I .fit voorwaarden te verwachten zijn en dat I pransche regcering zich liieromtrent ook geene Busien zal maken. I i)jl(lr,iat Thiers verklaard heeft, dat hij in geen opzicht kon of wilde afwijken van de lrl door de Nationale Vergadering over de ■(ineentelijke vrijheden aangenomen, zullen ook Ij nieuwe pogingen tot eene verzoening tus- I bell Parijs en Versailles waarschijnlijk schip- reuk lijden Eene circulaire van den minister B jlaure aan de prefecten, ter begeleiding van de I enwe wet op de drukpers, geeft ook alles be- Ijlte een verzoenenden geest van het ministerie I kennen. Dufaure vaart daarin hevig uit tegen I; schrijvers, die vroeger zoo luide riepen om Bjccte verkiezingen, en zich nu allerlei aanval- d eu schimpscheuten op de Nationale Vergade- jv veroorloven die er het uitvloeisel van is. Met bit- ■vrheid wijst hij erop,datdieschrijversdecommune I de Nationale Vergadering als twee lichamen ■.jen elkaar over durven stellen. Ten slotte drukt I j de prefecten op het hart dergelijke schrijvers I nder eenige toegevendheid te behandelen, voor lover de nieuwe drukpers-wet hun daartoe ge- l.jeuheid geeft. I Een nog heviger en, wij moeten het erkennen, I (el onwaardiger toon wordt aangeslagen in eene luculaire, die de generaal Ducrot gericht heeft II het legerkorps, dat hij te Cherbourg orga niseerde. Zij vloeit over van epitheta tegen de den der commune als: „rooveis, moordenaars, Jjibandige schurken, enz." Een particuliere cor- Iripondent van de lndépendance uit Parijs, wijst 11 terecht op dat dit niet het middel is om den Ipstand meester te worden. Hij vergelijkt de lirculaire van Ducrot met de waardige woorden, liie Cavaignac in den opstand van 1848 tot zijne Isoldaten sprak, waarin hij slechts zijn ernstig lioomemen te kennen gaf om den ondergang van Iden regeerings-vorm die hij uit innige overtuiging loegedaan was, niet te overleven. Cavaignac was lian oordeel, wat generaal Ducrot niet zoo schijnt le begrijpen, dat het moeilijker was zijne vijan- lien le overwinnen, dan hunne beleedigingen l aar het hoofd te werpen. I De vergaderingen van de commune kenmerken liieh door oneenigheden en hevige uitvallen van lie leden tegen hunne medeleden. Het is de strijd llisschen het militaire- en het civiele element, I jzich begint te ontwikkelen. Generaal Cluseret Irie kampvechter van het eerste, Delescluze van tweede. Door toedoen van den laatste is de ■jootc antagonist Van Cluseret, generaal Bergeret Iji de gevangenis, waarin hij door zijne waardige I- II eg a's was geworpen, los gelaten om in de fommune de tegenstanders van zijn persoonlijken ijand te komen versterken. Vrij hevige woordenwisselingen ontwikkelden rich naar aanleiding van de vragen om ontslag, die in den laatsten tijd door verscheidene leden, o. a. Felix Pyat, ingediend zijn. Sommigen wilden deze eenvoudig weigeren en dus de commune maken tot een lichaam, waarin men genoodzaakt zou zijn zoolang zitting te houden als het aan zijne medeleden behaagde. Deze opinie heeft echter niet I gezegepraald en Felix Pyat zal zijn ontslag wel I krijgen, maar het zou wel eens kunnen wezen, I ist hij tusschen vier muren het genot hiervan Ial gaan smaken. Een waarlijk eerlijke daad heeft de confinune I bedreven, door aan de gas-maatschappij de gelden le doen teruggeven, die haar bij wijze van requi- silie ontnomen waren. Deze opwelling van bil lijkheid, die bij de commune waarlijk niet tot de dagelijksche gebeurtenissen behoort, is door gedreven door Delescluze, die zeer terecht begrijpt dat al dergelijke arbitraire maatregelen aan het zoogenaamde gouvernement al zijne populariteit moeten ontnemen. Hij en nog eenige zijner col lega's verklaarden, dat zij onmidellijk hun ontslag zouden nemen, indien de som niet teruggegeven werd. Dienovereenkomstig is toen besloten en een [aar leden hebben zich met vele verontschuldi gingen en, wat nog beter is, met de geldzak bij de gas-maatschappij aangemeld. liet ministerie te Versailles mag zich in den