A. WAGEMANS, AOVERTEMTIEM. .wt staan, vooral van de nationaal- liberale jrlij. Deze zal zich waarschijnlijk even algemeen i éen grondgedachte vereenigen, als zij het ge- an heeft tegen de clericalen bij de adres-debatten. ,;e grondgedachte zal zijn, dat over het lot van aa-Lotharingen beslist moet worden, zooals soor hunne eigene welvaart en geluk het beste ordt geoordeeld. Z.ij zullen minder in théorie de wenschelijkheid nagaan van eene afzonder- ie positie der twee landen of van eene inlijving j Pruisen (die door het ontwerp wei eens et omwegen tot stand zou kunnen komen) dan el in hoeverre zulk eene regeling in de prak- k nuttig voor de provinciën zal zijn. Bovendien Jen zij zich waarschijnlijk op het standpunt atsen van de geheele wet als eene voorloopige beschouwen, daar bij de nog weinig bekende iting, die de geest der bevolking zal nemen, oe definitieve wetgeviug nog niet wel moge- li is. De vader van „Het Duitsche vaderland" de ijze Arndt heeft eens de boop uitgedrukt, „dat aDneer de Elzas ooit weder bij het Duitsche t uiocht gevoegd worden, het slechts tien of jfiien jaren een krachtig en rechtvaardig bestuur u noodig hebben om den geest en het hart I het volk weder naar het vaderland toe te inden." Indien de Duitsche rijksdag dezen ensch vervuld wil zijn, dau moet hij door af- niming of ten miuste groote wijziging vau het tlsoutvverp voorkomen, dat het nieuwe land s veroverde provincie behandeld wordt. Z-witserlandL De Commune van Parijs heeft aan de Zwit- rsche bondsregeering het volgende manifest ge ulen: ,De Fransche republiek is aan den Zwitser- ben bond meer dan een groet, zij is hem dank huldig. Door verraad zijn 80,OUD onderdanen d den keizer op Zwitserschen bodem gewor- d, de Zwitsersche natie en democratie hebben aan hunnen haard opgenomen en ons 80,000 publikeineu teruggegeven. Het Zwitsersche volk efl ze naar zijn beeld vervormd, heeft hen vrij der vrijheid waardig gemaakt. Zooals de repu- ek eene les voor de monarchiën is, zoo zijn :e burgers een voorbeeld voor de slaven. De dsersche republiek is de oudste, en het oor- ODkelïjke beeld van de republieken in de beide elddeeleu en aan beide zijden van den Oceaan. :s eene Vestaalsche maagd, eeuwig en rein de sueeuwbergen, op welke zij troont, die r beschermen, en op welke gezeten zij door t heelal wordt bewonderd, terwijl zij de men- tehjke vrijheid beschermt en het heilige vuur den nacht der middeleeuwen en der tegen- oordige reactie onderhoudt; zij is de algemeene voortdurende lichttoren vau het recht voor t geluk van beide werelddeelen, van het oude ropa zoowel als van het jonge Amerika. De neuaaiische, de Hollandsche, de Engelsche publiek zijn ten onder gegaan, de Fransche lts tweemaal. De Zwitsersche republiek alleen slaat voortdurend als de leering en de hoop 'r allen. Waarom? Zij heeft door hare duur- mheid bewezen, dat de grootte van een Ik niet naar zijn aantal, maar naar zijne chten wordt afgemeten, dat het kleinste volk i grootste en sterkste kan zijn wanneer het ij eigen koning door de genade der vrijheid üij heelt ook door hare drie rassen, hare ie talen en hare drie godsdiensten bewezen, I alle volken van Europa, welke ook hunne hamming, hunne taal of hun dogma moge in, door de vrijheid vereenigd kunnen worden heeft eindelijk bewezen, dat tot grond- ang en bescherming der republiek door II eu toewijding, denkkracht en vastberaden- id, de pijl van Teil en het contract van «osseau noodig ziju. De gemeeute van Parijs alle gemeenten van Zwitserland hebben o gelijk doel en gelijke middelen: het Recht de Kracht. Deze gemeenschap van grond be- Klen, hunne pogingen en: .het recht kunnen e tanden tusscheu de beide republieken, die van udsher tusscheu hunne bevolkingen hebben be ton, slechts nauwer toehalen. Burger Marchand belast, aan Zwitserland de broederlijke gevoe- ns van de Parijsche commune over te brengen. Püus, 22 April 1871. De gedelegeerden van de uitvoerende commissie, Vicaed, Paschal Grousskt, Jules Andrieux. TüLEtxRAMAIEN. parüs, 1 Mei. De avond was rustig. Het ge- lint zwijgt. 