staan thans wordt meegedeeld dat dit overleg voorloopig tot hiertoe heeft geleid, dat een der grootste bazen, een timmerman en metselaar, aan zijne bekwaamste knechts eene verhooging van 2 cents per uur gaf. Hierop zijn echter vele werklieden tot eene werkstaking overgegaan. Deze heeft slechts kort geduurd, daar de meeste bazen het loon spoedig verhoogden. Bij éen, die zich niet wilde voegen naar de wenschen zijner werklieden, duurt zij nog. Het gevolg is tot nog toe, dat het loon der schilders 1% cent per uur, dat der kamerhangers en der kastenmakers met 1 cent per uur verhoogd is. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Willem den 12den dezer uit Oost-Indie vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Nederland. De luitenant ter zee der lste klasse C. E. Uhlen- beck, laatst lste officier op Zr. Ms. schroefstoom schip het Loo, ter Kuste van Guinea en van daar den 6den dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Krachtens beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 28 April 1870, zal met 1 Mei aanstaande de standplaats van den spoorweg-opziener B. A. van Dorp te Meppel ge vestigd zijn. Naar aanleiding van Zijner Majesteits besluit van den 13den dezer, N*. 2, wordt de drijvende batterij Neptunus, liggende te Willemsoord, met den laatsteu dezer buiten dienst gesteld, en de kapitein-luitenant ter zee J. J. Boelen met dat tijdstip eervol van het bevel over dien bodem ontheven en op non-activiteit gesteld. Men verneemt dat gisteren de Koninklijke goed keuring is verleend op de Statuten der naam- looze Vennootschap, die te Amsterdam is opge richt tot het drijven der Kon. fabriek vanstoom- en andere werktuigen, tot dusverre onder de thans ontbonden .firma Paul van Vlissingen en Dudok van Heel. Hierdoor is beslag gegeven aan een zaak die voor de hoofdstad van groot be- langÜMntlaA jsiiMÜ .'1 om (tttiq stal) 01 1 i Men verneemt dat de gepensioneerde generaal- majoor van het O. I. leger, Van der Putt, benoemd is tot Groot-officier van de orde der Eiken kroon. Z. M. heeft aan Mr. J. P. Verloren, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Deventer. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. D R. Gevers Deynoot, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei 1871, eervol ontslag verleend als kantonr. te Rotterdam geëtste kanton). Wij ontvingen te laat om in dit nummer op te nemen de Mail uit U. 1. met dagbladen die berichten behel zen tot 9 Maart. Bij eene vluchtige inzage bleek ons niets van eenig belang. BINNENLAND. Katwijk, 14 April. In de heden gehoudene Raadsvergadering werd een voor deze Gemeente belangrijk besluit'genomen. Op de dispositie van Z. Ekc. den Minister van Financiën, betreffende de daarstelling van den Rijks Telegraaf- en Post- kantóor te Katwijk a/Zee, werd besloten1'. te waarborgen éen bedrag van f 800 als opbrengst en 2°. daar te stellen een gebouw geschikt voor Kantoor en Directeurswoning, en dit aan het Rijk te verhuren. Men verwacht van dit besluit ook voor deze Gemeente de meest gewenschte spoedige daar- stelling. 's Gravenhage, 14 April De Kamer van Koop handel alhier heeft met algemeene stemmen een adres vastgesteld, aan de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, waarbij de Kamer van Koop- haudel aaddringt op de aanneming, zooals het daar ligt, van het voorstel-s'Jacob c. s., tot bevor dering eeuer directe stoomvaart tusschen Vlis singen en Amerikaeen voorstel dat naar meening der vergadering èu om het voorgesteld subsidie èn om de keuze van Vlissingen, met al de voor- deelen, die deze haven aanbiedt, boven elk ander aanbevelingswaardig schijnt. Sappemeer, IS April. Mej. A. Jacobs, die, tooals eerlang is gemeld, aan de hoogeschool te Gro ningen in de medicijnen zal komen studeeren, zal, naar wij vernemen, reeds dadelijk na de Paascbvacantie, hare studiën, voorbereidende tot de studie der geneeskunde, aanvangen. Nijmegen, 14 April. De lste luitenant-admini strateur van kleeding en wapening J. Wanson van het bataljon mineurs eu sappeurs, is in rang overgeplaatst bij het 6de reg. infanterie. Harderwijk, 14 April. De 2de luitenant K. J. E. Van Putten is van het lste reg. inf. bij het koloniaal werfdepot alhier gedetacheerd. Leeuwarden, 13 April. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is, op het door burg. eu weth. overeenkomstig het advies der commissie voor de gemeentelijke gasfabriek ge daan voorstel, besloten, den prijs van het gas met ingang van 1 Juli e. k. te verminderen van 12 tot 10 cent per stère. Ook eenige andere rechten hiermede in verband staande, zijn verlaagd. Breda, 13 April. Z. Exc. de minster van oorlog, die alhier de Paaschdagen heeft doorgebracht, is naar de residentie teruggekeerd. Breda, 14 April. De kapitein E. F. O. A. He.nc- kens van het 6de reg. infanterie alhier, is daarbij tot adjudant benoemd. BUITENLAND. Frankrfik. De Independencehet antwoord vermeldende, dat Thiers aan de afgevaardigden der „Union republi- caiue" gegeven heeft, zegt dat alle voorwendsel om op deze gronden eene verzoening te weigeren aan de commune nu ontnomen is, omdat de con cessies, die Thiers wil doen, overeenkomen met hetgeen de opstandelingen op 18 Maart wensch- ten. Immers zij wilden behoud van de republiek; gemeentelijke vrijheid voor Parijs; een garde Dationale, die hen bevestigen zou tegen coups d'état en militaire overrompelingen. Het hoofd van het uitvoerend bewiDd nu geeft, zoo zegt het blad, dit alles toe. Maar de Indépendance ver geet, dat de omvaug eeuer revolutie eu de eischen die zij stelt, toenemen met de snelheid waarmee een van de bergen rollende sneeuwbal tot eene lawine aangroeit. Een groot gedeelte van de op standelingen is nu niet meer te vrede met de republiek, maar verlangt communisme; men is nu niet meer tevreden met de samenstelling eener gemeenteraad door het volk, op gelijken voet als in liet overige Frankrijk, maar men wil dien gemeenteraad ook het recht zien toegekend om afzonderlijke belangen van Parijs teregelen; de organisatie der Dationale garde tot verdediging van Parijs is thans niet meer voldoende, maar bovendien moet alle militaire macht voor goed uit de hoofdstad verwijderd worden. Geen van deze drie bijkomende eischen nu wil Thiers toe geven en wij kunnen dus niet deelen in de hoop van het Belgische blad, dat de commune ver standig en vaderlandslievend genoeg zal zijn om op de genoemde voorwaarden eene verzoening aan te gaan. Er schijnt intusschen een wapenstilstand voor eenigen tijd gesloten te zijn om de onderhande lingen hun gang te laten gaan. Thiers had na melijk toegestemd, het vuur te staken, indien de opstandelingen van hun kant niet aanvallender wijze te werk gingen, en den volgenden dag is aan de bezetting van den Mont-Valériën iD dezen zin een bevel gegeven. Of vóór dien tijd de krijgskans zich inderdaad eenigszins ten gunste der insurgenten had gekeerd is zoo goed als onmogelijk uit te maken. Terwijl toch de in Parijs gepubliceerde dépêches der commune mel den, dal de troepen van Versailles de brug van Neuilly zonden verloren hebben en een tweeden vergeefsehen aauval op het fort Issy hadden ge maakt, verzekeren telegrammen van Versailles aan de prefecten, dat niet alleen deze berichten overdreven zijn, maar dat er zelfs noch Dinsdag docIi Woensdag gevochten is, en dat de Parijze- naars slechts op tegenstanders zouden gevuurd hebben, die afwezig of buiten schot waren. De versterkingen, die de Pool Dombrowski te Asni éres opgericht heefi zullen echter wel hardnekkig verdedigd worden. Het blijkt toch, dat deze heer, die in den Poolschen opstand van 1863 als kolo nel fungeerde, zich later