ere zeer begrijpe'ijk maar ligt de oorzaak van de ebijnhare tegensuijdigheid in de gejaagde manier aarop Daily News den telegram gesteld heeft, ene m&nier die veel overeenkomst heeft met de andelwijze van een jongen, die zijn zusje ao een trap ziet vallen en naar zijn moeder eloopt, gillende „Zusje is dood!" De quaestie eenvoudig dat vóór de verkiezingen eeue scliik- nig had plaats gehad en dat nu de partij van et connlé hij die verkiezingen eene meerder- eid schijnt te hebben behaald. Doen hoewel wij it betreuren gelooven wij niet, dat het in den ■erkehjkeu toestand zooveel verandering heeft ebraclu. Het conriié was een lichaam dat op een on enige wijze tot stand is gekomen, zoowel vóór Is na de verkiezingen; immers het besluit der ■aires oin ze op Zundag te doen plaats hebben was uu afgedwongen; en niet alleen dat het door de 'auouale Vergadering niet geiatiliceerd is, maar de zitting van 25 Maart hebben de maires hun oorstel ingetrokken, waarbij zij de vergadering e noodzakelijkheid wilden doen aannemen van et dadelijk plaats hebben der verkiezingen. De den hiervan is dat de zaak op een verkeerde auier aangepakt is. Der vergadering toch werd et alternatief gesteld om óf de transactie, door e umires met de insuigenten aangegaan, goed keuren óf hare toeslemming te weigeren; in ei écne geval zou zij klaarblijkelijk aan het iniié een recht vun bestaan toe kennen zich eubarende in het recht om veikieziugen uit schrijvenin het andere geval was er geen hvijlel aan of hevige tooneelen zouden volgen. Na lange beraadslaging uiet den heer Thiers beuben de maires dan ook den 25sten hun be- uil ingetrokken waarop reeds den vorigen avond oor de vergadering aangedrongen was. Dat liter de maires, hoewel op een verkeerde ma- 'ier, ijverig hebben beproefd de goede zaak te ieuen, hebben zij bepaald getoondeen voorstel in dien zin is dan ook gedaan door Louis Blanc n. I. oui te constateeren dat de maires, terwijl tij het011 mogelijk langer konden uitstellen, door het jluoieu hunner medewerking aan de verkie- ngen van Zondag, gehandeld hebben als goede rgers. Imusscben zooveel is zeker dat de plaats gehad hebbende verkiezingen geeue wettige zijn; de ehgezinde burgers zal waarschijnlijk zulk manoeuvre niet tot de vaan des op- ers doen overloopen; maar het grootste gevaar ij naar ons inzien hierin gelegen, dat het connlé nu een beter voorwendsel voor zijn raison d'être an aangeven en zich daardoor stoutmoediger brutaler zal toonen. Dat de maires afgetre" en zijn is in deze omstandigheden natuurlijk; 't bericht echter dat Saisset, die dicht bij het atiou van den WesterSpoorweg eene sterke po- tie had aangenomen zou zijn afgetreden komt ons inder waarschijnlijk voor. In het algemeen, oeivel wij niet ontkennen dat door den uitslag er verkiezingen de zaak een ernstiger karakter aannemen, moeten wij ons wachten daaruit 'reet den geheelen zegepraal der revolutionaire jjanij, zooals Daily News ons die meedeelt, af te iden. Dut de beweging zich zoo over Frankrijk rspreidt is een gevaarlijk verschijnsel. Het is nu wij duidelijk gebleken, dat de internationale werk- aasvereeniging bijna het grootste aandeel in al ezeonlusten beeft. De oorlog heeft huizen, boomeu, ortom alle hinderpalen neergeveld om haar n open terrein van handelen te verschaffen de onvoorzichtige handelwijze van het gouver- ement tegenover Parijs maar vooral de geest es tijds, die den werkman aandrijft alle inge- elde of wezenlijke onderdrukking van zich f te werpen, hebben dat terrein voor de oorme evolutie's, die de internationale zich voor telt te maken, glad geschoffeld en met fijn zand Irooïd. Mocht de maatschappij niet alleen in rankrijk maar in geheel Europa door nog tijdig oncessies aan den inderdaad op vele punten ver- "gehjkien arbeidenden stand te doen, den stroom a° billijke ontevredenheden tegengaan, voordat 'O de dijken, door zelfzucht en hoogmoed opge- 'orpen, doorbreekt en den polder overstroomt. 