N°. 3427. Donderdag A°. 1871 13 April. Feuilleton van liet „Leidscli Dagblad". LEIDSCB DAGBLAD. F»RIJ8 DKZKR COURANT. Voor Leiden per 3 maanden.ƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PHIJ8 DER ADVERTENTIEN, Voor iederen regel0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. buitenlandsch overzicht. Vervolg.) Wordt er in ons landje met een edele veront- Lardiging menig hoofd geschud over kleine lunstgrepen bij de verkiezingen; worden de lach- lriieren van velen opgewekt door de grotesque Ijènes in Engeland van kiezers die in verregaande lronkenschap achter de grendels gehouden worden i vaderlandslievende redevoeringen, door welge dane candidaten vóór huone verkiezing even lathetisch uitgesproken als na behaald succès Ipoedig vergeten; bij de verkiezingen in Spanje lijn hoofdschuddingen noch lachspieren in staat Inze gewaarwordingen uit te drukken maar heb- Ben wij daarvoor minstens ook onze haren noodig en dat wel om ze te berge te doen rijzen. Immers [tnj de samenstelling der nieuwe Cortes zijn daar 1 den laatsten tijd niet minder dan 30 personen ledood en 80 min of meer zwaar gewond, en de Lijze, waarop sommige dier slachtoffers vaD het Iven beroofd zijn is waarlijk te vreeselijk om ze beschrijven. De tegenwoordige toestand in BpaDje is dan ook wel geschikt om dergelijke [afereelen in het leven te roepen. Benden van alle lartijeu doorkruisen het land om ieder op hunne banier voor het heil van het vaderland te zorgen, ■erwijl de aanhangers van Montpensier voorna melijk iu Catalonië aan hunne sympathiën bot leren, stellen de Republikeinen zich door het ge- leele land te weer en is er onder anderen een [ende van die heeren door de valei van Andorra i aanzetten met Fransche roodbroeken tot Ipperhoofden en heeft de eer gehad eene afzonder- troepenmacht tegen zich te zien afzenden. In 5brdova hebben de Carlisten met een zekeren kapi- d Ramos aan bet hoofd eene poging beproefd, om lol heil van het vaderland mede te werken, door het jarmzoen om te koopen. Maar deze zijn, en het fcoet gezegd worden, op een uitnemend verradelijke iv ij ze in een valstrik gelokt, zoodat de kreet van [lieve Karei VII" aan verscheidenen van hen op Ie lippen bestierf door de kogels die hun plotse ling werden toegezonden uit de geweren van bet garnizoen, dat quasi, om zich door hen te laten bekeeren, onder de wapens was gekomen, foegt men hij dit alles nu nog de bemoeiingen der Internationale, die ook in Spanje als een ver giftige adder langzaam rondkruipt en die x>. a. in Barcelona een der grootste fabriekanten, den lieer Batlo, genoodzaakt heeft zijne fabriek te lluiten, dan zal men Spanje om zijnen rustigeu, fredelievenden toestand niet benijden. En toch door dik en dun heen zijn de verkie- |iDgen tot stand gekomen; de koning heeft ze j|eopend met eene redevoering, waarin natuurlijk Iele verbeteringen, vooral van financieelen aard, herden beloofd en de senaat en de kamer der 'fgevaardigden hebben respectievelijk tot hunne |re>identen gekozen de heeren Santa-Cruz en Plozaga. De uitslag is voor de regeering over het flgemeen niet ongunstig te noemen. De oppositie pn alle kleureu, Carlisten, Republikeinen, Orléa- pisteu en lsabellisten, zijn vertegenwoordigd ten dezer dagen bevatte het Fransche blad „la Gironde" onder zijne variétés het volgende stuk over Hollandschel ambulance te Bordeaux. Vervolg.) "iet genoeg kan het herhaald worden, dat wat het personeel der ambulance hier ver- l'ichtte het karakter openbaarde van de meest l'Crlichle en onpartijdige menschlievendheidalle teu werden gedragen door het hoofd huur in den Haag; geen der beambten r of lager, ontving eenige bezoldiging, l'tchts drie ziekenoppassers werden betaald. Bij jivttne aankomst weigerde de ambulance al dade- de dagelijksche toelage, welke de militaire ftendance beschikbaar stelt voor iedere inrichting f" ^kwetste soldaten opneemt. Gedurende hun PU'jf 'e Bordeaux hebben zij met milde hand I"6' &Heen kleederen en allerlei benoodigdheden getale van ;fc 150, zijnde ongeveer éen derde vaD het