laatsten tijd juist niet in een groote sympathie van de Nationale Vergadering verheugen. Niet tegenstaande de benarde omstandigheden houdt rich het grootste gedeelte der rechterzijde meer bezig met de beoordeeling der personen dan wel met hunne daden. De heeren Picard, Jules Favre en Jules Simon zijn reeds daarom verdachte personen, omdat zij verklaard hebben de republiek in allen gevalle te willen hand haven. Daarom moeten zij tegengewerkt worden, onafhankelijk van de goede of verkeerde maat regelen die zij verder tegenover de gebeurtenis sen van Parijs nemen. Eene aftreding van enkele ministers, waarvan vooral voor Picard sprake Ueweest is, zal echter waarschijnlijk vooreerst Mg wel niet plaats hebben. De kamer zal wel I orgen, het zoover niet te laten komen, omdat, Seen partij der oppositie er zich aan durft wagen, 'o de tegenwoordige moeielijke beslommeringen het roer in handen te nemen. OostenryU-Hong. Monarchie. De Augsb. Allg. Zeit. maakt de volgende opmer kingen over deu politieken toestand in Oostenrijk «Ook de week na Paschen waarvan zoo hoog opgegeven werd, is verloopen zonder dat er eenige helderheid over den inwendigen politieken toe stand verspreid is. Weder zijn voor de maand Mei de belastingen toegestaan, doch nog heeft graaf Hohenwart de beloofde voordrachten niet ingediend. Aan de benoeming van den Pool Grocholski tot minister, die tot zulke eindelooze commentaren aanleiding gaf, schijnt van de zijde van het ministerie geene andere beteekenis ge hecht te worden, dan dat het zich voorloopig door Grocholski eene partij in den Rijksraad verzeke ren wil. Ontegenzeggelijk was Grocholski in den laatsten tijd de leider der Polen in het Huis van Afgevaardigden, en in zooverre is zijne intrede in het kabinet vrij natuurlijk. Dat het aan scham pere couranten-artikelen en vijandige stemmen van Poolsche zijde tegenover dezen stap van het ministerie niet ontbreekt, zal ieder natuurlijk vinden, die met de Poolsche partij-verhoudingen bekend is. De ontelbare fracties bestrijden en belagen elkander in een kleinen oorlog, en met zekerheid kan de persoon, die daaruit met het meeste voordeel te voorschijn treedt, op de wangunst van een deel der overigen rekenen. Men kan echter de zaak niet beschouwen zonder er het overgroote gewicht aan toe te kennen, dat de constitutioneele bladen aan de oppositie-stem men uit Gallicie hechten. Hetgeen Hohenwart aan de Polen met betrekking tot de vervulling van de in hunne resolutie neergelegde wenschen, heeft beloofd, kon voorzeker niet alle Poolsche fracties tevreden stellen. Het zal mooi zijn, wanneer slechts een sterke gematigde partij zich om Grocholski schaart, zich tevreden toont en de verdediging der resolutie, zooals zij van den kant van het ministerie gewijzigd wordt, overneemt. Daarop schijnt nu vooruitzicht te be staan. Met uitzondering van den gekrenkten en op den achtergrond geschovenen Ziemialhowski laten zich de overige Poolsche aanvoerders in hunne organen over het geheel sympathetisch tegenover Grocholski uit, en zij zullen dit kan reeds nu vrij zeker aangenomen worden de concession hun door Hohenwart gedaan, niet van de hand wijzen, al komen deze ook niet aan al hnnne wenschen te gemoet. De constitu tioneele partij zal wel al haar best doen om het zaad der tweedracht tusschen de Poolsche rijen te strooien, en zij zou bij de spreekwoordelijke neiging der Polen tot oneenigheid wel kans van slagen hebben, wanneer zich de parlementaire operatiën van de meerderheid in den Rijksraad niet steeds door ondoelmatigheid en noodlottig heid kenmerkten. Men zal beproeven de Polen af te houden van het aannemen dierzelfde con cession, die men hun eens zelfs aangeboden heeft, en de uiterste linkerzijde zal waarschijnlijk meer belooven dan graaf Hohenwart aanbiedt. Het zal nu aan de Polen staan om hunne keus te doen en te toonen of zij een politieke partij dan wel poli tieke speculanten zijn. TELEGRAMMEN. Londen, 25 April. In antwoord op eene inter pellatie