dat de vélocipède niet aan hare bestemming j °u' beantwoorden indien zij bij deze gelegenheid °t medewerkte tot de algemeene beweging. Des Ichts dragen de Garibaldiauen een lantaren aan 1 stok, en vliegen op hunne met caoutchous ondéne vélocipèdes als bliksemstralen voorbij, streep van rood licht achter hen latende, jardooi de oude vrouwen die zich verlaat be0 Tan schrik de haren te berge rijzen. Menig- D onder hen maakt een kruis in de meening, n satan te zien voorbij snellen; en toch is het echts de nachtdienst van het comité central, c nacht en dag voor hun leven waakt en hen oen de boozeu beschermt." jlen behoeft niet te vragen hoe door al die nderpalen, het vrije verkeer in den weg ge- j de handel, die er op het oogenblik nog 'staat, belemmerd wordt. En toch is het won- rlijke Parijsche volk op het oogenblik, voor j ver het met den dienst niet te maken heeft, 1 er levendig en gezellig; op de boulevards stroo- en even als altijd de menschenmassa's vrolijk en aan; de winkels zijn geopend en schitteren vollen glans; de schouwburgen geven vrolijke rtooningen alsof zij de menschen eene afwisse- <r willen geven van het treurige stuk dat op uvereldtooneel wordt afgespeeld. De muziekkorpsen der nationale garde wisselen t geroffel der trommen af door opwekkende ia's. Kortom mannen, vrouwen, kinderen, sol- j ten eu burgers lachen en amuseeren zich in straten waar zij wellicht over eenige dagen !l)en plassen in het bloed van hunne vrouwen, 1 |it»eD00ien, vaders, wapenbroeders en vrienden. De groote man van de revolutie schijnt nu te rdeu Flourens, die met Blanqui, Ranvier en rgeret in het 20ste arrondissement (Belleville Charonne) gekozen is. Felix Pyat heeft zich uggetrokken om zich geheel te wijden aan de actie van het revolutionaire orgaan en is boven- n meer een groot bluffer dan een groot volks- der; Assy en Blanqui zijn beide zeer geschikte gerktuigen in de handen van Flourens, de eene K zijnen invloed op de Internationale, de andere zijne voor niets terugdeinzende vastberaden- Jid; maar dat zij werktuigen zullen blijven daar zullen de meerdere ervarenheid, schranderheid eu geestkracht van Flourens voor zorgen, terwijl deze in de gegeven omstandigheden nog een zeer nuttige eigenschap bezit n.l. een soort- van dol heid, die hem gedachten en plannen doet opvat ten, waarvoor een gewoon menschenverstand zou tlugiieinzen. De meeste andere verkozene leden fa'//en zich met genoegen als machines laten ge bruiken en dus is een dolle, onverzettelijke volkslei- r de man die over het lot van Parijs in de tsle plaats zal beschikken. jln afwachting van het bestormen van Parijs «telt de Nationale Vergadering zich intusschen wter eens bezig gehouden met de bestorming van de tribune. ■In de zitting namelijk van 29 Maart ontvouwt de heer Laroche-Thulon een gedrukt papier, zoo als hij zegt den vorigen nacht op zijn huis te Parijs geplakt, eu behelzende de woorden: „Bon fusilier." Dit was nu zeker voor dieu afgevaardigde geen Mngeuaam vooruitzicht, en iDdien hij met deze me- dedeeling het medelijden der vergadering had willen opwekken zou hij misschien uit eenige oogen van de rechterzijde wel eenige weemoedige tranen hebben kunnen te voorschijn roepen. Maar daar [werpt de ongelukkige man plotseling der linker zijde de beschuldiging voor de voelen, dat zij aan dergelijke moorddadige handelingen mede- Uiclnig zou zijn. Ieder die nu weet dat deze Ipartij over het algemeen niet genegen is met liivli te laten sollen of de kaas van haar brood Ito laten eten zal wel hegrijpen dat deze beschul- Pgmg liet uitwerksel had van een lom, die in fcen kruithuis wordt geworpen. Een letterlijke ■storming van de tribune was dan ook het ge- ■Olg, bij welke gelegenheid de heer Tirard be- ■tes de vlugste van zijne partij te zijn, doch, ■bon hij eenmaal de wallen beklommen had, toch Reer geen sterke longen genoeg te hebben om Ptl geweld van die partij te overschreeuwen- Biudelijk gelukte het den president, den heer Paroche Thulon te verzoeken, zijne woorden ■ader ie verklareu, waarop deze