Het plan, dat prins Hendrik met het eerste stoomschip der Stoomvaart-maatschappij Nederland de reis naar Suez maken zou, is thans vervallen. Buitengewone omstandigheden beletten de ver wezenlijking. In de Nederlandsche Industrieel wordt er op aan gedrongen, de betaling der werkloonen niet op Zaterdag-avond te doen plaats hebben. De werk- liedenvereenigingen, in een verkeerde richting geleid, hebben reeds zeer veel kwaads berokkend; vooral is de werkman zelf door werkstakingen en oproerige bewegingen 't meest benadeeld en is zijn opgespaard geld verloren gegaan. Geluk kig heeft de Nederl. werkman zich tot dusver meerendeel buiten 't gedrang gehouden. Wat echter voor de hand ligt, om te worden verbeterd, dient gewijzigd te worden. En 't is duidelijk, hoe groot het ongerief is, wanneer de werkman eerst des Zaterdags-avonds dikwerf vrij laat te huis komt, en zijn vrouw dan nog hare inkoopen moet doen. De man heeft zijne vrouw niet rustig thuis; is 't wonder, dat hij ook uitloopt? De win kels zijn vol, men kan nauwelijks geholpen wor den, 't geen voor de ontvangst der goederen ook niet gunstig werkt. Waarom niet des morgens ot op een anderen dag den betaaltijd gesteld? Op de rijkswerven wordt sinds het ministerie van den heer Lotsy het loon op Dinsdag-morgen be taald, en 't werkt uitmuntend; ook elders is dit het geval. De N. Ind. hoopt dat men algemeen van 't betalen van 't arbeidsloon op Zaterdag avond moge terugkomen. De Curafaosche bladen vermelden, dat de pro cureur-generaal bij het Hof van Justitie, Mr. Wil lem Sassen Jz., voornemens is een gratis-cursus of conferentiën te geven voor de practische be oefening van het recht in het algemeen. Het voorbeeld zal voorzeker wel het eerste van dien aard zijn, doch verdient navolging. Ziehier wat het Curafaosche blad de Onpartijdige daaromtrent zegt; „Onze lezers zullen in ons blad de aan kondiging hebben opgemerkt, dat de heer pro cureur-generaal, Mr. Sassen, voornemens is een gratis-cursus te geven voor de practische beoefe ning van het recht in het algemeen. Zijn doel schijnt niet te zijn om in afgetrokken theoreti sche bespiegelingen te treden, of zich in de op lossing van moeielijke en ingewikkelde vraag stukken van recht te verdiepen, maar om in be vattelijke voordrachten of conferentiën eenige algemeene denkbeelden van recht en wetgeving te ontwikkelen, lust tot eigen studie op te wek ken, en daartoe een leiddraad te geven. Naar wij vernemen, zal de heer Sassen beurtelings punten van constitutioneel en administratief recht, rechterlijke organisatie, burgerlijk recht en rechts vordering, handelsrecht, strafrecht en strafvorde ring, alsmede van militaire wetgeving, in behan deling nemen. Wij juichen deze poging, om ken nis van recht en wetgeving te verspreiden, van harte toe. Niet alleen de rechterlijke ambtenaren, notarissen en praktizijns of die zich daartoe voor bereiden, maar ook de koopman, de burger, die belang stelt in de wetten van zijn land, kunnen daarvan hun nut trekken. Het is een verdien stelijk werk van den heer Sassen, om geheel belangeloos en op het standpunt, waarop hij ge plaatst is, dien arbeid op zich te willen nemen. Door eene veeljarige eu zeer bedrijvige praktijk in Nederland, is hij in de gelegenheid geweest, de werking te kunnen nagaan eener wetgeving, die thans voor eeu groot gedeelte op de kolonie van toepassing is verklaard. Wij hopen en ver trouwen, dat hij door voldoende deelneming zal aangespoord worden om aan zijn voornemen ge volg te geven." Door de zorg van den procureur-generaal is ten dienste van rechterlijke ambtenaren, prakti zijns en notarissen een bibliotheek opgericht en aan mijnen zwager, den Chevalier de St.