i\°. 3425. Dinsdag A°. 1871. 11 April. LE1DSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post9 3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zen- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN. Vooriederen regalƒ0.15. Grootere letter, naar de plaatsruimte die tij beslaan. 1.rildenS April. De 47ste verjaardag van 's Konings beminde ster, de Groot-Hertogin van Saxen-Weimar isenacli, geb. Prinses Sophia der Nederlanden, erd heden alhier op de gebruikelijke wijze rdacht. l. D. H. de Prins Von Wied vertrekt Alaandag- ond uit de residentie naar Stockholm, om Z. K H. rins Frederik bij de begrafenis van H. M. de oningiu van Zweden en Noorwegen te vertegen- oordigen. Burgemeester en Wethouders alhier, gezien 1°. -t aau Gedeputeerde Staten der provincie ge- cht verzoekschrift door J. J. Krantz en Zoon, kenfabriekanten alhier, om in hunne fabriek de Zandstraat, wijk V, N°. 575/77, grenzende n hunne verwerij aan den Ouden Singel, een ■mwerktuig van hooge drukking en van twaalf ardenkracht te mogen doen plaatsen: 2°. het res van H. J. D. Wesseling, goudsmid, wonende hier, houdende verzoek om, ter uitoefening van jn beroep, eene vuring te moge doen plaatsen bet perceel ran de Haarlemmerstraat, wijk |I, 432. Doen te weten, dat tot het hooren der eige- ars en bewoners van de naast bijgelegene en lendende panden ten opzichte der informatiën it commotio ei incommodo, door Burgemeester en wethouders zal worden gevaceerd op het Raad- liis dezer Gemeente, op Donderdag den 13den pril aanstaande, 's voormiddags te elf ureD. Ome stad heeft het verlies te betreuren van n algemeen geacht burger. Si een smartelijk lijden overleed gisteren de er Air. H. C. J. Hoog. Lange jaren vervulde e afgestorvene niet kunde en ijver de gewich- ge betrekking van dijkgraaf van Rijnland. Zijne entiis en ervaring werden ook door zijne mede burgers zeer op prijs gesteld. Gedurende lange reu was hij lid van den raad, in welke be- ekking hij menig helder en zaakkundig advies itbracht. liet hoofdkiesdistrict Leiderdorp vaardigde hem erhaaldehjk naar de Stalen van dit gewest af, 'aann bij aan de ivaieischitps-belangen van deze rovincie vele en gewichtige diensten bewees. Z. Al. de Koning begiftigde hem met het rid- erkruis van den NeUerlandsclieu Leeuw. De hoedimigheden van den heer Hoog, zijne 'illtjkheid en rechtvaardigheid, zijne nauwge- ette plichtsbetrachting zullen zijne nagedachtenis teeds in eere houden. Woensdag 1.1. hield de afdeeling Leiden van e Alaatschappij tot bevordering der houwkunst iaar gewone maaudelijksclie vergadejing waar o ter sprake werdt gebracht een aauhangig plan ot bouw eener Villa!! aan de Heeren of Stati- osweg alhier, en de vraag geopperd of van de Meeliug geen proiesi moest uitgaan tegen de itvoering van een dergelijk bouwplan, dat in een enkel opzicht beantwoordde aau middelmatig estelde eischen. Zeer werd het bejammerd dat ergelijk werk op een zoo in hetoogloopeud punt "d zulke onbekwame handen werd loever- touwd. De cODclussie was echter dat een protest ten 8e weinig zou uitrichten, en men meende „dat e onbedreven ontwerper algenoeg was gestraft, et zijn ontwerp hetwelk een schooljongen niet 'ot eer zou strekken, door bevoegde totaal onbruik- baar was geoordeeld." De uitslag der stemming voor 26 gemachtigden 10 het kiescollege te Leiden, was