I-en storm van verwenschingen te doen opgaan I Wat de executie van de generaals Lecomte en Irhomas aanbelangt, zegt het blad, dat het onver- Lijdelijk is twee feiten te constateeren. Lecomte |id viermaal aan zijne troepen bevel gegeven, |m eene charge te doen op de weerlooze menigte. ■Thomas werd gearresteerd op het oogenblik Laarop hij een plan maakte van de barricades ■ie opgeworpen waren. Beide generaals vielen In in het bereik der krijgswet, die noch het [ermoorden van vrouwen noch bespieding duldt. I Parijs, 22 Maart (zes uren des ochtends.) In het lama/ Officie! leest uien „Het Comité, geen ver- lelijk met de maires hebbende kunnen treffen, let zich genoodzaakt, zonder hunne medewerking lot het houden der verkiezingen over te gaan. leze zullen alsnu den 28sten Maart, onder de leiding eener door het Comité benoemde electo- |ale commissie, plaats hebben." Het genoemde orgaan behelst een artikel, ten lelooge, dat de Nationale Vergadering onvolledig omdat de verkiezing van een gedeelte harer leden ten gevolge der duitsche bezetting niet vrij Kt geweest. In dat betoog wordt voorts aan die lergadering bekrompenheid te last gelegd, en lerklaard, dat op Parijs de plicht rust om de lolkssouvereiniteit te doen eerbiedigen. Parijs kan ■th niet van de gewesten afscheidenhet moet Ie hoofdstad des Rijks blijven. Het heeft derhalve Imcgenzeggelijk het recht om tot de verkiezing lau een Gemeenteraad en van de hoofden der latiouale garde over te gaan. Het Journal Officiel Ljt, dat de verklaring der dagbladen van gis- Lren eene opruiing is tot ongehoorzaamheid aan He besluiten van het Gouvernement en een wer- Belijke aanslag tegen de 60uvereiniteit van het Bolk van Parijs. „Wij willen (aldus vervolgd het Klad) de vrijheid der drukpers eerbiedigen, maar Biens willen wij ook de besluiten der Vertegen woordigers van het Parijsche volk geëerbiedigd Keu. Mocht men derhalve met het doen van der- fcelijke aanslagen voortgaan, dan zou dit tot het Bemen van strenge repressieve maatregelen aan- Biding geven. Weenen, 22 Maart. De Neue Preste meldt dat [graat Schweinitz heden door den Keizer werd ontvangen en het grootkruis der Leopolsorde ont- Viog. I Dresden, 22 Maart. Het Fransche gouverne ment heeft nog niet te kennen gegeven, of het gereed is de uit Duitschland terugkeerende Fran- sclie krijgsgevangenen te ontvangen. Door het Klilenrege blijven van dergelijke kennisgeving kan eene vertraging in het vertrek dier troepen Ruien. I ffnnchen, 22 Maart. Naar uien uit goede bron «neemt, is het bevel ontvangen om de maat- Bzeltn ter zake van het vervoer der krijgsge- ■sugenen naar Frankrijk tot nader order te staken. I Londen, 22 Maart. De hertog De Broglie, de ■ransche gezant alhier, heeft de voltrekking van [het huwelijk van prinses Louise niet bijgewoond, Bridat hij naar Versailles ontboden was. Havre, 22 Maart. De Raad dezer gemeente [heeft adressen gezonden aan de regeering en aan de Nationale Vergadering te Versailles, waarin dit lichaam, de te Parijs gepleegde moorden af keurt, en vraagt, dat oumiddelijk de republiek zal worden Bigeroepen, als het eenige middel om Frankrijk B redden. Tersnllles, 22 Maart. Aan de prefecten is de lyende circulaire gezonden: „De berichten uit heel Frankrijk zijn geruststellend. De wanor delijkheden hebben nergens gezegevierd. De Natio nale Vergadering is te Versailles omringd door 15.000 vertrouwde soldaten. Te Rijssel, Lyon en Marseille lieerscht rust. In het noorden is het B'eral rustig." Het Uitvoerend Bewind heeft aan de pre- ■elen het navolgende bericht: iDe orde is overal gehandhaafd en ook te Parijs Bert de kalmte langzamerhand in de gemoederen ■rag; aldaar is gisteren van de fatsoenlijke lieden Baie veelbeteekenende manifestatie uitgegaan. BTe Versailles heerscht eene volmaakte kalmte, ■me levendige discussie heeft er toe bijgedragen