'at is de beste wijze om het volk te overtuigen an de waarheid, die thans in Fiaukrijk zoo net voeten getreden wordt, dat alleen op een 'cdelievende, ordelijke wijze hun duurzame 'elvaart verzekerd kan worden, eene waarheid, 10 kernaehtig uitgedrukt door de woorden des ichters: „Wenn sich die Völker selbst befrein, Da kann die Wotiifahrt nicht gedèihn. De heer Rouher, de zoogenoemde vice-keizer, biniyter omler het keizerrijk ten tijde der alge mene veiligheidswet heeft een brief ingezonden an de Echo du Parlement, waarin hij opkomt tegen Tn in hechtenisneming op Fransch grondgebied. e wetten, die de persoonlijke vrijheid van ieder ransch burger waarborgen, zegt hij, zijn in mijn misoon geschonden. Een protest daartegen is de uhoud van zijn schrijven aan genoemd Brusselsch agblud. Hij tracht daarin zijn aankomst te Bou- g"e, die toevallig samenviel met de revolutie 6 P r" «rijs te verontschuldigen; werpt iedere be- 'nhulJigiug of verdachtmaking van daarin de 90 te hebben gehad van zich af en laakt in heftige bewoordingen het bevel van den heer Thiers om hem, minister onder Napoleon, uit het land te doen zetten. Dit hevel luidt volgens den tekst die in den brief voorkomt aldus: „Verwijder den heer Rouher, zet hem over de grenzen en vorder hem zijn woord van eer af, dat hij geen deel zal nemen aan de tegenwoor dige onlusten. Bepaal met hem den weg die hem het minst gevaar doet loopen." Mij het woord van eer afvergen, zegt Rouher, dat ik geen deel aan de beroeringeu heb geno men! Waarlijk dit is een schandelijke zaak 1 Welk succes verwacht men van deze schandelijke kunst greep, die eene onschuldige partij aan laster blootstelt? Dat de heer Thiers zich wachte om zijn toevlucht te nemen tot deze allererbarme- lijkste middeien. Engeland. Het ware te weuschen, dat men de oproerige bewegingen in Frankrijk kon beschouwen met denzelfden glimlach, die de miniaiuurrepubli- keinjes in Engeland op ons gelaat te voorschijn roept. Deze revolutionairen hebben met den volksmenner en president der Lnndeusche af- deelmg van de Internationale, schoenmaker Odger, aan het hoofd, al de bewegingen der Fran- sche republikeinen gevolgd met hetzelfde genot, dat het gelaat van het geueraals-zooidje doet schitteren, wanneer hij in een miniatuur-uni form, naar het model van het „echte" gemaakt, zijn best doet al de vaderlijke martiale bewe gingen na te bootsen. Bij het begin van den oor log verlangde die partij inmenging van Engeland, vervolgens erkenning der Eransche republiek, dan een bepaald verbod aan Pruisen om den oorlog door te zetten; bet zond deputaties aan Gambella en wilde eindt lijk de Engelsclie regeering dwin gen, met de wapenen in Frankrijk lussclienbei- den te komen en aan de Duitsche vorsten de toelagen te ontzeggen, die zij door hunne huwe lijken uit de Engelsclie schatkist genoten. Nadat de woelwaters zich eenigen tijd rustig haddeu gehouden, hebben zij nu onlangs in eene verga dering het besluit genomen: „Dat, wijl alle voor- deelige betrekkingen aan de leden der hoogere standen zijn opgedragen, wijl in zulke oinstan- standigheden de regeeriug niet in slaat is de her vormingen in de wetgeving in te voeren, die noodig zijn voor het belang van den arbeidenden stand, de republiek de eenige wensclieüjke staats vorm voor Engeland is." De heer Bentinck had in het Lagerhuis van 23 Maart deze feiten mede- j gedeeld en gevraagd of de regeering er kennis van droeg. Het antwoord van den heer Gladstone was, dat hij de zaak vernomen had, doch uiet noodig oordeelde, de raadslieden der kroon er over te hooren en geheel zijn vertrouwen stelde in de rechtschapenheid vau het volk. Op eene vraag van den heer Bass (het Engel sclie parlement hangt tegen woordig aan elkander j van vragen en interpellatiën) of de regeering mede- deeling had ontvangen, dat Pruisen volgens het Prager vredestractaat Noord Sleeswijk aan Dene marken wilde afstaan, indien