dat de volgende heeren het hierachter vermeld aantal stemmen bekwamen J- Couvee Az.1370; H. v. Borselen, T. J. v.'t hooft; Al. J. R,. Hoogeboom, F. J. Onnekiuk, C. Ian Venetie, J. E. Vlaanderen ieder 1369; G. A. De Geus, C. Haalebos, C. AI. Timmermans, Verkouw ieder 1368; J. Al. Groen, L. Den Üonber, (1840) J. De Krmjs, C. F. Leijh, P. L. Ticbter ieder 1367; VV. C. v. d. Brandeler, A. A. De Graaf, J. J. Groen, P. J. v. Hoeken, A. Sij- ptstein ieder 1366C. Plu, J. Smit, (1832)ieder 1365; v- Welzeu Jh., 1364; J. Keeieweer, 1360; N. Rossem, (1844) 1359. Zoodat deze 26 heeren verkozen zijn. Verder 'verden uitgebracht de volgende stemmen: Op deu heer H. P. C. Stoffels, 665; H. Bur- gersdijk, J. AI. Van Dishoeck, J. Van 't Hooft, 'eder 663; J. Brandhoff Isselman, C. G. Cobet, C. Van Doesburgh, J. A. Van Dijk, B. F. Krantz, Sen., A. Kuenen, J. F. Kuijper, ieder 662; G. Wilhelmy Damsté, B. Van Driel, AI. J. De Goeje, A. Hartevelt Jz.H. C. Hartevelt, W. F. Van Hartrop Tz., E. N. Van der Horn, G. W. A. Plaat, W. Pleijte, J. H. Scholten, J. Van Schra- vendijk, ieder 661; J. D. Blanken, P. J. Broekhoff, ieder 660; L. W. E. Rauwenhoff, 659. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 126 tot 144 vol wassen personen en van 42 tot 54 kinderen. In de maand December zijn aan het postkan toor alhier bezorgd de volgende brieven naar het buitenland, die, wegens onbekendheid der adres santen, niet bezorgd ziju kunnen worden: H. Bouwman, te Chicago; J. S. v. d. Aleer, te Antwerpen; Alad. Schepper-Serrurier, te Brussel; J. Alartin, te Laar; Alohuike, te Neuwied; Het Stedelijk bestuur, te Depfort; E. VVahnke, te Londen; Gtjsbert Krijgsman, te Plymouth. Bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Groningen in het hoofdkiesdistrict Onderdendam, zijn 470 geldige stemmen uitge bracht. Er moet een herstemming plaats hebbeh tusschen den heer S. K. Welt, die 162 en de heer C. Reinders die 160 stemmen bekwam. Alen schrijft ons uit Noord wijk; Op de dezer dagen gehouden vergadering der alhier geves tigde afdeeling van de Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland, werd verslag uitgebracht over den toestand der door genoemde Afdeeling bestuurde teekeuschool. Deze voor deze omstreken zoo nuttige inrichting, werd' na reeds in het vorige jaar gedurende drie wintermaanden, bij wijze van proef, in werking te zijn geweest, den lsten October heropend met 36 leerlingen zoowel van hier als van Katwijk, Rijnsburg en Noordwijkerliout, waaronder 24 voor liet Bouwkundig teekerien, 30 voor het haod- teekenen eu 30 vuor het Bouwkundig rekenen. De schoolcommissie verklaarde dat het werkelijk een genoegen was te zien hoe de leerlingen begre pen dat het hier hun eigen zaak gold en dat zij van de gegeven lessen een dadelijk nut voor hun volgond leven te wachten hadden, waarvoor als bewijs strekt een verzameling van 1500 teekeningen die door hen zoowel in ue schooluren als in hun vnjen lijd aau huis, gedurende de laatst verloo- peu wintermaanden werden vervaardigd over het algemeen waren de ouderwijzers dan ook zeer tevreden over het gedrag en de vorderingen der leerlingen terwijl onder laatst genoemden bijzon dere vermelding verdienen Voor het Bouwkundig teekenen C. Vhd der Boon, J. Üiegerhoek, J. Verloop, AI. Verloop, J. Groen. L. Van Alels, N. Hazeuoot, C. Van