onledig heeft gehouden, met hel maken van valsche wissels en certifica ten. Hij zal dus wel strijdeu met de hardnek kigheid van iemand, voor wien na eene neder laag niets te hopen is. Zooals wij gisteren veronderstelden blijkt het, dat noch Bergeret noch Assy door de commune zijn ter dood veroordeeld. De laatste is op vrije voeten gesteld, terwijl de eerste voorloopig in be waring wordt gehouden. Een gedeelte der rechterzijde in de Nationale. Vergadering heeft plotseling den steven gewend, en er op aangedrongen om tegenover Parijs liberale concessies te doen. Of inderdaad het beter gevoel van deze heeren bovenkomt, dan of zij het gou vernement in eene onvoordeelige positie wil bren gen is uit hunne redeneeringen niet op te maken. Indien het laatste hun doel is, dan hebben zij het door deze manoeuvre goed aangelegd. Immers indien het gouvernement meent, enkele conces sies niet te moeten doen, dan komen de gevol gen daarvan over zijn hoofd; indien daarentegen ten gevolge van toegeeflijkheid eene minnelijke schikking tot stand komt, dan heeft de rechter zijde de eer, hiertoe het initiatief genomen te hebben. Bunland. Het volgende schrijven uit St.-Petersburg aan de Augsb. Allg. Zeil. geeft een overzicht van de opinie van verscheidene bladen over den uitslag van de Londensche conferentie: Het reeds vermelde artikel van het „Journ. de St.-Petersburgdat door zijn scherpen toon in het oog valt luidt in zijn geheel als volgt: „Men moet iu bet oog houden, dat de dagbladen van de verschillende landen den uitslag der Lon densche conferentie ieder naar hunne vooruit opgevatte meening of hunne politieke hartstoch ten zouden willen uitleggen, om daaruit gevolg trekkingen tot groote verheerlijking van hunne partij te maken. Wij betreuren slechts, dat het meerendeel van die bladen zijn voordeel slechts in het nadeel van anderen zoekt. Wat dit betreft verkeeren wij in een beteren toestand. II ij kunnen met de door het keizerlijke kabinet verkregene uitkomsten tevrede zijn, zonder daaruit een nederlaag voor anderen te maken. Juist het tegenovergestelde: De verdienste van het werk der conferentie bestaat juist daarin, dat er een onverdragehjke beperking van Ruslands macht door opgeheven wordt, zonder de belangen van iemand te benadeelen en dat de grondslagen tot een vergelijk gelegd zijn daar waar men kon ver wachten, dat oueenigheid zou ontstaan. Er is niets of niemand overwonnen behalve de voor- oordeelen, het wantrouwen en misverstand vruchten van een slechten oorlog en «en slechten vrede. Deze is, naar ons oordeel de schoonste overwinning, die wij aan het initiatief van het keizerlijk kabinet te danken hebben. Doch dit komt niet in de kraam te pas der journalistiek, mei name van Oostenrijk, die geheel iets anders beoogt dan de herstelling van de eendracht in Europa. De Wiener Abendposl" heeft in hare nommers van 80 en 31 Maart en van 1 April een reeks van artikelen openbaar gemaakt, die eene beoordeeling van de conferentie-aangelegenheid uit een zeer eenzijdig en kwaadwillig standpunt bevatten. Daar dit blad officieuse beteekenis heeft, moeten zijne meeningen in aanmerking genomen worden. Het is vooral de Donau-vraag, die zijne opmerk- zaamiieid trekt, en het spreekt van zelf, dat het daarin eene aaneenschakeling van zegepralen ziet, door de Oostenrijksch-Hongaarsche diplomatie tegen de eerzuchtige pogingen en neigingen van vreemden behaald. De Wiener abendposlwenscht zich zeil geluk, dat het Londensch verdrag van 1S71 plechtig de onzijdigheid van de werken en inrichtingen aan de Donau-monden heeft erkend, en tevens het recht oui, door afzonderlijke en onmiddelijke overeenkomst met Turkije verbe teringen in den loop van die rivier iD het bin nenland aan te brengen. Door de eerste van die bepalingen zou Oostenrijk-Hongarije zich tegen