geheel. Maar in de middelen om dien uitslag in het leven te roepen, is de regeering dan ook niet zeer kieskeurig geweest; verscheidene voor beelden zijn er, die bewijzen dat zij de woorden „vrije verkiezingen" al op een zeer eigenaardige manier interpreteert. Zoo heeft zij de verkiezing van Orense in Madrid tegenover generaal Piel- tain eenvoudig ten gunste van dezen laatste doen vernietigen, niettegenstaande Orense 3808 en Pieltain 3633 stemmen had verkregen. Roque Barcia, republikeinsch afgevaardigde, werd in de gevangenis geworpen onder beschuldiging van deel te hebben aan den moord op Prim gepleegd, niettegenstaande hij bij God en menschen zijn onschuld betuigde. De vijandige houding van velen in den lande tegen de nieuwe dynastie openbaarde zich vooral bij den intocht der Koningin Maria Victoria in Madrid. De huizen van een groot gedeelte van den adel waren gesloten terwijl de vrouwelijke leden daarvan hunne bevalligheden in het Prado lieten rondrijden, gehuld in het oude nationale Spaansche costuum met hunne bedienden in rouwkleederen achter zich. Ten gevolge van een maatregel der regeering, die hun bij latere her haling vaD dergelijke aardigheden een troep ban dieten achterna stuurde, dreigt een groot gedeelte van den adel Madrid te verlaten. Waarlijk, heb ben wij bij ons jonkers en baronDeD, die al hunne kroontjes op hunne zegels, hun postpapier, hunne ringen noodig hebben, ja die wel een kroontje op hun neus mochten dragen om hunnen adel erkend te zien; de kinderlijke of liever kinder achtige, of nog liever kindsche manier, waarop die dames met hunne groote lange namen hunne verhevendheid te kennen geven, leert ons tot onze geruststelling dat Spanje ons in dat opzicht nog niet veel vooruit is. Van deze trotsche tooneelen wenden wij ons naar het geboorteland van hem, die er de onwil lekeurige aanleiding toe was, naar Italië. Daar hebben wij met twee machten te doeD, den paus en de regeering van Victor Emanuel. Over den heiligen vader is niet zeer veel belang rijks te zeggen. Ieder weet, dat hij protes teert tegen bet verlies zijner wereldlijke macht en ook tegen de waarborgen, die reeds door de Kamer van Afgevaardigden goedgekeurd zijn, omdat de tweede een gevolg van het eerste zijn. In een brief aan den kardinaal Patrizi prijst hij de orde der Jezuiteu en ver zekert, dat hij, niettegenstaande alle aanmerkin gen, van hunnen goeden raad gebruik zal maken. Intusschen wordt Z. H. door deze brave raads lieden op het Vatikaan zoo goed als gevaDgen gehouden, hetgeen blijkt uit de hevige veront waardiging der clerikale bladen over de beschul diging dat de Paus een uitstapje in een gesloten rijtuig zou gemaakt hebben! Tot verstrooing echter worden hem naar het Vatikaan eene menigte personen ter audiëntie toegezondenzoo zijn ook de kinderen van liet doofstommen-instituut tot hem gevoerd, welke arme schepselen zich uit den aard der zaak hebben moeten te vreden stellen met zich deD pauselijken zegen te zien opleggen. De Jezuiten komen echter langzamerhand tot de overtuiging, dat hun rijk in Rome uit is. Een ge voelige slag wordt hun vooral toegebracht door de invoering in de heilige stad van de Italiaan- sche wetboeken. De leenen, het recht van eerstgeborene, de fideicommissen, bet onvermogen der dochters om van hunne ascendenten te erven worden daar door opgeheven en de vette erfenissen, die de Jezuiten-orde zich op zulk een meesterlijke ma nier wist toe te doen vloeien behooren daarmede tot het verledene. Maar bovendien zien zij wel in dat zij binnen kort uit de stad weggejaagd zullen worden en zijn dus druk bezig, hunne kostbaarste bezittingen (want daaraan hechten de volgers van Jezus met geheel hunne ziel) in veiligheid te brengen. Iu de Kamer van Afgevaardigden te Florence, die nu weldra naar Rome zal verplaatst worden, is behalve andere fiuaucieele maatregelen eene wet aangenomen op de heffing der belastingen, die op dat gebied eene groote verbetering belooft tot stand te brengen. Tot nog toe bestonden iu Italië in de verschillende provinciën verscheidene