heeft de beer Gladstone in het Lagerhuis verklaard, dat de politie het recht had, gisteren deu optocht van werklieden uiteen te drijven, daar het aanbieden van petitiën op die wijze in de wet verboden is. Nadat de heer Disraeli had aangekondigd, dat hij de aandacht der Vergadering op de finau- cieele voorstellen zou vestigen, heeft de Kanselier der schatkist verklaard, dat het Gouvernement, wegens bezwaren, die in en buiten het Lager huis tegen het ontwerp van belasting op de luci fers waren aangevoerd, besloten heeft dit ontwerp in te trekken en tegen Donderdag een ander financieel voorstel in te dienen. Parijs, 25 April ('s morgens). Er is uit Vanvres eene verkenning gedaan naar den kant van Cha- tillon en Versailles; waarna op 500 meters van het plateau eene nieuwe batterij is opgericht. Naar de zijde van Billancourt hebben eenige kleine gevechten plaats gehad zonder bepaald resultaat. De gedelegeerden naar Lyon zijn te Parijs terug gekomen. Zij zullen, in overeenstemming met de Republikeiusche Ligue, een manifest totdestrijd- voerende partijen richten. Versailles, 25 April. Het Journal Officiel bericht, dat 200 opstandelingen Zondag jl. Bagneux heb ben aangevallen, waar twqp compagnien soldaten verschanst waren. De opstandelingen werden te ruggeworpen. Gisteren hebben de muiters, ten getale van 1000, te Bagneux hunnen aanval vernieuwd. Hunne voorhoede werd vernietigd. De heer Thiers, dit in eene dépêche aan de prefecten mededeelende, voegt er bij, dat de voor bereidende militaire werkzaamheden thans ge ëindigd zijn, eu eerstdaags krachtdadige operatiën kunnen te gemoet worden gezien. Hedenochtend had een levendig kanonvuur plaats. De heer Thiers heeft gisteren met den Maar schalk Mac Mahon de loopgraven bij Chatillon bezichtigd. des morgens). Het Regeeringsblad verklaart, in strijd met de geruchten uit Parijs, dat het Gouvernement, zoolang de opstand niet gedempt is, geen voldoende beroep kan doen op het kapi taal; dientengevolge zullen de forten langs den rechteroever der Seine voorhands in het bezit der Duitschers blijven. De heer Picard heeft ten aanzien van de ge meentelijke verkiezingen in eene circulaire de wenschelijkheid betoogd, dat aan de kiezers al- geheele vrijheid zal worden gelaten. Indien agen ten van de opstandelingen van de gelegenheid mochten willen gebruik maken om wanordelijk heden in het leven te roepen, dan moet dit met kracht te keer worden gegaan. De gemeentelijke verkiezingen zullen worden gevolgd door verkie zingen voor de algemeene raden, terwijl tevens het aantal leden der Nationale Vergadering zal worden aangevuld. Hedenochtend werd een levendig kanonvuur vernomen. De batterijen van Meudon, Breteuil en Chatillon beschieten de forten Issy en Vanvres. Pyat is in den Vengeur gesommeerd om in de Commune te blijven. Hij heeft in de toestemen- den zin geantwoord. De Frangais acht de verdaging waarschijnlijk van de gemeentelijke verkiezingen. Pegth, 25 April. Heden heeft de minister van justitie in het Lagerhuis medegedeeld, dat de zitting op 17 Mei a. s. zal gesloten en de daar opvolgende zitting, waarin tot de verkiezing der delegatiën zal worden overgegaan, op 19 Mei e. k. zal geopend worden. Mancheii, 25 April. De dichter en schrijver Melchior Mevr is gisteren overleden. Par(js, 25 April, des middags). De forten Charenton en Aubervilliers zijn sedert gisteren door de troepen van Versailles bezet; de Duit schers maken zich gereed tot het ontruimen der overige forten. De effectieve insluiting van Parijs heeft derhalve eene aanvang genomen. De Vérité meldt, dat op 22 dezer eene overeenkomst met dit doel tusschen de Duitschers en het gouverne ment van Versailles gesloten is. Het voegt er bij, dat alle voor Parijs bestemde treinen met levens middelen gisteren zijn aangehouden alvorens de fortificatiewerken te bereiken. (des avonds.) Een zwak kanongebulder wordt gehoord naar de zijde van Vanvres en Issy. De bewoners van Neuilly, Ternes en Sablonville zijn