de bevolking zulks wenschte, was het antwoord, dat geene mede- deelingen van dien aard aan de regeering waren gedaan. Inderdaad, is het ook niet waarschijnlijk dat Pruisen, na zoo lang de uitvoering van art. 5 geweigerd te hebben, nu het tot het toppunt van zijn macht gekomen is en van niet anders dan eenheid wil weten, plotseling het recht van het volk zou gaan erkennen, om zelf over zijn lotte j beslissen. TKLEÜRAMAIEN. Parijs, 27 Maart, ('s namiddags 1 uurHet is vol kinnen rustig. Volgens de tot nu bekende resui- taten der verkiezingen schijnen de candidaten voor het Cenlraal-Cuinité de meerderheid der j stemmen te zullen verkrijgen, uitgezonderd in j het eerste, tweede en zevende arrondissement. Groot is het aantal kiezers dat zich van stemming heeft onthouden. Rijssel, 27 Maart. De berichten, omtrent ern stige onlusten in Algerië schijnen zich te beves tigen. Faidherbe is naar Versailles ontboden endaar- heen vertrokken; een eskadron dragonders heelt deze stad verlaten zonder dat men weet waar heen; men gelooft dat een en ander het gevolg is van den stand van zaken in Algerië. Berlijn, 27 Maarl. Naar men van goede zijde verneemt, zal een wetsontwerp de grenslijn van het geannexeerde Fransche grondgebied afbake nen, en bepalen dat de Elzas en Oud-Lotharin gen tot het Rijksland behoort, onder beheer van den Keizer. Te beginnen met 1 Januari 1873 zal voor beiden de Duitsche Rijksconstitutie iu wer king treden. Tot dit tijdstip zal het beheer over beide provinciën gevoerd worden door den Keizer met den Bondsraad. Van de annexatie van een gedeelte van de Elzas bij Beieren zal in het wets ontwerp geen sprake zijn. Brussel, 27 Maart. De heeren Goulard en Declercq zijn alhier aangekomen. De gevolmach tigden op de conferentie lot sluiting van het defini tief vredestractaat zijn thaus allen hier. De zit ting zal nog deze week in het lokaal der Fran sche legatie worden geopend. Het Journal de Bruxelles meldt omtrent dezelfde zaak: „Wij vernemen, dat de eerste zitting der conferentie ter zake vaD het vredestractaat zal plaats hebben morgennamiddag te 2 uren." De Nord zegt, dat blijkens bericht uit's-Gra- venhage, het initiatief van het Nederlandsch Ka binet, oin bij het vredestractaat te Brussel het beginsel vau eerbiediging van particulier eigen dom op zee in oorlogstijd te doen bekrachtigen, inet gewenselu gevolg schijnt bekroond te zullen worden, en dal Oostenrijk lot hetzelfde doel de noortige stappen bij Bismarck heeft gedaan. Parijs, 27 Maart. (12 uren). Het Journal O/ficiel (van het comiiéj bevat een artikel, waarin ge zegd wordt dat de Commune aan de Nationale Vergadering moet opleggen de afkondiging van een kieswet, waardoor de stemming der steden niet langer verzwolgen en verdronken wordt in de stemming van het platteland. Zoolang zulk eene wet niet wordt toegepast, kan de verbroken nationale eenheid niet hersteld worden. De Nouvelle repultlique raadt de Commune aan de ontbinding der Nationale Vergadering uit te spreken en hare leden in staat van beschuldi ging te stemmen. De stemming heeft gisteren overal zonder wan orde plaats gehad. Het resultaat is nog niet be kend. In het eerste, zevende en eenige andere arrondissementen zijn de maires en de adjuncten gekozen. Men verzekert, dat 250,000 personen zich van de stemming onthouden hebben. In de Nationale Vergadering te Versailles heeft de commissie voor het initiatief rapport uitgebracht over het voorstel van Louis Blanc betrekkelijk het gedrag der maires. De commis sie blijft zich refereeren aan de wijsheid en stand vastigheid van het gouvernement ter zake van de gebeurtenissen Ie Parijs en is van uieening dat het voorstel niet in overweging moet geno men worden. Thiers bedankt de commissie en verzoekt de vergadering spoedig te stemmen over het ontwerp voor de gemeentelijke verkiezingen. Spr. wil vrijheid voor Parijs en vrijheid voor Frankrijk. Al wat menschelijke