'n de Commune is in geheim comité beraad- gd om Cluseret en Mégy te doen fusilleereu. spoorwegmaatschappijen hebben de haar inlegde schatting betaald. leCommuue heeftdeonverwijldeorganisatie be- -n van een comité voor ae Openbare Veiligheid. heeft tevens bepaald, dat hare leden voor 't andere rechtbank vervolgbaar zijn dan voor 'van de Commune zelve. "et officieel orgaan bericht dat de troepen van "sailles een aanval hebben gedaan op Asnières °a een gevecht, dat vau des avonds te 8 uren 11 des morgens te halftwaalf heeft geduurd, met "O' verlies zijn teruggeslagen. De vrijmetselaars zijn bijeengeroepen om hunne op de wallen geplaatste banieren terug te balen. De Vengeur logenstraft het bericht eener door de insurgenten geleden nederlaag, en verzekert dat zij het fort Issy opnieuw hebben bezet. Bucharest, 1 Mei. De verkiezingen voor den gemeenteraad zijn gisteren grootendeels ten gunste vau het gouvernement uitgevallen. Er is een komplot ontdek, om de Joden te ver moorden en te plunderen. De aauleggers waren eenige ontslagen officieren van het Rumeensche leger. Het gouvernement heeft de noodige voor zorgsmaatregelen genomeu, om wanorde te voor komen. Berljjn, 2 Mei. De Kreuzieitung zegt, dat het bericht van Engelsche bladen, dat de onderhan delingen over het definitieve vredestractaat, die tot dusver te Brussel plaats hadden, verder te Berlijn zullen gevoerd worden, ongegrond is. De Nordd. Allgemeine Zeitung zegt, dat bij de onderhandelingen te Brussel de Duitsche gevol machtigden overeenkomstig de vredespreliminai- ren hebbeu voorgesteld, dat Frankrijk in drie- uiaaudelijksche termijnen, van den 2den Juni 1871 tot den 2deu Maart 1874, vijfhonderd millioen in goud of in daaraan geëvenredigd papier zal be talen. Het tegen-voorstel van de Fransche gevol machtigden, strekkende om in drie jareu, te bel ginuen met f Juli 1S71, jaarlijks een derde van een milliard in specie te betalen en de overblij vende viermilliard binnen eeu ruimeren tijd in schuldbrieven, in vijf percent te converteeren, zou Duitschland, door de koers-variatiën, met eene depreciatie van het papierengeld bedreigen, liet voorstel is ook in strijd met het tractaat. Geluk- kiglijk, zegt genoemd blad, heeft Pruisen, door het bezetten van Fransch grondgebied, genoeg- zamen waarborg voor de uitvoering der vredes- preliminairen. Ver vier s, 2 Mei. De gemeenteraad alhier heeft besloten de werklieden te betalen. Alle vrees voor een oproer is gewekeu. Brussel, 2 Mei. De Independence behelst een telegram uit Verviers van heden, berichtende dat meer dan 500 aardwerkers en metselaars, die gebezigd worden voor het graven van een kauaal in het bosch vau Hertogen velde, zich naar Ver viers begeven hebben, ten einde van het gemeente bestuur geld te vrageu, op grond dat de aanne mers, Gebroeders Dechamps, hun in geen zes weken loon hebben betaald. De werklieden ver voegden zich met hun eisch naar het stadhuis, waar de gemeenteraad dadelijk bijeengeroepen werd. De gendarmen eu politie-agenten zijn ge consigneerd. Naar men zegt, zal de hulp van de militaire macht worden ingeroepen. Berlijn, 2 Mei. De Rijksdag heeft het wets- outwerp betreffende den Elzas en Lotharingen in handen gesteld van eene commissie van 28 leden. Vóór den aanvang van het debat zeide prins Bismarck onder anderen het volgende: Zoolang Frankrijk den Elzas in bezit had, werd Duitsch land voortdurend bedreigd. Den 6den Augustus 1866 had de Fransche gezant