-Aubin verkocht. Die heer woont reeds sedert vele jaren in Duitschland, hier in de nabijheid op een een zaam gelegen landgoed, eu die kleinodiën, waar aan voor hem even als voor mevrouw Baum vele en smartelijke herinneringen verbonden zijn, wer den hem voor omstreeks tien jaren onder zeer ver zwarende omstandigheden bij nachtelijken inbraak gestolen. Daargelaten, dat gij zelf de waarde op 1500 thaler steldet, en de juweelen dus een aan zienlijke waarde hebben, is het terugvinden van dezelve voor zijne erfgenamen van het grootste ge wicht, en gij zult het dus niet oubillijk vinden, dat ik verlang, dat dezelve voorloopig bij de recht bank gedeponeerd worden, totdat mijn zwager hier is." Montecaldo was doodsbleek geworden; „ik moet bekennen, mijnheer de president," zeide hij zich met moeite bedwingeude, „dat ik zulk eene han delwijze ongehoord vind, en niet voornemens ben mij daaraan te onderwerpen." Er vertoonde zich een vluchtig, spotachtig lachje om de dunne lippen van den president, „mijn heer de baron," vroeg hij, waartoe wilt ge die nuttelooze comedie spelen? Bedenk wel wat ge doel. Gij moogt u verweren zooals ge wilt, maar de gerechtelijke inmenging blijft niet uit. Gij kunt hoogstens mij bedriegen en het is de vraag waar verbonden aan het parket, samengesteld uit aan gekochte, in ruiling of door schenking en legaat verkregen werken van rechtskundigen en weten- schappelijken aard. De oprichting dier bibliotheek heeft op Curasao grooten bijval gevonden. Z. M. heeft ten laste van den staat pens. ver leend aan: T. T. De Jong, gewezen rijksveldw. der 3de kl. te Gouda, ten bedrage van ƒ258 'sjaars; J. Van der Plas, gewezen rijksveldw., opziener der jacht en visscherij te Lisse, ten bedrage van 184 'sjaars; en H. Hendriksen, zich noemende en schrijvende H. Timmer, gewezen rijksveldw., opziener der jacht en visscherij te Castricum, ten bedrage van ƒ163 'sjaars. Z. M. heeft benoemd tot not. binnen het arrond. Zierikzee, ter standplaats de gemeente Oud-Vos- semeer, J. C. Benteyn, cand.-not. te Middelburg. Z. M. heeft aan J. Smits van der Goes, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als not. te Bergambacht, en benoemd tot nol. binnen het arrond. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Bergambacht, J. P. Mahlstede, cand.- not. aldaar; een en ander in te gaan den lsten Mei 1871. Z. N. heeft benoemd tot griff. bij het kantong. te Woerden Mr. A. C. De Raaydt, advocaat te 's-Gravenhage. Z. M. heeft aan den heer H. J. E. C. Chevalier, gewezen gezagvoerder bij de particuliere stoom vaart in Nederl. Indië, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der militaire orde van Christus, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken. Z. M. heeft herbenoemd: tot kaotour. te Grave Mr. G. P. A. Sopers; tot plaatsverv. kantonr. te Boxmeer Mr. J. B. Hengst; tot griff. bij het kan tong. te Noordwijk Mr. H. W. Stuffken; tot plaatsverv. kantonr. te Gouda Mr. J. Fortuyn Drooglever; tot griff. bij het kantong. te Naarden G. J. van Eyken; tot plaatsverv. kantonr. in het kanton Helder (op het eiland Wieringen) W. J Driessen; tot plaatsverv. kantour. te Purmerend H. F. R. Dubois; tot kantonr. te Vlissingen Mr. P. J. Callenfels; tot griff. bij het kantong. te Loeuen Mr. P. H. Berkhout; tot griff. bij het kantong. te Leeuwarden Mr. J. Minnema Buma; tot griff bij het kantong. te Harliugen Mr. J. P. A. Silvergieter Hoogstad; tot plaatsverv. kautour. te Goor H. J. van Opstall; tot kantonr. te Hooge veen Jhr. Mr. H. G. van Holthe tot Echten; tot plaatsverv. kantonr. te Hoogeveen Mr. J. Lunsing Tonckens; tot kantonr. te Meppel Mr. W. J. Tonc- kens; tot plaatsverv. kantonr. te Sittard M. J. Jansen; zijnde aan Mr. S. H. de la Sablonière, met ingang van 4 Juni 1871, eervol ontslag ver leend als plaatsverv. kantour. te Kampen, en benoemd, met ingang van 4 Juni 1871, tot plaats verv. kantonr. te Kampen Jhr. Mr. A. M. C. Sand- berg, ontv. der registratie en domeinen aldaar. BINNENLAND. Amsterdam, 12 April. Voor de vacante betrek king van kantonrechter in het vierde kanton te dezer stede, heeft de arrondissements rechtbank alhier de volgende nominatie opgemaakt; Mr. P. J. Suringar, lid dier rechtbank, Jhr. J. P. Ploos van Amstel, grillier bij het tweede «n J. Jager, plaatsvervangend kantonrechter bij hel derde kantongerecht alhier. Gisteren is het Kosthuis n°. 