beer betuigde, ■dat bij tegen geen lid der vergadering iets slechts Bedoeld had, maar daarbij toch de lust weer niet Ptu weerstaan, een soort van uitdaging te rich- Ik" «i. ceux qui méconnaissent les droits de la ■préseut&tion nationale 1" P De heer Fresneau interpelleerde vervolgens de Bgeering over de bemoeiingen van de ,/lnter- ■taaie" met den Parijschen opstand, en wenschte |dat de regeering daartegen wat meer maatrege- l'e,> nam. De linkerzijde met den heer Floquet liet hoofd, vindt nu het geschikte oogenblik Bekomen, om zich den uitroep te veroorloven: ■"ie menschen (de rechterzijde) zijn gek!" De Resident roept hen tot de orde, men schreeuwt ■eg eenigen tijd door en de Nationale Verga- I wring (sit venia verbo) heeft voor het welzijn l,a'i het vaderland, voor liet herstel van vrede ltn fust, weer eenige nuttige uren doorgebracht 1 B Het laatste gedeelte van de zitting is het beste Kpveest. De minister van Justitie, Dufaure, heeft voorgedragen een wetsontwerp op de verkiezin gen van rechters voor de rechtbanken van koop handel en een op de huren. Het laatste heeft deze strekking: Er zullen commissiën worden ingesteld, die benoemd worden door den vrede rechter, en die bestaan uit eigenaars en huurders; deze commissiën mogen naar gelang van om standigheden uitstel van betalingen verleenen, hoogstens voor twee jaren. In bijzondere gevallen kan het bedrag der huren verminderd worden met hoogstens het éen vierde gedeelte. De urgentie van het voorstel is aaogenomen en zal dus in handen gegeven worden van eene commissie tot het uitbrengen van conclusie. Eindelijk is dus een wets ontwerp in behan deling gebracht, waarvan de noodzakelijkheid in den uitgeputten financieelen toestand van de kleine burgers zoozeer geroeid werd. Maar de wetten fabriek is in Versailles en het gebouw tot welks voltooiing het gefabriceerde machine werken moet, is Parijs. Wie weet of de fabriekant, wanneer hij het werktuig wil gaan leveren en er de toepassing van aantoonen niet zal komen voor een vermorzeld gebouw, dat door alle ma chines ter wereld niet meer te herstellen is! DnltschlaiMl. De clericale partij in de rijksraad heeft zich niet vereenigd met het ontwerp-adres van ant woord op de troonrede. De reden hiervan is, dat het principe van niet-inmenging in de binuen- landsche aangelegenheden van andere volken, dat in de troonrede reeds oppervlakkig was aan gegeven, in het antwoord breeder ontwikkeld wordt. De clericalen nu, wie wel degelijk zouden wenschen, dat Duitschland zich bemoeide met de belangen van het opperhoofd van 150 millioen katholieken, kunDen zich onmogelijk nederleggen bij eene zinsnede als„En het (Duitschland) staat aan iedere natie toe, den weg tot- éenheid, aan iede- ren staat, den besten vorm voor zijne staatsregeling op zijne wijze te vinden." Het plan zou bij de clericalen be6taan om een tegenontwerp voor te dragen of ten minste een amendement op het adres voor te stellen. In de zitting van den rijksdag van Woensdag heeft zich niet veel bijzonders voorgedaan. Volgens het den vorigen dag opgemaakte pro gramma zouden de heeren Schraps en Biedermann voorstellen doen naar aanleiding van art. 31 der Duitsche rijks-constitutie luidende: „Op verlangen van den rijksdag wordt iedere straf-oefeniog jegens een van zijne medeleden en alle gevangenschap, zoowel de praeventieve als die voor burgerlijke zaken, voor den duur der zitting opgeheven." Deze voorstellen nu, waardoor zij de bevrijding van Bebel wilden bewerken, hebben zij ingetrokken, omdat de bedoelde afge vaardigde reeds uit zijne voorloopige gevangen schap ontslagen was. Verder heefter eene interpel latie van den heer Miquel over den bouw van een nieuw paleis voor de zittingen van den rijks dag plaats gehad, en is bij derde lezing zonder beraadslaging goedgekeurd een handelsverdrag met St.