de vermoedelijke aanvallen van Rusland op deD Donau-Delta verzekerd hebben; door de tweede Duitschland van alle deelneming aan de binnen landsche werken op den stroom uitgesloten heb ben. Het was volgens de „Wiener Abendposl" zonder twijfel beter geweest, wanneer Oostenrijk- Hongarije het recht verkregen had om tot aan de mondingen der rivier kanonneerboten te laten afzakken, en wanneer het alleen, zelfs met uit sluiting vau Turkije, de opdracht gekregen had om op zijne manier de lol-heffing uil te oefenen maar men moet bescheiden zijn. Wij kunnen dit blad op de minder optomistische beschouwingen van de Weener- en Pestherbladen wijzen, die met eene droefheid, te gemoedelijk dan dat zij niet opreoht zou zijn, het mislukken der ver wachtingen en aanspraken geconstateerd hebben, die de Oostenrijksche diplomatie aan de Londen-' sche couferentie vastgeknoopt had, en onder welke eene eersle plaats innam de verwachting: „Dat de Donau een Oostenrijksch-Hongaarsche stroom zot worden. Wij willen zoo gaat het Journal van St.-Petersburg verder, de Wiener Abendposl niet in haar vrolijk gezang storen. Wij laten haarde vreugde, een geopende deur in te trappen, wanneer zij er zich over verkneutert, dat de waarschijn- lijke invallen van Rusland in den Donau-Delta verhinderd zijn geworden. Daar de Russische politiek aan zulke invallen in het geheel niet denkt, zoo zou het haar moeilijk zijn, als een nederlaag voor haar het feit te beschouwen, dat de neutraliteit der inrichtingen van de Donau- commissie, die reeds lang erkend was, bevestigd is geworden. Wat de praetensie aangaat van eene heerschappij van Oostenrijk-Hongarije op de rivier met. uitsluiting van Turkije en Duitschland, dat. is van de andore oeverstaten, zoo schijnt ons de conferentie voldoende voorbehoedsmaatregelen daartegen genomen te hebben, vooreerst door ver lenging van het bestaan der Europesche commis sie, waarin alle groote mogendheden, met inbegrip van Rusland vertegenwoordigd zijn, en die de noodige controle uit kan oefenen vervolgens door de rechteD, die aan de Donau-oeverstaten voorbe houden zijn, die zonder twijfel hunne rechtmatige belangen zullen weten te verdedigen. Terwijl de omstandigheden zoo gesteld zijn, zoo eindigt het Journal de St.-Petersb. dit. deel van zijne polemiek, schijnt ods de zegekreet van de Wiener Abend- post een weinig gewaagd. Wanneer de belangen van Oostenrijk met de algemeene belangen, die zich aan de Donau-scheepvaart vastknoopen, over eenstemmen, dan zal het Diemand invallen te verhinderen dat het die op een rechtmatige wijze doet gelden. Wanneer zij echter met die alge meene belangen in strijd zijn, dan zal Europa daar wel orde in weten te brengen." Hierop volgt het betoog, dat prins Gortschakoff noch direct noch indirect zijne nota, waarin hij de Zwarte Zee-quaestie opwierp, teruggetrokken heeft. De omstandigheid, dat Rusland in de conferentie toestemde kon niet als een diplomatieken terug tocht uitgelegd worden; onder anderen zegt het orgaan van Gortschakoff: „Het Russische kabiuet heeft zich op geeuerlei wijze eenzijdig van het verdrag van 1856 losgemaakt. Het heeft eenvoudio geconstateerd, dat de verkrachting van dit trac taat, evenals van de meeste andere Europeesche verdragen, hunne geldigheid verzwakt en huu het karakter van te verbinden ontnomen heeft en dat Rusland zich door deze transactie niet meer gehonden achtte. Rusland heeft altijd trouw de verdragen geëerbiedigd. Dat is eene traditie van zijne politiek. TELEGRAMMEN. Berl(fn, 14 April. De Rijksdag heeft de nieuwe Rijksgrondwet bij derde lezing aangenomen, met algemeene stemmen, op 7 na. De liberale Rijkspartij heeft besloten tot eene interpellatie betreffende den iudustrieelen toestand van den Elzas, alwaar groote partijen goederen liggen opgestapeld, die noch naar Frankrijk, noch naar Duitschland kunnen verzonden worden, ten gevolge der langs beidegrenzen getrokken tolhuiën. St.