3445. Donderdag A®. 1874 A Mei. Mr. J. T. BUYS, P. J. DE FREMEKY, Mr. P. DU RIEU, os tua agitur! LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3,85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, aitgegeven. PBIJ8 DKR ADVERTKNTIEN Voorlederen regel0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die zij beslaan. Liberale kiezers voor de Provinciale Staten van 2uid-Holland in het district Leiden Toont dat gij de rechten, die onze vrijgevige staatsinstellingen u schenken, op prijs stelt! Toont dat gij waardig zijt de oudste inrichting izes lands in uw midden te hebben, waar we tenschap en ontwikkeling bevorderd worden Stelt de hoop niet teleur, onlangs door uwen ■motsten en oudsten staatsman in de volksver tegenwoordiging uitgesproken, dat gij rijp moogt lijn voor eene uitbreiding van het kiesrecht! Bewijst dit door, van het recht voor zoover Gij bet thans bezit, gebruik te maken! Komt derhalve Dinsdag, 9 Mei, trouw ter stem bus op en draagt de behartiging van de belangen awer provincie op aan de heeren: ndidaten vau de Kiesvereeniging„Het algemeen tlang" Doel, strekking en gewicht van de aanstaande stkiezingen voor de Provinciale Staten zijn naar ue bescheiden meening, voldoende uiteengezet verdedigd. De aanspraak die de kiezers hebben om met Ik maDnen, die hun ter afvaardiging voorgesteld nader bekend te worden, make thans de stof uit, met welker verwerking onze plicht naar ijne vervulling neigt. Toch doet zich de vraag op: Is dit geen dubbel erk? Zijn de candidaten van het Algemeen Belang iet reeds oude kennissen; genieten zij niet reeds andere, met minder omvattende betrekkingen et vertrouwen van het kiezersvolk? Ja, voorzeker. Maar wij zijn zoo innig ge- echt aan het stelsel, dat de kiezer volkomen eunis van personen en zaken moet bezitten, zal ij zijn stem uitbrengen in het besef van de ge- ïchtige daad die hij daarmede verricht, dat 't bs als een vereischte voorkomt ook daarin niet chter te blijven. De geest welke de drie candidaturen beheerscht i wij herhalen het, die welke voortspruit uit de aige gehechtheid van de natie aan hare staats- rgeling, het schoone werk, aan welks ontwik- ehng, haar grijzen ontwerper, aan de spits van :n Staat, steeds voortwerkt, zonder daarbij de aatschappelijke thermometer uit het oog te ver- eten. geest is het, wat wij verstaan onder de berale beginselen. Al wat regen dien geest strijdt heet reactie, dit conservatieven, anti-revolutionairen of cle- calen zijn; allen kortom die zeggen te strijden oor opbouwen, maar inderdaad niet anders dan 'kreken beoogen. De drie candidaten van de kiesvereeniging Het Belang zijn van de liberale beginselen lord rongen. 'n toepassing op sommige practische gevallen ogen zij verschillen, eens zijn zij het, dat Ne tland gebaat wordt door naleving, toepassing too noodig uitbreiding van de constitutioneele hnselen, die door Thorbecke voor ons land in nieuw gewaad gehuld werden. Wij laten nu de politieke zijde van deze ver- ungsstrijd, die, vooral met het oog op de Eerste onier, ditmaal niet op den achtergrond mag oan, rusten, en vragen ons af wie de candidaten 1" voor den gewichtigen werkkring van lid der 'oviaciale Staten. Bovenaan mag met recht staan de Hoogleeraar Mr. J. T. Buys. De heer Buys is een man die in de Provinciale Staten niet mag ontbreken. Wij wenschen niet over zijne groote bekwaam heden te sprekenvoor een man als Prof. Buys, wiens uitgebreide kennis en practische blik door het geheele land ten hoogste worden gewaar deerd, kan dit veilig achterwege worden gelaten. Maar het is onze taak te wijzen op de uitmun tende feiten, die ter aanbeveling van dezen can- didaat pleiten, om zitting te nemen in de Staten van dit gewest. Wij herinneren dat de heer Buys, eenige jaren het rentmeesterschap bij Rijnland heeft vervuld, een werkkring waarin hij practi sche ondervinding in waterschapszaken heeft op- Wij herinneren aan zijne krachtige medewer king in het tijdschrift: /Bijdragen tot de kennis van het Staats-, Provinciaal- en Gemeentebestuur in Nederland," onder redactie van den geachteu candidaat, iD vereeniging met de heeren Mr. W. R. Boer en J. A. Fruinverwijzen naar de vele verhandelingen van de hand van Prof. Buys in dit nuttig en wetenschappelijk werk, over de Pro vinciale aangelegenheden. Nog in het jongste nummer behandelde hij een gewichtig punt als het petitie-recht van de Pro vinciale Staten, waarin hij met krachtige argu mentatie, voor het recht der Staten, hun in art. 134 der Grondwet verleend, in de bres sprong, tegen over daartegen geopperde bedenkingen. Prof. Buys in een woord, is een