hem als ultimatum gesteld: Maiutz aan Frankrijk af te staan, of dade lijk oorlog te voeren. Ten gevolge der ziekte van keizer Napoleon is toen evenwel de oorlog niet verklaard. In den thans afgeloopen oorlog deden de neutrale mogendheden voorstellen ter bemiddeling, hierop nederkomeude: dat Frankrijk eene schade vergoeding zou betalen en verschillende vestingen zou sloopen. Dit was echter voor Duitschland niet voldoende; de punten waaruit Frankrijk een aanval op Duitschland kon doen, moesten achter uit worden gebracht. Daarop werd een tweede voorstel gedaan, strekkende om den Elzas en Lotharingen tot neutraal gebied te verklaren. Zulk een neutrale staat zou evenwel in oorlogstijd de neutraliteit niet willen eu ook niet kunnen hand haven. Er bleef dus in het belang van den Euro- peeschen vrede niets anders over dan die gewesten met Duitschland te vereenigen. Wel is waar, de gezindheid der bevolking van het gebied is in dat opzicht niet gunstig, maar de kern dier be volking is toch Duitsch en wij zullen met Duitsch geduld hare. liefde trachten te herwinnen. Daartoe moeten haar thaus vrijheden worden gewaarborgd, Versailles, 2 Mei des morgens te 8 uren). Het spoorwegstation van Clamart is op de opstande lingen veroverd, die bij die gelegenheid 300 man aan dooden verloren. Het kasteel van Issy werd door twee regimenten aangetast en genomen, die 300 opstandelingen gevangen namen. De uitslag der verkieziugen is bevredigend; zij vallen in republikeinsch behoudenden zin uit en zijn derhalve gunstig voor het gouvernement. De geavanceerdeu hebbeu de zege behaald te Angers Le Mans en Perigueux; daarentegen leverde de verkiezing te Toulouse en Marseille een gunstig resultaat op. Vele kiezers hebben geen deel aan de stemming genomen. Het gerucht van onlusten te Lyou wordt tegengesproken. Allerwegen heersch rust. Madrid, 2 Mei. Het feest ter gedachtenis van den opstand tegen de BTanschen in 1808, werd door den koning eu de koningin bijgewoond. De rust bleef ongestoord, behalve bij het café international, waar de republikeinen vergaderd waren. Het volk wilde het koffiehuis aanvallen. Er hebben eenige arrestutien plaats gehad. Versailles, 2 Mei. De kanonnade duurt voort. Onve artillerie is begonnen bres te schieten in hei lort Issy. In de Naliunale Vergadering deelde de minis ter Picard mede, dat sedert hedenochtend onze troepen gewichtige operatiën uitgevoerd hebben. Hij bevestigde, dat het spoorwegstation te Cla mart en het kasteel van Issy door hen bezet waren. Dit noemde hij resultaten, gewichtiger dau tot .nog toe verkregen waren. De operatiën worden voortgezet. Parjjs, 2 Mei. De gevangenneming van Dom- browski en zijn staf wordt tegengesproken. De berichten in den iloniteur en de Patrie omtrent het fort Issy zijn ook onjuist. De troepen van Versailles hebben geen oogenblik het fort Issy bezet. Na de paniek op 24 April hebben de troe pen van Parijs dat fort opnieuw bezet, de loop graven op 300 meters afstand van het fort en de barricaden op de soldaten van Versailles heroverd. Deze trokken terug naar Moulineaux. De onzen trachtten ook dit dorp te nemen, maar zij werden met verlies afgeslagen. Thans wordt alles in het werk gesteld, om de bezetting van het fort Issy in staat te stelleD stand te houden. Des noods zal men het fort in de lucht doen springen. ('s avonds.) Berichten van de Commune zeg gen, dat de gefedereerden de troepen van Ver sailles uit het park en kerkhof van Issy verdre ven hebben. Er worden nieuwe werken bij Issy opgeworpen, die de positie geduchter dan ooit maken. Dombrowski is in den namiddag binnen Parijs gekomen. Hedenochtend zijn er vele troepen naar Neuilly gezonden, waar een nieuwe aanval van het leger van Versailles verwacht werd. Heden is er slechts