2 der maatschappij van den werkenden stand plechtig geopend. Deze inrichting is gelegen in de onmiddelijke nabije' heid van het meest industrieels gedeelte der stad, de eilanden Kattenburg, Wittenburg, Oostenburg en den Kadijk met de Marinewerf, andere scbeeps timmerwerven en de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen. Heden is gehouden de vergadering van de tuinbouwmaatschappij Linnaeus, ter verkiezing van 1 ik discreeter ben, op miju stoel als president van het hooge gerechtshof of in een privaat gesprek. Ik ben, zoo als ik hier voor u sta, niet gedwon gen, rekenschap te vorderen over uwe omstan digheden, uwe familie en uw verleden als president van het gerechtshof, is dat mijn plicht al veronderstel ik natuurlijk, dat gij geen deel hebt aan dien diefstal, zoo ligt toch de gedachte voor de hand, dat gij miju waardigeu ouden vriend Radauer bedrogen hebt aangaande uwe familie en omstandigheden, waDt gij weet het beste dat het portret volstrekt geen familieportret van u is. Morgen worden in alle vroegte te Parijs op mijn verzoek reeds de noodige stappen gedaan, om de nauwkeurigste informatiën omtrent u in te winnen, en ik maak er u opmerkzaam op, wan neer gij ten minste eenige waarde aan de liefde en de huwelijksgift der schoone Rosalie hecht, dat haar vader eene teleurstelling zijner ijdelheid niet zal vergeven." Het werd geheel donker voor de oogen van Montecaldo; hij was den glans der rijkdommen reeds zoo nabij dat hij meende er de hand slechts naar te hoeven uitstrekken, en nu zoude alles verdwijnen op een woord van dien strengen, onver- biddelijkeu man. Hij dacht niet aan Rosalie, niet aan de schande der ontdekking, hij dacht alleen aan de halve millioen. een commissaris. Onder voorzitterschap van den heer Rutgers van Rozenburg (in plaats van den heer Fan Heel, die afwezig was), na levendige diacussiën tusschen de heeren Koenen, Matthes en den voorzitter is met 50 stemmen de heer Van Tienen herkozen. Op den heer Veldwijk waren 40 stemmen uitgebracht. 's-Gravenhage, 12 April. Door het bestuur der 's-Gravenhaagsche Bijbelvereeniging is aau de leden en begunstigers dier vereeniging enz. we derom, als naar gewoonte, verslag gegeven aan gaande den toestand dier vereeniging, bij het eindigen van het 55ste jaar van haar bestaan. Daaruit blijkt, dat de vereeniging in het afgeloo- pen jaar heeft uitgereikt: 185 geref. bijbels en afzonderlijke oude en nieuwe testamenten; 226 geref. nieuwe testamenten met psalmen en ge zangen, 136 geref. psalm- en gezangboeken, 256 vervolgbundels op de gezangen, 14 Evangelisch Luthersche bijbels en gezangboeken. De Christe lijke kinderschool bevat een aantal van 450 leer lingen. De leer- en schrijfschool voor volwassenen, zoo nuttig in hare werking, wordt gemiddeld door 20 personen bezocht. De tusschenschool voor kin deren van 6 tot 10 jaren, en ingericht tot voor bereiding van het onderwijs op de bijbelsche leerscholen, telt 68 leerlingen. De bijbelsche leerscholen, waarvan twee hier ter stede en eene te Scheveningen, bevatten gezamen lijk een aantal vau ongeveer 300 leerlingen. Het onderwijs, dat op al die inrichtingen gegeven wordt, blijft voortdurend in dezelfden geest en de onderwijzers wijden daaraau al hunne krachten. De kinderen gaan in den regel gaarne ter school, en somwijlen erkenuen zelfs de ouders, dat zij van hunne kinderen leeren door de versjes die deze weten op te zeggen. Valt er nu of dan te klagen over achteloosheid en verzuim, het gods dienstig huisbezoek, waartoe sommigen onder ons zich vereenigen, tracht dit kwaad zooveel mogelijk tegen te