efde zich in liet huwelijk gaat begeven. Moge et nieuwe jonge leven dat uit dit huwelijk ellicht voortspruit den vorsten en vorstinnen „nen dat hunne nakomelingen er in frischheid n minste niet bij verliezen zullen, wanneer zij iet met een kroon op hunne jeugdige hoofden in de toekomst geboren worden. Frankrijk. Treurige verschijnselen. De gebeurtenissen in Parijs hebben zooals men 't onze telegrammen zal zien sedert den 18den eDe treurige wending genomen. Niettegenstaande misschien wel eenigszins tengevolge der toe- evende houding der regeering, waaraan slechts spader ure een meer dreigend karakter werd ecreven,zijn de opstandelingen voortgegaan hunne olie, onbekookte, ellendige partijzucht te stellen ven den plicht van ieder welgeaard Fransch- ao om tot de genezing der wonden van zijn gelukkig moederland zooveel mogelijk mede werken. Het soldaatje spelen van een ge- elte der nationale garde is overgegaan in ge- eldadigheden, waaraan de heffe des volks zich haast heeft deel te nemen, en die misschien t voorspel zijn eener revolutie als die van 48. Ook nu even als toen zijn de treurige onge- geldheden het gevolg van eene catastrophe die rankrijk tijdelijk in den vooruitgang zijner in- strieele welvaart belemmert. Ook nu mag en veilig aannemen dat de groote kern der roermakers bestaat uit leden der arbeidende asse, die het middel om zich opnieuw hun on- rhoud te verschaffen niet zoeken in rustige ■ervatling van den arbeid maar in de hersen- himmen van het communisme. Doch dezelfde rontschuldigingen, die men kon aanvoeren voor de duizenden werklieden, die in de Juni dagen or de plotselinge sluiting der nationale werk- piaalsen als het ware „losgelaten" werden zijn or de tegenwoordige oproermakers niet aan te 'eren. Het is hoewel afkeuringswaardig toch te be- ajpen dat menschen, die men eerst op een on- rstandige manier „overvoerd" heeft met een makkelijken, luien en in vele opzichten nutte- loozen arbeid zich keeren tegen hen, die hun deze genietingen plotseling ontnemen. Blaar verachtelijk, walgelijk is de houding van hen, die hun vaderland in den hoogsten nood $eten, begrijpen dat algemeene medewerking ten goede alleen in staat is het te redden en in- meudeel al hun best doen om het nog dieper ia den afgrond te storten. En dat de vrees hier voor niet ongegrond is zal iedereen toestemmen Wanneer men Dagaat dat door een gepeupel als tel Parijsche, barricades zijn opgeworpen, ka mmen aan de autoriteit zijn ontroofd, ja dat wee dappere generaals als de eerste slachtoffers Br volkswoede zijn gevallen. De regeering heeft ich voor zoover ons tot nu toe bekend is met gtoole bezadigdheid tegenover de oproerlingen Rdragen. Hare handelingen schijnen de alge meene strekking te hebben verbittering te voor kómen door zooveel mogelijk de militaire macht builen spel te laten en te werken op den afkeer van het volk om door het volk bestreden te wor den. De terugtrekking van de linietroepen over de Seine geeft alle recht zulks te denken, doch Waneer men nagaat dat een gedeelte der natio nale garde tot de muitelingen behoort, dat bo- flndien de eenmaal opgewekte revolutie-drift van den Parijzenaar zelfs door zijne dierbaarste familie-betrekkingen niet te onderdrukken zou zijn, dan kan men van het feit dat de nationale garde tot het volk behoort niet veel heils voor het be dwingen van den opstand verwachten. Intusschen om de berichten te weerspreken, die men uit gestrooid had als zou de regeering een coup d'élat in den zin hebben is aan de Nationale Verga- dering een nieuwe proclamatie uitgevaardigd om dit ongerijmde denkbeeld te ontnemen. Doch niettegenstaande de verzoenende proclamatie, die de lieer Thiers reeds denzelfden dag, vroeger had tgevaardigd is de toestand van dien aard ge- orden dat men met dergelijke middelen niet el meer zal uitwerken. Uit alles wat ons bekend is mogen wij tot de urige waarschijnlijkheid