem men. Voor de heeren: Lezwijn, De Eremery, Stoffels, Krantz, Driessen, Van Outeren, Van Heukelom, Cock, Du Rieu, Verster, Bijleveld, Goudsmit, Buys, Eigeman, Le Poole en de voorzitter. Tegen de heerenTollens, Dercksen en Scheltema. Ten slotte, zij opgemerkt, dat het voorstel van den heer Scheltema in handen is gesteld van B. en Wet houders, zoodat dit aan de orde blijft. Daarna werden behandeld: a. Bezwaarschrift tegen het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1871, bij Gedeputeerde Sta ten ingediend. De daartoe betrekkelijke adviezen worden goedge keurd. b. Benoeming van 1°. De heeren Werst, Van ter Thoole en Veld- huyzen tot hulponderwijzers der 4de, 3de en 2de klasse, respectievelijk aan de openbare lagere scholen n°. 1 voor onvermogenden en n°. 1 en 2 voor min vermogenden 2°. Den heer P. C. Byvanck tot leeraar in de ge schiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente instel lingen voor hooger en middelbaar onderwijs, op een jaarwedde van f1600. c. Voordracht om de som van f 300, die toegestaan was voor de pokken-epidemié, wegens de uitbreiding dezer ziekte op te voeren tot f 1000. Aangenomen met algemeene stemmen. d. Voordracht tot vermeerdering van het aantal hulponderwijzers met éen bij elk der openbare lagere scholen voor on- en minvermogenden, en de jaarwedde Yoor de daardoor te benoemen hulponderwijzers der derde klasse te stellen op 600 en van de vierde klasse op ƒ100. De vermeerdering die daardoor jaarlijks ontstaat is fé000. De heeren Cock en Tollens verklaren voor dit voorstel te zullen stemmen omdat het hier geldt on- en minvermogenden. De heer Le Poole was er tegen omdat door de voorgenomen oprichting eener bijzondere school, waarvoor het gebouw reeds stond, het aantal kinde ren op de openbare scholen zon afnemen. De heer Buys gaf te kennen, dat dit denkbeeld zich ook bij hem had opgedrongen, maar dat hij op de pertinente verklaring van de plaatselijke school commissie dat de behoefte toch bleef bestaan, al zou den er kinderen de school verlaten, daarvan was teruggekomen en er nu voor zou stemmen. De voorzitter stelt de dringende noodzakelijkheid van de aanneming der voordracht in het licht. Zij wordt goedgekeurd met 17 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Dercksen en Le Poole. e. Voordracht tot tegemoetkoming van hulponder wijzers van de 4de klasse, die van buiten komen, strekkende om hen boven de toe te kennen wedde, een toelage van f 100 per jaar te verleenen. De heer Tollens verklaart zich tegen het voorstel. Het is reeds een voordeel, dat zij die van elders komen, gelegenheid hebben om zich hier uitnemend te be kwamen. Hij wenschte ook geen meerdere lasten op de schouders van de belastingschuldigen in zake het onderwijs te leggen. De Voorzitter geeft te kennen dat de onderwijzers van de 4de klasse, welks ouders elders wonen, hier een kosthuis moeten hebben, en dan kunnen zij er met de primitieve bezoldiging niet komen. De heer Dercksen is het eens met den heer Tollens. De heer Buys, is er noode toe overgegaan, zijno toestemming tot dat voorstel te verleenenmaar hij buigt voor de noodzakelijkheid. De menscben moeten er zijn en kunnen hier niet gevonden worden. Spr. meent van deze gelegenheid te moeten gebruik ma ken, om te zeggen, dat hij met schaamte overging tot het aanstellen van onderwijzers op een som van f 300, een loon nog beneden dat van een fabriekar beider, terwijl de onderwijzers zich met intellectueelen arbeid, die veel tijd en moeite kost hebben bezig te houden. De heer Cock vraagt, hoe zal gehandeld worden als een Leidenaar voor een half jaar de stad verlaat, en bij zijn terugkomst ook 100 toelage vordert? De voorzitter zegt, dat dan B. en Ws. niet zullen aarzelen te zeggen dat hem een dergelijke belooning niet toekomt. In stemming gebracht, wordt de voordracht aan genomen met 10 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Tollens, Derksen, Cock, Du Rieu, Scheltema, Verster, Bijleveld, Eigeman en Le Poole. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. LAATSTE BERICHTEN. {Per Telegraaf.) 's-Gravenhage, 4 Mei. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van heden, is de algemeene discussie over Hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) voortgezet. Een groot aantal punten, in verband met het diplomatiek beleid der regeering werden behan deld, maar vooral de quaestie der missie te Rome, die in het begin der zitting verdedigd werd door den heer Zinnincq Bergmann, ook tegen over de denkbeelden van den heer Dumbar, en voorloopig ook door den heer Saaymans Vader op grond van de artt. 54 en 55 der grondwet. Mor gen zijn de Ministers aan het woord. In deze zitting is ingekomen, een ontwerp van wet tot afkoopbaarstelling der tienden. 's-Gravenhage, 4 Mei. Ten gevolge van eene plotselinge ongesteldheid van den vice-president van het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, Mr. C. J. Francois, is de behandeling der zaak op heden van H. B. uit Leiden, beschuldigd van misdadige deelneming van het in omloop brengen van nagemaakte zilveren nationale gangbare muntspeciën, onbepaald uitgesteld. Utrecht, 4 Mei. Op de jongste vergadering van den Weerbaarheidsbond is aan het centraal-co- mité opgedragen, Le trachten van Z. M. den Koning te verkrijgen, dat 'de derde Nationale schietwedstrijd, die op 's Kunings domein, de Wieselsche heide zal gehouden worden, eene week vroeger gesteld werd dan oorspronkelijk was voorgesteld. Z. M. heefc daarin toegestemd, zoodat die wedstrijd thans van 30 Juli tot 5 Augustus zal plaats hebben, en dus reeds met rassche schreden begint te naderen. Z. M. de Koning, beschermheer van den Ned. Weerbaarheids-bond, heeft als vernieuwd blijk van belangstelling aan het Centraal-comité van dien bond in bruikleen afgestaan een stoom- kogelpers, die in de Ulrechtsche ijzergieterij, directeur de heer J. Van de Wall Bake, alhier is geplaatst ter vervaardiging van kogels voor remington-geweren. Deze kogels zijn op aanvrage bij gemelde firma in prima qualiteit te verkrij gen tegen f 35 de 100 kilogram, hetwelk op 8 cents per 7 stuk te staan komt. Met het oog op 's Ro llings toezegging der jaarlijksche verstrekkingen van remington-geweren, en de bijzondere schen kingen door Z. M. aan verschillende vereenigin- gen daarvan gedaan, is het voorzeker van veel belang, dat thans ook de kogels te krijgen zijn.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3