-Salvador. Engeland. De Horning Post is doordrongen van de over tuiging, dat de inmenging van het Pruisische leger in de gebeurtenissen te Parijs onvermijde lijk is, indien Duitschland waarde hecht aan de nakoming der vredesvoorwaarden. Indien dit geschiedt, zegt het blad, dan zal de Fransche natie weer door een plebisciet moeten kiezen tusschen de republiek, de Bourbons, de Orleans en Napoleon. Voor de herstelling van dezen laatste komt de Horning Post hoe langer hoe vrijmoediger op. Over het algemeen is de gezindheid jegens Napoleon in Engeland zeer gunstig, welke sym pathie zich niet alleen getoond heeft door zijoe ontvangst te Dover, maar ook bij een bezoek, dat de ex-keizer aan de Koningin op Windsor gebracht heeft. De herinnering aan het oude bondsgenootsehap in den Krim-oorlog en de af keer der Engelschen van de laatste gebeurtenis sen te Parijs, schijnen tot deze gezindheid sarneD te werken. In het Lagerhuis zijn de beraadslagingen over de begrooting genaderd tot het hoofdstuk van Marine. De nieuwe Minister van Marine, Goschen, (opvolger van den heer Childer) beantwoordde verscheidene vragen over het aanbouwen van kanonneerbooten met zwaar geschut en droeg daarop zijn budget voor, waarin dit plan reeds was opgenomen benevens het voltooien der I groote pantserschepen (the Thunderer, Devasta tion Fury en Robert). Op eene interpellatie van den heer Magniac deelde Lord Enfield mede, dat met de Nederlandsche Regeering eene over eenkomst getroffen is over den afstand van ver scheidene bezittingen en forten op de Kust van Guinea. De koopprijs zou echter betaald worden uit de bijzondere inkomsten der Engelsche nederzet tingen en behoefde dus niet aan het parlement ter goedkeuring voorgedragen te worden. Het hoogerhuis heeft opnieuw de bill behan deld, waarbij aan weduwenaars wordt toegestaan met de zuster hunner overledene vrouw te huwen. Indien consequentie een deugd is dan is in dit opzicht het Engelsche hoogerhuis wel het deugd zaamste staatslichaam, dat er bestaat. Die bill toch, reeds vier keeren door het lagerhuis aan genomen is telkens door de pairs afgekeurd en werd ook nu weer met 97 tegen 71 stemmen ver worpen. TELEGRAMMEN. Marseille, 29 Maart, De bijeenkomst van gede legeerden der nationale garde heeft geen plaats gehad. Ducein, kolonel bij de nationale garde, heeft zijne betrekking nedergelegd. Men zegt dat de heer Crémieux is gearresteerd en anderen te nauwernood aan dit gevaar zijn ontsnapt. De stad is rustig. De leden der republikeinsche co mités hebben als zoodanig hun ontslag genomen. Het in staat van beleg verklaren der stad heeft een goeden indruk gemaakt. De Gemeenteraad doet een beroep op de nationale garden. De de partementale commissie is van zes op drie leden gebracht. Een zwarte vlag heeft de roode ver vangen. Versailles, 29 Maart. In de heden gehouden zitting der Nationale Vergadering is het volgende voorstel ingediend: „De Vergadering, getrouw aan de beginselen van 1789, is besloten, om on verwijld een ruimer stelsel van decentralisatie in het algemeen beheer in te voeren, en niet minder om de integriteit en eenheid der Fransche staatkunde te handhaven". In antwoord op eene interpellatie heeft de heer Thiers verklaard, dat de terugtocht der Duitsche troepen uit Frank rijk tijdelijk gestaakt is, ten gevolge van de on geregeldheden te Parijs; dat wel is waar op zekere punten de Pruisische strijdkrachten vermeerderd zijn, maar dat dit op dezelfde punten evenzeer met de Fransche strijdkrachten geschied is; dat, ingevolge deswege aangegane overeenkomst, de Fransche schatkist alle noodige requisitiën zal bekostigen, zoodat de bezette provinciën daardoor 1 niet meer zullen te lijden hebben. De heer Thiers voegde er bij, dat de onruststokers te Parijs er de schuld van dragen, dat de terugtocht der Duit sche troepen vertraagd is. Ten slotte verklaarde hij dat ook het repatriëeren der Fransche krijgs gevangenen eerlang hervat zal worden, en dat met de Duitschers was overeengekomen, dat de oproerlingen uitsluitend aansprakelijk zullen wor den gesteld voor vijandelijkheden, welke mochten gepleegd worden. Het ontwerp tot onmidde- lijke bijeenroeping der Algemeene Raden is aan genomen. Berlijn, 30 Maart, De Slaals-Anieigtr behelst een