belasting-stelsels, waarvan dat van Lombardije en Venetie nog het beste was. De tegenwoordige minister Sella had reeds in 1862 en 1865, Ming- hetti iu 1863 en Cambray-Digny iu 1868 te ver geefs beproefd, in dien verwarden toestand éeuheid te brengen. Sella heeft daartoe nu weer een ontwerp voorgedragen, dat door de kauier is aangenomen met 178 tegen 49 stemmen. De openingsrede van keizer Wilhelm eD de daaropgevolgde adres-debatten hebben te Flo rence natuurlijk een zeer goeden indruk gemaakt. De Duitsche liberale bladen laten dau ook niet na, dezen indruk aan te halen als een eerste be wijs van de doelmatigheid der verwerping van het adres der clericalen in den rijksdag. Up het oogenblik dat Italië op het punt staat, met Rome als centrum zijne onafhankelijkheid voor goed bevestigd te zien heeft het eene burgeres verloren, die iu een tenger lichaam een blakende liefde voor de vrijheid en haat tegen de onder drukking koesterde. Adelaide Uairoli, die vier van hare vijf zonen ten offer •bracht voor de vrij heidsmin, die zij hun met de moedermelk had doen inzuigen, stiert te Pavia, belreurd door alle Italianen die hun vaderland liel hebben, dour alle meuschenkinderen, die eerbied hebben voor een edel beginsel, door eene zwakke vrouw met kracht in bescherming geDomeD. Leiden, 13 April. Heden is ons per telegraai de uitslag geworden der verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Hoofdkiesdistrict Roer mond, ter vervulling van de vacature ontstaan door de verplichte aftreding als zoodanig, door den heer Mr. K. L. J. Cornelis, die de benoe ming van officier van Justitie bij de arr. rechtb. te Roermond had aangenomen. Er waren uitgebracht 1614 geldige stemmen De volstrekte meerderheid was 808. Gekozen is de heer J. H. Arnoldts, burgemees ter van Sittard, candidaat der Jezuiten, met 925 stemmen. Het afgetreden lid, de heer Cornelis, die door de liberale Katholieken op nieuw caudidaat was ;esteld eu die candidatuur had aanvaard, bekwam 605 stemmen. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland brengen ter kennisse van de ingelanden, dat bij de op 6 April 11. gehouden verkiezingen van 5 Hoofdingelanden en 3 Hoofdingeland-Plaatsver vangers, met volstrekte meerderheid van stem men, gekozen zijn de volgende heeren: als hoofd ingelanden: in het 1ste district A. Van Lennep, in het 7de district H. Van Wickevoort Crorame- lin, in het 9de district A. Oosthoek, in het 10de district J. Van der Breggen Azn.; als hoofdinge land-plaatsvervangersin het 1ste district Jhr. V. J. J. Barnaart, in het 12de district k. Van der Torren K.zood, in het 14de district H. J. Willink en voorts dat ter verkiezing van 1 hoofdingeland in het 13de district eene herstemming noodig is welke zal gehouden worden op Donderdag den 20sten April a. s. tusscben de heerenB. W Wttewaall en G. Van der Poel Jzn. Bij de overweging iu de afdeelingen der Kamer van het op nieuw ingezonden wets-ontwerp be trekkelijk de bevoegdheid der consulaire ambte naren en der consulaire rechtsmacht, verklaarden eenige leden, bij hunne zienswijze omtrent de ontijdigheid van dit voorstel te volharden. Het bleef hij hen de vraag, of het Diet beter ware, vóór men tot deze regeling overging, de herzie ning onzer burgerlijke eu strafwetgeving af te wachten. De groote meerderheid beaamde deze beden kingen iu geenen deele. Zij zijn, in de vroegere Memorie van Beantwoording der Regeeriug ze gevierend wederlegd, zoo zelfs dat men zich, wat de beweerde ontijdigheid van het voorstel betreft, ten eenen male aan den inhoud der genoemde Memorie kou gedrageD. Men uitte daarbij met nadruk den wensch, dat een wets-ontwerp welks noodzakelijkheid niet wel kon worden betwist eD dat nu reeds ten vijfden male aan het oordeel der volksvertegenwoordiging wordt onderworpen, emdelijk tot stand mocht komen. Over't alge meen bleef men het standpunt waarop de Regee ring zich bij het ontwerpen dezer wet heelt ge plaatst, goedkeuren. Hoofdzakelijk geldt het daar bij wettelijke regeling van hetgeen feitelijk be staat, ofschoon sommigen