man doorkneed in het Staats- en administratiefrecht en zou als zoodanig] reeds de aangewezen man zijn voor eene plaats in een college, waarin dikwijls zoo zon derlinge beslissingen worden genomen, waar het de interpretatie van de Grondwet betreft. Wij alle kennen Prof. Buys als een man van bezadigde, onwrikbare liberale beginselen, als een man die overal rond en open voor zijn gevoelen durft uitkomeneen man van wien men weet wat inen aan hem heeft. Door en door kundig, tot in de minste bijzonderheden op de hoogte van de aangelegenheden van dit gewest, rond, eerlijk, standvastig, en daarbij welsprekend in hooge mate, ziet daar de gronden, waarop de kiesver eeniging Het Algemeen Belang met het volste ver trouwen de burgerij Prof. J. T. Buys voor het lidmaatschap der Staten aanbeveelt. De tweede candidaat is de heer De Fremery, geacht industrieel en ingezeten van Leiden, en door zijne langdurige ondervinding in de publieke zaken, gezien door den bril van het wethouder schap, bij uitnemendheid geschikt om naast Prof. Buys een waardige plaats in de Provinciale Sta ten te bekleeden. Goed financier, gelouterd in de pratcijk, beproefd liberaal, waar het geldt het onderwijs en andere gewichtige maatschappelijke vraagstukken, durven wij de kiezers met ver trouwen aan te raden, den heer De Fremery, die de belangen van Leiden steeds met jeugdig vuur verdedigd, mat het mandaat van lid der Provinciale Staten te vereeren. De heer Mr. P. Du Rieu eindelijk, die reeds een aantal jaren nauwgezet de belangen van ons district in de Provinciale StateD heeft waarge nomen, wordt met aandrang ter herkiezing aan bevolen. Het beste bewijs van de geschiktheid die de heer Mr. Du Rieu voor het lidmaatschap bezit en voor de uitnemende verdiensten die hij reeds in die betrekking heeft aan den dag gelegd, is voor zeker dat ook de kiesvereeniging Vaderland en Oranje zijne herbenoeming aanbeveelt, terwijl de kiesver eeniging Nederland en Oranje tegenover hem een can didal heeft gesteld, die niet de minste aanspraken voor dit ambt kan doen gelden. Bovendien, de heer Du itieu is een man van beginselen; bij zwalkt niet op alle zeeën, maar staat pal voor zijne overtuiging; hij is misschien niet zoo geletterd en joëtisch als andere candidaten, maar meent wat hij zegt en zegt wat hij meent, in de op- reckte en eenvoudige taal die uit eene eerlijke overtuiging voortspruit. Ziet daarin korte en zeer algemeene trekken eene eerste kennismaking met het hooggeschatte drietil candidaten, dat het district Leiden op even waardige als liberale wijze in de Provin ciale Staten zal kunnen vertegenwoordigen. Wilt ge daartoe ernstig medewerken kiezers? Wilt ge de te vervullen plaatsen op eene wijze bezetten, die het Land voor het district Leiden groote achting en diepen eerbied zal doen opvatten Wilt ge uwe belangen aan mannen toever trouwen, die genegen zijn een Eerste Kamer te helpen samenstellen, die het ministerie Thorbecke op den goeden weg zal schragen, in stede van te ondermijnen? Wilt ge dit Ministerie den tijd gunnen om voor het heil van ons dierbaar Vaderland werkzaam te zijn? Wilt ge een eind maken aan dat „stil leven", waardoor de nationale geestkracht wordt verstikt Wilt ge tot het bereiken van dit alles uwe medewerking verleenen 7 Welnu, dan blijve er niemand, die op den been kan komen, den negenden Hel te huis, maar begeve men zich naar het Stembureau met bil jetten waarop met fiksche, en duidelijke letters de namen staan geschreven van: Mr. J. T. BUYS P. jr. BE FREMERY Mr. P. BU RIEU. Leiden, 3 Ilel. Burgemeester en Wethouders alhier doen te weten, dat voor den tijd van drie jaren, met den ingang van den lsten dezer maand, de volgende ambtenaren zijn benoemd, als tot directeur van het braudwezen de heer P. G. Houthuysen; tot adjunct-directeur van het brand- wezen de heer J. Van Lith. En voorts aan de stadsspuit n°. 1tot opperbrand- meester de heer L. Van Leeuwen; tot brand meesters de heeren J. L. F. Beens, J. M. Hoppen brouwer, J. De la Bije en E. C. Houbolt; tot adjunct-brandmeesters de heeren A. A. Smits en J. I. Planjer. Aan de stadsspuit n°. 2: tot opperbrandmeester de heer J. De Koning; tot brandmeesters de heeren W. F. Kiewit, W. L. Leget, C. F. Van der Linden en A. Boekwijt; tot adjunct-brandmeesters de heeren Mader en J. Dee. Aan de stadsspuit n°. 3: tot opperbrandmeester de heer J. Engels; tot brandmeesters de heeren G. Mizee, P. J. Creyghtou, J. A. Schreuder en G. Rietbergen; tot adjunct-braDdmeesters Aan de stadsspuit n°. 