B" band tusschen de Nationale Vergadering en [hei Uitvoerend Bewind nauwer toe te halen. Van alle zijden biedt men het Gouvernement Pulp De mobiele garde is tegen de anarchie. I De heer Rouher wordt te Arras gevangen ge- |ouden. I Het Gouvernement denkt er niet aan geweld [k gebruiken. De gebroeders Chevreau en de heer Boitelle, [die den heer Rouher vergezelden, zijn naar En- Bland teruggekeerd. Canrobert heeft bij den president van den [Ministerraad stappen gedaan, die naar verdiensten P'jn gewaardeerd. Berlijn0 22 Maart. Graaf Von Bismarck is door pn Keizer tot den vorstenstand verheven. Gene- paal Von Moltke heeft het grootkruis der orde van Bet IJzeren Kruis verkregen. De Provinzial-Correspondenz schrijft het vol- pnde ten opzichte der gebeurtenissen te Parijs: zullen ons ongetwijfeld ook thans niet in Pn inwendigen strijd van Parijs en Frankrijk r'er'§eu. Onze belangen, het nakomen van de us gedane beloften, zullen wij onder alle om standigheden weten te handhaven. Wij hebben, gelijk van zelf spreekt, in de eerste plaats te doen met de door de Fransche natie gekozen en door alle mogendheden erkende regeering, en zullen kunnen afwachten in hoeverre zij gezind en in staat is, hare grootsche taak te volbren gen. Van de zijde onzer regeering zijn alle voor zorgsmaatregelen getroffen, om onze billijke eischen ten allen tijde en in elk opzicht ten volle te doen gelden." Parfjs, 22 Maart, (des avonds.) De opstande lingen hebben de place Vendöme vermeesterd. De vredelievende manifestatiën zijn mislukt. De bankier Hottinguer is vermoord; volgens gerucht ook Felix Raphael. De stad is in rouw gedom peld winkels, magazijnen en kantoren zijn ge sloten. De geheele nationale garde is gewapend en roept overal wraak! De paniek is onbeschrij felijk. Groot getal slachtoffers. Paijjs, 22 Maart. In den afgeloopen nacht te half twee uren is een sterk bataljon nationale garde, gehoorzamende aan het centrale comité, op het beursplein gerukt, ten einde de uiairie van het tweede arrondissement, sedert gistereD door het 11de bataljon bewaakt, te bezetten. Na eenige onderhandelingen heeft het bataljon van het comité zich teruggetrokken, maar om tegen half drie uren terug te komen met het doel, om het 11de bataljon te verrassen. Naar uien ver zekert, zijn door het bataljon van het comité eenige geweerschoten gelost; het 11de bataljon heeft dit niet beantwoord, maar er zich toe be paald, om het geweer te vellen. Het bataljon van het comité was verplicht zich opnieuw te verwijderen. Op dit oogenblik (12 uren des mid dags) vat het 12de bataljon van het eerste arron dissement de wapens op, en, naar men verze kert, maken andere bataljons zich gereed dit voorbeeld te volgen. Heden zal een groote publieke manifestatie plaats hebben ten gunste van de wettig inge stelde republiek; de stoet zal des middags van het nieuwe Operaplein vertrekken. Alle orde lievende mannen zijn uitgenoodigd er ongewa pend aan deel te nemen. De Siècle hoopt dat de maires van Parijs zich aan het hoofd der bewe ging zullen stellen. (6 uren des avonds). De insurgenten hebben een bon op de schatkist bij de Fransche bank doen aanbieden van een bedrag van 1 millioen franken, welke op vertoon is betaald. Men zegt, dat zij van Rothschild een som van 500 mille franken hebben gevorderd, die geweigerd heeft een centime te betalen. Verscheideue dagbladen hebben hunne bureaux overgebracht naar Versailles, als de Figaro, de Gaulois en de Monileur. De maatregelen voorgesteld door de speciale commissie, zijn tot heden geheim. In de Nationate Vergadering heeft de commissie ad hoe het voorstel gedaan, om het wetsontwerp, ingediend door verscheidene leden uit Parijs, hetwelk betrekking heeft op de verkiezing van leden voor den Parijscheu gemeenteraad, te ver werpen. De minister van binnenl. zaken dient een ontwerp in betreffende de