0trechtscheii professor Quack, waarvan de oolj op een waarlijk potsierlijke wijze vuur vlam spuwt tegen Bismarck, Césarisrous, mili- ,e onderdrukking, slavernij, roofzucht, en het „e Duitsche volk vergelijkt met eene kudde iapen, die naar de slachtbank gevoerd worden. dikwijls de lieer Quack den naam van Bis- rc|j in de pen neemt en dit gebeurt dik- jls sclnjnt hem de koorts naar het hoofd te •en eu men krijgt den indruk in plaats van rustigen professor een nijdigen kalkoenschen m voor zich te zien. Het is waarlijk een -en, dat onze rijks-kanselier geen Hollandsch ilaat, anders had hij zeker al lang zijn ont- i genomen en zich berouwvol naar Varzin „„„etrokken. Alles wat maar schadelijk is bben de Duitschers onder zijne leiding uitge- erd; na Sédan hebben zij geen vrede gesloten, ,ar de onschuldige republiek verder bestreden, jzen geplunderd en verbrand, francs-tireurs odgeschoten, den Elzas en Lotharingen gean- leerd. En daarbij, meent de professor, zal het oreerst niet blijven, er zal hoe langer hoe meer innexeerd worden; aan Holland hangt het lot n Hannover boven liet hoofd en zoo gaat het il den phrasenrijken onzin verder. Wanneer deie verstandige bladen hem opmerkzaam ma il dat in Duitschland geen sterveling over Hol- id spreekt, dat ons Duitsche rijk slechts Duit iers en geen vreemdelingen gebruiken kan, n werpt hij hun de insinuatie tegen, dat zij Ire misschien wel heimelijke voorstanders der nexatie zijn. In Januari, toen de leugenachtige iendelarij van Gambetta nog in volle kracht is, kwam in liet donder-artikel van Quack de isnede voor: ,Wanneer Holland ooit in den toestand van ankrijk komt, moge het dan het geluk hebben, n mail als Gambetta te zien opstaanIk zou een verdere bloemlezing uit prof. Quack's lementuin kunnen geven, maar ik wil niet te el van uwe plaats innemen. Voor eenige weken rgastte hij het onschuldige publiek nog met het Igende pikante bericht: dat Bismarck zich bij capitulatie van Parijs wel in acht genomen elt, om van Favre de ontwapening der 200,000 liooale garden te verlangenintegendeel, met livelsche berekening zou hij er op aangedron- n hebben, dat dit uitschot zijne wapenen moest houden, opdat er een doorn in het vleesch van inkrijk zou blijven steken! Dat Favre wellicht *1 en de menschen om vergeving heeft gebe- d, dat hij aan Bismarcks dringend verlangen, i ook de nationale garde te ontwapenen, geen hoor heeft gegeven, dat gaat den professor niets n; de pijl is afgeschoten en zoo schrijft men geschiedenis neder. Waarom meld ik u dit les? Omdat ik niet wensch, dat men in Duitsch- ind de stemming van het Hollandsche volk be- Drdeele naar eenige holle phrasenmakers, die, Dor Franschgezinde vooroordeelden bevangen, ich zoeken te verheffen ten koste van het intel- gente deel der Nederlandsche natie, wier sym- athie wij dankbaar erkennen. In Zwitserland, ingeland, Humenië zijn de Duitschers belee- igd en aangerand, hier in Holland hebben wij J vrede en vriendschap geleefd, en onze Hol- indsche medeburgers hebben deel genomen aan uze feestvieringen over deu vrede. Wij zijn lier gelukkig en tevreden en wenschen dat het oo moge blijven." Evenals de Franschen de eigenaardigheid heb- len om in hunne geschriften en redevoeringen, ;eestigheden en opgewondene uitroepingen te ;ebruiken, die dikwijls aan het wezen der zaak liets atdoen, zoo is het eene gewoonte van vele luitschers om de beweringen van hen, die niet an hunne opinie zijn, te bestrijden door hen isnvoudig uit te schelden voor phrasenmakers, «rzuchtigen, domooren, met vooroordeelen be- tebten en al dergelijke epitheta meer. De manier, laarop de tegenwoordige politieke tegenstanders A den Rijksdag, vooral clericalen en liberalen ilkander bestrijden is er weer een sprekend foorbeeld van. Aan dit gebrek nu (want wij ge wen het gerust een gebrek te mogen noemen) maakt ook de schrijver van het artikel in de »'n. Zeit. zich in hooge mate schuldig. Hij noemt 'of. Quack een „hollen phrasenmaker, die zich oekt te verheffen