waaronder 750 R. K., de overigen zijn bijna allen Protestant. Er werden aangetast 120 gezinnen, waaronder slechts 5 die tot de R. K. godsdienst bebooren. Ruim 60 personen stierven aan de ziekte, waaronder 3 die de R. K. godsdienst be leden. Wij achten het onnoodig hier meer bij te voegen. Een ieder make de conclusie voor zich zelven. Delflsche Cl.) De Nederlandsche Industrieel behelst een schrijven van den heer M. üieudonné, waarin gezegd wordt ,/de naaimachine, tegen billijken prijs in de hand van den arbeidenden stand, is ontegenzeg gelijk een zeker middel om het lot te verbeteren van allen die geroepen zijn, met de naald hun brood te verdienen, en het bewijs is daar, men kan er zich alle dagen bij mij van overtuigen, dat voor de helft van de nu kostende prijzen aan den werkman kunnen worden geleverd, naaimachinen even goed als de uitheemsche, die aan den werkman tot nu toe worden verkocht tot prijzen, die het lijden en strijden van zoo velen, die lot een ellendig bestaan geroepen zijn, bestendigen. Alen veroorloove mij de vraag, wie is genegen mij de hand te bieden, bij het oprichten eener vereeniging, die zich ten doel zal stellen, aan werklieden die bewijs van goed gedrag geven, naaimachinen te leveren, tot prijzen en op voor waarden die het hun mogelijk maken zich dat nuttig werktuig tot verbetering van hun lot aan te schaffen, eu matige rente en aflossingen van kapitaal verzekeren. Dat kapitaal zou wellicht niet zoo belangrijk behoeven te zijn, want het Cooperative beginsel, het aanbrengen van winsten door den werkman, het veischaffen van aandeelen in de winsten, zou hier bij uitnemendheid, in het belang van den Nederlandschen werkman, in praktijk kunnen worden gebracht, maar het bespreken van die punten ligt hier niet op mijn weg, dat alles moet behooren tot den werkkring der Commissie die zich eventueel zal hebben te constitueren tot de bepaalde daarstelling der zaak, die ik van hart en ziel den werkman toewensch." De redactie van Het Noorden maakt bekend, dat de leeniug ten behoeve van het blad niet is volgeteekend en dat dientengevolge met ultimo Mei Hel Noorden zal ophouden te bestaan. Te rekenen van den 9den dezer zal het Rijks- telegraafkantoor te Zwijndrecht open zijn: op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9 uren voor- eu van 6 tot 7% en 9 tot 10 uren namiddags; op werkdagen, van 8 tot 12 uren voor- en vau 314 tot 7 en 9 tot 10 uren namiddags. De Staats-Courant behelst een Koninklijk besluit vau den 22sten Alaart 1871, houdende opheffing van het verbod van uit- en doorvoer vau ammu nitie en buskruit, uitgevaardigd bij Koninklijk besluit dd. 24 Juli 1870 Staatsblad u°. 145) en gewijzigd bij dat van 3 September 1870 Staats blad u°. 159). De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, krachtens bepaling des Kouings, in dit jaar achttien jongeliugen als adelborst der 3de klasse voor den zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den lsten Septem ber aanstaande. Op deu Sden dezer is door den Koning in een bijzonder gehoor ontvangen, de heer graaf Von Perponcher, ter overhandigiug aan Zijne Alaje- steit van zijne geloofsbrieven als buitengewoon gezant eu gevolmachtigd minister van het Duit- sche Keizerrijk bij het Nederlandsche hof. het doosje rukte. De juwelier en Montecaldo spron gen niettegenstaande hun verbazing gelijktijdig toe, maar de dame stiet hen met bijna boven natuurlijke kracht terug, deed het slot van een der armbanden openspringen, en het portret van een schoon jong officier in Fransche uniform ver toonde zich en met den hartverscheurende kreet „Victor, hij is het," zonk zij onmachtig op den grond. Een oogenblik zagen de drie