voorzorg vermag te doen, om de orde te herstellen, zal gedaan worden, en de wet zal gehandhaafd worden. Hij werpt de beschuldiging verre van zich, dat de vergaderingen en het gouvernement de repu bliek willen omverwerpen, en noemt hen leuge naars, die beweren, dat zij eene monarchie in den zin hebben. Het herstel van de orde en de reorganisatie des lands, dat is het wat zij bedoelen. De conclusie van het rapport der commissie is aangenomen. De Kamer verwerpt de urgentie van een voorstel der rechterzijde om de verkie zingen van gisteren onwettig te verklaren. Een dépêche uit Marseille doet een spoedige onderdrukking van den opstand verwachten. Te Lyon is de orde hersteld. De prefect vau de Loire is vermoord. In de meeste arrondissementen van Parijs is het comité verkozen. Het zijn meest onbekende nauien behalve Flourens, Blanqui en Gambon. De stad is rustig; de baricaden blijven uog be- slaan. Washington, 27 Maart. De heer Summer heeft zich in een door hem gehouden redevoering he vig tegen den president Grant uitgelaten, naar aanleiding van de quaestie van St.-Domingo. De spreker verlangde dat door het congres een on derzoek werd ingesteld. Londen, 27 Maart. In het Lagerhuis heeft de minister Enfield, in antwoord op een vraag van den heer Magnac, verklaard, dat er onderhande lingen worden gevoerd lot een schikking met Nederland, over den afstand aan Engeland van de Nederlandsche bezittingen aan de kust van Guinea. Kopenhagen, 27 Maart. De kroonprins en zijne gemalin zijn hedenavond naar Stockholm vertrokken. De belichten nopens den toestand der Koningin van Zweden en Noorwegen luiden niet gunstiger. Er is hevel gegeven om in de kerken gebeden voor het herstel der Koningin op te zenden. Madrid, 27 Maart. Een Carlislische bende van 60 man is te Lerida geslagen en uiteengejaagd. Pogingen tot het verwekken van onrust te Cordova, Saraeossa en Valencia zijn verleden Zondag onderdrukt. Een republikeinsche gisting heelt zich geopenbaard in Andalusië en een Car lislische manifestatie in de Baskische provinciën. Een vertegenwoordiger tsu Spanje is met twee oorlogsfregatten te Tanger aangekomen, om de eischen van Spanje te ondersteunen. Londen, 28 Maart. Een dépêche aan de Times uit Parijs van Zondag meldt: „De stad ziet er bijna als gewoonlijk uit. „Van de 500,000 kiezers hebben er slechts 200,000 geslemd. Twintig leden van het comité zijn gekozen. Men gelooft dat Blanqui tot presi dent der nieuwe regeeriug benoemd zal worden. Flourens, Pyat, Delesduze, Lel'rancais en Verinorel zijn gekozen. Vier generaals houden zich te Ver- 6ailles met het reorganiseeren der troepen bezig. „Dagelijks vragen de Pruisen aan het gouver nement te Versailles om Parijs te mogen bezetten; Het is telkens geweigerd." Gemeenteraad van Leiden. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 30aten Maart 1871, 's namiddags te half drie uren. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een tijdelijken 3den hulponderwijzer van de 4de klasse aan de open bare lagere school a. n°. 2. voor minvermogenden 5 n°. 2, voor onvermogenden. 2°. Voordragt tot ver vulling van 2 vacante lessen bij het vormend onder wijs. 3 Benoeming van eene Vrouwe Kraammoeder. 4°. Adres van den starts geneesheer G. W. A Plaat, om continuatie. 5'. Adres van Mr G A Van Ha mel, oin ontslag uit zijne betrekking aan de hoogere burgerschool. 6°. Voordragt tot het in dit jaar niet doen plaats hebbpn der kermis. 7° Voordragt tot verkenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1870. 8°. Suppletoir© begrooting, dienst 1870 9°. Adres van de kerköraden der Chris telijk Gereformeerde gemeente alhier, tot het doen vervallen of wijzigen van nrt 3 der verordening van 4 Maart 1871, tegen de verspreiding van besmette lijke ziekien door schoolbezoek. Marlttbericliten. Amsterdam, 28 Maart. Stemming onveranderd; O. B. Pools 415. Rogge, stemming prijshoudend; Petersburg 211, 213, 215; Galatz 217, 20, 22, 23; Taganrog 217. Levering, stemming, onveranderd; Maart 211, 212; Mei 214; October218,217. Raap olie 6:w. 49%; vliegend 48%; voorjaar 45%. Lijn olie 6/w. 35; vliegend 83%; voorjaar 33%, 33%; najaar 35, 34% Koolzaad Ociober 83. 