W]1 Jfaart 1S71 bij een specievoorraad van ■jj, p09.04 voor eene som van 625,050 minder r gamkbiljetten in omloop had, dan waartoe 1 gerechtigd is; terwijl de specievoorraad, op beurt 20S,350.59 meer bedraagt, dan tot ■amg der opvraagbare verbindtenissen door de C gevorderd wordt. Naar aanleiding der daartoe gedane aan- Ijjiunig der Commissie van Geneeskundig on- Iiiiiek en Toevoerzicht, heeft den 9den een [„lal kinderen en volwassenen zich aangemeld B, gevaccineerd te worden. Uithoofde van niet Loèvzame stof ter inenting, zijn velen tot de Eigende week uitgesteld. Wij hopen, zegt de Inn. Cl.dat het Koloniaal Bestuur termen zal ■oden, om de vaccinatie, in het belang van het lemeen, verplichtend te maken, althans om Lr dringend aan te bevelen; want, ofschoon I quarantaine maatregelen genomen zijn tegen Iepen, welke uit Engeland en Nederland naar Irwaarts zijn vertrokken, kan niet gezegd wor- (n dat daardoor de overplanting der vreesselijke [kken voldoende geweerd is, vermits bij de [ipakking en den verkoop van stukgoederen, lelke met zoodanige schepen worden aangevoerd, I smetstof in alle richtingen kan verspreid wor- j I vooral in de buitendistricten, alwaar de ■emhandel, in vele vertakkingen zich beweegt. ■Wie zich de ontzettende sterfte in deze kolonie Ider de slaven (ongeveer 15.000) tengevolge der Itkeu epidemie in 1319, herinnerd, zal de uood- Ikelijkheid erkennen, om de vaccinatie in onze liiendistricten, zonder verwijl, krachtdadig te |vordereu. ICtiaifAO, 18 Maart. Alhier is aangekomen, Indag den 12, van Rio Hacha, Zr. Ms. stoom- kup Amstel, konunandant luit. ter zee lste klasse A. Goomans de Ruiter, en met hetzelve de Ier T. D. G. Rolandus. I- Uit het Boletin Oficial van St. Domingo, |o 4 en 11 dezer, blijkt dat men bezig was in k Doniinicaansche Republiek de stemmen van |i volk op te nemen nopens den afstand van IL Domingo aan het Gouvernement der Ver kolde Staten van Amerika. Het schijnt dat het ■Ik ten gunste is voor afstand. UU1TENLAND. Frankrijk. lüet commandement over de troepen van Ver- Blies, ouder opperbevel van Mac-Mahon is thans rerdeeld, dat Ladmirault, de noordelijke be- fcngen bij Neuilly; Lissey de zuidelijke bij lilillon en Barrail de cavalerie dirigeert. Vinoij, aanvoerder der reserve, moet de assem blée luouale verdedigendoch het laat zich niet Inzien, dat die vergadering vooreerst een aanval I duohten zal hebben, zoodat men Vinoij wel Du beschouwen als eenigzius „op stal gezet." El schijnt ons, zonder ons te willen schuldig linken aan pessimistische opvattingen, dat in de tonden van den bekenden aanhanger des veron gelukten keizers wel een wat gevaarlijke macht Igesteld; de gevoelens in aanmerking genomen, lie hij bij zijn mondgesprek met andere generaals log onlangs te Frankfort blootlegde, gelet op de ple Bonapartistische onruststokers die meu ge inig hier en daar aantreft (even als visschen Ie even hun kop boven water steken om adem I halen en dau met een krachtigen slag van hun tart weder in de diepte verdwijnen) kon het lel eens wezen dat Mac-Mahon na de onder- lerping van Parijs met Lnulou op den arm kwam indragen, (Napoleon zou hem te zwaar zijn) een lliler legen den are de triomphe aan liet zetten I er het kogelrapertje boven op plaatste. In Ben gevalle houden wij het er voor, dat de ban- Bl'ug in Albion, die allerlei vervelende visites B briefkaarten ontvangt van indringende belang- BUeiiden, in zijne handen gewreven zal hebben, Bui hij onder al dien rommelzoo de benoeming Bu Mac Jlahou aantrof. BMaar Parijs is vooreerst nog niet onderworpen. Bfcpositiën zijn nog geheel dezelfde en het schijnt ■aa' te zijn, dat Dombrowsky Asuières heeft B'et, en de te Courbevoie versterkte troepen dus B^ genuodzaakt zijn van dien kant op hunne Bttle te zijn of ze van daar te verdrijven. Ver- Bi dondert over de gelieele linie van Chfuillon B' Asnières toe het kanon, zonder dat nog een