4: tot opperbrandmeester de heer A. Verhoog; tot brandmeesters de heeren J. C. Van Venetie, P. J. Groen, B. Van Driel entot adjunct-brandmeesters de heeren J. Brevee en A. Koorenhoff. Aan de stadsspuit u°. 5: tot opperbrandmeester de heer G. H. Bertraod; tot brandmeesters de heeren H. Filippo Jz., H. Van Borseleu, P. J. Van Beek en P. Van der Kamp; tot adjunct-brand-: meesters de heeren H. J. Van Kleef en Aan de stadsspuit n°. 6: tot opperbrandmeester de heer H. J. Giezen; tot brandmeesters de heeren C. C. Van Rijsbergeu, P. L. Vau Erkel, J. L. Creyghton en A. D. Van Wempe; tot adjunct- braDdmeesters de heereu L. J. Engels en A. Carlier. Aan de stadsspuit n°. 7tot opperbrandmeester de heer J. C. Rijk; tot brandmeesters de heeren M. A. Kiewit, P. Marks, L. Maas, J. G. Hoef hamer en H. L. De Haas (buitengewoon); tot adjunct brandmeesters Aan de stadsspuit n°. 8: tot opperbrandmeester de heer M. W. Wijnkool; tot brandmeesters de heeren J. H. Carlier, J. J. Hasselbach, J. C. Van der Tas en W. A. Mulder; tot adjunct-brand meesters de heeren J. F. Popp en I. Boudri. Naar van goederhand wordt vernomen, is ook het gerucht, door decentrale kiesvereeniging der conservatieven verspreidt, als zou de heer Rutgers van Rozenburg niet weder in aanmerking wen schen te komen bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer, oDjuist. Den lsten dezer is te 's-Graveohage in den ouderdom van 71 jaren overleden de heer Burchard Jean Elias, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud-Gouverneur-Generaal der Nederlandsche West-Indische bezittingen. Bij de overweging in de afdeelingen der Kamer van het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk VI (Departement van Marine) der Staatsbegrooting voor 1870, werd vrij alge meen de vraag geopperd, of deze wet wel overeen komstig is met goede beginselen van comptabi liteit. Door den kerkeraad der Friescbe Doopsgezinde gemeente te Zaandam zijn de volgende besluiten genomeD 1°. Voortaan zal elke onderstand aan gemeen teleden worden geweigerd, die hunne kinderen niet getrouw van het lager onderwijs doen gebruik maken, of hun geen godsdienst-onderwijs bij eene Doopsgezinde, Hervormde, Luthersche ofRemon- strantsche gemeente doen geven. KindereD, wier ouders niet aan deze voorwaarden voldaan heb- beD, zullen niet in het weeshuis worden opge nomen. 2°. Alleen kinderen, behoorlijk ervareD in lezen en schrijven, zullen van den predikaut der ge meente het godsdienst-onderwijs kunnen ontvan gen; terwijl na het jaar 1874 niemand tot de belijdenis of cathechisatie wordt toegelaten, die aan die voorwaarde niet voldoet. Met ingang van den 7den Mei aanstaande zal het rijkstelegraafkantoor te Werkendam op Zon en feestdagen open zijn van 8 tot 12 uren 's voor- middags. De diensttijd op werkdagen blijft onver anderd. Z. M. heeft aan P. A. C. H. F. A. Werdmuller von Elgg, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van admi nistratie over de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden nabij DoetiDcbem, en benoemd tot lid van genoemde commissie van administratie C. B. W. Kehrer, landhuishoud kundige, wonende aldaar. Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie van administratie over het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem Mr. B. Brouwer, officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank aldaar. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Vierlingsbeek, W. T. Hermsen, can- didaal-notaris, thans griffier bij het kantongerecht en lid van den gemeenteraad te Gennep; zijnde hem eervol ontslag verleend als griffier bij ge noemd kantongerecht; een en ander in te gaan met 15 Mei 1871. Z. M. heeft goedgevonden Hoogstdeszelfs adju dant, den majoor der cavalerie W. C. baron Snouckaert van Schauburg, op zijn aanvrage, op pens. te stellen, eu het bedrag van dit pens. te bepalen op 1300 'sjaurs. BINNENLANB. Amsterdam, 2 Mei. Burgemeester en Wethouders hebben,naar aanleiding vaD het voorstel des heeren Jager tot onderzoek van de vraag der vervanging van de kermis door andere volksvermakelijkhed'cn, heden aan den R,aad voorgesteld: de geleidelijke afschaffing van de kermis; tot 1875 ingesloten, zal zij bep6rkt zijn tot éen week, en na 1875 worden afgeschaft. Vermits de zorg voor vermaak niet behoort tot de taak van het openbaar gezag, eu het gemeentebestuur bij de kermis niet hande lend en organiseerend optreedt, zijn geen andere volksvermaken van gemeentewege voorgesteld. Deze zijn aan particuliere vereeuigingen overge laten. Gisteren is iugekomen een adres met 35(11) handteekeningen tot behoud van de kermis. Burgerplicht heeft hedenavond ook tot can-

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1