komen, dat de arme me-stad een zwaar lot boven het hoofd hangt, sarin de juiste oorzaken liggen voor dat nieuwe geluk, wie kan het met zekerheid zeggen oh waarschijnlijk is liet dat velerhande kleine, gronde of ongegronde redenen tot ongenoegen e noodzakelijk uit den ongeregelden toestand van ankrijk moesten voortvloeien even als zoovele eken tot den grooten revoluliestroom trachten men te vloeien. De verplaatsing van den zetel r Xationale Vergadering, de benoeming van u heer Valentin tot prefect van Parijs, de lage astand der arbeidsloonen, misschien ook woe- gen en opstokenjen van Bonapartisten in Parijs lillen niet elkander wel tot den treurigen toe- ud hebben meegewerkt. Waarlijk, indien er geen nieuwe menschen- iend opstaat, die met een beter gevolg dan de gelukkige Affre, aartsbisschop van Parijs de lusten weet te bezweeren dan zal misschien ''egeering genoodzaakt worden een tweeden 'aignac aan bet hoofd des legers te stellen en een tweede bloedbad in 't leven te roepen, dat ditmaal niet het Juni- maar het Maartsche trenr- spel zal moeten genoemd worden. TELEGRAMMEN. Parijs, IS Maart. Faron is met 300 man op de hoogte van Monturartre ingesloten. Verscheidene officieren zijn gevangen genomen. De generaal Paturel heeft een kneuzing bekomen. Er is een groote menigte op de been; nationale gardes om ringen de hoogte; in de straten maken ongewa pende liniesoldaten gemeeDe zaak met het volk, onder het aanheffen van den kreet: leve de repu bliek Halfeen. Het gouvernement heeft aanvankelijk zonder den minsten tegenstand te ontmoeten, de meeste der kanonnen van Montmartre doen weg voeren. De bataljons der nationale garde van Belleville hebben al de gemaakte gevangenen in vrijheid gesteld. Een luitenant van de jagers, die een dreigende beweging met zijn sabel maakte, is door bet gepeupel vermoord, en daarna zijn eenige geweerschoten gewisseld, waardoor eenige personen zijn gekwetst. De troepen hebben hunne positiën verlaten en gemeene zaak gemaakt met het volk, hetwelk zich van twee mitrailleuses heeft meester gemaakt. Verscheidene bataljons der nationale garde rukken naar Montmartre op, onder het aanheffen van den kreet: leve de republiek Hedenochtend is een proclamatie, uitgevaar digd door den heer Thiers, aan alle hoeken der straten aangeplakt; hij doet daarbij een beroep op de bezadigdheid en de vaderlandsliefde der Parijsche bevolking en toont aan, dat de heer- schende ongeregeldheden tot niets anders kunnen leiden dan om het oogenblik te vertragen, waarop de Duitsche troepen het land zullen verlaten. Daarenboven wordt het bestaan der republiek daardoor in gevaar gebracht, want indien in Frankrijk het denkbeeld mocht veld winnen, dat rustverstoringen noodzakelijk gepaard gaaD met een republiek, dan moet zij als verloren worden beschouwd. De regeering zou de kanounen, welke niemand anders dan de Parijsche bevolking be dreigen, reeds in het bezit hebben kunnen nemen, maar zij heeft van hare macht geen gebruikge maakt, ten einde aan lien die misleid zijn ge worden, de gelegenheid te geven om zich af te scheiden van de volksmenners. Het is in het ware belang der burgerij dat de regeering dien weg is ingeslagen. De schuldigen zullen aan den rech ter worden overgeleverd en de regeering ver wacht dat de burgerij haar daarbij behulpzaam zal zijn. (6 uur des avonds). De volksstemming is steeds opgewonden en onzeker. De militaire over heid heeft de troepen teruggetrokken uit de voor steden waar een vijandige geest heerschte. De generaal Faron heeft zich slechts kunnen terug trekken, door zich met geweld over drie barri cades heen te slaan; de soldaten waren genood zaakt van hunne bajonnetten gebruik te maken. Men is zonder berichten van het Hoofd-Comité en van eenige gevangenen, die naar men zegt, in Chateau-Rouge worden gevangen gehouden. Het paard van een officier van den geueralen staf was met bajonetsteken overdekt; de generaal Patruel is gewond. Men werpt barricades op op Montmartre en te Belleville en in de voorstad St.