der Plas en A. van der Boon. Voor het Handteekenen J. Gezink, L. Van Alels, C. Aloog, A. Van Werff, B. Alulder, C. Grul- leuiaus en Oosterwijk. Daar er op de laatste Algeineene vergadering der Vereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Handiverksnyverheid besloten was dat er medailles of vereerende getuigschriften door de Vereetii- I ging konden worden toegekend aan leerlingen van scholen door de Aldeelingen bestuurd, be sloot de schoolcommissie de leerlingen uit te noo- digen van huune bekwaamheid blijken te geven door het op groote schaal overteekenen van een gegeven ontwerp, terwijl voor den maker van de best gekeurde teekening eene medaile aan de Vereeniging zoude gevraagd worden. De heeren Schaap eu Blausjaar architecten uit Leiden werden uitgeuoodigd de gemaakte teeke ningen te beoordeelen, waaraan door die heeren welwillend werd voldaaD, in het bij monde van den heer Schaap uitgebrachte rapport betuigde deze zijne bewondering over de werkzaamheid en groote vorderingen der leerlingen, welke met het oog op hel kort bestaan der inrichting zijne grootste vei wachting verre hadden overtroffen, bijna ougeloofeltjk kunnen genoemd worden eu in het vervolg bij den, misschien wat te hoogeti vlucht dien het ouderwijs had genomen, onveruiij delijk tot eeuige teleurstelling voor den bekwa men onderwijzer (den architect J. G. Van Parijs) moesten leiden daar liet niet te verwachten was dat de resultaten iD de toekomst steeds zoo schit terend zouden zijn. Van de ter uiediuging ver vaardigde teekeningen werd de 1ste prijs toege kend aan A. L. Van Alels en de 2de prijs aan C. Van der Boon. De Vergadering die ook werd bijgewoond door da heeren Air. D. J. Baron Alackay, Voorzitter van het Hoofdbestuur der Vereeniging en P. F. W. Alouton Secretaris der Afdeeling 's-Graven- iiage werd besloten met de tentoonstelling van al de in de geeindigde wintercursus vervaardigde teekeningen. Alle aanwezigen betuigden hunne ingenomen heid met deze voor den handwerksman zoo nut tige inrichting en gaven de hoop te kennen dat de teekeuschool steeds genoegzamen fiuancieelen steun mocht genieten om in het vervolg aan de beschaving van den werkman in deze omstreken werkzaam te kunnen blijven. Zijn wij goed ingelicht dan kan de vrees van den heer Schaap wel gegrond zijn, daar de in richting met fiuancieele bezwaren heeft te kam pen, want uit een klein schoolgeld van de leerlingen en bijdragen vaD eenige donateuren kunnen de onvermijdelijke kosten onmogelijk be streden worden. Het gemeente bestuur van Noord- wijk heeft reeds besloten tot eene jaariijksche bijdrage. Wanneer nu de omliggende gemeenten zooals de beide Katwijken, Rijnsburg, Noordwij kerliout enz. wier gemeentenareu van de school gebruik maken dat voorbeeld volgden, dan zou de bloei eener inrichting waarbij allen zoozeer belang hebben kunnen verzekerd worden. De veepest is onze grenzen genaderd. Na iu- Duitschlaud en België zeer groote verwoestingen onder den veestapel te hebben aangericht loopt ons land veel gevaar voor eene herhaling van deD ramp van 1865. Door het nemen van tijdige eu energieke maatregelen zouden wij er in kunnen slagen dit spook van onze veeteelt buiten de grenzen te houden. De Alinister van Biunenlandsche Zaken beeft reeds de volgende circulaire aan de commissa rissen des Konings