1 -AAT'S I'K Itl JKU'l t l'O. Per Telegraaf's-Geavenhage, 28 Maart. De heer Van den Bergh, is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslagen als commandant van het Huis van militaire detentie nabij Leiden. 's Guavenhahe,28 Maart. Naar wij vernemen is de toestand van H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen, prinses Louise der Nederlauden eenigzins geruststellend. H. M. heeft den afge- loopen nacht rustig doorgebracht. Bij Koninklijk besluit van 27 Maart, 1871 N*. 5, is de ontvanger der in- en uitgaande rech ten te Bellingwolde (Groningen) R. H. Pel, uit 's Rijks dienst ontslagen; is het ontvangkan toor der in- en uitgaande rechten te Bellingwolde, zooals het thans bestaat, opgeheven en ingesteld een grenskantoor der in- eu uitgaande rechten te Bellingwolde, met bepaling, dat het in verband met art. 8 van Z. M. besluit van 20 Mei 1869 N°. 29 door een commies-ontvanger zal worden waargenomen. Bij Koninklijk besluit van dezelfde dagtee- kening N". 6 is benoemd bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld: tot commies de heer F. A. van West, thans adjunct-cominies tot adsistent-boekhouder met rang van adjunct commies, de heer J. W. Nieuweuhuijzen, thans lste klerk. Als een bewijs hoe de heerschende epidemie aan het afnemen is, kan worden gemeld dat al de poklijders, die in het onlangs aangewezen hulpgasthuis zijn verzorgd geworden, heden als alleD geheel hersteld, dit gebouw hebben verlalen. Men ziet dit spoedig ook in het hoofdgebouw togemoet. Z. M. heeft benoemd tot kolonel den luik- kolonel Van Exter, kommaudant van het 2de regiment vesting-artillerie. Utrecht, 28 Maart. In de groote gehoorzaal van de academie alhier werd gisteren door den prorector prof. de Geer, het rectoraat overge dragen aan den voor het volgend jaar benoem den rector prof. G. W. Brill. De spreker vond in de omstandigheden, waaronder hij zich tot die overdracht geroepen zag, gereede aanleiding, om hel verlies te herdenken, dat de academie door het overlijden van den rector, prof. Miquell, wieDS taak hij nu vervullen moest, geleden heeft. Hij schetste in enkele trekken diens leven, wenschte den hoogleeraar Engelman geluk met de aanvaarding zijner betrekking, vermeldde den toestand der academische inrichtingen en reikte de belooningen uit aan de heeren H. Kauierliiigb Onnes en J. M. J. Valeton van Groningen, S. Tal ma van Utrecht, M. Tii. Guudsmit van Lei den en Taiq. Joh. Noyen te Amsterdam, voor de door hen ingezonden en door de verschillende faculteiten bekroonde prijsantwoorden. De heer Geeihuijzen van Amsterdam, was door ziekte verhinderd tegenwoordig te zijn, om zijne zilve ren medaille le omvangen. GemeugUe JLtei'ielilen. Te Munchen worden groote toebereidselen ge maakt tot de ontvangst der terngkeerende troe pen. Aan den intocht zulleu ruim 10,0C0 man deelnemen. De troepen zullen onder eene etre- poort door de stedelijke autoriteiten worden be groet en het Academieplein zal op groote schaal versierd zijn. Aan generaal Von derTann zal een prachtige zilveren lauwerkrans worden aangeboden. De bataljonsvaandels zullen alle met kransen worden omhangen. Een aantal vereeni- gingen van allerlei aard zullen met hare banie ren zich bij den smet aansluiten. Al de soldaten worden voor drie dagen door de burgers koste loos in kwartier genomen. Gedurende dien tijd blijven alle vlaggen uithangen en zullen op ver schillende plaatsen feestelijke uilvoeringen, diners ter eere der officieren en andere ter eere der onderofficieren of der manschappen worden ge- houdeD Wijders zullen er gala-voorstellingen en andere soirées worden gegevenkortom, men z al

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3