mannen elkaar sprakeloos aan, toen haastte de president zich de bewustelooze op te beuren en legde haar op den kleinen divan die in het magazijn stond. Hij liet water en azijn komen, wreef haar de slapen met Eau de Cologne eu terwijl hij zoo den baimhar- tigen Samaritaan speelde ging hem een merk waardig licht op. Victor, dat wist hij door Victorine, was de naam van den inau dezer bleeke, bewust- looze vrouw, hij wist ook dat hij Fransch officier was geweest en dat deze omstandigheden zoo nauwkeurig te samen troffen met het portret, dat zij wist waar het verborgen was; dat alles opende een ruim veld voor zijne vermoedens, waarvan hij de bevestiging slechts nog uit den mond der bewustelooze verwachtte. Eindelijk sloeg zij de oogen op; zij herinnerde zich volkomen, wat er met haar gebeurd was, want nadat zij vluchtig hare kleederen in orde BINNENLAND. 's-Gravenjiage, 5 April. Vrijdag, 14 April aan staande zal er eene vergadering worden gehouden van de vereeniging ter beoefening van de krijgs wetenschap, waarin discussie zal worden gevoerd over de algemeene dienstplicht. Zwolle, 4 April. Met 12 tegen 4 stemmen is gisterenavond door den gemeenteraad besloten, om niet bij de Maatschappij van Gemeentecre- diet, ten behoeve- der gemeente f 60,000 te leu nen, maar te trachten die som te verkrijgen door tusschenkomst van bankiers, tegen eene rente van hoogstens 3 pCt, en met jaarlijksche aflossing van minstens 1000. Kampen, 3 April. Heeren Curatoren der Theo logische school hebben besloten, niet mede te werken tot uitvoering der plaatselijke verordening tegen beteugeling van besmettelijke ziekten. Een der docenten aan bedoelde school is op audiëntie bij den Minister van Justitie geweest, om Z. Exc. de vraag te onderwerpen, of de ge meenteraad van Kampen door de vaccine ver plichtend te stellen voor elke inrichting van on derwijs, niet buiten zijne bevoegdheid is gegaan. Venlo, 4 April. De directie van den Keulen Mindener-spoorweg is in onderhandeling getreden met den staat omtrent de uitbreiding van het stationsterrein alhier, ten dienste der aansluiting. Daarbij zou sprake zijn van aanleg van betere toegangswegen eu uitbreiding van sporen en wis sels benevens van verbeteringen in de dienstlo- calen aan te brengen. Algemeen wenscht meu hier, dat een en ander tot stand kome. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Het heeft in het bijzonder hier te Leideu opzien verwekt, dat de tegenwoordige Minister van Bin- nenlaudsche Zaken den hoogleeraar Kaiser de verhooging van jaarwedde weder heeft ontnomen, die hem door den vorigen Alinister, den heer Fock, als een recht was toegekend eu waarvoor de volksvertegenwoordiging reeds een post had goedgekeurd, die op de voorloopige staatsbegroo- ting was uitgetrokken. Omtrent de vernietiging van dit reeds genomen besluit, is in het voor- loopig verslag over de definitieve begrooting, een vraag aan den Minister gericht, uit wier beant woording ten duidelijkste blijkt, dat óf de Minis ter Fock jegens vroegere hoogleeraren óf de tegen woordige Minister jegens den hoogleeraar Kaiser een daad van onrechtvaardigheid gepleegd moet hebben. Het antwoord van deu Minister is, naar het schijnt voorbedachtehjk, in het Leidsche Dag blad van den 4den April jl. opgenomen. Het is te hopen, dat de Redactie aan de volgende toelich ting dezer zaak geene plaats zal weigeren. Art. 133 van het Kon. besluit van 2 Aug. 1815 zegt: „Dertig jaren onderwijs, als gewoon hoog leeraar op eene of meer der Nederlandsche hooge- scholen, geeft het recht op een vermeerdering van tractement, ten bedrage van het vierde van het gewoon tractement aan de hoogeschool, alwaar de hoogleeraar zich dan