fan de twee- spoorwegen, die naar Versailles ren gaat de eene ten Noorden van Neuilly er je Seine en vervolgens zuidelijk langs >a linker-oever der rivier voorbij het dorp Cour- ■toie e" °P korten afstand voorbij den Mont- alérien. De andere richt zich uit Parijs direct iar het zuiden langs de forten van Vanvres en sy en vervolgeus ten zuiden van de bocht der fier om langs Sèvres. Oostelijk van dezen laatsten eindelijk loopt een ,rde spoorweg-lijn op zijn weg naar Ürsay langs fort van Montrouge. In verband met deze driedubbele spoorwegver- mding schijnen de insurgenten een driedubbelen ickt naar Versailles te hebben in het schildge ld, daar het in allen gevalle van groot belang hetzij voor het vervoer hetzij voor een eventueele lucht den ijzeren weg tot zijne dispositie te hebben, et eerste gevecht nu heeft het meest Noordelijk laats gehad bij Courbevoie, tot welk dorp de voor aten van het leger van Versailles waren vooruit eschoven. Omtrent dit gevecht nu meldt het Journal ifciel van Parijs, dat de kolonnes van generaal Du- al en kolonel Flourens zich 's morgens om vier uren ietiegenstaande het vuur van den Mont-Valerien reenigd hadden en over de linies (ml. over de lijn, je door den Mont-Valérien bestreken wordt) naar ersailles waren getrokken. Een groote ophef ■ordt daarbij gemaakt van twee paarden, die ouder eneraal Bergeret (die deel van dezen troep scheen jt te maken) zijn dood geschoten. Misschien ■jst ten gevolge van dit inconvenient is vervolgens eneraal Bergeret met eenige duizenden man- happen van de overigen afgesneden en daaruit erklareD wij het bericht, dat om 11 uren 20 min. eie generaal en Flourens, die 's morgens zamen '•aren uitgetrokken er in geslaagd waren zich te ranigen. Die vereeniging nu wordt door de :\mes uitgelegd als zou men aan de twee bevel- ebbers eenvoudig hebben toegestaan, zich te ereenigen om daardoor hunne gevangenneming éene moeite door te laten gaan. Wijgelooveu cliier, dat de Times bij dit bericht é.1 te weinig 'ée heeft van de slimheid der insurgenten op- erhoofden. Het waarschijnlijkste is, dat zij er in ge- aagd zijn vau Courbevoie tot Reuil door tedringen, och vandaar én door het vuur van den Mont- alèrien én door de troepen van Versailles geza- eolijk zijn teruggedreven. Dat er van gevangen- eming, ten minste van Flourens en Duval, geen gtake kan geweest zijn, blijkt eenvoudig uit het eil óai wij deze beide personen, als wij de laatste «Men mogen gelooven, levenloos terugvinden ij de andere punten van aanval, Meudon en 'iatillon. Wat generaal Bergeret betreft, die heeft ijiie terugtocht gestaakt te Neuilly (aan den echter oever der Seine tusschen Courbevoie en ar ijs). De strijd bij de twee andere forten heeft zich Is volgt toegedragen. Zooals men weet waren e forten van Issy en Vanvres die het dorp 'lamart en het kasteel van Meudon bestrijken q de handen der opstandelingen. Een vrij sterke fdeeling artillerie werd in den morgen van den 3den uit Parijs in deze richting afgezonden en bij Clamart opgesteld. Van de zijde van Versailles daareutegen had men batterijen opgesteld bij het kasteel Meudon, en hieruit ontwikkelde zich tus schen deze twee dicht bij elkaar gelegen plaatsen een hevig artillerie-gevecht, waarbij de insurgen ten uit de twee genoemde forten ondersteund werden. Niettegenstaande dat schijnen zij terug gedreven te zijn, hetgeen wij moeten atlleideu uit liet bericht, dat den volgenden morgen een gevecht begonnen is in de redoute van Chatillon, om welk dorp te bereiken duor de troepen van het gouverne ment noodzakelijk eerst de batterijen te Clamart ver dreven of onschadelijk moeten gemaakt zijn. Boven dien is het waarschijnlijk, dat de insurgenten den vorigen dag verslagen waren, omdat in het gevecht bij Chatillon vooreerst gewikkeld waren de troe pen uit het fort Vanvres en ten tweede omdat wij Duval hier terug vinden. Daaruit blijkt toch dat nieuwe troepeu om genoemde redoute te ver dedigen noodig waren, doch