gaan. Het bestuur blijft de vereeniging op krachtige wijze aan zijne geloofsgenooten aan bevelen. „Wij bidden U, zegt het ten slotte van het verslag, blijft ons ondersteunen, hetzij door verhooging Uwer bijdragen, hetzij door nieuwe leden toe te brengen. Moge het niet gezegd kun nen worden, dat, terwijl wij de vreemden bijstaan, de huisgenooten des geloofs er onder lijden. Zoudt gij eene instelling laten kwijnen, die 55 jaren lang tot een zegen was? Slechts aan het volhar den in de liefde wordt de geest van Christus in de zijnen erkend." Gisterenmiddag te 2 uren heeft Z. Keiz. H. prins Peter Van Oldenburg per Rijnspoor de residentie verlaten en zich eerst naar Berlijn begeven, ten einde van daar naar St.-Petersburg te, vertrekken. H. M. de Koningin heeft, vergezeld van H. D. Kamerheer, Jhr. Gevaerts Van Simous- haven en eene hofdame, den prins tot Arnhem begeleid, vanwaar H. M. gisterenavond per trein van 7 u. 5U in. alhier teruggekeerd is. De Rus sische zaakgelastigde, graaf Sievers, was bij het vertrek van Z. Keiz. H. tegenwoordig. Naar men verneemt zal de Minister van Buitenlandsche Zaken, baron Gericke van Her wijnen, het Hotel betrekken vroeger door den voormaligen Franscheu gezant alhier, den heer Baudin in het Korte Voorhout, bewoond. Rotterdam, 12 April. Alhier heeft zich onder presidium van den burgemeester, eene commis sie gevormd tot het verleenen van hulp en onder steuning aan behoeftige gezinnen, waarvan een of meer leden door de pokken zijn aangetast. Delpi-, 12 April. De financieele commissie van den gemeenteraad alhier heeft een voorstel ge daan om den prijs van het gas voor het volgende dienstjaar te verminderen. Oorspronkelijk was die prijs bepaald op 17 cents per kub. meter; langzamerhand is zij verminderd tot het tegen woordig bedrag van 14 cents. Thans wordt voor gesteld den prijs voor het volgende dienstjaar op „Zou het niet raadzamer zijn, baron, dat gij mij zuiveren wijn inschonkt? vroeg de president nog maals op overredeuden toon. „Gij hebt niet eens het vooruitzicht op een snellen aftocht, ik wil beken nen, dat ik zonder u voorloopig te comproinit- teeren politie in het hotel heb en dat uwe schre den bewaakt worden. Gij moet dat verontschul digen, maar zooals ik u zeide, de zaak is voor mij van het hoogste gewicht." Montecaldo zag nergens redding of uitkomst, hoewel het hem anders niet aan geslepenheid en moed ontbrak. De slag was zoo plotseling, zoo onvoorbereid, dat ze hem verdoofde en met een soort van vertwijfelende onderwerping vroeg hij „wat wilt gij weten „Niet veel, mijnheer de baron, eD zoodra gij verstandig en openhartig zijt, hoop ik zelfs de zaak in alle bedaardheid en zonder nadeel voor u te schikken. Ik stel waarlijk belang iu u, ver geef licht jeugdige dwaasheden, en zie om den wil van mijn ouden vriend, tegen alle eclat op die zijn licht geraakt gevoel zou kunnen kwetsen. Als het dus niet geheel en al met mijne geldelijke belangen strijdt, zullen wij het wel eens worden." (Wordt vervtlgd.) 12 cents te bepalen. In verhouding tot andere gemeenten van gelijken rang, acht de commissie den prijs van 14 cents te hoog: de billijkheid brengt inede langzamerhand te verlagen. Arnhem, 12 April. De Vereeniging van patroons die onder den naain Handwerksbloei alhier bestaat heeft in hare vergadering van gisteren het besluit genomen om het loon der werklieden met één cent per uur te verhoogen. Die verhooging aal ingaan met den eersten Zaterdag in de maand Juni. Ofschoon zoowel tegen het beginsel, als tegen den tijd, waarop de maatregel in werking zou treden, eenige oppositie en verschil van mee ning bestond, is het eerste voorstel toch zonder stemming en het laatste met groote meerderheid aangenomen. Alvorens tot de beraadslaging over die voorstellen werd overgegaan, werd voorlezing gedaan van een ingekomen stuk der Vereeniging Hoop op Gerechtigheid, hetwelk voor