N°. 3440. Vrijdag A°. 187i. 28 April. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. f RIJ H DER ADVERTENTIES Voor iederen regel0.i5 Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. m STAATS- EN PltOVIACIAAL BELANG De kiezers voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Leiden, die tegen Dinsdag den 9den Mei ter stembus worden opgeroepen om te voor- ïien in drie vacaturen, ontstaan door de perio dieke aftreding van drie vertegenwoordigers in jt Staten van dit gewest, zullen vooral nu de idgeest grootere deelneming in de vervulling ran de kiezersplicht belooft, met bijzondere be langstelling keünis nemen van de caodidaten die liberale kiesvereeniging Het Algemeen Belang" ie dezer stede, voor deze eerste van de reeks ver kiezingen die ons te wachten staan, aanbeveelt. Twaalf dagen scheiden ons van den dag waarop de kiezers de personen zullen aanwijzen, wier taak het zal zijn in het vervolg de belangen van ons Gewest te behartigen; maar wier niet minder gewichtige roeping het is om mede te werken tol de samenstelling van de Eerste Kamer der Slaten-Generaal. Moet deze laat6te zaak, bij het stellen van candidaten voor de Proviociale Staten m het algemeen iD het oog worden gehouden, bij de aanstaande verkiezing is het plicht haar bijzon der op den voorgrond te stellen, want ook een derde gedeelte van de leden van de Eerste Ka ns moet van dit jaar aftreden en de Staten k verschillende gewesten moeten den tweeden Dinsdag der maand Juli de mannen aanwijzen, die waardig gekeurd worden de zetels in de Eerste Kamer in te nemen. Voor Zuid Holland moeten als leden der Eerste Kamer aftreden de heeren Mrs. J. A. Philipseen J. VV. Hein, heide mannen die in alle opzichten verdienen herkozen te worden. En wanueer wij er nu op letten, dat de Con servatieve elementen in den Lande, geen pogingen onbeproefd zullen laten om de Provinciale Staten zóo sameü te stellen, dat de Eerste Kamer van r verheven standpunt waarop zij moet staan, ivordt afgerukt, om te ontaarden in een college Jat alle vooruitgang tegenstreeft, ook die welke voortspruit uit de meest bezadigde liberale begin selen, dan kunnen wij niet genoeg op het groot belang wijzen dat er in gelegen is, om dien toeleg te verijdelen. Daarom juichen wij van harte toe, dat de Leid- scbe Kiesvereeniging „Hef Algemeen Belang," de verkiezingen voor de Provinciale Staten ook vol komen in dien geest heeft opgevat, door candi daten aan te bevelen, uit wier doen èn laten, uit wier loopbaan of geschriften, geen twijfel overig is omtrent de richting die zij aankleven to de beginselen die zij voorstaan ten opzichte der Stoote politieke beginselen. Candidaten, waarvan men ook zeker mag verwachten dat zij zullen medewerken tot het vormen van een Eerste Kamer, die, men moge het dan al onderling oneens zijn over de noodzakelijkheid van dit Staatslichaam, werkelijk zal uitdrukken den geest der natie, voor zoover die maar met eenige mo gelijkheid onder de hoogst aangeslagenen rond waart. Maar bovendien zijn de aanbevolen candida ten, mannen aan wien met het grootste ver trouwen de belangen onzer Provincie kunnen toevertrouwd worden. Met deze aanvankelijk korte beschouwing, wen tellen wij als candidaten van de kiesvereeniging iHel Algemeen Belang" bij de kiezers in te leiden, de heeren Mr. J. T. BUYS. Hoogleeraar te Leiden, Staatsraad in buitengewonen dienst en lid van den Gemeenteraad te Léiden. P. J. BE FRËMËRY. Weihouder te Leiden, en Mr. P. DU RIEU. Aftredend lid van de Provinciale Staten en lid van den Gemeenteraad te Leiden. In de vergadering waarin tot het stellen dezer candidaten besloten werd, zijn voorBf tot be stuurders der Vereeniging het „Algemeen Belang" gekozen de heeren B. F. Krantz en Mr. S. Vissering, ter vervanging van de afgetreden bestuurders, de heeren Mrs. J. T. Buys en A. J. Wijnstroom. Lelden, 27 April. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Leidtche Zangvereeniging besloteo, de uitvoering op Vrijdag 28 April te geven, te doen plaats hebben met begeleiding van vol orchest iu plaats van de quartet-begeleiding, waartoe men eerst het plan had opgevat. Moge dit bericht bijdragen, om Lei- dens ingezetenen den verdienstelijken directeur, den heer Wetrens, door een talrijk bezoek de meest mogelijke voldoening voor zijne ijverige pogingen te verschaffen. Zooals men uit eene der hierachterstaaude ad- vertentien kan zien en zooals men trouwens uit oude gewoonte reeds weet, wordt 1 Mei a. s. de zwem- en badinrichting Rhijnzicht weder geopend. Indien men echter door de titulatuur van Zwem en Badinrichting alles denkt vernomen te bebbeu, waarvan men zich daar het genot kan verschaffen dan slaat men de plank totaal mis. Men treedt den weg buiten de Morsch-Poort volgende, een zeer gezellig en smaakvol aangelegden tuin bin- nan, waar tafeltjes en stoelen de vermoeide le dematen tot rust uitnoodigen en waar men zich wat droogte, betreft even zoo goed zou kuunen voorstellen midden in de heide als in bad- en Zweminrichting te zitten. Voor dames is die tuin waarlijk goud waard, daar zij hier van de zoovele besprokene eman cipatie der vrouw de gedeeltelijke verwezenlij king vinden, inzoover zij er zonder heeren en, indien zij t' huis heeren hebben, die lid zijn, voor rekening van dat lidmaatschap kunnen komen. Voor de moeders, die met de aan moeders eigene liefderijke bezorgdheid de gezondheid en ontwik- keiling hunner mannelijke spruiten Dagaan is Rhijnzicht het land van beloften. Immers na hunne spieren leenig gemaakt te hebben door de be vallige zwem-beweging (eene bevalligheid waar voor wij bij dezen de nietige kikvorsch Dog weder als voorbeeld aanbevelen) kunnen genoem de spruiten hunne krachten verder ontwikkelen door gymnastiek en vroolijke spelen, waartoe de tuin uitstekende gelegenheid aanbiedt. Mannelijke personen die meer op leeftijd zijn gekomen vinden na de verfrissching van het bad, eene aange name verpoozing op het bordes van de inrichting door het schoone uitzicht op dien alouden trotschen stroom, die van de bergen van Zwitserland komt aanbruischen om zich door onze Katwijksche sluizen in de „de zoute golven" te storten. Wanneer wij nu nog Dagaan, dat al het genot van al deze heerlijkhedeu Maandagavond geopend zal worden door het steeds in verdiensten toene mende muziekkorps van den heer Muller, dan mogen wij verwachten dat de eerste Mei-zon van het jaar 1871 zal ondergaan voor een groot aantal op Rhijnzicht verzamelde vergenoegde ge zichten. In een pakhuis in de Nieuwsteeg hier ter stede, braken de hangers waarop hout lag gestapeld. Een jongske dat er zich onder bevond, kreeg het hout op zijn lichaam, waardoor een zijner armen brak en hij nog verwondingen in het aangezicht bekwam. Wij vernemen van goederhand dat bij de uit gevers van het Nieuws van den Dag het voornemen bestaat, dit blad zonder prijsverhooging binnen korten tijd te vergrooteD. Het wetsontwerp van de heeren 's Jacob c. s., betreffende de stoomvaart op Amerika, moet naar vernomen wordt over het algemeen niet ongunstig in de afdeelingen der Tweede Kamer ontvangen zijn; in twee sectiën zou de ontvangst zelfs bijna zonder uitzondering gunstig zijn geweest. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben den 25sten dezer besloten1°. De beschik kingen van den 8sten Februari 1853, n*. 21, en den 6den April 1861, n'. 