volgens een telegram uit Versailles vau 4 April zijn ook hier de opstan delingen terug gedreven. De uitdrukking „Duval is in de redoute gefusilleerd" doet eeue voorafge gane gevangenneming vermoeden en dat zou van de nederlaag der iusurgeuten een vrij afdoeud bewijs zijn. Ook de dood van Flourens wordt aangekondigd zonder dat hel ons duidelijk is of deze met Duval de zuidelijkste punten van aanval is koineu versterken of dat hij met generaal Ber geret (die zooals wij zeiden aan den Westkant der stad te Neuilly had «tand gehouden) beproefd beeft, de posities van den vorigen dag te Courbevoie e|) Reuil te herwinnen. Wat er ook van al deze treurige verwarring Z|j> waarschijulijk is het, niettegenstaande de opge wondenheid vau het Journal O/ficiel over de doode paarden van Bergeret, dat de troepen van het gouvernement gezegepraald hebben. Onder wiens aanvoering dit geschied is blijkt niet duidelijk; winners, terwijl wij vroeger mededeelden dat ^ac-Mahon tot opperbevelhebber van het leger Was benoemd, blijkt uit eene dépêche van Thiers, bat Vinoy in de laatste gevechten het koinando werde. Hopen wij, dat, onder wiens bevel en boor wiens toedoen dau ook, de verzekering van Thiers bewaarheid worde, dat de algeheele. onder drukking van den opstand zoo goed als verze kerd is. De quaestie in Rumenie, Terwijl in Frankrijk het spook der revolutie in al zijne verschrikkelijkheid rondwaart heeft net naar een klem landje iu het Zuid-Oosten van Europa een zijner onderhoorigen gezonden om het vuur der omwenteling ook daar aan te stoken. Doch reeds sedert lang waven de brandstoffen er aanwezig en zelfs reeds verscheidene keeren in meerdere of mindere mate ontvlamd. Rumenie is de vereeniging der twee Donau-vorstendommen Moldau en Walachije, die in 1S59 onder het be stuur van Johan Alexander Cusa vereenigd wer den. Omtrent die Donau-Vorstendommen was door liet Parijsche tractaat van 1855 vastge steld, dat hun tot hunne gelijdelijke ont wikkeling een behoorlijke organisatie zou ge geven worden, en dat die organisatie onder de suzereiniteit van de Porte door de mogendheden zou gegarandeerd worden. Cusa nu voerde in het begin zijner regeering vele vrijgevige instel lingen in, tot vrijmaking en ontwikkeling van den boeren stand. De ontevredenheid, die hij hierdoor van den kant der aristocratie, de zoogenaamde Bojaren, tegen zich in 't leven nep beantwoordde lnj met krachtige maatregelen, zooals verandering der kieswet, onderdrukking der pers-vrijheid, hervorming in de constitutie enz. Deze zijne handeliugen werden door een plebiscit van den kant des volks goedgekeurd, hetgeen ten gevolge had dat Cusa overmoedig werd en zich verder weinig liet gelegen liggen aan de Bojaren en de mogendheden van 1856. Ben samen zwering was er iu 1866 het gevolg vau, waardoor hij genoodzaakt was, van den troon afstand te doen. Onder Karei van Hohenzollarn, die tot zijn opvolger gekozen werd kwam er nu onder het ministerie Katargi-Bratiano met medewerking der nationale vertegeuwoordiping eene constitutie tot stand van 133 artikelen. Deze constitutie, waar van de grondslag was „Alle macht gaat vau het volk uit" riep vrijzinnige staats-instellingen in het leven, waarvoor het volk niet rijp was. Zonder een staatsraad die vooraf de wetten onderzocht en voorbereidde berustte de geheele wetgevende macht bij ongeveer 150 personen, in vijf of zes partijen verdeeld, die allen beproefden de hoogste macht iu handen te krijgen. Het gevolg is ge weest dat gedurende vier jaren de senaat en de kamer van afgevaardigden driemalen ontbonden werden. Ook nu hebben zooals wij zagen de woelingen der verschillende partijen ten laatste weder eene kamerontbinding in het leven geroepen. De krach tigste dier partijen is zonder twijfel die der Roo- den of Mazinisteu. Verder heelt men het centrum, de ministerieelen en nog een zeer eigenaardige partij n.l. die der zoogenaamde Jodenvreters d. i. zij, die tegen het naturaliseeren zijn der vreem