flauw gevochten. Men zeide, dat die van Versailles aau dien kant eenige ellen terrein gewonuen hadden. De barricaden in Parijs zijn vervangen door ontzaggelijke aardwerken. Florence, 2 Mei. De öeuaat heeft het wets ontwerp over de waarborgen aau den Paus aan genomen, met 105 tegen 20 stemmennadat eenige amendementen ingetrokken, andere aangenomen waren. De minister van onderwijs beloofde eeu wets ontwerp over de vrijheid van onderwijs in te dienen. Promotiën. Leiden, 3 Mei. Bevorderd tot doctor in de rech ten, de heer A. Heemskerk, geboren te Amsterdam met acad. proefschrift, getiteld: Over de wijzen van levering eigen aan den koophandel. Marlctberichiten. Amsterdam, 3 Mei. Rogge, onveranderd; Pe tersburg 204, 214; Galatz 220, 213 Levering, Mei 201, 200Oct. 210, 209. Raapolie, vliegend 48; najaar 43*4. Lijnolie, vliegend 33k; najaar 34jj. Koolzaad, Oct. 81ft. IaAATSTE J31D aiCHTEN. (Per telegraaf.) 's-Gravenhaqd, 3 Mei. In de zit ting van de Tweede Kamer van heden, deelde de Voorzitter mede, dat tot rapporteurs door de afdeeliugeri verkozen zijn voor de navolgende wetsontwerpen 1°. Tot goedkeuring der tractaten met Groot- Brittannië, wegens den afstand der kust van Guinea en wegeus eene nadere overeenkomst met den Sultan van Siak, de heeren Mirandolle, 's Jacob, Fransen van de Putte, Van Sijpesteijn en Tak en 2°. tot nadere regeling van de accijns op de suiker, de heeren Guljé, Heemskerk Az., Van Voorthuijzen, Bichon en Van Houten. Daarna waren aan de orde de keuzen voor de vacatures in den Hoogen Raad. 1°. Voor de vacature ontstaan door de benoe ming van den heer Jolles, tot Minister van Justitie, en welke vacature bleef bestaan door het over lijden van, zijn den 18den Maart benoemden op volger, Mr. G. Matthes. Eerste candidaat: Mr. J. Kalff, president der rechtbank te Almelo en lid van de Tweede Kamer met 36 stemmen, tegen 33 op den heer Mr. G. A. Fokker. Tweede candidaat: Mr. A. Wichers, pres. der arr. rechtb. te Utrecht, met 40 stemmen, tegen 25 stemmen op den heer Mr. Coninck Liefsteng, rechter te LeideD. Derde candidaat, Mr. F. B. Coninck Liefsting, rechter te Leiden, met 43 stemmen. Vierde candidaat, Mr. P. S. Noyon, raadsheer in het Provinciaal Gerechtshof vau Noord-Holland, met 45 stemmen. Vijfde candidaat, Mr. W. J. Triebeis, president der arr. rechtb. te Nijmegen met 35 stemmen. 2". Tweede vacature ontstaan door het eervol outslag van deo heer Mr. 11. H. Geradts. Eerste candidaat: Mr. J. Van Meerbeke, raadsh. in het Prov. Gerechtshof van N.-Hollaud met 41 stemmen. Tweede candidaat: Mr. H. E. C. Van Kerck- hoff, rechter in de arr. rechtb. te Zwolle met 36 stemmen. Derde candidaat Mr. J. B. baron Van Hugen- poth tot den Berenclauw, raadsh. in het Prov. Gerechtsh. van N.-Brabant met 41 stemmen. Vierde candidaat: Mr. A. Gordon, pres. der arr. rechtb. te Maastricht met 46 stemmen. Vijfde candidaat: Mr. J. Schuurman, raadsh. in het Prov. Gerechtshof van Zuid-Holland met 38 stemmen. Beide lijsten zullen aan Z. M. den Koniüg worden aangeboden. Morgen ten 11 ureu voortzetting van de beraad slagingen over de Staatsbegrooting en wel over hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken.) HÜWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Leiden van den 27steu April tot en met den Sden Mei. Gehuwd: L. B. A. Molkenboer jtn, en H. C. M. Knaa- pen jd. J. A. H. Knaapcn jtn. en O. E. J. Molkenboer jd. C. Swanenburg jm. en A. C. Noordermeer jd. J. Jasperse jrn. en J. Den Hoed jd. J. Smit jm. en J. Opdam jd. F. N. Schneider jm. en J. O. De Haas jd. J. Byleveld jm. en W. Wilschut jd. H. Sombeek jm. en H. W. Burgers jd. ISevalleuM. Philippo, geb. Van Patten, Z. R. A. Starre, geb. Hoorn, D. N. Melet, geb. Wagemaker, Z. J. Ressenaar, geb. Marsteller, Z. H. Ch. Verhoog, geb. Dee, D. P. W. Dikshoorn, geb. Niemeijer, Z. M. H. Albert, geb. Duyn9tec, D. J. P. Van