Botanicus. Ieder die het genoegen gesmaakt heeft, met den jubilaris den Horlus te doorwandelen, en zijne op ondervinding gegronde kennis der vreemdste planten en van het land hunner ge boorte te bewonderen, zal met den wensch in- stemmen) dat die, kundige man en die liefelijke inrichting nog lang met elkaar verhouden mogen mogen blijven. Heden werd op het Raadhuis alhier aanbe steed, het leveren van bouwmaterialen enz., in zes perceelen De minste inschrijvers waren voor perceel I, vuren-, greenen-, eiken- en ypenhout; rubriek A, G. J. Boelen, houtkooper alhier voor 1080.7U rubriek B, Geb. Mulder, houtkoopers onder Oegst- geest voor ƒ343.71; rubriek C, G. J. Boelen voor ƒ847.31'rubriek D, D. D. Noordman, houtkoo per onder Soeterwoude voor ƒ270. 2°. perc. spijkers en klein ijzerwerk, J. C.Ber nard, handelaar iu ijzerwaren alhier voor ƒ101.11; 3°. perc. kalk, tras en portlandsche cement, P. Fontein en Zn., handelaars in kalk enz. alhier voor ƒ191.50; 4°. perc. verfwaren, kwasten en glas, H. C. Visser, koopman in verfwaren alhier voor ƒ472.10; 5°. perc. teer, Gebr. Van Houten, houtkoopers alhier voor ƒ177.97; 6°. perc. bezems, P. Fontein en Zn., handelaars in kalk enz. alhier voor ƒ105. Een van de radicaalste medewerkers van Hel Noorden Mr. Rob. Vorstman, heeft, naar men me dedeelt, deze betrekking nedergelegd. In den loop van dit jaar moeten plaats hebben de verkiezingen 1°. den tweeden Dinsdag der maand Mei (9 Mei) tot leden van de Provinciale Staten ingevolge art. 5 der Prov. wet; 2°. den tweeden Dinsdag der maand Juni (13 Juni) tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ingevolge art. 100 der kieswet; 3°. den tweeden Dinsdag der maand Juli (11 Juli) tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ingevolge art. 88 der kieswet; ten 4*. den derden Dinsdag der maand Juli (18 Juli) tot leden van de gemeen teraden ingevolge art. 7 der gemeentewet. In de Debating-Society te Amsterdam zal Woens dag a. s. worden verdedigd de volgende stelling «Opwekking en onderhouding van het nationali teitsbegrip is dringend noodzakelijk in het belang van vorsten en dynastiën niet alleen, maar ook in dat van volkeren en individus. Men verneemt, dat mevrouw StormVan der Chijs, die dezer dagen in den Cercle Arlislique te Antwerpen is opgetreden, het bedrag der haar door het bestuur toegekende reiskosten heeft af gestaan voor eeue nieuwe Dames-Vereeniging aldaar, die in 't bijzonder tot doel heeft de stich ting eener school voor professioneel onderwijs van behoeftige meisjes uit den burgerstand, en waar vooral vakken van de nieuwste werkzaam heden zullen worden onderwezen. De kapiteins der art. R. A. W. Sluiter, belast met het toezicht der geschutgieterij te 's-Hage, en A. Van Kerkwijk, van het Dep. van Oorlog, vertrekken heden in commissie naar Zwitserland, om daar de proeven met het gewijzigde Pruisi sche 4 ponder geschut bij te wonen, vervolgens in Beieren het getrokken geschut, dat voor Straats burg dienst gedaan heeft, te bezichtigen, en verder de fabricatie van de nieuwste soorten van geschut in Duitschland na te gaan. In de zitting van de Tweede Kamer van Dins dag 14 dezer werd; nogmaals een staaltje gege ven hoe gewoonten zich kunnen inwortelen. De heer De Bruyn Kops, die verslag uitbracht na mens de commissie, belast met het aanbieden aan den Koning van de nominatielijst voor den lloogen Raad, liet weer niet na er bij te voegen dat de commissie, zoowel bij het heengaan als bij het terugkeeren, met de gebruikelijke eerbe wijzen was bejegend. Als men nu opklimt tot de oorzaak van die geheel onnoodige mededeeling, wat vindt men dan? Dat twintig jaren geleden eens een luite nant van de grenadiers, die de wacht had aan de hoofdwacht, het niet noodig vond zijn man schappen te doen uitkomen bij 't voorbijrijden van de koets, waarin een commissie van de Ka