delingen en vooral der joden. Zij willen op die manier den handelsstand, waarvan ook de Duit- schers een voornaam deel uitmaken, buiten de volksvertegenwoordiging houden. Gedurende den laatsten oorlog nu zijn de Roo- deu weer begonnen het hoofd sterk op te steken. Uit mismoedigheid over al de moeilijkheden, die hem in den weg werden gelegd, zagen wij vorst Karei het plan opvatten, van den troon afstand te doen. Kort nu nadat hij, vooral op aandrang der mogendheden, van dit plan was teruggeko men deed een vrij groote partij in de Kamer het voorstel, hem eenvoudig af te zetten. De vorst heeft hierop de Kamer ontbonden, doch weigerde het ontslag van het ministerie Ghika, dat vrij wel in de algemeene sympathie voor de Franschen tegen de Duitschers deelde, aan te nemen. Na de storing van de feestviering der Duitschers op den verjaardag van hunnen Keizer en de verwondingen daarbij aan den Duit6chen consul-generaal v. Radowitz toegebracht, heeft deze tot zijne genoegdoening het ontslag gevraagd van minister Ghika, die hem bij de on geregeldheden tamelijk wel iu den steek had gela ten. Een nieuw ministerie is dien ten gevolge reeds gevormd, waaronder generaal Tel en Catargiu, en heeft bij zijne voorstelling aan de kamer van afge vaardigden en den senaat bij de eerste een vrij slechte, bij de tweede een zeer beleefde ontvangst genoleu. Vorst Karei heeft nu zijn besluit, om al dan niet aan de regeering te blijven, af hankelijk gemaakt van de vraag of de nieuwe Kamer hem een soort van dicdatorale macht zal willen toe staan, om de wanorde in het rijk te herstellen. De ongeregeldheden in Rumanie, die nu weer voornamelijk ten gevolge der groote sympathiën voor de Fransche republiek uitbraken, zijn daarom vooral der aandacht waardig, omdat door het tractaat van 1856 de groote mogendheden er iu gemengd zijn, en de bepalingen hierover ook na het Londeusche congres zijn blijven bestaan. Voor Frankrijk is de zelfstandigheid en orde in het kleine land van gewicht, omdat liet een voor muur is tegen Rusland in zijne aanmatigingen op Turkije. Voor Oostenrijk en de Porte heeft het ditzellde belang, en bovendien is er voor hen de geregelde scheepvaart op den Donau in gemoeid. Rusland eindelijk heeft aan de afzondering der Donau-Vorsteudommen zijn goedkeuring gehecht omdat daardoor zonder direct nadeel voor hem zeiven Turkije verzwakt werd. Schijnbaar heeft hier dus verzwakking en bevestiging van de Turk- sche macht te gelijker tijd plaats. Doch de eerste wordt geneutraliseerd doordat de Porte zich daar door inderdaad de hulp der andere mogendheden verzekerten er blijft (dus ook voor Turkije een we zenlijk voordeel door de vastgestelde regeling over. Tot nog toe hebben zich de verschillende on derteekenaars van 1856 nog niet iu de zaak ge mengd. Wel hebben enkele Duitsche bladen be richten van eene aanstaande interventie van Rusland en Turkije medegedeeld, maar deze heeft zich tot nog toe alleen tot bepaald een samentrek king van Turksche troepen aan de Ruuieensche grenzen. Bij een eenigzins gelukkigen afloop der nieuwe verkiezingen bestaat er dus alle kans dat deze lastige dwerg de Europeesche reuzeu niet op nieuw tegen elkander iu het harnas zal jagen. TET lEGRAJUMEN. Madrid, 3 April. Koning Amadeus heeft heden de Cortes met eene troonrede geopend, waarin hij zeide, dat de Regeering, bewust van de tus schen haar en de Cortes bestaande overeenstem ming, hare aandacht in de allereerste plaats be palen zou bij den binuenlandscheu toestand. De Koning gaf de hoop te kennen, dat de bevredi ging van Cuba zich niet lang meer zou laten wachteu, en dat de betrekkingen met den Paus- selijken Stoel weldra naar vvensch zouden wor den geregeld. Hij zeide de spoedige iudiening toe van wetsvoordrachten tot invoering van ver beteringen iu de administratie en tot ontwikke ling van den stoffelijken eu zedelijken welstand des lands. Zijne regeering, zeide hij, zoude hare aandacht inzonderheid vestigen op den toestand