ten koste van het intelligente publiek!" Wij zouden haast gelooven dat schrijver even ongelukkig is als hij zijne Duitsche landgeuoo- 'en vindt n.l. van geen Liollandsch te verstaan. Im- mers de Hollander, die aan zijne taal gehecht is (wij zonderen dus de Fransch-Hollanders voornamelijk van de residentie uit) ondervindt denzelfden in- ^ruk, die door welwillende muziek op hem ge laakt wordt, wanneer hij de vloeiende taal van Prof. Quack leest. En wat nu de gegevens betreft, noodig zijn om die taal tot phrasenmakerij le maken n.l. eene oppervlakkigheid, die zich verschuilt onder schoone volzinnen, niemand die ie<i loopbaan van den Utrechtschen hoogleeraar, "ju proefschrift over het Staatsrecht der 14de '•tuw, zijne politieke overzichten in de Gids, zijne 'hfrede op des Atnorie van der Hoeven, zijne 'e°enwoordige artikelen eindelijk in de Rotter- tammer kent, zal beweren dat deze gegevens ^"wezig zijn. Wij kunnen ons begrijpen, dat een 'uis aanmerking maakt op de sterke uitlatingen van Prof. Quack tegen de politiek van Bismarck, en wij moeten erkennen, dat de schrijver der leading-artikelen die politiek naar ons inzien even goed zou kunnen bestrijden zonder den grooten Staatsman zoo hard te vallen. Maar, wan neer de verontwaardigde Pruis aan Prof. Quack een verwijt maakt, b. v. van de kwade intentie die hij Bismarck toeschrijft in de zaak van de ontwapening der nationale garden, dan moet hij het niet doen voorkomen alsof de hoogleeraar dit als een voldongen feit meedeelde, maar dan had hij ook melding moeten maken van de verklaring, die prof. Quack ten gevolge van latere omstan digheden gedaan heeft, dat hij die kwade intentie niet als een feit meedeelde, maar dat het meer was eene gissing, die met zijne opvatting van Bismarcks politiek zeer goed was overeen te brengen. O booze Pruis, de Vlrechtsche Phraienmaker heeft niet noodig, dat wij hem tegen uwe be schuldigingen verdedigen; maar wij willen u hier toch het recht betwisten om aan uwe landgenooten dezen Hollandschen geleerde voor te stellen als iemand, die, als het ware uit liefhebberij en om zich ten koste van het publiek te verheffen, tegen uwen Rijks-kanselier uitvaart. Indien gij aan hunne onkunde in de Hollandsche taal tegemoet wilt komen, door hen in Duitsche artikelen op de hoogte van onze aangelegenheden te brengen, dan wenschen wij in het onderha vige geval dat gij hun prof. Quack voorstelt als iemand, die Pruisen wantrouwt omdat hij in Duitschland belang stelt, die Bismarck haat, om dat hij mannen als Jacoby en Gervinus en met hen de vrijheid bemint. TELEGRAMMEHV. Versailles, 12 April. De heer Thiers heeft, in eene circulaire aan de prefecten, de overwinningen tegengesproken, die de insurgenten zich toekennen. Thiers heeft aan de Parijsche delegatie te kennen gegeven, dat de handhaving van de Republiek verzekerd is; dat aan de insurgenten indien zij de wapens nederleggen, het leven zal worden gelaten, en dat het Gouvernement zelfs geneigd is aan de ouvriers zonder werk, tijdelijke gelde lijke tegemoetkoming te verleenen. Parijs moet echter aan het gemeene recht onderworpen blij ven; iedere poging om het daaraan te onttrekken, zal worden onderdrukt. Madrid, 13 April. Spanje en de republieken van Zuid-Amerika hebben te Washington een wapenstilstand gesloten voor den tijd van drie jaren. Te Washington zal eene conferentie worden gehouden tot het sluiten van den vrede. Brnssel, 13 April. De heeren Hoffman en Mebes, geheimraden, zijn uit Berlijn aangekomen als ge delegeerden ter conferentie, ter zake van definan- cieele quaestie. Hamborg, 13 April. De hier verschijnende bladen behelzen het naar alle waarschijnlijkheid ofticieuse bericht, dat de Fransche Regeering al de Duitsche schepen eu ladingen, die genomen, maar niet bij rechtelijke vonnis prijs verklaard zijn, terug moet geven. Zijn die schepen of die ladingen niet voorhanden, dan moet Frankrijk daarvoor schadevergoeding betalen. Berlijn, 13 April. Naar men uit goede bron verneemt, beloopt