mer gezeten was. Hierover werd in de vergade ring geklaagd en van regeeringswege beloofd dat er in 't vervolg op gelet zou wonden. Was de zaak nu uil? Neen, twintig jaar lang wordt ze uitgerekt. Spectator In eene Vrijdag-avond gehouden vergadering van de Amsterdamsche afdeeling der Vereeniging voorFabrieks enHaudwerksnijverheid, werd naar aanleiding van een brief van het hoofdbestuur waarin de. aandacht der afdeeling werd gevestigd op de omstandigheid, dat de heer Bickers te Lon den zich welwillend heeft bereid verklaard, de belangen der Nederlandsche industrieelen tijdens de Londensche tentoonstelling te behartigen op praeadvies van den voorzitter besloten aan de uituoodiging tot verspreiding dezer kennisgeving geen gevolg te geven, daar hij wegens de bekende houding der Regeering de vrees koesterde, dat Nederland op deze wijze niet waardiglijk zou worden vertegenwoordigd. Hierna werd aan de orde gesteld het vraagstuk der loonen van de arbeiders. De heer Kirberger bracht verslag uit namens de commissie, belast met het onderzoek naar de middelen ter voorkoming van werkstaking. Uit dat verslag blijkt o. a. dat de commissie zich verklaart tegen algemeene loonverhooging, welke geen andere gevolgen heeft, dan dat de werkman daardoor, ofschoon voor het oogenblik bevredigend, zijn huishouden op eenigsains min der bekrompenen voet inricht, zoodat zich later weder dezelfde grief zou voordoen. De commissie meent dus veeleer overgangsmaatregelen te moe ten nemeu. Door tot meerdere werkzaamheid aan te sporen, zal de werkman er zelf toekomen zijne verdiensten te verbeteren. Vijf middelen daartoe worden in het verslag genoemd: 1°. het op stuk werken doorloopend toe te passen, waar dit mogelijk is; 2°. een tarief vast te stellen tusschen den patroon en den arbeider tot uitkeering van een zeker aandeel in de overwinst; 3°. het toe kennen van afzonderlijke belooning voor het afleveren van werk binnen een korteren termijn, dan aanvankelijk berekend was, alsmede voor het bezuinigen van grondstoffen4°. het opwek ken van het eergevoel bij den werkman5°. het bestrijden van de wel geheel verkeerde, doch reeds al te diep wortel geschoten hebbende mee ning, dat loonsverhooging voor den onbekwamen in gelijke mate moet worden toegepast als voor den bekwamen arbeider. Naar aanleiding van het verslag ontstaat tus schen de heeren A. Huët, Kuiper, H. Pierson, den Voorzitter, W. H. Kirberger, Dr. Hubrecht, Smit en N. Tetteroode eene zeer levendige woor denwisseling, totdat ten slotte de volgende motie van den heer Pierson met algemeene stemmen wordt aangenomen De vergadering, gehoord het rapport der commissie, noodigt haar opnieuw uit, zoodanige maatregelen te nemen, dat de afdeeling ten spoe digste onderricht worde, aangaande de beweeg redenen, welke door patroons en werklieden wor den aangevoerd voor en tegen het geven van aan deel in de overwinst, als middel tot verzoening tusschen arbeid en kapitaal. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Kamer van Koophandel te Groningen, op een der betreffend schrijven geantwoord, dat hij niet durfde verzekeren, dat het internationale zeerecht thans voldoende zal geregeld worden. Hij zou intusschen pogingen in het werk stellen om het gewenschte doel te bereiken. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, prov. Zuid-Holland, C. van Houweling; tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap der Vijf Heerenlanden, prov. Zuid- Holland, S. Toom; tot heemraad van den Kleinen Zuiderpolder, prov. Zuid-Holland, G. Hollaar; tot heemraad van den Grooten Zuiderpolder, prov. Zuid-Holland, M. Breentot heemraad van de polders Oud en Nieuw Westerloo en den Nieu wen Oostdijk, prov. Zuid-Holland, G. Hollaar; tot heemraad van den polder de Rooklaasplaat, prov. Zuid-Holland, G. Hollaar; tot heemraad van den polder het ambacht van Hoogvliet onder Hoogvliet, prov. Zuid-Holland, J. Pons. Z. M. heeft den heer J. A. Mazel, thans minister resident bij de Vereenigde Staten van Amerika, in diezelfde betrekking overgeplaatst bij de hoven van Denemarken en van Zweden en Noorwegen, en den heer Mr. B. O. T. H. Westenberg, thans raad van legatie bij het gezantschap te Parijs, benoemd tot minister-resident bij de Vereenigde Staten van Amerika. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kan tonrechter te Sliedrecht J. P. Visser, med. doctor aldaar. Z. M. heeft den ontvanger der directe belastin gen en accijnsen te Beek c. a. (Limburg) R. H. L. Vrijens, uit 's Rijks dienst ontslagen; de ontvangst der directe belastingen en accijnsen van de gemeente Urmond afgescheiden van het ont vangkantoor der directe belastingen, in- en uit gaande rechten en accijnsen gevestigd te Berg a/d. Maas (Limburg); blijvende dat kantoor alléén bestaan voor de in- en uitgaande rechten en is de gemeente Urmond gevoegd hij het ontvang kantoor der directe belastingen en accijnsen ge vestigd te Beek (Limburg), hetwelk alsdan zal bevatten de gemeenten Beek, Elsloo, Geulle, Stein en Urmond. BINNENLAND. Amsterdam, 19 Maart. De Hollaudsche Carrousel- Sociëteit herdacht gisterenavond haar 12%jarig bestaan. De reeds sedert 1744 bestaande manége was naar aanleiding van dit feest in een geheel nieuw kleed gestoken. Het feest zelf bood al de aantrekkelijkheden, welke de beminnaren der rijkunst zich slechts kunnen voorstellen. Den heer Hart, directeur der manége, werd bij deze gelegenheid en tevens ter herinnering aan zijn 25jarig leest een kostbaar en keurig bewerkt zilveren theeservies aangebodeu. Rotterdam, 19 Maart. Gisterennamiddag te 1 uur werd door het bestuur en de leden van de 2de sectie Metalen Kruis, afdeeling Rotterdam, be nevens vier ridders, als slipped ragers, ten grave geleid de ridder J. Lochorst, oudste lid van ge noemde sectie, oud-strijder in de jaren 1830-1832, die door het vijandelijk geschut bij het bombar dement der Citadel van Antwerpen een been heeft moeten verliezen. De overledene was rid der der Militaire Willemsorde. Op de begraaf plaats is het lijk door de leden van gemelde sectie naar de groeve gedragen, alwaar uit achting voor den overledene eenige leden van de 1ste sectie tegenwoordig waren. De heer Reise, president van bovengenoemde tweede sectie, heeft een roe rende aanspraak bij het graf gehouden. 's-Gravenhage, 9 Maart. De commissie tot voor ziening in de behoeften, ontstaan, door de heer- schende epidemie, het verlangen vernomen heb bende van velen, die om verschillende redenen teruggehouden worden, hunne giften ter bevor dering van het werk der commissie aan een harer leden te doen toekomen, maar den wensch te kennen gaven, dat op eene andere wijze ge legenheid gegeven mocht worden tot storting hunner bijdragen, heeft belanghebbenden verwit tigd dat te dien einde op aanstaanden Donderdag, den 23sten Maart e. k., de bussen der gewone Luthersche collecte aan hunne huizen zullen wor den aangeboden. Schiedam, 18 Maart. Op de oproeping van een werkman, vereenigden zich p. m. 150 zijner con fraters in een lokaal alhier, ten einde de oprich ting eener Winkeleereeniging te bespreken. Deze onderneming zou voornamelijk bedoelen aan de behoeften hunner huisgezinnen op eene eenvou dige wijze te gemoet te komen, door op groote schaal inkoopen van levensmiddelen te doen en de aldus te verkrijgen winst ten bate der deel nemers onderling aan te wenden. De algemeene bijval, die dit plan schijnt te ondervinden maakt het welslagen daarvan waarschijnlijk. Utrecht, 20 Maart. Hedenmiddag te 12 uren had in de zaal naast den schouwburg de aange kondigde vergadering plaats, door de afd. Neder land van het Internationale werklieden-verbond te Amsterdam uitgeschreven. Het voorzitterschap werd waargenomen