der financiën; er zoude besparingen in destaats- uitgaven plaats hebben en voorstellen omtrent de Staatsschuld worden gedaan. Aan het slot zijner rede zeide de Koning: „De mij toever trouwde taak gaat wellicht mijne krachten, maar niet mijnen wil te boven. Met de ondersteuning der Cortes en van alle welgezinden, die mij, naar ik vertrouw, niet zal ontbreken, zullen, gelijk ik hoop, mijne pogingen, die enkel het geluk van het Spaansche volk ten doel hebben, worden bekroond." Parijs, 4 April (zet uren 's ochtends). Het Parijsche Journal Officiel meldt, dat de verkiezingen ter aan vulling van de Commune verdaagd zijn. De ge neraais Duval, Eudes en Bergeret, die wegens militaire operatiéu buiten de hoofdstad zijn, zijn in de uitvoerende commissie vervangen door de heeren Delescluze, Cournet en Vermorel. Het blad meldt verder dat de monarchale reactie. Zondag jl. mededoogenloos een aanval heeft gedaan op Neuilly, en heden op de forten Vanvres en Chatillon. Wij hebben over de geheele linie eene krachtige offensive houding aangeno men. Bij een verkenning hebben wij den vijand teruggedreven tot Bougival. De Cri du Peuple meldt, dat de nationale gardes hunne stellingen, die zij gisteren bij Bas-Meudon en Bougival hadden veroverd, hebben behouden. De nationale gardes te Neuilly vereenigden zich met die vau Parijs Er ziju 56 doodeu en 100 ge kwetsten gevallen. Londen, 4 April. Het leger van Versailles blokkeert Parijs. De orde is hersteld iu al de groote provinciale steden van Frankrijk. Te Parijs is het rustig. Lord Enfield, staats-secretaris van Bui- tenlandsche Zaken, heelt heden in het Huis der Gemeenten uit naain der regeering gezegd, dat de geruchten onwaar zijn, volgens welke de Engelsche regeering van plan zou zijn, om zich te mengen in de onderhandelingen over de defini tieve vredesvoorwaarden, welke te Brussel ge voerd wordeu. Hij heelt voorts medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering gevraagd heeft, dat het beginsel van eerbiediging van particuliere eigendomuien op zee in tijd van oorlog zal wor deu aangenomen, en dat door de beschaafde mo gendheden gemeenschappelijk eene omschrijving zal worden gegeven van de voorwerpen, welke zulleu gerekend worden oorlogs-contrabande te zijn. lterlijn, 4 April. Het bericht van de Times, dat de heer Thiers aan Pruisen 500 millioeu franken als eersten termijn der oorlogsvergoeding heeft voldaan, is geheel en al ongegrond. Frank rijk heeft nog niets op de oorlogsvergoeding afbe taald. Het heelt zelfs nog 48 millioen franken Schuld voor veplegingskosten der Duitsche troepen te betalen. De Kreuz-Zeitung bericht, dat de Parijsche insurgenten ook de Noordelijke ringmuur van Parijs in staat van verdediging brengen. De Prui sische troepeu in het fort Aubervillers behooren op alles voorbereid te zijn. Versailles, 4 April, (kwartier over achten 's avonds.) De verschansing Chatillon is heden morgen genomen2000 krijgsgevangenen, waar onder de generaal Henri, zijn naar Versailles gebracht. Duval is gefusilleerd iu de verschansing. Het gevecht duurt voort tusschen genoemde sterkte en de opstandelingen, die de forten bezet houden. Op andere punten heeft geen gevecht plaats. De troepen zijn al meer en meer tegen de muiters verbitterd. De heer Thiers heeft in eene rede in de Natio nale Vergadering verklaard, dat het leger zijn plicht volkomen begrijpt. Frankrijk herkent zijn leger. Volgens een dépêche uit Marseille van heden zijn aldaar troepen aangekomen en is er de orde hersteld. De meeste rustverstoorders zijn in ver zekerde bewaring genomen. Twee korpsen insurgenten, die gisteren te gen Meudou en Chatillon oprukten, zijn geheel verslagen. Gustave Flourens is gesneuveld. De hou ding der troepen was uitmuntend. De troepen vallen de iusurgeuten iu de forteu Vanvres eu Issy aan. Men ziet daarvan een iu alle opzichten gunstigen uitslag te gemoet. De heer Thiers heeft verklaard, dat de opruiers streug zullen gestraft worden, doch