-Antoine. De troepen hadden zich van de ka nonnen op de Montmartre gemaakt, dezen mor gen hebben de opstandelingen, zonder tegenstand, ze hernomen. In eene nieuwe proclamatie van het gouverne ment aan de nationale garde wordt gezegd, dat in Parijs het onzinnige gerucht wordt verspreid, dat het gouvernement een coup d'état beraamt. Het republikeinsche gouvernement heeft en kan geen ander doel hebben dan den bloei van de republiek; de genomen maatregelen waren on vermijdelijk om tot een einde te komen met het comité der weerspanningen, wiens leden, allen onbekend bij het volk, communistische beginse len voorstaan en Parijs met plundering en Frank rijk met ondergang bedreigen, zoo de nationale garde en het leger niet optreden, om gemeen schappelijk het vaderland en de republiek te verdedigen. eene proclamatie van Picar Mi nister van Binnenl. Zaken roept de nationale garde op, om de wapenen op te vatten, ten einde het gezag der wet te herstellen en de republiek voor regeeringloosheid te behoeden. (9 uren des avonds). In zijne avond-editie zegt liet dagblad Avant-Garde, dat de generaals Le Comte en Clement Thomas door de opstandelin gen zijn doodgeschoten, op een vonnis van een soort krijgsraad. Naar men nader verneemt, is dit bericht juist. De staf van Vinoy en de linietroepen met de gen darmerie hebben zich teruggetrokken op den lin keroever der Seine en laten het aan de nationale garde over de rust te herstellen. De nationale garde komt op verschillende punten te zamen. Op de Boulevards zijn talrijke groepen, die le vendige discussiën houden, maar er hebben geene onordelijkheden plaats. De winkels zijn gesloten; de omnibussen rijden niet sedert 6 urenin de voorstedeu worden meer barricaden opgeworpen. Tot op dit oogenblik zijn nog geene verwoestin gen aangericht. 19 Maart. Zes uren des ochtends. De dagbladen bevestigen dat de generaals Lecomte en Clément Thomas gisteren door de oproerlingen in de Rue des Rosiers, waar het centraal-comité der nationale garde haar zetel heeft, gefusilleerd zijn. Moedig hebben beiden hun lot ondergaan. Het Journal des Débals zegt, dat de dag van 18 Maart onder de treurigste dagen in 's lands ge schiedenis zal gerekend worden. Het oproer is meester van Parijs. De goede burgers zijn ver plicht zich als éen man om het Gouvernement te scharen, dat door de wettige vertegenwoordi gers des lands gekozen is. De Nationale Verga dering en hare gemachtigden hebben alleen het recht te gebieden. De eenige hoop, die het onge lukkige Frankrijk nog overblijft, bestaat daarin, dat de burgers aan de gestelde machten gehoor zamen. De Électeur libre zegt dat een gedeelte van het Gouvernement te Parijs is gebleven en een ander gedeelte naar Versailles is vertrokken, om binnen het bereik der Nationale Vergadering te zijn en de maatregelen te kunnen nemen, die de ge beurtenissen noodig mochten maken. Gisterenavond hield de nationale garde Mont martre, en de staf van de garde het plein Ven- döme bezet. De aanhangers van het centraal comité verkla ren dat zij vredelievende oogmerken hebben; zij willen alleen aan de nationale garde liet recht toegekend zien zelve een chef te kiezen, die het imperatieve mandaat zal bezitten om de Republiek te verdedigen. Het Journal Officiêl is op dit oogenblik nog niet uitgekomen. Brussel, 19 Maart. De Indépendance behelst het volgendeMen bericht ons uit Parijs, dat te half- vijf aldaar het gerucht liep, dat het Stadhuis door de oproerlingen bezet en een gemeentebestuur door hen zou zijn samengesteld. De Ministers zouden vergaderd zijn onder de bescherming der gendarmerie. Wij maken, zegt het blad, van deze geruchten niet dan onder voorbehoud melding. Wccnen, 19 Maart. De heden verschenen Revue hehelst een artikel, waarin gezegd wordt dat de door