verkiezingen van leden voor den gemeenteraad, waarin o. a. wordt bepaald, dat de duur van het uiandaat zal zijn 3 jaren; voorloopige toepassing der wet van Juli 1848 op het verkiezen van maires. De twintig arrondissementen van Parijs zullen onverwijld drie leden van den Raad benoemen. Er is voor gesteld dit ontwerp urgent te verklaren. Favre deelt mede, dat nieuwe en treurige fei ten hebben plaats gehad, waardoor de onheilen, welke het vaderland hebben getroffen, worden verzwaard. Hij leest voor de dépêche van den Duitschen rijkskanselier ontvangen, vorderende, dat binneu 24 uren de telegrafische gemeenschap, te Pantin afgesneden, zal worden hersteld; hierbij wordt gevoegd, de kennisgeving, dat ten gevolge van de gebeurtenissen binnen Parij6 de gemeen schap tusschen de uiterste linie en de bezet ting der forten voor Parijs niet op voldoende wijze kan worden onderhouden; hij voegt er bij, dat, indien andermaal feiten vvordeu gepleegd in strijd met de vredes-preliminaireu, Parijs als een vijandelijke stad zal worden behandeld, het welk ten gevolge zal hebben, dat het vuur uit de door ons bezette forten zou worden geopend. Favre heeft geantwoord, dat de oproerige be weging, die te Parijs zegevierde, eene verrassing is geweest en slechts het werk van enkelen. De regeering onderdrukt deze beweging, maar wan neer zij bet niet aanstonds doet, is het omdat zij bloed vergieting wenscht te voorkomen. Be treffende het verbreken der telegraafdraden te Pantin, meldt de regeering, dat zij buiten staat is, die onmiddellijk te herstellen, maar aan de maires keunis geven zal van de zaak, opdat deze het mogelijke doen. (6 uren des avonds). Heden omstreeks 2 uren heeft er een manifestatie plaats gehad. Talrijke mannen zonder wapenen riepen leve de republiekl Leve de orde! Zij kwamen bij de schildwachten, welke den ingang der place Vendóme bij de Rue la Paix bezet houden. Zij vroegen aan de schild wachten om zich terug te trekken en de wach ten te laten betrekken door de nationale garde vnn dat kwartier. De schildwachten weigerden aan dezen cisch te voldoen, antwoordende dat zij daar stonden krachtens hun consigne, en dat zij die zouden teil uitvoer leggen. Na eenige woordenwisseling hebben de mannen der manifestatie de driekleur doen aanrukken. De nationale garde, die daar op wacht stond, hebben daarop met de bajonet gedreigd, en de persoon, die de driekleur hield, trok zich daarop terug. Het vaandel werd alsnu gegrepen door een persoon, die men baron Nathan (Rothschild?) noemde. Hij riep de omstanders op, om de schild wachten te verwijderen, zeggende dat het gezag, door hen vertegenwoordigd, niet wettig was. Op zijn uitnoodiging marcheerde de menigte voorwaarts. De nationale garden, die op de place Vendóme gelegerd stonden, hebben toen de trom geroerd. Verscheidene schoten werden in de lucht gelost en de menigte trok zich aan alle kanten terug, maar niet spoedig genoeg naar den zin der iniurgenten, waarvan drie gelederen het geweer op de volksmenigte aanleiden en een pletonsvuur openden. Gedurende vijf minuten had er een hartverscheurend tooneel plaats, gevolgd door tafereelen van wanorde. De schrik is ten toppunt gestegen. De insurgenten lieten als toen hun linie van wachtposten oprukken tot diep in de rue de la Paix en tot aan het eind van de rue Castaglione. Er vielen dooden en gekwesten, ten miuste een dertigtal. Baron Nathan ontving twee kogels in de borst. Een uur later vereenigde zich een bataljon uit de Faubourg St.