Bsdueeiie aanval beproefd is. Dat kanongedonder K'tjnt John Buil wakker gemaakt te hebben, |lc waarschijnlijk na een paar flesschen porter Bl dutje lag te doen; immers evenals iemand, 1" plotseling verschrikt uit den slaap opspringt B °p een tot hem gerichte vraag een of ander ■ml antwoord geeft komt Engeland zooals de w'n^Zeitung meedeelt plotseling aan met hetge- Bsue: (/j)e Pruisische troepen moeten Parijs be- BnietenHet is zeer mogelijk dat de Kreuv-Zeitung B" gevallen is in iets, waarin alle menscben en B <le eerste plaats alle couranten wel eens ver- BHen n.l. in een dwaling, en zonder het blad ■"'gszins kwaad toe te wenschen hopen wij dit, Ba"t het zou toch dunkt ons een vreemde han- B'tvijze van Engeland zijn om, na zich (en te- B1'11) geheel buiten de Fransch-Duitsche zaken Bbuudtn te hebben, nu zijn invloed te gaan ge- Bu'keu om iets tot stand te brengen, waarvan zelf het gouvernement te Versailles voor de eer van Frankrijk niets weten wil. De afgevaardigden van de „Union républicaine" zijn nu toch naar Versailles vertrokken. De tegenwerpingen der Commune schijnen opgehe ven te zijn en de HH. Desonnaz, Adam, Bonva- let en Nast zullen aan Thiers in hoofdzaak de voorwaarden ter overweging geven, die wij gis teren als het programma der vereeniging mede deelden. Indien de Nationale Vergadering deze voorwaarden niet in overweging wil nemen, dan zijn de afgevaardigden gemachtigd om te vragen, op welke grondslagen zij dau zou willen onder handelen. Deze maatregel is nog de gematigdste, die wij in langen tijd van de Commune konden mee deelen en het is hartelijk te hopen, dat zij tot een gunstig resultaat moge leiden. De voorgeno men reis van Jules Favre naar Berlijn is afge sprongen. Hij zal te St.-Denis met generaal Fa- brice onderhandelen, die zijne mededeelingen direct aan graaf Bismarck zal overbrengen. Deze had namelijk aan Favre gevraagd, hoe lang het gouveruemeut nog dacht, het leger, dat op het oogenblik te Versailles geconcentreerd is in een veel grooter aantal dan de vredes-preliminairen toelaten, noodig te hebben. Het antwoord op deze vraag nu zal de minister aan generaal Fabrice meedeelen. De commune is er, als een echte parvenu, op gesteld, eveneens behandeld te worden als de groote heeren (in casu gouvernementen) met wie zij zich nu gelijk rekent; doch even als het ge woonlijk met zulke personen gaat wordt zij ook met den nek aangezien. Op eene dépêche n.l. die. zij aan generaal Fabrice stuurde, om te vernemen of het waar is dat Thiers reeds 500 milliards franken aan Duitschland had betaald, werd door den Pruis niet het minste uitsluitsel gegeven, terwijl hij aan Favre meedeelde, dat het best was, zulke boodschappen met een stilzwijgen te beantwoorden. Om een diepen indruk op het volk te maken van roerende goedhartigheid heeft de Commune verder een decreet vastgesteld, waarin bepaald wordt, hoeveel iedere weduwe en ieder kind en andere betrekkingen van een gesneuvelden nationalen garde van het dankbare vaderland tot vergoeding zal ontvangen. Inderdaad zijn die sommen met een groote mildheid vastgesteld een nationale garde, die wat veel kinderen, vaders, moe ders, zusters en broeders heeft kan volgens dat decreet door te sneuvelen waarlijk zijne familie rijk maken. Maar het is jammer, dat het nog niet zeker is of voor al deze weldaden wel ooit een kwis tige hand zal gevonden worden om ze uit te reiken, liet zal dus verstandiger van de nationale gardes zijn om het er maar niet op te wagen, en liever, door voor den dienst te bedanken, te zorgen dat hij niet sneuvelt. Om te zorgen, dat echter geen van deze heeren zich zijne taak gemakkelijk maakt door de stad te verlaten, wordt er nu hoegenaamd aan niemand meer doortocht verleend dan aan hen, die voor zien zijn van een laisser-passer van den com mandant of van de prefectuur van politie. Indien de insurgenten de troepen van Versailles even gemakkelijk