gevlucht en binnen Parijs teruggekeerd; de ont ruimde wijken bieden een akelig tooneel van verwoesting en ellende aan. Zoowel de troepen van Versailles als de gefedereerden richten ijverig barricades op of versterken de reeds aanwezigen. De voorposten der eerstgenoeinden bevinden zich op 150 meter van de kerk van Neuilly. Fèlix Pyat, toegevende aan den drang zijner vrienden, blijft »ijn zetel in de Commune behouden. Durassier, bevelhebber van de kanonneerboo- ten, is van zijne functiën ontheven. In een adres van de gedelegeerden van Lyon wordt een beroep op allen gedaan, om een einde aan de worsteling te maken. De Nationale Ver gadering wordt bezworen om niet te veel op hare kracht te steunen; aan de leden der Commune wordt gezegd: „draagt zorg om uwe bevoegdheid niet te overschrijden houdt u binnen de grenzen der gemeentelijke eischen. Die eischen zijn niet slechts de zaak van Parijs, maar van alle steden van Frankrijk." De Pruisen hebbeu Charenton niet verlaten. Het gerucht is in omloop, dat zoowel troepen van Versailles als van de Commune op onzijdig ter rein zijn verschenen, in afwachting van de terug gave der forten en vau St.-Denis, thans door de Pruisen bezet. Londen, 25 April. Aan de Londensche bladen wordt uit Versailles gemeld, dat de Thiers ver leden Zondag een langdurige bijeenkomst heeft gehad met den Kroonprins van Saksen en den generaal Fabrice. Florence, 25 April. De Senaat zet de descussie over het wetsontwerp aangaande de waarborgen, aan den Paus te verleenen, voort. De minister/van justitie heeft aangekondigd, dat het gouvernement een wetsontwerp zal aanbieden tot volkomen scheiding van kerk eo staat. Weenen, 25 April. De minister-president heeft bij het Huis der Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, betreffende uitbreiding der autonomie van de Landdagen. De voornaamste daarin opge nomen bepalingen komen hierop neder, dat de Landdagen zekere wetten zullen kunnen maken, welke evenwel slechts met goedkeuring van den Rijksraad en na bekrachtiging des Keizers in werking zullen treden. De Rijksraad zal zich ech ter hierbij moeten bepalen tot het onderzoek, of die wetten al dan niet inet de algemeene belan gen des rijks in strijd zijn, en ze diensvolgens in haar geheel moeten aannemen of verwerpen. De minister-president gaf in zijne toelichtende rede te kennen, dat de regeering consequent wil te werk gaan, vrij van hartstochtelijke werking, geheel in overeenstemming met de wet en met het doel om aan alle volksstemmen gelijke rech ten te doen wedervaren. Zij zal dit laatste steeds trachten te bereiken, geheel naar den inhoud en den geest der grondwet. Voor dat het Huis heden uiteenging, werd nog voorgesteld, om de mededeeling der regeering betreffende de voorgenome verkiezingen voor de deligatiën naar de commissie te verzenden, ten einde daaromtrent rapport uit te brengen, daar het niet zeker is of het mandaat van de in November gekozen leden der delegatiën voort duurt, of dat die lichamen ontbonden zijn. Verder is een voorstel ingediend betreffende vermeerde ring van het aantal leden van het Huis der Af gevaardigden en bij rechtstreeksche keuze, en de wijzigingen welke de kieswet dientengevolge moet ondergaan. Kouaan, 26 April. Generaal Von Goben ver trekt morgen naar Dieppe voor de inspectie der troepen. Gisteren is van Berlijn bevel ontvangen, om naar hunne haardsteden terug te zenden, de gehuwde manschappen der cavalerie, artillerie en infanterie, die dit zouden mochten verlangen. Versailles, 26 April. Het Paris Journal deelt mede, dat sedert gisteren de barricades te Parijs aanzienlijk en met eene ongeloofehjke snelheid toenemen; men telt reeds 500, waaronder 16, die eerder op eene sterkte gelijken; vooral is dit het geval met eene barricade bij de are de triomphe, die niet veel van eene citadel verschilt. Rente 52.25. Marktberichten. Amsterdam, 26 April. Rogge, stemming f 2 la gerPetersburg 213; Galatz 215 c. z./k. Levering, stemming: Mei 201, 203, 202; October 210, 209. Raapolie, 6/w. 1954vliegend 4S%; voorjaar -15it, 45%; najaar 43%. Lijnolie, 6/w. 34a; vliegend 33%; voorjaar 33%; najaar 34%. Koolzaad, No vember SI LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf.) 