Leeuwen, geb. Van Wijk, D. J. Van Leeuwen, geb. Arnoldus, Z. F. M. J. De Does, geb. Van Oerle, D. J. Dekker, geb. Lares, D. J. Kerkvliet, geb. Van der Meel, D. A. Jongbloed, geb. Richter, Z. H. Kluivers, geb. Meyjers, tweel. Z. en Z. J. H. Boom, geb. Van den Berg, Z. W. F. Loeber, geb. Noest, D. J. Vau der Vos, geb. Planje, D. P. Lover, geb. Van der Putten, D. L. De Graaf, geb. Carree, D. J. Van Weizen, geb. Henzen, Z. N. M. C. Benzemakor, geb. Van der Vlist, D. M. M. Van SteeD, geb. De Smit, Z. M. Van der Wiel, geb. Bodier, D. W. S. Ouwerkerk, geb. Lammers, D. C. Vin der Kamp, geb. Van den Bosch, D. L. Wagemans, geb. Bolitier, Z. C. Vin den Berg, geb. De Vrind, Z. levenl. Overleden: A. E. Van Zijp 24 j. J. Laterreer D. 6 m. L. G. Moreau Z. IS j. H. F. Van der Burg Z. 2 j. B. J. Van der Bie D. 28 j. J. VV. Van Geeneu Z. 20 j. G. Vermond D. 4 j. J. B. Vogelsang 43 j. M. Kuivenboven Z. 2 j. H. Raar 46 j. J. J. Van Wijk Z. 3 j. P. Van Maastricht Z. 4 m. A. M. Hensen 15 m. P. J. Van der Poorten Z. 28 j. J. Van der Wai D. 27 j- L. F. Van Strailen Z. 4 m. J. G. H. Sanders Z. 18 m. W. Van Kooij, wed. De Rooij, 69 j. M. Rup, wed. J. Koet, 77 j. H. Honsbeek Z. 15 m. R. Van Buuren D. 2 j. C. D. Sala 74 j. A. H. Van Toorn 40 j. - J. T. Hoekveld Z. 22 j. H. Barentsen 76 j. M. Ba3tiaau, wed. A. Stolp, 71 j. A. Schouten Z. 1 m. J. Van der Horst D. lm. J. A. Luksenburg D. 1 m. J. Beurze D. 1 m. C. W. Posthumus D. 3 m. J. Keereweer D. 5 j. J. Ko renhof Z. 4 j. C. Van Dam D. 1 m. A. C. De Groot D. 4 m. S. Laurier Z. 3 j. W. T. J. Musers Z. 3 m. A. M. De Leu D. 1 m. J. S. Wiekhirt D. 3 m. A. Plai- zier D. 20 m. E. M. W. Leemans D. 7 j. J. Tegelaar 28 j. T. Van Kan Z. 4 j. J. A. Van Caspel Z. 2 j. J. Lancel 43 j. A. Mark Z. S m. J. H. Van Ouwer kerk D. 6 m. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. 6 u. Dinsd. Woeosd 45° morg. 8 n. 52° nam. 12 u. 62° nam. 4 u. 62' nam. 5 u. 53° avond avond 8 n. 10 u. 42» Wind: Dinsdag-namiddag 5 uren Z. Woensdag-morgen 5 uren Z. O. Zijn de aanvragen om door liefdegiften het lot van zoovele hulpbehoevenden te verzachten, reeds zoo talrijk, toch meenden de ondergeteekenden de vrijheid te mogen nemen, om, bewogen met het treurig lot van een hunner dorpsgenooteu, deze aan de menschlievendheid van Neêrlands ingezetenen dringend aan te bevelen. Op deD 15 April jl. werd namentlijk de schuit van CORNELIS JAN VAN LEEUWEN, in de Haarlemmermeer Ringvaart, door den Friescheu schip per N1COLAA8 BAKKER, in deD grond geva ren. De schade aan schip, lading, kleederen, bed- degoed enz. bedraagt, behalve de achteruitgang, door geene verdiensten, ruim ƒ300. De gemeente Leiderdorp deed wat in haar ver mogen was om in zijn nood te voorzien. De op brengst eener Collecte in de gemeente Leiderdorp eu id de Haarlemmermeer, onder machtiging van den Burgemeester gehoudeu, was echter, daar Leider dorp geen groot aantal gegoedeD bevat, op verre na, niet toereikende oin de schade te kunnen dekken. De ondergeteekenden verklaren zich gaarne bereid om de liefdegaven, die men voor hein zou willen afzonderen, in ontvangst te nemen en na dere inlichtingen te verstrekken. G. VAN GEER, Burgemeester. A. P ARMEN TIER, i W.<H. VAN ZANTEN Je. labnkanua- Leiderdorp, Mei 1871. RAPENBDRG, WIJK I, K". 517. Zwitsersche Appelen (Partjes) per KG. ƒ0.25. Amcrlkaansche id. „O.20. lilmburgsche (Ronde) id. „0.20. Zoctevecntjes (Partjes) id. „O.15. Poeder Chocolaad, per heele flesch „1.20. „nu halve „O.65. Zuivere Bessensap, flesch 0.2214. Siroop van Punch, Ï.IO, 1.20, ƒ1.30, ƒ1.40. Brandewijn, per flesch„0.70. Genever H. Zn.ƒ0.65, „0.70,

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3