konden verhinderen, in de siad te komen als hunne eigene soldaten om er uil te gaan, dan zag het er waarlijk voor het wettige gouvernement treurig uit. België. De grondslag, waarop de hervorming in de kieswet berust, die door het clericale ministerie aan de kamer van afgevaardigden wordt in over weging gegeven, ie: Verlaging van den census voor de gemeentelijke verkiezingen tot 10 franken, voor de provinciale tot 20 franken. De bijkomende bepalingen zijn voor de beschouwing van minder gewicht, omdat bij eene hervorming der kieswet eigenlijk de groote vraag is: „Wordt de census behouden als criterium voor de geschiktheid om te kiezen, of wordt de hoogte van ontwikkeling der individuen in aanmerking genomen." Deze vraag nu voor oogen houdende, verklaart de Independence zich tegen het ontwerp in de vol gende bewoordingen: „Het tegenwoordige minis terie stelt ons eene aanmerkelijke vermeerdering voor van het getal der kiezers, door de vermin dering van den census. Dat is te veel en te wei nig. Het is te veel, omdat de uitbreiding der kiesbevoegdheid door middel der onwetendheid gevaarlijk is. Het is te weinig, omdat de minis- terieele hervorming niet het minste recht geeft aan kunde en ontwikkeling. Ons doel is, zooals men weet, het in de plaats stellen van de keunis voor den census als grondslag van het stemrecht." Wilt gij dadelijk daartoe overgaan, zoo spreken wij tot onze wetgevers en bestuurders? Wilt gij bij de gemeentelijke en provinciale verkiezingen den census opheffen en hem vervangen door ont wikkeling? Dan zijn wij gereed en, met den heer Devaux, voegen wij er bij, dat wij te veel ver trouwen hebben in den gezonden zin van onze bevolking dan dat zelfs de oogenblikkelijke toe passing van die hervorming ons de minste angst zou veroorzaken. Maar vreest gij misschien, met een enkelen sprong den afstand over te springen, die ons van de opheffing van den census scheidt? Welnu het zij zoo; wij begrijpen, dat men langzamen en aanhoudenden vooruitgang verkiest boven plot selinge hervormingen. Behoud dan het beginsel van den census omdat gij het beschouwt als een waarborg voor orde en duurzaamheid. Vermin der het cijfer om het getal der kiezers te ver meerderen, maar voeg bij den verminderden cen sus een waarborg van bekwaamheid. Eerbiedig de verkregene rechten, maar laat de nieuwe kiezers de vruchten van de vermindering vau den census niet plukken dan wanneer zij kunnen lezen en schrijven. Dit is het besluit, waartoe wij gekomen zijn na de beschouwing van het ministerieele ontwerp. Wij blijven getrouw aan onze principes. Ons vertrouwen daarin gaat zoover, dat wij den ge- heelen cencus willen opgeheven zien, wanneer bekwaamheid er voor in 'de plaats wordt gesteld; maar de census geeft in onze oogen te weinig waarschijnlijkheid voor het aanwezig zijn van bekwaamheden bij den kiezer en wij zijn te groote vijanden der onwetendheid om eene voor gewende hervorming niet terug te wijzen, die zich vergenoegt met eene vermindering van den census, en de daarop steunende onwetendheid verkiest boven bekwaamheid van hem, die geen 10 franken in de directe belasting betaalt. TELEGRAMMEN. Stokholm, 12 April. De Koning en de Koningin- Weduwe zijn weder geheel hersteld. De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen de Koningin zal den 21sten plaats hebben. Weenen, 12 April. De president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft den gezant te Weenen per telegraaf last gegeven aan de Kei zerlijke Regeering zijn innig leedwezen te betui gen over het verlies, dat den Staat en vooral de vloot trof in het afsterven van den vice-admiraal Tegethoff. Londen, 12 April. Volgens den Standard zou prins Bismarck alhier kennis hebben gegeven, dat wanneer Frankrijk voortaan liever geen vertegen woordigers met den rang van ambassadeur naar Berlijn benoemt, die rang ook voor de vertegen woordigers van andere