's-Gravenhage, 26 April. In de zitting van de Tweede Kamer van heden hebben de Ministers Thorbecke, Blussé en Van Bosse de richting en handelingen der regeering toegelicht of verdedigd op algemeen politiek, financieel en koloniaal gebied. De Minister van Koloniën, de heer Van Bosse, heeft meegedeeld dat eene leening tot voltooiing der spoorwegen niet noodig is. Nog onderscheidene sprekers hebben het woord ge voerd, doch de discussie is niet afgeloopen. Mor gen voortzetting. Bij Koninklijk besluit van 25 April 1871 is de heer J. F. A. K. Koelensmid op zijn verzoek, eervol ontslagen als surnumerair der posterijen. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is heden aanbesteedhet onderhouden van de werkeu tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, van 1 Mei 1871 tot 30 April 1872. Van de zes voor dit werk ingekomen bil jetten was het minste dat van den heer P. A. Bos te Sliedrecht, voor f 27,980 Schkveninoek 26 April. Gisterenavond onge veer te halfnegen, vonden eenige visschers voor den gedenknaald op het strand liggen een mans persoon, die oogenschijnlijk een lijk scheen te zijn; het gaf althans geen geluid en was onbe wegelijk. Door die menschlievende mannen op genomen, werd de onbekende naar het commis sariaat van politie gebracht. Aldaar ondervraagd, bewaarde hij op al de tot hem gerichte vragen het stilzwijgen en wilde niets nuttigen dan een weinig koud water. ToeD echter onze geachte geneesheer, de med. Dr. Van der Mandelen bij den patiënt was gekomen, gelukte het dezen uit hem eenige onsamenhangende woorden te krij gen, eu schijnt hij eindelijk te hebben medege deeld, dat hij met der woon te Loosduiuen ge vestigd en te Voorburg werkzaam is, dat zijne huisvrouw ineen krankzinnigengesticht verpleegd wordt, dat hij drie jonge kinderen heeft, enz. enz. Door de zorg van den commissaris van politie van Schoonhoven is de zieke dezen morgen vol gens sommigen in het gasthuis, volgens anderen in het verbeterhuis opgenomen. H0WELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Leiden van den 20sten tot en met den 26sten April. OehuWflt C. Zirkzee jm. ca J. M. Sraittenaar jd. P. Kleinhaus wedr. en T. Colet wede. A. Piket jm. eu A. Van Dissel jd. G. Tccgelaar jm. ea J. Kikkert jd. C. M. Biege- laar jm. en P. L. Robert jd. C. J. VanHarteveltjm.en M. C. Neuteboom jd. J. P. A. Langeveld jm. en K. J. L. De Groot jd BevallenJ. Nolot, gcb. Van Vliet, D. G. Boom, gob. Beltman, Z. C. E. Van der Mark, gcb. Van Goudriaan, D. A. M. F. Sommeliug, geb. Van der Drift, Z. J. M. A. Scheen, gcb. Vau der Lelie, 1). M. C. Van Evert, geb. Van der Walle, D. J. Piket, geb. Larrewijn, Z. H. C. Pietcrs, geb. Cousyn, Z. W. Du Croix, gcb. Ketel, Z. F. l)c Laaf, geb. Van den Hoek, Z. M. H. Van der Stok, geb. Dorsman, D. S. B. Molet, geb. Ringeli, D. H. C. Hoppeubrouwcr, geb. Rietbergen, D. H. Ch. Pommee, geb. Van Wijk, D. J. Fak kel, geb. Monneo, Z. G Honselaar, geb. Kok, 1).F. Abspoe) geb. Kayl, Z. H. M. Vlasveld, geb. Brui, Z. A. B. Sin gers, geb. Kogcnbop, D. M. Bezie, geb. Schouten, D. J. W Hartcvelt, geb. Kloots, Z. A. Chaudron, gcb. Van der Post, D. H. C. Zandvliet, geb. Koenen, D. A Schrijver, geb. Ligt- voet, D. A. M. Parmenticr, gob. Groothof, D. C. Samsom, geb. Dorsman, D. C. Koet, gcb Mieremet, Z. H. C. Bro- niDg, geb. Meuse, D. J. De Boer, geb. Bekooy, D. E. Koreman, gcb. Salemink, Z. E. W. A. Land, geb. Vrijthof, D. E. Nieiten, gcb. Otgaar, D. F. E. Van de Geer, geb. Vink, Z. M. Van der Steen, geb. Van den Berg, D. levenl. E C. Tis- icur, gcb. Alber8, D. levenl. Overleden F. F. Steiger Z. 14 j. C. Blom D. 22 j. J. M. H. Kiel D. 20 m. B. Bouman Z. 14 m. H. M. Krct D. 3 j. A. E. J. Noest D. 3 m. A. Benning Z.4j.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3