u Urschalfen waardoor geweldadigheden in de hand innen worden gewerkt. [liet genoegen namen wij nota van dit protest, idat 111 liet daarin vervatte beginsel de kiem oin er eindelijk toe te geraken dat de ka- talisten weigeren den oorlog door hun geld te >den en op die wijze nieuwe beletselen het ivoceeren van een oorlog zullen bemoeielijken. dertusschen morgen (den 14den) wordt die ichrijving te Londen gesloten en zullen wij innen nagaan wat en hoe veel dat proteat heelt bewerkt. ]pe bedoelde leening, groot 12 millioen pd.ster- pCl. rente geven en wordt tegen 81% pCt. toegeven, üp den prijs van de 5 pCt. Engelsch- illandsehe leeningen van 1864 en 1866, heeft uitgifte ongunstigen invloed gehad; de eersten ju van 91% op 90, delaatsten van 91 op 89% pCt. ivallen. Van de overige Russische fondsen lie- m Hamburger certif. met veel kooplust werke- k hooger: van 63% tot 65 pCt., 5de serie won p(jt., tot 66%, loten 1864 van 223.50 tot 225.75. in de spoorweg-fondsen zijn de aandeeleu groote ussische sporen van ƒ2 11 tot ƒ212.50 en Bal- [clie van ƒ111.75 tot ƒ115 geklommen, terwijl na alle soorten lager liepen, Jelez Orel zelfs 1 C;., van 84 op 83 pCt. in Oostennjksche fondsen was de handel niet leen weinig belangrijk wat de omgezette ka- [talen betreft, maar tevens zeer gedrukt onder ongunstige ünanciëele berichten uit Weenen. |De in papier betaalbare schuld, met coupons li en November liep van 461(6 op 45% en de zilver betaalbare, met coupons Januari en juli, van 53% op 53?& pCt. Bijzonder levendig is de handel in Theisspoorweg-aandeelen welke tefci gevolge van Oostetirijksche orders van ƒ222,50 235,25 liepen. ïindelijk is te Londen het prospectus versche- |n voor het eerste gedeelte der groote leening de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, :lke 1500 millioen Dollars moet bedragen doch .avvan thans slechts 200 millioen rentende 5 pCt. aflosbaar in 10 jaren, ter inschrijving a pari dt aangeboden. oo als men weet, moet deze leening strekken conversie der oudere schulden, waarvan de ijzen dan ook onder den indruk dier leening leden hebben. ISSler zijn van 100% op 99%, fflSöer van 965fo op 95% pCt. gevallen. Van Spoor weg fondsen waren sommige soorten belangrijk toger, Pittsburg van 86% tot S7%, Atlantic-Ohio ipen van SI tot 85%, alle St.-Paul en Pacific, Ie Sectie van 64 tot 64%, Kanias van 72 tot lis, West Wisconsin van 69% tot 70, Missouri in 67 tot 68, Colorado van 68% tot 69, Californie Intensions van 79% op 82 pCt. Andere soorten fcpen terug, »oo als Illinois van 120 op 118%, |enver van 72 op 71%, Rockfort Rock Island van op 58 pCt. De overigen fluctueerden minder. Het geld op prolongatie blijft steeds overvloe- jg en grif te bekomen voor 3 pCt. tegen 4 pCt. tor acht dagen. BUITENLAND. Frankrijlr. Gelijk reeds vermeld is, heeft de Nationale rgadering te Bordeaux het voorstel der Com- issie, om de vergadering naar Fontainebleau verleggen, niet aangenomen, maar bewilligd de voorloopige keuze van Versailles, van de de der regeering aanbevolen, om eerlang Parijs eder in de plaats van Versailles te stellen. De I scussie liep grootendeels over de aanspraken en verdiensten van Parijs en over deszelfs invloed Op Frankrijks vroegere lotgevallen. I Louis Blanc, die warm voor de hoofdstad in I e bres sprong, zeide o. a. het volgende I «De eigenlijke vraag dient thans dadelijk te Itorden uitgemaakt; de vergadering dient tever- I laren dat Parijs 's lands hoofdstad blijft. Dat het lie eer waardig is, wie durft het betwijfelen? I 'at zou eene aanranding zijner politieke eer zijn, I raarm het niet zou berusten. I Zoo gij aan Parijs den titel van hoofdstad ont- I aamt, zoudt gij zijne gansche bevolking in éene I itbarsting van