bevindt." Als men het hoogste recht in het hoogste on recht wil doen ontaarden, kan men daartoe dik wijls gelegenheid viuden, door een wet niet naar haren geest en hare bedoeling, maar naar hare letter toe te passen. Bij de toepassing van het bovenstaand artikel moet in aanmerking genomen worden wat in het organiek besluit door gewone hoogleerareu tegenover buitengewone wordt verstaan en dit is volkomen duidelijk. Gewone hoogleeraren zijn, die zelfstandig optreden voor het, door de wet voorgeschreven, onderwijs in een bepaald studievak en die aan al de verplichtingen van het hoogleeraarsambt moeten voldoen. Naar artikel 69 van het organiek besluit kunnen buitengewone hoogleeraren, om deze of gene rede, zooals om het eeu of ander uitstekend voorwerp, voor de had gebracht, zeide zij: „Ik dank u zeer, mijne heeren, voor den bijstand die gij mij verleend hebt, en ik verzoek nu dat gij mijne verklaring en ver ontschuldiging aanhoort. Die sieraden waren eens de mijne; het is lang, zeer lang geleden, eu ik verloor daarmede unjn geheele aardsche geluk." Zij hield een oogenblik op, het was duidelijk dat haar gevoel haar overmeesterde, en eerst na eene kleine pauze giug zij voort: „Dat portret is dat van mijn geliefden echtge noot, het eenige portret, dat van hem bestaat, en ik heb er jaren lang met smartelijk verlangen, te vergeefs naar gezocht. Ik sta aan den avond mijns levens, ik heb veel leed te dragen gehad, bedenk dus, wat ik gevoelen moest, toen mij plotseling eene gelukkige, zeer gelukkige tijd door die sieraden voor den geest gebracht werd, toen ik na verloop van zoo vele jaren, dat dierbare, nimmer vergeten portret werdervond, dat ik zoo vaak heb gezien en zoo lang gezocht heb." Allen hadden in gespanneu verwachting geluis terd, de president echter wel met de meeste oplettendheid, en hij zag thans na die opheldering met nog meer verwachting naar Montecaldo, dan naar mevrouw Baum. (Wordt vervolgd). wetenschap te bewaren, worden aangesteld, maar hebben geene zitting in den Senaat of in de Fa culteit; treden nimmer alleen voor het onderwijs in een uitgebreid studievak op, kunnen veelal doen en laten wat zij willen en zijn van de las tigste plichten vrij, die het gewoon hoogleeraars ambt oplegt. Voor een veertigtal jaren vond men een nieuw hoogleeraarsambt uit, dat naar het organiek be sluit een onding is. Men stelde nu en dan een hoogleeraar aan, die al de plichten van het ge woon hoogleeraarsambt moest vervullen, maar die den naam van buitengewoon hoogleeraar verkreeg, opdat meu hem een deel der door de wet bepaalde jaarwedde zoude kuunen onthouden. In het jaar 1887 werd den hoogleeraar Kaiser het geheele onderwijs in het beheer van de ster renkunde aan de Leidsche Hoogeschool, onder den titel vau Lector, opgedragen. In het jaar 1840 werd hij tot hoogleeraar benoemd, met alle rechten en verplichtingen van gewone hoogleera ren en zonder dat een gewoon hoogleeraar in hetzelfde vak bestond, maar hij verkreeg den naam van buitengewoon hoogleeraar, opdat men /TOO van zijne jaarwedde zoude kunnen korten. Toen hij in het jaar 1845 den titel en de volle jaarwedde van gewoon hoogleeraar ontvangen had, begrepen ook H.H. Curatoren, dat wijders niets in zijne betrekking veranderd was en hiel- deu zij het houden eener redevoering, waarmede anders het gewoon hoogleeraarsambt moet inge wijd worden, voor overbodig. De Minister Fock, in het organiek besluit lezende dat men gedurende dertig jaren als gewoon hoog leeraar onderwijs gegeven en niet dat men bo vendien gedurende dertig jaren den naam van gewoon hoogleeraar gedragen moet hebben, be greep dat de hoogleeraar Kaiser in het jaar 1870 werkelijk gedurende