Morning Post gedane mededeeling betref fende een in 1870 tusschen Pruisen en Rusland gesloten alliantie in alle opzichten juist is. De Revue vult het bericht van de Morning Post in zoover aan, dat ze zegt dat er geen formeel ver drag tusschen beide mogendheden bestaat, maar van 9 tot 13 Juli 1S70 tusschen prins Gort- chakoff en den heer v. Bismarck schriftelijke ver klaringen zijn uitgewisseld, die vijf punten behel zen, en waarvan het laatste bepaald, dat Pruisen de keuze van het tijdstip omtrent de verklaring tot opheffing van de beperkingen in de Zwarte Zee aan Rusland zelf overlaat. Pruisen zal dit verlangen van Rusland onder alle omstandigheden ondersteunen. Far{js, 19 Maart. 12 uren des middags. Het Journal O/ficiel, dat zooeven verschenen is, zegt het vol gende: „Het gouvernement, een botsing willende voorkomen, heeft geduld geoefend jegens mannen, die zij hoopte, tot reden te zullen brengen. De positiën van Montmartre waren genomen, toen de nationale garden, de menigte met zich mede- sleepende, zich op de soldaten wierpen. De opstand was weldra meester van het terrein en de dag eindigde in wanorde. Men vraagt zich met ver bazing af, welk het doel der kwaadwilligen kan zijn? Het gerucht is in omloop gebracht, dat de regeeriug een coup d'etat op het oog had. Dit is schandelijke laster. Zij, die de republiek willen omverwerpen, zijn moordenaars, die niet duchten den dood te verspreiden in de stad, welke slechts door rust en het terugkeeren tot den arbeid kan gered worden. Wij hopen, dat hunne misdaden de billijke verontwaardiging van de bevolking zullen gaande maken." Het blad eindigt met de hoop te kennen te geven, dat de bevolking van Parijs eindelijk zal begrijpen, dat zij moet toonen met geestkracht bezield te zijn. 1 uur des namiddagsDe volgende proclamatie is op de muren aangeplakt: „Heden schudden de burgers en het volk van Parijs het juk af, dat men trachtte hun op te leggen. Kalm in het bewustzijn van onze kracht, hebben wij zonder vrees, zonder uittarting, de onbeschaamde dwazen afgewacht, die de republiek wilden aanranden. Diimaal hebben onze wapenbroeders de hand niet willen slaan aan het heiligdom onzer vrij heden. De staat van beleg is opgehevenParijs wordt in zijne kiesdistricten bijeengeroepen voor de gemeentelijke verkiezingen. De veiligheid van alle burgers is verzekerd door de medewerking van de nationale garde op het stadhuis." Het centraal comité van de nationale garde heeft een andere proclamatie uitgevaardigd, waarin o. a. het volgende wordt gezegd„Gij hebt ons de verdediging van Parijs en van uwe rechten opgedragen; wij hebben die zeudiug vervuld en een gouvernement verjaagd, dat verraad jegens ons pleegde. Daar ons mandaat is afgeloopen, komen wij het weder in uwe handen nederleggen, want wij matigen ons met aan om de plaats in te nemeu van eeué regeering, welke door een enkelen ademtocht is omvergeworpen. Gaat on- middelijk tot de verkiezingen over, terwijl wij inmiddels het stadhuis in bezit houden. Versailles, 19 Maart. Al de leden der regee ring zijn thans te dezer stede vereenigd; 10,000 man troepen staan onder het bevel van den ge neraal Vinoy; de rust is niet gestoord; aan de civiele en militaire autoriteiten van bet departe ment is bevel gezonden, dat zij geene andere bevelen mogen gehoorzamen dan van de regee ring afkomstig, op straffe van onverwijld te wor den ontslagen. Parijs, 20 Maart. Officieel. De volgende procla matie is door de regecring aan de nationale garde van Parijs gericht. Een comité, dat zich noemt centraal-comité, heeft allerwege barricaden in de hoofdstad opgeworpen, doen vuren op de handhavers der openbare orde en den generaal graaf Thomas doen ter dood brengen. Niemand kent de namen van dat comité; nie mand weet tot welke partij zijne leden behooren. Parijs wordt door hen aan plundelaars, het land aan den vijand ten prooi gegeven. De