uitgevaardigd; „Het uiibrekeu van de veepest nabij Tongeren, in Belgisch Limburg, noopt op alles te doen let ten wat bij verdubbelde waakzaamheid de streng ste uitvoering onzer wetten en besluiten ver zekeren kan. „Ik geef U daarom in overweging de Burge meesters in Uwe provincie op het dreigend gevaar te wijzeu eu hun te verzoeken, aau de veehouders iu hunue geuieenteu deu raad te geven, geen vreemde kooplieden bij het vee te laten, omdat deze licht de besmetting overbrengen. „De Burgemeesters zullen voorts wel doen, dour nauwkeurig na te gaan welke bepalingen der wet van deu 2Usteu Juli 1870 (Slaalsblad N°. 131) eu der Koninklijke besluiten van deu 4den De cember 1870 Slaalsblad N°. 190 en 191) op be smettelijke veeziekten iu het algemeen en op tie veepest in het bijzonder van toepassing zijn, ten einde gereed te zijn, oui, in geval die ziekte zich onverhoopt in hunne gemeente verioonen mocht, dadelijk en geheel gereed te zijn om met spoed te kunnen handelen. „Gelief hun ook te herinneren, dat bij het even tueel uitbreken der veepest, toepassing der wet steeds den meest mogebjkeu spoed vereischt, en dat iloor hen de raad van een geëxamineerden veearts kan worden ingeroepen, wanneer de district-veearts, of zijn plaatsvervanger, verhin derd is opoedig over te komen; doch iu geen ge val het advies van een niel-geexamtneerdea veearts iets kan aldueD. Indien op advies van een geëxa mineerden veearts een stuk vee wegens veepest is afgemaakt, moeten de buiksuigewanden van het afgemaakte dier op een geheet atgezouderde eu afgesloten plaats bewaard worden Lot de komst van deu disinct-yeearis ol zijn plaatsvervanger, opdat deze, door bezichtiging, zictt van deu aard der ziekte overtuige." Le Temps van den lsteu dezer, behelst een brief uit den Haag. De correspondent deelt daarin o. a. mede, dat Amsterdam zeer bereid was, om voor eene zeer aanzienlijke som iu te schrijven in de leeningen, welke verwacht werden; zelfs bood men den Franschen onderhandelaars zeer gunstige voorwaarden aan, daar men vol vertrouwen stelt in het volk, wanneer het zich zeiven regeert en in vrede beschikken kan over zijne ontzaggelijke rijkdommen. Het uitgebroken oproer had echter de kapitalisten doen terugdeinzen. De oproerlmgen hadden juist het oogeubiik gekozen, waarop zij aan hun land het meeste kwaad konden doen door de rust te verstoren. Eindelijk deelt de correspondent mede, wat hier vaak als gerucht werd verhaald, maar werd tegengesproken van Fransche zijde, dat de ex- keizer vóór den oorlog een groot deel van zijn fortuin in Hollaodsche fondsen had geplaatst. Het cijfer kan hij niet noemen, maar het is zoo, aanzienlijk, dat men voor Napoleon afzonderlijke schuldbrieven heeft doen vervaardigen, om het getal papieren niet te groot te maken, en zijne coupons dus veel grooter waarde vertegenwoorr digen dan van andere schuldbrieven. De corres pondent uieeut hiervoor te mogen instaan tnet zooveel zekerheid als maar mogelijk is, waqneer men zelf de bewijzen niet in handen heeft gehad. Door het Zeeuwtch Genoodschap der Wetenschappen zijn in de Woensdag te Aiiddelburg gehouden algemeeue jaariijksche vergadering tot leden be noemd, te 's-GravenbageJ. G. Frederiks, Jhr. Air. W. C. A. De Jonge en Air. A. A. De Pinto. Voorts: J. C. Altorffer en Air. W.A. Van Hoek te Aiiddelburg, H. Al. Kesteloo