geduchte verontwaarding veree- ligen; zoudt gij tusschen al de groote steden des aods eene.n strijd van plaatselijke afgunst doen luitbranden; zoudt gij Parijs uitlokken om zich ren eigen gouvernement te geven; zoudt gij tevens Ie provincie aan het muiten doen slaan tegen parijs; kortom, zoudt gij de verbrokkeling onzes ands voltooien en burgerkrijg veroorzaken. Men werpt mij tegen, dat de orde te Parijs piet gevonden wordt en dat zij er komen inoet pit de provincie; dat de provincie tot nu toe pnkel revolutiën uit Parijs heeft ontvangen, maar hans in plaats daarvan de orde in Parijs dient e Lrengen. Doch wat is orde en wat is revolu- ie? Parijs is, het woord orde in den waren zin ienomen, eene ordelievende stadde revolutie in pen waren zin, is een zegen ook voor de pro- 'incie. De coup d'état van 2 December 1S51 had pnfe tot leuze, doch het was misduiding van dat tvoord. Laat er soms wanordelijkheden in Parijs voor gevallen zijn, dat geeft geen recht om te verge len, hoe oneindig veel goeds Parijs in alle op zichten heeft tot stand gebracht. Parijs is als door geboorterecht Frankrijks hoofdstad; het is 's lands hoofdstad door zijne overleveringen, door zijne majesteit, door den luister van zijnen naam, door zijne beschaving, door het licht hetwelk het over de proviucie uitstort. Het heeft nu laatste lijk door zijne heldhaftige verwering zijne aan spraken als verjongd. Neen, Parijs zal niet ont troond worden I Wij moeten naar Parijs, de eenige mogelijke hoofdstad van Frankrijk." De heer Guirand sprak voor de verplaatsing naar Fontainebleau. «De vergadering, zeide hij, mag niet, kan niet behoorlijk beraadslagen waar zij de Pruisische vuurmonden voor oogen heeft, maar evenmin waar zij straatkeien in de tegen haar opgeheven handen van oproerlingen ziet. Frankrijk wantrouwt Parijs niet, maar de woel zieke minderheid die in Parijs haren wil tot wet maakt. Mij wordt verweten dat ik bang beu. Ja, ik ben bang. Ik ben ongerust voor de Nationale Vergadering, die het laatste steunpunt, het laat ste redmiddel voor Frankrijk is. Wanneer zij wegviel of zwichtte, zou ons niets meer over schieten." Een jeugdig afgevaardigde uit Savoye sprak vervolgens in denzelfden geest als de heer Louis Blanc; waarop een lid van de rechterzijde ant woordde: «Sedert tachtig jaren heeft Frankrijk telkens per post of per telegraaf nieuwe regee ringen uit Parijs ontvangen. Dit heeft het gevoel van vaderlandsliefde verzwakt en gebroken; dat is nu eindelijk iets ondragelijks voor Frankrijk geworden. Parijs is de hoofdstad, ja, maar van de oproerige bewegingenhet brandpunt, ja, maar van de revolutionaire begrippen." De heer Thiers die de vergadering overreedde om in Versailles te gaan zitting houden, hield eene langdurige rede, die heden in de lndcpendancc Beige uit het stenografisch verslag is overgenomen. Die rede, zegt hetzelfde blad, is een meesterstuk van overredingskracht en men kan gerust zeggen, dat nooit een redenaar meer bekwaamheid aan den dag legde otn terzelfden tijd de meerderheid en de minderheid te verzoenen en beter slaagde om beiden te voldoen, zoo niet te overtuigen. Het is aan den toestand van het land, aan de nieuwe behoeften welke deze noodig maakt, aan de verplichtingeu die er uit voortvloeien voor het gouvernement en de kamer, aan de belangen der verschillende partijen waartusschen de redenaar een zorgvuldig even wicht wist te bewaren, dat het hoofd van het uitvoerend bewind al zijne argumenten ontleende voor eene oplossing, wier grootste ver dienste iu zijn oog was alle constilutioneelequaes- tiën op te schorten. De toestand van Parijs begint langzamerhand kalmer te worden, hoewel de orde te Montmartre nog niet geheel hersteld is; doch de maire van deze afdeeling, de heer Ciémenceau, die in allerij 1 uit Bordeaux is teruggekeerd, oefent op de ge- meentenareu een vreedzameri invloed uit, zoodat reeds een aantal kanonnen, waarvan de onrust stokers zich haddau meester gemaakt, zijn terug gegeven. De schorsing van de zes bladen die tot opstand hadden aangezet heeft niet de minste agitatie te weeg gebracht. Dit bewijst veel voor den weinigen invloed dezer bladen. De maatregel tegen hen genomen wordt dan ook door alle andere organen afgekeurd. TELEGRAMMEN. Londen, 14 Maart. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone den hear Brixton verzocht, geen gevolg te geven aan zijn voornemen om een voorstel te doen, strekkende om Noord-Amerika en eenige Europeesche Staten, die nog niet toe getreden waren, uit te noodigen om de oorlogs rechten, welke in het tractaat van 1856 zijn goedgekeurd, aan te nemen. De heer Gladstone bracht hierbij in 't midden, dat het tegenwoordig oogenblik, nu twee groote Mogendheden een de finitief vredes-tractaat zullen sluiten, door de En- gelsche Regeering niet geschikt wordt geacht, om zich met deze quaestie bezig te houden. De heer Brixton heeft hierop zijn amendement in getrokken. Berlijn, 14 Maart. Up de vraag of de Fransche regeering het decreet, waarbij de Duitschers uit Frankrijk werden gebannen, als opgeheven be schouwt, heeft Jules Favre geantwoord dat Thiers nog niet aangekomen is en op dien grond 48 uren uitstel verzocht. De geïnterneerden in België laten aldaar bij hun terugkeer naar Frankrijk, hunne wapens achter, die door de Belgische regeering in bewa ring worden gehouden tot aan de onderteekening van het vredestractaat. Nancy, 14 Maart. De keizer van Duitschland is gisterenavond alhier aangekomen, vergezeld van prins Frederik Karei. De kroonprins wordt heden alhier verwacht. Morgen vertrekt de kei zer naar Metz. Weenen, 14 Maart. In den Rijksraad heeft de Minister-President., in antwoord op eene inter pellatie betreffende het verbod der Regeering tot het aan den dag leggen van manifestation ter zake van Duitschlands overwinningen, geant woord, dat dit verbod steunt op de wet, van welke de Regeering te eer gebruik moet maken, daar tegenover dergelijke manifestatiën contra- mauifestatiën waren aangekondigd. De Regeering welke zich ten taak heeft gesteld Oostenrijks be wustzijn van kracht te versterken, zal elke poging, strekkende om de openbare meening in eene andere richting te leiden, te keer gaaan. De dépêche van den Rijkskanselier van 26 Febr., aldus vervolgde de Minister-President, is door interpellant verkeerd opgevat. De daarin uitge drukte weusch tot bevestiging van de vriend schappelijke betrekkingen met het Duitsche Kei zerrijk kan geen stoornis brengen in den wette- lijken toestand van de beide deelen des Rijks. De regeering, die bij bedoeld verbod vooral ook de handhaving der biuuenlandsche orde op'toog had, houdt zich overtuigd, dat de regeering van het Duitsche Keizerrijk de vriendschap van een Staat, die de orde oprecht wil handhaven, op lioo- gere waarde stelt, dan de sympathie van een Gouvernement, dat te zwak is om die taak te vervullen. Florence, 14 Maart. De Kamer der Afgevaar digden heeft artikel 16 van het ontwerp op de aau den Pau« te verleeuen waarborgen, betrek king hebbende op de renunciatie der bisschoppen, aangenomen. De International meldt, dat het kabinet aan de Kamers een buitengewoon krediet van 151) a 200 millioen zal vragen, ten behoeve van de voltooiing der wapeningen. Hetzelfde blad gelooft, dat de zittingen vau de wetgevende vergadering spoedig zullen gesloten worden. LUsabon, 14 Maart. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat hel ministerie zijn ontslag genomen heeft. Parauhoa zou zich met de samenstelling van een nieuw kabinet belasten. De revolutie in Montevideo bleef op dezelfde hoogte. Parijs, 14 Maart. Het Journal Officiel bevat eene conventie, volgens welke de spoorweg-maatschap pijen de exploitatie weder op zich nemen. Zij moeten treinen beschikbaar stellen voor de Duit sche autoriteiten, wanneer dezen dit verlangen. De post en het telegraafwezen komen weer in Fransche handen. De militaire administratie zal voor het onderhoud der Duitsche troepen zorgen. De requisitiën worden gestaakt. De achterstallige belastingan, die nog aan de Duitschers verschul digd zijn, zullen tusschen beide gouvernementen geregeld worden. Het burgerlijk bestuur van alle departementen zal onmiddelijk aau de Fransche autoriteiten overgegeven worden. Londen, 15 Maart. Roebuck heeft eene rede voering te Sheffield gehouden, waarin hij zeide, dat de oplietlig der staatskerk het regeeren daar moeielijker gemaakt had. Hij keurde de begena diging der fenians af en viel de lersclie land wet aan. Over den oorlog sprekende, zeide hij, dat beide partijen schuld hadden, maar dat Duischland het geslepenst was geweest en trotschheid, huichelarij en ijdele roemzucht aan den dag gelegd had. Hij waarschuwde de Duitsche liberalen, dat zij hun eigen ketenen gesmeed hadden. Hij veroordeelde liet zwakke, ondoordachte gedrag der Engelsche regeeriug. Onze strenge onzijdigheid had ons de haat van beide partijen op den hals gehaald. En geland wordt daarenboven door Pruisen en Ame rika gehaat, omdat het rijk en bloeiend is. Recktzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kan tongerecht te Leiden dd. 6 Maart 1871. 3 wegens vuilnis van gemeentegrond te hebben weggenomen. 6 na gezette tijd en zonder schriftelijk bewijs vuilnis te hebben opgehaald. 1 een wagen bespannen met een hond los en zonder toezicht te hebben laten staan. 1 bloed op de openbare straat, te hebben geworpen. 1 te hebben gebaggerd in den Rijn zonder consent van H.H. van Rijnland. 2 vuilnis in gemeeulewater te hebben geworpen. 3 buiten de daargestelde waterplaatsen (urinoirs) datgeen te hebben verricht, waartoe die inrichtingen bestemd zijn. 1 in eene bewaarplaats van bronolie grooter hoeveelheid te hebben voorhan den gehad dan is omschreven. 2 overtreding van art. 254 der algemeene politieverordening. 1 de Donkersteeg in tegenovergestelde richting te hebben gereden. Marlitbei-icliten. Amsterdam, 15 Maart. Rogge, stemming prijs houdend; Petersburg 216; Galatz 223 c. z/k. Le vering, stemming onveranderd; Maart 211; Mei 215; October 217, 218. Raapolie 6 weken 50% vliegend 49; voorjaar 46, 45%; najaar 46 35%. Lijnolie, 6 weken 3554; vliegend 34; voorjaar 33%, 34; najaar 35%, 35%. Koolzaad, Oct. S3%. LAATSÏIC BRR1CHTEN. Per telegraaf) 's Gravenhage, 14 Maart. Het on derzoek der Staatsbegrooting heeft iu de afdee- lingen van de Tweede Kamer aanleiding gegeven tol algemeene beschouwingen van politieken en financieelen aard. Voldoening werd uitgesproken, dat de schadelijke ministerieele crisis beëindigd is en met genoegen werd gezien dat de heer Ge- ricke, een ervaren diplomaat, deel van het kabi net uitmaakt. De mededeeling van 28 Febr. werd wel wat kort en onvolledig geacht. Was er wel voldoende homogeuiteitf De aanvaarding der portefeuille van koloniën door Van Bosse, had sommigen bevreemd, anderen ook met het oog op de koloniale finantiën. De Indische tariefs-herziening enz. had veel genoegen gedaan. Het verlangen naar census- herziening werd gedebatteerd. Ongaarne zouden velen die quaestie op den achtergrond zien ge steld. Versterking der weerbaarheid was met ge noegen vernomen, maar er werd gewaarschuwd tegen overdrijvige of algemeene dienstplichtigheid. De tinancieele toestand was volgens verscheidene leden zorgwekkend, volgens anderen geenszins verontrustend, zoodat zelfs nu nog geen leening raadzaam is. Als de spoorweg-aanleg is algeloo- pen, komt men tot een meer normalen toestand. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de Minister van Koloniën, in eene rede die anderhalf uur duurde de her nieuwde voordracht betreffende de reorganisatie der Preanger-Regentichappen verdedigd, in 't be lang der inlandsche bevolking en het herstel van 't prestige van 't Nederlandsch gezag, dat volgens officieete berichten geleden heeft; vermits de schorsing een nadeeligen indruk heeft teweeg gebracht. De heeren Van Lijnden, Nierstrasz en Casembroot bleven zich niettemin voor hel amen dement v. Goltsteiu verklaren. De heer v.d. Ilucht heeft dit amendement bestreden. Morgen voort zetting. 's-Gravenhage, 15 Maart. Bij den Raad van Staten, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zijn heden ingekomen de volgende Koninklijke besluiten, als: 1°. van den 28 Februari 11. n°. 15, houdende afwijzing van het beroep van eten Raad der ge meente Nieuwer-Amstel van een besluit vau Ge deputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij de goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien Raad tot het opnemen bij de maatschappij van gemeeute-crediet te Amsterdam eener geld- leeuing van ƒ50,000 voor den aanleg eener nieuwe begraafplaats; 2°. van dezelfde dagteekening, n°. 16, houdende afwijzing van het beroep van den Raad der ge meente. Ouder-Amstel van een besluit als voren met betrekking tot eeue geldleening van ƒ24,000 ten behoeve van den bouw van een raadhuis; 3'. van dezelfde dagteekening, u°. 17, houdende afwijzing van het beroep van den Raad der ge meente Castricum van een besluit als voren, met betrekking tot eene geldleening van ƒ8000 tot verbetering van wegen; Bij opgemelde Koninklijke besluiten is hoofd zakelijk verstaan, dat terecht door Gedeputeerde Staten is overwegen, dat door dergelijke leenin gen met lange termijnen van allossing de toe komst der gemeenten te veel gevaar loopt, en dat o. a. de bouw van een nieuw raadhuis niet zoo volstrekt noodzakelijk is te achten om de welvaart der gemeente duurzaam te bevorderen. Met veel leedwezen heeft men het bericht ontvangen van het overlijden te Arnhem van den heer D. Van Iloytema, die gedurende tal van jaren de betrekking vervulde van secretaris-gene raal bij het departement van finantiën, een man die om zijne echte humaniteit en hulpvaardigheid vele vrienden verworven had, gelijk hij door kunde en ijver in de vervulling van zijn ambts plichten uitmuntte. Hij was vroeger ook president van de commissie voor het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren; zijne verdiensten hadden hem de ridderorde van den Nederlandsche Leeuw en eenige buitenlaudsche onderscheidingen doen verwerven. Zijne nagedachtenis zul bij vele in eere blijven. In de afgeloopen week zijn alhier de exa mens gehouden voor de betrekking van surnu merair bij de posterijen. Ofschoon twaalf plaat sen ter vervulling openstonden, is, naar wij ver nemen, het gehalte van een groot deel der adspiranten dermate onvoldoende geweest, dat door de commissie van examinatoren de benoeming van niet meer dan acht candidaten voorgedragen is. In het geheel liaddeu zich 25 jongelieden voor het examen aangemeld. Utrecht, 15 Maart. Het antwoord op de prijs vraag «de Graecismo Horatiano", door de letterk. faculteit alhier uitgeschreven, tot motto hebbende s t* Kulir «iitov iii, welk antwoord een loffelijke vermelding verdiend heeft, is van den lieer J. M. J. Valeton, kandidaat in de letteren aan de Groningsche hoogeschool.

Leidsch Dagblad | 1871 | | pagina 3