vreeselijke misdaden op last van dat lichaam bedreven, ontnemen aan hen, die zijne bevelen opvolgen, elk voorwendsel tot verschooning huDner daden. Wilt gij de verantwoordelijkheid hunner snood heden mede op u laden, blijft dan in uwe wo ningen- Maar indien de eer uw dierbaar is, schaart u dan onder de vanen der republikein sche regeering. Deze proclamatie is onderteekend door al de ministers iü de hoofdstad aanwezig. Vinoy is hedenochtend met de linietroepen en de gendarmerie naar Versailles vertrokken; de nationale garde is thans de eenige gewapende macht binnen Parijs. Tot heden heeft geen schen ding van particulier eigendom plaats gehad, be halve op de Place Pigale; daarenboven zijn moorden gepleegd op eenige generaals. De omnibussen en de fiacres rijden niet meer. De dagbladen deelen mede, dat de generaal Chanzy gevangen gehouden wordt. Een procla matie, uit Versailles gedagteekend, maakt den inwoners dier stad bekend, dat de zetel van het gouvernement door de gebeurtenissen van Parijs vandaar naar Versailles wordt overgebracht. De inwoners van Versailles worden aangemaand om de installatie zoo gemakkelijk mogelijk te maken. GEVEILDE PEBCEELEN, Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag den 18den Maart door den notaris J. M. E. Dercksen. N°. 1. Een huis en erf aan de N. Z. van het Marendorp of Haarlemmerstraat, Wijk VI, N°. 451, Sectie H, N°. 944. Kooper G. P. Timp voor f 2200. N°. 2. Een dito aan den hoek van de Hoogland- sehe Kerkchoorsteeg en het St.-Paucras kerkhof, Wijk VII, N*. 8784, 879 en 880, Sectie I, N°. 1326. Kooper J. B. Vogelsang voor 1000. N°. 3. Een dito aan de Westzijde van het Waard- kerkplein bij de Heerengracht, Wijk VIII, N°. 760, Sectie C, N°. 748. Kooper P. Kolderman voor ƒ281. N°. 4, 5, 6. Drie dito aan de Westzijde van de Miranelsleeg omtrent de Klareusteeg, Wijk VI, N°. 1087, 10S8 en 1089, Sectie H, N°. 1165, 1164 en 1163. Gecombineerd kooper C. J. Coster voor ,'411. De perceelen in de Langestraat en hoek Groene- steeg zijn niet afgeslagen. IVIarlitbericliten. Rotterdam, 20 Maart. Granen, aanvoer matig; grootendeels onveranderdlangzaam verkocht. Haver 20 ets, Paardenboonen 10 ets. per mud lager. Boekweit 5 per last hooger. Amsterdam, 20 Maart. Tarwe, stemming onver anderd, O. B. Pools 415 op tijd. Rogge, stemming onveranderd, Petersburg 215 c. z/k.; Nicolaeff 330 c. dito. Levering, stemming onveranderd: Maart 211, 212; Mei 215, 216; October 219, 218. Raap olie 6/w. 50vliegend 49; voorjaar 46)4najaar 45jj.. Lijnolie 6/iv. 35(4; vliegend 34; voorjaar 34; najaar 35)4. Koolzaad April 90; Oct. 82)4. <jremengde Berichten. De gouden lauwerkrans dieden Duitschen Keizer namens 3000 gemeenten uit de Rijnprovinciën is aangeboden, bestaat uit goud en platina van 20 en 22'karaat. De krans is gevormd door twee lauwertakken met 60 bladeren, door welke een witte platina band is geslingerd, waarop in zwart geëmailleerd schrift de namen Weissenburg, Woerth, Saarbrücken, Metz, Sédan en Straatsburg te lezen staan. De hoofdtakken zijn van rood, de bladeren van geel goud, alle opschriften en onder- deelen zijn prachtig uitgewerkt. De krans werd aangeboden op een donkerrood satijnen kussen, bewerkt met wit satijn, waarop het Pruisische wapen en andere heraldieke figuren geborduurd zijn. Het daarbij gevoegd adres van hulde was met zinnebeeldig teekenwerk versierd. LAATSTE BJEKICH'fJEiN. (Per telegraaf.) 's-Gravenijagk, 20 Maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van hedeu beeft de heer Insinger omtrent den Oosterspoorweg deze twee vragen gedaan 1°. aan den Minister van Oorlog: hoe de Mi nister dacht over de thans voorgestelde richting van den weg, in verband met de defensie? 2'. aan den Minister van Biunenlandsche Zaken of het waarschijnlijk is, dat de meening der regee ring over deze zaak tijdig genoeg gevestigd zal

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3