te Domburg, E. J. Potgieter en Air. Jer. De Vries Jerz. te Am sterdam, Prof. H. P. G. Quack te Utrecht, Prof. J. T. Buijs en Prof. P. J. Veth te Leiden, Dr. E. H. Von Baumhauer te Haarlem, F. De Lesseps en B. Buonocompagie, Prins van Piombibo,Te Rome. In de Debating-Society Vooruitgang, zal op Woens dag, de stelling verdedigd wordeDEene rechtbank van gezworenen (Jury) is niet in strijd, 't zij met onze grondwet, 't zij met ons volkskarakter. Zij wordt gebiedend gevorderd door den geest des tijds en behoort derhalve zoo spoedig mogelijk onze tegenwoordige strafrechtspleging te vervangen. De kermis te Veere, is door den Raad dezer gemeente, voor goed met algemeene stemmen afgeschaft. Bij Zr. Als. besluit van 16 Alaart jl., n°. zijn goedgekeurd de statuten der Vereeniging Ast 7V«-, derlandsch Tooneelverboni. Daaruit blijkt o. a. het volgendeOnder den naam van Nederlandsch Too- neelverbond beeft zich een maatschappij gevormd, die zich de verbetering van het tooneel in Noord en Zuid-Nederland ten doel stelt. Het Nederlbinisch Tooneelverbond tracht zijn'doel te bereiken dóór: a. de oprichting en instandhouding van een toó- neelschool te Amsterdam; b. de bescherming en ondersteuning van ,verdienstelijkei tooneelk'un'ste- naars en tooneelkunsteuaressenc. de aanmoedi ging van oorspronkelijke tooneelliteratuur; d. het uitgeven van een tijdschrift, gewijd aan de alge- uieene belangen van het Nederlandsch tooueej; e. het houden van voordrachten, bijeenkomsten en openbare vergaderingen en het öoeó gèveü van voorstellingen door personen, die tot de be staande schouwburgen behooren of tot tooneel- kunstenaars worden opgeleid; de bevordering van een degelijke tooneelcritiek en g. Óe zaak van het Nederlandsch tooneel in Noord en Zuid bij de Regeering voor te staan. Jaarlijks in'lde maand October zal er beurtelings te Ainsfer'dam eu te Antwerpen een algemeene vergadering worden gehouden. «o min -:i il .,j;w nab in De Staats-Couranl behelst het besluit van den 26sten Alaart 1871, bepalende de plaatsing in bet Staatsblad van de verklaring wegens de toetreding van de Vrije en Hanseatische steden Bremen en Hamburg tot het verdrag van handel en scheep» vaart, op 31 December 1851 tusschen Nedéfltind en Pruisen eu de verdere Ötateu van het Duit- sche Tolverbond gesloten en bij wet van 26 April 1852 Slaalsblad n". 95) goedgekeurd. De Slaals-Courant behelst een besluit van deD 30sten Alaart 1871, tot wijziging van het bij Kó1 uinklijk besluit van 15 November I&62 Staaisbl n". 190) vastgesteld Algemeen Reglement van politie voor het kanaal, genaamd de Keulschè vaart, van de rivier de Lek te Vreeswijk (ot Amsterdam. Z. Al. heeft met ingang van 5 April 1871 be noemd tot plaatsverv. van den districts-veearts wien 's-Gravenhage als standplaats is aangewe zen: G. J. W. Berghuis, te Aiiddelburg; Al. Lu- teyu Alazure, te Oostburg; en J. C. Kegelaer te Hulst. Z. Al. heeft het vice-presidium der commissie vau administratie over het huis van arrest eu justitie te Assen opgedragen aan mr. J. OostiDg, oudste lid dier commissie. BINNJENLAND. 's-GnAViürHXGjs, 7 April. H. Al. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander hebben hedenmiddag in de Kloosterkerk onder gehoor van Ds. Oótt de voorbereiding bijgewoond.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 1