dertig jaren als gewoon hoogleeraar onderwijs gegeven had en dat hem alzoo de verhooging toekwam. Dit was ook het gevoelen van H.H. Curatoren der Hoogeschool. Er werd een post voor die verhooging op de staatsbegrooting uitgetrokken en door de volks vertegenwoordiging aangenomen. De tegenwoor dige Minister heeft dien post weder vernietigd, zooals blijkt alleen op grond dat den hoogleeraar Kaiser, bij ziju onderwijs als gewoon hoogleeraar, aanvankelijk de titel en de jaarwedde, die daarbij behooren, werden onthouden. Omtrent de ourechtraardigheid jegens vroegere hoogleeraren, die de Minister Fock gepleegd zoude hebben, door den hoogleeraar Kaiser de verhoo ging toe te kennen, valt het volgende op te mer ken. Wij vermeenen met zekerheid te weten, dat tot nu toe alleen één hoogleeraar in dezelfde termen is gevallen. Prof. Scholten is eerst tot hoogleeraar aan het Athenaeum te Franeker en daarna tot buitengewoon hoogleeraar te Leiden benoemd. Toen hem de verhooging werd toege kend, werden de jaren van zijn onderwijs geteld, niet slechts van zijne benoeming tot buitenge woon hoogleeraar te Leiden, maar zelfs van zijne benoeming te Franeker. Ook bij het toekennen der verhooging aan Prof. Van Hengel zijn diens dienstjaren van zijne benoeming te Franeker gerekend. Q- [De geachte inzender vermeent, dat het stuk over Prof. Kaiserontleend aan de Memorie van Beantwoording op het voor- loopig verslag van Hoofdstuk V, voorbe dachtelij k in dit blad is opgenomen. Wat hij daarmede bedoelt, is ons niet recht duidelijkmaar naar de daarop volgende zinsnede te oordeelen „Het is te hopen, dat de Redactie aan de vol gende toelichting dezer zaak geen plaats zal weige ren," zouden wij er de meening uit kunnen opmaken, dat de redactie dit stuk met eene kwade bedoeling jegens Prof. Kaiser zou hebben opgenomen. Niets was verder van ons af dan deze gedachte bij het plaatsen van bewust bericht, dat wij lou ter en eenvoudig als Lcldsch belang aan de Memorie van Beantwoording ontleenden. In een vorig nummer ontleenden wij aan het antwoord verscheidene punten van Rijksbelang, den vol genden dag pluisden wij het Regeeringsstuk nog naar gewoonte eens na in de afdeeling onderwijs. Intusschen verheugen we ons, dat we geheel onbewust aanleiding hebben gegeven tot eene nadere uiteenzetting dezer zaak, waardoor licht kan verschaft worden, waar licht noodig is. Red.] Greld- era Effectenmarkt. Amsterdam van 27 Maart tot 3 April 1871. Er valt inderdaad weinig belangrijks te melden met betrekking tot den loop der beurs, waar de politieke eD financieele gebeurtenissen hoe merk waardig op zich zelven geene aanleiding geven tot hevige slingeringen in de prijzen der fondsen en de markt alleen in gespannen verwachting, maar zonder eenige zekerheid voor de toekomst let op de dingen die gebeuren en die komen zullen. Was het eerst de oorlog en daarna de vrede, of liever de koopsom die voor den vrede geeischt werd, thans is het weder de revolutie van Parijs, welke alle ontwikkeling van dtj fondsenhandel belemmert. Het is dus niet te verwonderen dat de prij2etl der effecten gedurende de week waarover overzicht loopt weder weinig gefluctueerd Lebbe en wanneer wij de prijs-couranten van deu 27ste Maart en van den 3den April met elkander vet gelijken er bijna geen verschil bestaat, een re»ei die zoo als natuurlijk is ook weder zijue uitzoa deriugen telt. Van onze Nationale Schuld b. v. wonnen 2% pCt. ten slotte de 4 pCt. pCt. Aand Haudel-Maatschappij 14 pCt., Rijn Spoorweg /0.5(i belangrijke vooruitgang maakte op nieuw aand. Exploitatie-Maatsch., vau 97 tt tot 9,Sn Aaudeeleu Centraal-Spoorweg, van 3054 tot 3:j)j pCt. en belangrijke achteruitgang oblig. dezer laatste Maatsch. waarvan de gestempelde van op f 92.75, de niet-gestempelde vau f 104.51) f 1000 vielen. 