-Anloine, dat door de Rue Rivoli kwam, met de oproerlingen op de Place Veudóme. Overal wordt alarm geslagen, ten einde de nationale garde te wapen te roepen, doch men weet nog niet welke maatregelen tegen de muitelingen ge nomen znllen worden. Alle winkels werden ge sloten toen de tijding van het gebeurde zich in de ontstelde stad verspreidde. Men vreest dat he denavond den strijd beginnen zal tusschen de oproerlingen en de nationale gardes, die het be sluit genomen hebben de orde te herstellen. De oproerlingen bezetten de huizen rondom het stadhuis. De hekken der Tuilleriën zijn ge sloten. (des middags). Er is heden een manifest aangeplakt, waarin het volgende wordt gezegd „Burgers! Wij twijfelen er geen oogenblik aan, dat gij bij het lezen der zitting van de Nationale Vergadering van gisteren door hetzelfde gevoel bevangen zijt, hetwelk ook ons beving; het heeft niet van ons afgehangen, dat deze zitting geen ander karakter, geen ander resultaat gehad heeft. Evenwel hebben wij de formeele erkenning ver worven van het recht, dat Parijs binnen den korist mogelijken tijd worde opgeroepen, om zijn gemeenteraad te kiezen. In dien stand van zaken zult gij de noodzakelijkheid begrijpen tot het ver mijden van de rampen, welke uit efk conflict tnsschen de burgers zou voortspruiten." Geteekend Louis Blanc, Eilgard t^uiuet, Sehoelcher, Adam, Pyat, Floquet, Bernard, Langlois. Lockroy, Farcy, Brisson, Greppo, Millière, Clemeiiceau, Tirard, Tolin. In een andere, door dezelfde heeren ondertee- kende proclamatie wordt geprotesteerd tegen de verkiezing, door het comité tegen morgen (Don derdag) afgeschreven. De Elecleur libre verzekert, dat het Banapartisti- sche goud met volle hauden wordt uitgestort. In plaats van 1 fr. 50 c. ontvangen de in brigades afgedeelde nationale garden 6 fr. per dag. (des middags). Gisterennauiiddag heeft het 135ste bataljon, onder bevel van den komman- dam Lullier, den heer Tony Moulin in de mairie vau het 6de arrondissement gereïnstalleerd. Des ochtends was Moulin genoodzaakt geweest zich uit de mairie te verwijderen wegens eene demon stratie van de nationale garde, tiet centrale co- milé heeft dienvolgens besloten tot het ontwape nen der garden van de wijk Saint Germainhet heeft reeds dén koinuiaudaut afgezet. Het plein Vendóme is door een sterke macht der nationale garde militair bezet; de circulatie is geslaakt; twee kanonnen bedreigen de Rue de la Paix twee anderen de straat Castiglione; piketten zijn in de omringende straten geplaatst. Het 188ste bataljon is gisteren uitgerukt om den maire en zijn adjuncten uit de mairie van het 10de arron dissement te verdrijven. De Commune zegt, dat de stad Lyon het centrale comité heeft doen weten, dat zij slechts twee afgevaardigden uit Parijs wacht, om tot de orga nisatie der commune van Lyon over te gaan. De Avant Garde meldt, dat Meuotti Garibaldi het bevel over de nationale garde van Montmartre op zich heeft genomen. LAATsiTJE BERICHTJEN. (Per Telegraaf.) 's-Gkavenhagi, 23 Maart. De discussie over het wetsontwerp op de bevordering en het ontslag van de officieren der zeemacht is niet afgeloopen, maar op de artt. 4 en 12 zijn onderscheidene amendementen aangenomen, waarbij het stelsel van bevordering bij keuze veel meer beperkt is, dan door de regeering beoogd werd. Daarna heeft de Minister ook overgenomen het amendement van den heer Van Houten op art. 13, strekkende tot handhaving van het stelsel der bevordering krachtens de bestaande wet van 1851. Morgen voortzetting. PROGRAMMA. Veresniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid in Nederland. AFDIELIHG 's-GEAVENHAQE. Programma voor een Nationalen Wedstrijd voor werklieden in de verschillende vakken van Nij verheid en Kunst, met tentoonstelling der inge zonden voorwerpen, enz. Art. 1. Vanwege de afdeeling 's-Gravenhage der Vereeniging ter bevordering van Fabriek-en Handwerknijverheid in Nederland wordt, in de maand Augustus 1871 een Nationale Wedstrijd gehouden tusschen werklieden (mannelijke en vrouwelijke) in de verschillende vakken van Nijverheid en Kunst. Art. 2. Ter mededinging worden toegelaten alle werklieden, gevestigd in Nederland, in de Kolo niën en in de bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen, en werkzaam bij of voor patroons, aldaar gevestigd, benevens de leerlingen van in richtingen voor industrieel onderwijs. Zonen van patroons zijn van de mededinging uitgesloten. Art. 3. De voorwerpen moeten zich onder scheiden door éen of meer der volgende hoeda nigheden: a. eigen vinding; b. bijzondere nuttig heid of doelmatigheid; c. soliditeit; d. keurigheid van bewerking. Voorwerpen, die een plaatsruimte (oppervlakte) van meer dan een vierkante meter innemen kunnen worden afgewezen. Art. 4. De voorwerpen moeten door den in zender alleen zijn vervaardigd, tenzij de aard van het werk de hulp van anderen onvermijde lijk maakte. De hierna te uoemen jury is bevoegd, zich door alle haar ten dienst staande middelen te overtuigen, dat aan deze voorwaarde is vol daan. Art. 5. De voorwerpen blijven, ook bij bekroo ning, het eigendom der inzenders, behoudens de hierna te maken bepalingen. Art. 6. De beoordeeliog in welke mate de in gezonden voorwerpen voldoen aan het vereischte, in art. 3 gesteld, wordt opgedragen aan de jury, te benoemen op zoodanige wijze, als nader zal worden bepaald. Art. 7. Tot bekrooning worden prijzen uitge loofd, bestaande in a. verguld zilveren medailles, met premiën in geld van (100 en van (50; 6, zilveren medailles met premiën van (50 en van (25; c. bronzen medailles met premiën van (25 en (15; d. bronzen medailles zonder geldelijke premiën; e. vereerende getuigschriften. De sub. a, b, c en d genoemde bekrooningen, gaan ver gezeld van een diploma, dat even als het sub. e genoemd vereerend getuigschrift, wordt onder- derteekend door de voorzitters en de secretarissen van de jury en van het bestuur der afdeeling. Art. 8. Vóór of op den 10 Juni 1871 wordt, rechtstreeks of door tusschenkomst der plaatselijke commissiën, aan den secretaris van de regelings- conimissie ingezonden eene nauwkeurige beschrij ving van het in te zenden voorwerp, benevens: o. opgaaf van naam, leeftijd, beroep en woonplaats van den inzender; b. eene verklaring van zijn patroon, dat het voorwerp door den inzender zelf is vervaardigd, behoudens de uitzondering in art. 4 vermeld; in welk geval duidelijk moet worden opgegeven wat daaraan niet door den inzender is gemaakt; c. of de inzender het voor werp aan particulieren of ten behoeve der hierna bedoelde verloting wenscht te verkoopenzoo ja, tot welken uitersten prijs; d. of de inzender de inpakking en terugzending der voorwerpen aan de commissie overlaat of voor zijne rekening neemt. Ingeval de inzender het voorwerp buiten mededinging wenscht te houden moet daarvan gelijktijdig opgave worden gedaan. De hiertoe noodige invulliugs-biljetleu zulleu in tijds alge meen worden verkrijgbaar gesteld. Art. 9. De inzending der voorwerpen moet onder een mede verkrijgbaar te stellen adres, geschieden tusschen 5 en 12 Juli 1871. Voorwer pen die beschadigd zijn, of waaromtrent de in het voorgaande artikel genoemde opgaven niet zijn gedaan, worden onvoorwaardelijk afgewezen. Art. 10. Van de ingezonden voorwerpen wordt een catalogus samengesteld, waarin tevens het proces verbaal van de jury zal worden opge nomen. Art. 11. Van de ingezonden voorwerpen zal eene tentoonstelling worden gehouden, aanvau gende den tweeden Woensdag der maand Augus tus 1871 en voortdurende tot nadere aankondiging. Art. 12. De voorwerpen mogen gedurende de tentoonstelling niet worden teruggenomen, maar blijven tot aan hare sluiting onder het beheer der commissie. Voor zooveel dit volgens d van art. 8 aan haar is overgelaten, zorgt de commissie voor de terugzending, op de naar haar oordeel meest geschikte wijze. De commissie neemt voor hare rekening de kosten van verzekering der voor werpen tegen brandschade. De mededingende voorwerpen worden vrachtvrij ingezonden, door

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3