het door den Bondsraad in den Rijksdag aangevraagde crediet 120 millioen tha- Iers. Dit bedrag zal slechts besteed worden voor zoover de behoeften 't zullen vorderen. In de eerste plaats zullen 30 millioen uit de Pruisische schat kist genomen wordenen het overige zal deels door leening deels door uitgifte van schatkist biljetten met couponbladen moeten worden bij eengebracht. De Kreut-Zeitung verklaart dat het wetsont werp betreffende den afstand van Weiszenburg aan Beieren, thans niet meer op den rooster der in den Rijksdag te behandelen zaken voorkomt. Ook beweert het blad dat het gerucht, alsof de intocht der troepen binnen Berlijn tot 3 Au gustus verschoven zou zijn, ongegrond is. De Nord-Deutsche Allg. Ztg. meldt de benoeming van Herwarth von Bittenfeld tot veldmaarschalk. Lionden, 13 April. Uit Parijs wordt getelegra feerd, dat Dinsdag ten W. en ten Z. van Parijs het leger teruggeslagen is, en dat 3000 gendarmen in Neuilly ingesloten zijn. Stokholm, 13 April. De stad Stettin heeft aan Zweden aangeboden tegen betaling van 116,838 Zweedsche rijksdaalders afstand te doen van hare oude vorderingen ten laste van Zweden. De regee ring heeft hierover eeu voorstel aan den rijksraad gedaan. Versailles, 13 April, ('s na middags halfvier.) De gedelegeerden der republikeinsche Unie zijn gis teren naar Parijs teruggekeerd. Men houdt het er voor, dat zij het antwoord medenemen, dat de eerste voorwaarde voor eene onderhandeling is, dat Parijs de wapenen neerlegt; aan de opstan delingen wordt lijfsbehoud toegezegd, met uitzon dering alleen van de moordenaars. De gemeente wet, door de Nationale Vergadering aangenomen, zal op Parijs, even als op het overige Frankrijk toepasselijk zijn. Wat de handhaving der republiek betreft, gaf Thiers dezelfde verzekeringen als in de Nationale Vergadering. Sedert 48 uren heeft de bezetting van den Mont- Valérien bevel, om niet aan te vallen en slechts te antwoorden, als de oproerlingen aanvallen. Schoelcher is gisteren naar Parijs vertrokken om eene verzoening op de bovengenoemde grond slagen tot stand te brengen. Het is onwaar, dat de spoorweg naar Orleans te Jurisy afgesneden is. De troepen hebben giste ren daarheen een verkenning gedaan. Lagny, 18 April. Generaal Fabrice heeft zijn hoofdkwartier van Rouaan naar Soissy (NW. van St. Dénis) verplaatst. Gemeenteraad van Leiden.. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag den 15den April 1871, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen1". Concept-verordening houdende wijziging der voorschriften bij het heerschen van be smettelijke ziekten. 2°. Concept-verordening houdende wijziging der verordening betreffende het verkrijgen van genees- of heelkundige hulp. 3°. Voorstel van het raadslid Mr. R. Th. Bijleveld, tot wijziging der verordeningen van 11 Augustus 1864, omtrent het H. G Weeshuis en het R. C. Armbestuur en Wees- en Oudeliedenhuis, benevens voordragt tot wijziging dier verordening als uitvloeisel van de nieuwe wet op het Armbestuur. 4°. Voordracht tot wijziging van art. 1 der verordening van 11 Augustus 1864, hou dende Reglement op het Gereformeerd Minne- of Arme Onde Mannen- en Vrouwenhuis. 5". Voordragt tot dekking van het te kort op de rekening van Commissarissen der bewaarschool in de Groenesteeg, over 1870. Marktberichten. Amsterdam, 14 April. Tarwe stemming onver anderd; O. W. B. Pools 410 op tijd. Rogge stem ming onveranderd; Petersburg 215; Galatz 218; Marionopel 216 c. z./k. Levering stemming iets hooger; Mei 208, 209; Oct. 213, 214. Raapolie 6 weken 49%; vliegend 4854voorjaar 44,44%, 44# najaar 43ya, 43%. Lijnolie 6 weken 3454; vliegend 3354; voorjaar 33y8, 33; najaar 3354. Koolzaad Oct. 81. Gemengde Berichten. Het Twentsche Volksblad meldt, dat het personeel van het klooster te Zenderen eerlang aanzienlijk zal vermeerderd worden, doordien tal van vreemde monniken van de orde van den Verlosser daar hun intrek zullen nemen. Onder de dagbladen, die in Engeland 't gretigst door de arbeidende