door den heer Gerhardt uit Amsterdam, die met verschillende afgevaardigden van de Vereeniging der Hoofdstad en's-Hage het bureau vormde. De zaal was eivol; zoowel werk lieden als personen uit hoogeren stand waren aanwezig. Men kon het dan ook zien, dat de meesten eerder uit nieuwsgierigheid dan uit ware belangsteling waren gekomen. De voorzitter trachtte het nut der Vereeniging en de noodza kelijkheid harer verspreiding te betoogen. Wij hopen zegt het Utrechlsch Dagblad dat onze werk lieden de wenken, hen door den heer Wolbers zoo juist gegeven, genoegzaam zullen ter harte nemen, om zich niet door hoogdravende taal, door fraai klinkende woorden te laten verleiden, en dat zij vóór het te laat is, zullen inzien, dat de meeste, zoo niet bijna al de zoogenaamde volksvrienden meer hun eigenbelang en eigen belangzuchtige bedoelingen, dan dat van 't alge meen op 't oog hebben. BUITENLAND. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Evenals na een volksoploop of straatgevecht, verschillende troepjes belangstellenden zich door de stad verspreiden om het „Standje" te bespre ken en tengevolge der algemeene opgewonden heid ook onder elkander nog dikwijls ongenoegen krijgen, zoo zijn ook de meeste aanschouwers van de worsteling tusschen Frankrijk eD Pruisen en niet minder die worstelaars zelve in grootere of kleinere onaangenaamheden gewikkeld. Nau welijks nog is de woedende krijg beslist en heb ben de strijders elkaar taliter qualiter de hand gereikt of zij zien elkaar knorrig aan om dat zij van beide kanten begrijpen, dat die handdruk niet goed gemeend is geweest. De Duitsche bladen toonen zich zeer ontevreden over de wijze waarop hunne menschelijke landgenoo- ten in Frankrijk behandeld worden; men dreigt met represailles met terugkeer der troepen in Parijs even alsof de redacteurs der gezamenlijke nieuwspapieren volgens de Duitsche staatsregeling met het opperbevel over het leger belast waren. De Franschen zijn zoo vrij geweest, hierop te antwoorden, dat niemand hen kan beletten, een leelijk gezicht tegen den Germaan te trekken zoo zij hem verder ongestoord laten loopen. Dat zij echter met het respecteeren dier vrijheid wat meer concientieus te werk zullen gaan dan tot hiertoe, is om der wille van den lieve vrede te hopen. Ook in den boezem der twee strijders hebben zich onaangenaamheden ontwikkeld. In de ver nederde hoofdstad van Frankrijk heeft een held haftig gedeelte der nationale garde zich nog steeds geamüseerd met schildwachtje te spelen voor de kanonnen die zij op Montiriartre hebben neerge zet; doch zooals de zaken zich in de laatste da gen laten aanzien is het helaas te vrezen, dat het kinderspel ernst zal worden en aan vader Thiers nog de handen vol werk zal geven. Een ander klein verschil heeft de hertog van Aumale in het leven geroepen tegen den van Parijs, door ondubbelzinnig te verkla'^ dat hij president der republiek wil WOr^ terwijl zijn neef meer overhelt tot de konj lijke waardigheid. Deze oneenigheid mogen echter van minder gewicht beschouwen omf' hoe gegrond de aanspraken dier vorstelijke sonen ook mogen wezen, de huid hier eenioz;. wordt verdeeld voordat de beer geschoten Welke twisten overigens nog zullen ontstaan; de quaestie over de machtsbevoegdheid der Nat nale Vergadering en hare verhouding tot het h«: van het uitvoerend bewind, dat zal ons de n> koinst leeren en, zoo wij hopen, er ons zoo wein mogelijk over te zeggen hebben. Niettegenstaande de vreugdevertooningen, i|]t minatiën en oratiën in het land des overwinnaar, ontbreekt het daar ook al terstond niet aan kleij, ontevredenheden. Het voornaamste van dien aarj is de tegenstand van het Pruisische volk te«a het afstaan van het district Weissenburg Beieren. Men schijnt in het Noorden wel eeoi zins er toe over te hellen om de dappere strijden uit het Zuiden te beschouwen