-Petersburg, 14 April. Het Regeeriugsblad meldt, dat te Odessa laatstleden Maandag, Dins dag en Woensdag bij de Grieksche bevolking ernstige ongeregeldheden, gericht tegen de Israë liten, hebben plaats gehad. De militaire macht moest met de bajonet tegen het volk in, oin de orde te herstellen. Eenige persouen ziju gewond en ongeveer duizend gearresteerd. Een aantal winkels van Israëliten zijn geplunderd. Versailles, 14 April. De overwinningen der muiters, waarvan de Purijsche bladen gewageu, zijn geheel verzonnen. Dinsdag heeft er geen ge vecht plaats gehad. Woensdag hebben de muiters wel met geweren eu kanonnen geschoten, maar geheel zonder doel, daar geen vijand tegen hen over stond. Par{j«, 14 April. (6 uur 's morgens). Gedurende den nacht werd te Neuilly en te Asniéres de strijd voortgezet zonder dat de wederzijdsche po- sitien merkbaar veranderden. Gisterenavond be zetten de troepen van Versailles een deel van Neuilly. De troepen der commune trachtten hen over de Seine naar Courbevoie te drijven. Rechts bezetten de tiraljeurs der commuue het bois de Boulogne, links houden eenige bataljons de troepen van Versailles, die op het Isle de la grande Jacte zijn, in bedwang. De gefedereerden verwachten voortdurend een aauval eu trekken een groote macht bijeen. Er is eene huiszoeking in het hotel van Thiers gedaan. Ziju papieren zijn in beslag genomen; ziju zilverwerk is naar de uiunt gezonden. Nati onale garden bezetten het hotel. De commune begint alle kerken te doorzoe ken. Het zilverwerk wordt meestal naar de munt gezondeu. ('s namiddags 12 uur.) Volgens het rapport van generaal Cluseret aan de Commune is de toestand der zuidelijke forten en der linie van defensie bij Montrouge zeer gunstig. De bommen onzer batterijeu op het Trocadero hebben een gebouw op den Mont-Valérien getroffen. Overal heerscht de meeste orde. Point-du-Jour, Vanvres en Montrouge zijn in goeden staat vau verdedi ging. Den vijand gaat het, als toen hij de Prui sen tegenover zich had. Zijne infanterie is te weinig talrijk. Wij zullen dus de troepen uit Versailles zeer goed aan kunnen. Een ander rapport zegt, dat er gisteren den geheelen dag bij Neuilly gevochten is. De plaals werd voet voor voet verdedigd. Te Asnieres was de strijd miuder fel, maar men vreesde er voor den nacht. (6 uren, Aan den kant van Asniéres wordt hevig gestreden. De regeeriugstroepen schijnen daar door eene omtrekkende beweging de deta- chemeuten, die op het Isle de la grande Jatte omsingeld zijn, te willen ontzetten. Gisiteren heeft een infanleriegevecht te Neuilly plaats gehad, dat door de oproerlingen is versterkt. Ten 11 uren weken de oproerlingen op ver schillende punten terug. Dombrowski vroeg ver sterking en amminutie. De bladen der Commuue zeggen, dat de troe pen van Versailles teruggeslagen ziju. De groote staf der oproerlingen heeft zich op het fort Issy gevestigd. Versailles, 14 April. De Nationale Vergadering heeft de gemeentewet met 499 tegen 18 stemmen aangenomen. Berichten van het tooneel van den strijd melden niets van belang. Er is thans eene groote strijd macht bijeen getrokken, hetgeen een beslissenden slag doet verwachten. De troepen zijn vol geesi drift. Berichten uit Parijs melden, dat nu de ware toestand aan den dag komt, de oproerlingen zeer ontmoedigd zijn. Weenen, 15 April. De gemeenteraad van Wen nen heeft met overgroote meerderheid besloten onmiddelijk in behandeling te nemen een voorstel, om in een adres de sympathie en vereeriug voor Döllinger, namens de inwoners van Weenen, uit te drukken en bij het ministerie op eene spoedige wettige regeling der verhouding van kerk en staat aan te dringen.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2