klassen gelezen wor den, staat er éen bovenaan, dat Reynolds'sge- heeten wordt, en waarvan, volgens de opgave van den uitgever, niet minder dan 300,000 afdruk ken 's wekelijks worden verspreid. Bedoeld orgaan heeft zich onlangs bijzonder onderscheiden door de eigenaardige wijze, waarop het de geboorte en den dood van het pas ontslapen Prinsje aan kondigde. De geboorte werd vermeld onder het opschrift: „Alweder een ongeluk." En de ontij dige dood van het wichtje gaf aanleiding tot het volgende bulletin„Een gelukkige bevrijding. Wij „kunnen met oprechte voldoening mededeelen, „dat het pasgeboren kind van den Prins en de „Prinses van Wales kort na de geboorte is ge storven hebbende alzoo den Britschen werk. „man verlost van 't vooruitzicht, later wederom „een naain te zien toegevoegd aan de lange lijst „van Staatsbedelaars, die hij thans te onderhou den heeft." De vijanden van de vaccinatie (die zich in Engeland vereenigd hebbeD tot eene Anti- Vacci nation League) hebben eene fraaie gelegenheid gehad om van hunne activiteit blijk te geven. Een zekere Henry Clark, sigarenhandelaar te Derby, had geweigerd zijn kind, overeenkomstig de wet, te doen inenten; en daar hij evenmin geneigd was de hem opgelegde boete te betalen, werd hij tot een gevangenisstraf van 14 dagen veroordeeld. Bij zijne bevrijding uit den kerker, wachtte hem eeD streelende verrassing. De afdee- ling der Anti-Vaccination League had besloten hem tot 't voorwendsel eener demonstratie te maken, en had aan dit haar plan zóóveel ruchtbaarheid gegeven, dat een groote volkshoop ter bestemder ure vóór de deur der gevangenis bijeengekomen was. Een processie werd gevormd, met muziek voorop. Clark, op een stoel gedragen, bewoog zich aan de spits; en daarachter verdrongen zich duizenden lieden uit alle standeu der maatschappij veel vrouwen met zuigelingen op den arm merkte men onder de menigte op. Een stormachtige mee ting had ten slotte op de markt plaats; inéén woord geheel Derby verkeerde dien dag in een staat van oproer. Het fraaiste echter van de geschiedenis is, dat vóór het aangezicht van Clark, den held en martelaar, een groote roode vlag gedragen werd. Bij het gevecht onder Neuilly werden ver scheidene vrouwen gedood of gewond. Eene marketentster, die aan het hoofd was getroffen, verbond hare kwetsuur en ging weder naar haar post. In de gelederen van het Clste bataljon streed eene moedige vrouw. Zij doodde eenige gendarmen en gardiens de la paix. In de vlakte van Chatillon was eene marke tentster met eenige nationale garden achterge bleven. Zij laadde en schoot onophoudelijk, en was bijna de laatste die terugkeerde; telkens wendde zij zich om, ten einde nog eens haar geweer af te schieten. De marketentster van het 68ste bataljon werd door een granaatsplinter getroffen en was ter stond een lijk. De splinter was op haar vaatje gekomen, dat haar in het lichaam gedrongen was. Onder de heldhaftigste is de vrouw van gene raal Eudes. In den avond van den 8den bracht men op de mairie van Vaugirard acht lijken van natio nale garden. Bijna alle vrouwen uit de buurt stroomden er heen, om bij het licht eener flauwe lantaarn te zoeken, of ook haar man, zoon of broeder onder hen was. Het negende lijk was van eene jeugdige marketentster, die door eeu aantal kogels was getroffen. Men verneemt dat de Keizer-Koning een besluit heeft genomen ten aanzien van den plech- tigen intocht der troepen in de hoofdstad (Berlijn), dat velen een schrik op het lijf heeft gejaagd. In 1866 heeft men de troepen bij dergelijke ge legenheid (naden Oostenrijkschen oorlog)opgesteld op den Königsplatz voor het Brandenburger Thor, ten gevolge waarvan niet voldoende gelegenheid werd verkregen om de troepenmassa behoorlijk te deployeeren; dit euvel wenscht de Keizer bij de volgende plechtigheid te vermijden, en met het oog daarop heeft hij bepaald, dat de parade zal worden gehouden op het Tempelhofer Feld, tusschen den grooten weg en Haizeuhaide. Van daar zullen de troepen