als de kat, diet kastanjes uit het vuur heeft moeten halen, zonda daarom nu juist aanspraak op een deel tj. de vrucht te hebben. Doch het is twijfélachfij of men te Munchen lust heeft zich die rol te lak' welgevallen, en indien Bismarck gezind is blijft de concessie te doen dan zal de met es aureool omgevene man wel geen moeite hebbei den Rijksdag in dezen zin te doen beslissen. Terwijl ook in het zuiden van Europa onasi genaamheden dreigen door een nieuw coni dat tusschen Turkije en den Khedive zou ot, staan zijn, weet de Ostsee Zeiting ons onrustk rende berichten meê te deelen met betrekki tot Rusland. Volgens dat blad zouden de ijveri pogingen van den Czar om zijne troepen goed oefenen, zijn aanleg van vestingen zijne nav ging van Pruisen in de organisatie van versol lende zaken tot den oorlog behoorende en vooa zijne Engelsche leening van 12 millioen pd. niets goeds voorspellen voor het vredelieveié zijner oogmerken. Doch voorshands hebben r nog genoeg te doen met de beslommeringenii het heden om onze haren reeds te berge teè rijzen door de vrees van allen onder het g: Slavische rijk verpletterd te wordenook Luit burg heeft plotseling een kleine appel te schilt gekregen met Frankrijk en heeft het mes daam> in handen gegeven van den heer Salentinij, hiervoor naar Parijs vertrokken is. Het geldt uitdrijving uit de Seine-stad van de daar verbl houdende Luxemburgers; volgens sommigen omds deze menschen grootendeels geene middelen bestaan kunnen aantoonen, volgens anderen wraak te nemen over de ontneming van exequatur aan den Franschen consul in Luxe burg. In Spanje zal men spoedig met volle krachtd parlementaire debatten kunnen openen daar verkiezingen voor de Cortes zijn afgeloopen. geveer een derde gedeelte, 120, der leden zouda tot de oppositie belmoren, die met uitzonderi van Madrid bijna allen in de groote steden gekozen. Overigens gaat men steeds voort, im protesteeren tegen de verbanning van den her van Montpensier, zoodat de kans voor den doorlu tigen eedwijgeraar schoon staat om op de opp sitie-banken in de vergadering plaats te nem Men mag het onder al diequaesties van bedi gingen, uitdrijvingen, verbanningen, enz. verblijdend teeken noemen, dat de Londensc conferentie, hoe de houding der belanghebbend daarin dan ook moge zijn tot een vredelievea resultaat heeft geleid. De heer Gladstone schto eenigzins van deze meening te zijn toen hij het verzoek van sir Dilke om voor een interps latie over die quaestie een dag te bepalen as woordde dat eerst gewichtiger zaken waren te handelen. Men is dan ook in het lagerhui voortgegaan met de beraadslagingen over reorganisatie van het leger, waarvan de afschaf fing van het stelsel der verkoopbaarheid derok ciersplaatsen en de daarvoor aan te bieden scha deloosstelling een voornaam gedeelte uitmaak» Het ontwerp door, Gladstone met kracht ver dedigd, is na intrekking van een amendeme» door den heer Lindsay bij tweede lezing aange nomen. Twee feiten van minder algemeen belang, niaï die ons treffen door de beelden die zij ons vos oogen brengen mogen dit overzicht besluiten. Be eene toont ons een treurend vader, die in stad waar haat en partijzucht tot de woeligs" verachtelijkste tooneelen aanleiding geven, be lichaam komt neerleggen van een zoon, dien k hartelijk beminde. Wanneer wij nagaan hoeL tor Hugo nog kort geleden met de hem eigei hevigheid en gezwollenheid een woelige verp dering wilde overschreeuwen, en hoenudedrot heid een doffe lusteloosheid voor al dien were" schen glans bij hem moet veroorzaakt hebt*11 dan gevoelen wij met den geleerdeu republish diep medelijden. Maar aangenaam doet het ons aan, wann# wij van dit treurtooneel nog eens de oogeu uaa Albion wenden en het zeldzame voorbeeld aat schouwen dat een prinses van den bloede "l

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 2