6/2, voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten iD zooverre te wijzigen, dat in het boofdkiesdistrict Gouda ver vallen de onderkiesdistricten en hoofdplaatsen Stein, Broek, Zuid-Waddinxveen en Sluipwijk; 2°. Voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten, de gemeente Waddinxveen aan te wijzen als onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Gouda, met bepaling dat dit onderkiesdistrict zal bestaan uit de gemeente van dien naam. Door Gedeputeerde Staten van Groningen is, in het belang der publiciteit besloten „In aanmerking nemende dat de redactiën der dagbladen niet in staat zijn eeD behoorlijk verslag vbd het verhandelde in de zittingen der Staten te leveren, wanneer zij niet ten spoedigste iu ken nis worden gesteld met de schriftelijke amende menten; „Aan de redactiën van de dagbladen, te Gro ningen uitkomende, te berichten, dat voortaan hare verslaggevers in de gelegenheid zullen wor den gesteld om telkens, onmiddelijk Da den af loop der zitting, in een daartoe aangewezen lokaal van bet Provinciehuis, inzage of afschrift te kunneo nemen of ontvangeD van de in die zitting be handelde amendementen; wordende de heer voor zitter dezer vergadering uitgenoodigd, om in over leg met den heer griffier, in het belang van den dienst, de noodige maatregelen te Demen, speciaal wat betreft de wijze waarop aan de verslaggevers inzage of afschrift der amendementen zal worden gegeven of verstrekt." Eene commissie uit de Amsterdamsche afdee- ling vaii de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid heeft rapport uitgebracht over een door haar ingesteld onder zoek naar den toestand der in fabrieken arbeidende kinderen. Met algemeene stemmen heeft de com missie geconcludeerd, dat de feitelijke toestand onhoudbaar is. Ten aanzien van middelen, om daarin verbetering te brengen, was in de commissie eene meerderheid en een minderheid. De com missie heeft zich aan het rapport der staatscom missie aangesloten, en vereenigt zich met de con clusie waartoe laastgenoemde commissie gekomen is: ''algemeene schoolplichtigbeid en wettelijke regeling van den arbeid der kinderen, in dien zin namelijk, dat kinderen beueden de 12 jaren noch in de fabriek, noch in huis mogen gebruikt worden, terwijl die van 1216 slechts in ver houding van hunne krachten mogen arbeiden," met die wijziging dat zij schoolplichtigheid door leerplichtigheid vervangen wil hebben. Deze conclusie werd met 9 ten tegen 7 stemmen aaDgenomen. De minderheid wenscht het doel, dat de slaatscomissie zich stelt, te bereiken door samenwerking van de werkgevers en de werk lieden zeiven; door volksvoordrachten, het school verbond en alle andere vereenigingen, die in deze zaak iets ten algemeene nutte kunen bijbrengen. Naar men verneemt heeft rnej. A. Jacobs, van Sappemeer, student in de medicijnen aan de hoo- geschool te Groningen, een aanvang gemaakt met hare academische studiën. Mejufvrouw Jacobs heeft van alle zijden van den kant der dames ondub belzinnige blijken van sympathie ontvangen. Volgens beschikking des Ministers vaD Oorlog zullen tot magazijnmeesters bij het wapen der artillerie worden opgeleid de sergeants Sluijter en De Kort, van het 2de reg. vesting-artillerie, alsmede de opperwachtmeester Aanholt en de sergeant H. L. Horstman, thaDS schrijver bij het Ministerie van Oorlog; zij zullen tot dat einde respectievelijk te Naarden en Dordrecht gedeta cheerd worden. De Amst. Cl. meldt, dat de hoogst belangrijke veiling der schilderijen van wijlen den heer Lans, benevens die van een voornaam kunstliefhebber te Amsterdam, gisteren gehouden, werd bijge woond door een aantal liefhebbers uit België, Duitschland, Frankrijk, alsmede door onze eerste kabinetbezitters, eDz. Zelden zag men bij eene kunstveiling zooveel aDimo; de volgende prijzen werden besteed: n*. 11, Dirk en Frans Hals, 1300o°. 79, B. C. Koekoek, f 6600; n«. Ill, A. Schelfhout, ƒ1210; n°. 