3 pCt. Fransche rente, na van 48 op 47 daald te zijn herwonnen heden weder 114 eu blijveD 4814 pCt., de handel echter was perkt en de omgezette kapitalen van weiDig teekenis. In Rusland ging mede weinig om, d de prijzen souteneerden zich en blijven even die der Spanjaards, Portugeezen en Oostenrijke ten slotte iets boven het standpunt van verledet week. Niet aldus de Turken die, wat de 5 pCt. Al nreeneSchuld betreft van 42 V» of 4114 pCt, terug lie;, de leening 1869 verloor p. m. fl a f8 zijnde prijs van f 130 (na het afknippen der Coup van 1 April) op f 120.25 gevallen. Egypte stalij nair: 74 a 7454 pCt. Brazilië pCt. lager, 9ö!t Peru na van 7114 op 71 pCt. gedaald te zijn, heden weer meer gezocht a 7114 pCt. Me»; 1851 klom met eenigen handel, van 1314 tot en blijft 14%; leeniog 1864, liep van 6>5% op eu blijft heden 75fe pCt. De minister Boutwell, der Vereenigde State van Noord-Amerika heeft niet veel succes opzij nieuwe 5 pCt. leeningin Amerika wordt eat min ingeschreven als in Europa, althans nietni eenig aanbelang, want, toeu reeds meer dat helft der termijn voor de inschrijving beste, verstreken was beliepen de inschrijvingen!,;- welijks van het gevraagde kapitaal. O» tusschen zijn de Amerikaansche fondsen pi houdend. In Spoorweg fondsen hebben zeer belangn: rijzingen plaats gehad. Illinois b. v. rezen ris 1 pCt., tot 120 54, Chicago Rock Island I54 tot 103, Chicago North Western 114 pCt tot 85 Michigan van 104% tot 106; Atlantic Ohio van tot 98St, Debentures van 41% tot 44% (hed echter op 42^ pCt. gevallen) geconsohdee van 37 tot 4254 (heden weder op 39% pCt daald) enz. Geld op prolongatie klom weder van 3 op 314 KOLONIËN. WEST-1NDIË. Sumname. Pakimaeibo, 7 Maart. De verjaardagen van 'L. M. den Koning en 1 K. H. Prins Frederik der Nederlanden zijuil deze kolonie plegtig gevierd. Bij gelegenheid re 's Kouings verjaardag zijn een aantal vrijgemaat ten van het staatstoezicht ontslagen. Officieel is hier thans afgekondigd het h ninkl. besluit van 19 Januari jl. houdende asi vulling van de verordening betreffende het toeziö op den aanvoer van vrije arbeiders in Suriuat Bij koniukl. besluit van 20 Jan. jl. is gM gekeurd de benoeming van de heeren Ch. Bush Huet, Henri Muller en W. F. Ruhman, resps tivelijk tot voorzitter der directie, directeur» directeur secretaris der Surinaamsche baDk Paramaribo. De berichten wegens pokken-epidomie e Nederland en andere landen van Europa hebte hier veel indruk gemaakt, en de overheid alte is dadelijk op maatregelen van voorzorg bedaf geweest. Namens de commissie van geneeskundi onderzoek en toevoorzicht, is aan het public kennis gegeveD, dat overmorgen ten huize W haar lid, Dr J. R. Arrias, gratis zal worden? vaccineerd. BUITENL AN 1 Frankrjj k. De taak om op het oogenblik een geregel verhaal te geven van de gevechten, die buiie' Parijs geleverd zijn, is niet ongelijk aan die m een kleermaker aan wien door eeu bijzonde' zuinig persoon een menigte lappen van ou» jassen, vesten en pantalons wordt gegeven n» de bijvoeging: „Maak mij daarvan nu eensec dragelijk pak." Evenwel de kleermakerskoié gaat tegenwoordig ver, en ook wij zullen k proeven onze taak te vervullen, zonder erecW voor in te staan, dat niet naderhand bij het 8' bruik zal blijkeu, dat twee lappeu van verschil lende stof verkeerd bij elkander gevoegd zijn. Parijs is aan de west- en zuid westzijde, 41 de zijde, die naar Versailles gekeerd is, oun'iuS" door de forten van den Mont-Valérien, van van Vanvres en van Montrouge.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2