mogendheden in Pruisen zal vervallen. Parys, 12 April det middags twaalf uren. Sedert gisteren heeft het geschutvuur tusschen de forten Issy, Vanvres en Montrouge en de batterijen van de troepen vau Versailles te Ch&tillon onafge broken voortgeduurd. Van de beide kanten waren de troepen in het vuur. Men hoort een hevig geweervuur. Sedert hedenochtend 5 uren worden de poorten van Maillot, Neuilly en les Femes hevig beschoten uit den Mont-Valérien en de batterijen van Neuilly en van Courbevoie. Ook in het Bois de Boulogne en bij Asnières is men slaags. De ambulances brengen vele gewonden binnen Parijs. Er loopt een gerucht, dat de gefedereerden hedennacht het park van Issy verloren hebben, waar zij zich verschanst hadden. Het Journal officiel der commune zegt, dat de beschieting der zuiderforten gisteren allerhevigst was, maar dat de aaval afgeslagen is. Eene officieele, maar ouderteekende dépêche aan de Commune zegt: „Miju adjudant komt van de forten met de rapporten der drie commandanten en generaal Eudes. Alles gaat goed. De vijand is terug geslagen. De aanval der troepen van Versailles had plaats tegen de forten Issy en Vanvres. Zij rukten tot op 100 meters van de gracht voort, maar werden met aanzienlijke verliezen krachtig terug geslagen. Onze verliezen hebben niets te beduiden." (Twaalf uren 'i nachts.) Sints 24 uren wordt in de westelijke en zuidelijke omgeving van Pa rijs een moorddadigen doch nog onbeslisten veld slag geleverd. De commune heeft besloten in het vervolg ver slagen harer zittingen te geven. Assy en Bergeret werden gisteren door het gerechtshof der commune wegens hoog verraad ter dood veroordeeld. Het terrorisme is onbeschrijflijk. New-York, 12 April. Mexicaansche troepen hebben roovers tot op het grondgebied der Unie vervolgd. Zij raakten slaags met de troepen der Unie. De Amerikaansche kommandant van fort Goodwin en 40 man werden gedood. Florence, 12 April. De Opinione en de Fanfulla spreken het bericht tegen, dat Engeland aan Duitschland zou gevraagd hebben, wat het tegen over Parijs dacht te doen. Het laatste blad noemt het ook onwaar-, dat de reis van den hertog van Sutherland den aan koop van het Suezkanaal ten doel heeft. Versailles, 12 April. Hedenochtend en gisteren was het kanonvuur flauw. Niets van belang. Berlijn, 12 April. Beieren heeft er van afge zien, om aanspraak op Weissenburg te maken. De Pro tl. Corr. zegt: De bevolking van den Elzas en Lotharingen is echt Duitschzij behoeft niet te veranderen, om zich bij Duitschland te kunnen aansluiten. Er zijn bewijzen genoeg voor handen, dat de Duitsche geest onder de heer schappij des vreemdelings niet gestorven is, maar onder gunstige omstandigheden tot volle levens kracht ontwaken zal. Hetzelfde blad zegt, dat de regeering wegens de gebeurtenissen in Frankrijk, wederom de medewerking van den rijksdag zal inroepen, om in de financieele behoeften te voorzien. Londen, 13 April. Guizot constateert in een brief aan de Times over den toestand van Frank rijk, dat het oproer zich niet uitbreidt. Hij keurt de houding der Nationale Vergadering goed, als verstandig, voorzichtigen rechtvaardig. Hij ver trouwt, dat de worsteling kort, en is er zeker van, dat de uitslag beslissend zal zijn. Hij roemt de dapperheid van het leger. Napoleon is ongesteld en houdt sedert een paar dagen zijn kamer. De Daily News zegt, dat Bismarck, Noord- sleesvvijk aan Denemarken terug wil geven, als dit koninkrijk in de tolvereeniging wil treden. Brussel, 13 April. (Parlic. teleg.) Sints heden worden door de Spoorwegmaatschappij du Midi, geen plaatskaarten naar Parijs afgegeven, waar de toestand op dit oogenblik ontzettend is. Gis teren zijn de kerken Nolre-Danie en Lorelte ge plunderd. Sints heden ontvangen de nationale garden 3 franken tractement per dag. Londen, 13 April. (Parlic. telegram De morgen- bladen maken gewag van een gerucht dat de ex-Keizer eene landing