onder zijne aanvoering door een gedeelte van de hoofdstad voorbij het koninklijk paleis defileeren, waarbij de bonds- veldheer zijn standplaats zal nemen voor het mo nument van Blücher. Deze wijziging van het terrein, waar de troe pen opgesteld zullen worden, haalt een geduchte streep door de rekening van speculanten, die, met het oog op bedoelde plechtigheid, de ramen van een groot aantal woningen Unter den Linden hebben gehuurd voor zeer aanmerkelijke sommen. Voor eeD raam op de eerste verdieping heeft inen 500 th. huur betaald, voor de hoogere naar even redigheid minder. Zullen de bedoelde speculanten die wijziging diep bejammeren, het groote publek zal er zich over verheugen. Dezer dagen is te Antwerpen een processie, of beter gezegd, een bedevaart gehouden, met het doel de herstelliug van den Paus in het bezit van Rome van den hemel af te smeeken. Die bedevaart, waaraan stellig 30,000 personen heb ben deelgenomen is rustig afgeloopen. Waren in het vorig jaar reeds klachten ge rezen over het gevaar, dat enkele kogels oplever den in de zoogenaamde veilige schietbaan te Gro ningen afgeschoten, thans blijkt het opnieuw aan welk gevaar de ingezetenen door de slechte in richting zijn blootgesteld. De vrouw vau den schuitenvoerder N. stond in eene openstaande deurkozijn te werken, toen een kogel op 3 deci meter van dat kozijn tegen den muur stuitte. Een ander vloog door de pannen van het pakhuis van den heer B. Beide huizen staan in de stad, en de kogels kwamen uit de schietbaan. De Moniteur van de Commune te Parijs, deelt de arrestatie mede van den geneesheer Morel, die getuige a décharge is geweest in het proces van prins Pierre Bonaparte. Een dertig tal nationale garden hebben hem uit zijne wo ning te Auteuil geligt en naar de Conciergerie gebracht, waar hij zich nog bevindt. Volgens de Manchester Guardian, heeft prins Napoleon in de nabijheid van het Hyde-Park te Londen voor 20,000 pd. st. een huis gekocht, het welk hij zal meubileeren met het keurigste huis raad en de prachtigste schilderijen en kunstvoort brengselen, welke in der tijd te Meudon en in het Palais Royal geprijkt hebben en bij tijds door hem in veiligheid zijn gebracht. LAATriTE BJERICHTLN. 's-Gravinhage, 14 April. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag de tentoonstelling van bloe men, planten enz. van de afdeel ing 's-Gravenhage en Omstreken der Hollandsche Maatschappij vau Landbouw, die in het gebouw der Teekeu-aca- demie alhier wordt gehouden, met een bezoek vereerd. Bij HD. vertrek werd H. M., immens het bestuur eeu bloemruiker aangeboden. De heer Thorbecke, minister van Binnen- landsche Zaken, wordt morgeuavond van zijne reis naar de provincie Overijsel, in de residentie terug verwacht. Utrecht, 14 April. lu de zitting van den ge meenteraad van gisteren is ten aanzien van het rapport, uitgebracht over een verzoekschritt der veerschippers van Utrecht op Leiden, in verband met de zaak van het Leidsche jaagpad, op voorstel van den voorzitter besloten om alvorens dit rapport in behandeling te nemen, B. en Ws. van Leiden Woerden officieel in kennis te stellen met het rapport en met het voorstel om de be staande vennootschap ter zake van het Leidsche jaagpad eu de Leidsche vaart op te zeggen, kun nende dan B. en Ws. dier gemeenten Ue beden kingen en bezwaren, welke daartegen geopperd mochten kunnen worden, ter kennis brengeu van het dagelijksch bestuur alhier. Utrecht is weder de zetal geworden van een Frausch tooneelpersoneel. Voor jaren hebben wij gedurende eenige winters een eigen Fransen schouwburg-gezelschap gehad; thans heelt er zich ter dezer stede een gevestigd, om den schouw burg hier te bespelen, eu tevens van hier uit als middelpunt de omliggende groote plaatsen te be zoeken. Trouwens 't is niet slechts een comedie maar ook een opera-personeel, met koor, 't welk de meest bekende opera's comiques en de beste Fransche tooneelstukken wil opvoeren. (t/. D.)

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3