113, P. Van Schendel, ƒ2365. De arrondissementrechtbank te Deventer heeft voor de betrekking vbd kantonrechter te Raalte de navolgende voordracht opgemaaktMr. D. J. R. Brants, kantonrechter te HindeloopeD, Mr. J. Cromhoff, griffier te Almelo en Mr. C. W. A. baron Van Haersolte, griffier te Edam. De luitenant ter zee der 1ste klasse E. L. baron Van Heeckeren van VValiën, laatst behoord heb bende tot hel eskader in Oost-lDdië, en van daar den 19den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den heer M. Abro, thans leerling- tolk bij het consulaat te Smirna, bevorderd tot 2den tolk, en den heer J. H. Molcozzi benoemd tot 3den tolk, honorair, bij dat consulaat. Z. M. heeft den heer E. Struth benoemd tot Nederlandsch consul te Milaan. B1NNE1VLAND. Amsterdam, 25 April. Door Burg. en Weth. is bij den Raad ingediend een voordracht tot wijzi ging der organisatie vbd het Buurtwezen. Aanleiding tot deze voordracht is gegeven door de vele moeielijkheden in het richtig bijhouden der bevolkingsregisters, wegens de vele verzui men van aangifte bij vertrek uit en vestiging of verhuizing in de gemeente, en door de wijziging van het armbestuur, waarbij de bemoeiingen van de buurtsecretarissen en buurtcommissarisseD met het armwezen en de daarvoor verleende toelagen zijn wéggevallen. Het salaris der 12 buurtcom- missarissen bedraagt thaDS 600, behalve 80 voor bureaukosten, waarbij vroeger nog 200 kwam voor het armwezen. Dit geringe tracleinent en het gemis van uitzicht op bevordering, heeft vol gens Burg. eu Weth. tot verslapping in den dienst geleid, te meer daar die ambtenaren andere be zigheden mogen verrichten, die wel eens het buurtsecretariaat tot bijzaak maken. Zij bepalen zich tot het bijhouden der registers, terwijl eigen onderzoek zeldzaamheid geworden is. Zij hebbeu hun bureaux aan huis en dikwijls wegens de hooge huurprijzen in afgelegen en onaanzienlijke buurten. Bij elke verhuizing levert dit ongeriefe- hjkheden. Tot verbetering in dien toestand stelleu B. en W. eene reorganisatie van het buurtwezen voor. Vooreerst wenscheu zij te doen aanstellen amb tenaren tot het verifiëeren en coDtroleeren der verhuizingen, bevoegd om proces-verbaal op te maken, naar het voorbeeld van andere gemeente besturen, waarvan in Juli en Aug. 1869 reeds een welgeslaagde proef genomen is. Als salaris voor 5 controleurs wordt voorgedragen ƒ500700. Voorts verhooging van het salaris der buurtsecre tarissen met eeu minimum en maximum, name lijk 6 van 9001200; met vermindering van het getal buurtringen tot 6, terwijl éeu secretaris aan de hoofdadministratie verbonden wordt, als plaats vervanger en belast met het oppertoezicht. Verder het schrijfwerk op te dragen aan 6 schrijvers ad 300600, onder toezicht der secretarissen, doch van gemeentewege aangesteld. Een proef, sedert Maart jl. genomen, door vereeniging van de ringen 7 en 8, heeft geen bezwareu opgeleverd. Voor schoonhouden, vuur en licht, bureaubehoeften, huur van twee en onderhoud van drie lokalen en buitengewone hulp word nog een uitgave van 1600 geraamd. De geheele reorganisatie zal bij minimum-salarissen 11,300, bij maximum-sala rissen 15,900 'sjaars kosten. B. en W. stellen aan den Raad voor: deze regeling goed te keuren en de commissie voor de strafvererdeningen uit te uoodigen een gewij zigde verordening op het buurtwezen te ontwerpen. De behoudende kiesvereeniging Amsterdam heeft 11 aftredende leden van alle richtingen can- didaat gesteld voor de Provinciale Staten, en in de plaats van de vijf bedankende leden, de heeren Jhr. Mr. C. H. Backer, H. U. Beels, M. H. Insinger, Burgemeester den Tex en C. R. Vaillant. Rottsedam, 26 April. Hedenmiddag werd door de kiesvereeniging Orde eene vergadering gehou den tot het stellen van canditaten voor leden der Provinciale Staten van Zuid Holland (kiesdistrict Rotterdam). Aan de beurt van aftreding waren de heereD Jhr. A. M. Coenen; Mr. J.B. L. Went- holt; Mr. C. Van Vollenhoven; Mr. J. A. Vaillant; G. Van Stolk; H. de Bie. Als canditaten voor het lidmaatschap werden aanbevolen en aange nomen de heeren Mr. J. B. L. Wentholt, G. Van

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1