kennisgeving werd aangenomen, en een van de Werkmans- vereeniging, houdende verzoek om de loonen niet 2 cents per uur te verhoogen. Daar dit stuk zoo even was ingekomen, kon het geen onderwerp van beraadslaging uitmaken; het zal door de Ver eeniging Handwerksbloei worden beantwoord. De verhooging van éen cent per uur zal aau de werkgevers in rekening worden gebracht. Omtrent hetgeen de patroons zeiven zullen doen is geen besluit genomen. Wij hadden verwacht dat de verbetering van het lot der werklieden, gelijktijdig èn van de werkgevers èn van de patroons zou geschieden; daarop aandringen kun nen wij echter niet, omdat de voorwaarden van den arbeid geheel moeten worden geregeld tus schen patroon en knecht. Op de burgerij had eene tweeledige verhooging zeker een gunstiger indruk gemaakt. (A. G). Zwolle, 12 April. Op uitnoodiging van de bur gemeesters van de gemeenten Zwartsluis en van Genemuiden, is heden in het gemeentehuis te Meppel eene conferentie gehouden, waaraan ge noemde burgemeesters en die van Avereest, Has selt, Hoogeveen, Meppel, Smilde en Zwolle hebben deel genomen. In die bijeenkomst zijn de middelen besprokst die zouden behooren te worden aangewend, oi in den onhoudbaren toestand van het Zwark Water en het Zwolsche Diep, zoo mogelijk, de vereische verbetering te zien aangebracht, nu de Minister van Binnenlandsche Zaken blijkens Z. E. antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer, over de staatsbegrooting voor 1871 ongezind schijnt tot overneming van de werken van het Zwolsche Diep, op de voorwaar den door zijn ambtsvoorganger en de betrokken maatschappij voorloopig vastgesteld, waardoor de beëindiging dezer zaak weer voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Kampen, 12 April. Gisteren zijn van hier per stoomboot naar Harlingen vertrokken 9 gezinnen, bestaande uit 60 personen, meerendeels uit Olde- broek, Ermelo en andere plaatsen op de Veluwe afkomstig, met het doel om zich van Harlingen over Engeland naar Amerika te begeven. De vorige week zijn vier gezinnen met hezelfde doel hier gepasseerd. Leeuwarden, 12 April. Met zekerheid wordt medegedeeld, dat de Nederl. oorlogsbodems Ura nia en Ternate te Harlingen een gedeelte van het jaar zullen gestationeerd zijn en eerstdaags aldaar verwacht worden. De voorloopige werkzaamhe den voor de havenverbetering geven nu reeds aan de westzijde der stad eene groote levendig heid. Men verneemt, dat in de volgende week met het belangrijke werk zelf een aanvang zal worden gemaakt. INGEZONDEN. Gisterenavond gaf de Leidsche Koraal vereeni ging onder de zinspreuk Oefening baart kunst" in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene openbare uitvoering. Voor een vrij talrijk publiek werd door haar een programma van 16 nummers ten gehoore gebracht, waaronder vooral uitmuntten de Aria's voor Tenor uit de Eli as van Mendelssohn. Het eerelid, dat zich met de uit voering daarvan belast had, mocht dan ook een daverend applaus van de zijde van het publiek teu deel vallen. Minder voldeed ons de bas-solo met kwartet, mede van Mendelssohn. Te bejammeren was het dat de baspartij niet aan een ander vvas opgedragen, waardoor de partijen meer met elkander geharmonieerd zouden hebben en den hoorders zeker een onaangename indruk zou ge spaard zijn. Van de overige koornummers wer den er verscheidene bevredigend uitgevoerd, wat trouwens van koraalgezaug en een vereeniging die onder leiding van den heer De Jong staal, niet anders te verwachten was. Na afloop der uitvoering hield Ds. Inckel de gewone toespraak, waarbij hij den Directeur zijn dank betuigde voor den genoeglijken avond en hem in 't be lang der Koraalvereeniging een lang leven toe- wenschte. Lelden, 13 April 71. T. KOLONIËN. Suriname. Paramaribo, 13 Maart. Uit de balans der Surinaamsche Bank, blijkt, dat zij

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2