Keizerlijk besluit van 27 Maart jl. waarbij de staat van beleg, waarin de departementen verkeeren, welke door het achtste, elfde, tiende, negende, tweede en eerste legerkorps bezet zijn, ophoudt met den dag der afkondiging van het besluit. De krijgsgevangenen, die zich in die districten bevin den, blijven onder de krijgswet. Londen, 30 Maart. De heer Charles Dilke heeft in het Lagerhuis de opzegging van het tractaat van 1856 door Gortschakofï heftig bestreden. Hij zeide, dat Granville een goede stelling had ver laten, door, nadat hij eerst geprotesteerd had tegen Gortschakoffs nota, het voorstel om een confe rentie te houden goed te keuren, een voorstel geopperd door Bismarck, die blijkbaar in overleg handelde met Rusland, dat er weinig om gaf het protokol van een conferentie te teekenen, als het slechts zijn doel bereikte. De overgelegde documenten waren blijkbaar verminkt, wat de bezwaren lietrof die Frankrijk had aangevoerd tegen de politiek, die men gevolgd had. Gran ville's gedrag was het land onwaardig. Engeland zou niet alleen hebben gestaan, als het 't voorstel om een conferentie te houden had verworpen. Ten slotte stelde de heer Dilke een afkeurend votum voor. Parijs, 30 Maart. Het Comité heeft bij verstek ter dood veroordeeld Wil tried Fonvielle, als schul dig aan een aanslag tegen de commune. Aan Duval is opgedragen om nasporingen te doen bij hen, die aan de commune vijandig zijn, en hen onder opzicht te stellen. Gisteren zijn de kantoren van vijf groote assurantie-maatschappijen verzegeld. Als beweeg reden wordt opgegeven, dat de ex-keizerin gelden bij die maatschappijen zou gedeponeerd hebben. Robinet, Méline en Adam hebben hun ontslag als leden der commune genomen. Jules Ferry zal Zaterdag naar Brussel vertrek ken; om aan de conferentie deel te nemen. Het Journal Ofliciel bevat eene proclamatie der commune waarin gezegd wordt: Gij hebt u zelve instellingen gegeven, die tegen iederen aanslag bestand zijn. De nijverheid die gevaar liep, het werk dat gestaakt, de handel die verlamd was zullen nieuwe kracht erlangen. Om zeke te zijn van de overwinning, vragen wij uw vertrouwen. Het blad bevat verder een decreet, waarbij de cons criptie afgeschaft wordt. Geen andere militaire macht, zal in Parijs geduld worden dan de natio nale garde, waartoe alle weerbare mannen be- hooren. Aan de huurders is de verschuldigde huurder drie laatste maanden geschonken. Delescluze en Cornet hebben, om lid der com mune te kuunen blijven, hun ontslag als afgevaar digden genomen. Florence, 30 Maart, Het officieel blad bevat het decreet tot uitvoering van de financieele over eenkomst met Oostenrijk en een decreet over de inschrijving van rente op het grootboek. Londen, 31 Maart. In het Lagerhuis verklaarde Rylands zich tegen het voorstel van Sir Ch. Dilke en verdedigde de politiek der regeering. Lord John Manners zeide, dat het gouvernement het prestige van Engeland vernietigd en den vrede van de toekomst verkocht had. Enfield bestreed het voorstel, dat ten slotte ingetrokken werd. De Times verneemt uit Parijs, dat men daar een wanhopigen strijd tegemoet ziet. De Vengeur dreigt, dat de Nationale Vergadering met geweld uiteen gejaagd zal worden. De op roerlingen gelooven niet, dat de troepen weer stand zullen bieden. De Commune zal over een voorstel beraadslagen om de schuld aan de Duitschers af te doen door Versailles aan een Engelsche- Amerikaansche maatschappij te verkoopen voor een milliard, Saint Cloud aan de Duitschers, om er een speel bank op te richten voor 800 millioen, Fontaine- bleau voor 500 millioen. De Dailg News verneemt, dat de regeering le Versailles den invoer van paarden en vee te Parijs belet. >lni-Utberie)iten- Amstebdaji, 31 Maart. Tarwe, stemming onver anderd; O. B. Pools 415 optijd. Rogge, stemming iets lager; Petersburg 218, 219 optijd; dito 213; Galatz 220 c. z./k. dito 225 optijd. Levering, stem ming iets lager; Maart 211; Mei 213, 212; Oct. 217, 216, 215. Lijnolie, fl weken 49%vliegend 4S54; voorjaar 44H, 43H- Lijnolie, 6 weken 34%; vliegend 3354, 3354; voorjaar 3354, 3354; najaar 3454, 35. Koolzaad, April 8654. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gbavknhaqe, 31 Maart. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zijn onder scheidene wetsontwerpen van ondergeschikt be lang bijna zonder discussie aangenomen. Tegen morgen ten 1 uur zijn nog een viertal wetsontwerpen aan de orde gesteld en tegen Maandag te 11 uren de Oost-Indische begrooting voor 1871 en het wetsontwerp tot regeling van van de bevordering enz. van de militaire officieren bij de zeemacht. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp houdende wijzi ging van eenige artikelen der wet van 7 April 1869 Slaatsblad n". 57), betreffende de maten, ge wichten en weegwerktuigen. Het wetsontwerp komt voornamelijk hierop neder, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken voorstelt art. 23 der wet aldus te wijzigen, dat voor adjunct-ijker, de leeftijd van 18 in plaats van 23, en voor ijker die van 20 jaren gevorderd wordt, voorts dat da verplichting tot het bezitten van radicaal van doctor of candidaat in de wi6- en natuurkunde of van het getuigschrift van het eindexamen der hoogere burgerschool vervallen. Donderdag, 11 Mei a. s. zal eene commissie uit het Prov. Gerechtshof in Zuid Holland, in het gebouw van het Hof, vergaderen tot het afnemen van het examen voor het candidaat-notarisambt. Tengevolge van het overlijden van H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen, zijnde paleizen der Koninklijke familie gesloten. De Koning heeft HD. Adjudant, de Gene- raal-Hajoor Jhr. Van Panhuys, naar Stockholm gezonden, om den Koning van Zweden en Noor wegen, wegens geleden verlies Zr. Ms. rouwbe klag over te brengen. Gemengde Berichten. Dat de politie des nachts op de straat somtijds nog tot andere einden dan het bewaren der rust, het voorkomen van diefstal of gerucht maken bij brand, kan dienen, werd hedennacht te Delft bewezen, toen twee naehtageuten, omstreeks halfvier, op den Verwersdijk getuigen en assi stenten waren bij het accouchement eener 2?jarige dienstbode, die zich van uit haren dienst, op het Oude Delft, naar iemand in de Doelstraat wilde begeven, doch haar vertrek wat al te lang scheen uitgesteld te hebben. Door de zorg der beide agenten werden moeder en jonggeborene, een welgeschapen dochter, vervolgens naar de opge geven woning vervoerd. Naar men verneemt, zijn kraamvrouw en kindje redelijk welvarende. Eergisterenavond zijn door de politie te Rot terdam aangehouden drie Fransche militairen, die uit Duitschland waren gevlucht, maar door de Pruisische autoriteit strafrechterlijk ter zake van diefstal met verzwarende omstandigheden worden vervolgd en nu moeten worden uitgeleverd. "Overigens worden hier nu en dan ontvluchte Fransche krijgsgevangenen aangebracht, die rond zwervende zonder geld of middel van bestaan, ingevolge de vreemdelingenwet, uit dit rijk moeten worden verwijderd naar de zijde van België. Woensdag heeft te Brussel met groote praal de ter aarde bestelling plaats gehad van den heer Fétis, directeur van het Brusselsche Conservatoire, wiens overlijden wij een paar dagen geleden hebben gemeld. Het Huis des Konings was bij de plechtigheid vertegenwoordigd door den kolonel Prisse. De slippen van het kleed, dat de lijkkist bedekte, werden gedragen door den heer Kervyn van Lettenhove, Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Fallon, president van de com missie van bestuur voor het Conservatoire, den heer Gallait, lid van de Academie, en den lieer Batta; onderwijzer aan het Conservatoire. Bij een brand die Zondag jl. te Chiselhurst uitbrak, waren de ex-Keizer en zijne huisgenoo- ten onder de toeschouwers. Napoleon zoo althans melden de bladen —moet zich hij die gelegenheid zeer verdienstelijk hebben gemaakt, door persoon lijk tot vermeestering van de vlam mede te werken. In 't Albambra-Paleis worden tegenwoordig concerten gegeven door 't beroemde muziekkorps van de Garde de Paris, zestig man sterk.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3