in een der havens van Frankrijk beoogt; men brengt de komst van Rou- her te Londen hiermede in verband. Deze bladen houden dit gerucht voor onwaar schijnlijk, daar de ex-Keizer reeds eenige dagen ongesteld is. Gemengde Berichten. De dames, die Parijs wenschen te verlaten kunnen geen verlof bekomen om hare plaatskaarten aan de stations te nemen, dan nadat zij aan de Nationale Garde 100 francs hebben betaald. De directie der Louisa-school te Dusseldorf heeft de oefeningen in de gymnastiek voor de meisjes bij die inrichting verplichtend gesteld. Men verwacht dat dit bij andere inrichtingen van onderwijs voor meisjes spoedig zal worden nagevolgd. Uit Hoogeveen wordt geschrevensEen moed willige knaap, die reeds het feit heeft bekend en gearresteerd is, heeft steenen op de rails van het spoor, tusschien hier en Beilen gelegd, het welk echter geene bedenkelijke gevolgen heeft gehad. Te Zwolle, bij de herkeuring van lotelingen der Nationale Militie, welke op den 5den dezer plaats had, verscheen een jongeling, die, op ge neeskundig certificaat, door den militieraad we gens doofheid van den dienst was vrijgesteld. Hij had echter den militieraad bedrogen, en zou het ook Gedep. Staten gedaan hebben, want zij wa ren op het punt de vrijstelling uit te spreken, indien de met de herkeuring belaste officier van gezondheid geen lont had geroken. Op zachten toon, nauw hoorbaar, deed hij den patiënt de vraag: „hebt gij ook nog iets anders in te bren gen?" waarop de guit, meenende zijn spel reeds gewonnen te hebben, zonder dralen „neen" ant woordde en daardoor zijn lot besliste, want hij werd voor den dienst aangewezen. Voor het spoorwegstation te Mechelen vond gisteren een ongeluk plaats, dat zeer droevige gevolgen had kunnen hebben. De exprestrein, die te 2 u. 40 m. van Brussel naar Antwerpen vertrokken is, geraakte voor het genoemde sta tion in botsing meteen goederentrein van Mechelen, die de rails passeerde en verbrijzelde vier of vijf waggons van dezen laatsten, terwijl de locomo tieven van beide treinen eveneens belangrijk be schadigd werden. Er zijn gelukkig geen menschen- levens te betreuren, en zoowel de passagiers als het personeel kwamen met eenige lichte kneuzin gen en de schrik vrij. De schade aan het mate rieel is niet onaanzienlijk. Wij hebben deze mededeeling van eenige geachte ingezetenen, die zich met hunne daines op den Brusselscheu trein bevonden en niet erg roemen over de bejegening, na het ongeval op de stations te Mechelen en Antwerpen ondervonden. Het beroemde Tcherkessen hoofd Schamyl is te Media overleden. Biste ÜTAAT9-LOTER IJ. tweede klasse. derde lijst. Trekking van Donderdag 13 April. N». 2645, 8175 1000. N°. 1184U ƒ200. NM7312 100. Pryzcn van 30. 4Ü3 623 633 844 913 1091 1405 1691 1720 2179 2401 2de lijst itaat N°. 3461 moet zijp 3441. N°. 1384 moet zijn 1383. LAATSTE BER1CHTEIV. Utrecht, 13 April. De hoogleeraar Dr. N. W. P. Rauwenhoff zal den 2Isten dezer met het houden eener rede in de groote gehoorzaal van de akademie alhier, zijn hoogleeraarsambt aan vaarden. De drie Fransche krijgegevangenen, die zich in Duitschland aan diefstal hebben schuldig ge maakt en wier aanhouding door de Duitsche autoriteit gevraagd is, zijn gisteren met den Rijn spoorweg uit Rotterdam alhier aangekomen en n het huis van verzekering opgenomen, ten einde verder naar Duitschland verroerd te worden. 2949 5150 7225 10280 13165 15198 17623 3002 5248 7402 10530 13167 15576 17736 3070 5519 7423 10904 13443 16110 17789 3153 5834 7684 10984 13574 16119 18418 3400 5995 8511 11019 13656 16370 18547 34G3 6288 8868 11184 13660 16420 18738 3834 6326 8985 11474 13931 16640 18792 3901 6480 9271 11724 14313 16835 19116 4045 6767 9569 11733 14474 16878 19313 4061 6871 9711 12039 14566 17048 19402 4498 7069 9931 12288 14624 17117 19558 5088 7075 10275 12903 14672 17572 19977

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3