meenden dat de Regee riug aan dat beginsel niet geheel getrouw was gebleven. Eenigzins meer algemeen achtte men het eene leemte in de wet, dat zij niets omtrent de consulaatrechten behelst. Uit een gezegde in de Memorie van Antwoord blijkt, dat de Regee ring zich met eene algemeene regeling dier rechten bezig houdt. VVanDeer zulk eene regeling bij reglement van algemeen bestuur is vast te stellen, waarom dan ook niet bij de wet? maar ook geldelijke ondersteuning aan de behoef- tigen verstrekt. Eindelijk hebben zij bij hun ver trek deze uitgestrekte ambulance, rijk voorzien van allerlei benoodigdheden ter waarde van 15,600 franken aan ons achtergelaten, zoodat het comité van Bordeaux dezelve iu gebruik kan houden alleen voor de kosten van het onderhond. Het laat zich gemakkelijk begrijpen, dat de Hol- landsche ambulance te Bordeaux met de meeste sympathie ontvangen werd; de maire, de kardi naal, de generaal hebben dezelve bezocht, maar vooral trof het de bestuurders dat zoo groot aantal bijzondere personen hen kwam bezoekenalle standen der maatschappij stelden er prijs op om hun hunne warme dankbaarheid te toonen. Bij zijn vertrek heeft de heer Verwijne, toen het hoofd der ambulance van het Bordeausche comité een' door al de leden geteekend daukadres ont vangen; en de maire van Bordeaux schreef hem, als tolk der publieke opinie den volgenden brief: Geachte dokter 1 Ik zou inij aan plichtverzuim schuldig maken zoo ik U, bij uw vertrek uit onze stad, niet ambts halve onzen dank betuigde voor de zoo edelmoe dig betoonde sympathie en hulp aan onze onge lukkige gekwetsten. De internationale vereeniging, wier taak gij verligt hebt, en die U onder hare nuttigste medehelpers geteld heeft, betuigde U reeds hare innige erkentelijkheid en was daarin de bijzondere tolk der gevoelens van de tal rijke gekwetsten, die onder uwe zorg zijn be handeld en genezen. Als maire stel ik mij tot tolk der geheele bevolking en dank U uit haren naam hartgrondig voor uwe menschlievendheid en zelfopoffering. Onder de rampen, waardoor ons vaderland overstelpt is, is het ons eene eer, zooveel medegevoel voor hetzelve te mogen onder vinden, en de sympathie en hulp, ons door uwe tusschenkomst door uwe edelmoedige natie be toond, zullen nooit uit ons geheugen worden uit- gewischt. Geloof mij, enz. Emlle Tourcand, Alaire van Bordeaux Laat ons hopen, dat deze openbare getuige nissen luide aan die edelmoedige vreemdelingen zullen verzekeren dat hunne zelfverloochening gewaardeerd wordt. Hopen wij daarbij, dat Bor deaux nooit moge vergeten, dat Holland ons te midden van het barre jaargetijde deze mannen en vrouwen toezond, die hun vaderland, hunne familie en hunnen werkkring verlieten, om ons te hulp te komen; zij hadden slechts éen doel: goed te doen, slechts éene drijfveer, menschenliefde. IL Toen de Hollandsche ambulance zich onder ons kwam vestigen, bracht zij met hare onschatbare hulp, ook eigenaardige gewoonten mede, geheel verschillende van de onzen, en voor hen die, zoo als ik, hun land bezochten, gaf de ambulance een getrouw beeld van hunne liefdadige instellingen hunne hospitalen en gezondheids-maatregelen. Zeker zal het velen bevreemden, als ik zeg, dat wij op deze punten nog veel te leeren hebben, vooral wat de praktijk betreft. Belangrijk is het daarom eens na te gaan, wat de Hollanders doen en wat gedaan wordt bij ons. Er bestaat in Frankrijk een zeker aantal instellingen gelijkende opgeschiedkundigemonumenten;de be ambten zijn de conservators; ze zijn begroeid met klimop en worden door de vocht verteerd, maar het is verboden er aan te rakenzij zijn grootsch, zij zijn eerbiedwaardig, en dat is genoeg. Onze naburen, die anders en dikwijls beter te werk gaan dan wij, brengen denkbeelden in praktijk, die voor 't grootste gedeelte bij ons ontkiemen; zij vreezen niet met den tijd te veranderen eu lachen met onze onbewegelijkheid, met onzen sleur. Wij troosten er ons over met schouderop halen, want het staat eenmaal vast, dat niets de

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1