datjegeus de door die opruiers misleide volksmenigte met toe gevendheid zal worden te werk gegaan. Brussel, 4 April. De Echo du Parlement meldt, dat de Duitsche en Fransche gevolmachtigden heden weer eene bijeenkomst hebben gehouden. Gisteren zijn alhier twee speciale Duitsche com missarissen voor de conferentie aangekomen. Madrid, 4 April. De Cortes hebben Olozaga tot voorloopig prasident verkozen met 168 tegen 110 blauko stemmen. Het reglement van 1854 waarbij de eed afgeschaft is, wordt aangenomen. Parys, 4 April, (halfzeven.) Het geschutvuur houdt aan tusschen Clamart eu het fort Issy. De Mont-Valérien heeft zijn vuur gestaakt. Het Comité doet zijn uiterste best, om verster kingen naar het fort Issy te zenden. De vesting werken aan dien kant worden sterk bezet. De passage is verboden. Alle dagbladen, behalve de organen der Com mune, drukken hun vurigeu wensch uit, dat er eene verzoening tot stand kome. Men zegt, dat eenige afgevaardigden met dat doel een onderhoud met de Commune gehad hebben. De Commune heeft eene verklaring openbaar gemaakt, waarbij zij de regeering te Versailles beschuldigt van misdaden en aauslageu. De Opinion nationale meldt dat de afgevaardig den vau Parijs met de rnaires een verzoenings comité organiseeren, om den vrede tot stand te brengen. Het Journal Officiel meldt, dat er op het oogen- blik (elf uren 's ochtends) volstrekt geen vrees voor een aanval behoeft te bestaan, daar in de verdediging alom volkomen voorzien is. halfvijf namiddag.) Er zijn hier veel tegen strijdige berichten in omloop. Het aantul nationale garden, die iu de «tad blijven, is gering. De stad is rustig. (des avondsIn het Journal O/Jiciel (van de opstaudelingen) leest men het volgende: „De nachtdienst wordt met de grootste nauw gezetheid vervuld. Alle punten zijn voldoende van troepen voorzien, Er behoeft thans geen vrees hoegenaamd te bestaan; integendeel, zoowel de verdediging als de aanval ziju overal volmaakt georganiseerd." Dit bericht wordt hier ongunstig opgevat. Ouder de in omloop zijnde geruchten behoort, dat 147 bataljons hedenmorgen de brug van Neuilly hebben bezet en detachementen naar het rond- point van Courbevoie hebben afgezoudeu. De troepen van Versailles heten zich niet zien. Versailles, 4 April. Alphonse en Gustaaf Rot schild ziju uit Parijs hierheen gevlucht om de Parijsche slot-crisis te ontloopeu. Londen, 4 April. Volgens hier ter stede ont vangen berichten, wordt Parijs door het leger vau Versailles ingesloten en is de rust in alle groote stedeu hersteld. Alleen te Marseille is geen verandering in den toestand gekomende Com mune zetelt iu het hotel van de prefectuur; overigens is die stad rustig. Stockholm, 4 April. In den toestand van den Koning eu de Koningin-weduwe is beterschap merkbaar. De barou Richtshofen heeft zijn geloofsbrieven als vertegenwoordiger van het Duitsche rijk overhandigd. Londen, 5 April. De Times verneemt uit Ver sailles, dat 15000 oproerlingen gevangen genomen zijn. Parijs is verbijsterd. In Versailles is de bevol king uitermate verbitterd op de muiters. Aan de Telegraph wordt gemeld, dat het eerste Pruisische legercorps bevel ontvangen heeft oui zich gereed te houden naar Parijs op te rukken, als het schrikbewind daar blijft voortduren. De Dailg News zegt, dat de muiters gisteren het leger van Versailles bij Meudon aauvielen, maar totaal geslagen werden. Garibaldi heeft het opperbevel geweigerd. De dichter Öwinburne is gevaarlijk ziek. Rechtzaken. In de correctioneele zitting der rechtbank te Leiden van Woensdag 5 April zijn veroordeeld W. C. te Rotterdam wegens diefstal tot eene cell. gev. van 6 m. J. J. C. eu J. K. zonder vaste woonplaats, wegens idem ieder tot eene cell. gev. van 6 w., bovendien wegeus bedelarij in verbinding, de eerste tot eene cell. gev. van 14 d. en de tweede, idem. C. J. zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, toteeuegev. van 14 d.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3